G - gesty na świecie

Na co należy uważać
Priscilla Du Preez on Unsplash
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

Co kraj, to obyczaj. Warto podróżować, aby je odkrywać. Najciekawsze jednak są te odkrycia, które nie mieszczą się nam w głowie. Wyobraź sobie, że jedziesz do jakiegoś kraju, a tam to, co traktowałeś za prawdę tak oczywistą, że aż niepodważalną, funkcjonuje całkiem inaczej. Zaskoczenie, które nam w takiej sytuacji towarzyszy, może przypominać odkrycie porównywalne z tym, że Nutella rewelacyjnie komponuje się na kanapce z żółtym serem – polecam.

Zadam Ci teraz proste pytanie, a Ty udzielając na nie odpowiedzi w myślach, poruszaj dodatkowo głową (potwierdzająco lub zaprzeczająco)

Czy woda zamarza w temperaturze 0 stopni Celsjusza?

Znasz już odpowiedź?

Oczywiście, że tak.

[No chyba że żyjesz przed rokiem 1743, bo do tego czasu oryginalna skala Celsjusza była odwrócona (0°C to wrzenie wody, a 100°C zamarzanie).]

W tym akapicie nie chodzi mi jednak o historię nauki, a o Twoje potwierdzające pokiwanie głową. Czy wszyscy na naszej planecie na „TAK” kiwają głową, a na „NIE” nią kręcą?

Oczywiście, że NIE!

Najsłynniejsze z tego powodu są Bułgaria i Chorwacja, gdzie do dziś w mniejszych miejscowościach ludzie potwierdzając, kręcą głowami, a na zaprzeczenie nimi kiwają. Szok.

Kciuk w górę

Inny przykład. Kciuk w górę, uniwersalny symbol „Like it”, nie wszędzie będzie tak samo pozytywnie odebrany:

W części krajów tradycyjnie oznacza on liczbę „1”.

W Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie oznacza zniewagę. Wystawiony kciuk może być odebrany jako „wsadź to sobie w tyłek” albo, co gorsza, zaproszenie do współżycia, także z tyłkiem związanego.

Pogromcy mitów – śmierć w Koloseum

Wokół tego gestu powstało także kilka mitów, a ten najpopularniejszy rozpowszechniony przez filmowe produkcje dotyczy starożytnego Rzymu. W powszechnej opinii ten gest oznaczał ułaskawienie pokonanego gladiatora, jednak nowsze analizy treści pisanych – ponieważ niestety żadne graficzne, a tym bardziej cyfrowe nie przetrwały do naszych czasów – mówią coś innego. Wyciągnięty kciuk, niezależnie w którą stronę – w górę czy w dół – tak samo jak otwarta dłoń symbolizował śmierć. Trzymanie kciuka – zamkniętego w dłoni – oznaczało ułaskawienie. 

Warto w tym miejscu dodać jako ciekawostkę, że wiele nowych badań zaprzecza obrazowi walk gladiatorów, który znamy z filmów jako niezwykle brutalne i zawsze krwawe boje na śmierć i życie. Na arenach faktycznie zawsze ginęli ludzie, ale nie gladiatorzy, którzy zwyczajnie byli zbyt cenni i często popularni niczym gwiazdy dzisiejszych sportów, a przestępcy skazani na śmierć. Trafiłem nawet w różnych publikacjach na ten temat, że rannym podczas walk zawodowym wojownikom przynoszącym duże zyski (których wytrenowanie było specjalistyczne, wieloletnie, a co za tym idzie bardzo drogie) gwarantowano błyskawiczną opiekę służb medycznych. Ciekawy temat z wieloma niewidomymi.

Źródło: Photo by Shai Pal on Unsplash


Kółeczko

Połączenie kciuka z palcem wskazującym w naszej kulturze oznacza OK. Jednak w wielu miejscach na świecie oznacza zero. W niektórych kulturach, aby pochwalić kucharza, można jeszcze dołączyć do tego gestu pocałowanie kciuka. Jednak w Azji może być zachętą do przekazania łapówki, w Brazylii jest jednoznaczny ze środkowym palcem, a w Turcji i Grecji jako homoseksualna obraza – ewentualnie zachęta. W krajach Bliskiego Wschodu może być symbolem rzucania uroków.

Liczby

Nawet pokazywanie liczb na palcach, może się różnić w różnych częściach naszego globu!

Czy wiedziałeś, że my Europejczycy jesteśmy strasznie ubodzy, jeśli chodzi o pokazywanie liczb na palcach? Jakie liczby jesteś w stanie pokazać na palcach obu rąk, aby wszyscy Cię zrozumieli?

Od 1 do 10? Brawo!!! Chińczycy od dziecka uczą się, jak pokazywać na dłoniach zakres od 0 do 99, a w przeszłości wykorzystywali system liczenia na palcach do 9 999 999 999 (do 10 miliardów minus 1)!!!

Poniżej praktyczny i naprawdę intuicyjny system liczenia od 1 do 9 metodą chińską.

źródło:https://weimingl.wordpress.com/2012/03/13/chinese-counting-signs/

Zauważ, że dla każdej cyfry wystarczy Ci tylko jedna dłoń, a jako że masz dwie, to jedną możesz pokazywać dziesiątki, a drugą jedności. W ten sposób dochodzimy do 99! Warto zwrócić uwagę, że pokazanie kciuka i palca wskazującego to dla Europejczyka będzie liczba 2, natomiast dla Chińczyka 8!

Na koniec drobne uwagi. W Chinach żyje ponad 1390 mln ludzi, więc w takiej masie dochodzi do drobnych urozmaiceń i, w zależności od regionu, 10 może być pokazywane inaczej. Drugi sposób, aby pokazać 10, to skrzyżowanie dwóch palców wskazujących. Zaciśnięta pieść czasem może być interpretowana jako zero. 


czytaj dalej: Sprawdź kolejne litery

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Podróże samochodem – wszystko co warto wiedzieć

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Stara strona Inne

Stara strona

Link do poprzedniej zawartości bloga

Bardzo się cieszę, że zawitałeś na mojej stronie internetowej – w jej nowym wydaniu. Niestety, jako że wszystko wymaga czasu, bo przecież nie od razu i Rzym zbudowano, jestem dopiero w trakcie jej uzupełniania. Jeżeli poszukujesz postów, które znasz z jej wcześniejszej odsłowny i nie potrafisz ich znaleźć w tym miejscu to możesz cofnąć się […]


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.3 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.3

Pokora, Ratunek i informacja

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]


					Dzieci w górach Rajzyfiber

Dzieci w górach

Czyli rodzina na szlaku

Po pierwsze i najważniejsze: to nie dzieci chodzą z nami w góry, tylko my z dziećmi!!! Powtórzę raz jeszcze: nie zabieramy dzieci na trasę przygotowaną pod dorosłych, ale to dorosłych zabieramy na wycieczkę zaplanowaną pod dzieci. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby nie zniechęcić najmłodszych członków wyprawy. Jeżeli trasa będzie dla nich zbyt ciężka lub […]


					Tapety motywacyjne Jak żyć?

Tapety motywacyjne

Wprowadzenie do sprawdzonej metody automotywacji

Jak wytrwać przy postanowieniach noworocznych i dlaczego komputer Ci w tym pomoże? A ponad to co mają ciasteczka Oreo do sukcesu w życiu? A na koniec kilka śmiesznych ale za to pouczających filmików. Być może zabrzmi to błaho, ale dzięki osobom poznanym podczas podróży czy w pracy gdy prowadziłem agencję reklamowa wierzę, że każdy człowiek […]


					Zaskakujący Singapur Podróże

Zaskakujący Singapur

czyli dużo zdjęć i ciekawostek

To jest mój ulubiony post z tego kraju, ponieważ zawarłem w nim wiele z tego co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, która już mogła rzucić Ci się w oczy to te dziwne dość stare (jak na Singapur to bardzo stare) zabudowania z zdjęcia na górze strony. W tym nowoczesnym kraju możesz znaleźć kilka […]


					Świadome podróżowanie cz. 2 Rajzyfiber

Świadome podróżowanie cz. 2

klimat, przyszłość i technologie

Jeżeli trafiłeś na tą stronę przypadkiem, ponieważ chcesz dowiedzieć się czym jest świadome podróżowanie to SUPER. Ale zacznij od początku – Świadome podróżowanie cz.1 Dostrzegaj skutki zmian klimatycznych i mów o tym [głośno!!!] Pisząc o ekologii (w tym miejscu), nie mógłbym pominąć bezpośredniego nawiązania do skutków zmian klimatycznych, które staram się postrzegać okiem inżyniera (jako […]


					Orientacja w górach cz. 4 Rajzyfiber

Orientacja w górach cz. 4

praktyczna instrukcja obsługi mapy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Mapa Mapa nigdy nie jest zbędnym wyposażeniem, nawet gdy masz przy sobie telefon z GPS! Pamiętaj, że telefon może się rozładować i w niesprzyjających warunkach pozostaniesz bez możliwości wezwania […]


					Jak oszczędzać w podróży Rajzyfiber

Jak oszczędzać w podróży

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS TREŚCI RAJZYFIBER Bezpieczeństwo finansowe w podróży Wszystkie Rajzylisty, czyli listy rzeczy do spakowania Jak znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze – wkrótce link Tanie bilety lotnicze – instrukcja praktyczna Drobne oszczędności Grosz do grosza…. Darmowe toaletyJeśli spędzamy w danym mieście kilka dni, to obowiązkowo pierwszego powinniśmy w samym […]


					Czuję się zagubiony Prowokacje

Czuję się zagubiony

w świecie informacji

Potrzebuje się przed Wami otworzyć i czymś podzielić. Będę szczery. Czuję się zagubiony w świecie informacji. Czy właściwie w świecie dezinformacji? Zawsze chciałem wiedzieć więcej. Miałem wewnętrzną potrzebę zrozumienia działania wszystkiego co mnie otacza. Ale to się skończyło. Stawiam przed sobą o wiele więcej pytań niż znajduję odpowiedzi. Sam nie wiem czy jeszcze poszukuję odpowiedzi….  […]


					K - Koszulka z symbolami Rajzyfiber

K - Koszulka z symbolami

Gdy brak wspólnego języka

W tym poście znajdziesz opis: Podróżnicza koszulka z symbolami – co to takiego? Czy jest to zbędny gadżet? Co naprawdę sprawdza się na koszulce: Co naprawdę sprawdza się na koszulce Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Podróżnicza koszulka z symbolami,co to takiego? Idea […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij