G - gesty na świecie

Na co należy uważać
Priscilla Du Preez on Unsplash
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

Co kraj, to obyczaj. Warto podróżować, aby je odkrywać. Najciekawsze jednak są te odkrycia, które nie mieszczą się nam w głowie. Wyobraź sobie, że jedziesz do jakiegoś kraju, a tam to, co traktowałeś za prawdę tak oczywistą, że aż niepodważalną, funkcjonuje całkiem inaczej. Zaskoczenie, które nam w takiej sytuacji towarzyszy, może przypominać odkrycie porównywalne z tym, że Nutella rewelacyjnie komponuje się na kanapce z żółtym serem – polecam.

Zadam Ci teraz proste pytanie, a Ty udzielając na nie odpowiedzi w myślach, poruszaj dodatkowo głową (potwierdzająco lub zaprzeczająco)

Czy woda zamarza w temperaturze 0 stopni Celsjusza?

Znasz już odpowiedź?

Oczywiście, że tak.

[No chyba że żyjesz przed rokiem 1743, bo do tego czasu oryginalna skala Celsjusza była odwrócona (0°C to wrzenie wody, a 100°C zamarzanie).]

W tym akapicie nie chodzi mi jednak o historię nauki, a o Twoje potwierdzające pokiwanie głową. Czy wszyscy na naszej planecie na „TAK” kiwają głową, a na „NIE” nią kręcą?

Oczywiście, że NIE!

Najsłynniejsze z tego powodu są Bułgaria i Chorwacja, gdzie do dziś w mniejszych miejscowościach ludzie potwierdzając, kręcą głowami, a na zaprzeczenie nimi kiwają. Szok.

Kciuk w górę

Inny przykład. Kciuk w górę, uniwersalny symbol „Like it”, nie wszędzie będzie tak samo pozytywnie odebrany:

W części krajów tradycyjnie oznacza on liczbę „1”.

W Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie oznacza zniewagę. Wystawiony kciuk może być odebrany jako „wsadź to sobie w tyłek” albo, co gorsza, zaproszenie do współżycia, także z tyłkiem związanego.

Pogromcy mitów – śmierć w Koloseum

Wokół tego gestu powstało także kilka mitów, a ten najpopularniejszy rozpowszechniony przez filmowe produkcje dotyczy starożytnego Rzymu. W powszechnej opinii ten gest oznaczał ułaskawienie pokonanego gladiatora, jednak nowsze analizy treści pisanych – ponieważ niestety żadne graficzne, a tym bardziej cyfrowe nie przetrwały do naszych czasów – mówią coś innego. Wyciągnięty kciuk, niezależnie w którą stronę – w górę czy w dół – tak samo jak otwarta dłoń symbolizował śmierć. Trzymanie kciuka – zamkniętego w dłoni – oznaczało ułaskawienie. 

Warto w tym miejscu dodać jako ciekawostkę, że wiele nowych badań zaprzecza obrazowi walk gladiatorów, który znamy z filmów jako niezwykle brutalne i zawsze krwawe boje na śmierć i życie. Na arenach faktycznie zawsze ginęli ludzie, ale nie gladiatorzy, którzy zwyczajnie byli zbyt cenni i często popularni niczym gwiazdy dzisiejszych sportów, a przestępcy skazani na śmierć. Trafiłem nawet w różnych publikacjach na ten temat, że rannym podczas walk zawodowym wojownikom przynoszącym duże zyski (których wytrenowanie było specjalistyczne, wieloletnie, a co za tym idzie bardzo drogie) gwarantowano błyskawiczną opiekę służb medycznych. Ciekawy temat z wieloma niewidomymi.

Źródło: Photo by Shai Pal on Unsplash


Kółeczko

Połączenie kciuka z palcem wskazującym w naszej kulturze oznacza OK. Jednak w wielu miejscach na świecie oznacza zero. W niektórych kulturach, aby pochwalić kucharza, można jeszcze dołączyć do tego gestu pocałowanie kciuka. Jednak w Azji może być zachętą do przekazania łapówki, w Brazylii jest jednoznaczny ze środkowym palcem, a w Turcji i Grecji jako homoseksualna obraza – ewentualnie zachęta. W krajach Bliskiego Wschodu może być symbolem rzucania uroków.

Liczby

Nawet pokazywanie liczb na palcach, może się różnić w różnych częściach naszego globu!

Czy wiedziałeś, że my Europejczycy jesteśmy strasznie ubodzy, jeśli chodzi o pokazywanie liczb na palcach? Jakie liczby jesteś w stanie pokazać na palcach obu rąk, aby wszyscy Cię zrozumieli?

Od 1 do 10? Brawo!!! Chińczycy od dziecka uczą się, jak pokazywać na dłoniach zakres od 0 do 99, a w przeszłości wykorzystywali system liczenia na palcach do 9 999 999 999 (do 10 miliardów minus 1)!!!

Poniżej praktyczny i naprawdę intuicyjny system liczenia od 1 do 9 metodą chińską.

źródło:https://weimingl.wordpress.com/2012/03/13/chinese-counting-signs/

Zauważ, że dla każdej cyfry wystarczy Ci tylko jedna dłoń, a jako że masz dwie, to jedną możesz pokazywać dziesiątki, a drugą jedności. W ten sposób dochodzimy do 99! Warto zwrócić uwagę, że pokazanie kciuka i palca wskazującego to dla Europejczyka będzie liczba 2, natomiast dla Chińczyka 8!

Na koniec drobne uwagi. W Chinach żyje ponad 1390 mln ludzi, więc w takiej masie dochodzi do drobnych urozmaiceń i, w zależności od regionu, 10 może być pokazywane inaczej. Drugi sposób, aby pokazać 10, to skrzyżowanie dwóch palców wskazujących. Zaciśnięta pieść czasem może być interpretowana jako zero. 


czytaj dalej: Sprawdź kolejne litery

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Podróże samochodem – wszystko co warto wiedzieć

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Kategoria prowokująca do myślenia Prowokacje

Kategoria prowokująca do myślenia

Myślisz, że myślisz za dużo?

Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu. Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 6 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 6

Miasto dobrych ludzi - Haga

zobacz też: Pozytywna historia …, cz 5, Rotterdam Dzień 8 – Daleko jeszcze ? Z miasta portowego udałem się do miasta Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości czyli do Hagi tym razem wyjątkowo pociągiem – bo dystans do pokonania to tylko 30km. Co ciekawe pierwszy raz w życiu robiłem zakupy w małym sklepiku – wielkości większej Żabki – […]


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz.1 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz.1

Najfajniejszy autostop w życiu

Te 11 dni to był najlepszy wypad autostopowy w moim życiu. Ale po kolei …. W tym artykule chciałbym przybliżyć jak naprawdę wyglądają podróże autostopowe, ponieważ jest na ten temat bardzo wiele mitów i wyolbrzymionych obaw. Ktoś tam coś od kogoś usłyszał, ktoś coś zobaczył w horrorze albo innej niskobudżetowej „intymnej” produkcji. Na tej podstawie […]


					Gdzie z dziećmi w góry? Rajzyfiber

Gdzie z dziećmi w góry?

O motywowaniu i polecane trasy

Z dziećmi w góry? Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy to bezpieczne i czy im się to spodoba? Oczywiście, że tak. Może nie powinno się zaczynać od razu od Morskiego Oka (monotonne asfaltowe wejście) czy Rys (trochę niebezpiecznie). Ale jest przecież w naszym kraju wiele innych wręcz idealnych tras dla dzieci. Zobacz także: Co […]


					Stara strona Inne

Stara strona

Link do poprzedniej zawartości bloga

Bardzo się cieszę, że zawitałeś na mojej stronie internetowej – w jej nowym wydaniu. Niestety, jako że wszystko wymaga czasu, bo przecież nie od razu i Rzym zbudowano, jestem dopiero w trakcie jej uzupełniania. Jeżeli poszukujesz postów, które znasz z jej wcześniejszej odsłowny i nie potrafisz ich znaleźć w tym miejscu to możesz cofnąć się […]


					Mądrze dobieraj przyjaciół Jak żyć?

Mądrze dobieraj przyjaciół

bo to właśnie oni tworzą Twój świat #2

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”. „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Znamy to sformułowanie wszyscy. Jeśli ktoś jest negatywnie nastawionym do świata pesymistą, to ciężko będzie Ci się cieszyć życiem w jego otoczeniu. To typowy wampir energetyczny! Zdecydowanie omijaj takie przypadki! Szukaj ciekawych ludzi. To właśnie Oni  mogą Cię zmotywować. Poszukuj tych, od których […]


					Koronawirus - Jak żyć Jak żyć?

Koronawirus - Jak żyć

w czasach światowej epidemii ?

Wiele postów na blogu zamieszczam w kategorii „jak żyć” (ekologicznie, szczęśliwie, wydajnie) i to co je wszystkie łączy to powiązanie w jakiś sposób z moimi turystycznymi, życiowymi czy zawodowymi doświadczeniami oraz konkretnymi poradami do wprowadzenia w życie. Tym razem nie będzie inaczej, a że temat gorący i dotykający każdego z nas zdecydowałem się opublikować post […]


					Planowanie podróży Rajzyfiber

Planowanie podróży

Jak dobrze zaplanować wyjazd?

Czytaj 1 cz. tego tekstu: Czy planowanie podróży nas uszczęśliwia – badania naukowe. Gdzie się wybrać tym razem? Jeśli zaczynasz planować najbliższy urlop albo z rozmachem cały podróżniczy rok, to rzut oka na pinezki (pisze o nich TUTAJ) i już wiesz, gdzie najlepiej pojechać tym razem – czym ich więcej w danym kraju czy na […]


					Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza Rajzyfiber

Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza

Co warto wiedzieć

Geneza powstania Rajzyfiber Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną […]


					Spis treści Rajzyfiber

Spis treści

Interaktywna wersja książki Rajzyfiber

To coś znacznie więcej niż Rajzyblog to więcej niż ebook Rajzyfiber. To pełna cyfrowa, darmowa i interaktywna wersja książki której ostatnia trzecie wydanie pojawiło się w 2020 (w wersji „roboczej” nadal możesz je pobrać z naszej strony). To więcej niż książka ponieważ tutaj znajdziesz nieustannie aktualizowane treści, których współautorami stają się nasi czytelnicy – niczym […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij