G - gesty na świecie

Na co należy uważać
Priscilla Du Preez on Unsplash
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

Co kraj, to obyczaj. Warto podróżować, aby je odkrywać. Najciekawsze jednak są te odkrycia, które nie mieszczą się nam w głowie. Wyobraź sobie, że jedziesz do jakiegoś kraju, a tam to, co traktowałeś za prawdę tak oczywistą, że aż niepodważalną, funkcjonuje całkiem inaczej. Zaskoczenie, które nam w takiej sytuacji towarzyszy, może przypominać odkrycie porównywalne z tym, że Nutella rewelacyjnie komponuje się na kanapce z żółtym serem – polecam.

Zadam Ci teraz proste pytanie, a Ty udzielając na nie odpowiedzi w myślach, poruszaj dodatkowo głową (potwierdzająco lub zaprzeczająco)

Czy woda zamarza w temperaturze 0 stopni Celsjusza?

Znasz już odpowiedź?

Oczywiście, że tak.

[No chyba że żyjesz przed rokiem 1743, bo do tego czasu oryginalna skala Celsjusza była odwrócona (0°C to wrzenie wody, a 100°C zamarzanie).]

W tym akapicie nie chodzi mi jednak o historię nauki, a o Twoje potwierdzające pokiwanie głową. Czy wszyscy na naszej planecie na „TAK” kiwają głową, a na „NIE” nią kręcą?

Oczywiście, że NIE!

Najsłynniejsze z tego powodu są Bułgaria i Chorwacja, gdzie do dziś w mniejszych miejscowościach ludzie potwierdzając, kręcą głowami, a na zaprzeczenie nimi kiwają. Szok.

Kciuk w górę

Inny przykład. Kciuk w górę, uniwersalny symbol „Like it”, nie wszędzie będzie tak samo pozytywnie odebrany:

W części krajów tradycyjnie oznacza on liczbę „1”.

W Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie oznacza zniewagę. Wystawiony kciuk może być odebrany jako „wsadź to sobie w tyłek” albo, co gorsza, zaproszenie do współżycia, także z tyłkiem związanego.

Pogromcy mitów – śmierć w Koloseum

Wokół tego gestu powstało także kilka mitów, a ten najpopularniejszy rozpowszechniony przez filmowe produkcje dotyczy starożytnego Rzymu. W powszechnej opinii ten gest oznaczał ułaskawienie pokonanego gladiatora, jednak nowsze analizy treści pisanych – ponieważ niestety żadne graficzne, a tym bardziej cyfrowe nie przetrwały do naszych czasów – mówią coś innego. Wyciągnięty kciuk, niezależnie w którą stronę – w górę czy w dół – tak samo jak otwarta dłoń symbolizował śmierć. Trzymanie kciuka – zamkniętego w dłoni – oznaczało ułaskawienie. 

Warto w tym miejscu dodać jako ciekawostkę, że wiele nowych badań zaprzecza obrazowi walk gladiatorów, który znamy z filmów jako niezwykle brutalne i zawsze krwawe boje na śmierć i życie. Na arenach faktycznie zawsze ginęli ludzie, ale nie gladiatorzy, którzy zwyczajnie byli zbyt cenni i często popularni niczym gwiazdy dzisiejszych sportów, a przestępcy skazani na śmierć. Trafiłem nawet w różnych publikacjach na ten temat, że rannym podczas walk zawodowym wojownikom przynoszącym duże zyski (których wytrenowanie było specjalistyczne, wieloletnie, a co za tym idzie bardzo drogie) gwarantowano błyskawiczną opiekę służb medycznych. Ciekawy temat z wieloma niewidomymi.

Źródło: Photo by Shai Pal on Unsplash


Kółeczko

Połączenie kciuka z palcem wskazującym w naszej kulturze oznacza OK. Jednak w wielu miejscach na świecie oznacza zero. W niektórych kulturach, aby pochwalić kucharza, można jeszcze dołączyć do tego gestu pocałowanie kciuka. Jednak w Azji może być zachętą do przekazania łapówki, w Brazylii jest jednoznaczny ze środkowym palcem, a w Turcji i Grecji jako homoseksualna obraza – ewentualnie zachęta. W krajach Bliskiego Wschodu może być symbolem rzucania uroków.

Liczby

Nawet pokazywanie liczb na palcach, może się różnić w różnych częściach naszego globu!

Czy wiedziałeś, że my Europejczycy jesteśmy strasznie ubodzy, jeśli chodzi o pokazywanie liczb na palcach? Jakie liczby jesteś w stanie pokazać na palcach obu rąk, aby wszyscy Cię zrozumieli?

Od 1 do 10? Brawo!!! Chińczycy od dziecka uczą się, jak pokazywać na dłoniach zakres od 0 do 99, a w przeszłości wykorzystywali system liczenia na palcach do 9 999 999 999 (do 10 miliardów minus 1)!!!

Poniżej praktyczny i naprawdę intuicyjny system liczenia od 1 do 9 metodą chińską.

źródło:https://weimingl.wordpress.com/2012/03/13/chinese-counting-signs/

Zauważ, że dla każdej cyfry wystarczy Ci tylko jedna dłoń, a jako że masz dwie, to jedną możesz pokazywać dziesiątki, a drugą jedności. W ten sposób dochodzimy do 99! Warto zwrócić uwagę, że pokazanie kciuka i palca wskazującego to dla Europejczyka będzie liczba 2, natomiast dla Chińczyka 8!

Na koniec drobne uwagi. W Chinach żyje ponad 1390 mln ludzi, więc w takiej masie dochodzi do drobnych urozmaiceń i, w zależności od regionu, 10 może być pokazywane inaczej. Drugi sposób, aby pokazać 10, to skrzyżowanie dwóch palców wskazujących. Zaciśnięta pieść czasem może być interpretowana jako zero. 


czytaj dalej: Sprawdź kolejne litery

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Podróże samochodem – wszystko co warto wiedzieć

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Bezpieczeństwo w górach cz.3 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.3

Pokora, Ratunek i informacja

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]


					P cz. 2 Rajzyfiber

P cz. 2

Plecak mały i duży, polar ...

W tym poście znajdziesz opis: Plecak duży Plecak mały Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak Polarowa rozpinana bluza Poszewka na jasiek Powerbank Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Plecak duży Osobiście jestem wielkim fanem plecaków. Torba czy walizka zdadzą swój egzamin tylko w sytuacji, gdy […]


					Bucket list Jak żyć?

Bucket list

czyli lista celów do zrealizowania w życiu

W tym poście znajdziesz „bucket list” czyli listę moich planów do zrealizowania w życiu i kilka przemyśleń na temat tego o czym warto marzyć. Ponadto podzielę się z Tobą lekarstwem na depresję „po-urlopową” i kilkoma filmowymi pozycjami które warto zobaczyć gdy jeszcze nie jest za późno. Miłej lektury. Pozytywne skutki planowania Każdy prawdopodobnie doświadczył przynajmniej […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 3 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 3

Zamek Gruyères i kosmici

zobacz też: Pozytywna historia pewnego autostopu cz.2 Zamek Gruyères z XIIIw. Jak podaje Wikipedia: „Zamek Gruyères – zamek znajdujący się w miejscowości Gruyères, w alpejskim kantonie Fryburg w Szwajcarii. Nazwa Gruyères pochodzi prawdopodobnie od heraldycznego żurawia panów Gruyères (franc.grue = żuraw). Hrabiowski ród Gruyères jest jednym z najważniejszych we francuskiej części Szwajcarii, jednak jego pochodzenie […]


					Poszukiwanie noclegów Rajzyfiber

Poszukiwanie noclegów

Hotele, hostele, apartamenty i kemping

W tym poście skupimy się na poszukiwaniu noclegów płatnych (hotel, hostel, apartamenty, domki, pole namiotowe itp) dla całej rodziny. Podczas rodzinnych objazdowych wakacji po Europie trwających zwykle 3 tygodnie, bardzo dużo się przemieszczamy (bywa, że robimy nawet 7 tys. km) i co drugi/trzeci dzień zmieniamy miejsc noclegu. W tym tekście chciałbym się z Tobą podzielić […]


					Koronawirus - Jak żyć Jak żyć?

Koronawirus - Jak żyć

w czasach światowej epidemii ?

Wiele postów na blogu zamieszczam w kategorii „jak żyć” (ekologicznie, szczęśliwie, wydajnie) i to co je wszystkie łączy to powiązanie w jakiś sposób z moimi turystycznymi, życiowymi czy zawodowymi doświadczeniami oraz konkretnymi poradami do wprowadzenia w życie. Tym razem nie będzie inaczej, a że temat gorący i dotykający każdego z nas zdecydowałem się opublikować post […]


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]


					Co zabrać w tropiki Rajzyfiber

Co zabrać w tropiki

i inne ciepłe kraj

To jest pierwsza lista rzeczy do spakowania jaką kiedykolwiek stworzyłem. Znajdziesz na niej rzeczy, które sprawdziły się podczas mojej samotnej  3 tygodniowej podróży po Wietnamie z przystankami w Bangkoku, Singapuru i Kuala Lumpur. Dwie ważne uwagi na początek: nie zabieraj wielu ubrań na zmianę bo w tym klimacie tego nie potrzebujesz, a przeprane koszulki czy […]


					Bezpieczeństwo w podróży Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w podróży

Jak nie dać się okraść

Czy jest bezpiecznie … ? Jeżeli należysz do grona osób oglądających wiadomości w telewizji lub przeglądających portale informacyjne, to najprawdopodobniej raz na pewien czas zagości w Twojej głowie myśl „aż strach z domu wyjść”. Przecież tyle zła, przestępczości i niebezpieczeństwa każdego dnia przewija się na świecie. Codziennie słyszymy, że kogoś okradziono, ktoś gdzieś zginął potrącony […]


					Iran pierwsze wrażenia Podróże

Iran pierwsze wrażenia

Przygoda z policją i reklamówka z Biedronki

Przewodnik zakupiony sześć miesięcy wcześniej, bilety cztery, a wizy załatwione miesiąc temu. Noclegi po części już ogarnięte przez internet u „losowych” osób, a transport to jak zwykle autostop. Słodycze z Polski już w plecaku, koszulka z symbolami skończona no i pamiątkowe naklejki dla pomocnych też wydrukowane. Można ruszać 🙂 Na lotnisku w Teheranie „Czasem życie […]


					Wakacje 2021 - nasza lista rzeczy Rajzyfiber

Wakacje 2021 - nasza lista rzeczy

Szczegółowa lista rzeczy do spakowania

Poniższa lista zawiera wszystko to co zabraliśmy – i czego nam brakowało – na 3 tygodniowych rodzinnych aktywnych objazdowych wakacjach w 2021 roku. Najwięcej czasu spędziliśmy na górskich wędrówkach (Słowenia, Dolomity i Austria) część czasu poświeciliśmy na półwysep Istria w Chorwacji, pozwiedzaliśmy też kilka miast. Spaliśmy w różnych miejscach – pola namiotowe, pola kempingowe, hotel, […]


					Gdzie z dziećmi w góry? Rajzyfiber

Gdzie z dziećmi w góry?

O motywowaniu i polecane trasy

Z dziećmi w góry? Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy to bezpieczne i czy im się to spodoba? Oczywiście, że tak. Może nie powinno się zaczynać od razu od Morskiego Oka (monotonne asfaltowe wejście) czy Rys (trochę niebezpiecznie). Ale jest przecież w naszym kraju wiele innych wręcz idealnych tras dla dzieci. Zobacz także: Co […]

Zamknij