Przydatne aplikacje w podróży

Sprawdzone i polecane
Joanna Kozdra

Odkąd ktoś mądry wymyślił przenośny komputer (kto był pierwszy to temat dość kontrowersyjny, ale na pewno musiał być mądry), a później smartfona, podróżowanie zmieniło się nie do poznania. Nigdy wcześniej zdobywanie informacji w podróży nie było aż tak łatwe, ale również nigdy wcześniej podróżowanie nie służyło w takim dużym stopniu promowaniu swojej osoby – w social mediach.

Nigdy wcześniej nie mieliśmy możliwości przechowywać tylu – właściwie to nieskończonej ilości – wspomnień w jednym małym urządzeniu, zawsze przy sobie, oraz nigdy wcześniej tyle ludzi nie odwracało się plecami do najpiękniejszych miejsc i budowli na naszej planecie. Dziś to turyści są na pierwszym planie, a cały świat staje się jedynie ciekawym tłem dla selfi.


Wady i zalety można wymieniać cały dzień. Ale po co? Smartfon dzisiaj jest narzędziem, jak każde inne. Prawidłowo wykorzystany może ułatwić życie i na tym chcę się skoncentrować w tym tekście. Poniżej wrzucam listę aplikacji, które osobiście mogę polecić, ponieważ przetestowałem je podczas swoich podróży.

Interaktywny spis treści

Mapy, lokalizacja, transport

Finanse i bezpieczeństwo

Komunikacja

Planowanie/noclegi

Pogodowe

Pozostałe

OPIS NAJISTOTNIEJSZYCH APLIKACJI które powinieneś pobrać

Strony internetowe


Lokalizacja/transport

  • MAPS.ME – najlepsze mapy offline (nawet małe ścieżki i proste oznaczanie miejsc),
  • Mapy.cz – mapy wszystkich szlaków turystycznych na terenie całej Europy,
  • Mapa turystyczne – najlepsza baza polskich szlaków górskich, podstawowe narzędzie do planowania wędrówek szlakami,
  • Google Maps – najlepsze mapy online dla kierowców (również offline),
  • Jakdojade.pl – gdy chcemy przemieścić się komunikacją w obrębie polskich miast,
  • Koleo – rozkłady oraz bilety polskich przewoźników w jednym miejscu (aplikacja umożliwia zakupienie biletów),
  • GoingAbroad w której to znajdziesz najistotniejsze informacje dla kierowców (limity prędkości, limity alkoholu, inne specjalne przepisy ruchu drogowego)
  • FerrataGuide – Via Ferrata database – największa baza żelaznych tras wraz z opisami
  • bdl.lasy.gov.pl – najbardziej rozbudowana mapa poglądowa szlaków turystycznych i obszarów leśnych w naszym kraju,
  • Wizz Air / Ryanair– gdy wybierasz tego przewoźnika i nie chcesz zbędnych drukowanych biletów,
  • Seety – Ułatwia znajdywanie tanich parkingów w dużych miastach (nie najlepsza, choć lepszej nie znalazłem)

Sposób na tani internet

Podczas aktywnej wizyty w obcym kraju na dłużej niż 2 dni warto zastanowić się nad zakupieniem lokalnej karty SIM. Przy wizycie na tydzień, gdy planujemy sporo się przemieszczać, nie ma nawet po co się zastanawiać, trzeba iść i ją kupić.

Z WiFi nie ma zwykle większych problemów, gdy stacjonujemy w jednym miejscu. Co innego podczas podróży busikiem lub pociągiem, gdy chcemy zarezerwować kolejny nocleg, bo nagle zmieniły nam się plany. Pewnego razu w środkowym Wietnamie, gdy łapałem stopa, pewien nauczyciel angielskiego zatrzymał dla mnie busika jadącego w moją stronę. Do miejscowości Phan Thiet dojechałem po ciemku. Kiedyś była to mała wioska rybacka i w dalszym ciągu nie wyglądała bezpiecznie po zmroku. Na szczęście zaoszczędziłem sobie wiele stresu tym, że podczas jazdy busikiem zarezerwowałem hotel przez aplikację, a kierowca wysadził mnie prosto pod jego drzwiami.


Bezpieczeństwo/finanse


Komunikacja

  • Google Translator (ze słownikami offline) – najlepsze narzędzie do płynnej komunikacji,
  • WhatsApp – ogólnoświatowy komunikator,
  • CouchSurfing – portal podróżniczy
  • Facebook Lite – lżejsza wersja Facebooka (mniejsze zużycie baterii, transferu i pamięci).


Planowanie/noclegi

Pogodowe

Artykuł dedykowany pogodzie znajdziesz na: Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Ciekaowstka:
Istnieją także radary trzęsień ziemi: earth3dmap.com, earthquake.usgs.gov


Pozostałe

  • Rożne typu YouTube, Netflix, Disnay+, MAX – gdy brakuje rozrywki,
  • Różne typu Hola Fake GPS i HolaVPN – gdy dostawca usługi nie świadczy jej w danym kraju


Opis najistotniejszych aplikacji

które na pewno powinieneś zainstalować przed wyjazdem.

MAPS.ME

mapy offline – darmowe

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, najbardziej rozpowszechniona i dopracowana aplikacja nawigacyjna dla pieszych w trybie offline na świecie. Kogo bym w podróży nie pytał, nie ważne skąd jest, jeśli podróżuje dużo lub bardzo dużo, to ją wykorzystuje.

Najważniejsze funkcjonalności:

  • możliwość pobierania fragmentów map krajów, które planujemy odwiedzać, dzięki czemu oszczędzamy transfer danych,
  • pinezki – najlepsze narzędzie, aby zaznaczać na mapie podczas planowania miejsca ciekawe, które chcemy odwiedzić, oraz miejsca, na które trafiliśmy przypadkiem podczas podróży, które warto zapamiętać. Jeśli ktoś sypia u hostów poprzez couchsurfing, pinezki będą niezastąpione podczas samotnych nocnych powrotów na „kanapę”. Pinezki mogą posiadać różne kolory (nocleg, atrakcja, ważne miejsce, ciekawe miejsce itp.) oraz zawierać rozbudowane opisy.
  • sprawne, bardzo dokładne wyznaczanie tras pieszych i samochodowych w trybie offline oraz dopracowana nawigacja.

WSKAZÓWKA:
W MapsMe lub (i) Google Maps offline warto na spokojnie w domu odnaleźć lokalizację hostów i dodać pinezkę lub znacznik z ich położeniem. Można w ten sposób zaoszczędzić sobie wiele stresu i usprawnić wyprawę.

Mapy.cz

mapy online / offline – darmowedostępna też jako strona www

Nazwa może być tutaj trochę myląca, ponieważ Mapy.cz zawierają mapy wszystkich szlaków turystycznych (piesze, rowerowe, skitourowe, a nawet oznakowania na stokach narciarskich) w całej Europie, a także na kilku pasmach górskich poza jej granicami. Jeżeli wybierasz się na wędrówkę po Alpach, Kaukazie, Pirenejach czy Skandynawii, to wszędzie tam wystarczy Ci ta aplikacja – choć papierową mapę zawsze warto mieć w plecaku.

Aplikacja posiada także ciekawą funkcję wycieczki po okolicy (wybieramy dystans i czas, który chcemy na nią poświecić), oferuje mapy offline, pokazuje ruch na czeskich drogach, udostępnia zdjęcia satelitarne itp.

Naprawdę dobrze działająca nawigacja z ogromną bazą szlaków turystycznych. Bardzo przydatna w terenie, jak i podczas planowania wycieczek.

W ostatniej aktualizacji pojawiła się także opcja wzywania pomocy (szybkie połączenie z numerami alarmowymi), a także minimalistyczna graficzna ściąga z informacjami, jak udzielić pierwszej pomocy.

Zauważyłeś, że Google nie linkuje już swoich wyników wyszukiwania bezpośrednio do Google Maps? Wyszukałeś jakieś miejsce, ale jak teraz sprawdzić, gdzie leży ono na mapie, albo szybko dodać je do swojej listy miejsc, które chcesz odwiedzić w koncie Google Maps? Te uciążliwości
wynikają z działań antymonopolowych UE. Z jednej strony to dobrze (przynajmniej w teorii możesz przekleić adres do dowolnej aplikacji z mapami), ale z drugiej, w praktyce, mamy po prostu o kilka kliknięć więcej, zanim dotrzemy do tego miejsca w Google Maps.

Mapa turystyczna

nawigacja – częściowo darmowa

Mało popularna jednak najlepiej dopracowana aplikacja umożliwiająca szczegółowe zaplanowanie i przeanalizowanie trasy wędrówki po polskich górach. Umożliwia pobieranie tras do trybu offline, nagrywanie aktualnych tras za pomocą GPS i analizowanie tras pod względem przewyższeń, czasów przejść itp. Bardzo wygodna możliwość projektowania trasy poprzez klikanie na interesujące nas fragmenty szlaków turystycznych.

Szczerze mówiąc coraz rzadziej wyruszam w góry nie upewniając się za pomocą tej aplikacji ile zajmie mi pokonanie konkretna trasa, gdy jestem na etapie wybieranie jednej z kilku. I jest to najlepszy przykład jak technologia rozleniwia, bo na papierowej mapie, która i tak zawsze mam pod ręką też mógłbym to równie szybko (a możne i szybciej) zrobić.

Trochę na temat tej aplikacji pisze w rozdziel o planowaniu tras – Planowanie tras, czasy przejść i poziomice.

Google Maps

nawigacja – darmowe

Nie wszyscy wiedzą, że mapy Googla można pobrać na telefon i wykorzystywać bez dostępu do Internetu. Niestety ważą one sporo i nie posiadają pełnej funkcjonalności, jak te w trybie online. Gdy dużo jeździsz po danym obszarze (swoje województwo) to warto go pobrać na telefon, w ten sposób zaoszczędzisz sporo transferu, a wszystkie funkcjonalności (poza mapami) będą pobierać się normalnie w trybie online.

DOBRZE WIEDZIEĆ:

Google Maps jest moim zdaniem najlepszą aplikacją nawigacyjną w trybie online. Jak mało która wygodnie prowadzi kierowców, posiada aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskich, wskazuje optymalne trasy rowerowe i piesze. Niestety w trybie offline naprawdę dobrze działają tylko trasy drogowe dla kierowców.

Stanowi dobre uzupełnienie dla Mapy.cz i MAPS.me, jeśli chodzi o zaznaczone atrakcje, budynki i ukształtowanie terenu w trybie offline.

Ma nieporównywalnie większą bazę firm i adresów, dzięki czemu może służyć jako pomoc w wyznaczaniu punktu docelowego we wcześniej wspomnianej aplikacji.

W wrześniu 2022 aplikacja ta uzyskała także na terenie Polski (w USA i wybranych miastach europejskich dwa lata wcześniej) algorytm, który przy wyborze trasy uwzględnia nie tylko jej zakorkowanie, długość i czas przejazdu ale również średnie zużycie paliwa (najbardziej optymalne trasy oznacza zielonym listkiem). Jak może obliczyć to zużycie? Uwzględnia rodzaj naszego napędu, ilość podjazdów i zjazdów (różnice wysokości), płynność ruchu drogowego itp.

Dla posiadaczy Android Auto w samochodzie

Koniecznie przed wyruszeniem na wakacje (najwygodniej na komputerze) pozaznaczaj wszystkie punktu do których będziesz chciał dojechać samochodem jako te „ulubione” lub „miejsca oznaczone gwiazdką”. Dzięki temu bez problemu szybko i wygodnie odnajdziesz je później w aplikacji Android Auto, nie martwiąc się o dokładną nazwę punktu docelowego. (więcej na temat planowania podróży pisze w dedykowanym poście).

Moje mapy Google

Kolejna aplikacja ułatwiająca planowanie podróży lub udostępnianie tego co widzieliśmy w bardzo przejrzystej formie kolejnym podróżnym (przykład z Słowenii lub Iranu).
Jeżeli jeszcze z nich nie korzystałeś , to na zachętę wyszukaj w Google (najwygodniej na komputerze) hasło „Moje Mapy Google”. Następnie kliknij przycisk wypróbuj i rozpocznij odkrywać nieznane możliwości tej aplikacji. Najlepiej rozpocząć od przejrzenia, co przygotowali dla nas inni użytkownicy, wybierając ostatnią pozycję na pasku menu „Odkrywaj świat”.

Jakdojade.pl

transport miejski – darmowa

Najwygodniejsza, najobszerniejsza i najlepiej dopracowana aplikacja (i strona internetowa) umożliwiająca w trybie online na terenie wybranych polskich miast wyznaczenie trasy podróży komunikacją miejską.

WhatsApp

komunikator – darmowy

Najpowszechniejszy komunikator internetowy na świecie. Jego główną zaletą jest przypisanie numeru telefonu do konta, dzięki czemu nie trzeba pamiętać dwóch numerów. Ta zaleta może wydawać się błaha do czasu pojawienia się sytuacji nieplanowanych. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu za granicą, np. w Wietnamie, a musimy skontaktować się z naszym hostem lub przyjacielem, nie posiadając do niego numeru, to możemy poprosić lokalną osobę, aby zadzwoniła pod numer z konta WhatsApp. W ponad 90% sytuacji dodzwonimy się do tej osoby, do której chcemy.

CouchSurfing

poznawanie nowych osób / organizacja noclegów / przewodników – korzystanie z platformy jest już płatne

Wszystko na temat tego portalu, jego historię, ceny ale co najważniejsze także jak bezpiecznie z niego korzystać (krok po kroku) zamieściłem w tym poście – „Couchsurfing dla początkujących czyli jak znaleźć bezpieczny nocleg u nieznajomego”

W wielkim skrócie dla niewtajemniczonych dodam że … Aplikacja ułatwiająca w podróży korzystanie w dużego serwisu internetowego CouchSurfing.com. Strona ta została stworzona, aby ułatwić odnajdywanie ciekawych osób w miejscach, do których zmierzamy. Głównym założeniem jest udostępnianie kanapy (Couch) osobom, które podróżują (surfer) i chcą lepiej poznać miejsca, kulturę ludzi oraz kuchnię regionów odwiedzanych.

Jeśli masz wolne łóżko i możesz kogoś za darmo przenocować, to możesz wrzucić taką informację na stronę. Jeśli podróżujesz i szukasz nowych kontaktów i łóżka, to możesz o to poprosić na stronie. Jeśli nie masz łózka, ale masz czas i chęci, aby komuś pokazać swoją okolicę, wyskoczyć z kimś na miasto lub po za nie, to możesz też wrzucić taką informację na stronę.

Jeśli podróżujesz, to masz dwie możliwości szukania noclegu. Pierwsza polega na szukaniu hostów i wysyłaniu do nich zapytań w prywatnych wiadomościach. Druga na wrzucaniu do sieci informacji, gdzie i kiedy będziesz oraz czekaniu, aż to ktoś do Ciebie napisze i zaproponuje przenocowanie.

CouchSurfing to nie serwer darmowego nocowania, to narzędzie dla osób, które chcą poznawać nowe osoby, odkrywać nowe miejsca i kultury. Osoby dające nocleg, tak samo jak te podróżujące, zwykle oczekują, że pewien czas spędzi się z tą drugą stroną podczas rozmów, spacerów lub wspólnych posiłków.

Od pandemicznego 2020 roku korzystanie z CS jest płatne i wynosi 10zł miesięcznie lub 55zł za rok.

WARTO WIEDZIEĆ:

CouchSurfing to nie serwer darmowego nocowania, to narzędzie dla osób, które chcą poznawać nowe osoby, odkrywać nowe miejsca i kultury. Osoby dające nocleg, tak samo jak te podróżujące, zwykle oczekują, że pewien czas spędzi się z tą drugą stroną podczas rozmów, spacerów lub wspólnych posiłków.

TripAdvisor

informator turystyczny – darmowy

Aplikacja rozpoznawalna na całym świecie, ale moim zdaniem mająca już swoje najlepsze czasy za sobą. TripAdvisor jest projektem zbierającym informacje turystyczne i rekomendacje wstawiane przez użytkowników. Jeśli podróżujesz do miejsc, o których nic nie wiesz, to znajdziesz w niej informacje, co warto zobaczyć w okolicy, gdzie jeść i gdzie nocować. Dodatkowo przeczytasz czasem setki komentarzy, czy dane miejsca warto odwiedzić, czy to strata czasu.

Do niedawna aplikacja służyła jako największy internetowy zbiór atrakcji i rekomendacji, dziś niestety w niektórych bardziej turystycznych miejscach służy do promowania prywatnych biznesów. Pomimo wszystko warto zainstalować, jeśli mamy dostęp do Internetu w odwiedzanym miejscu.

Google Translator

tłumacz – darmowaobowiązkową

Czym jest Google translator, nie muszę tłumaczyć. Sama aplikacja jest jego rozbudowaną przenośną wersją. To, o czym warto wspomnieć, to jego praktyczne podróżnicze funkcje. Google Translator można używać w trybie offline, pod warunkiem, że wcześniej pobraliśmy sobie obydwa języki (z którego tłumaczymy i na który).

Dodatkową funkcją, z której miałem okazję korzystać, jeżdżąc autostopem po Wietnamie, jest zapisywanie mowy na tekst, tłumaczenie go (i ewentualnie czytanie). Nie działa to jeszcze super dobrze, ale dla kierowców wystarczało (zwykle).

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że aplikacja ta najpierw tłumaczy język obcy (np. hiszpański) na angielski, a później angielski na polski. Dlatego jeśli chcemy porozmawiać z kimś, kto nie zna angielskiego (a my znamy), najlepiej tłumaczyć drugi język na angielski i angielski na tamten język, nie korzystając z polskiego.

Warto wspomnieć też o bardzo praktycznej funkcjonalności to jest możliwości tłumaczenia tekstów ze zdjęć (np. menu w restauracjach, opakowań produktów w sklepach, kierunkowskazów, znaków zakazów itp).

Jeżeli znasz lepszą aplikację do tłumaczeń, koniecznie daj mi znać w komentarzu.

Google Keep

notatnik – darmowa

Prostota i praktyczne zastosowanie. Musze się przyznać, że jestem od niej uzależniony. Gdyby Edison żył w dzisiejszych czasach narzuciłby swoim pracownikom zamiast nosić notatniki – co ponoć narzucił – korzystać z tej aplikacji. Najczęściej wykorzystywana aplikacja z mojego telefonu.

Idealnie nadaje się do tworzenia list (zakupów, co zrobić, co zobaczyć), przechowywania notatek, rysunków odręcznych i wielu innych rzeczy w bardzo wygodnej, prostej i atrakcyjnej formie.

Aplikacja genialnie się sprawdzi także w trybie offline jeśli uprzednio przekopiujesz do niej listy rzeczy do spakowania z naszego Rajzybloga.

Rewelacyjnie sprawdza się także do tworzenia list zakupów i rzeczy do zrobienia, które można udostępniać wszystkim swoim współlokatorom. Skończyło się mleko? Wrzucasz to na listę i jeżeli ktoś akurat robi zakupy do natychmiast zobaczy nową pozycję na liście.
WARTO się z nią zaprzyjaźnić 🙂

Revolut

finanse – darmowa

Jeżeli nie lubisz tracić pieniędzy na przewalutowanie, a często przekraczasz granice krajów, to ta aplikacja (i karta płatnicza) jest stworzona dla Ciebie. Aby korzystać z aplikacji, musisz podpiąć do niej jedno z Twoich kont bankowych.

Posłuży ono do wykonywania przelewów na konto wewnętrzne aplikacji (w walucie obcej, po aktualnej cenie rynkowej, bez prowizji). Aplikacja obsługuje ponad 140 walut! Na obecny moment (2024 rok) aplikacja NIE OBSŁUGUJE tylko następujących walut: ZWD, CKD, KID, PND, TVD, AMD, FOK, ERN, BTN, EHP, CUC, SHP, GGP, JEP, IMP, SDG, SYP, IRR, PRB, SOS, KPW.

Za pomocą tego konta walutowego możesz dokonywać zakupu biletów lotniczych, noclegów itp. Jeżeli wyrobisz sobie również kartę płatniczą (okazjonalnie występuje też w darmowej wersji), to możesz nią płacić w sklepach bez dodatkowych opłat za przewalutowanie znanych z innych banków lub wypłacać za jej pomocą lokalną gotówkę z bankomatów (bez dodatkowych opłat znanych z banków do limitu 800 zł miesięcznie, a potem opłata wynosi 2% transakcji).

UWAGA!!! W 2021 roku ograniczono możliwość darmowego wyciągania gotówki z bankomatów do 5 razy w miesiącu. Po przekroczeniu tej liczby lub wartości 800 zł od każdej kolejnej takiej czynności będzie naliczana prowizja w wysokości 2%, ale nie mniejsza niż 5zł.

Przyznam się, że na początku podchodziłem do tej aplikacji bardzo sceptycznie, ale po otrzymaniu przez tę firmę brytyjskiej licencji bankowej postanowiłem jej zaufać i nie rozczarowałem się. Kilka z bardzo wielu ciekawych funkcjonalności to możliwość automatycznego zasilania karty Revolut z wskazanego rachunku bankowego po osiągnięciu ustalonego progu minimalnego (super opcja dla nieufnych), natychmiastowe wyświetlanie komunikatów na smartfonie z wartością zakupów w obcej walucie podaną w PLN, super wygodny podział rachunków z towarzyszami podróży i wiele więcej.

mObywatel, Polak za granicą

Informacyjna z Ministerstwa Spraw Zewnętrznych – darmowa

Wcześniejsza rewelacyjna aplikacja iPolak – w 2021 roku w nowej odsłonie wróciła do sklepów z aplikacjami jako „Polak za granicą”. Aplikacja udostępnia w przejrzystej formie wszystkie informacje, o których trzeba pamiętać, wybierając się zagranicę (informacje wizowe, dla kierowców, przepisy prawne, adresy i telefony placówek polskich za granicą i wiele więcej) oraz wyświetlająca aktualne komunikaty MSZ.

Od 2019 roku jest ona także dostępna – niestety w mniej przejrzystej formie – w pakiecie aplikacji mObywatel. Gdy zalogujemy się do tej aplikacji swoim profilem zaufanym, wchodzimy na nowy poziom „nowoczesnego cyfrowego państwa”, ponieważ w jednym miejscu mamy wszystkie dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, legitymacje, potwierdzenie zaszczepienia), a nawet wgląd do e-recept naszych i naszych dzieci. Od 2021 roku mamy w niej także dostęp do biletów PKP zakupionych w bilkom.pl. Całkiem nieźle.

Uzupełnieniem powyższych informacji może być mało popularna, także darmowa aplikacja, GoingAbroad wydana przez UE, katalogująca w przejrzysty sposób wszystkie informacje dla kierowców podróżujących w jej granicach (limity prędkości, limity alkoholu w krwi, obowiązkowe wyposażenie itp.). PS w ustawieniach trzeba zmienić język na polski.

Od 2024 roku w aplikacji mObywatel możesz zastrzec swój PESEL. Dzięki temu, w mniej niż 2 minuty, zabezpieczysz się przed wyłudzeniem kredytu, pożyczki, zakupem czegoś na raty czy wypłatą z banku kwoty większej niż 12 726 zł. Jeśli będziesz chciał skorzystać z którejś z tych usług, wystarczy, że dzień wcześniej odblokujesz swój PESEL na jeden dzień. To naprawdę takie proste!

Usługa „Bezpieczny Autobus” pozwala sprawdzić, czy autokar, którym Twoje dziecko jedzie na kolonie, ma aktualne ubezpieczenie oraz badanie stanu technicznego.

Facebook Lite

social media – darmowe

Jeśli w podróży chcesz czasem dowiedzieć się, co słychać u znajomych, lub wręcz przeciwnie, pokazać światu co słychać u Ciebie, to Facebook sprawdzi się dobrze. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się jego młodszy, mniejszy brat. Wersja aplikacji Lite jest uboższa o kilka opcji, umożliwia wrzucanie tylko kilku zdjęć i nie umożliwia wrzucania filmów. Ale zajmuje znacznie mniej miejsca, zużywa mniej mocy obliczeniowej procesora i posiada wbudowany komunikator. Bardzo wiele osób narzeka, że pełna aplikacja Facebooka i Messengera zużywają bardzo dużo energii, miejsca i ciągle się odzywają. Wersja Lite jest lekarstwem na te wszystkie bolączki. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu fb to już aplikacja boomerska, znana wyłącznie ze smartfonów dziadków.

KAYAK

planowanie podróży – darmowe

Aplikacja dla tych, co lubią mieć porządek w „papierach” podczas planowania podróży. Umożliwia wygodne planowanie wycieczek, sprawdzanie aktualnych statusów lotów, wyświetla plany lotnisk i umożliwia rezerwowanie noclegów, samochodów i lotów

BlaBlaCar

transport/towarzyska – darmowa

Autostop w wersji soft. Aplikacja umożliwiająca znalezienie taniego transportu lub towarzysza podróży, który dorzuci nam się do kosztów paliwa. Tak naprawdę jest to aplikacja umożliwiająca poznanie bardzo interesujących, otwartych osób i czasem nawiązanie nowych przyjaźni. Gdy zamykasz się na małej przestrzeni z totalnie obcą osobą, często na kilka godzin, zaczynasz rozmawiać o wszystkim. Rozmowa jest lepsza od kawy, bo nie tylko pomaga nie zasnąć, ale przede wszystkim dostarcza wielu informacji, a czasem i rozrywki.

Aplikacje bankowe

w zależności od potrzeb, ale przynajmniej dwie

Dziś każdy bank udostępnia już darmowe (lepiej lub gorzej dopracowane) aplikacje bankowości mobilnej. Dla większości z nas nie da się oddzielić wyjazdu od kwestii finansowych, bo podczas podróży cały czas wydajemy pewne kwoty lub musimy wykonywać jakieś transakcje. Dlatego, aby w podróży nie mieć niemiłych niespodzianek, koniecznie przed jej rozpoczęciem (jeszcze w kraju) należy wypróbować aplikacje mobilne. Sprawdzić, czy transakcje wymagają potwierdzenia sms (za granicą może być z tym problem, szczególnie gdy zmienimy kartę sim na lokalną), czy nie mają ograniczeń lokalizacyjnych itp. Dlaczego aż dwie? Uważam, że zawsze powinniśmy mieć zagwarantowany dostęp do swoich pieniędzy, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i co niemiłego się wydarzyło. Dlatego warto też otworzyć dwa konta w bankach, wyrobić dwie karty (jedną mieć schowaną) i podzielić finanse przeznaczone na podróż na przynajmniej dwa rachunki (często zdarza się, że na bankomatach w miejscowościach wakacyjnych przestępcy montują czytniki kart i sprawnie czyszczą konta swoich ofiar, beztrosko cieszących się ze swojego urlopu).

Ja osobiście nie wyobrażam sobie korzystania z klasycznej bankowości wiążącej się z wizytami w oddziale i prowizjami. W Polsce korzystam z płatności bezgotówkowych (zwykle zbliżeniowych) i często za granicą również, ponieważ nie wiążą się one z dodatkowymi opłatami (ewentualnie tylko za przewalutowanie). Niestety w krajach z bardziej ”zacofanym” systemem bankowości (Polska jest w światowej czołówce najbardziej zaawansowanych systemów bankowości) trzeba wyciągać gotówkę z bankomatów. Ma to oczywiście swoje zalety (łatwiej pilnować, ile się wydaje,) ale i wady (czasem wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami wewnętrznych systemów bankowych).

Aplikacja mojeIKP – moje Internetowe Konto Pacjenta
Bardzo ubolewam, że mObywatel nie ma zintegrowanej w sobie tej aplikacji, bo to by jeszcze bardziej ułatwiło nam życie. Aplikacja mojeIKP pozwala na:
– superszybkie aplikowanie o nową kartę EKUZ (rewelacyjnie szybki wniosek)
– sprawdzanie wszystkich recept
– sprawdzenie historii pacjenta swojej, jak i również dzieci
– sprawdzasz dawkowanie leków i terminy wizyt na e-skierowanie.

Strony internetowe godne polecenia

www.Zabytek.pl

Darmowy serwis internetowy

Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami) oraz lokalizacją obiektów. Zasoby portalu liczą grubo ponad pół miliona dokumentów. Funkcjonalna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne przeglądanie zasobów:

  • grupując je w kategoriach tematycznych (np. wyszukanie Pomników Historii, stanowisk archeologicznych, zabytków z Listy światowego dziedzictwa UNESCO itp.), które mają też specjalne oznaczenia;
  • wyszukując według funkcji (np. kościoły, kamienice, zamki, grodziska, kurhany itp.);
  • wyszukując według nazw własnych (np. wezwania kościoła lub nazwy własnej obiektu) lub według przynależności administracyjnej (np. zabytki z Zielonej Góry);
  • zawężając wyszukiwanie do wybranych przedziałów czasowych, korzystając z osi czasu.

Powyższy tekst pochodzi z strony zabytek.pl, który jest administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Interaktywna mapa „Listy światowego dziedzictwa UNESCO”

Większość czytelników na pewno kojarzy, czym jest lista UNESCO, jednak dla niewtajemniczonych należy się kilka słów wyjaśnienia. UNESCO to akronim od United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Jest to organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie „ale co to ma do podróży”, to już tłumaczę.

Jednym z projektów tej organizacji – chyba najlepiej rozpoznawalnym – jest lista światowego dziedzictwa UNESCO, na którą zostają wpisane najważniejsze zabytki i obszary przyrodnicze na naszej planecie. Moim zdaniem nie ma lepszej rekomendacji, aby odwiedzić jakieś miejsce, jak właśnie odnalezienie go na tej liście. Interaktywna mapa światowej klasy zabytków i miejsc przyrodniczych dostępna jest pod adresem whc.unesco.org/en/interactive-map/.

Gdy zabieram się za planowanie następnej podróży, to pierwsze co robię, to odwiedzenie tej mapy. Dzięki niej mogę się szybko zorientować czy w okolicy, którą chcemy odwiedzić – oraz po drodze do niej – znajduje się naprawdę unikalnego.

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

W jaki sposób NAPRAWDĘ bezpiecznie przewozić dzieci w foteliku

Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Zaskakujący Singapur Podróże

Zaskakujący Singapur

czyli dużo zdjęć i ciekawostek

To jest mój ulubiony post z tego kraju, ponieważ zawarłem w nim wiele z tego co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, która już mogła rzucić Ci się w oczy to te dziwne dość stare (jak na Singapur to bardzo stare) zabudowania z zdjęcia na górze strony. W tym nowoczesnym kraju możesz znaleźć kilka […]


					[*] [*] [*] Krzysiu .... Jak żyć?

[*] [*] [*] Krzysiu ....

Czy da się pogodzić z śmiercią bliskiej osoby?

Nie znam słów za pomocą których mógłbym opisać jak wielką stratą jest śmierć młodszego brata, ale za pomocą słów które znam postaram się przelać na papier to wszystko co we mnie siedzi. Cały ten smutek, żal i złość. Złość na siebie, na Ciebie, na nas wszystkich… Będę pisać bo wiem, że to pomaga. Rozmowa w […]


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]


					Finanse w podróży Rajzyfiber

Finanse w podróży

Bezpieczeństwo finansowe

Dla kogo jest ten artykuł ? Dla każdego. Niezależnie czy podróżujesz samotnie, czy z rodziną, po naszym kraj czy najdalszych zakątkach naszego globu, rowerem czy samolotem dowiesz się z tego tekstu jak przygotować się do wyjazdu w aspekcie szeroko rozumianych finansów. O tym jak oszczędzać w podróży pisze w kontynuacji tego wpisu. Wyjazdy wakacyjne, wycieczki, […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2

Genewa, miasto z fontanną

zobacz także: Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 1 W Genewie spędziłem 4 noce z czego dwie na domówkach w bardzo dużym międzynarodowym gronie. Pierwszą z pracownikami ośrodka naukowego CERN (tak tego od Wielkiego Zderzacza Hadronów), a druga już bardziej otwartą dla wszystkich młodych pracowników genewskich organizacji (ONZ, WHO, Czerwony Krzyż – który zresztą został założony […]


					Lotnisko w Kutaisi, Gruzja Podróże

Lotnisko w Kutaisi, Gruzja

czyli wszystko co powinieneś wiedzieć

Odwiedzając Gruzję po raz drugi (w 2018 roku) spotkałem się z pewnym malutki ale jednak powszechnym problemem. Jak tanio dojechać z lotniska w Kutaisi do celu podróżny i jak później na nie wrócić. Po przeszukaniu internetu znalazłem kilka starych wskazówek, które jednak zwykle nie prezentują dwóch najtańszych opcji… Wylądowałem i co dalej? Po przylocie i […]


					Rajzylista na majówkę w Słowackich górach Rajzyfiber

Rajzylista na majówkę w Słowackich górach

Szczegółowa lista rzeczy do spakowania

Poniższa lista zawiera wszystko to co zabraliśmy – i czego nam brakowało – na majówkę w 2024 roku. Spanie w hotelu, zwiedzanie zamków, a przede wszystkim trekking po Słowackich górach ( o czym więcej wkrótce napiszę) Co warto zobaczyć w Słowacji – bardzo niedoceniany kraj 🙂 Dla Leo – 4 lata Nad wodę / basen […]


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje Rajzyfiber

Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje

Zagranica, plaża, góry, namiot....

Poniższe listy zawierają wszystko (a nawet trochę więcej) to co warto spakować na rodzinne (niemowlak + kilkulatka + rodzice) aktywne objazdowe zagraniczne wakacje. Co spakować dla każdego uczestnika z osobna? *Czepek naprawdę warto spakować, ponieważ często jest wymagany od korzystającychz darmowych basenów zlokalizowanych na terenie pól namiotowych. Co zabrać dla całej rodziny? Dla najmłodszych członków […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.3 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.3

Pokora, Ratunek i informacja

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]


					Z dziećmi w góry - co zabrać? Rajzyfiber

Z dziećmi w góry - co zabrać?

Sprawdzona lista rzeczy do spakowania

Na poniższych listach znajdują się rzeczy kierowane dla kilkumiesięcznych pociech, ale także tych kilkuletnich. Samemu zdecyduj co Tobie się przyda. Poniżej znajdziesz także listę, rzeczy dedykowaną dla dorosłych podróżników – przecież musisz też się przygotować. Dla niemowlaka w góry spakować: zobacz także: Gdzie się wybrać z dziećmi w góry i jak skutecznie motywować je do […]


					Foteliki samochodowe cz. 2 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 2

Dopasowanie

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij