Przydatne aplikacje w podróży

Sprawdzone i polecane
Joanna Kozdra

Odkąd ktoś mądry wymyślił przenośny komputer (kto był pierwszy to temat dość kontrowersyjny, ale na pewno musiał być mądry), a później smartfona, podróżowanie zmieniło się nie do poznania. Nigdy wcześniej zdobywanie informacji w podróży nie było aż tak łatwe, ale również nigdy wcześniej podróżowanie nie służyło w takim dużym stopniu promowaniu swojej osoby – w social mediach.

Nigdy wcześniej nie mieliśmy możliwości przechowywać tylu – właściwie to nieskończonej ilości – wspomnień w jednym małym urządzeniu, zawsze przy sobie, oraz nigdy wcześniej tyle ludzi nie odwracało się plecami do najpiękniejszych miejsc i budowli na naszej planecie. Dziś to turyści są na pierwszym planie, a cały świat staje się jedynie ciekawym tłem dla selfi.


Wady i zalety można wymieniać cały dzień. Ale po co? Smartfon dzisiaj jest narzędziem, jak każde inne. Prawidłowo wykorzystany może ułatwić życie i na tym chcę się skoncentrować w tym tekście. Poniżej wrzucam listę aplikacji, które osobiście mogę polecić, ponieważ przetestowałem je podczas swoich podróży.

Interaktywny spis treści

Mapy, lokalizacja, transport

Finanse i bezpieczeństwo

Komunikacja

Planowanie/noclegi

Pogodowe

Pozostałe

OPIS NAJISTOTNIEJSZYCH APLIKACJI które powinieneś pobrać

Strony internetowe


Lokalizacja/transport

 • MAPS.ME – najlepsze mapy offline (nawet małe ścieżki i proste oznaczanie miejsc),
 • Mapy.cz – mapy wszystkich szlaków turystycznych na terenie całej Europy,
 • Mapa turystyczne – najlepsza baza polskich szlaków górskich, podstawowe narzędzie do planowania wędrówek szlakami,
 • Google Maps – najlepsze mapy online dla kierowców (również offline),
 • Jakdojade.pl – gdy chcemy przemieścić się komunikacją w obrębie polskich miast,
 • GoingAbroad w której to znajdziesz najistotniejsze informacje dla kierowców (limity prędkości, limity alkoholu, inne specjalne przepisy ruchu drogowego)
 • FerrataGuide – Via Ferrata database – największa baza żelaznych tras wraz z opisami
 • bdl.lasy.gov.pl – najbardziej rozbudowana mapa poglądowa szlaków turystycznych i obszarów leśnych w naszym kraju

Sposób na tani internet

Podczas aktywnej wizyty w obcym kraju na dłużej niż 2 dni warto zastanowić się nad zakupieniem lokalnej karty SIM. Przy wizycie na tydzień, gdy planujemy sporo się przemieszczać, nie ma nawet po co się zastanawiać, trzeba iść i ją kupić.

Z WiFi nie ma zwykle większych problemów, gdy stacjonujemy w jednym miejscu. Co innego podczas podróży busikiem lub pociągiem, gdy chcemy zarezerwować kolejny nocleg, bo nagle zmieniły nam się plany. Pewnego razu w środkowym Wietnamie, gdy łapałem stopa, pewien nauczyciel angielskiego zatrzymał dla mnie busika jadącego w moją stronę. Do miejscowości Phan Thiet dojechałem po ciemku. Kiedyś była to mała wioska rybacka i w dalszym ciągu nie wyglądała bezpiecznie po zmroku. Na szczęście zaoszczędziłem sobie wiele stresu tym, że podczas jazdy busikiem zarezerwowałem hotel przez aplikację, a kierowca wysadził mnie prosto pod jego drzwiami.


Bezpieczeństwo/finanse


Komunikacja

 • Google Translator (ze słownikami offline) – najlepsze narzędzie do płynnej komunikacji,
 • WhatsApp – ogólnoświatowy komunikator,
 • Hangouts – komunikator i wideokomunikator,
 • CouchSurfing – portal podróżniczy
 • Facebook Lite – lżejsza wersja Facebooka (mniejsze zużycie baterii, transferu i pamięci) ,
 • Messenger Lite – lżejsza wersja Messengera FB (mniejsze zużycie baterii, transferu i pamięci),
 • Wizz Air / Ryanair– gdy wybierasz tego przewoźnika i nie chcesz zbędnych drukowanych biletów


Planowanie/noclegi

Pogodowe

Artykuł dedykowany pogodzie znajdziesz na: Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Ciekaowstka:
Istnieją także radary trzęsień ziemi: earth3dmap.com, earthquake.usgs.gov


Pozostałe

 • Rożne typu YouTube, Netflix, Disnay+, HBO – gdy brakuje rozrywki,
 • Różne typu Hola Fake GPS i HolaVPN – gdy dostawca usługi nie świadczy jej w danym kraju


Opis najistotniejszych aplikacji

które na pewno powinieneś zainstalować przed wyjazdem.

MAPS.ME

mapy offline – darmowe

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, najbardziej rozpowszechniona i dopracowana aplikacja nawigacyjna dla pieszych w trybie offline na świecie. Kogo bym w podróży nie pytał, nie ważne skąd jest, jeśli podróżuje dużo lub bardzo dużo, to ją wykorzystuje.

Najważniejsze funkcjonalności:

 • możliwość pobierania fragmentów map krajów, które planujemy odwiedzać, dzięki czemu oszczędzamy transfer
 • pinezki – najlepsze narzędzie, aby zaznaczać na mapie podczas planowania miejsca ciekawe, które chcemy odwiedzić, oraz miejsca, na które trafiliśmy przypadkiem podczas podróży, które warto zapamiętać. Jeśli ktoś sypia u hostów poprzez couchsurfing, pinezki będą niezastąpione podczas samotnych nocnych powrotów na „kanapę”. Pinezki mogą posiadać różne kolory (nocleg, atrakcja, ważne miejsce, ciekawe miejsce itp.) oraz zawierać rozbudowane opisy.
 • sprawne, bardzo dokładne wyznaczanie tras pieszych i samochodowych w trybie offline oraz dopracowana nawigacja.

Mapy.cz

mapy online / offline – darmowedostępna też jako strona www

Nazwa może być tutaj trochę myląca, ponieważ Mapy.cz zawierają mapy wszystkich szlaków turystycznych (piesze, rowerowe, skitourowe, a nawet oznakowania na stokach narciarskich) w całej Europie, a także na kilku pasmach górskich poza jej granicami. Jeżeli wybierasz się na wędrówkę po Alpach, Kaukazie, Pirenejach czy Skandynawii, to wszędzie tam wystarczy Ci ta aplikacja – choć papierową mapę zawsze warto mieć w plecaku.

Aplikacja posiada także ciekawą funkcję wycieczki po okolicy (wybieramy dystans i czas, który chcemy na nią poświecić), oferuje mapy offline, pokazuje ruch na czeskich drogach, udostępnia zdjęcia satelitarne itp.

Naprawdę dobrze działająca nawigacja z ogromną bazą szlaków turystycznych. Bardzo przydatna w terenie, jak i podczas planowania wycieczek.

W ostatniej aktualizacji pojawiła się także opcja wzywania pomocy (szybkie połączenie z numerami alarmowymi), a także minimalistyczna graficzna ściąga z informacjami, jak udzielić pierwszej pomocy.

Mapa turystyczna

nawigacja – częściowo darmowa

Mało popularna jednak najlepiej dopracowana aplikacja umożliwiająca szczegółowe zaplanowanie i przeanalizowanie trasy wędrówki po polskich górach. Umożliwia pobieranie tras do trybu offline, nagrywanie aktualnych tras za pomocą GPS i analizowanie tras pod względem przewyższeń, czasów przejść itp. Bardzo wygodna możliwość projektowania trasy poprzez klikanie na interesujące nas fragmenty szlaków turystycznych.

Szczerze mówiąc coraz rzadziej wyruszam w góry nie upewniając się za pomocą tej aplikacji ile zajmie mi pokonanie konkretna trasa, gdy jestem na etapie wybieranie jednej z kilku. I jest to najlepszy przykład jak technologia rozleniwia, bo na papierowej mapie, która i tak zawsze mam pod ręką też mógłbym to równie szybko (a możne i szybciej) zrobić.

Trochę na temat tej aplikacji pisze w rozdziel o planowaniu tras – Planowanie tras, czasy przejść i poziomice.

Google Maps

nawigacja – darmowe

Nie wszyscy wiedzą, że mapy Googla można pobrać na telefon i wykorzystywać bez dostępu do Internetu. Niestety ważą one sporo i nie posiadają pełnej funkcjonalności, jak te w trybie online. Gdy dużo jeździsz po danym obszarze (swoje województwo) to warto go pobrać na telefon, w ten sposób zaoszczędzisz sporo transferu, a wszystkie funkcjonalności (poza mapami) będą pobierać się normalnie w trybie online.

DOBRZE WIEDZIEĆ:

Google Maps jest moim zdaniem najlepszą aplikacją nawigacyjną w trybie online. Jak mało która wygodnie prowadzi kierowców, posiada aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskich, wskazuje optymalne trasy rowerowe i piesze. Niestety w trybie offline naprawdę dobrze działają tylko trasy drogowe dla kierowców.

Stanowi dobre uzupełnienie dla Mapy.cz i MAPS.me, jeśli chodzi o zaznaczone atrakcje, budynki i ukształtowanie terenu w trybie offline.

Ma nieporównywalnie większą bazę firm i adresów, dzięki czemu może służyć jako pomoc w wyznaczaniu punktu docelowego we wcześniej wspomnianej aplikacji.

W wrześniu 2022 aplikacja ta uzyskała także na terenie Polski (w USA i wybranych miastach europejskich dwa lata wcześniej) algorytm, który przy wyborze trasy uwzględnia nie tylko jej zakorkowanie, długość i czas przejazdu ale również średnie zużycie paliwa (najbardziej optymalne trasy oznacza zielonym listkiem). Jak może obliczyć to zużycie? Uwzględnia rodzaj naszego napędu, ilość podjazdów i zjazdów (różnice wysokości), płynność ruchu drogowego itp.

Dla posiadaczy Android Auto w samochodzie

Koniecznie przed wyruszeniem na wakacje (najwygodniej na komputerze) pozaznaczaj wszystkie punktu do których będziesz chciał dojechać samochodem jako te „ulubione” lub „miejsca oznaczone gwiazdką”. Dzięki temu bez problemu szybko i wygodnie odnajdziesz je później w aplikacji Android Auto, nie martwiąc się o dokładną nazwę punktu docelowego. (więcej na temat planowania podróży pisze w dedykowanym poście)

Moje mapy Google

Kolejna aplikacja ułatwiająca planowanie podróży lub udostępnianie tego co widzieliśmy w bardzo przejrzystej formie kolejnym podróżnym (przykład z Słowenii lub Iranu).
Jeżeli jeszcze z nich nie korzystałeś , to na zachętę wyszukaj w Google (najwygodniej na komputerze) hasło „Moje Mapy Google”. Następnie kliknij przycisk wypróbuj i rozpocznij odkrywać nieznane możliwości tej aplikacji. Najlepiej rozpocząć od przejrzenia, co przygotowali dla nas inni użytkownicy, wybierając ostatnią pozycję na pasku menu „Odkrywaj świat”.

Jakdojade.pl

transport miejski – darmowa

Najwygodniejsza, najobszerniejsza i najlepiej dopracowana aplikacja (i strona internetowa)
umożliwiająca w trybie online na terenie wybranych polskich miast wyznaczenie
trasy podróży komunikacją miejską.

WhatsApp

komunikator – darmowy

Najpowszechniejszy komunikator internetowy na świecie, ponad 2 miliardy użytkowników. Jego główną zaletą jest przypisanie numeru telefonu do konta, dzięki czemu nie trzeba pamiętać dwóch numerów. Ta zaleta może wydawać się błaha do czasu pojawienia się sytuacji nieplanowanych. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu za granicą, np. w Wietnamie, a musimy skontaktować się z naszym hostem lub przyjacielem, nie posiadając do niego numeru, to możemy poprosić lokalną osobę, aby zadzwoniła pod numer z konta WhatsApp. W ponad 90% sytuacji dodzwonimy się do tej osoby, do której chcemy.

Google Hangouts

komunikator – darmowy

Rewelacyjnie sprawdza się w przekazywaniu informacji tekstowych, ale przede wszystkim, nawet przy słabym Internecie, do transmisji głosowych i wideo. Każdy, kto posiada konto na Gmailu, może w pełni cieszyć się korzyści, jakie ten komunikator oferuje na smartfonie, tablecie lub PC.

CouchSurfing

poznawanie nowych osób / organizacja noclegów / przewodników – korzystanie z platformy jest już płatne

Wszystko na temat tego portalu, jego historię, ceny ale co najważniejsze także jak bezpiecznie z niego korzystać (krok po kroku) zamieściłem w tym poście – „Couchsurfing dla początkujących czyli jak znaleźć bezpieczny nocleg u nieznajomego”

W wielkim skrócie dla niewtajemniczonych dodam że … Aplikacja ułatwiająca w podróży korzystanie w dużego serwisu internetowego CouchSurfing.com. Strona ta została stworzona, aby ułatwić odnajdywanie ciekawych osób w miejscach, do których zmierzamy. Głównym założeniem jest udostępnianie kanapy (Couch) osobom, które podróżują (surfer) i chcą lepiej poznać miejsca, kulturę ludzi oraz kuchnię regionów odwiedzanych.

Jeśli masz wolne łóżko i możesz kogoś za darmo przenocować, to możesz wrzucić taką informację na stronę. Jeśli podróżujesz i szukasz nowych kontaktów i łóżka, to możesz o to poprosić na stronie. Jeśli nie masz łózka, ale masz czas i chęci, aby komuś pokazać swoją okolicę, wyskoczyć z kimś na miasto lub po za nie, to możesz też wrzucić taką informację na stronę.

Jeśli podróżujesz, to masz dwie możliwości szukania noclegu. Pierwsza polega na szukaniu hostów i wysyłaniu do nich zapytań w prywatnych wiadomościach. Druga na wrzucaniu do sieci informacji, gdzie i kiedy będziesz oraz czekaniu, aż to ktoś do Ciebie napisze i zaproponuje przenocowanie.

TripAdvisor

informator turystyczny – darmowy

Aplikacja rozpoznawalna na całym świecie, ale moim zdaniem mająca już swoje najlepsze czasy za sobą. TripAdvisor jest projektem zbierającym informacje turystyczne i rekomendacje wstawiane przez użytkowników. Jeśli podróżujesz do miejsc, o których nic nie wiesz, to znajdziesz w niej informacje, co warto zobaczyć w okolicy, gdzie jeść i gdzie nocować. Dodatkowo przeczytasz czasem setki komentarzy, czy dane miejsca warto odwiedzić, czy to strata czasu.

Do niedawna aplikacja służyła jako największy internetowy zbiór atrakcji i rekomendacji, dziś niestety w niektórych bardziej turystycznych miejscach służy do promowania prywatnych biznesów. Pomimo wszystko warto

zainstalować, jeśli mamy dostęp do Internetu w odwiedzanym miejscu.

Google Translator

tłumacz – darmowaobowiązkową

Czym jest Google translator, nie muszę tłumaczyć. Sama aplikacja jest jego rozbudowaną przenośną wersją. To, o czym warto wspomnieć, to jego praktyczne podróżnicze funkcje. Google Translator można używać w trybie offline, pod warunkiem, że wcześniej pobraliśmy sobie obydwa języki (z którego tłumaczymy i na który).

Dodatkową funkcją, z której miałem okazję korzystać, jeżdżąc autostopem po Wietnamie, jest zapisywanie mowy na tekst, tłumaczenie go (i ewentualnie czytanie). Nie działa to jeszcze super dobrze, ale dla kierowców wystarczało (zwykle).

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że aplikacja ta najpierw tłumaczy język obcy (np. hiszpański) na angielski, a później angielski na polski. Dlatego jeśli chcemy porozmawiać z kimś, kto nie zna angielskiego (a my znamy), najlepiej tłumaczyć drugi język na angielski i angielski na tamten język, nie korzystając z polskiego.

Warto wspomnieć też o bardzo praktycznej funkcjonalności to jest możliwości tłumaczenia tekstów ze zdjęć (np. menu w restauracjach, opakowań produktów w sklepach, kierunkowskazów, znaków zakazów itp).

Jeżeli znasz lepszą aplikację do tłumaczeń, koniecznie daj mi znać w komentarzu.

Google Keep

notatnik – darmowa

Prostota i praktyczne zastosowanie. Musze się przyznać, że jestem od niej uzależniony. Gdyby Edison żył w dzisiejszych czasach narzuciłby swoim pracownikom zamiast nosić notatniki – co ponoć narzucił – korzystać z tej aplikacji. Najczęściej wykorzystywana aplikacja z mojego telefonu.

Idealnie nadaje się do tworzenia list (zakupów, co zrobić, co zobaczyć), przechowywania notatek, rysunków odręcznych i wielu innych rzeczy w bardzo wygodnej, prostej i atrakcyjnej formie.

Aplikacja genialnie się sprawdzi także w trybie offline jeśli uprzednio przekopiujesz do niej listy rzeczy do spakowania z naszego Rajzybloga.

Rewelacyjnie sprawdza się także do tworzenia list zakupów i rzeczy do zrobienia, które można udostępniać wszystkim swoim współlokatorom. Skończyło się mleko? Wrzucasz to na listę i jeżeli ktoś akurat robi zakupy do natychmiast zobaczy nową pozycję na liście.
WARTO się z nią zaprzyjaźnić 🙂

Revolut

finanse – darmowa

Jeżeli nie lubisz tracić pieniędzy na przewalutowanie, a często przekraczasz granice krajów, to ta aplikacja (i karta płatnicza) jest stworzona dla Ciebie. Aby korzystać z aplikacji, musisz podpiąć do niej jedno z Twoich kont bankowych.

Posłuży ono do wykonywania przelewów na konto wewnętrzne aplikacji (w walucie obcej, po aktualnej cenie rynkowej, bez prowizji). Aplikacja obsługuje ponad 140 walut! Na obecny moment (2021 rok) aplikacja NIE OBSŁUGUJE tylko następujących walut: ZWD, CKD, KID, PND, TVD, AMD, FOK, ERN, BTN, EHP, CUC, SHP, GGP, JEP, IMP, SDG, SYP, IRR, PRB, SOS, KPW.

Za pomocą tego konta walutowego możesz dokonywać zakupu biletów lotniczych, noclegów itp. Jeżeli wyrobisz sobie również kartę płatniczą (okazjonalnie występuje też w darmowej wersji), to możesz nią płacić w sklepach bez dodatkowych opłat za przewalutowanie znanych z innych banków lub wypłacać za jej pomocą lokalną gotówkę z bankomatów (bez dodatkowych opłat znanych z banków do limitu 800 zł miesięcznie, a potem opłata wynosi 2% transakcji).

UWAGA!!! W 2021 roku ograniczono możliwość darmowego wyciągania gotówki z bankomatów do 5 razy w miesiącu. Po przekroczeniu tej liczby lub wartości 800 zł od każdej kolejnej takiej czynności będzie naliczana prowizja w wysokości 2%, ale nie mniejsza niż 5zł.

Przyznam się, że na początku podchodziłem do tej aplikacji bardzo sceptycznie, ale po otrzymaniu przez tę firmę brytyjskiej licencji bankowej postanowiłem jej zaufać i nie rozczarowałem się. Kilka z bardzo wielu ciekawych funkcjonalności to możliwość automatycznego zasilania karty Revolut z wskazanego rachunku bankowego po osiągnięciu ustalonego progu minimalnego (super opcja dla nieufnych), natychmiastowe wyświetlanie komunikatów na smartfonie z wartością zakupów w obcej walucie podaną w PLN, super wygodny podział rachunków z towarzyszami podróży i wiele więcej.

Polak za granicą, mObywatel,

Informacyjna z Ministerstwa Spraw Zewnętrznych – darmowa

Wcześniejsza rewelacyjna aplikacja iPolak – w 2021 roku w nowej odsłonie wróciła do sklepów z aplikacjami jako „Polak za granicą”. Aplikacja udostępnia w przejrzystej formie wszystkie informacje, o których trzeba pamiętać, wybierając się zagranicę (informacje wizowe, dla kierowców, przepisy prawne, adresy i telefony placówek polskich za granicą i wiele więcej) oraz wyświetlająca aktualne komunikaty MSZ.

Od 2019 roku jest ona także dostępna – niestety w mniej przejrzystej formie – w pakiecie aplikacji mObywatel. Gdy zalogujemy się do tej aplikacji swoim profilem zaufanym, wchodzimy na nowy poziom „nowoczesnego cyfrowego państwa”, ponieważ w jednym miejscu mamy wszystkie dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, legitymacje, potwierdzenie zaszczepienia), a nawet wgląd do e-recept naszych i naszych dzieci. Od 2021 roku mamy w niej także dostęp do biletów PKP zakupionych w bilkom.pl. Całkiem nieźle.

Uzupełnieniem powyższych informacji może być mało popularna także darmowa aplikacja GoingAbroad wydana przez UE, katalogująca w przejrzysty sposób wszystkie informacje dla kierowców podróżujących w jej granicach (limity prędkości, limity alkoholu w krwi, obowiązkowe wyposażenie itp.). PS w ustawieniach trzeba zmienić język na polski.

Strony internetowe godne polecenia

www.Zabytek.pl

Darmowy serwis internetowy

Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami) oraz lokalizacją obiektów. Zasoby portalu liczą grubo ponad pół miliona dokumentów. Funkcjonalna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne przeglądanie zasobów:

 • grupując je w kategoriach tematycznych (np. wyszukanie Pomników Historii, stanowisk archeologicznych, zabytków z Listy światowego dziedzictwa UNESCO itp.), które mają też specjalne oznaczenia;
 • wyszukując według funkcji (np. kościoły, kamienice, zamki, grodziska, kurhany itp.);
 • wyszukując według nazw własnych (np. wezwania kościoła lub nazwy własnej obiektu) lub według przynależności administracyjnej (np. zabytki z Zielonej Góry);
 • zawężając wyszukiwanie do wybranych przedziałów czasowych, korzystając z osi czasu.

Powyższy tekst pochodzi z strony zabytek.pl, który jest administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Interaktywna mapa „Listy światowego dziedzictwa UNESCO”

Większość czytelników na pewno kojarzy, czym jest lista UNESCO, jednak dla niewtajemniczonych należy się kilka słów wyjaśnienia. UNESCO to akronim od United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Jest to organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie „ale co to ma do podróży”, to już tłumaczę.

Jednym z projektów tej organizacji – chyba najlepiej rozpoznawalnym – jest lista światowego dziedzictwa UNESCO, na którą zostają wpisane najważniejsze zabytki i obszary przyrodnicze na naszej planecie. Moim zdaniem nie ma lepszej rekomendacji, aby odwiedzić jakieś miejsce, jak właśnie odnalezienie go na tej liście. Interaktywna mapa światowej klasy zabytków i miejsc przyrodniczych dostępna jest pod adresem whc.unesco.org/en/interactive-map/.

Gdy zabieram się za planowanie następnej podróży, to pierwsze co robię, to odwiedzenie tej mapy. Dzięki niej mogę się szybko zorientować czy w okolicy, którą chcemy odwiedzić – oraz po drodze do niej – znajduje się naprawdę unikalnego.

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

W jaki sposób NAPRAWDĘ bezpiecznie przewozić dzieci w foteliku

Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Orientacja w górach cz. 4 Rajzyfiber

Orientacja w górach cz. 4

praktyczna instrukcja obsługi mapy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Mapa Mapa nigdy nie jest zbędnym wyposażeniem, nawet gdy masz przy sobie telefon z GPS! Pamiętaj, że telefon może się rozładować i w niesprzyjających warunkach pozostaniesz bez możliwości wezwania […]


					Jak czerpać radość z podróży? Rajzyfiber

Jak czerpać radość z podróży?

przemyślenia

Przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż warto się zastanowić, po co to robimy (dlaczego robią to inni, przeczytasz dalej w tym rozdziale). Samo planowanie wyjazdu już podnosi poziom szczęścia ( o tym więcej pisze tutaj), ale czasem podróż może rozczarować. Dlaczego? Bo coś pójdzie nie tak, hotel nie będzie taki, jak na zdjęciach, znajomi będą marudni, […]


					Jak żyć ekologicznie? cz. 2 Jak żyć?

Jak żyć ekologicznie? cz. 2

Ponad 100 łatwych do wprowadzenia nawyków

zobacz też: Jak żyć ekologicznie cz1 b) Kuchnia i dieta c) Praca i transport d) Podróże i wypoczynek – eco travel Ten podrozdział pochodzi z książki „Rajzyfiber – podręczniku świadomego i bezpiecznego podróżowania”, dlatego jeżeli chciałbyś zgłębić ten temat to zapraszam do pobrania swojego egzemplarza, w którym poświęcam więcej miejsca ideii eco friendly travel. e) […]


					Niezbędniki turystyczne Rajzyfiber

Niezbędniki turystyczne

Wszystko co niezbędne w podróży

Co to jest ten niezbędnik? Wychodząc z domu dla kobiety niezbędnikiem będzie torebka, zawsze gotowa aby złapać ją w dłoń i opuścić mieszkanie. Dla przeciętnego faceta będzie to tzw. wielka trójca czyli klucze, portfel i telefon. Dla staroświeckiego brytyjskiego dżentelmena będzie to jeszcze parasol – bo taki mają klimat. Dla rodzica niemowlaka będzie to także […]


					Książki, które warto Inne

Książki, które warto

przeczytać w wolnej chwili

Zacznę z grubej rury. Moim zdaniem książki to najważniejszy wynalazek ludzkości! Dlatego książki zawsze warto czytać. Książki to KODY do „gry” zwanej życiem Wyobraź sobie, że ktoś napisał książkę na podstawie swoich życiowych przemyśleń i doświadczeń. Na podstawie błędów, które popełniał przez 60 lat swojego życia i wniosków, które wyciągnął. Po przeczytaniu jego działa możesz […]


					Czy ludzkość jest prymitywna cz2 Prowokacje

Czy ludzkość jest prymitywna cz2

o niewykorzystanym potencjale gatunku

…. Kupujemy nowy smartfon, telewizor, płaszcz czy samochód, bo z starego nie da się już korzystać? Niestety nie. Wspieramy wyłącznie tylko te aspekty ekologii, które są dla nas wygodne. To jest druga część tekstu, którego początek znajdziesz TUTAJ. Być jak wirus? Nie chcemy się poświęcać używając tego samego telefonu przez 3 lata i jeżdżąc autobusem […]


					K Rajzyfiber

K

Kominy sportowe, Karmiata ...

W tym poście znajdziesz opis: Karimata Kijki Trekkingowe Klawiatura bluetooth Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF) Kosmetyczka Koszulka turystyczna z symbolami Kurtka przeciwdeszczowa Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Karimata Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2

Genewa, miasto z fontanną

zobacz także: Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 1 W Genewie spędziłem 4 noce z czego dwie na domówkach w bardzo dużym międzynarodowym gronie. Pierwszą z pracownikami ośrodka naukowego CERN (tak tego od Wielkiego Zderzacza Hadronów), a druga już bardziej otwartą dla wszystkich młodych pracowników genewskich organizacji (ONZ, WHO, Czerwony Krzyż – który zresztą został założony […]


					Doceniaj Jak żyć?

Doceniaj

bo wiele osób mogłoby Ci pozazdrościć #1

Wiem jak bardzo oklepanie to brzmi ale taka jest prawda. Nic dodać nić ująć, dlatego jestem prawie przekonany, że komentarz w tym miejscu nie jest potrzebny. Każdy wie  – choć często zapomina – że nie można być szczęśliwym nie ciesząc się z życia i z tego co się posiada. Jeśli do kogoś to nie trafia […]


					Staże zagraniczne Rajzyfiber

Staże zagraniczne

Student w podróży

Paweł Serniak – absolwent biotechnologii na Politechnice Śląskiej, w latach 2011–2017 związany ze Stowarzyszeniem IAESTE Polska, dzięki któremu miał okazje odbyć staże w Chinach i Brazylii. W tej studenckiej organizacji pełnił m.in. funkcję Prezesa Polskiego Zarządu Stowarzyszenia i Członka Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Podczas swoich kadencji reprezentował nasz kraj na ogólnoświatowych konferencjach. Sympatyk odkrywania piękniejszych zakątków […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Ciekawostki i odkrycia podróżnicze Rajzyfiber

Ciekawostki i odkrycia podróżnicze

Czy wiedziałeś, że .... ?

Mówi się, że „podróże kształcą i rozwijają”, a niektórzy dodają do tego, że „kształcą, ale tylko tych mądrych, a rozwijają tylko ciekawskich i otwartych”. W tym poście postaram się spisać, krótkie (często jednozdaniowe) WASZE i moje zaskakujące obserwacje podróżnicze, ciekawostki znalezione w prasie i internecie (wymagające potwierdzenia) ale także informacje, które lepiej przeczytać przed podróżami, […]

15 thoughts on “Przydatne aplikacje w podróży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij