Raz do roku z okazji Dnia Ziemi dzieci z pobliskich szkół wyruszają w góry, do lasów, parków i zbierają śmieci. Super!!! Ale dlaczego nie możemy sprzątać codziennie ? Choć trochę, tak przy okazji. Swój pokój też sprzątasz tylko raz do roku?
Nauczyliśmy się, że tak jak w walentynki wystarczy raz do roku pokazać komuś swoje uczucia, tak samo raz do roku okazujmy miłości do gór. Zebranie dosłownie kilku papierków, butelek czy siatek, nie zajmie nam więcej niż 7 min, a ich ciężar przypiętych do plecaka nie będzie nam zbytnio ciążył. Zresztą konsumując swój prowiant i tak mamy coraz mniej do noszenia podczas górskich wędrówek.
Jeśli nasze dzieci nauczymy zbierania śmieci to gwarantuję Ci, że nigdy nie wpadnie im do głowy pomysł aby jakiś papierek zostawić na szlaku (i gdziekolwiek indziej). A to już inwestycja w naszą przyszłość. Kto wie, może doczekamy czasów gdy podobne akcje nie będą miały już racji bytu, oby.
Proponujemy aby każdy chętny przywiesił sobie reklamówkę do plecaka do której podczas wędrówki wrzuci kilka odpadków znalezionych na trasie, a następnie zrobi zdjęcie swoim znaleziskom i wrzuci na Instagram czy Facebooka z odpowiednim #tagiem (#CzysteSzlaki). Niech ta reklamówka w górach i zdjęcie na Twoim profilu motywuje też innych do podobnych działań.
Pamiętaj tylko, aby śmieci znieść do miasta i pozostawić w koszu przy parkingu, przy przystanku czy na dworcu a nie w schronisku górskim ! Bo podrzucając śmieci do schroniska, co prawda sprzątasz szlak ale niepotrzebnie stwarzasz pracę dla jego obsługi, bo w ostateczności i tak ktoś będzie musiał to znieść lub zwieść.
Nie wstydźmy się sprzątania śmieci po innych, niech wstydzą się Ci którzy je pozostawili!
Zbierajmy śmieci do worków wielokrotnego użytku i segregujemy je. Nie chodzi o dużą akcję (choć lokalne finały #CzyzteSzlaki też będziemy organizować), a „jedynie” o NAWYK, zbierania śmieci przy okazji, które wszyscy widzą, ale po które nikt nie sięga. Nie ograniczamy się do gór ale też lasów w swojej okolicy.
Popieramy akcje stowarzyszenia Czysta Polska, Recykling Górom, Kawa za śmieci czy Czyste Beskidy – nie stanowimy „konkurencji” dla tych akcji (choć taka rywalizacja – kto zbierze więcej śmieci – mogła by zrobić wiele dobrego) ale się z nimi uzupełniam i inspirujemy.
#CzysteSzlaki – początek
Dawno, dawno temu w odległej ….. Właściwie to w 2020 roku w Gliwicach podczas ogólnokrajowej kwarantanny, Dawid (Piotrowski) wraz z grupką trojga znajomych wpadli na pomysł aby swój wolny czas (którego każdy miał wtedy w nadmiarze) poświęcić na posprzątanie lasu. Wszystko przebiegało sprawnie aż do czasu gdy zebrali 12 dużych worków śmieci i nie bardzo wiedzieli co z nimi zrobić. Skontaktowali się z firma sprzątającą okolice, jednak ta uświadomiła ich, że nie może śmieci od tak przejąć. Po kilku telefonach i pomocy urzędu miejskiego firma zgodziła się na przyjecie tych worków jednak dopiero po przetransportowaniu ich na teren firmy. Po pewnym czasie władze Gliwic zasugerowały, że chętnie nam pomogą przy kolejnych „akcjach” jednak musimy je wcześniej uprzedzić.
i od tego to się zaczęło.
Gdy Dawid opowiedział mi (dla niewtajemniczonych nazywam się Grzegorz Czekała – choć pewnie się to już domyśliłeś) tą historie podczas jednej z naszych rowerowych wycieczek od razu stwierdziłem, że trzeba to powtórzyć. Poprzez takie lokalne akcje naprawdę możemy coś zmienić i to nie tylko w naszej najbliższej okolicy. Znamy się z Dawidem od lat i od samego początku stawiamy na wspólne aktywności (basen, rower, wspinaczka na ferratach, górskie wędrówki …. ) zamiast na klasyczne „męskie spotkania przy piwie”. Dlatego stwierdziliśmy, że akcja „#CzysteSzlaki powinna do nas pasować i w ten sposób narodził się ten projekt sprzątania okolicy połączony z aktywnościami na świeżym powietrzu.
czytaj więcej: lokalny finał akcji #CzysteSzlaki – regulamin
Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.
Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.
Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.
Idea która nam przyświeca:
„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”
Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!