IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc.

Założenia, które przyświecają projektowi IDEA market:

  • Głównym celem edukacji nie jest wiedzą lecz działanie.
  • Najsłodszym owocem Nauki jest technologia.
  • Sukcesu nie mierzymy liczbą zer na koncie, a liczną osób których życie odmieniło się na lepsze.
  • Wprowadź zmianę, którą chciałbyś ujrzeć w świecie, bo jak nie Ty to kto?



Cel edukacji to DZIAŁANIE!

Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt może mieć odpowiednio ukierunkowany entuzjazm młodych.

Projekt IDEA market jest najlepszym przykładem naszego podejścia. Ma on za zadanie prezentować projekty zbudowane przez młodych zdolnych, dzięki którym może udać nam się rozwiązać problemy naszego „dorosłego” świata. Mowa tutaj o pomocy dla pojedynczych osób, lokalnych społeczności, a także całej naszej planecie.

Działania indywidualne: Zaczynamy od małych projektów, tych kierowanych dla pojedynczych osób z naszego sąsiedztwa, jak spersonalizowanych ortez dla kontuzjowanych kolegów czy przygotowywania rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie starszym osobom.

Działania lokalnej skali: Tworzymy rozwiązania dla naszych małych społeczności jak walka z zanieczyszczeniami powietrza z wykorzystaniem autonomicznych wertykalnych ogrodów i budowanie zbiorników na deszczówkę z plastikowych butelek.

Myślimy globalnie: Tak się składa, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej skalnej kuli (tak kuli!) więc każdy globalny problem także jest naszym problemem. Dzięki technologi chcemy rozwiązywać problemy z zmianami klimatu, migracjami ludów i pustynnieniem terenów. Dla nas nie ma ograniczeń!

Wierzymy, że dosłownie każdy problem można rozwiązać poprzez edukację, technologię i działanie.

Wszystkie problemy otaczającego nas świata, których nie udało się rozwiązać „dorosłym” spisujemy w ramach „listy” – nad jej lepszą nazwą jeszcze pracujemy. Ona zawiera nasze najbliższe wyzwania. Lista ta odgrywa wyjątkowo istotną rolę, ponieważ sugeruje – nie tylko młodym – na co warto poświęcić swój czas. Nie chodzi tylko o czas wolny, ale o ten poświęcony na stworzenie projektu na zaliczenie zajęć w technikum, pracę inżynierską lub magisterską – aby jego efekt końcowy nie wylądował tylko w szufladzie. Zacznij szanować swój czas!

Jeśli dostrzegasz już problem i masz pomysł jak go rozwiązać czas pomyśleć o śmieciach. Śmieci to darmowy surowic, którego mamy w nadmiarze na całej naszej planecie. Jeśli uda nam się je wykorzystać do budowy naszych projektów upieczemy przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu.


Utracony potencjał

Zauważyliśmy, że co roku tracimy – jako polskie społeczeństwo, choć pewnie nie tylko my – niewyobrażalne pieniądze, już nie wspominając o potencjale tylko dlatego, że studenci politechnik tworzą w większości swoje prace inżynierskie i magisterskie, które finalnie lądują w szufladach. To są młodzi pełni zapału, już wysoko wykształceni ludzie, którzy poświęcają kilka miesięcy życia – ile to jest w sumie roboczogodzin, których wartość można wycenić – dosłownie na nic wartościowego.

Która firma na świecie traci czas tak bardzo dobrze wykształconych pracowników? Naszym zdaniem wystarczy każdemu z nich zasugerować problem z otoczenia do rozwiązania – np. z naszej listy – a szybko może się okazać, że tysiące kreatywnych ludzi będzie tworzyć rozwiązania tych problemów na które firmom szkoda pieniędzy, a rządy starają się ich nie dostrzegać. Pominięcie aspektu komercjalizacji danego rozwiązania – bo przecież studenci i tak muszą ten projekt zrobić na zaliczenie – otwiera całkowicie nowe możliwości.

Jeżeli takie wartościowe projekty inżynierskie i magisterskie czy hobbistyczne, które powstały po to aby zmienić świat na lepsze – a przynajmniej jego drobny fragment – udostępnimy na tej stronie z zgodą na ich powielanie to pomyśl jak wielu osobom możemy odmienić życie. Jest to tak ogromny potencjał, że aż trudno go sobie wyobrazić. Z projektów schowanych do szuflad nikt nie ma pożytku, a warto by było dać szansę młodym zdolnym, którzy swoje prace przygotowują z pasją aby świat o nich usłyszał.


Promujmy młodych zdolnych

IDEA market to platforma promująca wartościowe projekty, zdolnych młodych i praktyczne podejście do edukacji. Wracamy do podstaw, gdy to na początku naszych dziejów uczyliśmy się nie dla teorii ale aby ułatwiać życie sobie i poprawiać innych.

Idea projektu IDEA market jest bardzo prosta i podzielona na dwie gałęzie:

  1. #CALMinspiracje – Zamieszczamy w ramach projektu inspirujące historie – głównie młodych osób, choć nie tylko – aby pokazać, że się DA. Nie można być zbyt młodym aby zmieniać świat. Najlepszym przykładem jest dwunastoletni Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee, który zbudował w domu reaktor jądrowy (link), czy nastolatki budujący satelity w zawodach CanSat.
  2. #CALMidea – Zamieszczamy Wasze projekty, które mogą ułatwić nam życie – całej naszej cywilizacji lub starszemu sąsiadowi. Jeżeli stworzyłeś coś wartościowego to świat powinien o Tobie usłyszeć i zobaczyć Twoje dzieło! Chcemy wypromować takie zdolne osoby jak Ty, aby wszyscy zrozumieli, że w młodych drzemie nieograniczony potencjał.

Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy na naszych biurkach czy w garażach do dyspozycji tak zaawansowanych i tanich technologi jak dziś, więc warto by z nich skorzystać dla dobra ogółu.



Apel dla wszystkich młodych umysłów

O posiadaniu młodego umysłu nie decyduje wiek człowieka, a chęć zabawy, tworzenie i ciekawość świata. Bo to nie jest tak, że gdy się starzejmy to zanika w nas ciekawość, ale gdy przestajemy być ciekawi to zaczynamy się starzeć. I to niezależnie czy mamy 60, 40 czy 20 lat.

Dlatego broń swoją dziecięcą kreatywności, którą szablonowa edukacja ma za zadanie zniszczyć w Tobie. Wyrób w sobie nawyk patrzenia na problemy niczym dziecko, z innej perspektywy, „spod stołu” i bez ograniczających dotychczasowych doświadczeń. Wymyślaj najbardziej kreatywne, wręcz szalone i abstrakcyjne rozwiązania na jakie Cię stać, bo pamiętaj, że żyjesz w najpiękniejszych w historii czasach dla twórców. Wszystko co wymyślisz można dziś własnoręcznie stworzyć w garażu. Mamy komputery, smartfony, open source software, drukarki 3D, drony, tanią elektronikę i dzięki internetowi darmowy dostęp do globalnych zasobów wiedzy, także w łatwo przyswajalnej formie (np. YouTube).

Tylko pomyśl jak będzie wyglądać nasz świat gdy całe pokolenie majsterkowiczów, wizjonerów, odkrywców weźmie się do pracy. Dla dobra nas wszystkich. My pasjonaci niczym artyści nie tworzymy naszych projektów dla pieniędzy czy sławy, a dlatego, że możemy! Z wewnętrznej potrzeby i dlatego, że jest to dla nas świetna zabawa. My twórcy budząc się codziennie rano zadajemy sobie pytanie czy tego dnia chcemy cieszyć się pięknem otaczającego świata czy po raz kolejny próbować go zmieniać, kawałeczek po kawałeczku, projekt za projektem. Nagrodą za działanie jest ta z niczyn nie porównywalna satysfakcja, której mogą doświadczyć tylko Ci, którzy wiedzą, że uczynili naszą planetę choć trochę lepszymi miejscem do życia.

Nie zapomnij, że ludzie z natury są kreatorami, a nie tylko pasywnymi biorcami bezwartościowych treści. Każde dziecko jest twórcą światów dla swoich zabawek, konstruktorem z klocków, artystą świecowych kredek i bajkopisarzem kreatywnych wymówek. Nigdy o tym nie zapomnij i broń swoich naturalnych talentów.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Funkcje w programie PLC PLC

Funkcje w programie PLC

cegiełki programowe

Dotychczas cały program tworzyliśmy w jednym miejscu, czyli wewnątrz bloku programu głównego – OB1. Jednak pisanie tak dużego programu z wieloma networkami, na przykład 1236 networków, staje się trudne do analizy. Odrobina historii Już w 1843 roku Ada Lovelace zauważyła tę trudność podczas tłumaczenia opisu działania mechanicznej maszyny analitycznej Charlesa Babbage’a, która ostatecznie nigdy nie […]


					Zadania PLC - Miganie lampki PLC

Zadania PLC - Miganie lampki

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

W tej prezentacji zamieściliśmy dla Ciebie kilka prostych „wyzwań” na łatwym poziomie, ale wymagających kreatywnego podejścia. Są to zadania PLC wraz z gotowym rozwiązaniem, więc łatwo możesz sprawdzić swoje rozwiązanie. Dzięki tym zadaniom: Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się programować sterowniki PLC, postaraj się wszystkie zadania rozwiązywać samodzielnie. Jeżeli już je rozwiązałeś albo nie wiesz, jak […]


					Poszukiwanie pierwszej pracy Artykuły

Poszukiwanie pierwszej pracy

od czego zacząć?

Ten poradnik powstał, abyś mógł jeszcze na etapie studiów dowiedzieć się, jak już teraz poszukiwać pierwszej pracy i dlaczego warto zrobić to właśnie w tym momencie. Spis treści Odpowiednie nastawienie Być może wyda Ci się to śmieszne, ale Twoje nastawienie do szukania pierwszej pracy jest bardzo ważne. Czy jeszcze zanim cokolwiek zrobisz w tym kierunku […]


					#Gegra Szkoła 4.0

#Gegra

Wprowadzenie - Przedmiot geografia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					#MATA Szkoła 4.0

#MATA

Wprowadzenie - Przedmiot matematyka

Jeszcze uzupełniamy treści – po więcej informacji wróć tutaj jutro. W co wierzymy: Po pierwsze, nie ma ludzi niezdolnych do nauczenia się matematyki, są wyłącznie uczniowie, którzy nie mieli jeszcze szczęścia spotkać odpowiednich nauczycieli lub tacy, którym na tym nie zależy, bo nie wiedzą po co im ona. Głównym celem nauki matematyki jest umiejętność logicznego […]


					Jak działa sterownik PLC PLC

Jak działa sterownik PLC

i co z tego wynika

Podkreślę na wstępie, że informacje w tym poście zawarte stanowią bardzo duże uproszczenie tematu, jednak są wystarczające, aby nauczyć się programować sterowniki PLC. W sterownikach (podobnie jak w wszystkich urządzeniach cyfrowych począwszy od smartwatchy, smartfonów, a skończywszy na komputerach) instalowane są przynajmniej dwa fizyczne obszary pamięci., abyś lepiej zrozumiał co się dzieje w CPU nawiążemy […]


					Anna Rduch - CALM talks CALMedu Inne

Anna Rduch - CALM talks

doradca zawodowy, coach, trener

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					Wielomiany Bez kategorii Szkoła 4.0

Wielomiany

Rozkład wielomianów na czynniki pierwsze

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Książki dla nauczycieli Inne

Książki dla nauczycieli

i wszystkich zainteresowanych edukacją

„Kreatywna szkoła” i „Oblicza umysłu”Ken Robinson Dwie książki z kategorii „Co z szkołą jest nie tak i dlaczego niektórym udało się to zrobić lepiej”. Autor dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, a także przytacza wiele konkretnych szkół i organizacji, którym się udaje skutecznie wprowadzać innowacje. „Oblicza umysłu” to interesująca książka która opisuje różne aspekty ludzkiego […]


					Autonomiczne ogrody wertykalne Inne

Autonomiczne ogrody wertykalne

Zazieleńmy miasta

A gdyby tak: wszystkie ogrodzenia w miastach, w szczególności wokół szkół, przedszkoli czy placów zabaw zamienić na zielone ściany? wszystkie puste ściany kamienic czy nawet bloków mieszkalnych przeobrazić w zielone murale? wszystkie ekrany akustyczne przy drogach zamienić na zielone dzieła sztuki? wokół parków, przy skwerach, na przystankach i wszelakich zaniedbanych nieużytkach poustawiać podobne konstrukcje? do […]


					Zadania PLC - Zliczanie uczniów PLC

Zadania PLC - Zliczanie uczniów

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

Co musisz znać, aby wykonać to zadanie? Wiesz na czym polega detekcja zbocza Jak wyznaczać wolne zakresy w pamięci markerów Wiedzieć jak korzystać z bloczków matematycznych Potrafić konfigurować komparatory Zadania PLC dla początkujących programistów Sygnalizacja liczby uczniów Wykorzystując dotychczas poznane bloczki, stwórz układ, który posłuży nam do zliczenia, ile uczniów weszło już do sali. W […]


					Bloczek MOVE PLC

Bloczek MOVE

Ruszyć, przesłać, przekopiować wartość

Jeden z najczęściej używanych bloczków, ponieważ jest to chyba najbardziej wszechstronny z bloczków. Z folderu MOVE na poziomie podstawowym (a takiego dotyczy ten podręcznik) powinieneś zainteresować się tylko jednym bloczkiem – „MOVE”. Bloczek MOVE jak sama nazwa wskazuje…. Co słownik bab.la ma na ten tematmove {czas.} PL przenieść ruszyć poruszyć ruszać przesunąć skłonić przesiąść się […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij