IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc.

Założenia, które przyświecają projektowi IDEA market:

  • Głównym celem edukacji nie jest wiedzą lecz działanie.
  • Najsłodszym owocem Nauki jest technologia.
  • Sukcesu nie mierzymy liczbą zer na koncie, a liczną osób których życie odmieniło się na lepsze.
  • Wprowadź zmianę, którą chciałbyś ujrzeć w świecie, bo jak nie Ty to kto?Cel edukacji to DZIAŁANIE!

Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt może mieć odpowiednio ukierunkowany entuzjazm młodych.

Projekt IDEA market jest najlepszym przykładem naszego podejścia. Ma on za zadanie prezentować projekty zbudowane przez młodych zdolnych, dzięki którym może udać nam się rozwiązać problemy naszego „dorosłego” świata. Mowa tutaj o pomocy dla pojedynczych osób, lokalnych społeczności, a także całej naszej planecie.

Działania indywidualne: Zaczynamy od małych projektów, tych kierowanych dla pojedynczych osób z naszego sąsiedztwa, jak spersonalizowanych ortez dla kontuzjowanych kolegów czy przygotowywania rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie starszym osobom.

Działania lokalnej skali: Tworzymy rozwiązania dla naszych małych społeczności jak walka z zanieczyszczeniami powietrza z wykorzystaniem autonomicznych wertykalnych ogrodów i budowanie zbiorników na deszczówkę z plastikowych butelek.

Myślimy globalnie: Tak się składa, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej skalnej kuli (tak kuli!) więc każdy globalny problem także jest naszym problemem. Dzięki technologi chcemy rozwiązywać problemy z zmianami klimatu, migracjami ludów i pustynnieniem terenów. Dla nas nie ma ograniczeń!

Wierzymy, że dosłownie każdy problem można rozwiązać poprzez edukację, technologię i działanie.

Wszystkie problemy otaczającego nas świata, których nie udało się rozwiązać „dorosłym” spisujemy w ramach „listy” – nad jej lepszą nazwą jeszcze pracujemy. Ona zawiera nasze najbliższe wyzwania. Lista ta odgrywa wyjątkowo istotną rolę, ponieważ sugeruje – nie tylko młodym – na co warto poświęcić swój czas. Nie chodzi tylko o czas wolny, ale o ten poświęcony na stworzenie projektu na zaliczenie zajęć w technikum, pracę inżynierską lub magisterską – aby jego efekt końcowy nie wylądował tylko w szufladzie. Zacznij szanować swój czas!

Jeśli dostrzegasz już problem i masz pomysł jak go rozwiązać czas pomyśleć o śmieciach. Śmieci to darmowy surowic, którego mamy w nadmiarze na całej naszej planecie. Jeśli uda nam się je wykorzystać do budowy naszych projektów upieczemy przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu.


Utracony potencjał

Zauważyliśmy, że co roku tracimy – jako polskie społeczeństwo, choć pewnie nie tylko my – niewyobrażalne pieniądze, już nie wspominając o potencjale tylko dlatego, że studenci politechnik tworzą w większości swoje prace inżynierskie i magisterskie, które finalnie lądują w szufladach. To są młodzi pełni zapału, już wysoko wykształceni ludzie, którzy poświęcają kilka miesięcy życia – ile to jest w sumie roboczogodzin, których wartość można wycenić – dosłownie na nic wartościowego.

Która firma na świecie traci czas tak bardzo dobrze wykształconych pracowników? Naszym zdaniem wystarczy każdemu z nich zasugerować problem z otoczenia do rozwiązania – np. z naszej listy – a szybko może się okazać, że tysiące kreatywnych ludzi będzie tworzyć rozwiązania tych problemów na które firmom szkoda pieniędzy, a rządy starają się ich nie dostrzegać. Pominięcie aspektu komercjalizacji danego rozwiązania – bo przecież studenci i tak muszą ten projekt zrobić na zaliczenie – otwiera całkowicie nowe możliwości.

Jeżeli takie wartościowe projekty inżynierskie i magisterskie czy hobbistyczne, które powstały po to aby zmienić świat na lepsze – a przynajmniej jego drobny fragment – udostępnimy na tej stronie z zgodą na ich powielanie to pomyśl jak wielu osobom możemy odmienić życie. Jest to tak ogromny potencjał, że aż trudno go sobie wyobrazić. Z projektów schowanych do szuflad nikt nie ma pożytku, a warto by było dać szansę młodym zdolnym, którzy swoje prace przygotowują z pasją aby świat o nich usłyszał.


Promujmy młodych zdolnych

IDEA market to platforma promująca wartościowe projekty, zdolnych młodych i praktyczne podejście do edukacji. Wracamy do podstaw, gdy to na początku naszych dziejów uczyliśmy się nie dla teorii ale aby ułatwiać życie sobie i poprawiać innych.

Idea projektu IDEA market jest bardzo prosta i podzielona na dwie gałęzie:

  1. #CALMinspiracje – Zamieszczamy w ramach projektu inspirujące historie – głównie młodych osób, choć nie tylko – aby pokazać, że się DA. Nie można być zbyt młodym aby zmieniać świat. Najlepszym przykładem jest dwunastoletni Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee, który zbudował w domu reaktor jądrowy (link), czy nastolatki budujący satelity w zawodach CanSat.
  2. #CALMidea – Zamieszczamy Wasze projekty, które mogą ułatwić nam życie – całej naszej cywilizacji lub starszemu sąsiadowi. Jeżeli stworzyłeś coś wartościowego to świat powinien o Tobie usłyszeć i zobaczyć Twoje dzieło! Chcemy wypromować takie zdolne osoby jak Ty, aby wszyscy zrozumieli, że w młodych drzemie nieograniczony potencjał.

Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy na naszych biurkach czy w garażach do dyspozycji tak zaawansowanych i tanich technologi jak dziś, więc warto by z nich skorzystać dla dobra ogółu.Apel dla wszystkich młodych umysłów

O posiadaniu młodego umysłu nie decyduje wiek człowieka, a chęć zabawy, tworzenie i ciekawość świata. Bo to nie jest tak, że gdy się starzejmy to zanika w nas ciekawość, ale gdy przestajemy być ciekawi to zaczynamy się starzeć. I to niezależnie czy mamy 60, 40 czy 20 lat.

Dlatego broń swoją dziecięcą kreatywności, którą szablonowa edukacja ma za zadanie zniszczyć w Tobie. Wyrób w sobie nawyk patrzenia na problemy niczym dziecko, z innej perspektywy, „spod stołu” i bez ograniczających dotychczasowych doświadczeń. Wymyślaj najbardziej kreatywne, wręcz szalone i abstrakcyjne rozwiązania na jakie Cię stać, bo pamiętaj, że żyjesz w najpiękniejszych w historii czasach dla twórców. Wszystko co wymyślisz można dziś własnoręcznie stworzyć w garażu. Mamy komputery, smartfony, open source software, drukarki 3D, drony, tanią elektronikę i dzięki internetowi darmowy dostęp do globalnych zasobów wiedzy, także w łatwo przyswajalnej formie (np. YouTube).

Tylko pomyśl jak będzie wyglądać nasz świat gdy całe pokolenie majsterkowiczów, wizjonerów, odkrywców weźmie się do pracy. Dla dobra nas wszystkich. My pasjonaci niczym artyści nie tworzymy naszych projektów dla pieniędzy czy sławy, a dlatego, że możemy! Z wewnętrznej potrzeby i dlatego, że jest to dla nas świetna zabawa. My twórcy budząc się codziennie rano zadajemy sobie pytanie czy tego dnia chcemy cieszyć się pięknem otaczającego świata czy po raz kolejny próbować go zmieniać, kawałeczek po kawałeczku, projekt za projektem. Nagrodą za działanie jest ta z niczyn nie porównywalna satysfakcja, której mogą doświadczyć tylko Ci, którzy wiedzą, że uczynili naszą planetę choć trochę lepszymi miejscem do życia.

Nie zapomnij, że ludzie z natury są kreatorami, a nie tylko pasywnymi biorcami bezwartościowych treści. Każde dziecko jest twórcą światów dla swoich zabawek, konstruktorem z klocków, artystą świecowych kredek i bajkopisarzem kreatywnych wymówek. Nigdy o tym nie zapomnij i broń swoich naturalnych talentów.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					#Mata Szkoła 4.0

#Mata

Wprowadzenie - Przedmiot matematyka

Jeszcze uzupełniamy treści – po więcej informacji wróć tutaj jutro. W co wierzymy: Po pierwsze, nie ma ludzi niezdolnych do nauczenia się matematyki, są wyłącznie uczniowie, którzy nie mieli jeszcze szczęścia spotkać odpowiednich nauczycieli lub tacy, którym na tym nie zależy, bo nie wiedzą po co im ona. Głównym celem nauki matematyki jest umiejętność logicznego […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					Anna Szajkowska - CALM talks Inne

Anna Szajkowska - CALM talks

psycholożka i psychoterapeutka

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania. Poniżej zamieszczamy wypowiedź Pani Anny Szajkowskiej. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM talks – wszystkie odpowiedzi„. Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i […]


					Problemy z programowaniem PLC

Problemy z programowaniem

Najczęstsze błędy podczas programowania w STEP7 - j. LAD

Prezentacja kierowana jest dla osób, które uczestniczyły w moich szkoleniach i chcą sobie zdobytą wiedzę odświeżyć. Nie jest to prezentacja dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu programowania sterowników. Plan prezentacji 1.Założenia dla omawianego układu.2.Odwzorowanie fizycznych zestyków w języku LAD.3.Układ podtrzymania.4.Nieprawidłowe użycie cewki w networku.5.Dublowanie cewek w bloku.6.Negacja sygnału.7.Różnica pomiędzy napięciem, a stanem […]


					#Chemia Szkoła 4.0

#Chemia

Wprowadzenie - Przedmiot chemia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Rozwojowe filmy i programy Inne

Rozwojowe filmy i programy

dla młodzieży i rodziców

Dla kogo ta lista ? Dla odpoczywających na kanapie Siedzisz w domu i chcesz odpocząć, ale nie chcesz całkowicie zmarnować swojego czasu? Może warto obejrzeć coś wartościowego i przyjemnego jednocześnie, aby zmotywować się do pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów (i seriali bo dziś to ten sam poziom), które zainteresują nie tylko inżyniera, a każdego […]


					Matematyka 4.0 Szkoła 4.0

Matematyka 4.0

Lista matematycznych stron

Najbardziej wartościowe darmowe strony internetowe o matematyce kierowane do uczniów i studentów. Kolejność stron na poniższej liście jest losowa, dlatego nie sugeruj się nią tylko odwiedź każdą z stron i zobacz, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli jeszcze nie wiesz dlaczego „Matematyka 4.0” i o co chodzi z „Szkołą 4.0” odwiedź TĄ stronę na której wszystko […]


					Industry 4.0 Inne

Industry 4.0

Jak zostać inżynierem 4.0

Przemysł 4.0 (z j. angielskiego industry 4.0) to bardzo chodliwy aktualny temat, jednak znacząca większość osób nie ma pojęcia o co w tym wszystkich chodzi.Dlatego postanowiłem przygotować prezentację dla wszystkich osób zainteresowanych tym zagadnieniem, począwszy od uczniów techników, a na emerytach skończywszy. Dla uczniów dodatkowo zamieszczam informację w jaki sposób pokierować swoją edukacją, aby sprostać […]


					Łukasz Grabowski - CALM talks Inne

Łukasz Grabowski - CALM talks

przedsiębiorca i wykładowca

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					Matematyka szkoła średnia Szkoła 4.0

Matematyka szkoła średnia

Lista tematów - podstawa programowa

Poniżej znajdziesz listę wszystkich tematów na które dzieli się nowa podstawa programowa z matematyki dla szkół ponadpodstawowych (oraz kilka dodatkowych, które warto poznać aby lepiej przyswoić pozostałe). () [] ** ^ W nawiasach okrągłych zamieściliśmy klasę szkoły średniej, w której dane zagadnienie najprawdopodobniej będziesz przerabiać. Czasami dodatkowo w nawiasie kwadratowym znajdziesz klasę dla uczniów technikum […]


					#Fiza Szkoła 4.0

#Fiza

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Książki Inne

Książki

Na wakacje, do kawiarni i ...

Na świecie do tej pory spisano zbyt wiele wartościowych, ciekawych czy wręcz pasjonujących książkę, dzięki którym możemy zrozumieć otaczający nas świat, aby młodzi ludzie kojarzyli je wyłącznie z nudnymi lekturami. Zniechęcenie młodych umysłów do sięgania po książki w wolnym czasie to chyba największy z zarzutów o najgorszych konsekwencjach stawiany dzisiejszemu systemowi edukacji. Dlatego w tym […]

Zamknij