IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc.

Założenia, które przyświecają projektowi IDEA market:

  • Głównym celem edukacji nie jest wiedzą lecz działanie.
  • Najsłodszym owocem Nauki jest technologia.
  • Sukcesu nie mierzymy liczbą zer na koncie, a liczną osób których życie odmieniło się na lepsze.
  • Wprowadź zmianę, którą chciałbyś ujrzeć w świecie, bo jak nie Ty to kto?Cel edukacji to DZIAŁANIE!

Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt może mieć odpowiednio ukierunkowany entuzjazm młodych.

Projekt IDEA market jest najlepszym przykładem naszego podejścia. Ma on za zadanie prezentować projekty zbudowane przez młodych zdolnych, dzięki którym może udać nam się rozwiązać problemy naszego „dorosłego” świata. Mowa tutaj o pomocy dla pojedynczych osób, lokalnych społeczności, a także całej naszej planecie.

Działania indywidualne: Zaczynamy od małych projektów, tych kierowanych dla pojedynczych osób z naszego sąsiedztwa, jak spersonalizowanych ortez dla kontuzjowanych kolegów czy przygotowywania rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie starszym osobom.

Działania lokalnej skali: Tworzymy rozwiązania dla naszych małych społeczności jak walka z zanieczyszczeniami powietrza z wykorzystaniem autonomicznych wertykalnych ogrodów i budowanie zbiorników na deszczówkę z plastikowych butelek.

Myślimy globalnie: Tak się składa, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej skalnej kuli (tak kuli!) więc każdy globalny problem także jest naszym problemem. Dzięki technologi chcemy rozwiązywać problemy z zmianami klimatu, migracjami ludów i pustynnieniem terenów. Dla nas nie ma ograniczeń!

Wierzymy, że dosłownie każdy problem można rozwiązać poprzez edukację, technologię i działanie.

Wszystkie problemy otaczającego nas świata, których nie udało się rozwiązać „dorosłym” spisujemy w ramach „listy” – nad jej lepszą nazwą jeszcze pracujemy. Ona zawiera nasze najbliższe wyzwania. Lista ta odgrywa wyjątkowo istotną rolę, ponieważ sugeruje – nie tylko młodym – na co warto poświęcić swój czas. Nie chodzi tylko o czas wolny, ale o ten poświęcony na stworzenie projektu na zaliczenie zajęć w technikum, pracę inżynierską lub magisterską – aby jego efekt końcowy nie wylądował tylko w szufladzie. Zacznij szanować swój czas!

Jeśli dostrzegasz już problem i masz pomysł jak go rozwiązać czas pomyśleć o śmieciach. Śmieci to darmowy surowic, którego mamy w nadmiarze na całej naszej planecie. Jeśli uda nam się je wykorzystać do budowy naszych projektów upieczemy przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu.


Utracony potencjał

Zauważyliśmy, że co roku tracimy – jako polskie społeczeństwo, choć pewnie nie tylko my – niewyobrażalne pieniądze, już nie wspominając o potencjale tylko dlatego, że studenci politechnik tworzą w większości swoje prace inżynierskie i magisterskie, które finalnie lądują w szufladach. To są młodzi pełni zapału, już wysoko wykształceni ludzie, którzy poświęcają kilka miesięcy życia – ile to jest w sumie roboczogodzin, których wartość można wycenić – dosłownie na nic wartościowego.

Która firma na świecie traci czas tak bardzo dobrze wykształconych pracowników? Naszym zdaniem wystarczy każdemu z nich zasugerować problem z otoczenia do rozwiązania – np. z naszej listy – a szybko może się okazać, że tysiące kreatywnych ludzi będzie tworzyć rozwiązania tych problemów na które firmom szkoda pieniędzy, a rządy starają się ich nie dostrzegać. Pominięcie aspektu komercjalizacji danego rozwiązania – bo przecież studenci i tak muszą ten projekt zrobić na zaliczenie – otwiera całkowicie nowe możliwości.

Jeżeli takie wartościowe projekty inżynierskie i magisterskie czy hobbistyczne, które powstały po to aby zmienić świat na lepsze – a przynajmniej jego drobny fragment – udostępnimy na tej stronie z zgodą na ich powielanie to pomyśl jak wielu osobom możemy odmienić życie. Jest to tak ogromny potencjał, że aż trudno go sobie wyobrazić. Z projektów schowanych do szuflad nikt nie ma pożytku, a warto by było dać szansę młodym zdolnym, którzy swoje prace przygotowują z pasją aby świat o nich usłyszał.


Promujmy młodych zdolnych

IDEA market to platforma promująca wartościowe projekty, zdolnych młodych i praktyczne podejście do edukacji. Wracamy do podstaw, gdy to na początku naszych dziejów uczyliśmy się nie dla teorii ale aby ułatwiać życie sobie i poprawiać innych.

Idea projektu IDEA market jest bardzo prosta i podzielona na dwie gałęzie:

  1. #CALMinspiracje – Zamieszczamy w ramach projektu inspirujące historie – głównie młodych osób, choć nie tylko – aby pokazać, że się DA. Nie można być zbyt młodym aby zmieniać świat. Najlepszym przykładem jest dwunastoletni Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee, który zbudował w domu reaktor jądrowy (link), czy nastolatki budujący satelity w zawodach CanSat.
  2. #CALMidea – Zamieszczamy Wasze projekty, które mogą ułatwić nam życie – całej naszej cywilizacji lub starszemu sąsiadowi. Jeżeli stworzyłeś coś wartościowego to świat powinien o Tobie usłyszeć i zobaczyć Twoje dzieło! Chcemy wypromować takie zdolne osoby jak Ty, aby wszyscy zrozumieli, że w młodych drzemie nieograniczony potencjał.

Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy na naszych biurkach czy w garażach do dyspozycji tak zaawansowanych i tanich technologi jak dziś, więc warto by z nich skorzystać dla dobra ogółu.Apel dla wszystkich młodych umysłów

O posiadaniu młodego umysłu nie decyduje wiek człowieka, a chęć zabawy, tworzenie i ciekawość świata. Bo to nie jest tak, że gdy się starzejmy to zanika w nas ciekawość, ale gdy przestajemy być ciekawi to zaczynamy się starzeć. I to niezależnie czy mamy 60, 40 czy 20 lat.

Dlatego broń swoją dziecięcą kreatywności, którą szablonowa edukacja ma za zadanie zniszczyć w Tobie. Wyrób w sobie nawyk patrzenia na problemy niczym dziecko, z innej perspektywy, „spod stołu” i bez ograniczających dotychczasowych doświadczeń. Wymyślaj najbardziej kreatywne, wręcz szalone i abstrakcyjne rozwiązania na jakie Cię stać, bo pamiętaj, że żyjesz w najpiękniejszych w historii czasach dla twórców. Wszystko co wymyślisz można dziś własnoręcznie stworzyć w garażu. Mamy komputery, smartfony, open source software, drukarki 3D, drony, tanią elektronikę i dzięki internetowi darmowy dostęp do globalnych zasobów wiedzy, także w łatwo przyswajalnej formie (np. YouTube).

Tylko pomyśl jak będzie wyglądać nasz świat gdy całe pokolenie majsterkowiczów, wizjonerów, odkrywców weźmie się do pracy. Dla dobra nas wszystkich. My pasjonaci niczym artyści nie tworzymy naszych projektów dla pieniędzy czy sławy, a dlatego, że możemy! Z wewnętrznej potrzeby i dlatego, że jest to dla nas świetna zabawa. My twórcy budząc się codziennie rano zadajemy sobie pytanie czy tego dnia chcemy cieszyć się pięknem otaczającego świata czy po raz kolejny próbować go zmieniać, kawałeczek po kawałeczku, projekt za projektem. Nagrodą za działanie jest ta z niczyn nie porównywalna satysfakcja, której mogą doświadczyć tylko Ci, którzy wiedzą, że uczynili naszą planetę choć trochę lepszymi miejscem do życia.

Nie zapomnij, że ludzie z natury są kreatorami, a nie tylko pasywnymi biorcami bezwartościowych treści. Każde dziecko jest twórcą światów dla swoich zabawek, konstruktorem z klocków, artystą świecowych kredek i bajkopisarzem kreatywnych wymówek. Nigdy o tym nie zapomnij i broń swoich naturalnych talentów.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					#Tech Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Wierzymy, że głównym celem edukacji nie jest wiedza, lecz działanie i że technologia może rozwiązać większość problemów z którymi się dziś mierzymy. Dlatego ten przedmiot dedykujemy „zabawie” z technologią, aby ją odczarować i uświadomić młode umysły, że przyszłość leży w ich rękach. Na początek sterowniki PLC -> Wszystko na ich temat znajdziesz tutaj:Darmowy Podręcznik Programowania […]


					Języki programowania PLC PLC

Języki programowania PLC

jak się dogadać z maszyną

Języki programowania są kluczowym narzędziem w świecie technologii, służącym jako medium komunikacji między człowiekiem a maszyną. Te zestawy formalnych instrukcji umożliwiają nam tworzenie programów, które komputery mogą wykonywać. Są one nieodłącznym elementem tworzenia oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku języków naturalnych, różne języki programowania mają […]


					5xP Podręcznik Programowania PLC PLC Podręczniki

5xP Podręcznik Programowania PLC

Naucz się programować

Ten darmowy podręcznik PLC wraz z kompatybilnym darmowym szkoleniem PLC jest kierowany dla uczniów techników, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego (specjalizacja mechatronika) oraz do wszystkich tych studentów po liceum chcących wreszcie poznać praktyczne podstawy automatyki. Dlaczego ten podręcznik 5xP i cały kurs jest darmowy? Jeśli pojawiło się w Twojej głowie pytanie, dlaczego otrzymujesz ode […]


					CALM tests Inne

CALM tests

Autorski generator testów

Automatyka i Ekologia Oprogramowanie CALM tests w wersji testowej (pierwszy mój samodzielny projekt w języku js). Oprawa graficzna Daniel Polak. Znajdziesz tutaj testy: Dla uczestników moich szkoleń aby podsumować i powtórzyć wiedze zdobytą każdego dnia kursu, Na temat prawidłowej segregacji śmieci – ogromna baza pytań – SPRAWDŹ ILE NAPRAWDĘ WIESZ Z TEGO TEMATY Na temat […]


					Historia robotyki cz. 2 Artykuły

Historia robotyki cz. 2

pierwszy manipulator

zobacz także: Historia robotyki cz. 1 W drugiej części przedstawię udokumentowane fakty historyczne początków rozwoju robotyzacji i przejdę do dokonań z ostatniej dekady. Następnie w kolejnych rozdziałach skupię się na ostatnich, nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej w dziedzinie robotów współpracujących (CoBots, Collaborative Robots). Pierwszy robot przemysłowy Początek historii robotów zaprojektowanych w celu wykorzystania w przemyśle datuje […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					Industry 4.0 Inne

Industry 4.0

Jak zostać inżynierem 4.0

Przemysł 4.0 (z j. angielskiego industry 4.0) to bardzo chodliwy aktualny temat, jednak znacząca większość osób nie ma pojęcia o co w tym wszystkich chodzi.Dlatego postanowiłem przygotować prezentację dla wszystkich osób zainteresowanych tym zagadnieniem, począwszy od uczniów techników, a na emerytach skończywszy. Dla uczniów dodatkowo zamieszczam informację w jaki sposób pokierować swoją edukacją, aby sprostać […]


					Rzut oka w niedaleką przyszłość Artykuły Prowokacje

Rzut oka w niedaleką przyszłość

Technologie jutra codziennego użytku

Jutro jest już dziś? Czy DZIŚ możemy powiedzieć, że tak naprawdę to JUTRO rozpoczęło się już WCZORAJ? Kiedy zastanawiamy się nad przyszłością (powiedzmy taką za 20 lat, abyśmy byli w stanie ją sobie wyobrazić), nasza wyobraźnia nieuchronnie ucieka w stronę kreskówki o Jetsonach (czytaj Dżetsonach), na której pewnie spora część czytelników się wychowała. Dla młodszych […]


					ChatGPT dla edukacji Szkoła 4.0

ChatGPT dla edukacji

Praktyczne, konkretne przykłady

Czy technologie typu ChatGPT, modele językowe i wszystkie pozostałe systemy „sztucznej inteligencji” wpłyną w przyszłości w jakiś sposób na system edukacji, na to jak funkcjonują szkoły i to w jaki sposób się uczymy? Odpowiedź brzmi: stanowcze NIE. Nie wpłyną w przyszłości, one już „wczoraj” (mamy początku roku 2023) zmieniły to wszystko w stopniu w jakim […]


					Jak pomagać Ukraińcom z głową Nasze projekty

Jak pomagać Ukraińcom z głową

aby nie szkodzić i się nie wypalić

Zbyt długi artykuł dla Ciebie? Szukasz streszczenia? Jeżeli jesteś bardzo zabiegany to kliknij w ten link: Jak pomagać – streszczenie dla zabieganych. Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Poniższy artykuł opisuje działania oraz plany dotyczące Gliwic, jednak jeżeli potrzebujesz to bez problemu powinieneś być w stanie powtórzenia je także w innych miastach. Jeżeli czytelniku prowadzisz inne […]


					Ułamki Szkoła 4.0

Ułamki

Wszystko na ten temat i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]


					Jak mogę pomóc Inne

Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc! […]

One thought on “IDEA market

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij