Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem
Photo by Studbee and ANIRUDH on Unsplash

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.
KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik.

Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby po raz pierwszy w życiu komuś uratować życie.

Od tego pamiętnego momentu wizyty w tym miejscu stały się moją cokwartalną rutyną. Jeżeli jesteś zdrowy, sprawny, dbasz o to, co kładziesz na talerzu i planujesz żyć jak najdłużej, to bardzo egoistycznym zachowaniem byłoby zachowanie tego, co masz najcenniejsze, tylko dla siebie. Mam na myśli tutaj zdrowie w postaci Twojej krwi i szpiku.

Dlaczego w książce o świadomym i bezpiecznym podróżowaniu zamieściłem akapit na temat bycia dawcą? Słowo „świadomym” jest tutaj kluczowe, bo każda świadoma osoba wie, jak istotna w społeczeństwie (szczególnie demokratycznym) jest rola wolontariatów. Jeżeli podróżujemy i uprawiamy sporty, czy też chodzimy spokojnie po górach, to jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i możemy sami w przyszłości potrzebować transfuzji.

Poza tym wszystkim uważam, że do czynienia dobra powinniśmy namawiać na każdym kroku. Część osób nawet sobie nie uświadamia, jak duża rolę może odegrać w życiu innych i tym samym mieć wpływ na poprawę świata.

Dzisiaj, w czasach gdy wszyscy chodzą do kina na filmy o superbohaterach ze stajni Marvela czy DC Comics podziwiać, jak fikcyjne postacie ratują życie wielu osób, zapominamy, że i my w realnym świecie też możemy ratować życie wielu osób i to nie tylko poprzez udzielanie pierwszej pomocy. Jeżeli zostaniesz dawcą, to automatycznie zostajesz bohaterem, który dosłownie ratuje życie dziesiątek osób (tak ja to postrzegam)!

Żyjemy w czasach, gdy tsunami depresji zalewa umysły młodych ludzi (na szczęście raczej nie podróżujących – o czym pisze TUTAJ), którzy w nieustannym pędzie za pieniędzmi i popularnością nie dostrzegają sensu w swojej korpopracy i monotonnym życiu, a przecież czy jest coś bardziej ekscytującego i wartościowego jak właśnie uratowanie drugiej osobie życia? Nie musisz być żołnierzem, strażakiem czy lekarzem, aby w swoim życiu uratować dziesiątki istnień, wystarczy że kilka razy w roku usiądziesz w Centrum Krwiodawstwa lub w ich busie na wygodnym fotelu i dasz się ukłuć jedną igłą. To tyle.

*źródło – http://szamotuly.med.pl

Bycie dawcą krwi to czynienie dobra w najczystszej postaci i już z tego powodu nie trzeba do tego przekonywać wielu świadomych osób chcących zmieniać ten świat na lepsze poprzez czynienie prostych, darmowych gestów. Jednak jeśli bycie bohaterem nie jest dla Ciebie wystarczającym argumentem, aby iść i oddać krew, to sprawdź poniżej, jakie jeszcze inne korzyści wynikają z bycia Honorowym i Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi (o czym z jakiegoś powodu niezbyt wiele mówi się w mediach).


Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi oraz:

  • ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych;
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
  • zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.);
  • zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew;
  • otrzymanie wyników badań krwi – najwcześniej następnego dnia po oddaniu krwi!
  • ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę – odliczenie od dochodu przy rozliczeniu PIT

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi, oraz mężczyzna, który oddał 6 litrów lub więcej.

  • Taka osoba jest uprawniona do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi (listę leków ustala Ministerstwo Zdrowia).
  • Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
  • Niektóre samorządy miejskie wprowadzają bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Kryteria przyznawania prawa do bezpłatnych przejazdów są różne w różnych miastach. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi jeżdżą za darmo w Warszawie, Bielsku Białej, Krakowie czy Wrocławiu. Pełna lista miast dostępna na krwiodawcy.org/ulga/

Przywileje krwiodawców – przykład z Katowickiego Centrum Krwiodawstwa.

A to jeszcze nie wszystko, ponieważ wiele (w chwili pisania tej książki dokładnie 1193)
prywatnych firm również udostępnia swoje usługi dla honorowych dawców krwi z różnymi
rabatami. Listę takich punktów znajdziesz na dawcomwdarze.pl/

Ratować życie możesz też po swojej śmierci jako dawca narządów, których (jakby na to
nie patrzeć) już niestety nie będziesz potrzebował.

Kilka faktów i mitów na temat krwi

Oddając krew można się zarazić

MIT Jest to całkowicie niemożliwe. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

Czy jeśli mam tatuaż to nie mogę oddać krwi?

MIT Posiadanie tatuażu nie wyklucza nikogo z możliwości oddania krwi. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku – od momentu wykonania tatuażu do oddania krwi musi upłynąć 6 miesięcy.

Dlaczego krwi nie można wyprodukować w laboratorium?

FAKT Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.

[[Piszą te słowa natrafiłem na informację z 7 listopada 2022, że właśnie wykonano pierwszą w historii próbę wstrzyknięcia pacjentowi ochotnikowi kilka mililitrów wyprodukowanej z komórek pierwotnych w laboratorium krwi. Badania nadal trwają (link)]

Powyższe akapity pochodzą z strony Katowickiego Centrum Krwiodawstwa na której znajdziesz ich znacznie więcej – Fakty i mity o krwi.

Niestety nie zawsze możesz oddać krew.

Niektóre okoliczności dyskwalifikują Cię czasowo, a inne na stałe.

Lista takich okoliczności jest długa, dlatego jeśli żadna z nich nie dyskwalifikuje Ciebie tym bardziej czuj się wyróżniony i tym prędzej stań się superbohaterem.

Czasowo dyskwalifikuje:

  • Okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
  • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych
  • 2 tygodnie (co najmniej) po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych
  • 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza
  • 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków
  • 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze
  • 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zakładaniu kolczyków
  • Opryszczka wargowa – co najmniej 2 tygodnie po samoistnym ustąpieniu zmian miejscowych
  • 12 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występuje malaria, jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby (4 miesiące pod warunkiem negatywnych wyników badań wykonanych metodami immunologicznymi lub biologii molekularnej)

Na stałe dyskwalifikuje:

  • bielactwo nabyte (nawet pod wpływem stresu)
  • poważne choroby (długa lista)
  • choroby krwi i układu krwiotwórczego, zaburzenia krzepnięcia krwi
  • lekozależność, alkoholizm
  • przebywanie w okresie 01.01.1980 do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii
  • osoby, które po 01.01.80 r. otrzymały przetoczenie krwi i jej składników we Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii
  • każdy przypadek stosowania domięśniowo lub dożylnie leków, które nie zostały przepisane przez lekarza
  • nosicielstwo wirusa HIV oraz zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS)

Pełna lista dyskwalifikujących okoliczności, które dyskwalifikują do oddania krwi dostępna TUTAJ.

Na koniec porcja najnowszych statystyk z województwa Śląskiego

Źródło GUS

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Bezpieczeństwo w górach – pierwsze kroki

Planowanie podróży krok po kroku

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Foteliki samochodowe cz. 1 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 1

Wprowadzenie

Ten fragment książki będzie miał inną strukturę niż pozostałe rozdziały, ponieważ napisałem go w formie odpowiedzi na pytania, które powinni zadać sobie wszyscy rodzice przed włożeniem dziecka do samochodu. Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego […]


					Podróże samochodem Rajzyfiber

Podróże samochodem

Co zabrać dla zmotoryzowanych

Wybieracie się w dwójkę lub całą rodziną na dalsze wakacje i nie wiecie co warto spakować? Chcecie objechać kilka miast zagranicą jednak słyszeliście, że nie wszędzie można wjechać? Jeśli tak to ten post jest dla Was. Prawnie wymagane Każdy kraj ma inne wymagania dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu, dlatego przed wyjazdem warto się zorientować w tym […]


					Iran pierwsze wrażenia Podróże

Iran pierwsze wrażenia

Przygoda z policją i reklamówka z Biedronki

Przewodnik zakupiony sześć miesięcy wcześniej, bilety cztery, a wizy załatwione miesiąc temu. Noclegi po części już ogarnięte przez internet u „losowych” osób, a transport to jak zwykle autostop. Słodycze z Polski już w plecaku, koszulka z symbolami skończona no i pamiątkowe naklejki dla pomocnych też wydrukowane. Można ruszać 🙂 Na lotnisku w Teheranie „Czasem życie […]


					O Rajzyfiber

O

Okulary, ołówek, orzechy ...

W tym poście znajdziesz opis: Okładka dowodu rejestracyjnego Okulary przeciwsłoneczne Ołówek Opaska do spania Orzechy Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Okładka dowodu rejestracyjnego Podczas podróży rewelacyjnie sprawdza się mały portfel, czym lżejszy, tym lepiej, czyli bez zbędnych wizytówek, karty z Biedronki i […]


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Dlaczego autostopem? I jak to się robi? Prowokacje

Dlaczego autostopem? I jak to się robi?

O odkrywaniu siebie, zrozumieniu życia i osiągnięciu szczęścia

Jeśli nie podróżujesz autostopem i nie rozumiesz dlaczego dorośli ludzie dalej to robią, ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli Twoje dziecko wybiera się w taką, a Ty chcesz mu to wybić z głowy to powinieneś to przeczytać. Jeśli dotychczas nie podróżowałeś stopem ale chcesz zacząć to po przeczytaniu tego artykułu powinieneś spojrzeć na tą formę […]


					Z dziećmi w góry - co zabrać? Rajzyfiber

Z dziećmi w góry - co zabrać?

Sprawdzona lista rzeczy do spakowania

Na poniższych listach znajdują się rzeczy kierowane dla kilkumiesięcznych pociech, ale także tych kilkuletnich. Samemu zdecyduj co Tobie się przyda. Poniżej znajdziesz także listę, rzeczy dedykowaną dla dorosłych podróżników – przecież musisz też się przygotować. Dla niemowlaka w góry spakować: zobacz także: Gdzie się wybrać z dziećmi w góry i jak skutecznie motywować je do […]


					K Rajzyfiber

K

Kominy sportowe, Karmiata ...

W tym poście znajdziesz opis: Karimata Kijki Trekkingowe Klawiatura bluetooth Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF) Kosmetyczka Koszulka turystyczna z symbolami Kurtka przeciwdeszczowa Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Karimata Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na […]


					Dzieci w górach Rajzyfiber

Dzieci w górach

Czyli rodzina na szlaku

Po pierwsze i najważniejsze: to nie dzieci chodzą z nami w góry, tylko my z dziećmi!!! Powtórzę raz jeszcze: nie zabieramy dzieci na trasę przygotowaną pod dorosłych, ale to dorosłych zabieramy na wycieczkę zaplanowaną pod dzieci. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby nie zniechęcić najmłodszych członków wyprawy. Jeżeli trasa będzie dla nich zbyt ciężka lub […]


					Ecotravel Rajzyfiber

Ecotravel

o sztuce ekopodróżowania

Eco-travel, ecotravel, eco friendly travel, ekopodróżowanie, podróżowanie ekologicznie przyjazne, green travel … te wszystkie pojęcia dotyczą tego samego. Dotyczą szeroko rozumianego i coraz częściej pojawiającego się w naszej świadomości minimalizowania wpływu wypoczynkowych podróży na środowisko. Coraz częściej możemy spotkać te pojęcia w TV, gazetach, przewijają się na blogach ale ku mojemu zaskoczeniu nie są nigdzie […]


					Czy ludzkość jest prymitywna cz2 Prowokacje

Czy ludzkość jest prymitywna cz2

o niewykorzystanym potencjale gatunku

…. Kupujemy nowy smartfon, telewizor, płaszcz czy samochód, bo z starego nie da się już korzystać? Niestety nie. Wspieramy wyłącznie tylko te aspekty ekologii, które są dla nas wygodne. To jest druga część tekstu, którego początek znajdziesz TUTAJ. Być jak wirus? Nie chcemy się poświęcać używając tego samego telefonu przez 3 lata i jeżdżąc autobusem […]


					Czy Słowacja to nieodkryta górska kraina? Rajzyfiber

Czy Słowacja to nieodkryta górska kraina?

Słowacja nieodkryta

Całe życie kojarzyłem Słowację jako ten mały kraj w którym można znaleźć brakującą część naszych Tatr. Kilka osób wspomniało mi jeszcze o Słowackim Raju i właściwie to wszystko co przychodziło mi do głowy myśląc „góry Słowacji”. Jednak, gdy zacząłem zgłębiać temat, szybko okazało się jakim wielkim ignorantem byłem przez całe swoje dotychczasowe życie zachwycając się […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij