Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem
Photo by Studbee and ANIRUDH on Unsplash

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.
KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik.

Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby po raz pierwszy w życiu komuś uratować życie.

Od tego pamiętnego momentu wizyty w tym miejscu stały się moją cokwartalną rutyną. Jeżeli jesteś zdrowy, sprawny, dbasz o to, co kładziesz na talerzu i planujesz żyć jak najdłużej, to bardzo egoistycznym zachowaniem byłoby zachowanie tego, co masz najcenniejsze, tylko dla siebie. Mam na myśli tutaj zdrowie w postaci Twojej krwi i szpiku.

Dlaczego w książce o świadomym i bezpiecznym podróżowaniu zamieściłem akapit na temat bycia dawcą? Słowo „świadomym” jest tutaj kluczowe, bo każda świadoma osoba wie, jak istotna w społeczeństwie (szczególnie demokratycznym) jest rola wolontariatów. Jeżeli podróżujemy i uprawiamy sporty, czy też chodzimy spokojnie po górach, to jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i możemy sami w przyszłości potrzebować transfuzji.

Poza tym wszystkim uważam, że do czynienia dobra powinniśmy namawiać na każdym kroku. Część osób nawet sobie nie uświadamia, jak duża rolę może odegrać w życiu innych i tym samym mieć wpływ na poprawę świata.

Dzisiaj, w czasach gdy wszyscy chodzą do kina na filmy o superbohaterach ze stajni Marvela czy DC Comics podziwiać, jak fikcyjne postacie ratują życie wielu osób, zapominamy, że i my w realnym świecie też możemy ratować życie wielu osób i to nie tylko poprzez udzielanie pierwszej pomocy. Jeżeli zostaniesz dawcą, to automatycznie zostajesz bohaterem, który dosłownie ratuje życie dziesiątek osób (tak ja to postrzegam)!

Żyjemy w czasach, gdy tsunami depresji zalewa umysły młodych ludzi (na szczęście raczej nie podróżujących – o czym pisze TUTAJ), którzy w nieustannym pędzie za pieniędzmi i popularnością nie dostrzegają sensu w swojej korpopracy i monotonnym życiu, a przecież czy jest coś bardziej ekscytującego i wartościowego jak właśnie uratowanie drugiej osobie życia? Nie musisz być żołnierzem, strażakiem czy lekarzem, aby w swoim życiu uratować dziesiątki istnień, wystarczy że kilka razy w roku usiądziesz w Centrum Krwiodawstwa lub w ich busie na wygodnym fotelu i dasz się ukłuć jedną igłą. To tyle.

*źródło – http://szamotuly.med.pl

Bycie dawcą krwi to czynienie dobra w najczystszej postaci i już z tego powodu nie trzeba do tego przekonywać wielu świadomych osób chcących zmieniać ten świat na lepsze poprzez czynienie prostych, darmowych gestów. Jednak jeśli bycie bohaterem nie jest dla Ciebie wystarczającym argumentem, aby iść i oddać krew, to sprawdź poniżej, jakie jeszcze inne korzyści wynikają z bycia Honorowym i Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi (o czym z jakiegoś powodu niezbyt wiele mówi się w mediach).


Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi oraz:

 • ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych;
 • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
 • zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.);
 • zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew;
 • otrzymanie wyników badań krwi – najwcześniej następnego dnia po oddaniu krwi!
 • ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę – odliczenie od dochodu przy rozliczeniu PIT

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi, oraz mężczyzna, który oddał 6 litrów lub więcej.

 • Taka osoba jest uprawniona do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi (listę leków ustala Ministerstwo Zdrowia).
 • Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
 • Niektóre samorządy miejskie wprowadzają bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Kryteria przyznawania prawa do bezpłatnych przejazdów są różne w różnych miastach. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi jeżdżą za darmo w Warszawie, Bielsku Białej, Krakowie czy Wrocławiu. Pełna lista miast dostępna na krwiodawcy.org/ulga/

Przywileje krwiodawców – przykład z Katowickiego Centrum Krwiodawstwa.

A to jeszcze nie wszystko, ponieważ wiele (w chwili pisania tej książki dokładnie 1193)
prywatnych firm również udostępnia swoje usługi dla honorowych dawców krwi z różnymi
rabatami. Listę takich punktów znajdziesz na dawcomwdarze.pl/

Ratować życie możesz też po swojej śmierci jako dawca narządów, których (jakby na to
nie patrzeć) już niestety nie będziesz potrzebował.

Kilka faktów i mitów na temat krwi

Oddając krew można się zarazić

MIT Jest to całkowicie niemożliwe. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

Czy jeśli mam tatuaż to nie mogę oddać krwi?

MIT Posiadanie tatuażu nie wyklucza nikogo z możliwości oddania krwi. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku – od momentu wykonania tatuażu do oddania krwi musi upłynąć 6 miesięcy.

Dlaczego krwi nie można wyprodukować w laboratorium?

FAKT Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.

[[Piszą te słowa natrafiłem na informację z 7 listopada 2022, że właśnie wykonano pierwszą w historii próbę wstrzyknięcia pacjentowi ochotnikowi kilka mililitrów wyprodukowanej z komórek pierwotnych w laboratorium krwi. Badania nadal trwają (link)]

Powyższe akapity pochodzą z strony Katowickiego Centrum Krwiodawstwa na której znajdziesz ich znacznie więcej – Fakty i mity o krwi.

Niestety nie zawsze możesz oddać krew.

Niektóre okoliczności dyskwalifikują Cię czasowo, a inne na stałe.

Lista takich okoliczności jest długa, dlatego jeśli żadna z nich nie dyskwalifikuje Ciebie tym bardziej czuj się wyróżniony i tym prędzej stań się superbohaterem.

Czasowo dyskwalifikuje:

 • Okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
 • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych
 • 2 tygodnie (co najmniej) po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych
 • 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza
 • 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków
 • 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze
 • 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zakładaniu kolczyków
 • Opryszczka wargowa – co najmniej 2 tygodnie po samoistnym ustąpieniu zmian miejscowych
 • 12 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występuje malaria, jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby (4 miesiące pod warunkiem negatywnych wyników badań wykonanych metodami immunologicznymi lub biologii molekularnej)

Na stałe dyskwalifikuje:

 • bielactwo nabyte (nawet pod wpływem stresu)
 • poważne choroby (długa lista)
 • choroby krwi i układu krwiotwórczego, zaburzenia krzepnięcia krwi
 • lekozależność, alkoholizm
 • przebywanie w okresie 01.01.1980 do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii
 • osoby, które po 01.01.80 r. otrzymały przetoczenie krwi i jej składników we Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii
 • każdy przypadek stosowania domięśniowo lub dożylnie leków, które nie zostały przepisane przez lekarza
 • nosicielstwo wirusa HIV oraz zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS)

Pełna lista dyskwalifikujących okoliczności, które dyskwalifikują do oddania krwi dostępna TUTAJ.

Na koniec porcja najnowszych statystyk z województwa Śląskiego

Źródło GUS

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Bezpieczeństwo w górach – pierwsze kroki

Planowanie podróży krok po kroku

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Co jeść w górach? Rajzyfiber

Co jeść w górach?

Podstawy dietetyki na szlaku

Tak samo jak samochód nie zajedzie daleko bez paliwa – chyba że z górki – tak i my potrzebujemy wartościowego źródła energii. Silnik samochodu do poprawnej pracy wymaga smarowania, nasze ciało witamin i makroelementów. Pojazd spala od 4 litrów na 100 przejechanych kilometrów – przynajmniej w katalogach – a my, w zależności od wysiłku i […]


					Święta w irańskich górach Podróże

Święta w irańskich górach

Czyli o trekingu podczas Kurban Bajram

W tym poście opisuję drugi dzień wyprawy po górach, dlatego jeśli jesteś zainteresowany tym co było wcześniej (schodowa wioska, prezent zamiast bomby…) zapraszam do wcześniejszego posta, link znajdziesz poniżej. zobacz też: Masluleh – niezwykła górska wioska. Pełna trasa wyprawy jest zaprezentowana na multimedialnej poniższej mapie. Dzień 8 Tajemnicza wioska Po przespanej bardzo wietrzniej nocy, sporo […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Kategoria prowokująca do myślenia Prowokacje

Kategoria prowokująca do myślenia

Myślisz, że myślisz za dużo?

Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu. Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się […]


					Bucket list Jak żyć?

Bucket list

czyli lista celów do zrealizowania w życiu

W tym poście znajdziesz „bucket list” czyli listę moich planów do zrealizowania w życiu i kilka przemyśleń na temat tego o czym warto marzyć. Ponadto podzielę się z Tobą lekarstwem na depresję „po-urlopową” i kilkoma filmowymi pozycjami które warto zobaczyć gdy jeszcze nie jest za późno. Miłej lektury. Pozytywne skutki planowania Każdy prawdopodobnie doświadczył przynajmniej […]


					Orientacja w górach cz. 4 Rajzyfiber

Orientacja w górach cz. 4

praktyczna instrukcja obsługi mapy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Mapa Mapa nigdy nie jest zbędnym wyposażeniem, nawet gdy masz przy sobie telefon z GPS! Pamiętaj, że telefon może się rozładować i w niesprzyjających warunkach pozostaniesz bez możliwości wezwania […]


					Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii Polecane miejsca

Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii

Prezent ślubny dla Asi i Łukasza

Życzenia Ktoś kiedyś dał mi książkę w której było napisane: „Niekiedy są sobie [dwoje ludzi] nieodzownijak maszt i żagiel.Jedno bez drugiego traci sens,a razem mogą odbywaćnajdalszą podróż” „Dwoje ludzi” Iwona Chmielewska Tego Wam życzymy,abyście się uzupełniali i razem wyruszali w tą nową podróż*. – Czekaliki *Dosłownie i w przenośni – jaką jest wspólne życie i […]


					#CzysteSzlaki Rajzyfiber

#CzysteSzlaki

Szczegóły i geneza akcji

Raz do roku z okazji Dnia Ziemi dzieci z pobliskich szkół wyruszają w góry, do lasów, parków i zbierają śmieci. Super!!! Ale dlaczego nie możemy sprzątać codziennie ? Choć trochę, tak przy okazji. Swój pokój też sprzątasz tylko raz do roku? Nauczyliśmy się, że tak jak w walentynki wystarczy raz do roku pokazać komuś swoje […]


					Jak żyć ekologicznie? cz. 2 Jak żyć?

Jak żyć ekologicznie? cz. 2

Ponad 100 łatwych do wprowadzenia nawyków

zobacz też: Jak żyć ekologicznie cz1 b) Kuchnia i dieta c) Praca i transport d) Podróże i wypoczynek – eco travel Ten podrozdział pochodzi z książki „Rajzyfiber – podręczniku świadomego i bezpiecznego podróżowania”, dlatego jeżeli chciałbyś zgłębić ten temat to zapraszam do pobrania swojego egzemplarza, w którym poświęcam więcej miejsca ideii eco friendly travel. e) […]


					Co zabrać w tropiki Rajzyfiber

Co zabrać w tropiki

i inne ciepłe kraj

To jest pierwsza lista rzeczy do spakowania jaką kiedykolwiek stworzyłem. Znajdziesz na niej rzeczy, które sprawdziły się podczas mojej samotnej  3 tygodniowej podróży po Wietnamie z przystankami w Bangkoku, Singapuru i Kuala Lumpur. Dwie ważne uwagi na początek: nie zabieraj wielu ubrań na zmianę bo w tym klimacie tego nie potrzebujesz, a przeprane koszulki czy […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.1 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.1

Zasady ogólne

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]

Zamknij