B

jak baterie, bielizna, buty
Photo by Dan Gold on Unsplash
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

W tym poście znajdziesz opis:

Baterie zapasowe paluszki

Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank

Bielizna

Buty

Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać


Baterie zapasowe paluszki

Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno powinniśmy zabrać baterie zapasowe do czołówki (i, jeśli zabieramy, to też do latarki). Trzeba uważać, aby nie przesadzić z ich liczbą. Baterie, pomimo że są nie dużych rozmiarów, niestety ważą dość sporo. Warto też je jak najlepiej zabezpieczyć podczas transportu. Ja każdy komplet baterii owijam dokładnie chusteczkami higienicznymi (aby nie dopuścić do nich wilgoci i ochronić przed szybkimi zmianami temperatur), a następnie taśmą samoklejącą, żeby nie rozsypały się po plecaku i wkładam do woreczków, aby nie zamokły. Z doświadczenia wiem, że, jeżeli to tylko możliwe, najlepiej używać akumulatorów, które można wielokrotnie ładować (ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie), ale czasem oryginalne standardowe baterie lepiej magazynują energię w gorszych warunkach.

Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank

Wyposażenie na czarną godzinę. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich czarnych sytuacji. Złe rzeczy, źli ludzie itp. spotkani w podróży należą do skrajnej rzadkości. Ktoś kiedyś wyliczył, że jedna niebezpieczna sytuacja podczas autostopu przypada na 10 000 przejechanych km (wliczając w to pijanego kierowcę i kieszonkowców). Jeśli planowaliśmy dotrzeć do hostelu pod wieczór, ale przez pomyłkę wylądowaliśmy w szczerym polu w Rumuni, po północy, bez namiotu, z rozładowanym telefonem. Co możemy zrobić? Najlepiej włożyć awaryjną baterię i wezwać pomoc. Alternatywą tutaj może okazać się ładowarka do telefonu zasilana bateriami paluszkami.

Bielizna

Najlepiej niebawełniana. Podstawową wadą bawełny jest wsiąkanie wilgoci, pochłanianie niemiłych zapachów i długi okres schnięcia. Prawda jest taka, że lekarze zalecają bawełnę jako materiał, który jest najzdrowszy dla naszej skóry, jednak w podróży się ona nie sprawdzi. Warto zainwestować w skarpetki trekkingowe, jeśli chodzimy w butach trekkingowych, ponieważ to one gwarantują pełny komfort dla stopy (w końcu mają kontakt z nasza skórą), odprowadzają wilgoć, zabezpieczają przed otarciami i, jeśli są dobrej jakości, można pochodzić w nich kilka dni bez obaw o niemiłe zapachy. Ubranie zwykłych skarpetek do markowych butów trekkingowych to to samo, co zamontowanie kół z kolarzówki do roweru górskiego. W mieście i na drogach może będzie ok, ale w terenie się to nie sprawdzi, bo nawet w połowie nie wykorzystamy możliwości tego roweru (buta).

Na szlaku zwykłe bawełniane skarpetki (jak i zresztą majtki) podczas solidnej ulewy, która zmoczy nas do suchej nitki, będą dla nas kulą u nogi przez kolejnych wiele godzin. Materiały bardziej zaawansowane wyschną, nim się zorientujemy, i prawdopodobnie też zapobiegną powstaniu pęcherzy na stopach i przeziębieniu się.

Bielizna termoaktywna

W rozbudowie

Photo by Colton Sturgeon on Unsplash

Buty

Temat rzeka. Na ten temat można przegadać całe dnie, ale w wielkim skrócie postaram się tutaj zamieścić kilka najważniejszych informacji.

Z jednej strony to temat rzeka, ale dla większości osób może być śmieszne, że w ogóle poruszam to zagadnienie. To przecież oczywiste, że buty są potrzebne, ale warto i w tym miejscu zwrócić uwagę na kilka ich cech. Jestem dużym zwolennikiem butów trekkingowych, najlepiej skórzanych z membraną.

Sprawdzają się one przez cały rok i w każdych warunkach, bo dobra skóra oddycha, a membrana nie przemaka. Jeśli mowa o kilkudniowych wypadach w góry, to nie można brać pod uwagę innego obuwia, niż obuwie typowo trekkingowe ponad kostkę z twardą podeszwą. Wyjątek od tej reguły stanowią wyłącznie sportowe wypady, gdzie biegacz potrzebuje buta niższego, gdyż wysoki pokaleczy stopy (wiem z doświadczenia).

Jeśli planujemy lekki spacerek po górach bez ciężkiego plecaka niskie buty powinny wystarczyć.
Bez sporego dodatkowego obciążenia na plecach szansa skręcenia kostki na szlaku jest podobna do tej w mieście. Jeśli chodzi o zwiedzanie miast, to myślę, że buty do biegania po asfalcie sprawdzą się trochę lepiej. W lepszym stopniu amortyzują kroki i zapewniają też lepszą wentylację (w mieście przed deszczem zwykle jest się gdzie schować). Koniecznie trzeba takie buty wcześniej przetestować i rozchodzić. Sam zakupiłem kiedyś pewne buty do biegania, w których przebiegłem dwa maratony bez najmniejszych obtarć, natomiast już po godzinie spaceru raniły stopę. Inaczej stopa pracuje przy bieganiu, a inaczej przy chodzeniu, dlatego każdy sprzęt należy testować w konkretnych warunkach.

Gdy wybieramy się gdzieś dalej na kilka tygodni i planujemy zwiedzanie miast czy trekking, a jednocześnie nie chcemy też tracić formy i mamy zamiar tam biegać, to… bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj zakup czegoś zaawansowanego. Mowa o lekkich butach sportowych z nieprzemakalną membraną. Jest to niestety większy wydatek, ale jeśli planujemy dłuższą podróż i mały bagaż, mogą okazać się jedynym wyjściem. Jeśli dodatkowo planujemy wyskoczyć w teren lub przejść się po śniegu, to powinniśmy zwrócić uwagę na podeszwę. Buty dla biegaczy górskich mogą w tej sytuacji spełnić nasze wszystkie oczekiwania. Chyba że wybieramy się tropiki i regiony o bardzo dużej wilgotności, o czym poniżej.

Drogie buty do biegania w terenie nie zawsze sprawdzą się idealnie. Membrana, nawet ta najdroższa, przestaje działać, jeżeli wilgotność w bucie kształtuje się na podobnym poziomie, jak ta poza nim. Membrana i skóra, które dobrze sprawdzą się w Europie, mogą spowodować odparzenia na Bliskim Wschodzie czy w Afryce. Warto o tym pomyśleć. Czasem sandały będą najlepszym rozwiązaniem! Bo pomimo że przemakają, to schną ultraszybko i są bardzo przewiewne.

Buty – DOBRZE WIEDZIEĆ:

W tym miejscu warto wspomnieć o pewnych drobiazgach, o których nie wszyscy muszą wiedzieć:

  • czym mniej szwów na frontowej części buta, tym lepiej, ponieważ to właśnie miejsca łączenia stanową piętę Achillesa odzieży i przemakają jako pierwsze. W nich też gromadzi się woda, śnieg oraz zabrudzenia, co sprzyja przemakaniu.
  • dobrze zaimpregnowane buty można poznać po gromadzących się lub spływających kropelkach wody na ich powierzchni, jednak nie ma takiej impregnacji, która utrzymałaby je na powierzchni po przejściu przez wysoką, mokrą trawę, śnieg itp. Spowodowane jest to tym, iż impregnacja polega na nałożeniu na powierzchnię materiału cieniutkiej warstwy specjalnego „oddychającego” wosku, który ściera się podczas fizycznego kontaktu z innym obiektem.
  • nawet najlepsze buty nie pomogą przejść przez rzekę suchą stopą, jeśli woda wleje się od góry! Pamiętaj o tym. Podczas przeprawy przez rzeki najlepiej założyć sandały.
  • jeśli mowa o zimowych warunkach, to też najlepsze buty nie umożliwią przeprawy przez wysoki śnieg suchą stopą, jeśli dostanie się on od góry! Załóż stuptuty (inaczej znane jako glaciery lub po prostu ochraniacze) lub naciągnij i zwiąż spodnie na wysokości kostki. Stuptuty są też dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy niskie buty i krótkie spodenki, a potrzebujemy przedostać się na krótkim odcinku przez śnieg, mokrą trawę lub kolczaste pnącza.

czytaj dalej: C

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Słowenia baśniowa kraina Podróże

Słowenia baśniowa kraina

Europejska stolica aktywnych wakacji

Słowem wstępu. Uprzedzam, że ten post – w przeciwieństwie do wszystkich innych na stronie – zawiera sporo zdjęcia z naszego „prywatnego rodzinnego albumu”. Jest to spowodowane tym, że ten post jest kierowany właśnie do rodzin z dziećmi (#aktywnaRodzinka) i z perspektywy rodzica był pisany. Wiele osób przed, w trakcie i po podróży pytało się nas […]


					Kategoria prowokująca do myślenia Prowokacje

Kategoria prowokująca do myślenia

Myślisz, że myślisz za dużo?

Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu. Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]


					Dwa wymiary podróżowania Rajzyfiber

Dwa wymiary podróżowania

fizyczny i metafizyczny

O autorze Eliasz Kita, Eli, Ilaj, Elijas, lub 爱力, 31-latek z małego miasteczka na Śląsku. Od prawie dekady żyje poza granicami kraju. Przyszło mu mieszkać w Splicie, Edynburgu, Salamance, Vigo, 水头, wiosce TaVan, Alikante, Ulaɣanqada qota czy Perth. Obecnie do złapania w 杭州 w Chinach. Przejechał autostopem dziesiątki tysięcy km w niezliczonych krajach. Poza tym […]


					Książki, które warto Inne

Książki, które warto

przeczytać w wolnej chwili

Zacznę z grubej rury. Moim zdaniem książki to najważniejszy wynalazek ludzkości! Dlatego książki zawsze warto czytać. Książki to KODY do „gry” zwanej życiem Wyobraź sobie, że ktoś napisał książkę na podstawie swoich życiowych przemyśleń i doświadczeń. Na podstawie błędów, które popełniał przez 60 lat swojego życia i wniosków, które wyciągnął. Po przeczytaniu jego działa możesz […]


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Staże zagraniczne Rajzyfiber

Staże zagraniczne

Student w podróży

Paweł Serniak – absolwent biotechnologii na Politechnice Śląskiej, w latach 2011–2017 związany ze Stowarzyszeniem IAESTE Polska, dzięki któremu miał okazje odbyć staże w Chinach i Brazylii. W tej studenckiej organizacji pełnił m.in. funkcję Prezesa Polskiego Zarządu Stowarzyszenia i Członka Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Podczas swoich kadencji reprezentował nasz kraj na ogólnoświatowych konferencjach. Sympatyk odkrywania piękniejszych zakątków […]


					Podróże samolotem Rajzyfiber

Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?

Kilka słów wstępu Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać […]


					Mroki wolontariatu zagranicznego Rajzyfiber

Mroki wolontariatu zagranicznego

Ciemna strona pomagania

Uprzedzam, że ten podrozdział nie do końca pasuje do pozostałych tekstów z tej części książki. Teksty o stażach zagranicznych czy autostopie są lekkie i – mam nadzieję – przyjemne, jednak ten, pomimo że nawiązuje do kolejnej metody podróżowania, jakim jest wolontariat zagraniczny, poruszy także bardzo wiele przykrych tematów. Tematu „sierocej turystyki” czy ogólniej wolontariatu w […]


					Sztuka rodzinnego biwakowania Rajzyfiber

Sztuka rodzinnego biwakowania

Wakacje pod namiotem z małymi dziećmi

Dla wielu osób rodzinny wyjazd pod namiot to raczej koszmarne wizje lub jeszcze gorsze wspomnienia z dzieciństwa. Dla nas są to niezapomniane przygody, które potrafią przyćmić nawet te „szalone” marzenia podróżnicze z czasów młodości. Uczucie swobody, kontakt z naturą, niczym nieograniczona mobilność, sporo nowych znajomych, niezliczone grille oraz ogniska. Nie wyobrażamy sobie lepszej formy wakacji, […]


					Szczegółowa lista rzeczy na rodzinne wakacje Rajzyfiber

Szczegółowa lista rzeczy na rodzinne wakacje

do spakowania

Poniższa lista zawiera wszystko to co zabraliśmy – i czego nam brakowało – na 3 tygodniowych rodzinnych aktywnych objazdowych wakacjach w 2021 roku. Najwięcej czasu spędziliśmy na górskich wędrówkach (Słowenia, Dolomity i Austria) część czasu poświeciliśmy na półwysep Istria w Chorwacji, pozwiedzaliśmy też kilka miast. Spaliśmy w różnych miejscach – pola namiotowe, pola kempingowe, hotel, […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij