B

jak baterie, bielizna, buty
Photo by Dan Gold on Unsplash
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

W tym poście znajdziesz opis:

Baterie zapasowe paluszki

Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank

Bielizna

Buty

Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać


Baterie zapasowe paluszki

Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno powinniśmy zabrać baterie zapasowe do czołówki (i, jeśli zabieramy, to też do latarki). Trzeba uważać, aby nie przesadzić z ich liczbą. Baterie, pomimo że są nie dużych rozmiarów, niestety ważą dość sporo. Warto też je jak najlepiej zabezpieczyć podczas transportu. Ja każdy komplet baterii owijam dokładnie chusteczkami higienicznymi (aby nie dopuścić do nich wilgoci i ochronić przed szybkimi zmianami temperatur), a następnie taśmą samoklejącą, żeby nie rozsypały się po plecaku i wkładam do woreczków, aby nie zamokły. Z doświadczenia wiem, że, jeżeli to tylko możliwe, najlepiej używać akumulatorów, które można wielokrotnie ładować (ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie), ale czasem oryginalne standardowe baterie lepiej magazynują energię w gorszych warunkach.

Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank

Wyposażenie na czarną godzinę. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich czarnych sytuacji. Złe rzeczy, źli ludzie itp. spotkani w podróży należą do skrajnej rzadkości. Ktoś kiedyś wyliczył, że jedna niebezpieczna sytuacja podczas autostopu przypada na 10 000 przejechanych km (wliczając w to pijanego kierowcę i kieszonkowców). Jeśli planowaliśmy dotrzeć do hostelu pod wieczór, ale przez pomyłkę wylądowaliśmy w szczerym polu w Rumuni, po północy, bez namiotu, z rozładowanym telefonem. Co możemy zrobić? Najlepiej włożyć awaryjną baterię i wezwać pomoc. Alternatywą tutaj może okazać się ładowarka do telefonu zasilana bateriami paluszkami.

Bielizna

Najlepiej niebawełniana. Podstawową wadą bawełny jest wsiąkanie wilgoci, pochłanianie niemiłych zapachów i długi okres schnięcia. Prawda jest taka, że lekarze zalecają bawełnę jako materiał, który jest najzdrowszy dla naszej skóry, jednak w podróży się ona nie sprawdzi. Warto zainwestować w skarpetki trekkingowe, jeśli chodzimy w butach trekkingowych, ponieważ to one gwarantują pełny komfort dla stopy (w końcu mają kontakt z nasza skórą), odprowadzają wilgoć, zabezpieczają przed otarciami i, jeśli są dobrej jakości, można pochodzić w nich kilka dni bez obaw o niemiłe zapachy. Ubranie zwykłych skarpetek do markowych butów trekkingowych to to samo, co zamontowanie kół z kolarzówki do roweru górskiego. W mieście i na drogach może będzie ok, ale w terenie się to nie sprawdzi, bo nawet w połowie nie wykorzystamy możliwości tego roweru (buta).

Na szlaku zwykłe bawełniane skarpetki (jak i zresztą majtki) podczas solidnej ulewy, która zmoczy nas do suchej nitki, będą dla nas kulą u nogi przez kolejnych wiele godzin. Materiały bardziej zaawansowane wyschną, nim się zorientujemy, i prawdopodobnie też zapobiegną powstaniu pęcherzy na stopach i przeziębieniu się.

Bielizna termoaktywna

W rozbudowie

Photo by Colton Sturgeon on Unsplash

Buty

Temat rzeka. Na ten temat można przegadać całe dnie, ale w wielkim skrócie postaram się tutaj zamieścić kilka najważniejszych informacji.

Z jednej strony to temat rzeka, ale dla większości osób może być śmieszne, że w ogóle poruszam to zagadnienie. To przecież oczywiste, że buty są potrzebne, ale warto i w tym miejscu zwrócić uwagę na kilka ich cech. Jestem dużym zwolennikiem butów trekkingowych, najlepiej skórzanych z membraną.

Sprawdzają się one przez cały rok i w każdych warunkach, bo dobra skóra oddycha, a membrana nie przemaka. Jeśli mowa o kilkudniowych wypadach w góry, to nie można brać pod uwagę innego obuwia, niż obuwie typowo trekkingowe ponad kostkę z twardą podeszwą. Wyjątek od tej reguły stanowią wyłącznie sportowe wypady, gdzie biegacz potrzebuje buta niższego, gdyż wysoki pokaleczy stopy (wiem z doświadczenia).

Jeśli planujemy lekki spacerek po górach bez ciężkiego plecaka niskie buty powinny wystarczyć.
Bez sporego dodatkowego obciążenia na plecach szansa skręcenia kostki na szlaku jest podobna do tej w mieście. Jeśli chodzi o zwiedzanie miast, to myślę, że buty do biegania po asfalcie sprawdzą się trochę lepiej. W lepszym stopniu amortyzują kroki i zapewniają też lepszą wentylację (w mieście przed deszczem zwykle jest się gdzie schować). Koniecznie trzeba takie buty wcześniej przetestować i rozchodzić. Sam zakupiłem kiedyś pewne buty do biegania, w których przebiegłem dwa maratony bez najmniejszych obtarć, natomiast już po godzinie spaceru raniły stopę. Inaczej stopa pracuje przy bieganiu, a inaczej przy chodzeniu, dlatego każdy sprzęt należy testować w konkretnych warunkach.

Gdy wybieramy się gdzieś dalej na kilka tygodni i planujemy zwiedzanie miast czy trekking, a jednocześnie nie chcemy też tracić formy i mamy zamiar tam biegać, to… bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj zakup czegoś zaawansowanego. Mowa o lekkich butach sportowych z nieprzemakalną membraną. Jest to niestety większy wydatek, ale jeśli planujemy dłuższą podróż i mały bagaż, mogą okazać się jedynym wyjściem. Jeśli dodatkowo planujemy wyskoczyć w teren lub przejść się po śniegu, to powinniśmy zwrócić uwagę na podeszwę. Buty dla biegaczy górskich mogą w tej sytuacji spełnić nasze wszystkie oczekiwania. Chyba że wybieramy się tropiki i regiony o bardzo dużej wilgotności, o czym poniżej.

Drogie buty do biegania w terenie nie zawsze sprawdzą się idealnie. Membrana, nawet ta najdroższa, przestaje działać, jeżeli wilgotność w bucie kształtuje się na podobnym poziomie, jak ta poza nim. Membrana i skóra, które dobrze sprawdzą się w Europie, mogą spowodować odparzenia na Bliskim Wschodzie czy w Afryce. Warto o tym pomyśleć. Czasem sandały będą najlepszym rozwiązaniem! Bo pomimo że przemakają, to schną ultraszybko i są bardzo przewiewne.

Buty – DOBRZE WIEDZIEĆ:

W tym miejscu warto wspomnieć o pewnych drobiazgach, o których nie wszyscy muszą wiedzieć:

  • czym mniej szwów na frontowej części buta, tym lepiej, ponieważ to właśnie miejsca łączenia stanową piętę Achillesa odzieży i przemakają jako pierwsze. W nich też gromadzi się woda, śnieg oraz zabrudzenia, co sprzyja przemakaniu.
  • dobrze zaimpregnowane buty można poznać po gromadzących się lub spływających kropelkach wody na ich powierzchni, jednak nie ma takiej impregnacji, która utrzymałaby je na powierzchni po przejściu przez wysoką, mokrą trawę, śnieg itp. Spowodowane jest to tym, iż impregnacja polega na nałożeniu na powierzchnię materiału cieniutkiej warstwy specjalnego „oddychającego” wosku, który ściera się podczas fizycznego kontaktu z innym obiektem.
  • nawet najlepsze buty nie pomogą przejść przez rzekę suchą stopą, jeśli woda wleje się od góry! Pamiętaj o tym. Podczas przeprawy przez rzeki najlepiej założyć sandały.
  • jeśli mowa o zimowych warunkach, to też najlepsze buty nie umożliwią przeprawy przez wysoki śnieg suchą stopą, jeśli dostanie się on od góry! Załóż stuptuty (inaczej znane jako glaciery lub po prostu ochraniacze) lub naciągnij i zwiąż spodnie na wysokości kostki. Stuptuty są też dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy niskie buty i krótkie spodenki, a potrzebujemy przedostać się na krótkim odcinku przez śnieg, mokrą trawę lub kolczaste pnącza.

czytaj dalej: C

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Jak czerpać radość z podróży? Rajzyfiber

Jak czerpać radość z podróży?

przemyślenia

Przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż warto się zastanowić, po co to robimy (dlaczego robią to inni, przeczytasz dalej w tym rozdziale). Samo planowanie wyjazdu już podnosi poziom szczęścia ( o tym więcej pisze tutaj), ale czasem podróż może rozczarować. Dlaczego? Bo coś pójdzie nie tak, hotel nie będzie taki, jak na zdjęciach, znajomi będą marudni, […]


					Turystyczna książka kucharska Rajzyfiber

Turystyczna książka kucharska

Co można przygotować na szlaku

Znajdziesz tutaj kilka autorskich przepisów i kilka znanych, lecz zmodyfikowanych dań, które wielokrotnie były towarzyszami moich podróży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat jedzenia na szlaku, to koniecznie rzuć okiem na wcześniejszy post – „Co jeść w górach, czyli podstawy górskiej dietetyki” Omlet „a la Czekala” Pełnowartościowe solidne danie, łatwe w transporcie i spożyciu, […]


					Couchsurfing dla początkujących Rajzyfiber

Couchsurfing dla początkujących

czyli jak znaleźć bezpieczny nocleg u nieznajomego

Podziel się kanapą Dla osób niewtajemniczonych trzeba wyjaśnić, że Couchsurfing.com to portal internetowy powstały dla największej na świecie społeczność osób, które chcą odkrywać inne kultury. Opiera się on głównie (ale nie tylko o czym więcej w tym tekście) na dzielenie się z podróżnymi swoją kanapą (couch z j. ang to kanapa, a surfer rozumiany tu […]


					Podróże z dziećmi Rajzyfiber

Podróże z dziećmi

Lepszy wymiar podróżowania

Nim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, jakim jest wędrowanie z dziećmi po górach, chciałbym się z tobą podzielić swoimi przemyśleniami, dlaczego warto podróżować z podopiecznymi. Kilka rodzicielskich przemyśleń na temat podróżowania z dziećmi (nie tylko po górach i nie tylko dla rodziców) Należę do tego grona osób, które od zawsze marzyły o zostaniu rodzicem. […]


					Poszukiwanie noclegów Rajzyfiber

Poszukiwanie noclegów

Hotele, hostele, apartamenty i kemping

W tym poście skupimy się na poszukiwaniu noclegów płatnych (hotel, hostel, apartamenty, domki, pole namiotowe itp) dla całej rodziny. Podczas rodzinnych objazdowych wakacji po Europie trwających zwykle 3 tygodnie, bardzo dużo się przemieszczamy (bywa, że robimy nawet 7 tys. km) i co drugi/trzeci dzień zmieniamy miejsc noclegu. W tym tekście chciałbym się z Tobą podzielić […]


					Słowenia baśniowa kraina Podróże

Słowenia baśniowa kraina

Europejska stolica aktywnych wakacji

Słowem wstępu. Uprzedzam, że ten post – w przeciwieństwie do wszystkich innych na stronie – zawiera sporo zdjęcia z naszego „prywatnego rodzinnego albumu”. Jest to spowodowane tym, że ten post jest kierowany właśnie do rodzin z dziećmi (#aktywnaRodzinka) i z perspektywy rodzica był pisany. Wiele osób przed, w trakcie i po podróży pytało się nas […]


					Przed wyruszeniem na tatrzański szlak Rajzyfiber

Przed wyruszeniem na tatrzański szlak

Przygotowanie

Podziękowania dla Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Adam Marasek – ratownik i starszy instruktor ratownictwa TOPR, wieloletni zastępca naczelnika TOPR, Przewodnik Tatrzański I klasy, Przewodnik wysokogórski IVBV, Instruktor Narciarski PZN, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Bardzo zapracowany twórca treści z tematyki bezpieczeństwa w […]


					Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking Rajzyfiber

Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking

Lista rzeczy do spakowania

Mam taką swoją tradycję, którą celebruję już od szkoły średniej, że przynajmniej raz na 2 lata wybieram się na kilkudniowy – przynajmniej 5 dniowy – samotny treking w góry. Nie robię tego tylko dlatego, że kocham góry ale chyba przede wszystkim aby spojrzeć na swoje życie / problemy z dystansu i odciąć się na te […]


					C Rajzyfiber

C

jak czołówka, chusteczki ...

W tym poście znajdziesz opis: Chusta Chusteczki higieniczne/nawilżone Cukierki/landrynki Cukierki z Polski Czołówka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Chusta Najlepiej duża, zrobiona z cienkiego materiału. Po pierwsze wiążemy ją na szyi – nie zajmuje miejsca w plecaku – po drugie podczas autostopu […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Czy strach jeździ starą Ładą ??? Podróże

Czy strach jeździ starą Ładą ???

Przerażający dzień na granicy Azerbejdżańskiej

Ten post jest inny niż większość pozostałych. Nie zamieszczę w nim zbyt wielu fotografii, ciekawostek czy porad. To będzie jeden długi tekst wypełniony emocjami, strachem i radością. Było strasznie i strasznie fajnie, nawet zarobiłem 50zł (choć nie chciałem). Ten dzień pomimo, że w mało atrakcyjnym miejscu być może będę pamiętał najdłużej z całej tej wyprawy. […]

Zamknij