Szkoła 4.0

Nowy wymiar edukacji na miarę XXI wieku

Motto projektu:

Uczyć się tego co się chce, gdzie się chce, kiedy nam pasuje, w takiej formie jak lubimy, za darmo

O co chodzi?

Szkoła 4.0 to ogólnodostępny niekomercyjny projekt Fundacji CALM edu mający za zadanie ułatwić naukę uczniom i pracę nauczycielom, korepetytorom, wykładowca, promotor nauki… Naszym celem jest raz na zawsze uporządkowanie i rozpropagowanie wartościowych i co równie ważnie darmowych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez zawodowych twórców lub amatorów (skromnych lecz utalentowanych kolegów, pasjonatów) aby nauka w szkołach mogła wskoczyć na wyższy poziom.

Każdy przedmiot docelowo będzie posiadać dwie podstawy programowe (spis wszystkich tematów do których podpinamy materiały edukacyjne). Pierwsza to ta aktualnie obowiązująca, dzięki czemu każdy uczeń, których chce lepiej zrozumieć tematy omawiane w szkole z łatwością znajdzie wszystko to czego aktualnie poszukuje. Druga to ta pochodząca z szkoły przyszłości, zawierająca takie przedmioty i tematy co do których się zgadzamy – my, nasi zaprzyjaźnieni eksperci i uczestnicy projektu „CALM talks” – że powinny pojawić się na zajęciach w szkole.

Chcemy nie tylko ułatwić zrozumieć tego czego dziś uczy szkoła, ale także pozwolić uczniom zdobyć taką wiedze i umiejętności, które mogą się im przydać w przyszłości – za 5, 10 czy 50 lat.


Nie traćmy więcej czasu – współpracujmy

Nie ma sensu aby każdy nauczyciel z matematyki poświęcał swój czas na przygotowanie materiałów o funkcjach, a każdy biolog na temat anatomii człowieka. Niestety w czasach pandemii tak właśnie to wygląda. Tysiące ludzi tracą czas na robienie dokładnie tego samego. Ile czasu w ten sposób marnujemy? Jeśli każdy z nas przygotuje materiału tylko z swojego ulubionego zagadnienia to zrobi to dobrze, szybko z przyjemności i może nawet z zaraźliwą pasją.

Projekt Szkoła 4.0 powstał po to aby uporządkować wszystkie wartościowe materiały w internecie i udostępnić je uczniom oraz nauczycielom tak aby już nikt więcej nie musiał tracić czasu na ich szukanie lub przygotowywanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy spożytkować na wiele bardziej wartościowych sposobów, dla dobra nasz wszystkich.

Nauczyciel do wszystkiego

W wakacje 2022 roku głośno zrobiło się o Panu Marcinie Józefaciuku dyrektorze Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi, który od nowego semestru z powodu braków nauczycieli będzie uczyć aż 7 przedmiotów. Jeszcze głośniej się zrobiło gdy okazało się, że nie jest jedyny, a specjalizacja „nauczyciel od wszystkiego” zaczyna być bardziej regułą niż wyjątkiem. Szkoła 4.0 ma być miejscem w której takie osoby mogą umieszczać i pozyskiwać materiały edukacyjne oraz do którego będą mogli odsyłać swoich uczniów aby samodzielnie dalej zgłębiali interesujące ich tematy.

Ponoć dobry nauczyciel może nauczyć wszystkiego, ważne aby miał z czego w imię zasady „daj mi dobry podręcznik, a poprowadzę zajęcia”. Szkoła 4.0 jest miejscem gdzie można będzie znaleźć nie tylko podręczniki, filmy, artykuły ale przede wszystkim slajdy za pomocą których każdy będzie mógł dzielić się wiedzą.

To zadziwiające, jak wiele można osiągnąć, kiedy się nie troszczymy o to, komu przypisane będą zasługi.

Harry Truman


Kto może się przyłączyć ?

Jeżeli też dostrzegasz fakt, że wszystko to czego się uczymy w szkole z przedmiotów ścisłych, od wieków nie uległo zmianie, a my niestety nadal nie potrafimy prezentować tej wiedzy w ciekawy, atrakcyjny, inspirujący i nowoczesny sposób to przyłącz się do nas! Niezależnie od tego czy jesteś nauczycielem (który chce zaoszczędzić swój czas w przyszłości i trafić z swoimi materiałami do większej liczby uczniów niż tylko tych, których masz w sali), czy jesteś uczniem ( i chcesz otrzymywać wiedzę w ciekawszej formie, ale także pochwalić się tym co wartościowego odnalazłeś w sieci) albo twórcą (grafikiem, animatorem, mówcą, popularyzatorem nauki i chcesz pokazać ludziom, że Nauka jest ciekawa) ten projekt powstał dla Ciebie.


Nie tylko na czas pandemii !

Pora na edukację na miarę XXI wieku! Przemysł przeszedł już 3 wielkie rewolucje i jest w trakcie 4-tej (stąd nazwa „Industry 4.0” czyli po polsku „Przemysł 4.0” – więcej na ten temat pod TYM linkiem) – czas na rewolucję w szkołę. Jeśli edukacja ma przygotować młodych ludzi do podjęcia pracy w przyszłości to już na starcie widzimy, że Szkoła 1.0 zaprojektowana w 1806 przez Fryderyka Wilhelma III ni jak pasuje do Idei Świata 4.0. W międzyczasie zmieniliśmy wszystko co nas otacza – technologie, paliwa, rozrywki, ustroje polityczne, produkcję – oprócz edukacji która ma za zadanie przygotować młode pokolenia do funkcjonowania w tym nowoczesnym świecie.

Pora nadrobić te zaległości! I o dziwo pandemia koronawirusa, może nam w tym pomóc.


Korzyści z projektu Szkoła 4.0

  1. Personalizacja nauczania – każdy uczy się w swoim tempie, wykorzystując metody, które sam sobie wybierze i uczy się tam gdzie preferuje. Jesteś prymusem, więc lecisz do kolejnych rozdziałów lub robisz trudniejsze zadania, bo szkoda Twojego czasu abyś go marnował czekając na innych. Masz problemy z danym zagadnieniem ? Nic nie szkodzi możesz wyświetlić dany film jeszcze raz, spróbować zrozumieć inne tłumaczenia, albo cofnąć się do wcześniejszych podstaw.
  2. Najlepsi nauczyciele w kraju – strasznie to smutne, że przyszłość naszych dzieci zależy od tego na jakich nauczycieli trafią na początku swojej przygody z edukacją. Najlepiej to widać na matematyce. Pierwszy nauczyciel może wpoić swoim uczniom, że matematyka nie jest dla nich albo zarazi ich miłością i niezahamowaną ciekawością do liczb. Dzięki Szkole 4.0 wszyscy uczniowie mogą mieć dostęp do nagrań i materiałów najlepszych nauczycieli – czyli pasjonatów – niezależnie czy uczą się w Bieszczadach czy Aglomeracji Śląskiej.
  3. Raz na zawsze dla przyszłych pokoleń – czy Twoi nauczyciele uczyli się z książek, które były starsze od nich, bo uważali je za najlepsze. Czy Twoje dzieci uczą się z nowych książek ale przekazujących dokładnie te same zagadnienia co te stare? (zwykle w mniejszym zakresie). Nie ma w tym nic dziwnego bo matematyka, chemia czy biologia na przestrzeni ostatnich wieków – w zakresie szkolnym – wcale się nie zmieniła. Podręczniki do historii ciągle są pisane na nowo, podobnie jak do polaka albo WOSu ale nie z przedmiotów ścisłych. Uporządkujmy materiały w internecie nie tylko dla naszych dzieci, ale i ich dzieci a nawet ich wnuków!
  4. Nieobecność to nie zbrodnia – dzieci nieobecne w szkole z automatu mają zaległości i to jest chore. Niezależnie czy są przeziębione, czy pojechały odkrywać świat z rodzicami, albo na zawody sportowe po powrocie na lekcje muszą odpisywać tematy na których nie byli obecni. Po co ? Skoro w podręczniku wszystko powinno być. Projekt Szkoła 4.0 jest w pełni kompleksowy (filmy i animacje tłumaczące zagadnienia i ćwiczenia aby sprawdzać swoją wiedzę), dlatego skończmy z traceniem czasu na przepisywanie.


    Mała dygresja. Marzy mi się za 10 lat, gdy moje pociechy będą już chodzić do szkoły podstawowej, wyjechać wraz z nimi na rok za granicę. Mamy plan pomieszkać w kilku krajach na świecie przez 2 lub 3 miesiące i otworzyć swoje umysły na inne kultury, języki, religie oraz smaki. Wierzę, że doświadczenia zdobyte podczas tej podróży będą mieć bardziej pozytywny wpływ na całe ich przyszłe życie, niż ten rok spędzony w szkolnej ławce. Dlatego projekt Szkoła 4.0 jest dla mnie osobistym wyzwaniem. Chcę wraz z wszystkimi chętnymi stworzyć narzędzie ułatwiające edukację niezależnie od miejsca naszego pobytu.


  5. Zmieńmy uczniów w studentów, przynajmniej trochę – niezależnie od wieku, jeśli jesteś głodny wiedzy i zdobywasz ją samemu to jesteś studentem, jeśli natomiast potrzebujesz kogoś kto Cię tego nauczy to jesteś uczniem. Studiowanie polega na samodzielnym rozwijaniu swoich możliwości i to nie ważne czy zdobywasz wiedzę z budowy pantofelka czy obliczania sił poprzecznych w betonowej belce. Jeżeli Twoje dzieci lub uczniowie mają łatwość z matematyką albo biologią to pozwól im samodzielnie studiować te zagadnienia z tej strony lub podręczników. Dzięki temu Ty będziesz mógł skoncentrować się na tych, którzy potrzebują Twojego wsparcia. Wyobraź sobie co Ci młodzi ludzie mogą w życiu osiągnąć gdy już w szkole podstawowej nauczą się samodzielnie poszerzać swoje horyzonty. Na koniec kartkówki, czy sprawdziany i tak wszyscy będą pisać jednakowe.
  6. Demokratyzacja szkolnictwa – Szkoła 4.0 jest tworzona i oceniana przez wszystkich dla dobra ogółu. Każdy może nagrać film, stworzyć animacje, przygotować prezentacje, załadować zadania i każdy może z nich za darmo skorzystać oraz oceniać. Niezależnie od władzy, projektów unijnych, ministerstw, nastrojów nasza szkoła jest tworzona i usprawniania przez wszystkich, aby wszystkim nam żyło się lepiej.
  7. 8. 9 …….. Korzyści są niewyczerpane. Przyłączysz się ?


Na koniec dwie przemowy

„Droga młodzieży! Miejcie na uwadze, że wspaniałe rzeczy o których uczycie się w szkołach (…) to dokonania wielu pokoleń (…) osiągnięte na drodze entuzjastycznych zmagań i wielkiego wysiłku wszystkich krajów świata. Całą tą spuściznę dostajecie teraz do rąk po to, abyście ją przyjęli, szanowali i rozwinęli, a pewnego dnia wiernie przekazali tym, którzy przyjdą po was. (…) Pamiętając o tym, odnajdziecie sens życia i swoich codziennych wysiłków, a także będziecie mieli odpowiedni stosunek do innych ludzi i czasów”

Powyższy cytat pochodzi z przemowy wygłoszonej w Pasadana City College 26 lutego 1931 roku przez Alberta Einsteina.

Myślę, że właśnie przyszła pora na nasze pokolenie aby zebrać naszą wiedze w jednym miejscu i przekazać w atrakcyjnej formie następnym pokoleniom.


Zmiana podejścia

Czy nauka biologi, chemii, matematyki powinna wyglądać tak samo jak 10, 50 czy 200 lat temu?
W tym filmie zaprezentowano całkowicie odmienne podejście do nauczania, myślę, że bardzo skuteczne podejście i o wiele ciekawsze. Czy tak może wyglądać edukacja 4.0 ?

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką, w jaki sposób powinna wyglądać i funkcjonować szkoła przyszłości koniecznie zapoznaj się jeszcze z dwoma artykułami: „Edukacja 4.0” – poszerzenie tematyki tego tekstu, oraz „Neurodydaktyka” – wprowadzenie do nauki, która bada w jaki sposób nasz mózg najskuteczniej przyswaja prezentowane mu treści.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					CALM tests Inne

CALM tests

Autorski generator testów

Automatyka i Ekologia Oprogramowanie CALM tests w wersji testowej (pierwszy mój samodzielny projekt w języku js). Oprawa graficzna Daniel Polak. Znajdziesz tutaj testy: Dla uczestników moich szkoleń aby podsumować i powtórzyć wiedze zdobytą każdego dnia kursu, Na temat prawidłowej segregacji śmieci – ogromna baza pytań – SPRAWDŹ ILE NAPRAWDĘ WIESZ Z TEGO TEMATY Na temat […]


					Styki, cewki i przyciski PLC

Styki, cewki i przyciski

Podstawy j. LAD

Dla kogo ta prezentacja? Prezentacja kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół technicznych, rozpoczynających swoją przygodę z sterownikami PLC wszystkich producentów. Aby wykorzystać w pełni potencjał tej prezentacji nie potrzebujesz nawet sterownika, na początku wystarczy kartka papieru. Z tej prezentacji dowiesz się: do czego służą wejścia i wyjścia sterowników PLC, czym jest przycisk, a czym […]


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: Skąd legalnie pobrać darmową wersję TIA Portal 15.1 i jak uruchomić licencję Professional (trial 21 dni), W jaki sposób uruchomić symulator sterownika PLC czyli PLCsim oraz wirtualny panel HMI,W jaki sposób skomunikować symulator HMI z fizycznym sterownikiem, Gdzie znaleźć aplikację odzwierciedlającą edukacyjne stanowisko wykonawcze (CALM_PLCsim) […]

Szkoła 4.0

#Ppp

Wprowadzenie - prawo, podatki i przedsiębiorczość

Podatki Gdy na swoich kursach pytałem ludzi na co ich zdaniem w szkołach powinno się poświęcać więcej czasu, większość z nich mówiła „podatki”, bo towarzyszą nam całe życie, a większość społeczeństwa nawet nie wie ile ich one kosztują. Na międzynarodowych forach także, to zagadnienie przewijało się najczęściej gdy ktoś zadawał podobne pytanie. Prawo Osoba, która […]


					Zakresy zmiennych PLC PLC

Zakresy zmiennych PLC

Bity, bajty, słowa i podwójne słowa

Z tej prezentacji dowiesz się: czym są bity, bajty, słowa i podwójne słowa w jaki sposób odwoływać się do zakresów zmiennych w jaki sposób zbudowana jest pamięć PLC Po co mi to? Zrozumienie zakresów zmiennych jest kluczowe dla każdego studenta informatyki z wielu powodów: 1. Zarządzanie pamięcią: Zrozumienie zakresu zmiennych pozwala programistom na lepsze zarządzanie […]


					Automatyzacja w Polsce Artykuły

Automatyzacja w Polsce

na tle światowych osiągnięć

Postanowiłem zamieścić artykuł z magazynu „Utrzymanie Ruchu” – wyd. 01/2016 str. 38,39,  którego jestem współautorem,  ponieważ poruszamy w nim bardzo ciekawe zagadnienie „dlaczego w Polsce nie ma robotów?”. Jak się okazuje w treści, nie chodzi o …. Sami się przekonacie. Staraliśmy się używać języka zrozumiałego dla każdego czytelnika (jak zresztą w wszystkich innym artykułach na […]


					#Gegra Szkoła 4.0

#Gegra

Wprowadzenie - Przedmiot geografia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Podziel się opinią Inne

Podziel się opinią

Co można zrobić lepiej ...

Jeżeli dotarłeś na tą stronę to znaczy, że albo uczestniczyłeś w jednym z naszych projektów albo właśnie skończyłeś czytać jedną z książek. Nadszedł tym samym czas, aby napisać co o tym sądzisz. Ponieważ pozytywne komentarze najbardziej motywują do dalszego tworzenia podobnych projektów, a negatywne umożliwiają dopracowywanie i wynoszenie ich na lepszy poziom. Teraz Twoja kolej! […]


					Historia automatyzacji Artykuły

Historia automatyzacji

Starożytność

Ktesibios – Pierwszy układ regulacji Pierwszy układ regulacji, który udało mi się potwierdzić w kilku źródłach był ten skonstruowany przez Ktesibiosa (gr. Κτησίβιος ὁ Ἀλεξανδρεύς, ur. 285 p.n.e., zm. 228 p.n.e.) wielkiego greckiego uczonego i konstruktora. Przez wielu nazywany ojcem pneumatyki, a przez innych nawet ojcem inżynierii, który początkowo prawdopodobnie zarabiał jako fryzjer, bo taki […]


					Anna Szajkowska - CALM talks Inne

Anna Szajkowska - CALM talks

psycholożka i psychoterapeutka

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania. Poniżej zamieszczamy wypowiedź Pani Anny Szajkowskiej. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM talks – wszystkie odpowiedzi„. Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i […]


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					#Fiza Szkoła 4.0

#Fiza

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.

7 thoughts on “Szkoła 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij