Całe życie kojarzyłem Słowację jako ten mały kraj w którym można znaleźć brakującą część naszych Tatr. Kilka osób wspomniało mi jeszcze o Słowackim Raju i właściwie to wszystko co przychodziło mi do głowy myśląc „góry Słowacji”. Jednak, gdy zacząłem zgłębiać temat, szybko okazało się jakim wielkim ignorantem byłem przez całe swoje dotychczasowe życie zachwycając się Alpami, Pirenejami, Kaukazem …. a nie odkrywając tego co mam w zasięgu 3 godzinnej podróży samochodem. I o tym będzie ten post, o niedocenionych (przez wielu) urokach Słowacji, które odkryliśmy podczas rodzinnej aktywnej majówki w 2024 roku.
Rzuć na to okiem! Oficjalne mapy płatnych dróg na terenie Słowacji i Czech.
Jeżeli wybierasz się na Słowację i jeszcze nie wiesz co warto odkryć w tym kraju lub gdzie wybrać się na wędrówki po szlakach to mam dla Ciebie przygotowany plan! A tak właściwie listę punktów i górzystych obszarów które warto odwiedzić.
Poniższa mapa zawiera wszystkie najciekawsze atrakcje, które odwiedziliśmy na Słowacji, oraz takie które dopiero mamy w planach zaliczyć. Korzystaj z tej mapy!! I daj nam koniecznie znać co jeszcze do niej warto dopisać.
PS: Czytaj opisy, bo wiele z nich się dowiesz.
Rezerwat przyrody Súľovské skały
PRZEPIĘKNA MIEJSCÓWKA !!! Jedyne 2 godziny i 30 minut drogi od Gliwic (idealnie w połowie trasy na Tatry). Przepiękna okolica w kształcie podkowy z wieloma bardzo urokliwymi ( a czasem i wymagającymi) niespodziankami na szlakach. Większość szlaków idealna dla rodzin z dziećmi – ale nie wszystkie!
Pierwsza trasa: Powyższa trasa zajęła naszej ekipie (wszystkim na własnych nogach z początkowym brakiem entuzjazmu co niektórych ) ok 3h.
Po drodze wędrowcy mają okazję zaliczyć kilka króciutkich drabinek, które wyzwanie stanowią chyba tylko dla czworonożnych pupili (których na trasie zwykle nie brakuje). Super miejsce, aby zacząć dzieci z zaznajamiać z takimi „atrakcjami”.
Bardzo niebezpieczne podejście. Podczas naszej wspinaczki (bo tak trzeba nazwać ten fragment trasy) trzy starsze osoby ucierpiały, więc służby pomocowe miały pełne ręce roboty. Trasa do przejścia nawet z dziećmi ale wymagająca podwyższonej uwagi!!
Powyżej nasza druga trasa, to co tym razem było najciekawsze to bez wątpienia jaskinia Sarkania Diera ale… UWAGA!!! Bardzo trudne dojście po osuwającej się ziemi i z dłuższymi przysypanymi drabinkami. Odradzam dla dzieci poniżej 10 lat ( i tylko tych odważniejszych). Spora jaskinia, której skali zdjęcia nie oddadzą.
Kolejnym wyzwaniem jest wejście pod Obrowską Bramę i to z dwóch powodów:
- Nie powinno się do niej iść starym żółtym szlakiem, który w jednym odcinku został zniszczony / zasypany przez jeden ogromny głaz z zamontowaną (aktualnie poziomo drabinką). Nie powinno się tamtędy iść, bo trasa jest zamknięta i bardzo wymagająca (choć krótka).
- Dalej żółty prowadzi bardzo pionowo po sypkim zboczu góry wprost pod tą bramę, ale trasa jest na tyle wymagająca, że grupa emerytów na która w tym miejscu trafiliśmy, aż 3 razy wzywała pomoc specjalistycznych służb!!! Jedna 71 letnia turystka z Czech uszkodziła sobie kostkę i była ściągana helikopterem, a dwie kolejne (jak to nam powiedzieli ratownicy) sturlały się po tym zboczu.
Dlatego miej to na uwadze wybierając się na ten szlak z dziećmi – choć z obserwacji jasno wynika, że dzieciom wspinaczka w tym miejscu wychodzi lepiej niż zejście po tym zboczu starszym osobą.
W kilku miejscach przy szczycie mogą robić się kolejki, szczególnie gdy ktoś wybrał się na trasę z czworonogiem
Tyle pozostało z średniowiecznej twierdzy.
Przeważająca większość tras wskazanych na mapach jest łatwa, bezpieczna i szeroka…
… ale to te najbardziej strome odcinki należny rozpatrywać pod względem mierzenia sił na zamiary, bo zdjęcie nie oddaje tego, jak stromo bywa na trasie.
Bardzo polecam wybrać się na te trasy z dziećmi!
Co koniecznie spakować na wypad w góry z dziećmi – INTERAKTYWNA LISTA