#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro.

Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki?

Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć wykorzystania technologi informacyjnych.

Dziś niestety jak wynika z naszych doświadczeń, główne nakłady czasu kładzione są na programy typu Paint, Word, Excel, a gdy uczeń ma szczęście to także na języki programowania (Scratch lub html), które uważamy za super ważne (nasza fundacja powstała z myślą promowania podstaw programowania) ale chcielibyśmy, aby dla nich dedykować w planie osobne godziny.

Umiejętność pozyskania informacji z rzetelnego źródła, selekcji danych, potwierdzenia ich prawdziwości czy bezpieczeństwo poruszania się w wirtualnym świcie jak i uzależnienia od nowoczesnych technologi powinny stanowić główny pion nauki na lekcjach informatyki.

Gdzie szukać materiałów do nauki informatyki?

Poniżej znajdziesz rzetelne, wartościowe strony, na których znajdziesz masę informacji, które w XXI w. powinien przyswoić każdy (nie tylko młodszy) człowiek.

www.NASK.pl – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją https://www.nask.pl/download/30/4669/KodeksDobrychPraktyk042023.pdf Sygnatariuszami Kodeksu jest jedenaście organizacji i instytucji: Crazy Nauka, CyberDefence24, FakeHunter, Fundacja Zamenhofa, Fundacja Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacja Nauka. To lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenie Demagog, Stowarzyszenie Pravda, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog i NASK.

Ore.edu.pl – Ośrodek Rozwoju Edukacji

Pod tym linkiem został zmieszczony obszerny i przejrzysty poradnik na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Myślę, że jest to publikacja, z którą każdy powinien się zapoznać bo naprawdę wyczerpująco i kompleksowo porusza wiele tematów.

Gov.pl

Rządowa strona na której znajdziesz wszystkie rządowe tematy ale także bazę wiedzy na temat cyber-bezpieczeństwa e-etykiety itp (gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo). Warto rzucić okiem. Znajdziesz tam także materiały dla nauczyciela (scenariusze lekcji i prezentacje) oraz filmy i infografiki dla uczniów z tego zakresu (Materiały do CYBER lekcji)

Cert.pl

Przejrzysta strona opisująca w kompleksowy sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci (rekomenduje ją polski rzad, jako źródło rzetelnej wiedzy z tego zakresu. Znajdziesz na niej roczne raporty bezpieczeństwa sieciowego, informacje o aktualnych zagrożeniach i tworzy czytelne treści informacyjne (tu link do tekstu o hasłach)


Asy internetu – projekt edukacyjny Google

Na tej wyjątkowo prostej ale i atrakcyjnej stronie (typowej dla tej korporacji) znajdziesz grę kierowaną dla dzieci – INTERLAND – poradnik który powinni przeczytać rodzice – tutaj – a także materiały dla nauczycieli. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze tej strony to najwyższa pora !!!


Kurs cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa – Fundacji Szkoła z klasą

Krótki ale bardzo wartościowy internetowy kurs na temat bezpieczeństwa w sieci rozbudowany o quizy i atrakcyjne kilkuminutowe filmy przygotowane przez Google. Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu.

Google for Education – platforma z milionami uczniów

Jak się łatwo domyśleć skoro Google „to internet” to także oni uczą jak z niego korzystać, a także jak go tworzyć. Platforma umożliwiająca nauczycielom prowadzenie zajęć dla uczniów chcących zgłębiać temat czegoś co po angielsku nazywa się Computer Science, czyli wszystkiego co z komputerami związanego.

Dodatki

Bezpieczeństwo w internecie dla seniora – od Taurona

Powiedz babci powiedz cioci i dziadkowi jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie lub po prostu podeślij tą stronę.


haveibeenpwned.com

Strona internetowa bezpośrednio dotycząca bezpieczeństwa w sieci czy raczej niebezpieczeństwa dzięki, której możesz sprawdzić czy Twoje dane (email, hasła, numer telefonu) zostały skradzione lub wyciekły przy którymś z ataków hakerskich.


alternativeto.net

Chcesz korzystać z legalnego oprogramowania i internetu za darmo? Każdy by chciał i większość osób myśli, że internet jest udostępniony im za darmo ale to nie prawda – zgodnie z maksyma, „że jeżeli nie musisz płacić za produkty to znaczy, że sam jesteś produktem”. Na tej stronie znajdziesz sporo alternatywnych aplikacji, programów czy stron internetowych z których skorzystasz bezpiecznie i bez udostępniania swoich danych.


Google Tech Dev Guide

Strona dedykowana dla profesjonalistów, którzy chcą podnosić swoje kompetencje (niestety tylko w języku angielski). W życiu spotkałem zbyt wielu zdolnych nastolatków programistów, aby nie dodać tego linku do tej listy. Nie ważne ile masz lat, ważne że chcesz i potrafić się samodzielnie rozwijać! Jeżeli masz już podstawy i wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to odwiedź tą stronę.


Szkoła 4.0 – co to takiego?

Kilka słów wstępu na temat projektu Szkoła 4.0, którego częścią jest także strona, którą aktualnie przeglądasz.

Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj – Szkoła 4.0

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					CALM NED Szkoła 4.0

CALM NED

Metoda tworzenia slajdów

Jest to metoda przygotowywania materiałów edukacyjnych (głównie slajdów, choć w ten sposób tworzę także podręczniki i „ściągi”) bazująca na nieustającym wprowadzaniu usprawnień i eksperymentowaniu z przekazem, w celu uzyskiwania coraz lepszych efektów nauczania. CALM NED to akronim od:C – creative, A – and, L – logical, M – materialsN – never , E – ending, […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					Platformy do nauki matematyki Szkoła 4.0

Platformy do nauki matematyki

Lista matematycznych stron

Najbardziej wartościowe darmowe strony internetowe o matematyce kierowane do uczniów i studentów. Kolejność stron na poniższej liście jest losowa, dlatego nie sugeruj się nią tylko odwiedź każdą z stron i zobacz, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli jeszcze nie wiesz dlaczego „Matematyka 4.0” i o co chodzi z „Szkołą 4.0” odwiedź TĄ stronę na której wszystko […]


					Jak działa sterownik PLC PLC

Jak działa sterownik PLC

i co z tego wynika

Podkreślę na wstępie, że informacje w tym poście zawarte stanowią bardzo duże uproszczenie tematu, jednak są wystarczające, aby nauczyć się programować sterowniki PLC. W sterownikach (podobnie jak w wszystkich urządzeniach cyfrowych począwszy od smartwatchy, smartfonów, a skończywszy na komputerach) instalowane są przynajmniej dwa fizyczne obszary pamięci., abyś lepiej zrozumiał co się dzieje w CPU nawiążemy […]


					Łukasz Grabowski - CALM talks Inne

Łukasz Grabowski - CALM talks

przedsiębiorca i wykładowca

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					Dokumenty Fundacji Inne

Dokumenty Fundacji

Statut, raporty, uchwały i sprawozdania

Cele fundacji (wycinek z statutu dostępnego poniżej) § 4.Cele Fundacji Dokumenty Statut fundacji Pakiet dokumentów za 2023 Pakiet dokumentów za 2022 Pakiet dokumentów za 2021 Pakiet dokumentów za 2020 rok SM za 2019, SF za 2019, Uchwała 2019


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					Zadania PLC - Przełącznik PLC

Zadania PLC - Przełącznik

Zadanie do samodzielnej realizacji

Dla kogo przygotowałem to zadanie? Jeżeli jesteś nauczycielem i nie masz do końca pomysłu, jakie zadanie z programowania PLC powinieneś zadać uczniom – to jest ona dla Ciebie. Jeśli jesteś samoukiem (takim jak ja) i samodzielnie dążysz do poszerzania swoich horyzontów i umiejętności, to ta prezentacja oraz zadanie z przykładowym rozwiązaniem może okazać się skarbem, […]


					Problemy z programowaniem PLC

Problemy z programowaniem

Najczęstsze błędy podczas programowania w STEP7 - j. LAD

Prezentacja kierowana jest dla osób, które uczestniczyły w moich szkoleniach i chcą sobie zdobytą wiedzę odświeżyć. Nie jest to prezentacja dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu programowania sterowników. Plan prezentacji 1.Założenia dla omawianego układu.2.Odwzorowanie fizycznych zestyków w języku LAD.3.Układ podtrzymania.4.Nieprawidłowe użycie cewki w networku.5.Dublowanie cewek w bloku.6.Negacja sygnału.7.Różnica pomiędzy napięciem, a stanem […]


					Finał akcji #CzysteSzlaki Nasze projekty

Finał akcji #CzysteSzlaki

Eko edukacja i zabawa na świeżym powietrzu

Akcja #CzysteSzlaki to całoroczne wydarzenie promowane przez Fundację CALM edu Grzegorz Czekała, park linowy LinaAdrena w Gliwicach i zespół wydawniczy „Rajzyfiber” – darmowego podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.” Główny cel akcji to „wysprzątanie” przyrody, głównie w okolicy szlaków pieszych z śmieci pozostawionych przez turystów. Każda osoba wędrująca szlakami PTTK lub spacerująca po swojej zielonej okolicy […]


					Potęgi Szkoła 4.0

Potęgi

potęgi o wykładniku naturalnym, całkowitym i całkowitym ujemnym

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Książki Inne

Książki

Na wakacje, do kawiarni i ...

Na świecie do tej pory spisano zbyt wiele wartościowych, ciekawych czy wręcz pasjonujących książkę, dzięki którym możemy zrozumieć otaczający nas świat, aby młodzi ludzie kojarzyli je wyłącznie z nudnymi lekturami. Zniechęcenie młodych umysłów do sięgania po książki w wolnym czasie to chyba największy z zarzutów o najgorszych konsekwencjach stawiany dzisiejszemu systemowi edukacji. Dlatego w tym […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij