#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro.

Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki?

Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć wykorzystania technologi informacyjnych.

Dziś niestety jak wynika z naszych doświadczeń, główne nakłady czasu kładzione są na programy typu Paint, Word, Excel, a gdy uczeń ma szczęście to także na języki programowania (Scratch lub html), które uważamy za super ważne (nasza fundacja powstała z myślą promowania podstaw programowania) ale chcielibyśmy, aby dla nich dedykować w planie osobne godziny.

Umiejętność pozyskania informacji z rzetelnego źródła, selekcji danych, potwierdzenia ich prawdziwości czy bezpieczeństwo poruszania się w wirtualnym świcie jak i uzależnienia od nowoczesnych technologi powinny stanowić główny pion nauki na lekcjach informatyki.

Gdzie szukać materiałów do nauki informatyki?

Poniżej znajdziesz rzetelne, wartościowe strony, na których znajdziesz masę informacji, które w XXI w. powinien przyswoić każdy (nie tylko młodszy) człowiek.

www.NASK.pl – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją https://www.nask.pl/download/30/4669/KodeksDobrychPraktyk042023.pdf Sygnatariuszami Kodeksu jest jedenaście organizacji i instytucji: Crazy Nauka, CyberDefence24, FakeHunter, Fundacja Zamenhofa, Fundacja Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacja Nauka. To lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenie Demagog, Stowarzyszenie Pravda, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog i NASK.

Ore.edu.pl – Ośrodek Rozwoju Edukacji

Pod tym linkiem został zmieszczony obszerny i przejrzysty poradnik na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Myślę, że jest to publikacja, z którą każdy powinien się zapoznać bo naprawdę wyczerpująco i kompleksowo porusza wiele tematów.

Gov.pl

Rządowa strona na której znajdziesz wszystkie rządowe tematy ale także bazę wiedzy na temat cyber-bezpieczeństwa e-etykiety itp (gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo). Warto rzucić okiem. Znajdziesz tam także materiały dla nauczyciela (scenariusze lekcji i prezentacje) oraz filmy i infografiki dla uczniów z tego zakresu (Materiały do CYBER lekcji)

Cert.pl

Przejrzysta strona opisująca w kompleksowy sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci (rekomenduje ją polski rzad, jako źródło rzetelnej wiedzy z tego zakresu. Znajdziesz na niej roczne raporty bezpieczeństwa sieciowego, informacje o aktualnych zagrożeniach i tworzy czytelne treści informacyjne (tu link do tekstu o hasłach)


Asy internetu – projekt edukacyjny Google

Na tej wyjątkowo prostej ale i atrakcyjnej stronie (typowej dla tej korporacji) znajdziesz grę kierowaną dla dzieci – INTERLAND – poradnik który powinni przeczytać rodzice – tutaj – a także materiały dla nauczycieli. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze tej strony to najwyższa pora !!!


Kurs cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa – Fundacji Szkoła z klasą

Krótki ale bardzo wartościowy internetowy kurs na temat bezpieczeństwa w sieci rozbudowany o quizy i atrakcyjne kilkuminutowe filmy przygotowane przez Google. Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu.

Google for Education – platforma z milionami uczniów

Jak się łatwo domyśleć skoro Google „to internet” to także oni uczą jak z niego korzystać, a także jak go tworzyć. Platforma umożliwiająca nauczycielom prowadzenie zajęć dla uczniów chcących zgłębiać temat czegoś co po angielsku nazywa się Computer Science, czyli wszystkiego co z komputerami związanego.

Dodatki

Bezpieczeństwo w internecie dla seniora – od Taurona

Powiedz babci powiedz cioci i dziadkowi jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie lub po prostu podeślij tą stronę.


haveibeenpwned.com

Strona internetowa bezpośrednio dotycząca bezpieczeństwa w sieci czy raczej niebezpieczeństwa dzięki, której możesz sprawdzić czy Twoje dane (email, hasła, numer telefonu) zostały skradzione lub wyciekły przy którymś z ataków hakerskich.


alternativeto.net

Chcesz korzystać z legalnego oprogramowania i internetu za darmo? Każdy by chciał i większość osób myśli, że internet jest udostępniony im za darmo ale to nie prawda – zgodnie z maksyma, „że jeżeli nie musisz płacić za produkty to znaczy, że sam jesteś produktem”. Na tej stronie znajdziesz sporo alternatywnych aplikacji, programów czy stron internetowych z których skorzystasz bezpiecznie i bez udostępniania swoich danych.


Google Tech Dev Guide

Strona dedykowana dla profesjonalistów, którzy chcą podnosić swoje kompetencje (niestety tylko w języku angielski). W życiu spotkałem zbyt wielu zdolnych nastolatków programistów, aby nie dodać tego linku do tej listy. Nie ważne ile masz lat, ważne że chcesz i potrafić się samodzielnie rozwijać! Jeżeli masz już podstawy i wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to odwiedź tą stronę.


Szkoła 4.0 – co to takiego?

Kilka słów wstępu na temat projektu Szkoła 4.0, którego częścią jest także strona, którą aktualnie przeglądasz.

Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj – Szkoła 4.0

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Styki, cewki i przyciski PLC

Styki, cewki i przyciski

Podstawy j. LAD

Dla kogo ta prezentacja? Prezentacja kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół technicznych, rozpoczynających swoją przygodę z sterownikami PLC wszystkich producentów. Aby wykorzystać w pełni potencjał tej prezentacji nie potrzebujesz nawet sterownika, na początku wystarczy kartka papieru. Z tej prezentacji dowiesz się:


					Uczelnie wyższe 4.0 Artykuły

Uczelnie wyższe 4.0

Nowa rola politechnik w XXI w.

W tak szybko zmieniającym się świecie, gdy już wszyscy wiemy, że będziemy zmuszeni do wielokrotnego przebranżowienia się w naszym życiu, spędzanie pięciu lat na jednej uczelni studiując jeden kierunek zaczyna tracić sens. Jak zatem uczelnie powinny się do tego przygotować i jaką rolę powinny zacząć odgrywać w świecie szybkich zmian? W tym rozdziale postaram się […]


					Wielomiany Bez kategorii Szkoła 4.0

Wielomiany

Wyłączenie jednomianu przed nawias

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Neurodydaktyka - jak się uczyć Artykuły

Neurodydaktyka - jak się uczyć

aby się nauczyć - prostymi słowami

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest neurodydaktyka, ta dziwnie brzmiąca dziedzina nauki. Zrozumiesz dlaczego nasi przodkowie żyjący setki tysięcy lat temu jeszcze dziś w świecie smartfonów tak skutecznie utrudniają nam uczenie się. Dowiesz się dlaczego nie zapominasz – i prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz – jak się jeździ na rowerze lub pływa, ale niewykorzystywane języki […]


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe

Byłeś na moim szkoleniu? W takim razie to co znajdziesz poniżej może Ci się przydać 😉


					Wartość bezwzględna Szkoła 4.0

Wartość bezwzględna

Jak daleko od zera?

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Marek Witański - CALM talks Inne

Marek Witański - CALM talks

Marek Witański

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostepna pod tym linkiem – „CALM […]


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					CALM NED Szkoła 4.0

CALM NED

Metoda tworzenia slajdów

Jest to metoda przygotowywania materiałów edukacyjnych (głównie slajdów, choć w ten sposób tworzę także podręczniki i „ściągi”) bazująca na nieustającym wprowadzaniu usprawnień i eksperymentowaniu z przekazem, w celu uzyskiwania coraz lepszych efektów nauczania. CALM NED to akronim od:C – creative, A – and, L – logical, M – materialsN – never , E – ending, […]


					EDUmiejsca Inne

EDUmiejsca

centra edukacyjne, parki, muzea

Albert Einstein kiedyś powiedział, że początkowe lata nauki fizyki powinny opierać się tylko i wyłącznie na ciekawych eksperymentach. Na szczęście w XXI w. nie tylko nauka fizyki może przyjmować formę eksperymentalną i doświadczalną, a tak naprawdę już każdy przedmiot co udowadnia poniższa mapa. Jeżeli znasz inne miejsca, które powinny się znaleźć na powyższej mapie daj […]


					#FIZA Szkoła 4.0

#FIZA

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Czym jest ChatGPT? Artykuły

Czym jest ChatGPT?

Prostymi słowami o sztucznej inteligencji

Jeśli z jakichś powodów odciąłeś się od mediów i internetu w 2023 roku, albo nie kupujesz gazet, to być może jeszcze nie wiesz, czym jest aplikacja ChatGPT (pisana częściej niepoprawnie osobno „Chat GPT”). W każdym innym przypadku musiałeś przynajmniej przez przypadek natknąć się na wzmianki o tej najszybciej rozwijającej się aplikacji w historii (1 milion […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij