#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro.

Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki?

Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć wykorzystania technologi informacyjnych.

Dziś niestety jak wynika z naszych doświadczeń, główne nakłady czasu kładzione są na programy typu Paint, Word, Excel, a gdy uczeń ma szczęście to także na języki programowania (Scratch lub html), które uważamy za super ważne (nasza fundacja powstała z myślą promowania podstaw programowania) ale chcielibyśmy, aby dla nich dedykować w planie osobne godziny.

Umiejętność pozyskania informacji z rzetelnego źródła, selekcji danych, potwierdzenia ich prawdziwości czy bezpieczeństwo poruszania się w wirtualnym świcie jak i uzależnienia od nowoczesnych technologi powinny stanowić główny pion nauki na lekcjach informatyki.

Gdzie szukać materiałów do nauki informatyki?

Poniżej znajdziesz rzetelne, wartościowe strony, na których znajdziesz masę informacji, które w XXI w. powinien przyswoić każdy (nie tylko młodszy) człowiek.

www.NASK.pl – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją https://www.nask.pl/download/30/4669/KodeksDobrychPraktyk042023.pdf Sygnatariuszami Kodeksu jest jedenaście organizacji i instytucji: Crazy Nauka, CyberDefence24, FakeHunter, Fundacja Zamenhofa, Fundacja Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacja Nauka. To lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenie Demagog, Stowarzyszenie Pravda, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog i NASK.

Ore.edu.pl – Ośrodek Rozwoju Edukacji

Pod tym linkiem został zmieszczony obszerny i przejrzysty poradnik na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Myślę, że jest to publikacja, z którą każdy powinien się zapoznać bo naprawdę wyczerpująco i kompleksowo porusza wiele tematów.

Gov.pl

Rządowa strona na której znajdziesz wszystkie rządowe tematy ale także bazę wiedzy na temat cyber-bezpieczeństwa e-etykiety itp (gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo). Warto rzucić okiem. Znajdziesz tam także materiały dla nauczyciela (scenariusze lekcji i prezentacje) oraz filmy i infografiki dla uczniów z tego zakresu (Materiały do CYBER lekcji)

Cert.pl

Przejrzysta strona opisująca w kompleksowy sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci (rekomenduje ją polski rzad, jako źródło rzetelnej wiedzy z tego zakresu. Znajdziesz na niej roczne raporty bezpieczeństwa sieciowego, informacje o aktualnych zagrożeniach i tworzy czytelne treści informacyjne (tu link do tekstu o hasłach)


Asy internetu – projekt edukacyjny Google

Na tej wyjątkowo prostej ale i atrakcyjnej stronie (typowej dla tej korporacji) znajdziesz grę kierowaną dla dzieci – INTERLAND – poradnik który powinni przeczytać rodzice – tutaj – a także materiały dla nauczycieli. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze tej strony to najwyższa pora !!!


Kurs cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa – Fundacji Szkoła z klasą

Krótki ale bardzo wartościowy internetowy kurs na temat bezpieczeństwa w sieci rozbudowany o quizy i atrakcyjne kilkuminutowe filmy przygotowane przez Google. Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu.

Google for Education – platforma z milionami uczniów

Jak się łatwo domyśleć skoro Google „to internet” to także oni uczą jak z niego korzystać, a także jak go tworzyć. Platforma umożliwiająca nauczycielom prowadzenie zajęć dla uczniów chcących zgłębiać temat czegoś co po angielsku nazywa się Computer Science, czyli wszystkiego co z komputerami związanego.

Dodatki

Bezpieczeństwo w internecie dla seniora – od Taurona

Powiedz babci powiedz cioci i dziadkowi jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie lub po prostu podeślij tą stronę.


haveibeenpwned.com

Strona internetowa bezpośrednio dotycząca bezpieczeństwa w sieci czy raczej niebezpieczeństwa dzięki, której możesz sprawdzić czy Twoje dane (email, hasła, numer telefonu) zostały skradzione lub wyciekły przy którymś z ataków hakerskich.


alternativeto.net

Chcesz korzystać z legalnego oprogramowania i internetu za darmo? Każdy by chciał i większość osób myśli, że internet jest udostępniony im za darmo ale to nie prawda – zgodnie z maksyma, „że jeżeli nie musisz płacić za produkty to znaczy, że sam jesteś produktem”. Na tej stronie znajdziesz sporo alternatywnych aplikacji, programów czy stron internetowych z których skorzystasz bezpiecznie i bez udostępniania swoich danych.


Google Tech Dev Guide

Strona dedykowana dla profesjonalistów, którzy chcą podnosić swoje kompetencje (niestety tylko w języku angielski). W życiu spotkałem zbyt wielu zdolnych nastolatków programistów, aby nie dodać tego linku do tej listy. Nie ważne ile masz lat, ważne że chcesz i potrafić się samodzielnie rozwijać! Jeżeli masz już podstawy i wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to odwiedź tą stronę.


Szkoła 4.0 – co to takiego?

Kilka słów wstępu na temat projektu Szkoła 4.0, którego częścią jest także strona, którą aktualnie przeglądasz.

Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj – Szkoła 4.0

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Funkcje w programie PLC PLC

Funkcje w programie PLC

cegiełki programowe

Dotychczas cały program tworzyliśmy w jednym miejscu, czyli wewnątrz bloku programu głównego – OB1. Jednak pisanie tak dużego programu z wieloma networkami, na przykład 1236 networków, staje się trudne do analizy. Odrobina historii Już w 1843 roku Ada Lovelace zauważyła tę trudność podczas tłumaczenia opisu działania mechanicznej maszyny analitycznej Charlesa Babbage’a, która ostatecznie nigdy nie […]


					Automatyzacja w Polsce Artykuły

Automatyzacja w Polsce

na tle światowych osiągnięć

Postanowiłem zamieścić artykuł z magazynu „Utrzymanie Ruchu” – wyd. 01/2016 str. 38,39,  którego jestem współautorem,  ponieważ poruszamy w nim bardzo ciekawe zagadnienie „dlaczego w Polsce nie ma robotów?”. Jak się okazuje w treści, nie chodzi o …. Sami się przekonacie. Staraliśmy się używać języka zrozumiałego dla każdego czytelnika (jak zresztą w wszystkich innym artykułach na […]


					Anna Szajkowska - CALM talks Inne

Anna Szajkowska - CALM talks

psycholożka i psychoterapeutka

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania. Poniżej zamieszczamy wypowiedź Pani Anny Szajkowskiej. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM talks – wszystkie odpowiedzi„. Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i […]


					Symulator sterownika PLC PLC

Symulator sterownika PLC "1500 CALM PLCsim"

Dla nuaki programwoania S7-1500

Nie masz sterownika PLC ale chcesz nauczyć się programować? Bardzo dobrze się składa, ponieważ dla moich kursantów (i czytelników tej strony) przygotowałem darmowy do pobrania symulator stanowiska szkoleniowego i cały kurs podstawowy przygotowujący do egzaminu zawodowego z programowania sterowników PLC. Plansz z podnośnikiem i dwoma taśmami Po pierwsze: pobierz oprogramowanie TIA Portal (Jak pobrać i […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Markery i Clock memory PLC

Markery i Clock memory

Notatnik wewnątrz PLC

Jak jaki sposób zapisać stan bitu na CPU, aby móc go sprawdzić w przyszłości? Z tej prezentacji:


					CALM tests Inne

CALM tests

Autorski generator testów

Automatyka i Ekologia Oprogramowanie CALM tests w wersji testowej (pierwszy mój samodzielny projekt w języku js). Oprawa graficzna Daniel Polak. Znajdziesz tutaj testy: Dla uczestników moich szkoleń aby podsumować i powtórzyć wiedze zdobytą każdego dnia kursu, Na temat prawidłowej segregacji śmieci – ogromna baza pytań – SPRAWDŹ ILE NAPRAWDĘ WIESZ Z TEGO TEMATY Na temat […]


					ChatGPT dla edukacji Szkoła 4.0

ChatGPT dla edukacji

Praktyczne, konkretne przykłady

Czy technologie typu ChatGPT, modele językowe i wszystkie pozostałe systemy „sztucznej inteligencji” wpłyną w przyszłości w jakiś sposób na system edukacji, na to jak funkcjonują szkoły i to w jaki sposób się uczymy? Odpowiedź brzmi: stanowcze NIE. Nie wpłyną w przyszłości, one już „wczoraj” (mamy początku roku 2023) zmieniły to wszystko w stopniu w jakim […]


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]


					Autonomiczne ogrody wertykalne Inne

Autonomiczne ogrody wertykalne

Zazieleńmy miasta

A gdyby tak: wszystkie ogrodzenia w miastach, w szczególności wokół szkół, przedszkoli czy placów zabaw zamienić na zielone ściany? wszystkie puste ściany kamienic czy nawet bloków mieszkalnych przeobrazić w zielone murale? wszystkie ekrany akustyczne przy drogach zamienić na zielone dzieła sztuki? wokół parków, przy skwerach, na przystankach i wszelakich zaniedbanych nieużytkach poustawiać podobne konstrukcje? do […]


					Liczniki PLC PLC

Liczniki PLC

Counter CTU, CTD, CTUD

Wstawianie liczników W celu wstawienia licznika do networku wystarczy wybrać dowolny z folderu „Counter operations” i kliknąć OK. Jeżeli chcesz tworzyć bardziej przejrzysty program przed kliknięciem „OK” możesz zmienić sugerowaną nazwę, która wyświetla się w wyskakującym oknie „Call options” np. „Licznik1”, „Zliczanie kliknięć” itp Do czego tak naprawdę służy okno „Call options”? To okno służy […]


					CALM NED Szkoła 4.0

CALM NED

Metoda tworzenia slajdów

Jest to metoda przygotowywania materiałów edukacyjnych (głównie slajdów, choć w ten sposób tworzę także podręczniki i „ściągi”) bazująca na nieustającym wprowadzaniu usprawnień i eksperymentowaniu z przekazem, w celu uzyskiwania coraz lepszych efektów nauczania. CALM NED to akronim od:C – creative, A – and, L – logical, M – materialsN – never , E – ending, […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij