#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro.

Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki?

Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć wykorzystania technologi informacyjnych.

Dziś niestety jak wynika z naszych doświadczeń, główne nakłady czasu kładzione są na programy typu Paint, Word, Excel, a gdy uczeń ma szczęście to także na języki programowania (Scratch lub html), które uważamy za super ważne (nasza fundacja powstała z myślą promowania podstaw programowania) ale chcielibyśmy, aby dla nich dedykować w planie osobne godziny.

Umiejętność pozyskania informacji z rzetelnego źródła, selekcji danych, potwierdzenia ich prawdziwości czy bezpieczeństwo poruszania się w wirtualnym świcie jak i uzależnienia od nowoczesnych technologi powinny stanowić główny pion nauki na lekcjach informatyki.

Gdzie szukać materiałów do nauki informatyki?

Poniżej znajdziesz rzetelne, wartościowe strony, na których znajdziesz masę informacji, które w XXI w. powinien przyswoić każdy (nie tylko młodszy) człowiek.

Ore.edu.pl – Ośrodek Rozwoju Edukacji

Pod tym linkiem został zmieszczony obszerny i przejrzysty poradnik na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Myślę, że jest to publikacja, z którą każdy powinien się zapoznać bo naprawdę wyczerpująco i kompleksowo porusza wiele tematów.

Gov.pl

Rządowa strona na której znajdziesz wszystkie rządowe tematy ale także bazę wiedzy na temat cyber-bezpieczeństwa e-etykiety itp (gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo). Warto rzucić okiem. Znajdziesz tam także materiały dla nauczyciela (scenariusze lekcji i prezentacje) oraz filmy i infografiki dla uczniów z tego zakresu (Materiały do CYBER lekcji)

Cert.pl

Przejrzysta strona opisująca w kompleksowy sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci (rekomenduje ją polski rzad, jako źródło rzetelnej wiedzy z tego zakresu. Znajdziesz na niej roczne raporty bezpieczeństwa sieciowego, informacje o aktualnych zagrożeniach i tworzy czytelne treści informacyjne (tu link do tekstu o hasłach)


Asy internetu – projekt edukacyjny Google

Na tej wyjątkowo prostej ale i atrakcyjnej stronie (typowej dla tej korporacji) znajdziesz grę kierowaną dla dzieci – INTERLAND – poradnik który powinni przeczytać rodzice – tutaj – a także materiały dla nauczycieli. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze tej strony to najwyższa pora !!!


Kurs cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa – Fundacji Szkoła z klasą

Krótki ale bardzo wartościowy internetowy kurs na temat bezpieczeństwa w sieci rozbudowany o quizy i atrakcyjne kilkuminutowe filmy przygotowane przez Google. Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu.

Google for Education – platforma z milionami uczniów

Jak się łatwo domyśleć skoro Google „to internet” to także oni uczą jak z niego korzystać, a także jak go tworzyć. Platforma umożliwiająca nauczycielom prowadzenie zajęć dla uczniów chcących zgłębiać temat czegoś co po angielsku nazywa się Computer Science, czyli wszystkiego co z komputerami związanego.

Dodatki

Bezpieczeństwo w internecie dla seniora – od Taurona

Powiedz babci powiedz cioci i dziadkowi jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie lub po prostu podeślij tą stronę.


haveibeenpwned.com

Strona internetowa bezpośrednio dotycząca bezpieczeństwa w sieci czy raczej niebezpieczeństwa dzięki, której możesz sprawdzić czy Twoje dane (email, hasła, numer telefonu) zostały skradzione lub wyciekły przy którymś z ataków hakerskich.


alternativeto.net

Chcesz korzystać z legalnego oprogramowania i internetu za darmo? Każdy by chciał i większość osób myśli, że internet jest udostępniony im za darmo ale to nie prawda – zgodnie z maksyma, „że jeżeli nie musisz płacić za produkty to znaczy, że sam jesteś produktem”. Na tej stronie znajdziesz sporo alternatywnych aplikacji, programów czy stron internetowych z których skorzystasz bezpiecznie i bez udostępniania swoich danych.


Google Tech Dev Guide

Strona dedykowana dla profesjonalistów, którzy chcą podnosić swoje kompetencje (niestety tylko w języku angielski). W życiu spotkałem zbyt wielu zdolnych nastolatków programistów, aby nie dodać tego linku do tej listy. Nie ważne ile masz lat, ważne że chcesz i potrafić się samodzielnie rozwijać! Jeżeli masz już podstawy i wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to odwiedź tą stronę.


Szkoła 4.0 – co to takiego?

Kilka słów wstępu na temat projektu Szkoła 4.0, którego częścią jest także strona, którą aktualnie przeglądasz.

Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj – Szkoła 4.0

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Ułamki Szkoła 4.0

Ułamki

Wszystko na ten temat i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					LAOS - pomagamy Inne

LAOS - pomagamy

Po pierwsze EDUKACJA

W tym poście dowiesz się o co chodzi z akcją „Laos – po pierwsze edukacja”. Czego brakuje nam do pełni szczęścia i co oznacza odniesienie sukcesu w życiu. Dlaczego Laos i gdzie to właściwie leży? Kto to jest Keo i jakim cudem poznała Karolinę (jaką Karolinę?). Powiem Ci też dlaczego zwyczajne ołówki, zeszyty i kredki […]


					Historia robotyki cz. 1 Artykuły

Historia robotyki cz. 1

dawne czasy

Historia robotyki – Materiał ten stanowi uzupełnienie (i przetłumaczenie na prosty język) artykułu, który miałem okazję napisać dla czasopisma branżowego: Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2017 . W pierwszej części czyli w tym poście, (ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem) przedstawię udokumentowane fakty historyczne początków rozwoju automatyki i robotyzacji, nieznane szerszej opinii […]


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					#Mata Szkoła 4.0

#Mata

Wprowadzenie - Przedmiot matematyka

Jeszcze uzupełniamy treści – po więcej informacji wróć tutaj jutro. W co wierzymy: Po pierwsze, nie ma ludzi niezdolnych do nauczenia się matematyki, są wyłącznie uczniowie, którzy nie mieli jeszcze szczęścia spotkać odpowiednich nauczycieli lub tacy, którym na tym nie zależy, bo nie wiedzą po co im ona. Głównym celem nauki matematyki jest umiejętność logicznego […]


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe
Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: Skąd legalnie pobrać darmową wersję TIA Portal 15.1 i jak uruchomić licencję Professional (trial 21 dni), W jaki sposób uruchomić symulator sterownika PLC czyli PLCsim oraz wirtualny panel HMI,W jaki sposób skomunikować symulator HMI z fizycznym sterownikiem, Gdzie znaleźć aplikację odzwierciedlającą edukacyjne stanowisko wykonawcze (CALM_PLCsim) […]

Szkoła 4.0

#Ppp

Wprowadzenie - prawo, podatki i przedsiębiorczość

Podatki Gdy na swoich kursach pytałem ludzi na co ich zdaniem w szkołach powinno się poświęcać więcej czasu, większość z nich mówiła „podatki”, bo towarzyszą nam całe życie, a większość społeczeństwa nawet nie wie ile ich one kosztują. Na międzynarodowych forach także, to zagadnienie przewijało się najczęściej gdy ktoś zadawał podobne pytanie. Prawo Osoba, która […]


					Chemia dla przedszkolaka Dla najmłodszych

Chemia dla przedszkolaka

Eksperymenty dla najmłodszych

A co gdyby tak zaprosić doktorów organizujących pokazy dla dzieci podczas „Nocy naukowców Politechniki Śląskiej” do przedszkola? Jak pomyśleliśmy tak, też zrobiliśmy tym bardziej, że organizatorką jednego z nich jest kuzynka mojej żony dr Ania Byczek-Wyrostek. O tym jak dobrze udał się taki „prosty” pokaz rodem z Krainy Lodu z wykorzystaniem suchego lodu (dwutlenku węgla […]

Zamknij