#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro.

Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki?

Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć wykorzystania technologi informacyjnych.

Dziś niestety jak wynika z naszych doświadczeń, główne nakłady czasu kładzione są na programy typu Paint, Word, Excel, a gdy uczeń ma szczęście to także na języki programowania (Scratch lub html), które uważamy za super ważne (nasza fundacja powstała z myślą promowania podstaw programowania) ale chcielibyśmy, aby dla nich dedykować w planie osobne godziny.

Umiejętność pozyskania informacji z rzetelnego źródła, selekcji danych, potwierdzenia ich prawdziwości czy bezpieczeństwo poruszania się w wirtualnym świcie jak i uzależnienia od nowoczesnych technologi powinny stanowić główny pion nauki na lekcjach informatyki.

Gdzie szukać materiałów do nauki informatyki?

Poniżej znajdziesz rzetelne, wartościowe strony, na których znajdziesz masę informacji, które w XXI w. powinien przyswoić każdy (nie tylko młodszy) człowiek.

www.NASK.pl – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją https://www.nask.pl/download/30/4669/KodeksDobrychPraktyk042023.pdf Sygnatariuszami Kodeksu jest jedenaście organizacji i instytucji: Crazy Nauka, CyberDefence24, FakeHunter, Fundacja Zamenhofa, Fundacja Rozwoju Przez Całe Życie, Fundacja Nauka. To lubię, Spider’s Web+, Stowarzyszenie Demagog, Stowarzyszenie Pravda, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog i NASK.

Ore.edu.pl – Ośrodek Rozwoju Edukacji

Pod tym linkiem został zmieszczony obszerny i przejrzysty poradnik na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Myślę, że jest to publikacja, z którą każdy powinien się zapoznać bo naprawdę wyczerpująco i kompleksowo porusza wiele tematów.

Gov.pl

Rządowa strona na której znajdziesz wszystkie rządowe tematy ale także bazę wiedzy na temat cyber-bezpieczeństwa e-etykiety itp (gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo). Warto rzucić okiem. Znajdziesz tam także materiały dla nauczyciela (scenariusze lekcji i prezentacje) oraz filmy i infografiki dla uczniów z tego zakresu (Materiały do CYBER lekcji)

Cert.pl

Przejrzysta strona opisująca w kompleksowy sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci (rekomenduje ją polski rzad, jako źródło rzetelnej wiedzy z tego zakresu. Znajdziesz na niej roczne raporty bezpieczeństwa sieciowego, informacje o aktualnych zagrożeniach i tworzy czytelne treści informacyjne (tu link do tekstu o hasłach)


Asy internetu – projekt edukacyjny Google

Na tej wyjątkowo prostej ale i atrakcyjnej stronie (typowej dla tej korporacji) znajdziesz grę kierowaną dla dzieci – INTERLAND – poradnik który powinni przeczytać rodzice – tutaj – a także materiały dla nauczycieli. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze tej strony to najwyższa pora !!!


Kurs cyfrowego obywatelstwa i bezpieczeństwa – Fundacji Szkoła z klasą

Krótki ale bardzo wartościowy internetowy kurs na temat bezpieczeństwa w sieci rozbudowany o quizy i atrakcyjne kilkuminutowe filmy przygotowane przez Google. Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu.

Google for Education – platforma z milionami uczniów

Jak się łatwo domyśleć skoro Google „to internet” to także oni uczą jak z niego korzystać, a także jak go tworzyć. Platforma umożliwiająca nauczycielom prowadzenie zajęć dla uczniów chcących zgłębiać temat czegoś co po angielsku nazywa się Computer Science, czyli wszystkiego co z komputerami związanego.

Dodatki

Bezpieczeństwo w internecie dla seniora – od Taurona

Powiedz babci powiedz cioci i dziadkowi jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnym świecie lub po prostu podeślij tą stronę.


haveibeenpwned.com

Strona internetowa bezpośrednio dotycząca bezpieczeństwa w sieci czy raczej niebezpieczeństwa dzięki, której możesz sprawdzić czy Twoje dane (email, hasła, numer telefonu) zostały skradzione lub wyciekły przy którymś z ataków hakerskich.


alternativeto.net

Chcesz korzystać z legalnego oprogramowania i internetu za darmo? Każdy by chciał i większość osób myśli, że internet jest udostępniony im za darmo ale to nie prawda – zgodnie z maksyma, „że jeżeli nie musisz płacić za produkty to znaczy, że sam jesteś produktem”. Na tej stronie znajdziesz sporo alternatywnych aplikacji, programów czy stron internetowych z których skorzystasz bezpiecznie i bez udostępniania swoich danych.


Google Tech Dev Guide

Strona dedykowana dla profesjonalistów, którzy chcą podnosić swoje kompetencje (niestety tylko w języku angielski). W życiu spotkałem zbyt wielu zdolnych nastolatków programistów, aby nie dodać tego linku do tej listy. Nie ważne ile masz lat, ważne że chcesz i potrafić się samodzielnie rozwijać! Jeżeli masz już podstawy i wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to odwiedź tą stronę.


Szkoła 4.0 – co to takiego?

Kilka słów wstępu na temat projektu Szkoła 4.0, którego częścią jest także strona, którą aktualnie przeglądasz.

Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj – Szkoła 4.0

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: zobacz też: CALM_PLCsim – darmowy symulator stanowiska edukacyjnego dla S7-1200 CPU Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					Historia edukacji Artykuły

Historia edukacji

Krótka historia współczesnej edukacji

Żyjemy w świecie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4.0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od swoich uczniów oczekują odpowiedzi wpisujących się w klucz, rozwiązywania zadań jedyną słuszną metodą, zapamiętywania przestarzałych i całkowicie niezrozumiałych definicji…. Otaczająca nas rzeczywistość stawia […]


					Matematyka wszystkie tematy lekcji Szkoła 4.0

Matematyka wszystkie tematy lekcji

Lista tematów - podstawa programowa

Poniżej znajdziesz listę wszystkich tematów na które dzieli się nowa podstawa programowa z matematyki dla wszystkich rodzajów szkół (oraz kilka dodatkowych, które warto poznać aby lepiej przyswoić pozostałe). () [] ** ^ W nawiasach okrągłych zamieściliśmy klasę szkoły średniej, w której dane zagadnienie najprawdopodobniej będziesz przerabiać. Czasami dodatkowo w nawiasie kwadratowym znajdziesz klasę dla uczniów […]


					#FIZA Szkoła 4.0

#FIZA

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Wprowadzenie do sterowników PLC PLC

Wprowadzenie do sterowników PLC

Automatyka przemysłowa dla kompletnie zielonych

Dla kogo ten post? Kończysz właśnie szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły średniej? I nie masz pojęcia co to za kierunki mechatronika, automatyka, mechanika itp? Z tej prezentacji dowiesz się co nieco na ten temat, abyś mógł dokonać świadomego wyboru liceum czy technikum (polecam drugą opcję – dlaczego? Dowiesz się z ostatniego akapitu […]


					Symulator stanowiska S7-1500 PLC

Symulator stanowiska S7-1500

Dla szkolenia podstawowego 1500

Poniższy symulator powstał aby umożliwić przeprowadzenie szkolenia Podstawowego z programowania sterowników 1500 w ośrodku EMT-Systems Jeżeli jesteś naszym kursantem śmiało go pobierz, a na szkoleniu dowiesz się jak z niego korzystać.


					Zespół CALM edu Inne

Zespół CALM edu

Kim jesteśmy

Grzegorz Czekała – założyciel fundacji, autor większości tekstów na tej stronie. Zawodowo związany z edukacją techniczną, a w wolnych czasie z edukacją wszelaką, podróżami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Karolina Jaenchen – główny grafik, pomysłodawca wszystkich „logosów”, identyfikacji wizualnej …. osoba odpowiedzialna za to, aby było ładnie. Prywatnie osoba, dla której jedno miejsce to za […]


					IDEA market Nasze projekty

IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc. Cel edukacji to DZIAŁANIE! Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt […]


					Zakresy zmiennych PLC PLC

Zakresy zmiennych PLC

Bity, bajty, słowa i podwójne słowa

Z tej prezentacji dowiesz się: Po co mi to? Zrozumienie zakresów zmiennych jest kluczowe dla każdego studenta informatyki z wielu powodów: 1. Zarządzanie pamięcią: Zrozumienie zakresu zmiennych pozwala programistom na lepsze zarządzanie pamięcią. Na przykład, jeśli programista wie, że pewne dane nigdy nie przekroczą określonej wartości, może zdecydować się na użycie typu zmiennej, który zajmuje […]


					Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie Szkoła 4.0

Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie

oś liczbowa i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij