K

Kominy sportowe, Karmiata ...
Photo by Markus Spiske
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

W tym poście znajdziesz opis:

Karimata

Kijki Trekkingowe

Klawiatura bluetooth

Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF)

Kosmetyczka

Koszulka turystyczna z symbolami

Kurtka przeciwdeszczowa

Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać


Karimata

Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na podłodze. Pół biedy, jeśli śpimy u kogoś na mieszkaniu, gorzej, gdy na stacji benzynowej lub na peronie kolejowym. Jeśli planujemy spać na jakiejś cywilizowanej powierzchni, wystarczy nam cienka składana karimata typu folia. Jeśli planujemy spać bezpośrednio na ziemi (namiot) lub betonie (pustostan), to lepiej zabrać z sobą coś lepszego, to znaczy grubszego.

Na festiwalach często można się spotkać z reklamowymi karimatami do siedzenia, wyglądającymi jak siedlisko z krzesła z rączką wycięte z taniej (no właśnie) karimaty. Przed wyjazdem na kilkudniowe koncerty można o tym pomyśleć, albo liczyć, że znajdzie się coś takiego na miejscu (karton też się nada). Po co? Aby nie siedzieć w błocie i terenie rozdeptanym przez wielotysięczne tłumy, gdy po kilku godzinach podskakiwania rozbolą nas nogi. Czy w trasę po górach warto brać coś takiego? Raczej nie.


Kijki Trekkingowe

Jeszcze pracujemy nad tym tekstem. Chcesz pomóc daj znać.

Dobre kijki trekingowe to wydatek niecałych 200 zł, ale dla początkujących, które powinny wytrzymać z nami kilka spokojnych sezonów to w dyskoncie koszt mniej niż 100zł. Jednak „profesjonaliście” za super lekkie, wytrzymałe mogą zapłacić ponad 400 zł.

Jeżeli wędrujesz z plecakiem i okazjonalnie łapiesz stopa to postaw na kijki składane z trzech modułów (dwu modułowe po złożeniu są większe niż plecak i mogą w aucie stwarzać ryzyko uszkodzenia kanapy), a docenisz je także podczas przechowywania w domu.

Więcej na ten temat napisze wkrótce.


Klawiatura bluetooth

Bardzo praktyczny gadżet dla osób, które chcą pisać bloga z podróży lub przynajmniej relacjonować wyprawę dla swojej rodziny. Pisanie na ekranowej klawiaturze może trwać w nieskończoność. Dlatego w tym miejscu pojawia się z pomocą mała przenośna klawiatura bluetooth, którą bez problemu można podpiąć do smartfona. Jest ona dużo lżejsza, mniejsza i tańsza niż laptop, a w połączeniu z telefonem (lub tabletem) może stanowić wygodną maszynę do pisania w każdym pokoju czy kawiarni.


Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF)

Mowa o kawałku elastycznego materiału, zwykle cienkiego (w wersji zimowej z dodatkowym polarem), który został tak wyprodukowany, że umożliwia naciągnięcie go na szyję. Jedna z niewielu tak uniwersalnych – a raczej jedyna – części garderoby pełniąca aż tyle różnych funkcji. Zawszę noszę przy sobie przynajmniej trzy takie kominy sportowe.

Klasyczne zastosowania kominów sportowych


Lista zastosowań, tych standardowych i mniej popularnych

Zaznacz które już znasz:

  • szalik
  • maska – super się sprawdza w ciepłych krajach podczas jazdy skuterem (dużo pyłu się tam unosi)
  • kominiarka
  • chusta
  • sahariane – luźno naciągnięta na głowę
  • opaska na nadgarstek czy nawet frotka podczas treningów
  • opaska na głowę
  • gumka do włosów
  • piratka
  • czapka
  • zasłonka na oczy – podczas spania w namiocie czy w trasie
  • rękawiczki (zwijamy jak opaskę na nadgarstek, ale rozciągamy także na palce) idealna podczas biegania, gdy się okaże, że na zewnątrz jest jednak zimniej niż wydawało się przez okno,
  • sukienka dla małej dziewczynki (lub drobnej kobiety – popularna garderoba na Woodstocku)
  • spódniczka – dla dziewczynki
  • pokrowiec na jasiek (małą poduszkę) wypycham komin polarem i mam poduszkę
  • worek prowizoryczny po związaniu jednego końca, aby uporządkować rzeczy w plecaku
  • TO MIEJSCE CZEKA NA TWÓJ POMYSŁ – znasz jeszcze inne zastosowania? Daj nam znać w komentarzu.


Szczerze powiem, że nie warto ich kupować! Warto pochodzić po różnych plenerowych wydarzeniach, podczas których rozdawane są one jako materiały promocyjne (dość powszechne i skuteczne gadżety reklamowe, bo towarzyszą nam przez lata). Pewniakiem wśród festiwali jest Woodstock (czyli Pol’and’Rock), na którym sieć komórkowa Play rozdaje dziesiątki tysięcy kominów co roku za darmo.

Kurtka przeciwdeszczowa

Niezależnie, gdzie się wybieramy, mamy mniejsze lub większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy dla niej zastosowanie. W górach stanowi całkowicie podstawowe wyposażenie. Najlepsze będą kurtki z membraną (np. Gore-Tex), ponieważ nic tak nie psuje humoru i zdrowia, jak wilgotna, zimna koszulka po pierwszej godzinie zwiedzania.

Jaką kurtkę wybrać?
Jeśli mowa o kurtkach, to każda firma outdoorowa ma w swojej ofercie kilka modeli dla początkujących (na miasto) lub bardziej wymagających. Podstawowym parametrem kurtki jest jej wodoodporność, np. 10 000 mm słupka wody. Czyli w teorii tyle wody musiało by na nią spaść, aby w końcu przemokła. W rzeczywistości jest trochę inaczej, jednak nie wymyślono żadnego lepszego parametru. Ważne też pamiętać, że 10 000 to minimalna wartość uznawana za nieprzemakalną (czym wyższa tym lepsza) i aby szwy były podklejane.

Drugi parametr to oddychalność. Dla plastikowej peleryny wynosi ona 0, czyli szybko można się w niej zapocić, ale za to jest też całkowicie nieprzemakalna (tak czy siak będziesz mokry). Standardowo przyjmuje się miarę oddychalności (z ang. MVT – Moisture Vapour Transfer) gr wody/ m^2/24 h. Tutaj również czym większa liczba, tym lepiej.


Dobrze wiedzieć

W formie ciekawostki należy wspomnieć, że produkty z membraną Gore-Tex nie są już opisywane przez powyższe parametry. Kiedyś były, jednak firma odeszła od tego, gdy stała się najlepiej rozpoznawalną marką z tej branży na świecie. Dziś produkty z membraną Gore-Tex dzielą się na 4 kategorie, żadnej z nich nie są przypisane parametry, bo i po co, skoro są najlepsze (tak pewnie uważa producent i taka jest opinia w środowisku).

Ogólnie mówiąc, kurtki dzielą się na dwa rodzaje: wzmacniane, które powinny przetrwać wiele, lub proste, mieszczące się w kieszeni spodni. Obydwa typy charakteryzują się tego samego typu parametrami. Ja jestem posiadaczem kurtki „ultralekkiej”, ponieważ staram się zawsze nosić ją przy sobie i nie martwić się o przestrzeń, gdzie ją włożę.

czytaj dalej: K jak koszulka z symbolami

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Foteliki samochodowe cz.3 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz.3

Częste błędy

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Po prostu wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. […]


					Foteliki samochodowe cz. 2 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 2

Dopasowanie

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci […]


					Foteliki samochodowe cz. 1 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 1

Wprowadzenie

Ten fragment książki będzie miał inną strukturę niż pozostałe rozdziały, ponieważ napisałem go w formie odpowiedzi na pytania, które powinni zadać sobie wszyscy rodzice przed włożeniem dziecka do samochodu. Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego […]


					Jak prawidłowo spakować plecak Rajzyfiber

Jak prawidłowo spakować plecak

Wszystko na temat

Dwie podstawowe zasady: Pierwsza zasada prawidłowego pakowania plecaka brzmi:„Zawsze pakuj swój plecak w ten sam sposób!”. Jest to bardzo ważne, aby w ciemności czy podczas burzy zawsze, nawet po omacku, błyskawicznie znaleźć to, czego aktualnie potrzebujesz. Druga zasada brzmi:„Jeśli można coś poprawić w sposobie pakowania plecaka, to zapomnij o pierwszej zasadzie i nieustannie usprawniaj”. Optymalna […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]


					Ciekawostki i odkrycia podróżnicze Rajzyfiber

Ciekawostki i odkrycia podróżnicze

Czy wiedziałeś, że .... ?

Mówi się, że „podróże kształcą i rozwijają”, a niektórzy dodają do tego, że „kształcą, ale tylko tych mądrych, a rozwijają tylko ciekawskich i otwartych”. W tym poście postaram się spisać, krótkie (często jednozdaniowe) WASZE i moje zaskakujące obserwacje podróżnicze, ciekawostki znalezione w prasie i internecie (wymagające potwierdzenia) ale także informacje, które lepiej przeczytać przed podróżami, […]


					A Rajzyfiber

A

Litera A, jak ...

W tym poście znajdziesz opis: Adapter do gniazdka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Adapter do gniazdka W podróżowaniu jedną z najpiękniejszych rzeczy jest fakt, że nawet najprostsze rzeczy mogą nas zaskoczyć. Wydawało by się, że w każdym hostelu, jeśli tylko posiadamy swoją […]


					Zagrożenia na tatrzańskich szlakach Rajzyfiber

Zagrożenia na tatrzańskich szlakach

Specyfika tarzańskich niebezpieczeństw

Podziękowania dla Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Adam Marasek – ratownik i starszy instruktor ratownictwa TOPR, wieloletni zastępca naczelnika TOPR, Przewodnik Tatrzański I klasy, Przewodnik wysokogórski IVBV, Instruktor Narciarski PZN, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Bardzo zapracowany twórca treści z tematyki bezpieczeństwa w […]


					Iran pierwsze wrażenia Podróże

Iran pierwsze wrażenia

Przygoda z policją i reklamówka z Biedronki

Przewodnik zakupiony sześć miesięcy wcześniej, bilety cztery, a wizy załatwione miesiąc temu. Noclegi po części już ogarnięte przez internet u „losowych” osób, a transport to jak zwykle autostop. Słodycze z Polski już w plecaku, koszulka z symbolami skończona no i pamiątkowe naklejki dla pomocnych też wydrukowane. Można ruszać 🙂 Na lotnisku w Teheranie „Czasem życie […]


					Świadome podróżowanie cz. 2 Rajzyfiber

Świadome podróżowanie cz. 2

klimat, przyszłość i technologie

Jeżeli trafiłeś na tą stronę przypadkiem, ponieważ chcesz dowiedzieć się czym jest świadome podróżowanie to SUPER. Ale zacznij od początku – Świadome podróżowanie cz.1 Dostrzegaj skutki zmian klimatycznych i mów o tym [głośno!!!] Pisząc o ekologii (w tym miejscu), nie mógłbym pominąć bezpośredniego nawiązania do skutków zmian klimatycznych, które staram się postrzegać okiem inżyniera (jako […]


					Zaskakujący Singapur Podróże

Zaskakujący Singapur

czyli dużo zdjęć i ciekawostek

To jest mój ulubiony post z tego kraju, ponieważ zawarłem w nim wiele z tego co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, która już mogła rzucić Ci się w oczy to te dziwne dość stare (jak na Singapur to bardzo stare) zabudowania z zdjęcia na górze strony. W tym nowoczesnym kraju możesz znaleźć kilka […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij