K

Kominy sportowe, Karmiata ...
Photo by Markus Spiske
Opis rzeczy

Jesteś przed zakupem nowych rzeczy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie wiesz jak dbać o to co masz? Chcesz poznać kreatywne zastosowania standardowych przedmiotów. Szukasz wskazówek i porad dotyczące sprzętu turystycznego? Dobrze trafiłeś, wybierz z poniższej listy co Cie interesuje:

A, Apteczka, B, Buty, C, D, E, F, G, H, I, J, K, Kosmetyczka, Koszulka z symbolami, L, Ł, M, Mapy papierowe, N, O, P cz.1, P cz.2, R, S, T, U, W, Z

W tym poście znajdziesz opis:

Karimata

Kijki Trekkingowe

Klawiatura bluetooth

Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF)

Kosmetyczka

Koszulka turystyczna z symbolami

Kurtka przeciwdeszczowa

Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać


Karimata

Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na podłodze. Pół biedy, jeśli śpimy u kogoś na mieszkaniu, gorzej, gdy na stacji benzynowej lub na peronie kolejowym. Jeśli planujemy spać na jakiejś cywilizowanej powierzchni, wystarczy nam cienka składana karimata typu folia. Jeśli planujemy spać bezpośrednio na ziemi (namiot) lub betonie (pustostan), to lepiej zabrać z sobą coś lepszego, to znaczy grubszego.

Na festiwalach często można się spotkać z reklamowymi karimatami do siedzenia, wyglądającymi jak siedlisko z krzesła z rączką wycięte z taniej (no właśnie) karimaty. Przed wyjazdem na kilkudniowe koncerty można o tym pomyśleć, albo liczyć, że znajdzie się coś takiego na miejscu (karton też się nada). Po co? Aby nie siedzieć w błocie i terenie rozdeptanym przez wielotysięczne tłumy, gdy po kilku godzinach podskakiwania rozbolą nas nogi. Czy w trasę po górach warto brać coś takiego? Raczej nie.


Kijki Trekkingowe

Jeszcze pracujemy nad tym tekstem. Chcesz pomóc daj znać.

Dobre kijki trekingowe to wydatek niecałych 200 zł, ale dla początkujących, które powinny wytrzymać z nami kilka spokojnych sezonów to w dyskoncie koszt mniej niż 100zł. Jednak „profesjonaliście” za super lekkie, wytrzymałe mogą zapłacić ponad 400 zł.

Jeżeli wędrujesz z plecakiem i okazjonalnie łapiesz stopa to postaw na kijki składane z trzech modułów (dwu modułowe po złożeniu są większe niż plecak i mogą w aucie stwarzać ryzyko uszkodzenia kanapy), a docenisz je także podczas przechowywania w domu.

Więcej na ten temat napisze wkrótce.


Klawiatura bluetooth

Bardzo praktyczny gadżet dla osób, które chcą pisać bloga z podróży lub przynajmniej relacjonować wyprawę dla swojej rodziny. Pisanie na ekranowej klawiaturze może trwać w nieskończoność. Dlatego w tym miejscu pojawia się z pomocą mała przenośna klawiatura bluetooth, którą bez problemu można podpiąć do smartfona. Jest ona dużo lżejsza, mniejsza i tańsza niż laptop, a w połączeniu z telefonem (lub tabletem) może stanowić wygodną maszynę do pisania w każdym pokoju czy kawiarni.


Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF)

Mowa o kawałku elastycznego materiału, zwykle cienkiego (w wersji zimowej z dodatkowym polarem), który został tak wyprodukowany, że umożliwia naciągnięcie go na szyję. Jedna z niewielu tak uniwersalnych – a raczej jedyna – części garderoby pełniąca aż tyle różnych funkcji. Zawszę noszę przy sobie przynajmniej trzy takie kominy sportowe.

Klasyczne zastosowania kominów sportowych


Lista zastosowań, tych standardowych i mniej popularnych

Zaznacz które już znasz:

  • szalik
  • maska – super się sprawdza w ciepłych krajach podczas jazdy skuterem (dużo pyłu się tam unosi)
  • kominiarka
  • chusta
  • sahariane – luźno naciągnięta na głowę
  • opaska na nadgarstek czy nawet frotka podczas treningów
  • opaska na głowę
  • gumka do włosów
  • piratka
  • czapka
  • zasłonka na oczy – podczas spania w namiocie czy w trasie
  • rękawiczki (zwijamy jak opaskę na nadgarstek, ale rozciągamy także na palce) idealna podczas biegania, gdy się okaże, że na zewnątrz jest jednak zimniej niż wydawało się przez okno,
  • sukienka dla małej dziewczynki (lub drobnej kobiety – popularna garderoba na Woodstocku)
  • spódniczka – dla dziewczynki
  • pokrowiec na jasiek (małą poduszkę) wypycham komin polarem i mam poduszkę
  • worek prowizoryczny po związaniu jednego końca, aby uporządkować rzeczy w plecaku
  • TO MIEJSCE CZEKA NA TWÓJ POMYSŁ – znasz jeszcze inne zastosowania? Daj nam znać w komentarzu.


Szczerze powiem, że nie warto ich kupować! Warto pochodzić po różnych plenerowych wydarzeniach, podczas których rozdawane są one jako materiały promocyjne (dość powszechne i skuteczne gadżety reklamowe, bo towarzyszą nam przez lata). Pewniakiem wśród festiwali jest Woodstock (czyli Pol’and’Rock), na którym sieć komórkowa Play rozdaje dziesiątki tysięcy kominów co roku za darmo.

Kurtka przeciwdeszczowa

Niezależnie, gdzie się wybieramy, mamy mniejsze lub większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy dla niej zastosowanie. W górach stanowi całkowicie podstawowe wyposażenie. Najlepsze będą kurtki z membraną (np. Gore-Tex), ponieważ nic tak nie psuje humoru i zdrowia, jak wilgotna, zimna koszulka po pierwszej godzinie zwiedzania.

Jaką kurtkę wybrać?
Jeśli mowa o kurtkach, to każda firma outdoorowa ma w swojej ofercie kilka modeli dla początkujących (na miasto) lub bardziej wymagających. Podstawowym parametrem kurtki jest jej wodoodporność, np. 10 000 mm słupka wody. Czyli w teorii tyle wody musiało by na nią spaść, aby w końcu przemokła. W rzeczywistości jest trochę inaczej, jednak nie wymyślono żadnego lepszego parametru. Ważne też pamiętać, że 10 000 to minimalna wartość uznawana za nieprzemakalną (czym wyższa tym lepsza) i aby szwy były podklejane.

Drugi parametr to oddychalność. Dla plastikowej peleryny wynosi ona 0, czyli szybko można się w niej zapocić, ale za to jest też całkowicie nieprzemakalna (tak czy siak będziesz mokry). Standardowo przyjmuje się miarę oddychalności (z ang. MVT – Moisture Vapour Transfer) gr wody/ m^2/24 h. Tutaj również czym większa liczba, tym lepiej.


Dobrze wiedzieć

W formie ciekawostki należy wspomnieć, że produkty z membraną Gore-Tex nie są już opisywane przez powyższe parametry. Kiedyś były, jednak firma odeszła od tego, gdy stała się najlepiej rozpoznawalną marką z tej branży na świecie. Dziś produkty z membraną Gore-Tex dzielą się na 4 kategorie, żadnej z nich nie są przypisane parametry, bo i po co, skoro są najlepsze (tak pewnie uważa producent i taka jest opinia w środowisku).

Ogólnie mówiąc, kurtki dzielą się na dwa rodzaje: wzmacniane, które powinny przetrwać wiele, lub proste, mieszczące się w kieszeni spodni. Obydwa typy charakteryzują się tego samego typu parametrami. Ja jestem posiadaczem kurtki „ultralekkiej”, ponieważ staram się zawsze nosić ją przy sobie i nie martwić się o przestrzeń, gdzie ją włożę.

czytaj dalej: K jak koszulka z symbolami

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Masluleh - niezwykła górska wioska Podróże

Masluleh - niezwykła górska wioska

Pierwszy dzień trekingu w Iranie

W jaki sposób dotarłem do tej miejscowości i dlaczego wybrałem ją jeżdżąc palcem po mapie dowiesz się wcześniejszego posta (który, gdy tylko napiszę podepnę w tym miejscu). Poniżej mapa całej trasy trekingu w irańskich górach. Wioska niczym ryżowe tarasy Miejscowość Masluleh została wybudowana na stromym zboczu prawdopodobnie już przed 1000 lat na wysokości 1000 m […]


					Jak zorganizować Inne

Jak zorganizować "Wesele 4.0"

czyli przygotowanie wesela przez inżyniera

W tym miejscu należy zacząć od wytłumaczenia co to tak właściwie to „Wesele 4.0” jest. Jeżeli w codziennym życiu wykorzystujemy technologię do zabawy albo aby ułatwiać sobie życie, dlaczego nie możemy zastosować tego samego do zorganizowania wesela? Sprawdzone pomysły godne polecenia Może dla niektórych osób poniższa lista nie będzie odkrywcza, jednak ja osobiście nigdy wcześniej […]


					Apteczka turystyczna Rajzyfiber

Apteczka turystyczna

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy

Jestem zdania, że są tylko dwie rzeczy, na które warto w życiu, bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze. Tak się składa, że te dwie rzeczy, którymi są kolejno ZDROWIE i PODRÓŻE łączą się w tym rozdziale. Łączą się nie bez przypadku, ponieważ bez zdrowia ciężko w pełni cieszyć się z podróży. Zawartość apteczki turystycznej Poniższa lista […]


					Szczegółowa lista rzeczy na rodzinne wakacje Rajzyfiber

Szczegółowa lista rzeczy na rodzinne wakacje

do spakowania

Poniższa lista zawiera wszystko to co zabraliśmy – i czego nam brakowało – na 3 tygodniowych rodzinnych aktywnych objazdowych wakacjach w 2021 roku. Najwięcej czasu spędziliśmy na górskich wędrówkach (Słowenia, Dolomity i Austria) część czasu poświeciliśmy na półwysep Istria w Chorwacji, pozwiedzaliśmy też kilka miast. Spaliśmy w różnych miejscach – pola namiotowe, pola kempingowe, hotel, […]


					Jak oszczędzać w podróży Rajzyfiber

Jak oszczędzać w podróży

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS TREŚCI RAJZYFIBER Bezpieczeństwo finansowe w podróży Wszystkie Rajzylisty, czyli listy rzeczy do spakowania Jak znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze – wkrótce link Tanie bilety lotnicze – instrukcja praktyczna Drobne oszczędności Grosz do grosza…. Darmowe toaletyJeśli spędzamy w danym mieście kilka dni, to obowiązkowo pierwszego powinniśmy w samym […]


					Co jeść w górach? Rajzyfiber

Co jeść w górach?

Podstawy dietetyki na szlaku

Tak samo jak samochód nie zajedzie daleko bez paliwa – chyba że z górki – tak i my potrzebujemy wartościowego źródła energii. Silnik samochodu do poprawnej pracy wymaga smarowania, nasze ciało witamin i makroelementów. Pojazd spala od 4 litrów na 100 przejechanych kilometrów – przynajmniej w katalogach – a my, w zależności od wysiłku i […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 4 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 4

Zapraszam na noc do siebie ? Do Luksemburgu

zobacz także: Pozytywna historia … cz 3, Szwajcaria Już po kilku minutach okazało się, że mój kierowca to znowu podróżnik. W tym roku pojechał wraz z dziewczyną rowerem z Genewy do Chorwacji. A w roku ubiegłym spędzili razem 3 miesiące w Indiach. Nie było by w tym nic dziwnego – przecież to bogaci szwajcarzy – […]


					Czy Słowacja to nieodkryta górska kraina? Rajzyfiber

Czy Słowacja to nieodkryta górska kraina?

Słowacja nieodkryta

Całe życie kojarzyłem Słowację jako ten mały kraj w którym można znaleźć brakującą część naszych Tatr. Kilka osób wspomniało mi jeszcze o Słowackim Raju i właściwie to wszystko co przychodziło mi do głowy myśląc „góry Słowacji”. Jednak, gdy zacząłem zgłębiać temat, szybko okazało się jakim wielkim ignorantem byłem przez całe swoje dotychczasowe życie zachwycając się […]


					Wstęp. Idea poradnika Rajzyfiber

Wstęp. Idea poradnika

jako lekarstwo na Rajzyfiber

„Herodot z zapałem i zachwytem dziecka poznaje swoje światy. Jego najważniejsze odkrycie – że jest ich wiele. I że każdy jest inny. Każdy ważny. I że trzeba je poznać, bo te inne światy, inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie. I dlatego Herodot, […]


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij