Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu.
Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się bąbelki gdy gotuje się woda, innym razem czy Bóg istnieje albo czy żółty ser i Nutella to dobre połączenie.
„Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje.”
Henry Ford
Dla kogo piszę te posty?
Gdy byliśmy młodsi mieliśmy znacznie więcej czasu na przemyślenia. Dziś świat tak pędzi, że wiele rzeczy akceptujemy. Często nie mamy czasu ani chęci na odsiewanie wartościowych treści.
Wybieramy pewne źródła, które traktujemy jako rzetelne (Wiadomości czy Fakty, Newsweek czy W sieci, RMF czy Radio Maryja, wcześniej kolega z podwórka czy rodzic itp) i na ich podstawie opieramy swój obraz świat.
Nie myślimy, nie analizujemy po prostu akceptujemy autorytety czy źródła.
Nie mam zamiaru umieszczać postów związanych z polityką, religią czy aktualną sytuacją na świecie ponieważ w tym celu uruchomiono już wiele portali tematycznych.
Będę natomiast zamieszczać w tym miejscu posty o sprawach nad którymi w pewnym momencie życia sam się zastanawiałem. Część z postów będzie tworzona w oparciu o współpracę z specjalistami (księgowymi, lekarzami itp), inne będą oparte na moich doświadczeniach lub przemyśleniach.
Postaram się poruszać tematy, które mogą dotyczyć każdego z nas (np. anonimowość w Internecie, fake news) lub kierowane do węższego grona odbiorców. Na pewno nonkonformiści i „osoby nadwydajne mentalnie” znajdą tutaj wiele tematów dla siebie.
Część pytań pozostawię bez odpowiedzi, na inne obszernie się rozpiszę. To co będzie je natomiast wszystkie łączyć to zachęta do samodzielnego (lub w towarzystwie) zastanowienia się nad nimi.
Nonkonformiści i osoby nadwydajne mentalnie – czyli kto?
Jeżeli postanowiłeś poświęcić chwilę swojego cennego czasu aby przeczytać ten post i dotarłeś do tego miejsca to najprawdopodobniej nie jesteś osoba przesiadującą na pudelku i demotywatorach, a przedstawicielem znacznie mniejszego grona osób starających się myśleć samodzielnie i to na poważniejsze tematy. Prawdopodobnie jesteś nonkonformistą.
nonkonformizm – odrzucenie przez jednostkę przyjętych przez grupę norm, wartości i celów;
nonkonformista – człowiek sprzeciwiający się bezkrytycznemu uleganiu normom i opiniom obowiązującym w danym środowisku
Jeżeli powyższa definicja pasuje do Ciebie to niestety ale prawdopodobnie należysz do wymierającego gatunku osób poszukujących odpowiedzi. Nie masz i nie będziesz miał w życiu łatwo. Ale spokojnie. Mogło być znacznie gorzej. Może masz to szczęście, że nie należysz do grona osób nadwydajnie mentalnie. Kto to taki? Już tłumaczę.
Według Christel Petitcollin autorki książki „Jak myśleć mniej”, osoby nadwydajne mentalnie to, osoby które:
- uważają, że myślą za dużo bo stale analizują otoczenie, a w ich głowie kłębią się przemyślenia których nie potrafią wyłączyć, nawet w nocy,
- są ponadprzeciętnie inteligentni, jednak na tyle naturalnie skromni, że nie są tego do końca świadomi i często przez najbliższe otoczenie traktowani jakby byli z innej planety (zresztą tak właśnie się czują),
- nigdy nie traktują ludzi jako konkurencji, ani przeciwników bo nie widzą w tym najmniejszego sensu, ponieważ postrzegają ludzkość jako całość i dostrzegają całokształt możliwości współpracujących jednostek, są naturalnymi altruistami,
- posiadają wyjątkową łatwość w dostrzeganiu powiązań i całokształtu nawet najbardziej złożonych procesów. Często powoduje to głód wiedzy i chęć zrozumienia nawet najdrobniejszych składowych danego problemu co z kolei prowadzi do problemów skupienia uwagi na jednym temacie,
- przez rodziny i otoczenie uważani są za osoby nieobecne, ciche, introwertyczne. Takie zachowania spowodowane są niustanną analizą natłoku pytań i wątpliwości w ich głowach. Wątpliwości często dotyczą swoich poglądów, ponieważ jak skrajna forma nonkonformizmu starają się nieustannie podważać wszystko, nawet to co wiedzą i w co sami wierzą,
Jeżeli powyższe twierdzenie opisują twoją osobę to niestety zostałeś skazany na wieczne niedopasowanie do „normalnego społeczeństwa”. I prawdopodobnie jesteś już tego świadomy. Pocieszę Cię trochę w tym miejscu, ponieważ posty z tej kategorii są kierowane właśnie do takich osób jak Ty 🙂 .
Jeżeli odnajdujesz swój opis w powyższych punktach to w takiej sytuacji odsyłam do wcześniej wspomnianej książki („Jak myśleć mniej”), ponieważ jest topierwsza pozycja, która tłumaczy dlaczego osoby posiadające powyższe cechy czują się tak bardzo niedopasowane do społeczeństwa i jak sobie powinny z tym radzić.
Czekam na Wasze komentarze, życzę miłej lektury postów (nie tylko) z tej kategorii i owocnych przemyśleń.