Planowanie podróży nas uszczęśliwia?

Czy to prawda?
Photo by Justin Luebke on Unsplash

W tym rozdziale (serii postów) poruszę wiele tematów związanych z planowaniem podroży, które powinny Cię zainteresować niezależnie od tego, czy wybierasz się rodzinnie na wakacje all inclusive czy samotne podróżowanie z plecakiem.

Dowiesz się z niego, w jaki sposób planować podróże, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy, spróbować niczym autor przewodników odkrywać ukryte miejsca i zrozumieć inne kultury, a także w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę do poprawy poziomu szczęścia w codziennym życiu.

Od tego ostatniego zdania zaczniemy.

Mieć czy być?

Z badań prowadzonych przez – nie tylko – amerykańskich naukowców jasno wynika, że poziom zadowolenia z życia wzrastał, jeżeli uczestnik ankiety miał zaplanowane podróże. Innym sposobem na długotrwałą poprawę nastroju jest wydawanie pieniędzy, jednak nie na rzeczy materialne, ale na doświadczenia (np. podróże, koncerty). Tłumaczone jest to tym, że o takich przeżyciach więcej się rozmawia niż o zakupach materialnych. Gdy rozmawiamy, lepiej integrujemy się z osobami o podobnych zainteresowaniach, co dla nas, jako istot stadnych, odgrywa kluczową rolę w aspekcie zdrowia psychicznego.

Kolejne, bardziej zaskakujące badania dowodzą, że poziom zadowolenia z życia osób po powrocie z wakacji do domu właściwie nie różnił się od ankietowanych, którzy na wakacje nie wyjechali. Z wyjątkiem tych superzadowolonych z wyjazdu, co, jak autorzy podkreślili, stanowiło jedynie marginalny procent wyników! (link.springer.com, news.cornell.edu, www.ustravel.org, happyproject.in, journals.sagepub.com, journals.sagepub.com, journals.sagepub.com)


Dlaczego już samo planowanie podróży nas uszczęśliwia?

Cytując klasyka, „w życiu piękne są tylko chwile” i cała sztuka szczęśliwego życia polega właśnie na tym, aby jakoś zagospodarować czas pomiędzy nimi. Wydaje się, że my jako ludzie – w przeważającej większości – znudzeni monotonią dnia codziennego wyjątkowo często lubimy uciekać mentalnie w inne światy (serialowe, filmowe, książkowe, wirtualne) i do krainy marzeń.

I w ten sposób docieramy do jednego z najprostszych sposobów, aby tych nienudnych chwil w życiu było jak najwięcej – podróży. W podróży poznajemy innych ludzi – a przypomnę, że jesteśmy zwierzętami stadnymi – podziwiamy piękne miejsca, kosztujemy nowych smaków i, co chyba najważniejsze z psychologicznego punktu widzenia, odcinamy się od codzienności, trochę przenosząc się w świat naszych marzeń. Poza granicami codzienności czujemy się trochę jak bohaterowie książek podróżniczych, historii o odkrywcach, a po powrocie do znajomych wcielamy się w rolę atrakcyjnych prowadzących programy podróżnicze, obsypując wszystkich wokoło ciekawostkami w stylu pana Makłowicza.

Podróże mogą mieć jednak jedną istotna wadę, mogą nas rozczarować! Zbyt wysokie oczekiwania, zła pogoda, fatalne towarzystwo, choroba, wysokie ceny, nieprzyjemności, kolejki – w kolejnych rozdziałach Rajzyfiber piszę, jak się na to wszystko przygotować. Planowanie wyjazdu ma właściwie wszystkie z zalet podróżowania i jest pozbawione jego potencjalnych wad.

Kojarzysz te chwile, gdy podczas przygotowywania planów myślami odpływasz już do tych miejsc? Jesteś tam. Słyszysz dźwięki miasteczka. Spacerujesz po tętniących życiem nierównych wąskich uliczkach, czujesz zapach intensywnych przypraw z pobliskiego straganu, a na skórze ostatnie ciepłe promyki słońca chowającego się poza horyzont – spora dawka pozytywnych endorfin. Można podsumować ten akapit słowami „jedynie podróżowanie palcem po mapie to gwarancja zadowolenia z podróży”, jednak w dalszej części tekstu skoncentrujemy się na takim planowaniu, aby jak najwięcej realnych wyjazdów zaliczyć do tych udanych.


Przed podróżą – pozytywne planowanie

Skoro już wiemy, że planowanie podróży naprawdę nas uszczęśliwia, to w jaki sposób możemy tę wiedzę wykorzystać dla naszego dobra? Może by tak codziennie planować kolejne wyjazdy – od razu kilka, bo czemu by ograniczać się do jednego?

Planuj na mapie
Jeżeli jesteś staroświecki, to wystarczy, że na jednej ze ścian mieszkania rozwiesisz dużą, dość szczegółową mapę świata (albo Europy lub Azji – to w zależności od wymarzonego kierunku), a gdy tylko natrafisz na jakieś miejsce godne odwidzenia, zaznaczysz je na mapie pinezką i zanotujesz w notatniku. Zaletą takiej mapy jest to, że będziesz ją widywać kilka razy dziennie, a podczas wizyty znajomych (pewnie też podróżników) tematy do rozmów będą nasuwać się same – pojawiać się będą również nowe pinezki na ścianie.

Wyzwanie – Widząc taką mapę powieszoną u znajomego na ścianie, spruj do niego na ten temat nie zagadać. Jeżeli jesteś czytelnikiem Rajzyfiber, to na pewno Ci się nie może to udać.

Mapa może być też cyfrowa
Dla fanów technologii wygodniejszą może być metoda, którą praktykuję od czasu, kiedy pojawiły się w moim życiu małe dzieci – wtedy więcej planujesz na przyszłość, a mniej podróżujesz – to opcja „Zapisz” w Google Maps. Dzięki niej każde warte odwiedzenia miejsce, które ktoś mi poleci, lub takie, które pojawi się w hollywoodzkim filmie, na YouTube, w gazecie czy książce, odnajduję raz dwa w wyszukiwarce i dodaję do list „Chcę odwiedzić”, „Odwiedzić przejazdem”, „Miejsca edukacyjne”, „Fajne dla dzieci”, „Polecane” itp.

Odwiedzić przejazdem
Na liście „Odwiedzić przejazdem” zamieszczam też miejsca, które zastąpią nam autostradowe parkingi podczas przerw w trasie. Będziesz naprawdę zaskoczony tym, jak bardzo urokliwe i ciekawe miejsca możesz znaleźć nieopodal autostradowych zjazdów we Włoszech, na Bałkanach, w całych Alpach czy nawet w Polsce (np. hipnotyzujące Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim czy atrakcyjne Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu). Na tę listę wrzucam też wyróżniające się place zabaw, aby nasze pociechy miały okazję rozprostować nogi. Najlepszym przykładem takiego miejsca, dla którego warto nawet nadrobić trasy, jest park Bajka w podwarszawskim Błoniu.

Najbardziej unikatowe miejsca na świecie
Na sam koniec do mojej kolekcji „pinezek wartych odwiedzenia” dokładam jeszcze klejnoty z Listy Światowego Dziedzictwa (UNESCO). Z doświadczenia wiem, że to, co się na niej znajduje, jest niemalże zawsze warte odwiedzenia. Podkreślę „niemalże zawsze”, ponieważ miejsca z tej listy ZAWSZE są unikatowe w skali światowej – inaczej nie trafiłyby do tego prestiżowego spisu – ale czasem, aby zachwycić się niektórymi z nich, trzeba być profesorem historii albo amatorem archeologii.

czytaj dalej: Jak dobrze zaplanować podróż ?

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Świadome podróżowanie

Rezerwacja dobrych noclegów krok po kroku

W jaki sposób NAPRAWDĘ bezpiecznie przewozić dzieci w foteliku

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Podróż w pojedynkę Rajzyfiber

Podróż w pojedynkę

Bo samemu nie znaczy samotnie

„Po co wyjeżdżasz? Po to, żeby wrócić. Żeby na nowo ujrzeć miejsce, z którego wyruszyłeś, i dostrzec w nim inne barwy. Tamci ludzie też inaczej będą na ciebie patrzyli. Powrót do punktu wyjścia to nie to samo co pozostanie w miejscu”. – rozpocznę cytatem przypisywanym Terremu Pratchettowi Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS […]


					Święta w irańskich górach Podróże

Święta w irańskich górach

Czyli o trekingu podczas Kurban Bajram

W tym poście opisuję drugi dzień wyprawy po górach, dlatego jeśli jesteś zainteresowany tym co było wcześniej (schodowa wioska, prezent zamiast bomby…) zapraszam do wcześniejszego posta, link znajdziesz poniżej. zobacz też: Masluleh – niezwykła górska wioska. Pełna trasa wyprawy jest zaprezentowana na multimedialnej poniższej mapie. Dzień 8 Tajemnicza wioska Po przespanej bardzo wietrzniej nocy, sporo […]


					Jak zorganizować Inne

Jak zorganizować "Wesele 4.0"

czyli przygotowanie wesela przez inżyniera

W tym miejscu należy zacząć od wytłumaczenia co to tak właściwie to „Wesele 4.0” jest. Jeżeli w codziennym życiu wykorzystujemy technologię do zabawy albo aby ułatwiać sobie życie, dlaczego nie możemy zastosować tego samego do zorganizowania wesela? Sprawdzone pomysły godne polecenia Może dla niektórych osób poniższa lista nie będzie odkrywcza, jednak ja osobiście nigdy wcześniej […]


					Poszukiwanie noclegów Rajzyfiber

Poszukiwanie noclegów

Hotele, hostele, apartamenty i kemping

W tym poście skupimy się na poszukiwaniu noclegów płatnych (hotel, hostel, apartamenty, domki, pole namiotowe itp) dla całej rodziny. Podczas rodzinnych objazdowych wakacji po Europie trwających zwykle 3 tygodnie, bardzo dużo się przemieszczamy (bywa, że robimy nawet 7 tys. km) i co drugi/trzeci dzień zmieniamy miejsc noclegu. W tym tekście chciałbym się z Tobą podzielić […]


					e-Bezpieczeństwo w podróży Rajzyfiber

e-Bezpieczeństwo w podróży

Hasło to nie wszystko

Ten post jest kontynuacją (albo uzupełnieniem) wcześniejszego artykułu na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas podróży. Z wcześniejszego dowiesz się w jaki sposób nie dać się okraść w realu, a w tym poście skupimy się na bezpieczeństwie związanym z wykorzystaniem internetu. czytaj też wcześniejszy post: Bezpieczeństwo w podróży Silne hasła Dzisiaj silne hasło nie może być […]


					Mądrze dobieraj przyjaciół Jak żyć?

Mądrze dobieraj przyjaciół

bo to właśnie oni tworzą Twój świat #2

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”. „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Znamy to sformułowanie wszyscy. Jeśli ktoś jest negatywnie nastawionym do świata pesymistą, to ciężko będzie Ci się cieszyć życiem w jego otoczeniu. To typowy wampir energetyczny! Zdecydowanie omijaj takie przypadki! Szukaj ciekawych ludzi. To właśnie Oni  mogą Cię zmotywować. Poszukuj tych, od których […]


					Doceniaj Jak żyć?

Doceniaj

bo wiele osób mogłoby Ci pozazdrościć #1

Wiem jak bardzo oklepanie to brzmi ale taka jest prawda. Nic dodać nić ująć, dlatego jestem prawie przekonany, że komentarz w tym miejscu nie jest potrzebny. Każdy wie  – choć często zapomina – że nie można być szczęśliwym nie ciesząc się z życia i z tego co się posiada. Jeśli do kogoś to nie trafia […]


					Apteczka turystyczna Rajzyfiber

Apteczka turystyczna

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy

Jestem zdania, że są tylko dwie rzeczy, na które warto w życiu, bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze. Tak się składa, że te dwie rzeczy, którymi są kolejno ZDROWIE i PODRÓŻE łączą się w tym rozdziale. Łączą się nie bez przypadku, ponieważ bez zdrowia ciężko w pełni cieszyć się z podróży. Zawartość apteczki turystycznej Poniższa lista […]


					C Rajzyfiber

C

jak czołówka, chusteczki ...

W tym poście znajdziesz opis: Chusta Chusteczki higieniczne/nawilżone Cukierki/landrynki Cukierki z Polski Czołówka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Chusta Najlepiej duża, zrobiona z cienkiego materiału. Po pierwsze wiążemy ją na szyi – nie zajmuje miejsca w plecaku – po drugie podczas autostopu […]


					Podróże samochodem Rajzyfiber

Podróże samochodem

Co zabrać dla zmotoryzowanych

Wybieracie się w dwójkę lub całą rodziną na dalsze wakacje i nie wiecie co warto spakować? Chcecie objechać kilka miast zagranicą jednak słyszeliście, że nie wszędzie można wjechać? Jeśli tak to ten post jest dla Was. Prawnie wymagane Każdy kraj ma inne wymagania dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu, dlatego przed wyjazdem warto się zorientować w tym […]


					Podróże z dziećmi Rajzyfiber

Podróże z dziećmi

Lepszy wymiar podróżowania

Nim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, jakim jest wędrowanie z dziećmi po górach, chciałbym się z tobą podzielić swoimi przemyśleniami, dlaczego warto podróżować z podopiecznymi. Kilka rodzicielskich przemyśleń na temat podróżowania z dziećmi (nie tylko po górach i nie tylko dla rodziców) Należę do tego grona osób, które od zawsze marzyły o zostaniu rodzicem. […]


					Jak oszczędzać w podróży Rajzyfiber

Jak oszczędzać w podróży

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS TREŚCI RAJZYFIBER Bezpieczeństwo finansowe w podróży Wszystkie Rajzylisty, czyli listy rzeczy do spakowania Jak znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze – wkrótce link Tanie bilety lotnicze – instrukcja praktyczna Drobne oszczędności Grosz do grosza…. Darmowe toaletyJeśli spędzamy w danym mieście kilka dni, to obowiązkowo pierwszego powinniśmy w samym […]

Zamknij