Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza

Co warto wiedzieć
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Interaktywny spis treści

Geneza

Dobrze wiedzieć

Taktyka pakowania

Instrukcja obsługi List Rzeczy

Geneza powstania Rajzyfiber

Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną je kiedykolwiek przeczyta.

Przygotowując się do wyprawy do Azji, poświęciłem sporo czasu, aby znaleźć wygodną listę rzeczy wartych spakowania. Stresowałem się przed podróżą – czyli dopadł mnie Rajzyfiber – bo to była moja pierwsza podróż na inny kontynent i do tego samotna. Jako że nie znalazłem żadnej naprawdę praktycznej listy rzeczy, która by mnie w pełni satysfakcjonowała, to zdecydowałem się stworzyć własną. Później zacząłem tworzyć kolejne listy rzeczy – także z wsparciem znajomych – dzięki którym mniej się stresowałem, a o wiele szybciej pakowałem w góry, na Woodstock, na rodzinny kamping itp.

Z czasem zacząłem spisywać dodatkowe informacje, o których chciałem pamiętać podczas pakowania, dokładałem opisy rzeczy, pytałem znajomych, a z czasem także ekspertów o ich doświadczenia i wskazówki… Kartek przybywało, więc trzeba było je jakość poskładać w jedną logiczną i przejrzystą całość. To w ten sposób powstawały kolejne wersje książki, której finalne wydanie trzymasz właśnie w rękach (lub jej młodszą, cyfrową i interaktywną siostrę bliźniaczkę, z której to z kolei narodził się cały projekt Rajzyfiber). Listy rzeczy do spakowania z książki Rajzyfiber będę tutaj dla wygody nazywać w skrócie Rajzylisty.

Listy rzeczy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić nam spakowanie się na każdą wyprawę w zaledwie kilka minut i móc wyruszyć w trasę bez obawy, że o czymś zapomnieliśmy.


Pamiętaj o tym

Na Rajzylistach znajdują się już setki niepowtarzalnych pozycji – wiele w tej książce, ale jeszcze więcej na Rajzyblogu. Każda lista stanowi spis rzeczy, które zabieram w podróż, w zależności od specyfiki wyprawy. Dodałem do nich także przedmioty sugerowane przez pozostałych współautorów wynikające z ich indywidualnych doświadczeń. Dlatego z list wybieraj to, co uznasz za istotnie, a niekoniecznie wszystko.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, czego innego potrzebuje i oczekuje, dlatego zastanów się przed wyruszeniem w trasę, czy warto coś jeszcze do tych list dopisać – coś specjalnie dla Ciebie – albo przeciwnie, coś z nich pominąć.

W rozdziale na temat pakowania idealnie pasują słowa autora „Małego Księcia”, które pozwolę sobie tutaj przytoczyć w kontekście pakowania plecaka:

„Doskonałość nie jest osiągana wtedy, gdy nie można już nic więcej dodać, ale wtedy, gdy nie można już nic więcej odjąć”.

Antoine de Saint-Exupery
W trasie, codziennie rano lubię wysypać wszystko z plecaka i przepakować go w trybie „na trekking”, aby to co najważniejsze było łatwo dostępne.

Taktyka pakowania

Moja taktyka pakowania przed dłuższym wyjazdem polega na kilku krokach:

  1. Rozłożeniu całego ekwipunku z Rajzylist na podłodze
    na kilka dni przed wyjazdem – w celu przeanalizowania, czy coś jest zbędne albo do zastąpienia, a może czegoś brakuje i powinienem udać się jeszcze na ostatnie zakupy. Oczywiście ten krok odpada, kiedy mieszka się z małymi dziećmi. Samo odnalezienie w mieszkaniu tego, co chcę, i spakowanie to dosłownie kilka minut, ponieważ wszystko trzymam w kilku przezroczystych pudłach, w których przechowuję cały sprzęt podzielony na kategorie: ubrania w góry, asortyment kampingowy, sprzęt zimowy itp. Polecam każdemu takie podejście, bo to spora oszczędność czasu. Gdy masz mniej rzeczy, wystarczy jedna głęboka szuflada np. ta w łóżku na pościel.
  2. Spakowaniu wszystkiego do plecaka/walizki i odhaczeniu z listy
    to ostatni moment, aby na spokojnie rozplanować ułożenie rzeczy w kieszeniach, przegrodach i woreczkach. Mam taki nawyk, że wszystko, co pakuję na kilkudniowy trekking, czy choćby do pracy, ma swoje miejsce w kieszeniach plecaka, aby bez zaglądania do niego np. po ciemku w namiocie, móc wszystko szybko znaleźć – dla sprostowania: nie, nie pracuję w namiocie.
  3. Przygotowaniu prowiantu na drogę i spisaniu krótkiej listy rzeczy,
    których jeszcze nie mogłem spakować (np. ładowarka, portfel, codziennie zażywane lekki itp.) lub czynności, które powinienem przed wyjściem wykonać (zakręcenie zaworów z wodą i wyłączenie wszystkich bezpieczników oprócz tego odpowiedzialnego za zamrażarkę).
  4. Sprawdzeniu przed samym wyjściem ostatniej listy
    i czy w moich kieszeniach oraz podręcznym plecaku znajduje się wszystko to, co powinno – szczególnie gdy podróżuję samolotem.
Dopiero jak porozkładamy wszystko na podłodze możemy wszystko dwa razy przemyśleć. Photo by Muhammad Masood on Unsplash

Jak spakować plecak trekingowy

W jaki sposób spakować plecak, aby ciężar się prawidłowo rozkłada, aby nic nie uszkodzić, aby mieć wszystko co potrzebne zawsze pod ręką …. to temat rzeka, dlatego temu tematowi poświęcam cały osobny post.

czytaj dalej: Instrukcja obsługi list rzeczy – online / offline

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Wilki i bezpieczne zachowanie na szlaku cz. 6 Rajzyfiber

Wilki i bezpieczne zachowanie na szlaku cz. 6

Dzikie zwierzęta, nocne wędrówki, błędy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Nie […]


					K - Koszulka z symbolami Rajzyfiber

K - Koszulka z symbolami

Gdy brak wspólnego języka

W tym poście znajdziesz opis: Podróżnicza koszulka z symbolami – co to takiego? Czy jest to zbędny gadżet? Co naprawdę sprawdza się na koszulce: Co naprawdę sprawdza się na koszulce Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Podróżnicza koszulka z symbolami,co to takiego? Idea […]


					Podróże z dziećmi Rajzyfiber

Podróże z dziećmi

Lepszy wymiar podróżowania

Nim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, jakim jest wędrowanie z dziećmi po górach, chciałbym się z tobą podzielić swoimi przemyśleniami, dlaczego warto podróżować z podopiecznymi. Kilka rodzicielskich przemyśleń na temat podróżowania z dziećmi (nie tylko po górach i nie tylko dla rodziców) Należę do tego grona osób, które od zawsze marzyły o zostaniu rodzicem. […]


					Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking Rajzyfiber

Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking

Lista rzeczy do spakowania

Mam taką swoją tradycję, którą celebruję już od szkoły średniej, że przynajmniej raz na 2 lata wybieram się na kilkudniowy – przynajmniej 5 dniowy – samotny treking w góry. Nie robię tego tylko dlatego, że kocham góry ale chyba przede wszystkim aby spojrzeć na swoje życie / problemy z dystansu i odciąć się na te […]


					Mroki wolontariatu zagranicznego Rajzyfiber

Mroki wolontariatu zagranicznego

Ciemna strona pomagania

Uprzedzam, że ten podrozdział nie do końca pasuje do pozostałych tekstów z tej części książki. Teksty o stażach zagranicznych czy autostopie są lekkie i – mam nadzieję – przyjemne, jednak ten, pomimo że nawiązuje do kolejnej metody podróżowania, jakim jest wolontariat zagraniczny, poruszy także bardzo wiele przykrych tematów. Tematu „sierocej turystyki” czy ogólniej wolontariatu w […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz.1 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz.1

Najfajniejszy autostop w życiu

Te 11 dni to był najlepszy wypad autostopowy w moim życiu. Ale po kolei …. W tym artykule chciałbym przybliżyć jak naprawdę wyglądają podróże autostopowe, ponieważ jest na ten temat bardzo wiele mitów i wyolbrzymionych obaw. Ktoś tam coś od kogoś usłyszał, ktoś coś zobaczył w horrorze albo innej niskobudżetowej „intymnej” produkcji. Na tej podstawie […]


					Poszukiwanie noclegów Rajzyfiber

Poszukiwanie noclegów

Hotele, hostele, apartamenty i kemping

W tym poście skupimy się na poszukiwaniu noclegów płatnych (hotel, hostel, apartamenty, domki, pole namiotowe itp) dla całej rodziny. Podczas rodzinnych objazdowych wakacji po Europie trwających zwykle 3 tygodnie, bardzo dużo się przemieszczamy (bywa, że robimy nawet 7 tys. km) i co drugi/trzeci dzień zmieniamy miejsc noclegu. W tym tekście chciałbym się z Tobą podzielić […]


					Co spakować na autostopowe przygody Rajzyfiber

Co spakować na autostopowe przygody

Nie tylko dla odważnych

W tym przypadku Twój bagaż powinien być jak najmniejszy, aby zmieścił Ci się na kolanach w samochodzie i nie ciążył podczas całodniowych przejazdów, ale także zawierał wszystko co pozwoli Ci przetrwać noc gdy będziesz zmuszony spędzić ją dosłownie w szczerym polu. Do czasu pisania tych słów przejechałem autostopem już ponad 23 tysiące km w przeważającej […]


					Jak żyć ekologicznie? cz. 2 Jak żyć?

Jak żyć ekologicznie? cz. 2

Ponad 100 łatwych do wprowadzenia nawyków

zobacz też: Jak żyć ekologicznie cz1 b) Kuchnia i dieta c) Praca i transport d) Podróże i wypoczynek – eco travel Ten podrozdział pochodzi z książki „Rajzyfiber – podręczniku świadomego i bezpiecznego podróżowania”, dlatego jeżeli chciałbyś zgłębić ten temat to zapraszam do pobrania swojego egzemplarza, w którym poświęcam więcej miejsca ideii eco friendly travel. e) […]


					Przesiadka w Singapurze Podróże

Przesiadka w Singapurze

czyli jak zobaczyć wszystko w 6h

Z czego słynie Singapur? Przede wszystkim z niezwykłych „Super drzew”, hotelu Marina Sand Bay, niezliczonych wieżowców, znienawidzonego przez mieszkańców posągu pół lwa pół ryby i codziennych ogromnych spektakli artystycznych woda – światło – dźwięk. Jeśli ktoś zastanawia się ile musi poświęcić czasu aby to wszystko na spokojnie zobaczyć, to już podpowiadam. Trzeba na to poświęcić […]


					Mądrze dobieraj przyjaciół Jak żyć?

Mądrze dobieraj przyjaciół

bo to właśnie oni tworzą Twój świat #2

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”. „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Znamy to sformułowanie wszyscy. Jeśli ktoś jest negatywnie nastawionym do świata pesymistą, to ciężko będzie Ci się cieszyć życiem w jego otoczeniu. To typowy wampir energetyczny! Zdecydowanie omijaj takie przypadki! Szukaj ciekawych ludzi. To właśnie Oni  mogą Cię zmotywować. Poszukuj tych, od których […]

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Wszystko super

Zamknij