Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza

Co warto wiedzieć
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Interaktywny spis treści

Geneza

Dobrze wiedzieć

Taktyka pakowania

Instrukcja obsługi List Rzeczy

Geneza powstania Rajzyfiber

Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną je kiedykolwiek przeczyta.

Przygotowując się do wyprawy do Azji, poświęciłem sporo czasu, aby znaleźć wygodną listę rzeczy wartych spakowania. Stresowałem się przed podróżą – czyli dopadł mnie Rajzyfiber – bo to była moja pierwsza podróż na inny kontynent i do tego samotna. Jako że nie znalazłem żadnej naprawdę praktycznej listy rzeczy, która by mnie w pełni satysfakcjonowała, to zdecydowałem się stworzyć własną. Później zacząłem tworzyć kolejne listy rzeczy – także z wsparciem znajomych – dzięki którym mniej się stresowałem, a o wiele szybciej pakowałem w góry, na Woodstock, na rodzinny kamping itp.

Z czasem zacząłem spisywać dodatkowe informacje, o których chciałem pamiętać podczas pakowania, dokładałem opisy rzeczy, pytałem znajomych, a z czasem także ekspertów o ich doświadczenia i wskazówki… Kartek przybywało, więc trzeba było je jakość poskładać w jedną logiczną i przejrzystą całość. To w ten sposób powstawały kolejne wersje książki, której finalne wydanie trzymasz właśnie w rękach (lub jej młodszą, cyfrową i interaktywną siostrę bliźniaczkę, z której to z kolei narodził się cały projekt Rajzyfiber). Listy rzeczy do spakowania z książki Rajzyfiber będę tutaj dla wygody nazywać w skrócie Rajzylisty.

Listy rzeczy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić nam spakowanie się na każdą wyprawę w zaledwie kilka minut i móc wyruszyć w trasę bez obawy, że o czymś zapomnieliśmy.


Pamiętaj o tym

Na Rajzylistach znajdują się już setki niepowtarzalnych pozycji – wiele w tej książce, ale jeszcze więcej na Rajzyblogu. Każda lista stanowi spis rzeczy, które zabieram w podróż, w zależności od specyfiki wyprawy. Dodałem do nich także przedmioty sugerowane przez pozostałych współautorów wynikające z ich indywidualnych doświadczeń. Dlatego z list wybieraj to, co uznasz za istotnie, a niekoniecznie wszystko.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, czego innego potrzebuje i oczekuje, dlatego zastanów się przed wyruszeniem w trasę, czy warto coś jeszcze do tych list dopisać – coś specjalnie dla Ciebie – albo przeciwnie, coś z nich pominąć.

W rozdziale na temat pakowania idealnie pasują słowa autora „Małego Księcia”, które pozwolę sobie tutaj przytoczyć w kontekście pakowania plecaka:

„Doskonałość nie jest osiągana wtedy, gdy nie można już nic więcej dodać, ale wtedy, gdy nie można już nic więcej odjąć”.

Antoine de Saint-Exupery
W trasie, codziennie rano lubię wysypać wszystko z plecaka i przepakować go w trybie „na trekking”, aby to co najważniejsze było łatwo dostępne.

Taktyka pakowania

Moja taktyka pakowania przed dłuższym wyjazdem polega na kilku krokach:

 1. Rozłożeniu całego ekwipunku z Rajzylist na podłodze
  na kilka dni przed wyjazdem – w celu przeanalizowania, czy coś jest zbędne albo do zastąpienia, a może czegoś brakuje i powinienem udać się jeszcze na ostatnie zakupy. Oczywiście ten krok odpada, kiedy mieszka się z małymi dziećmi. Samo odnalezienie w mieszkaniu tego, co chcę, i spakowanie to dosłownie kilka minut, ponieważ wszystko trzymam w kilku przezroczystych pudłach, w których przechowuję cały sprzęt podzielony na kategorie: ubrania w góry, asortyment kampingowy, sprzęt zimowy itp. Polecam każdemu takie podejście, bo to spora oszczędność czasu. Gdy masz mniej rzeczy, wystarczy jedna głęboka szuflada np. ta w łóżku na pościel.
 2. Spakowaniu wszystkiego do plecaka/walizki i odhaczeniu z listy
  to ostatni moment, aby na spokojnie rozplanować ułożenie rzeczy w kieszeniach, przegrodach i woreczkach. Mam taki nawyk, że wszystko, co pakuję na kilkudniowy trekking, czy choćby do pracy, ma swoje miejsce w kieszeniach plecaka, aby bez zaglądania do niego np. po ciemku w namiocie, móc wszystko szybko znaleźć – dla sprostowania: nie, nie pracuję w namiocie.
 3. Przygotowaniu prowiantu na drogę i spisaniu krótkiej listy rzeczy,
  których jeszcze nie mogłem spakować (np. ładowarka, portfel, codziennie zażywane lekki itp.) lub czynności, które powinienem przed wyjściem wykonać (zakręcenie zaworów z wodą i wyłączenie wszystkich bezpieczników oprócz tego odpowiedzialnego za zamrażarkę).
 4. Sprawdzeniu przed samym wyjściem ostatniej listy
  i czy w moich kieszeniach oraz podręcznym plecaku znajduje się wszystko to, co powinno – szczególnie gdy podróżuję samolotem.
Dopiero jak porozkładamy wszystko na podłodze możemy wszystko dwa razy przemyśleć. Photo by Muhammad Masood on Unsplash

Jak spakować plecak trekingowy

W jaki sposób spakować plecak, aby ciężar się prawidłowo rozkłada, aby nic nie uszkodzić, aby mieć wszystko co potrzebne zawsze pod ręką …. to temat rzeka, dlatego temu tematowi poświęcam cały osobny post.

czytaj dalej: Instrukcja obsługi list rzeczy – online / offline

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Najbardziej przydatne aplikacje w podróży

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Góry na świcie Rajzyfiber

Góry na świcie

Na co trzeba uważać zagranicą

Znudziło Cię się domowe podwórko i chcesz zobaczyć coś nowego? Marzysz, aby odciąć się od cywilizacji i poczuć dzikość przyrody. Czy zwiedzając kolejne kraje, starożytne miasta lub blisko- i dalekowschodnie kultury, odczuwasz potrzebę wyskoczyć gdzieś poza miasto. Niezależnie od powodów, jeśli masz okazję, to zawsze warto wyskoczyć w góry. Ku mojemu wielkiemu zdumieniu wszystkie góry […]


					Iran pierwsze wrażenia Podróże

Iran pierwsze wrażenia

Przygoda z policją i reklamówka z Biedronki

Przewodnik zakupiony sześć miesięcy wcześniej, bilety cztery, a wizy załatwione miesiąc temu. Noclegi po części już ogarnięte przez internet u „losowych” osób, a transport to jak zwykle autostop. Słodycze z Polski już w plecaku, koszulka z symbolami skończona no i pamiątkowe naklejki dla pomocnych też wydrukowane. Można ruszać 🙂 Na lotnisku w Teheranie „Czasem życie […]


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Co spakować na stok Rajzyfiber

Co spakować na stok

Kilka dni w Alpach, Tatrach ...

Niezależnie czy wybierasz się na kilka dni w Alpy czy tylko na wieczorny karnet do Szczyrku dzięki tej liści spakujesz się o wiele szybciej. Co przyda się na stoku: *W Szwajcarskich kurortach kremy z filtrem potrafią kosztować 7 razy tyle co u nas w sklepie!!! I niestety wiele osób jest zmuszonych do ich zakupu, ponieważ […]


					Kategoria prowokująca do myślenia Prowokacje

Kategoria prowokująca do myślenia

Myślisz, że myślisz za dużo?

Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu. Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się […]


					Foteliki samochodowe cz. 2 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 2

Dopasowanie

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 6 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 6

Miasto dobrych ludzi - Haga

zobacz też: Pozytywna historia …, cz 5, Rotterdam Dzień 8 – Daleko jeszcze ? Z miasta portowego udałem się do miasta Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości czyli do Hagi tym razem wyjątkowo pociągiem – bo dystans do pokonania to tylko 30km. Co ciekawe pierwszy raz w życiu robiłem zakupy w małym sklepiku – wielkości większej Żabki – […]


					C Rajzyfiber

C

jak czołówka, chusteczki ...

W tym poście znajdziesz opis: Chusta Chusteczki higieniczne/nawilżone Cukierki/landrynki Cukierki z Polski Czołówka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Chusta Najlepiej duża, zrobiona z cienkiego materiału. Po pierwsze wiążemy ją na szyi – nie zajmuje miejsca w plecaku – po drugie podczas autostopu […]


					Wilki i bezpieczne zachowanie na szlaku cz. 6 Rajzyfiber

Wilki i bezpieczne zachowanie na szlaku cz. 6

Dzikie zwierzęta, nocne wędrówki, błędy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Nie […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.1 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.1

Zasady ogólne

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]


					Zagrożenia na tatrzańskich szlakach Rajzyfiber

Zagrożenia na tatrzańskich szlakach

Specyfika tarzańskich niebezpieczeństw

Podziękowania dla Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Adam Marasek – ratownik i starszy instruktor ratownictwa TOPR, wieloletni zastępca naczelnika TOPR, Przewodnik Tatrzański I klasy, Przewodnik wysokogórski IVBV, Instruktor Narciarski PZN, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Bardzo zapracowany twórca treści z tematyki bezpieczeństwa w […]

2 thoughts on “Listy rzeczy – wprowadzeni i geneza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij