Geneza powstania Rajzyfiber
Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną je kiedykolwiek przeczyta.
Przygotowując się do wyprawy do Azji, poświęciłem sporo czasu, aby znaleźć wygodną listę rzeczy wartych spakowania. Stresowałem się przed podróżą – czyli dopadł mnie Rajzyfiber – bo to była moja pierwsza podróż na inny kontynent i do tego samotna. Jako że nie znalazłem żadnej naprawdę praktycznej listy rzeczy, która by mnie w pełni satysfakcjonowała, to zdecydowałem się stworzyć własną. Później zacząłem tworzyć kolejne listy rzeczy – także z wsparciem znajomych – dzięki którym mniej się stresowałem, a o wiele szybciej pakowałem w góry, na Woodstock, na rodzinny kamping itp.
Z czasem zacząłem spisywać dodatkowe informacje, o których chciałem pamiętać podczas pakowania, dokładałem opisy rzeczy, pytałem znajomych, a z czasem także ekspertów o ich doświadczenia i wskazówki… Kartek przybywało, więc trzeba było je jakość poskładać w jedną logiczną i przejrzystą całość. To w ten sposób powstawały kolejne wersje książki, której finalne wydanie trzymasz właśnie w rękach (lub jej młodszą, cyfrową i interaktywną siostrę bliźniaczkę, z której to z kolei narodził się cały projekt Rajzyfiber). Listy rzeczy do spakowania z książki Rajzyfiber będę tutaj dla wygody nazywać w skrócie Rajzylisty.
Listy rzeczy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić nam spakowanie się na każdą wyprawę w zaledwie kilka minut i móc wyruszyć w trasę bez obawy, że o czymś zapomnieliśmy.
Pamiętaj o tym
Na Rajzylistach znajdują się już setki niepowtarzalnych pozycji – wiele w tej książce, ale jeszcze więcej na Rajzyblogu. Każda lista stanowi spis rzeczy, które zabieram w podróż, w zależności od specyfiki wyprawy. Dodałem do nich także przedmioty sugerowane przez pozostałych współautorów wynikające z ich indywidualnych doświadczeń. Dlatego z list wybieraj to, co uznasz za istotnie, a niekoniecznie wszystko.
Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, czego innego potrzebuje i oczekuje, dlatego zastanów się przed wyruszeniem w trasę, czy warto coś jeszcze do tych list dopisać – coś specjalnie dla Ciebie – albo przeciwnie, coś z nich pominąć.
W rozdziale na temat pakowania idealnie pasują słowa autora „Małego Księcia”, które pozwolę sobie tutaj przytoczyć w kontekście pakowania plecaka:
„Doskonałość nie jest osiągana wtedy, gdy nie można już nic więcej dodać, ale wtedy, gdy nie można już nic więcej odjąć”.
Antoine de Saint-Exupery
Taktyka pakowania
Moja taktyka pakowania przed dłuższym wyjazdem polega na kilku krokach:
- Rozłożeniu całego ekwipunku z Rajzylist na podłodze
na kilka dni przed wyjazdem – w celu przeanalizowania, czy coś jest zbędne albo do zastąpienia, a może czegoś brakuje i powinienem udać się jeszcze na ostatnie zakupy. Oczywiście ten krok odpada, kiedy mieszka się z małymi dziećmi. Samo odnalezienie w mieszkaniu tego, co chcę, i spakowanie to dosłownie kilka minut, ponieważ wszystko trzymam w kilku przezroczystych pudłach, w których przechowuję cały sprzęt podzielony na kategorie: ubrania w góry, asortyment kampingowy, sprzęt zimowy itp. Polecam każdemu takie podejście, bo to spora oszczędność czasu. Gdy masz mniej rzeczy, wystarczy jedna głęboka szuflada np. ta w łóżku na pościel. - Spakowaniu wszystkiego do plecaka/walizki i odhaczeniu z listy
to ostatni moment, aby na spokojnie rozplanować ułożenie rzeczy w kieszeniach, przegrodach i woreczkach. Mam taki nawyk, że wszystko, co pakuję na kilkudniowy trekking, czy choćby do pracy, ma swoje miejsce w kieszeniach plecaka, aby bez zaglądania do niego np. po ciemku w namiocie, móc wszystko szybko znaleźć – dla sprostowania: nie, nie pracuję w namiocie. - Przygotowaniu prowiantu na drogę i spisaniu krótkiej listy rzeczy,
których jeszcze nie mogłem spakować (np. ładowarka, portfel, codziennie zażywane lekki itp.) lub czynności, które powinienem przed wyjściem wykonać (zakręcenie zaworów z wodą i wyłączenie wszystkich bezpieczników oprócz tego odpowiedzialnego za zamrażarkę). - Sprawdzeniu przed samym wyjściem ostatniej listy
i czy w moich kieszeniach oraz podręcznym plecaku znajduje się wszystko to, co powinno – szczególnie gdy podróżuję samolotem.
Jak spakować plecak trekingowy
W jaki sposób spakować plecak, aby ciężar się prawidłowo rozkłada, aby nic nie uszkodzić, aby mieć wszystko co potrzebne zawsze pod ręką …. to temat rzeka, dlatego temu tematowi poświęcam cały osobny post.
czytaj dalej: Instrukcja obsługi list rzeczy – online / offline
Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce
Najbardziej przydatne aplikacje w podróży
Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania
Tanie podróżowanie – na czym możesz zaoszczędzić w podróży
Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.
Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.
Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.
Idea która nam przyświeca:
„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”
Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!
Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!
Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.
Wszystko super