Ciekawostki i odkrycia podróżnicze

Czy wiedziałeś, że .... ?

Mówi się, że „podróże kształcą i rozwijają”, a niektórzy dodają do tego, że „kształcą, ale tylko tych mądrych, a rozwijają tylko ciekawskich i otwartych”.

W tym poście postaram się spisać, krótkie (często jednozdaniowe) WASZE i moje zaskakujące obserwacje podróżnicze, ciekawostki znalezione w prasie i internecie (wymagające potwierdzenia) ale także informacje, które lepiej przeczytać przed podróżami, bo dotyczące dziwnych przepisów i zakazów na świecie.

Podkreślę na wstępie, że post ten ma za zadanie zaciekawić czytelnika i zaskoczyć go, zachęcić do zgłębiania poszczególnych tematów, lub otworzyć oczy na różnice kulturowe, dlatego należy do kategorii #naLuzie. Nie traktuj go jako rzetelnego źródła przepisów zagranicznych (bo on zbyt szybko się zmieniają, a po drugie jest wiele bardziej rzetelnych rządowych stron i aplikacji do poszukiwania tak ważnych informacji).

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego łącze w jednym poście ciekawostki i odkrycia podróżnicze z ciężkim tematem jakim są przepisy i zakazy, to już odpowiadam. Ponieważ przepisy prawa w wielu krajach mogą być dla nas ogromnym zaskoczeniem!

Przepisy i zakazy dotyczące turystów

W Singapurze nie wolno karmić gołębi, rzuć gumy i palić w miejscach publicznych. Co jednak najbardziej zaskakujące można tam dostać mandat za niespuszczanie wody po skorzystaniu z toalety publicznej!!! Więcej o Singapurze piszę tutaj.

W historycznych turystycznych miejscowościach (np. w Grecji) możesz się spotkać z zakazem chodzenia w szpilkach, co ma za zadanie zabezpieczyć zabytkowe posadzki i chodniki przed uszkodzeniem.

W Tajlandii polizanie znaczka z wizerunkiem władcy albo „nieprawidłowe” używanie banknotów z jego wizerunkiem grozi poważnymi konsekwencjami, bo jest interpretowane jako obraza majestatu. (Interia)

Od 2014 roku w Tajlandii wprowadzono zakazy związane z e-papierosami, za które grożą bardzo wysokie kary! (thephuketexpress.pl)

Noszenie odzieży kamuflażowej, czyli moro (wojskowej) jest nielegalne w wielu krajach, takich jak: Nigerii, Ugandzie, Zimbabwe, Arabii Saudyjskiej, na Filipinach i krajach karaibskich. (worldnomads)

Posiadanie przy sobie gazu pieprzowego w wielu krajach na świecie jest NIELEGALNE. Mało kto wie, że również w Europie nie możesz go posiadać bez pozwolenia w Danii, Grecji, Irlandii, Holandii, Norwegii …. W Niemczech możesz posiadać gaz pieprzowy, ale tylko wyłącznie gdy na opakowaniu jest wyraźnie zaznaczone, że jest on do obrony przed zwierzętami! (SpyShop)

Od 2011 roku na ulicach Barcelony nie wolno paradować w strojach kąpielowych. W 2014 roku takie same ograniczenia wprowadzono na Majorce. Osobiście spotkałem się podobnymi wykluczeniami w wielu turystycznych miejscach, ale tylko wprowadzonych w obrębie „lepszych” restauracji. Podobne ograniczenia wprowadza się też w Wenecji, Splicie, Dubrowniku … (fly4free.pl)

Prawo do opalania się topless gwarantuje przyjęta przez rząd Katalonii w 2020 roku ustawa o równości. Za wprowadzenie zakazu opalania się topless na zamkniętych basenach grozi ich właścicielom kara. (TVN24)

W absurdalnie dużej liczbie krajów wwożenie zabawek erotycznych takich jak np. wibratory może wiązać się z poważnymi konsekwencjami lista krajów dostępna tutaj.

Jeżeli celnicy niektórych krajach muzułmańskich znajdą w twoim bagażu Super Express (szczególnie ostatnią stronę), Playboy lub pornograficzne gazetki, możesz ściągnąć na siebie ogromne problemy.

Dobre zwyczaje

W Iranie przepuszczanie kobiety przodem NIE jest uznawane za dobry zwyczaj. Koleżanka tłumaczyła mi, że dla nich dziwne jest to, aby mężczyzna obserwował tył kobiety. (Więcej o Iranie)

W krajach muzułmańskich pokazywanie podeszwy buta (np. podczas siedzenia) jest BARDZO ŹLE POSTRZEGANE, niemalże na równi z obrażaniem kogoś. (Więcej o Iranie)

W krajach Dalekiego Wschodu podawanie czegoś dwiema rękami jest traktowane jako okazywanie szacunku drogiej osobie.

W Tajlandii nie wolno dotykać cudzej głowy (nawet dziecięcej), czy dla żartu kogoś rozczochrać, bo jest ona uznawana za siedzibę duszy. (SmartTravel)

W wielu krajach (np. w Tajlandii) bardzo niemile widziane jest używanie wizerunku Buddy na tatuażach, selfie czy zwykłych ulicznych pamiątkach. Ponoć na Sri Lance grozi za tatuaż z Buddą wydaleniem z kraju.

Głośne bekanie po posiłku w krajach byłego Związku Radzieckiego uznawane jest za komplement dla kucharza.

W Chinach głośne odchrząkanie i spluwanie nie jest złym zwyczajem, a wręcz częścią tradycji.

Na Sardynii zakaz wywożenia muszli i piasku poszedł aż tak daleko, że na plaży zabrania się rozkładania własnych ręczników, ponieważ może to spowodować przypadkowe zabranie jej „cząstek”? (Angora 9 lipca 2023)

W całej Hiszpanii nie wolno palić na plażach papierosów. Za złamanie tego zakazu grozi kara 450 euro. (Angora 9 lipca 2023)

W Grecji podczas nurkowania, nie wolno podnosić niczego z dna. (Angora 9 lipca 2023)

Ciekawe obserwacje

W barcelońskich kamienicach okrągłą klamkę montuje się nie z boku, ale na środku drzwi.

W indyjskim ruchu ulicznym krowa ma pierwszeństwo, którego nikt nie ośmieli się podważyć. Po niej dopiero zaczyna się hierarchia pojazdów, od największych do najmniejszych. Jeśli jesteś pieszym, to jesteś gdzieś na szarym końcu, no chyba że idziesz z krową.” (źródło „oIndiach.pl”)

Irańczycy to najmniej religijni mieszkańcy z wszystkich krajów muzułmańskich. Znaleźć tam kogoś praktykującego, czy znającego kogoś praktykującego graniczyło z cudem. Tam niczym w Polsce rząd konserwatywny powoduje poprzez narzucanie wiary odwrót od niej. Jak wielkie było zaskoczenie Irańczyków, gdy im wspomniałem, że u nas się święci mosty, drogi … dla nich to coś dziwnego. (Więcej o Iranie)

NAJWAŻNIEJSZE !!!!
Podziel się w komentarzach swoimi obserwacjami i odkryciami, albo przepisami które trzeba znać.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Macedonia Podróże

Macedonia

Praktyczny przewodnik po kraju

Autorski przewodnik po Macedonii Czytałeś kiedyś przewodnik z fabułą ? Czytałeś kiedyś książkę pisaną 4 lata o jednym wyjeździe ? Jeśli nie to w takim razie, teraz masz okazję. Udostępniam Ci poniżej w formacie pdf książkę łączącą w sobie cechy pamiętnika (z mojej praktyki zawodowej na Politechnice w Skopie) przewodnika po kraju (poszerzonego o słowniczek, […]


					Dwa wymiary podróżowania Rajzyfiber

Dwa wymiary podróżowania

fizyczny i metafizyczny

O autorze Eliasz Kita, Eli, Ilaj, Elijas, lub 爱力, 31-latek z małego miasteczka na Śląsku. Od prawie dekady żyje poza granicami kraju. Przyszło mu mieszkać w Splicie, Edynburgu, Salamance, Vigo, 水头, wiosce TaVan, Alikante, Ulaɣanqada qota czy Perth. Obecnie do złapania w 杭州 w Chinach. Przejechał autostopem dziesiątki tysięcy km w niezliczonych krajach. Poza tym […]


					Dzieci w górach Rajzyfiber

Dzieci w górach

Czyli rodzina na szlaku

Po pierwsze i najważniejsze: to nie dzieci chodzą z nami w góry, tylko my z dziećmi!!! Powtórzę raz jeszcze: nie zabieramy dzieci na trasę przygotowaną pod dorosłych, ale to dorosłych zabieramy na wycieczkę zaplanowaną pod dzieci. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby nie zniechęcić najmłodszych członków wyprawy. Jeżeli trasa będzie dla nich zbyt ciężka lub […]


					Tapety motywacyjne Jak żyć?

Tapety motywacyjne

Wprowadzenie do sprawdzonej metody automotywacji

Jak wytrwać przy postanowieniach noworocznych i dlaczego komputer Ci w tym pomoże? A ponad to co mają ciasteczka Oreo do sukcesu w życiu? A na koniec kilka śmiesznych ale za to pouczających filmików. Być może zabrzmi to błaho, ale dzięki osobom poznanym podczas podróży czy w pracy gdy prowadziłem agencję reklamowa wierzę, że każdy człowiek […]


					Co zabrać w każdą podróż Rajzyfiber

Co zabrać w każdą podróż

Ubrania, dokumenty, kosmetyczka itp

Listy uniwersalne, to spis wszystkich pozycji, które warto spakować niezależnie od kierunku podróży. Prawdopodobnie o wszystkich tych przedmiotach doskonale pamiętasz podczas pakowania, ale bądźmy szczerzy niech pierwszy rzuci poduszką ten kto nigdy nie zaliczył w tej dziedzinie jakieś strasznej wpadki. Nie będę ukrywać, że kiedyś wyjeżdżając na snowboard opuściłem mieszkanie bez deski – dwa razy […]


					Orientacja w górach cz. 4 Rajzyfiber

Orientacja w górach cz. 4

praktyczna instrukcja obsługi mapy

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Mapa Mapa nigdy nie jest zbędnym wyposażeniem, nawet gdy masz przy sobie telefon z GPS! Pamiętaj, że telefon może się rozładować i w niesprzyjających warunkach pozostaniesz bez możliwości wezwania […]


					Co jeść w górach? Rajzyfiber

Co jeść w górach?

Podstawy dietetyki na szlaku

Tak samo jak samochód nie zajedzie daleko bez paliwa – chyba że z górki – tak i my potrzebujemy wartościowego źródła energii. Silnik samochodu do poprawnej pracy wymaga smarowania, nasze ciało witamin i makroelementów. Pojazd spala od 4 litrów na 100 przejechanych kilometrów – przynajmniej w katalogach – a my, w zależności od wysiłku i […]


					Planowanie podróży nas uszczęśliwia? Rajzyfiber

Planowanie podróży nas uszczęśliwia?

Czy to prawda?

W tym rozdziale (serii postów) poruszę wiele tematów związanych z planowaniem podroży, które powinny Cię zainteresować niezależnie od tego, czy wybierasz się rodzinnie na wakacje all inclusive czy samotne podróżowanie z plecakiem. Dowiesz się z niego, w jaki sposób planować podróże, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy, spróbować niczym autor przewodników odkrywać ukryte miejsca i zrozumieć inne […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]


					P cz.1 Rajzyfiber

P cz.1

Parasolka, pasek, paszport

W tym poście znajdziesz opis: Papier toaletowy Parasolka składana Pasek do spodni Paszport Paszportówka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Papier toaletowy Zawsze lepiej go nosić, niż się prosić, bo najgorzej gdy w nagłej sytuacji nie będzie kogoprosić o pomoc. W górach, pod […]


					Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza Rajzyfiber

Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza

Co warto wiedzieć

Geneza powstania Rajzyfiber Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną […]


					Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje Rajzyfiber

Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje

Zagranica, plaża, góry, namiot....

Poniższe listy zawierają wszystko (a nawet trochę więcej) to co warto spakować na rodzinne (niemowlak + kilkulatka + rodzice) aktywne objazdowe zagraniczne wakacje. Co spakować dla każdego uczestnika z osobna? *Czepek naprawdę warto spakować, ponieważ często jest wymagany od korzystającychz darmowych basenów zlokalizowanych na terenie pól namiotowych. Co zabrać dla całej rodziny? Dla najmłodszych członków […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij