Ciekawostki i odkrycia podróżnicze

Czy wiedziałeś, że .... ?

Mówi się, że „podróże kształcą i rozwijają”, a niektórzy dodają do tego, że „kształcą, ale tylko tych mądrych, a rozwijają tylko ciekawskich i otwartych”.

W tym poście postaram się spisać, krótkie (często jednozdaniowe) WASZE i moje zaskakujące obserwacje podróżnicze, ciekawostki znalezione w prasie i internecie (wymagające potwierdzenia) ale także informacje, które lepiej przeczytać przed podróżami, bo dotyczące dziwnych przepisów i zakazów na świecie.

Podkreślę na wstępie, że post ten ma za zadanie zaciekawić czytelnika i zaskoczyć go, zachęcić do zgłębiania poszczególnych tematów, lub otworzyć oczy na różnice kulturowe, dlatego należy do kategorii #naMarginesie – zapisanych na marginesie w przewodniku, pamiętniku z podróży i oczywiście Rajzyfiber!!! Nie traktuj go jako rzetelnego źródła przepisów zagranicznych (bo on zbyt szybko się zmieniają, a po drugie jest wiele bardziej rzetelnych rządowych stron i aplikacji do poszukiwania tak ważnych informacji).

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego łącze w jednym poście ciekawostki i odkrycia podróżnicze z ciężkim tematem jakim są przepisy i zakazy, to już odpowiadam. Ponieważ przepisy prawa w wielu krajach mogą być dla nas ogromnym zaskoczeniem!

Przepisy i zakazy dotyczące turystów

W Singapurze nie wolno karmić gołębi, rzuć gumy i palić w miejscach publicznych. Co jednak najbardziej zaskakujące można tam dostać mandat za niespuszczanie wody po skorzystaniu z toalety publicznej!!! Więcej o Singapurze piszę tutaj.

W historycznych turystycznych miejscowościach (np. w Grecji) możesz się spotkać z zakazem chodzenia w szpilkach, co ma za zadanie zabezpieczyć zabytkowe posadzki i chodniki przed uszkodzeniem.

W Tajlandii polizanie znaczka z wizerunkiem władcy albo „nieprawidłowe” używanie banknotów z jego wizerunkiem grozi poważnymi konsekwencjami, bo jest interpretowane jako obraza majestatu. (Interia)

Od 2014 roku w Tajlandii wprowadzono zakazy związane z e-papierosami, za które grożą bardzo wysokie kary! (thephuketexpress.pl)

Noszenie odzieży kamuflażowej, czyli moro (wojskowej) jest nielegalne w wielu krajach, takich jak: Nigerii, Ugandzie, Zimbabwe, Arabii Saudyjskiej, na Filipinach i krajach karaibskich. (worldnomads)

Posiadanie przy sobie gazu pieprzowego w wielu krajach na świecie jest NIELEGALNE. Mało kto wie, że również w Europie nie możesz go posiadać bez pozwolenia w Danii, Grecji, Irlandii, Holandii, Norwegii …. W Niemczech możesz posiadać gaz pieprzowy, ale tylko wyłącznie gdy na opakowaniu jest wyraźnie zaznaczone, że jest on do obrony przed zwierzętami! (SpyShop)

Od 2011 roku na ulicach Barcelony nie wolno paradować w strojach kąpielowych. W 2014 roku takie same ograniczenia wprowadzono na Majorce. Osobiście spotkałem się podobnymi wykluczeniami w wielu turystycznych miejscach, ale tylko wprowadzonych w obrębie „lepszych” restauracji. Podobne ograniczenia wprowadza się też w Wenecji, Splicie, Dubrowniku … (fly4free.pl)

Prawo do opalania się topless gwarantuje przyjęta przez rząd Katalonii w 2020 roku ustawa o równości. Za wprowadzenie zakazu opalania się topless na zamkniętych basenach grozi ich właścicielom kara. (TVN24)

W absurdalnie dużej liczbie krajów wwożenie zabawek erotycznych takich jak np. wibratory może wiązać się z poważnymi konsekwencjami lista krajów dostępna tutaj.

Jeżeli celnicy niektórych krajach muzułmańskich znajdą w twoim bagażu Super Express (szczególnie ostatnią stronę), Playboy lub pornograficzne gazetki, możesz ściągnąć na siebie ogromne problemy.

Dobre zwyczaje

W Iranie przepuszczanie kobiety przodem NIE jest uznawane za dobry zwyczaj. Koleżanka tłumaczyła mi, że dla nich dziwne jest to, aby mężczyzna obserwował tył kobiety. (Więcej o Iranie)

W krajach muzułmańskich pokazywanie podeszwy buta (np. podczas siedzenia) jest BARDZO ŹLE POSTRZEGANE, niemalże na równi z obrażaniem kogoś. (Więcej o Iranie)

W krajach Dalekiego Wschodu podawanie czegoś dwiema rękami jest traktowane jako okazywanie szacunku drogiej osobie.

W Tajlandii nie wolno dotykać cudzej głowy (nawet dziecięcej), czy dla żartu kogoś rozczochrać, bo jest ona uznawana za siedzibę duszy. (SmartTravel)

W wielu krajach (np. w Tajlandii) bardzo niemile widziane jest używanie wizerunku Buddy na tatuażach, selfie czy zwykłych ulicznych pamiątkach. Ponoć na Sri Lance grozi za tatuaż z Buddą wydaleniem z kraju.

Głośne bekanie po posiłku w krajach byłego Związku Radzieckiego uznawane jest za komplement dla kucharza.

W Chinach głośne odchrząkanie i spluwanie nie jest złym zwyczajem, a wręcz częścią tradycji.

Na Sardynii zakaz wywożenia muszli i piasku poszedł aż tak daleko, że na plaży zabrania się rozkładania własnych ręczników, ponieważ może to spowodować przypadkowe zabranie jej „cząstek”? (Angora 9 lipca 2023)

W całej Hiszpanii nie wolno palić na plażach papierosów. Za złamanie tego zakazu grozi kara 450 euro. (Angora 9 lipca 2023)

W Grecji podczas nurkowania, nie wolno podnosić niczego z dna. (Angora 9 lipca 2023)

Ciekawe obserwacje

W barcelońskich kamienicach okrągłą klamkę montuje się nie z boku, ale na środku drzwi.

W indyjskim ruchu ulicznym krowa ma pierwszeństwo, którego nikt nie ośmieli się podważyć. Po niej dopiero zaczyna się hierarchia pojazdów, od największych do najmniejszych. Jeśli jesteś pieszym, to jesteś gdzieś na szarym końcu, no chyba że idziesz z krową.” (źródło „oIndiach.pl”)

Irańczycy to najmniej religijni mieszkańcy z wszystkich krajów muzułmańskich. Znaleźć tam kogoś praktykującego, czy znającego kogoś praktykującego graniczyło z cudem. Tam niczym w Polsce rząd konserwatywny powoduje poprzez narzucanie wiary odwrót od niej. Jak wielkie było zaskoczenie Irańczyków, gdy im wspomniałem, że u nas się święci mosty, drogi … dla nich to coś dziwnego. (Więcej o Iranie)

W Korei Południowej jest tak dużo ogólnodostępnych darmowych punktów wifi, że turyści nie potrzebują kupować tam kart SIM [Tomek]

Katalończycy nazywają siebie „Los Polacos”

NAJWAŻNIEJSZE !!!!
Podziel się w komentarzach swoimi obserwacjami i odkryciami, albo przepisami które trzeba znać.

Jajko jako symbol bogactwa różnic kulturowych

Jednym z głównych powodów, dlaczego podróżuję po świecie, jest odkrywanie nowych smaków, a o dziwo także nowych smaków jajek. Tak, jajek! W Polsce często jada się na śniadanie jajecznicę, niektórzy preferują jajka na mięko, inni z kolei te przygotowane na twardo. Możesz także zjeść omlet, wrzucić jajko do żurka, a rzadziej do rosołu. Jednak to dopiero początek zaskakująco długiej listy zastosowań dla jajek.

Aby lista nie rozrosła się do długości kolejnej książki, wymienię tylko kilka sposobów serwowania jajek i potraw, w których jajko jest głównym aktorem, a nie tylko dodatkiem. Część z nich może być dla Ciebie zaskakująca, inne aż zbyt normalne, ale zamieszczam je tutaj, bo mogą zaskoczyć Twoich znajomych z dalekich stron.

Można w tym miejscu rzec, że co “kraj to obyczaj … serwowania jajek”.

Uprzedzam, że poniższa lista to mój osobisty wybór dań, z którymi spotkałem się w takiej konkretnej formie, a nie notatka z encyklopedii czy jakiejś książki kucharskiej.

“Po polsku” – zwykle jadamy jajka ugotowane na miękko doprawione szczyptą soli, albo na twardo z dodatkiem łyżeczki majonezu (lub innego sosu)
Po wiedeńsku – jajko na miękko, albo i dwa,  serwowane z masełkiem na wierzchu, jedzone poprawnie z szklanki
Po singapursku – jajko na miękko doprawione sosem sojowym i wypijane,
Po angielsku – jajko sadzone podawane z fasolą w sosie pomidorowym,
Po włosku – Frittata – omlet pieczony w piekarniku z dodatkiem warzyw, ziół, serów i czasem mięsa.
Po hiszpańsku – tortilla – tutaj odrobinę oszukuję, bo w tym daniu więcej ziemniaków niż jajek, które wszystko zlepiają, ale bardzo lubię to jajeczne danie więce też trzeba o nim wspomnieć – odmiana omletu, podsmażony na oleju placek z jaj z dodatkiem ziemniaków i innych składników,
Po wietnamsku – balut – Jajko ugotowane na twardo z częściowo wykształconym kaczym zarodkiem doprawione sokiem z cytryny. Oficjalnie pochodzi z Filipin, jednak ja jadłem je w Wietnamie. Jak smakuje? Jak zwykłe jajko na twardo, ale z oczywistych powodów ma inną konsystencję,
Po meksykańsku  – Huevos rancheros – zwane też farmerskim, serwowane na ostro z niezliczonymi dodatkami podawana z patelni lub tortilli,
Po turecku -Çılbır – jajka w koszulkach, podawane na “łóżeczku” z gęstego czosnkowego jogurtu, polane masełkiem z czerwoną papryką,
Po japońsku – tamago sushi – doprawiony omlet jajeczny, kładziony na porcji ryżu i podawany jako nigiri sushi. Pierwszy raz natknąłem się na nie… w gliwickim barze sushi.
Po chińsku – Century Eggs – jajka konserwowane w mieszance gliny, popiołu, wapna i soli, przez kilka tygodni do kilku miesięcy, co daje im żelazisty posmak i galaretowatą konsystencję,
Po francusku – Oeufs en Meurette – jajko w koszulce, podawane z sosem – bo jakby inaczej w Francji – z czerwonego wina, z dodatkiem boczku, cebuli i grzanki.
Po dziecięcemu – Kogel Mogel – smak znany każdemu kto kiedyś oglądał wieczorynki. Deser przygotowany z surowych żółtek utartych z cukrem. W wersji na bogato z dodatkiem kakao.

Jak widzisz jest tego naprawdę sporo, a to tylko kilka dań. Jeżeli chcesz odkryć więcej sposobów na przyrządzenie jajek zapraszam …. w świat!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 4.7/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Jak żyć ekologicznie? cz. 1 Jak żyć?

Jak żyć ekologicznie? cz. 1

Sprawdź jak bardzo jesteś eko

Jak żyć? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Osób zagubionych w współczesnym świecie, przed podjęciem ważnej decyzji życiowej, z problemami finansowymi, rodzinnymi, gdy rozmawia z politykami itp. W tym poście skoncentruję się na próbie odnalezienia odpowiedzi na to pytanie w kontekście „eko” czyli jak żyć ekologicznie i zminimalizować swój negatywny wkład w zmianę klimatu. […]


					Ekwipunek i skrytki bezpieczeństwa Rajzyfiber

Ekwipunek i skrytki bezpieczeństwa

Paszportówka, pasek z skrytką ...

Post ten stanowi III część „trylogii bezpieczeństwa” z książki Rajzyfiber. W pierwszym poście „Bezpieczeństwo w podróży” możesz dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczać się przed kradzieżami. W drugim artykule skupiliśmy się na e-bezpieczeństwie (nie tylko w podroży) czyli na tym w jaki sposób nie dać się okraść podczas korzystania z internetu. Natomiast na tej stronie […]


					Zaskakujący Singapur Podróże

Zaskakujący Singapur

czyli dużo zdjęć i ciekawostek

To jest mój ulubiony post z tego kraju, ponieważ zawarłem w nim wiele z tego co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, która już mogła rzucić Ci się w oczy to te dziwne dość stare (jak na Singapur to bardzo stare) zabudowania z zdjęcia na górze strony. W tym nowoczesnym kraju możesz znaleźć kilka […]


					Jak osiągnąć szczęście ? Jak żyć?

Jak osiągnąć szczęście ?

Czyli proste porady i innowacyjna metoda #0

Ten post jest wprowadzeniem do kategorii postów dotyczących poszukiwania szczęścia, a konkretniej umiejętności dostrzegania go w codziennym życiu i przemyśleniach na ten temat. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany tymi zagadnieniami to rekomenduję czytać jeden post w miesiącu pochodzący z tej kategorii. Osobiście uważam się za bardzo szczęśliwą osobę. Prawdę mówiąc nie jestem w stanie wyobrazić sobie […]


					Rzut oka w niedaleką przyszłość Artykuły Prowokacje

Rzut oka w niedaleką przyszłość

Technologie jutra codziennego użytku

Jutro jest już dziś? Czy DZIŚ możemy powiedzieć, że tak naprawdę to JUTRO rozpoczęło się już WCZORAJ? Kiedy zastanawiamy się nad przyszłością (powiedzmy taką za 20 lat, abyśmy byli w stanie ją sobie wyobrazić), nasza wyobraźnia nieuchronnie ucieka w stronę kreskówki o Jetsonach (czytaj Dżetsonach), na której pewnie spora część czytelników się wychowała. Dla młodszych […]


					Co zabrać w tropiki Rajzyfiber

Co zabrać w tropiki

i inne ciepłe kraj

To jest pierwsza lista rzeczy do spakowania jaką kiedykolwiek stworzyłem. Znajdziesz na niej rzeczy, które sprawdziły się podczas mojej samotnej  3 tygodniowej podróży po Wietnamie z przystankami w Bangkoku, Singapuru i Kuala Lumpur. Dwie ważne uwagi na początek: nie zabieraj wielu ubrań na zmianę bo w tym klimacie tego nie potrzebujesz, a przeprane koszulki czy […]


					K Rajzyfiber

K

Kominy sportowe, Karmiata ...

W tym poście znajdziesz opis: Karimata Kijki Trekkingowe Klawiatura bluetooth Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF) Kosmetyczka Koszulka turystyczna z symbolami Kurtka przeciwdeszczowa Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Karimata Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na […]


					Couchsurfing dla początkujących Rajzyfiber

Couchsurfing dla początkujących

czyli jak znaleźć bezpieczny nocleg u nieznajomego

Podziel się kanapą Dla osób niewtajemniczonych trzeba wyjaśnić, że Couchsurfing.com to portal internetowy powstały dla największej na świecie społeczność osób, które chcą odkrywać inne kultury. Opiera się on głównie (ale nie tylko o czym więcej w tym tekście) na dzielenie się z podróżnymi swoją kanapą (couch z j. ang to kanapa, a surfer rozumiany tu […]


					Świadome podróżowanie Rajzyfiber

Świadome podróżowanie

Co to takiego?

Zacznę od wyjaśnienia, że nie ma gorszego sposobu podróżowania. Każdy podróżuje tak, jak chce, tak, jak lubi, i na tyle, na ile jest świadomy. Jeżeli celowo nie niszczymy środowiska, nie okradamy nikogo i nie wyzyskujemy, to jest ok. Osobiście najbardziej lubię samotne podróże autostopem łączone z wielodniowym trekkingiem i namiotem z dala od cywilizacji. Od […]


					Dwa wymiary podróżowania Rajzyfiber

Dwa wymiary podróżowania

fizyczny i metafizyczny

O autorze Eliasz Kita, Eli, Ilaj, Elijas, lub 爱力, 31-latek z małego miasteczka na Śląsku. Od prawie dekady żyje poza granicami kraju. Przyszło mu mieszkać w Splicie, Edynburgu, Salamance, Vigo, 水头, wiosce TaVan, Alikante, Ulaɣanqada qota czy Perth. Obecnie do złapania w 杭州 w Chinach. Przejechał autostopem dziesiątki tysięcy km w niezliczonych krajach. Poza tym […]


					Świadome podróżowanie cz. 2 Rajzyfiber

Świadome podróżowanie cz. 2

klimat, przyszłość i technologie

Jeżeli trafiłeś na tą stronę przypadkiem, ponieważ chcesz dowiedzieć się czym jest świadome podróżowanie to SUPER. Ale zacznij od początku – Świadome podróżowanie cz.1 Dostrzegaj skutki zmian klimatycznych i mów o tym [głośno!!!] Pisząc o ekologii (w tym miejscu), nie mógłbym pominąć bezpośredniego nawiązania do skutków zmian klimatycznych, które staram się postrzegać okiem inżyniera (jako […]


					Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje Rajzyfiber

Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje

Zagranica, plaża, góry, namiot....

Poniższe listy zawierają wszystko (a nawet trochę więcej) to co warto spakować na rodzinne (niemowlak + kilkulatka + rodzice) aktywne objazdowe zagraniczne wakacje. Co spakować dla każdego uczestnika z osobna? *Czepek naprawdę warto spakować, ponieważ często jest wymagany od korzystającychz darmowych basenów zlokalizowanych na terenie pól namiotowych. Co zabrać dla całej rodziny? Dla najmłodszych członków […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij