Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?
Photo by Ramon Kagie on Unsplash

Kilka słów wstępu

Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać na dłużej (bagaż rejestrowany), a podczas przesiadek na lotniskach mogą przydarzyć się wielogodzinne przestoje i nieplanowe opóźnienia.

Mało tego, powinieneś wziąć także pod uwagę ewentualność zagubienia bagażu przez linie lotnicze, dlatego rzeczy unikatowe, czy lekarstwa lepiej mieć na pokładzie! Przezorny zawsze ubezpieczony.

Obowiązkowo przeanalizuj zawartość swojego bagażu i kieszeni także pod względem rzeczy zakazanych do wniesienia na pokład samolotu. Gaz pieprzowy, farba w sprayu, nożyczki, scyzoryk, wiertarka, raki, kijki trekkingowe, śledzie odpadają.

Pamiętaj, że czym więcej warstw ubrania będziesz mieć na sobie, tym więcej miejsca na inne rzeczy w plecaku. Ubrane większe buty (np. trekkingowe), polar, kurtka i wypełnione w nich wszystkie kieszenie to standard, gdy wchodzisz na pokład samolotu.


Co zabrać w podróż samolotem

Poniżej starałem się stworzyć jak najbardziej uniwersalną listę rzeczy, które przydadzą się podczas weekendowego wyjazdu tanimi liniami, ale także na dwutygodniowe wakacje w ciepłych krajach – do zimnych mało kto lata.

U –  ubrane na sobie (i schowane w kieszeniach)

P – bagaż podręczny brany na pokład samolotu (przydatne na lotnisku podczas przesiadek lub w samolocie)

R – może być tylko w rejestrowanym

… – brak litery – jak komu wygodnie i w zależności od wolnego miejsca

  • Paszport (U)
  • Paszportówka / portfel (U)
  • Bilet lotniczy (U)
  • Międzynarodowa książeczka szczepień (U)
  • Polarowa bluza rozpinana (U)
  • Długie spodnie najlepiej z odpinanymi nogawkami (U)
  • Ołówek/długopis (U)
  • Buty (trekkingi lub adidasy) (U)
  • Chusteczki higieniczne (U)
  • Szczoteczka do zębów i pasta (P)
  • Ładowarka do telefonu (P)
  • Zapasowe baterie, akumulatorki czy powerbank (P)
  • Czołówka (P)
  • Zażywane lekarstwa (P)
  • Krople do nosa/oka (P)
  • Okulary przeciwsłoneczne (P)
  • Cienki ręcznik szybkoschnący (P)
  • Mapa papierowa (P)
  • Dobra książka / gazety / czytnik (P)
  • Kosmetyczka zawieszana (R)
  • Scyzoryk wielofunkcyjny (R)
  • Kurtka przeciwdeszczowa (R)
  • Kapelusz, czapka z daszkiem
  • Plastikowy zapinany worek na płyny w bagażu podręcznym
  • Koszulki / T-shirty
  • Adaptery do gniazdek
  • Japonki / klapki
  • Bielizna
  • Spodenki plażowe / strój kąpielowy
  • Asortyment bezpieczeństwa (osobna lista)


Kilka sprawdzonych trików

Niektóre linie lotnicze zastrzegają, że w pewnych okolicznościach (np. w przypadku braku miejsca na pokładzie) Twój bagaż podręczny trafi pod pokład samolotu!

Jeśli podczas wrzucania tych wszystkich niepotrzebnych, ale jakże uroczych pamiątek dla całej rodziny zastanawiasz się czy waga Twojego bagażu mieści się jeszcze w dopuszczalnej normie to powinieneś odwiedzić sklep wędkarski po podręczną wagę. Domyślnie dla ryb, ale i do zważenia bagażu nada się idealnie, a do tego bez problemu zmieści się w plecaku.

Czy warto zabezpieczyć w jakiś sposób plecak turystyczny przed położeniem na podajnik taśmowy dla bagaży rejestrowanych? To zależy Ci na nim zależy – taka gra słów. Plecak turystyczny w przeciwieństwie do walizki czy nawet torby sportowej, ma zwykle bardzo dużo luźnych odstających pasków, które aż się proszą, aby się w coś wplątać. Przed pożegnaniem się z bagażem odwijam pas biodrowy na lewa stronę i ciasno zapinam go z przodu plecaka. Wszystkie paski zaciskam jak najmocniej, aby plecak przypominał sztywną bryłę i wiąże je z sobą w taki sposób, by nic luźno nie wisiało. Na koniec zakładam na niego pokrowiec przeciwdeszczowy, aby mieć pewność, że nic się nigdzie nie zapląta.

Folia stretchowa / duży worek na śmieci i solidna taśma klejąca może się przydać, aby zabezpieczyć naderwany plecak lub delikatną walizkę przed uszkodzeniem podczas transportu. Jeżeli o tym nie pomyślisz to na niektórych lotniskach będziesz mógł skorzystać – oczywiście odpłatnie – z specjalnej owijarki.

Plecak czy walizkę dobrze oznaczyć w jakiś oczoje… – rzucający się w oczy, niepowtarzalny – sposób, dzięki czemu nikt przez pomyłkę nie zabierze naszego bagażu, a my dostrzeżemy go na podajniku taśmowym już z daleka.

Jeżeli przewozisz jakieś delikatne rzeczy w plecaku (butelki, tablet, okulary, chińską ceramikę) to obowiązkowo wkładają ją do głównej komory otoczoną grubą warstwą ręczników, ubrań, a najlepiej także śpiworem. Wielokrotnie na własne oczy widziałem jak „delikatnie wrzucane są” nasze bagaże pod pokład samolotu.

Uwaga na powerbanki i zapasowe baterie, bo kiedyś cofnęli mnie na odprawie i kazali te rzeczy włożyć do kieszeni, ponieważ pod pokładem mogą stwarzać niebezpieczeństwo – tak mi powiedzieli.

Jeżeli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym to pomyśl o plastikowych czy bambusowych sztućcach, ponieważ dodatkowy widelec, łyżka czy nożyk zawsze na wakacjach może się przydać.

Jeżeli wiesz, że czeka Cię kilkugodzinny postój na jakimś lotnisku w oczekiwaniu na kolejny lot to też wiesz, że będziesz mógł się w końcu wynudzić, wyciszyć z książką lub udać na window shopping, chyba że podróżujesz z dziećmi. Wtedy czeka Cię …. Dlatego jeszcze przed wylotem obowiązkowo sprawdź jakie darmowe atrakcje czekają na lotnisku na rodziny z dziećmi. Bawialnie, kina, miniaturowe parki rozrywki, interaktywne atrakcje, wycieczki po okolicy, ogrody tematyczne, to darmowe punkty, które przy odrobinie szczęścia spotkasz na swojej trasie – do płatnych należą m.in. baseny, lodowiska czy nawet mini Oktoberfest. Warto rzucić okiem na atrakcje nie tylko tych najwyżej ocenianych lotnisk świata w Monachium, Singapurze czy Hongkongu, bo czasem można się zaskoczyć. 

Sporo praktycznych informacji na tematy takie jak reklamacje biletów, polowania na tanie loty czy radzenia sobie na lotniskach podczas kilkugodzinnych przesiadek znajdziesz w rozdziale dotyczącym planowania podróży.


Tanie latanie

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób „ustrzelić” tanie bilety lotnicze? To zapraszam do pobrania aktualnego wydania Rajzyfiber lub do posta poświęconego tej tematyce: „Tanie latanie”.


Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

Spis wszystkich interaktywnych Rajzylist

Apteczka turytstyczna

Wakacyjna lista rzeczy dla zmotoryzowanych

Uniwersalna lista rzeczy

Podziel się z nami Twoimi doświadczeniami

Jeżeli wiesz co jeszcze warto dopisać do tych list to proszę, daj nam znać w komentarzu.

Zobacz więcej
Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					B Rajzyfiber

B

jak baterie, bielizna, buty

W tym poście znajdziesz opis: Baterie zapasowe paluszki Baterie zapasowe do telefonu lub mały powerbank Bielizna Buty Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Baterie zapasowe paluszki Jeśli wyruszamy w podróż na kilka dni i planujemy też wędrować wieczorami po zmroku, to na pewno […]


					Podróże samolotem Rajzyfiber

Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?

Kilka słów wstępu Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać […]


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]


					Zaskakujący Singapur Podróże

Zaskakujący Singapur

czyli dużo zdjęć i ciekawostek

To jest mój ulubiony post z tego kraju, ponieważ zawarłem w nim wiele z tego co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Pierwsza rzecz, która już mogła rzucić Ci się w oczy to te dziwne dość stare (jak na Singapur to bardzo stare) zabudowania z zdjęcia na górze strony. W tym nowoczesnym kraju możesz znaleźć kilka […]


					Wstęp. Idea poradnika Rajzyfiber

Wstęp. Idea poradnika

jako lekarstwo na Rajzyfiber

„Herodot z zapałem i zachwytem dziecka poznaje swoje światy. Jego najważniejsze odkrycie – że jest ich wiele. I że każdy jest inny. Każdy ważny. I że trzeba je poznać, bo te inne światy, inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie. I dlatego Herodot, […]


					Staże zagraniczne Rajzyfiber

Staże zagraniczne

Student w podróży

Paweł Serniak – absolwent biotechnologii na Politechnice Śląskiej, w latach 2011–2017 związany ze Stowarzyszeniem IAESTE Polska, dzięki któremu miał okazje odbyć staże w Chinach i Brazylii. W tej studenckiej organizacji pełnił m.in. funkcję Prezesa Polskiego Zarządu Stowarzyszenia i Członka Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Podczas swoich kadencji reprezentował nasz kraj na ogólnoświatowych konferencjach. Sympatyk odkrywania piękniejszych zakątków […]


					Nosidła i chusty Rajzyfiber

Nosidła i chusty

Co dobrze wiedzieć przed zakupem

Ten fragment książki (ten artykuł) powstał dzięki współpracy z Moniką Osińską-Żabką i nie jest to post sponsorowany, a typowy uświadamiający jak wszystkie pozostałe w rozdziały Rajzyfiber. Monika Osińska- Żabka – aktywna mama dwóch wynoszonych dziewczynek, chustoświrka, certyfikowana doradczyni noszenia AND, prezes towarzyszenia „Śląsk w chuście”. Kobieta o wielu talentach:  autorka e-booka „Start do chustonoszenia”, nadsztygar […]


					Niezbędniki turystyczne Rajzyfiber

Niezbędniki turystyczne

Wszystko co niezbędne w podróży

Co to jest ten niezbędnik? Wychodząc z domu dla kobiety niezbędnikiem będzie torebka, zawsze gotowa aby złapać ją w dłoń i opuścić mieszkanie. Dla przeciętnego faceta będzie to tzw. wielka trójca czyli klucze, portfel i telefon. Dla staroświeckiego brytyjskiego dżentelmena będzie to jeszcze parasol – bo taki mają klimat. Dla rodzica niemowlaka będzie to także […]


					Jak oszczędzać w podróży Rajzyfiber

Jak oszczędzać w podróży

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS TREŚCI RAJZYFIBER Bezpieczeństwo finansowe w podróży Wszystkie Rajzylisty, czyli listy rzeczy do spakowania Jak znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze – wkrótce link Tanie bilety lotnicze – instrukcja praktyczna Drobne oszczędności Grosz do grosza…. Darmowe toaletyJeśli spędzamy w danym mieście kilka dni, to obowiązkowo pierwszego powinniśmy w samym […]


					Foteliki samochodowe cz.3 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz.3

Częste błędy

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Po prostu wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. […]


					Słowacja nieodkryta Podróże

Słowacja nieodkryta

Diery, Wielki Rozsutec. Chleb

Rzuć na to okiem! Oficjalne mapy płatnych dróg na terenie Słowacji i Czech. Pamiętaj, aby spakować dokumenty z auta! Całe życie kojarzyłem Słowację jako ten mały kraj w którym można znaleźć brakującą część naszych Tatr. Kilka osób wspomniało mi jeszcze o Słowackim Raju i właściwie to wszystko co przychodziło mi do głowy myśląc „góry Słowacji”. […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2

Genewa, miasto z fontanną

zobacz także: Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 1 W Genewie spędziłem 4 noce z czego dwie na domówkach w bardzo dużym międzynarodowym gronie. Pierwszą z pracownikami ośrodka naukowego CERN (tak tego od Wielkiego Zderzacza Hadronów), a druga już bardziej otwartą dla wszystkich młodych pracowników genewskich organizacji (ONZ, WHO, Czerwony Krzyż – który zresztą został założony […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij