Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?
Photo by Ramon Kagie on Unsplash

Kilka słów wstępu

Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać na dłużej (bagaż rejestrowany), a podczas przesiadek na lotniskach mogą przydarzyć się wielogodzinne przestoje i nieplanowe opóźnienia.

Mało tego, powinieneś wziąć także pod uwagę ewentualność zagubienia bagażu przez linie lotnicze, dlatego rzeczy unikatowe, czy lekarstwa lepiej mieć na pokładzie! Przezorny zawsze ubezpieczony.

Obowiązkowo przeanalizuj zawartość swojego bagażu i kieszeni także pod względem rzeczy zakazanych do wniesienia na pokład samolotu. Gaz pieprzowy, farba w sprayu, nożyczki, scyzoryk, wiertarka, raki, kijki trekkingowe, śledzie odpadają.

Pamiętaj, że czym więcej warstw ubrania będziesz mieć na sobie, tym więcej miejsca na inne rzeczy w plecaku. Ubrane większe buty (np. trekkingowe), polar, kurtka i wypełnione w nich wszystkie kieszenie to standard, gdy wchodzisz na pokład samolotu.


Co zabrać w podróż samolotem

Poniżej starałem się stworzyć jak najbardziej uniwersalną listę rzeczy, które przydadzą się podczas weekendowego wyjazdu tanimi liniami, ale także na dwutygodniowe wakacje w ciepłych krajach – do zimnych mało kto lata.

U –  ubrane na sobie (i schowane w kieszeniach)

P – bagaż podręczny brany na pokład samolotu (przydatne na lotnisku podczas przesiadek lub w samolocie)

R – może być tylko w rejestrowanym

… – brak litery – jak komu wygodnie i w zależności od wolnego miejsca

  • Paszport (U)
  • Paszportówka / portfel (U)
  • Bilet lotniczy (U)
  • Międzynarodowa książeczka szczepień (U)
  • Polarowa bluza rozpinana (U)
  • Długie spodnie najlepiej z odpinanymi nogawkami (U)
  • Ołówek/długopis (U)
  • Buty (trekkingi lub adidasy) (U)
  • Chusteczki higieniczne (U)
  • Szczoteczka do zębów i pasta (P)
  • Ładowarka do telefonu (P)
  • Zapasowe baterie, akumulatorki czy powerbank (P)
  • Czołówka (P)
  • Zażywane lekarstwa (P)
  • Krople do nosa/oka (P)
  • Okulary przeciwsłoneczne (P)
  • Cienki ręcznik szybkoschnący (P)
  • Mapa papierowa (P)
  • Dobra książka / gazety / czytnik (P)
  • Kosmetyczka zawieszana (R)
  • Scyzoryk wielofunkcyjny (R)
  • Kurtka przeciwdeszczowa (R)
  • Kapelusz, czapka z daszkiem
  • Plastikowy zapinany worek na płyny w bagażu podręcznym
  • Koszulki / T-shirty
  • Adaptery do gniazdek
  • Japonki / klapki
  • Bielizna
  • Spodenki plażowe / strój kąpielowy
  • Asortyment bezpieczeństwa (osobna lista)


Kilka sprawdzonych trików

Niektóre linie lotnicze zastrzegają, że w pewnych okolicznościach (np. w przypadku braku miejsca na pokładzie) Twój bagaż podręczny trafi pod pokład samolotu!

Jeśli podczas wrzucania tych wszystkich niepotrzebnych, ale jakże uroczych pamiątek dla całej rodziny zastanawiasz się czy waga Twojego bagażu mieści się jeszcze w dopuszczalnej normie to powinieneś odwiedzić sklep wędkarski po podręczną wagę. Domyślnie dla ryb, ale i do zważenia bagażu nada się idealnie, a do tego bez problemu zmieści się w plecaku.

Czy warto zabezpieczyć w jakiś sposób plecak turystyczny przed położeniem na podajnik taśmowy dla bagaży rejestrowanych? To zależy Ci na nim zależy – taka gra słów. Plecak turystyczny w przeciwieństwie do walizki czy nawet torby sportowej, ma zwykle bardzo dużo luźnych odstających pasków, które aż się proszą, aby się w coś wplątać. Przed pożegnaniem się z bagażem odwijam pas biodrowy na lewa stronę i ciasno zapinam go z przodu plecaka. Wszystkie paski zaciskam jak najmocniej, aby plecak przypominał sztywną bryłę i wiąże je z sobą w taki sposób, by nic luźno nie wisiało. Na koniec zakładam na niego pokrowiec przeciwdeszczowy, aby mieć pewność, że nic się nigdzie nie zapląta.

Folia stretchowa / duży worek na śmieci i solidna taśma klejąca może się przydać, aby zabezpieczyć naderwany plecak lub delikatną walizkę przed uszkodzeniem podczas transportu. Jeżeli o tym nie pomyślisz to na niektórych lotniskach będziesz mógł skorzystać – oczywiście odpłatnie – z specjalnej owijarki.

Plecak czy walizkę dobrze oznaczyć w jakiś oczoje… – rzucający się w oczy, niepowtarzalny – sposób, dzięki czemu nikt przez pomyłkę nie zabierze naszego bagażu, a my dostrzeżemy go na podajniku taśmowym już z daleka.

Jeżeli przewozisz jakieś delikatne rzeczy w plecaku (butelki, tablet, okulary, chińską ceramikę) to obowiązkowo wkładają ją do głównej komory otoczoną grubą warstwą ręczników, ubrań, a najlepiej także śpiworem. Wielokrotnie na własne oczy widziałem jak „delikatnie wrzucane są” nasze bagaże pod pokład samolotu.

Uwaga na powerbanki i zapasowe baterie, bo kiedyś cofnęli mnie na odprawie i kazali te rzeczy włożyć do kieszeni, ponieważ pod pokładem mogą stwarzać niebezpieczeństwo – tak mi powiedzieli.

Jeżeli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym to pomyśl o plastikowych czy bambusowych sztućcach, ponieważ dodatkowy widelec, łyżka czy nożyk zawsze na wakacjach może się przydać.

Jeżeli wiesz, że czeka Cię kilkugodzinny postój na jakimś lotnisku w oczekiwaniu na kolejny lot to też wiesz, że będziesz mógł się w końcu wynudzić, wyciszyć z książką lub udać na window shopping, chyba że podróżujesz z dziećmi. Wtedy czeka Cię …. Dlatego jeszcze przed wylotem obowiązkowo sprawdź jakie darmowe atrakcje czekają na lotnisku na rodziny z dziećmi. Bawialnie, kina, miniaturowe parki rozrywki, interaktywne atrakcje, wycieczki po okolicy, ogrody tematyczne, to darmowe punkty, które przy odrobinie szczęścia spotkasz na swojej trasie – do płatnych należą m.in. baseny, lodowiska czy nawet mini Oktoberfest. Warto rzucić okiem na atrakcje nie tylko tych najwyżej ocenianych lotnisk świata w Monachium, Singapurze czy Hongkongu, bo czasem można się zaskoczyć. 

Sporo praktycznych informacji na tematy takie jak reklamacje biletów, polowania na tanie loty czy radzenia sobie na lotniskach podczas kilkugodzinnych przesiadek znajdziesz w rozdziale dotyczącym planowania podróży.


Tanie latanie

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób „ustrzelić” tanie bilety lotnicze? To zapraszam do pobrania aktualnego wydania Rajzyfiber lub do posta poświęconego tej tematyce: „Tanie latanie”.


Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

Spis wszystkich interaktywnych Rajzylist

Apteczka turytstyczna

Wakacyjna lista rzeczy dla zmotoryzowanych

Uniwersalna lista rzeczy

Podziel się z nami Twoimi doświadczeniami

Jeżeli wiesz co jeszcze warto dopisać do tych list to proszę, daj nam znać w komentarzu.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					S Rajzyfiber

S

Sandały, Spodnie długie, Śpiwór ...

W tym poście znajdziesz opis: Sandały Słuchawki Spodnie długie Spodenki plażowe Śpiwór Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Sandały Stanowią one jedną z najważniejszych pozycji w naszym plecaku. Po pierwsze, po całym dniu chodzenia w grubych trekkingach będziemy marzyć o przewietrzeniu swoich stóp. […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]


					Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii Polecane miejsca

Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii

Prezent ślubny dla Asi i Łukasza

Życzenia Ktoś kiedyś dał mi książkę w której było napisane: „Niekiedy są sobie [dwoje ludzi] nieodzownijak maszt i żagiel.Jedno bez drugiego traci sens,a razem mogą odbywaćnajdalszą podróż” „Dwoje ludzi” Iwona Chmielewska Tego Wam życzymy,abyście się uzupełniali i razem wyruszali w tą nową podróż*. – Czekaliki *Dosłownie i w przenośni – jaką jest wspólne życie i […]


					Dzieci w górach Rajzyfiber

Dzieci w górach

Czyli rodzina na szlaku

Po pierwsze i najważniejsze: to nie dzieci chodzą z nami w góry, tylko my z dziećmi!!! Powtórzę raz jeszcze: nie zabieramy dzieci na trasę przygotowaną pod dorosłych, ale to dorosłych zabieramy na wycieczkę zaplanowaną pod dzieci. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby nie zniechęcić najmłodszych członków wyprawy. Jeżeli trasa będzie dla nich zbyt ciężka lub […]


					Iran pierwsze wrażenia Podróże

Iran pierwsze wrażenia

Przygoda z policją i reklamówka z Biedronki

Przewodnik zakupiony sześć miesięcy wcześniej, bilety cztery, a wizy załatwione miesiąc temu. Noclegi po części już ogarnięte przez internet u „losowych” osób, a transport to jak zwykle autostop. Słodycze z Polski już w plecaku, koszulka z symbolami skończona no i pamiątkowe naklejki dla pomocnych też wydrukowane. Można ruszać 🙂 Na lotnisku w Teheranie „Czasem życie […]


					e-Bezpieczeństwo w podróży Rajzyfiber

e-Bezpieczeństwo w podróży

Hasło to nie wszystko

Ten post jest kontynuacją (albo uzupełnieniem) wcześniejszego artykułu na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas podróży. Z wcześniejszego dowiesz się w jaki sposób nie dać się okraść w realu, a w tym poście skupimy się na bezpieczeństwie związanym z wykorzystaniem internetu. czytaj też wcześniejszy post: Bezpieczeństwo w podróży Silne hasła Dzisiaj silne hasło nie może być […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 2

Genewa, miasto z fontanną

zobacz także: Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 1 W Genewie spędziłem 4 noce z czego dwie na domówkach w bardzo dużym międzynarodowym gronie. Pierwszą z pracownikami ośrodka naukowego CERN (tak tego od Wielkiego Zderzacza Hadronów), a druga już bardziej otwartą dla wszystkich młodych pracowników genewskich organizacji (ONZ, WHO, Czerwony Krzyż – który zresztą został założony […]


					Jak osiągnąć szczęście ? Jak żyć?

Jak osiągnąć szczęście ?

Czyli proste porady i innowacyjna metoda #0

Ten post jest wprowadzeniem do kategorii postów dotyczących poszukiwania szczęścia, a konkretniej umiejętności dostrzegania go w codziennym życiu i przemyśleniach na ten temat. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany tymi zagadnieniami to rekomenduję czytać jeden post w miesiącu pochodzący z tej kategorii. Osobiście uważam się za bardzo szczęśliwą osobę. Prawdę mówiąc nie jestem w stanie wyobrazić sobie […]


					Słowenia baśniowa kraina Podróże

Słowenia baśniowa kraina

Europejska stolica aktywnych wakacji

Słowem wstępu. Uprzedzam, że ten post – w przeciwieństwie do wszystkich innych na stronie – zawiera sporo zdjęcia z naszego „prywatnego rodzinnego albumu”. Jest to spowodowane tym, że ten post jest kierowany właśnie do rodzin z dziećmi (#aktywnaRodzinka) i z perspektywy rodzica był pisany. Wiele osób przed, w trakcie i po podróży pytało się nas […]


					Planowanie podróży Rajzyfiber

Planowanie podróży

Jak dobrze zaplanować wyjazd?

Czytaj 1 cz. tego tekstu: Czy planowanie podróży nas uszczęśliwia – badania naukowe. Gdzie się wybrać tym razem? Jeśli zaczynasz planować najbliższy urlop albo z rozmachem cały podróżniczy rok, to rzut oka na pinezki (pisze o nich TUTAJ) i już wiesz, gdzie najlepiej pojechać tym razem – czym ich więcej w danym kraju czy na […]


					#CzysteSzlaki Rajzyfiber

#CzysteSzlaki

Szczegóły i geneza akcji

Raz do roku z okazji Dnia Ziemi dzieci z pobliskich szkół wyruszają w góry, do lasów, parków i zbierają śmieci. Super!!! Ale dlaczego nie możemy sprzątać codziennie ? Choć trochę, tak przy okazji. Swój pokój też sprzątasz tylko raz do roku? Nauczyliśmy się, że tak jak w walentynki wystarczy raz do roku pokazać komuś swoje […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]

Zamknij