W tym przypadku Twój bagaż powinien być jak najmniejszy, aby zmieścił Ci się na kolanach w samochodzie i nie ciążył podczas całodniowych przejazdów, ale także zawierał wszystko co pozwoli Ci przetrwać noc gdy będziesz zmuszony spędzić ją dosłownie w szczerym polu.
Do czasu pisania tych słów przejechałem autostopem już ponad 23 tysiące km w przeważającej większości samotnie. Rozbiłem „to” w Europie, Iranie, Wietnamie, Gruzji …. i zawsze było warto! Zresztą pomimo, że mam dwójkę dzieci, samochód, własną firmę i fundację dalej zdarza mi się podróżować autostopem przy każdej nadarzającej się okazji. Teraz już kompletnie nie chodzi o zaoszczędzenie kilku złotych, a … A tak właściwie o co ? Rzuć okiem na poniższą listę.
- Bo to jedyny sposób, aby tak naprawdę „dać się porwać” przygodzie,
- Aby lepiej zrozumieć świat jakim jest, a nie taki jakim go pokazują i przekuć swoją bańkę informacyjną,
- Bo dobrze czasem otworzyć się na obcych ludzi,
- Aby uczyć się cierpliwości i pokory,
- Przypominać sobie jak doceniać to czym świat nas obdarowuje gdy nie mamy na to wpływu,
- Aby stale przekonywać się, że na całym świecie, niezależnie od wiary, koloru skóry, stanu na koncie ludzi dobrej woli w dalszym ciągu jest całe mnóstwo,
- Jest to super ekologiczne, bo kierowca i tak jedzie tam gdzie jedziemy.
Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce
Spis wszystkich interaktywnych Rajzylist
Dlaczego podróżuję autostopem – cały wpis
Wszystkie wpisy dotyczące autostopu – #autostop
Lista rzeczy do spakowania w apteczce podróżniczej
Lista rzeczy do spakowania na wypady autostopowe
Tutaj jeszcze bardziej niż podczas pozostałych sposobów podróżowania liczy się spryt, kreatywność i wielofunkcyjność dlatego powinieneś się wykazać. zamieszczam tylko te rzeczy typowo pod autostop, bo wszystko co Ci się przyda podczas biwakowania, górskich wędrówek, zwiedzania miast …. znajdziesz na pozostałych listach.
- Marker (czarny, wyraźny i gruby)
- Plecak*
- Kamizelka odblaskowa
- Polska flaga (na szybki powrót do kraju)**
- Drobne podarki dla pomocnych kierowców
- Powerbank
- Dezodorant
- Ładowarka samochodowa
- Jasny czysty T-shirt
- Czapka z daszkiem, kapelusz
- Odblaski (opaski)
- Papierowa mapa (łatwiejsza w użytku i nie wymagająca zasilania)
- Chusta (duża i cienka)
- Śpiwór
- Karimata
- Kosmetyczka zawieszana (osobna lista)
- Saszetka – niezbędnik turysty (osobna lista)
- Asortyment bezpieczeństwo (osobna lista)
* Plecak – czym mniejszy, tym wygodniejszy. Jednak podczas wielotygodniowych tras będziesz zmuszony korzystać z dwóch. Pierwszy, do przechowywaniu prowiantu i rzeczy najcenniejsze, trzymamy na kolanach w samochodzie. Zwykle w formie minimalistycznego worka, który nieużywany zmieści się w kieszeni. Drugi wkładany do bagażnika, większych z całym naszym sprzętem często także z namiotem.
**W jaki sposób kilka tysięcy kilometrów od domu możemy dać znać mijającemu nas kierowcy, że znamy jego język i chcemy się z nim zabrać aż do naszego ojczystego kraju? Do tego celu podczas europejskich wojaży pakujemy naszą flagę narodową. Bardzo prosty, czytelny z daleka i intuicyjny symbol, który każdy kierowca zrozumie. Ciężko zagranicą przegapić swoją flagę narodową, ponieważ podświadomie stale jej wypatrujemy – choćby na tablicach rejestracyjnych. Nie ma szybszej metody na złapanie powrotnego transportu. Niezależnie od tego jak daleko od Polski się znajdujesz, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pierwszy kierowca, który się zatrzyma będzie dla Ciebie także tym ostatnim złapanym poza granicami naszego kraju.
Jeżeli wiesz co jeszcze warto dopisać do tych list to proszę, daj nam znać w komentarzu.
Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.
Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.
Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.
Idea która nam przyświeca:
„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”
Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!
Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!
Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.