Finanse w podróży

Bezpieczeństwo finansowe
Joanna Kozdra

Dla kogo jest ten artykuł ? Dla każdego. Niezależnie czy podróżujesz samotnie, czy z rodziną, po naszym kraj czy najdalszych zakątkach naszego globu, rowerem czy samolotem dowiesz się z tego tekstu jak przygotować się do wyjazdu w aspekcie szeroko rozumianych finansów. O tym jak oszczędzać w podróży pisze w kontynuacji tego wpisu.

Wyjazdy wakacyjne, wycieczki, podróże i przygody

To co musimy sobie wyjaśnić na początku, to fakt, że wyjazdy wakacyjne, wycieczki, podróże i przygody to totalnie różne rzeczy, które tylko czasem mogą się pokrywać. Wyjazdy wakacyjne zwykle są najdroższe, bo wiążą się z klasycznym wakacyjnym odpoczynkiem – i wydawaniem pieniędzy na wakacyjne atrakcje i uciechy. Wycieczki – mam na myśli te zorganizowane jednodniowe – też obciążą nasz budżet, choć – o czym pisze poniżej – często są warte swojej ceny.

Podróże to to wszystko co kojarzymy z szeroko rozumianym przemieszaniem się – samochodem, samolotem ale także rowerem, pieszo czy autostopem – i pomimo, że mogą trwać nawet wiele miesięcy to mogą być finalnie tańsze od typowych tygodniowych wyjazdów wakacyjnych. Przygody to natomiast to po co większość młodych – duchem – osób zwykle wyrusza w podróż, czyli wszystko to co nieplanowanego i darmowego przydarza nam się po drodze – to wszystko to co warte jest wspominania nawet po wielu latach. Przygody płatne to nic innego jak atrakcja turystyczna.

Wiem, że wiele osób może się nie zgodzić z tymi moimi definicjami, ale na potrzebę wstępu do tego tekstu powinny wystarczyć, aby skłoniły czytelnika do przemyślenia „czy przygody muszą nas wiele kosztować”.

Interaktywny spis treści

Bankowość

Co spakować na wyjazd

Polska nowoczesną bankowościom stoi

Alert BIK i podobne aplikacje


Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych.

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

Tanie latanie – krok po kroku


Bankowość

Wybór odpowiedniego konta w banku i karty płatniczej

Na ten temat muszę napisać trochę więcej, bo szukając nowego konta w banku (wyjaśnię niżej dlaczego) przejrzałem wiele stron, odwiedziłem wiele banków i odbyłem kilka rozmów. Na początek wyjaśniam, że wszystkie poniższe oceny są mojego autorstwa i bazują na tym co znalazłem w Internecie i osobiście potwierdziłem w placówce każdego z banków. Nie jest to (niestety 😉 ) żaden sponsorowany materiał. Informacje tutaj zawarte pochodzą z 2022 roku, więc jeśli nie wykorzystałeś ich od razu, mogą okazać się częściowo „przeterminowane”.

Dobrze pamiętam, jak na początku 2016 roku banki wprowadziły bardzo duże nieoczekiwane zmiany w tabeli opłat – byłem akurat przed kolejnym wyjazdem – kilkukrotnie podnosząc ceny pewnych usług, dlatego też warto też warto sprawdzić, czy konto dotychczas wykorzystywane podczas podróży dalej jest tym najlepszym. Ja do tej pory byłem posiadaczem konta Direct w ING i byłem z niego baaardzo zadowolony. Konto Direct w Polsce jeszcze jako tako się sprawdza, ale podczas podróży zagranicznych może generować już bardzo duże dodatkowe opłaty.


Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta w banku, jeśli podróżujesz za granicę:

Opłaty związane z przewalutowaniem. Nie mam na myśli tutaj różnicy kursów walut w poszczególnych bankach, a jedynie o dodatkowej opłacie pobieranej za wykonywanie transakcji w walucie innej niż ta na koncie. (O aplikacji Revolut, która w wygodny sposób umożliwia zarządzanie wieloma kontami walutowymi pisze w rozdziale „Aplikacje mobilne”)

Opłata za wypłacanie z bankomatu za granicą. Nie ma co liczyć na znalezienie bankomatu swojego banku za granicą oraz na dokonywanie płatności kartą w każdym punkcie obsługi czy sklepie. Dlatego często jedynie gotówka gwarantuje spokojną głowę, pod warunkiem, że nie mamy jej przy sobie zbyt wiele, a tylko na kilka dni. Tym samym wizyta w bankomacie siłą rzeczy często jest koniecznością.

Opłata za dokonywane transakcje bezgotówkowe za granicą. W wielu krajach nie ma z tym większego problemu i osobiście za granicą czuję się bezpieczniej z plastikiem niż z gotówką. Mowa o płaceniu kartą debetową.

Wirtualna karta kredytowa prepaid. Nie lubię się zadłużać i nosić zbędnego plastiku przy sobie, a niestety za niektóre rzeczy, takie jak rezerwacje noclegów, bilety lotnicze itp. trzeba płacić właśnie kartą kredytową (choć niektóre banki chwalą się, że ich karty debetowe są traktowane przez część systemów rezerwacyjnych jako kredytowe, np. Mlilenium). Na szczęście niektóre klasyczne banki (np. ING) wprowadziły usługę polegającą na utworzeniu prawie darmowego konta (koszt wydania to 0 zł dla osób poniżej 20 roku życia, a dla wszystkich pozostałych 20zł), które w systemach bankowych jest widoczne jako karta kredytowa i bez problemu – co wielokrotnie sprawdziłem – można za jego pomocą płacić za bilety lotnicze i rezerwować noclegi. Fintechy takie jak Revolut oferują podobne usługi za darmo – choć bardziej konserwatywni klienci nie do końca im jeszcze ufają – nazywane jednorazową kartą płatniczą. Jest to w 100% bezpieczna forma płatności, bo podając dane z tej karty, nie musisz obawiać się, że ktoś się zadłuży na Twój rachunek, ponieważ za jej pomocą możesz wydawać tylko pieniądze, które wcześniej przelałeś na konto do niej podpięte.

Dostępność placówek, ponieważ czasem bez wizyty w oddziale w celu wyjaśnienia pewnych kwestii lub własnoręcznego podpisu, się nie obejdzie.

Dodatkowe usługi typu darmowe konta walutowe i darmowe karty płatnicze podpięte do tych kont.

Na koniec to, co nas zawsze interesuje najbardziej – najlepiej, aby było DARMOWE.

UWAGA
Przy transakcjach płatniczych i wyciągach z bankomatów należy jeszcze uwzględnić różnice kursów walut. Na początku złotówki są przewalutowane na dolary lub euro, a później na miejscową walutę. Różne banki mogą mieć różne kursy.


O czym warto pomyśleć

Najbezpieczniej brać w podróż 2 karty płatnicze – Visa i MasterCard lub inne. Czasem może się zdarzyć, że w danym kraju używa się kart tylko jednej z tych firm. Przykładem jest Wietnam, w którym Visa nie wszędzie jest akceptowana.

Na kartce w portfelu i w telefonie swój numer wirtualnej karty płatniczej wraz z numerem CVV2 (koniecznym do wykonania transakcji), aby w każdej chwili bezpiecznie zarezerwować nocleg i bilet lotniczy przez Internet bez zbędnego zadłużania się.

WSKAZÓWKA PRAKTYCZNA
Przechowując w portfelu jakieś dane, np. numer konta lub wirtualnej karty płatniczej, dobrze jest dopisać jedną cyfrę (o której pamiętamy), aby zabezpieczyć się przed ewentualnym wykorzystaniem tych danych.

Uwaga na bankomaty. Rozdzielaj pieniądze. Najbezpieczniej korzystać z tych montowanych w bankach, a najmniej tych, które są ulokowane bezpośrednio na turystycznych ulicach bez kamer. W kurortach wakacyjnych na całym świecie (również w Polsce) trzeba uważać korzystając z bankomatów. W 2019 roku na Bali dziesiątki turystów utraciło swoje oszczędności, bo przestępcy zeskanowali ich karty przy wypłacaniu z bankomatu. Dlatego ja na koncie z podpiętą kartą płatniczą mam zwykle nieduże kwoty pieniędzy, które uzupełniam poprzez aplikację mobilną, jeśli jest taka potrzeba.

Przed wylotem sprawdź kursy walut wszystkich odwiedzanych oraz tranzytowych krajów i je zapisz. Tylko w ten sposób płynnie wypłacisz odpowiednią sumę w bankomacie lub nie przepłacisz za posiłek na lotnisku – nie wszędzie od razu połączysz się z internetem. Do czasu mojego lądowania w Budapeszcie byłem przekonany, że w każdym bankomacie na świecie na pierwszym ekranie przy wyborze kwoty wyświetlają się najmniejsze wartości. Jednak to nieprawda. Czasem wszystkie kwoty, które wyświetlają się na pierwszym ekranie, po przeliczeniu na złotówki to kwoty powyżej tysiąca złotych. Gdybym nie znał przelicznika, to mógłbym się nieźle przejechać.

W części krajów na świecie, i co może zaskakujące także w Europie – np. w tak popularnej Chorwacji – właściciele bankomatów naliczają swoje dodatkowe opłaty za wypłaty z ich maszyn. Zwykle taka opłata jest stała i nie zależy od wypłacanej kwoty. Informacja o takiej prowizji zawsze powinna zostać wyświetlona podczas logowania się do bankomatu.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego posiada trochę gotówki w kieszeni, a już szczególnie monet na opłaty za parkomaty, bilety itp. Głupio wyciągać z bankomatu 5 euro na parking gdy opłata za wypłatę gotówki to dodatkowe 5 euro – takie sytuacje przydarzyły mi się w Chorwacji i Włoszech, gdzie wiele parkomatów akceptuje TYLKO monety.

Najbezpieczniej mieć zainstalowane dwie aplikacje bankowe z różnych banków. Podczas dłuższych zagranicznych podróży możemy zostać zmuszeni do wykonywania przelewów przez telefon (opłaty za mieszkanie, telefon czy ZUS i podatki), dlatego warto dla bezpieczeństwa mieć dwie różne aplikacje. Kilkukrotnie w życiu miałem już z tym problemy. W ING większość przelewów wymaga przepisania kodu otrzymanego sms, jednak za zagranicę taki sms może dotrzeć ze zbyt dużym opóźnieniem, aby umożliwić uwierzytelnienie transakcji i problem gotowy.

Dobrze mieć w banku zawsze jedno bezpieczne konto, na którym trzymamy większość oszczędności i do którego nie wyrobiliśmy sobie karty płatniczej, aby w razie kradzieży/napadu nie utracić wszystkich pieniędzy. Dobrze, gdy to konto będzie miało wysoką opłatę za wyciąganie środków (np. oszczędnościowe), abyśmy nie korzystali z niego przy drobnych transakcjach. W ten sposób zminimalizujemy prawdopodobieństwo, że jakiś haker dostanie się do naszych życiowych oszczędności.


Polska nowoczesną bankowościom stoi

W Polsce wszyscy przywykli do transakcji zbliżeniowych w sklepach, na straganach, w taksówce czy u dostawcy pizzy. Miej jednak na uwadze, że jesteśmy jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem technologi płatności zbliżeniowych i w czołówce otwartych na nowości w technologiach finansowych społeczeństwem na świecie. Dyrektor generalny Visa w Polsce ogłosił, że wkrótce Polska, jako pierwszy kraj na świecie, osiągnie poziom 100% jeśli chodzi o liczbę terminali płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. W 2018 roku dokonaliśmy też po raz pierwszy transakcji internetowych na wyższą łączną kwotę, niż wypłaciliśmy z bankomatów. Jakby tego było mało, w trzech miesiącach przytoczonego roku dokonaliśmy transakcji w Internecie na większą kwotę za pomocą technologi BLIK niż kartami bankowymi.

Dla niewtajemniczonych dodam, że BLIK to Polski wynalazek i do niedawna niedostępny nigdzie indziej na świecie. Sami nie jesteśmy tego świadomi, ale kraje zachodnie pod względem technologi w finansach wyprzedziliśmy o kilka długości. Po co o tym piszę? Gdy byłem się wspinać z kumplem na ferratach w Austrii i Niemczech ogromnym dla nas szokiem – i nie mniejszym problemem – było nieakceptowanie w niektórych kawiarniach, restauracjach czy sklepach płatności kartą! Musieliśmy wrócić do czasów przez nas już zapomnianych i szukać bankomatów, z których w Polsce właściwie przestaliśmy korzystać.

Z tego powodu miej na uwadze podczas wyjazdów, nawet do krajów przez nas postrzeganych jako te bardziej rozwinięte, że płatności gotówką w wielu miejscach są dalej jedyną formą płatności.


Alert BIK i podobne aplikacje

Na koniec zagadnienie nie do końca związane z finansami w podróży, ale w 100% z bezpieczeństwem finansowym. Wyobraź sobie sytuację, gdy wracasz po wakacjach wypoczęty do domu (albo po prostu z pracy), a tam w skrzynce na listy czeka na Ciebie wezwanie od komornika z żądaniem zapłaty za kredyt. Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że to nie Ty zaciągnąłeś ten kredyt! Niestety bank uważa inaczej, bo został on zarejestrowany na Twoje dane (które mogły zostać wykradzione z jakiejkolwiek bazy danych, choćby rzędowej).

Historia jakich wiele w czasach, gdy firmy umożliwiają zaciąganie kredytów lub pożyczek poprzez Internet lub na telefon. Takie wydarzenie często staje się tragicznym punktem kulminacyjnym w życiu normalnego człowieka. Znam jeden sposób, który umożliwia bardzo szybkie podjecie działania w takiej sytuacji i może uratować resztę naszego życia. Mowa tutaj o płatnej usłudze Alerty BIK, która za 24 zł rocznie (pierwszy rok jest droższy) będzie wysyłać nam sms w sytuacji, gdy ktoś wyśle do Biura Informacji Kredytowej zapytanie kredytowe dotyczące naszej osoby. Inne polecane aplikacje, które też mogą nam pomóc w takiej sytuacji (choć z ich usług nie korzystałem), to System Bezpieczny PESEL, credit freeze, FairPay czy chrońPESEL.pl. Warto w wolnej chwili zainteresować się tym zagadnieniem, ponieważ bez pieniędzy (a tym bardziej z długiem) w daleką podróż nie wyjedziemy.

Czytaj dalej
Kontynuacja rozdziału dotyczącego finansów podróży znajdziesz tutaj: Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Blog, nie blog? Inne

Blog, nie blog?

Dlaczego ten „blog” nie będzie kolejnym „blogiem” podróżniczym

Jeśli przyjmiemy, że ludzie nie lubą czytać (2/3 Polaków nie przeczytało żadnej książki w 2015 roku ), a ja nie potrafię dobrze pisać (w szkole miałem stwierdzoną dysleksję i nigdy nie dostałem nawet 3 z dyktanda) to nasuwa się pytanie …. Po co ten „blog” ??? Przede wszystkim chcę podzielić się z Tobą własnym doświadczeniem […]


					Czy strach jeździ starą Ładą ??? Podróże

Czy strach jeździ starą Ładą ???

Przerażający dzień na granicy Azerbejdżańskiej

Ten post jest inny niż większość pozostałych. Nie zamieszczę w nim zbyt wielu fotografii, ciekawostek czy porad. To będzie jeden długi tekst wypełniony emocjami, strachem i radością. Było strasznie i strasznie fajnie, nawet zarobiłem 50zł (choć nie chciałem). Ten dzień pomimo, że w mało atrakcyjnym miejscu być może będę pamiętał najdłużej z całej tej wyprawy. […]


					[*] [*] [*] Krzysiu .... Jak żyć?

[*] [*] [*] Krzysiu ....

Czy da się pogodzić z śmiercią bliskiej osoby?

Nie znam słów za pomocą których mógłbym opisać jak wielką stratą jest śmierć młodszego brata, ale za pomocą słów które znam postaram się przelać na papier to wszystko co we mnie siedzi. Cały ten smutek, żal i złość. Złość na siebie, na Ciebie, na nas wszystkich… Będę pisać bo wiem, że to pomaga. Rozmowa w […]


					Apteczka turystyczna Rajzyfiber

Apteczka turystyczna

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy

Jestem zdania, że są tylko dwie rzeczy, na które warto w życiu, bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze. Tak się składa, że te dwie rzeczy, którymi są kolejno ZDROWIE i PODRÓŻE łączą się w tym rozdziale. Łączą się nie bez przypadku, ponieważ bez zdrowia ciężko w pełni cieszyć się z podróży. Zawartość apteczki turystycznej Poniższa lista […]


					Lotnisko w Kutaisi, Gruzja Podróże

Lotnisko w Kutaisi, Gruzja

czyli wszystko co powinieneś wiedzieć

Odwiedzając Gruzję po raz drugi (w 2018 roku) spotkałem się z pewnym malutki ale jednak powszechnym problemem. Jak tanio dojechać z lotniska w Kutaisi do celu podróżny i jak później na nie wrócić. Po przeszukaniu internetu znalazłem kilka starych wskazówek, które jednak zwykle nie prezentują dwóch najtańszych opcji… Wylądowałem i co dalej? Po przylocie i […]


					Podróże samolotem Rajzyfiber

Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?

Kilka słów wstępu Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać […]


					Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii Polecane miejsca

Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii

Prezent ślubny dla Asi i Łukasza

Życzenia Ktoś kiedyś dał mi książkę w której było napisane: „Niekiedy są sobie [dwoje ludzi] nieodzownijak maszt i żagiel.Jedno bez drugiego traci sens,a razem mogą odbywaćnajdalszą podróż” „Dwoje ludzi” Iwona Chmielewska Tego Wam życzymy,abyście się uzupełniali i razem wyruszali w tą nową podróż*. – Czekaliki *Dosłownie i w przenośni – jaką jest wspólne życie i […]


					A Rajzyfiber

A

Litera A, jak ...

W tym poście znajdziesz opis: Adapter do gniazdka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Adapter do gniazdka W podróżowaniu jedną z najpiękniejszych rzeczy jest fakt, że nawet najprostsze rzeczy mogą nas zaskoczyć. Wydawało by się, że w każdym hostelu, jeśli tylko posiadamy swoją […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.1 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.1

Zasady ogólne

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]


					G - gesty na świecie Rajzyfiber

G - gesty na świecie

Na co należy uważać

Co kraj, to obyczaj. Warto podróżować, aby je odkrywać. Najciekawsze jednak są te odkrycia, które nie mieszczą się nam w głowie. Wyobraź sobie, że jedziesz do jakiegoś kraju, a tam to, co traktowałeś za prawdę tak oczywistą, że aż niepodważalną, funkcjonuje całkiem inaczej. Zaskoczenie, które nam w takiej sytuacji towarzyszy, może przypominać odkrycie porównywalne z […]

2 thoughts on “Finanse w podróży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij