Finanse w podróży

Bezpieczeństwo finansowe
Joanna Kozdra

Dla kogo jest ten artykuł ? Dla każdego. Niezależnie czy podróżujesz samotnie, czy z rodziną, po naszym kraj czy najdalszych zakątkach naszego globu, rowerem czy samolotem dowiesz się z tego tekstu jak przygotować się do wyjazdu w aspekcie szeroko rozumianych finansów. O tym jak oszczędzać w podróży pisze w kontynuacji tego wpisu.

Wyjazdy wakacyjne, wycieczki, podróże i przygody

To co musimy sobie wyjaśnić na początku, to fakt, że wyjazdy wakacyjne, wycieczki, podróże i przygody to totalnie różne rzeczy, które tylko czasem mogą się pokrywać. Wyjazdy wakacyjne zwykle są najdroższe, bo wiążą się z klasycznym wakacyjnym odpoczynkiem – i wydawaniem pieniędzy na wakacyjne atrakcje i uciechy. Wycieczki – mam na myśli te zorganizowane jednodniowe – też obciążą nasz budżet, choć – o czym pisze poniżej – często są warte swojej ceny.

Podróże to to wszystko co kojarzymy z szeroko rozumianym przemieszaniem się – samochodem, samolotem ale także rowerem, pieszo czy autostopem – i pomimo, że mogą trwać nawet wiele miesięcy to mogą być finalnie tańsze od typowych tygodniowych wyjazdów wakacyjnych. Przygody to natomiast to po co większość młodych – duchem – osób zwykle wyrusza w podróż, czyli wszystko to co nieplanowanego i darmowego przydarza nam się po drodze – to wszystko to co warte jest wspominania nawet po wielu latach. Przygody płatne to nic innego jak atrakcja turystyczna.

Wiem, że wiele osób może się nie zgodzić z tymi moimi definicjami, ale na potrzebę wstępu do tego tekstu powinny wystarczyć, aby skłoniły czytelnika do przemyślenia „czy przygody muszą nas wiele kosztować”.

Interaktywny spis treści

Bankowość

Co spakować na wyjazd

Polska nowoczesną bankowościom stoi

Alert BIK i podobne aplikacje


Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

SPIS TREŚCI RAJZYFIBER

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych.

Wszystkie Rajzylisty czyli listy rzeczy do spakowania

Tanie latanie – krok po kroku


Bankowość

Wybór odpowiedniego konta w banku i karty płatniczej

Na ten temat muszę napisać trochę więcej, bo szukając nowego konta w banku (wyjaśnię niżej dlaczego) przejrzałem wiele stron, odwiedziłem wiele banków i odbyłem kilka rozmów. Na początek wyjaśniam, że wszystkie poniższe oceny są mojego autorstwa i bazują na tym co znalazłem w Internecie i osobiście potwierdziłem w placówce każdego z banków. Nie jest to (niestety 😉 ) żaden sponsorowany materiał. Informacje tutaj zawarte pochodzą z 2022 roku, więc jeśli nie wykorzystałeś ich od razu, mogą okazać się częściowo „przeterminowane”.

Dobrze pamiętam, jak na początku 2016 roku banki wprowadziły bardzo duże nieoczekiwane zmiany w tabeli opłat – byłem akurat przed kolejnym wyjazdem – kilkukrotnie podnosząc ceny pewnych usług, dlatego też warto też warto sprawdzić, czy konto dotychczas wykorzystywane podczas podróży dalej jest tym najlepszym. Ja do tej pory byłem posiadaczem konta Direct w ING i byłem z niego baaardzo zadowolony. Konto Direct w Polsce jeszcze jako tako się sprawdza, ale podczas podróży zagranicznych może generować już bardzo duże dodatkowe opłaty.


Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konta w banku, jeśli podróżujesz za granicę:

Opłaty związane z przewalutowaniem. Nie mam na myśli tutaj różnicy kursów walut w poszczególnych bankach, a jedynie o dodatkowej opłacie pobieranej za wykonywanie transakcji w walucie innej niż ta na koncie. (O aplikacji Revolut, która w wygodny sposób umożliwia zarządzanie wieloma kontami walutowymi pisze w rozdziale „Aplikacje mobilne”)

Opłata za wypłacanie z bankomatu za granicą. Nie ma co liczyć na znalezienie bankomatu swojego banku za granicą oraz na dokonywanie płatności kartą w każdym punkcie obsługi czy sklepie. Dlatego często jedynie gotówka gwarantuje spokojną głowę, pod warunkiem, że nie mamy jej przy sobie zbyt wiele, a tylko na kilka dni. Tym samym wizyta w bankomacie siłą rzeczy często jest koniecznością.

Opłata za dokonywane transakcje bezgotówkowe za granicą. W wielu krajach nie ma z tym większego problemu i osobiście za granicą czuję się bezpieczniej z plastikiem niż z gotówką. Mowa o płaceniu kartą debetową.

Wirtualna karta kredytowa prepaid. Nie lubię się zadłużać i nosić zbędnego plastiku przy sobie, a niestety za niektóre rzeczy, takie jak rezerwacje noclegów, bilety lotnicze itp. trzeba płacić właśnie kartą kredytową (choć niektóre banki chwalą się, że ich karty debetowe są traktowane przez część systemów rezerwacyjnych jako kredytowe, np. Mlilenium). Na szczęście niektóre klasyczne banki (np. ING) wprowadziły usługę polegającą na utworzeniu prawie darmowego konta (koszt wydania to 0 zł dla osób poniżej 20 roku życia, a dla wszystkich pozostałych 20zł), które w systemach bankowych jest widoczne jako karta kredytowa i bez problemu – co wielokrotnie sprawdziłem – można za jego pomocą płacić za bilety lotnicze i rezerwować noclegi. Fintechy takie jak Revolut oferują podobne usługi za darmo – choć bardziej konserwatywni klienci nie do końca im jeszcze ufają. Jest to w 100% bezpieczna forma płatności, bo podając dane z tej karty, nie musisz obawiać się, że ktoś się zadłuży na Twój rachunek, ponieważ za jej pomocą możesz wydawać tylko pieniądze, które wcześniej przelałeś na konto do niej podpięte.

Dostępność placówek, ponieważ czasem bez wizyty w oddziale w celu wyjaśnienia pewnych kwestii lub własnoręcznego podpisu, się nie obejdzie.

Dodatkowe usługi typu darmowe konta walutowe i darmowe karty płatnicze podpięte do tych kont.

Na koniec to, co nas zawsze interesuje najbardziej – najlepiej, aby było DARMOWE.

UWAGA
Przy transakcjach płatniczych i wyciągach z bankomatów należy jeszcze uwzględnić różnice kursów walut. Na początku złotówki są przewalutowane na dolary lub euro, a później na miejscową walutę. Różne banki mogą mieć różne kursy.


O czym warto pomyśleć

Najbezpieczniej brać w podróż 2 karty płatnicze – Visa i MasterCard lub inne. Czasem może się zdarzyć, że w danym kraju używa się kart tylko jednej z tych firm. Przykładem jest Wietnam, w którym Visa nie wszędzie jest akceptowana.

Na kartce w portfelu i w telefonie swój numer wirtualnej karty płatniczej wraz z numerem CVV2 (koniecznym do wykonania transakcji), aby w każdej chwili bezpiecznie zarezerwować nocleg i bilet lotniczy przez Internet bez zbędnego zadłużania się.

WSKAZÓWKA PRAKTYCZNA
Przechowując w portfelu jakieś dane, np. numer konta lub wirtualnej karty płatniczej, dobrze jest dopisać jedną cyfrę (o której pamiętamy), aby zabezpieczyć się przed ewentualnym wykorzystaniem tych danych.

Uwaga na bankomaty. Rozdzielaj pieniądze. Najbezpieczniej korzystać z tych montowanych w bankach, a najmniej tych, które są ulokowane bezpośrednio na turystycznych ulicach bez kamer. W kurortach wakacyjnych na całym świecie (również w Polsce) trzeba uważać korzystając z bankomatów. W 2019 roku na Bali dziesiątki turystów utraciło swoje oszczędności, bo przestępcy zeskanowali ich karty przy wypłacaniu z bankomatu. Dlatego ja na koncie z podpiętą kartą płatniczą mam zwykle nieduże kwoty pieniędzy, które uzupełniam poprzez aplikację mobilną, jeśli jest taka potrzeba.

Przed wylotem sprawdź kursy walut wszystkich odwiedzanych oraz tranzytowych krajów i je zapisz. Tylko w ten sposób płynnie wypłacisz odpowiednią sumę w bankomacie lub nie przepłacisz za posiłek na lotnisku – nie wszędzie od razu połączysz się z internetem. Do czasu mojego lądowania w Budapeszcie byłem przekonany, że w każdym bankomacie na świecie na pierwszym ekranie przy wyborze kwoty wyświetlają się najmniejsze wartości. Jednak to nieprawda. Czasem wszystkie kwoty, które wyświetlają się na pierwszym ekranie, po przeliczeniu na złotówki to kwoty powyżej tysiąca złotych. Gdybym nie znał przelicznika, to mógłbym się nieźle przejechać.

W części krajów na świecie, i co może zaskakujące także w Europie – np. w tak popularnej Chorwacji – właściciele bankomatów naliczają swoje dodatkowe opłaty za wypłaty z ich maszyn. Zwykle taka opłata jest stała i nie zależy od wypłacanej kwoty. Informacja o takiej prowizji zawsze powinna zostać wyświetlona podczas logowania się do bankomatu.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego posiada trochę gotówki w kieszeni, a już szczególnie monet na opłaty za parkomaty, bilety itp. Głupio wyciągać z bankomatu 5 euro na parking gdy opłata za wypłatę gotówki to dodatkowe 5 euro – takie sytuacje przydarzyły mi się w Chorwacji i Włoszech, gdzie wiele parkomatów akceptuje TYLKO monety.

Najbezpieczniej mieć zainstalowane dwie aplikacje bankowe z różnych banków. Podczas dłuższych zagranicznych podróży możemy zostać zmuszeni do wykonywania przelewów przez telefon (opłaty za mieszkanie, telefon czy ZUS i podatki), dlatego warto dla bezpieczeństwa mieć dwie różne aplikacje. Kilkukrotnie w życiu miałem już z tym problemy. W ING większość przelewów wymaga przepisania kodu otrzymanego sms, jednak za zagranicę taki sms może dotrzeć ze zbyt dużym opóźnieniem, aby umożliwić uwierzytelnienie transakcji i problem gotowy.

Dobrze mieć w banku zawsze jedno bezpieczne konto, na którym trzymamy większość oszczędności i do którego nie wyrobiliśmy sobie karty płatniczej, aby w razie kradzieży/napadu nie utracić wszystkich pieniędzy. Dobrze, gdy to konto będzie miało wysoką opłatę za wyciąganie środków (np. oszczędnościowe), abyśmy nie korzystali z niego przy drobnych transakcjach. W ten sposób zminimalizujemy prawdopodobieństwo, że jakiś haker dostanie się do naszych życiowych oszczędności.


Polska nowoczesną bankowościom stoi

W Polsce wszyscy przywykli do transakcji zbliżeniowych w sklepach, na straganach, w taksówce czy u dostawcy pizzy. Miej jednak na uwadze, że jesteśmy jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem technologi płatności zbliżeniowych i w czołówce otwartych na nowości w technologiach finansowych społeczeństwem na świecie. Dyrektor generalny Visa w Polsce ogłosił, że wkrótce Polska, jako pierwszy kraj na świecie, osiągnie poziom 100% jeśli chodzi o liczbę terminali płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. W 2018 roku dokonaliśmy też po raz pierwszy transakcji internetowych na wyższą łączną kwotę, niż wypłaciliśmy z bankomatów. Jakby tego było mało, w trzech miesiącach przytoczonego roku dokonaliśmy transakcji w Internecie na większą kwotę za pomocą technologi BLIK niż kartami bankowymi.

Dla niewtajemniczonych dodam, że BLIK to Polski wynalazek i do niedawna niedostępny nigdzie indziej na świecie. Sami nie jesteśmy tego świadomi, ale kraje zachodnie pod względem technologi w finansach wyprzedziliśmy o kilka długości. Po co o tym piszę? Gdy byłem się wspinać z kumplem na ferratach w Austrii i Niemczech ogromnym dla nas szokiem – i nie mniejszym problemem – było nieakceptowanie w niektórych kawiarniach, restauracjach czy sklepach płatności kartą! Musieliśmy wrócić do czasów przez nas już zapomnianych i szukać bankomatów, z których w Polsce właściwie przestaliśmy korzystać.

Z tego powodu miej na uwadze podczas wyjazdów, nawet do krajów przez nas postrzeganych jako te bardziej rozwinięte, że płatności gotówką w wielu miejscach są dalej jedyną formą płatności.


Alert BIK i podobne aplikacje

Na koniec zagadnienie nie do końca związane z finansami w podróży, ale w 100% z bezpieczeństwem finansowym. Wyobraź sobie sytuację, gdy wracasz po wakacjach wypoczęty do domu (albo po prostu z pracy), a tam w skrzynce na listy czeka na Ciebie wezwanie od komornika z żądaniem zapłaty za kredyt. Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że to nie Ty zaciągnąłeś ten kredyt! Niestety bank uważa inaczej, bo został on zarejestrowany na Twoje dane (które mogły zostać wykradzione z jakiejkolwiek bazy danych, choćby rzędowej).

Historia jakich wiele w czasach, gdy firmy umożliwiają zaciąganie kredytów lub pożyczek poprzez Internet lub na telefon. Takie wydarzenie często staje się tragicznym punktem kulminacyjnym w życiu normalnego człowieka. Znam jeden sposób, który umożliwia bardzo szybkie podjecie działania w takiej sytuacji i może uratować resztę naszego życia. Mowa tutaj o płatnej usłudze Alerty BIK, która za 24 zł rocznie (pierwszy rok jest droższy) będzie wysyłać nam sms w sytuacji, gdy ktoś wyśle do Biura Informacji Kredytowej zapytanie kredytowe dotyczące naszej osoby. Inne polecane aplikacje, które też mogą nam pomóc w takiej sytuacji (choć z ich usług nie korzystałem), to System Bezpieczny PESEL, credit freeze, FairPay czy chrońPESEL.pl. Warto w wolnej chwili zainteresować się tym zagadnieniem, ponieważ bez pieniędzy (a tym bardziej z długiem) w daleką podróż nie wyjedziemy.

Czytaj dalej
Kontynuacja rozdziału dotyczącego finansów podróży znajdziesz tutaj: Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Podobało Ci się ten artykuł? – Możesz nam pomóc – teraz kolej na Twój ruch!

Jeżeli informacje zawarte na tej stronie uważasz za wartościowy to daj nam znać pozostawiając wysoką ocenę (5 gwiazdek) pod postem lub pomóż nam go promować udostępniając go na swoim profilu w social mediach.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (2)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Co spakować na autostopowe przygody Rajzyfiber

Co spakować na autostopowe przygody

Nie tylko dla odważnych

W tym przypadku Twój bagaż powinien być jak najmniejszy, aby zmieścił Ci się na kolanach w samochodzie i nie ciążył podczas całodniowych przejazdów, ale także zawierał wszystko co pozwoli Ci przetrwać noc gdy będziesz zmuszony spędzić ją dosłownie w szczerym polu. Do czasu pisania tych słów przejechałem autostopem już ponad 23 tysiące km w przeważającej […]


					Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking Rajzyfiber

Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking

Lista rzeczy do spakowania

Mam taką swoją tradycję, którą celebruję już od szkoły średniej, że przynajmniej raz na 2 lata wybieram się na kilkudniowy – przynajmniej 5 dniowy – samotny treking w góry. Nie robię tego tylko dlatego, że kocham góry ale chyba przede wszystkim aby spojrzeć na swoje życie / problemy z dystansu i odciąć się na te […]


					Książki, które warto... cz.2 Inne

Książki, które warto... cz.2

przeczytać w wolnej chwili

zobacz też: Książki, które warto przeczytać cz. 1 Książki rozwijające „Rajzyfiber” – Grzegorz Czekała Od początku powstania tej strony miałem w głowie ideę stworzenia (wraz z znajomymi i internautami ) praktycznej ściągi dla osób, które wyruszają w podróż. Mowa o listach rzeczy, które warto spakować do plecaka w zależności od typu, czasu trwania i celu […]


					Przydatne aplikacje w podróży Rajzyfiber

Przydatne aplikacje w podróży

Sprawdzone i polecane

Odkąd ktoś mądry wymyślił przenośny komputer (kto był pierwszy to temat dość kontrowersyjny, ale na pewno musiał być mądry), a później smartfona, podróżowanie zmieniło się nie do poznania. Nigdy wcześniej zdobywanie informacji w podróży nie było aż tak łatwe, ale również nigdy wcześniej podróżowanie nie służyło w takim dużym stopniu promowaniu swojej osoby – w […]


					Przed wyruszeniem na tatrzański szlak Rajzyfiber

Przed wyruszeniem na tatrzański szlak

Przygotowanie

Podziękowania dla Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Adam Marasek – ratownik i starszy instruktor ratownictwa TOPR, wieloletni zastępca naczelnika TOPR, Przewodnik Tatrzański I klasy, Przewodnik wysokogórski IVBV, Instruktor Narciarski PZN, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Bardzo zapracowany twórca treści z tematyki bezpieczeństwa w […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]


					Gdzie z dziećmi w góry? Rajzyfiber

Gdzie z dziećmi w góry?

O motywowaniu i polecane trasy

Z dziećmi w góry? Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy to bezpieczne i czy im się to spodoba? Oczywiście, że tak. Może nie powinno się zaczynać od razu od Morskiego Oka (monotonne asfaltowe wejście) czy Rys (trochę niebezpiecznie). Ale jest przecież w naszym kraju wiele innych wręcz idealnych tras dla dzieci. Zobacz także: Co […]


					Dwa wymiary podróżowania Rajzyfiber

Dwa wymiary podróżowania

fizyczny i metafizyczny

O autorze Eliasz Kita, Eli, Ilaj, Elijas, lub 爱力, 31-latek z małego miasteczka na Śląsku. Od prawie dekady żyje poza granicami kraju. Przyszło mu mieszkać w Splicie, Edynburgu, Salamance, Vigo, 水头, wiosce TaVan, Alikante, Ulaɣanqada qota czy Perth. Obecnie do złapania w 杭州 w Chinach. Przejechał autostopem dziesiątki tysięcy km w niezliczonych krajach. Poza tym […]


					Kalendarium podróżnicze Rajzyfiber

Kalendarium podróżnicze

Zaplanuj wyjazd krok po kroku

Post ten kierowany jest do osób, które planują – warto podkreślić słówko „planują” któremu zagadnieniu poświęcony jest cały wcześniejszy post dostępny TUTAJ – przynajmniej kilkudniową podróż po Europie lub poza jej granicami i chcą przygotować się na wszystko, co nieplanowane. 7 miesięcy *Niewiele jest szczepień obowiązkowych, dlatego wyruszając w większość kierunków, można ten punkt pominąć. […]


					Kategoria prowokująca do myślenia Prowokacje

Kategoria prowokująca do myślenia

Myślisz, że myślisz za dużo?

Jakie tematy będę poruszać posty z kategorii prowokacje. Kim są osoby nadwydajne mentalnie oraz nonkonformiści? Dlaczego tak niewiele osób zadaje sobie poważne pytania? Dowiesz się z tego artykułu. Tą kategorię postów zacząłem tworzyć już jako uczeń podstawówki. Pamiętam jak kładłem się na podłodze z wzrokiem skierowanym w sufit i rozmyślałem. Czasem rozmyślałem dlaczego robią się […]


					Dlaczego podróżuję autostopem? Prowokacje

Dlaczego podróżuję autostopem?

O odkrywaniu siebie, zrozumieniu życia i osiągnięciu szczęścia

Jeśli nie podróżujesz autostopem i nie rozumiesz dlaczego dorośli ludzie dalej to robią, ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli Twoje dziecko wybiera się w taką, a Ty chcesz mu to wybić z głowy to powinieneś to przeczytać. Jeśli dotychczas nie podróżowałeś stopem ale chcesz zacząć to po przeczytaniu tego artykułu powinieneś spojrzeć na tą formę […]


					Foteliki samochodowe cz. 1 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 1

Wprowadzenie

Ten fragment książki będzie miał inną strukturę niż pozostałe rozdziały, ponieważ napisałem go w formie odpowiedzi na pytania, które powinni zadać sobie wszyscy rodzice przed włożeniem dziecka do samochodu. Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego […]

Zamknij