Koronawirus - Jak żyć

w czasach światowej epidemii ?

Wiele postów na blogu zamieszczam w kategorii „jak żyć” (ekologicznie, szczęśliwie, wydajnie) i to co je wszystkie łączy to powiązanie w jakiś sposób z moimi turystycznymi, życiowymi czy zawodowymi doświadczeniami oraz konkretnymi poradami do wprowadzenia w życie. Tym razem nie będzie inaczej, a że temat gorący i dotykający każdego z nas zdecydowałem się opublikować post już dziś (piątek 13 marca) gdy mamy czas na podjecie pewnych działań.

Uprzedzam, że jeżeli poszukujesz wypowiedzi ekspertów to źle trafiłeś bo aby je zdobyć wystarczy włączyć TVN 24, Polsat News czy TVP info albo odwiedzić jeden z rzetelnych serwisów (box poniżej). To co znajdziesz w tym poście to przetłumaczone porady z stron WHO na zabezpieczenie się przed wirusem oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu epidemii na życie Twoje i Twoich bliskich, które przywiozłem z dalekich podróży.

Koronawirus – Rzetelne źródła informacji

Najciekawsza szczegółowa interaktywna mapa koronowirus – zarażenia i ofiary

Cała masa danych na temat koronawirusa w Polsce zaprezentowana w intuicyjny sposób

WHO – odpowiedzi na najpopularniejsze pytania Q&A – j. ang

WHO – aktualne statystyki zachorowań – interaktywna mapa – j. ang

Cała masa infografiki jak sobie radzić z koronawirus– j, ang

Oficjalne komunikaty polskiego rządu

Precyzyjna mapa wstępowania koronowirusa w Polsce

Praktyczne porady jak przygotować się ewentualną chorobę – Dr n. med. Maciej Jędrzejko

Czy warto coś tutaj dopisać? Znasz inne rzetelne źródła o koronawirus-ie ? Daj znać w komentarzach.


Z czym mamy do czynienia – czym jest koronawirus

Niewiele wiem na temat wirusów, bakterii i epidemii więc wbrew polskiemu zwyczajowi się nie wypowiem ale zamieszczę poniżej animację przygotowaną przez WHO (j. ang) oraz wypowiedzi kilku (moim zdaniem) rzetelnych twórców internetowych w naszym ojczystym języku (na końcu posta).

Co powinien zrobić każdy z nas?

Największy problem z tym wirusem jest to, że można się zarazić od osób, które nie mają żadnych symptomów oraz przez dotyk jakiejkolwiek powierzchni na której wirus ten osiadł (np. z powodu kichnięcia w stronę wózka w sklepie lub asortymentu, czy zasłaniając się dłonią, a następnie kontakt z klawiaturą przy płatnościach kartą w sklepie). Tyle dobrze, że wirus nie atakuje nas przez skórę tylko przez usta, nos lub oczy dlatego musimy panować nad odruchami i nie dotykać swojej twarzy będąc po za domem (jak to zrobić piszę poniżej)!

Jak podaje WHO wirus ten może przetrwać na przedmiotach od kilku godzin do kilku dni w zależności od okoliczności. Różne źródła podają, że na banknotach znajdywano go po 4 dni, a w sprzyjających okolicznościach potrafi przetrwać na różnych powierzchniach nawet 9 dni (9 dni !!!). To co bardzo przeraża, to fakt, że dzieci są nosicielami wirusa nawet do 4 tygodni (po takim czasie nadal znajdywano wirusa w ich kale), a mogą nie mieć żadnych objaw. Jednak to nie oznacza, że są one bezpieczne. Dzieci też są zagrożone ponieważ z powodu epidemii mają ograniczony dostęp do placówek medycznych, a każdy rodzic wie jak ciężko mogą one przechodzić zwykłą grypę (a mamy na nią sezon).


1. Koronawirus – człowiek, unikaj potencjalnego kontaktu

Tekst z kategorii oczywista oczywistość ale jak to zrobić? Poniżej kilka pomysłów:


Zmień nawyki i zapanuj nad odruchami

Jeżeli zapomniałeś się i złapałeś gołą dłonią wózek / koszyk w sklepie, klamkę klatce schodowej lub wpisałeś kod do otwarcia drzwi, włożyłeś pieniądze do portfela, a potem złapałeś kluczki do samochodu to masz 50% szans, że na Twoich dłoniach jest wirus. Zdecydowana większość zarażonych osób nie ma objaw dlatego nawet nie możemy podejrzewać jak powszechnie się on już zadomowił w naszym otoczeniu. Jeżeli płaciłeś za przejazd autostradą to koronawirus na rękach innych kierowców z całej Europy mógł Cię wyprzedzić i czekać grzecznie już na bramkach. Podobnie z dużymi stacjami benzynowymi.

Pomyślisz, że przesadzam i straszę? Może trochę ale lepiej mieć świadomość jak łatwo wirus się przemieszcza podczas epidemii. Jednak to co najważniejsze nie panikuj! Strach i panika to najgorsi doradcy! Jeżeli szybko umyjesz ręce wodą z mydłem lub zdezynfekujesz je odpowiednim preparatem to nie musisz zbytnio się obawiać. Wystarczy trochę bardziej niż zwykle zadbać o higien i ograniczać dotykanie się po twarzy.

Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Turystyczne metody, które moim zdaniem najlepiej się w takiej sytuacji sprawdzają to:
pomaluj sobie markerem jakiś znaczek na dłoni, a najlepiej na kciuki, zawsze gdy go zauważysz przypomnisz sobie o zasadach higieny. Wiem, że to śmieszne ale ważniejsze, że to skuteczne. Czy to jest gra warta świeczki? Jak najbardziej bo statystycznie dotykamy twarzy aż 26 razy na godzinę!
– na 100% złapiesz klamkę w drzwiach, poręcz lub wózek w sklepie nie patrząc na rękę, dlatego dobrze w tym okresie nosić rękawiczki (choć WHO oficjalnie przekonuje, że mycie dłoni wystarcza i nie trzeba ich osłaniania) lub co normalniej wygląda zbyt długie rękawy w bluzie lub kurtce. Sama czynność ich podciągania przypomni Ci po co ją ubrałeś.


Ogranicz kontakty z ludźmi

Co z tego, że dbasz o higienę rąk jak szalony ale witasz się uściskiem dłoni z kolegami lub całusem z najbliższymi spotkanymi na ulicy? Bez sensu! Niestety dla dobra zamkniętych w domu dzieci i osób starszych lub kobiet w ciąży powinieneś zrobić wszystko aby koronawirus nie zawędrował w Tobie lub na Tobie do domu.

Gdy rozmawiamy to nieświadomie ale jednak plujemy „aerozolem” z swoich ust, czym głośniej mówimy tym dalej plujemy dlatego zachowanie bezpiecznego 1m pomiędzy rozmówcami to także dobry zwyczaj, choć da się natrafić na informacje, że w sprzyjających warunkach wirus może w naszej ślinie zawędrować nawet na odległość 6 m (kichając – źródło).

Jeżeli dostarczasz zakupy swoim dziadkom to zostawiaj je na wycieraczce i nie zostawiaj im reszty bo pamiętając wcześniejsze akapity pieniądze są potencjalnym nośnikiem koronawirusa o wysokim niebezpieczeństwie.


Koronawirus lubi Twój smartfon

Może nie będzie z niego dzwonił ale jeżeli dotykałeś go brudnymi rękami to idealnie się nada do przetransportowania wirusa z rąk na twarz podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Podobnie w domu. Gdy myjesz ręce nie często myślisz, żeby umyć też swój smartfon, a to przecież na nim najprawdopodobniej zagościł Twój nowy współlokator.


Klamki i zamek w drzwiach

Czy jesteś świadomy, że wirus może być rozniesiony po Twoim mieszkaniu nie tylko na „zabrudzonych” zakupach ale i na twoich rękach, które poszedłeś od razu umyć? Zastanów się ile przedmiotów dotknąłeś nim wymyłeś swoje ręce. Klamkę do łazienki? Klucze? Wewnętrzny zamek? Dobrze zdezynfekować wszystkie te rzeczy.

Owoce ?

Tutaj nie wiem co napisać bo przecież nie ma jak ich zdezynfekować a przecież są one na sklepowych pułkach też narażone na zakażenie. Jakieś pomysły ?


2. Zapasy


Robić nie robić?

Wszyscy politycy powtarzają, że nie należy robić nadmiernych zapasów spożywczych ale w tym samym zdaniu nawołują aby najbliższy tydzień lub dwa pozostać w domu. Czyli nie rób zapasów ale nie wychodź z domu? Niezależnie od tego czy wierzysz w teorie spiskowe, które TVP dementuje w każdym materiale czy nie, naprawdę nic nie zaszkodzi zrobić choćby zwykłe większe zakupy aby nie latać do sklepu codziennie. Czym częściej odwiedzasz sklepy w których jest sporo ludzi tym częściej narażasz się, że natkniesz się na koronowirus.

Z świata poza tragicznymi informacjami o lawinowym wzroście liczby osób zarażonych wirusem i wprowadzeniu przez kolejne rządy stanów wyjątkowych czy kwarantanny miast lub regionów docieraj też te pozytywne o skutecznej walce w Azji. Chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę, że walkę te „wygrywają” jedynie kraje, które wprowadziły bardzo rygorystyczne metody walki z wirusem polegające na całkowitym odizolowaniu wszystkich od wszystkich. Jeżeli pójdziemy ich tropem (a innych pomysłów jak na razie brak) to wcześniej czy później przemieszczanie się ludzi będzie musiało zostać w jakimś stopniu (większym lub całkowitym) ograniczone. Zamykane granice, restauracje, kina, teatry, duże sklepy budowlane, ograniczony transport międzynarodowy i sprzedaż w centrach handlowych to stan na godzinę 21.00 w piątek. Jakie kolejne decyzje mogą zostać podjęte jeżeli dotychczasowe działania nie poskutkują spadkiem liczby zachorowań, w co nie wierzą już nawet politycy?


Co kupić

To co jeszcze przemawia za większymi zakupami to ogłoszenie Niemieckiego Urządu Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof (strasznie długa nazwa) aby tak zwyczajnie na wszelki wypadem mieć w domu zapasy na 10 dni. Sugeruje on aby zabezpieczyć na każdą osobę :
– 20l wody,
– 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu,
– 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów,
– 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach,
– 2,6 kg mleka i produktów mlecznych,
– 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku (świeże jajka mają trwałość kilka dni, proszek kilka lat),
– 0,4 kg tłuszczu i olejów,
– produkty, których nie trzeba poddawać obróbce cieplnej na wypadek problemów z dostawą energii,
– to co lubisz, aby nie zwariować.

Z doświadczenia turystycznego wiem (o czym wiele pisze w książce Rajzyfiber) aby zrobić sobie listę zakupionych produktów wraz z datami przydatności do spożycia. W ten sposób jeżeli wszystko potoczy się łagodniej niż w Włoszech, Hiszpanii, Chinach ….. i gdy minie kryzys będziesz wiedział co powinieneś już spożyć, a co może jeszcze chwilę poleżeć w szafce i czego nie musisz zamieszczać na aktualnej liście zakupów.

Przechowuj swoje zapasy w miejscu niewidocznym dla oczu! Jeżeli będziesz widział co dobrego masz do zjedzenia w domu to gwarantuję Ci, że Twoje zapasy znikną szybciej niż powinny.


Minimum normalności

Jeżeli lubisz słodycze to zakup ich więcej. Jeżeli mieszkasz z dzieckiem zrób zapasy tego co lubi (np Kinder Niespodzianek) aby w jak najmniejszym stopniu odczuło to co się dzieje wokoło. Jeśli dobrze to rozegrasz to Twoja pociecha będzie szczęśliwa, że może spędzić więcej czasu z rodzicami i nie zauważy niczego niepokojącego.

Do zapasów mogą należeć też gry planszowe, książki czy abonament na streaming filmów i seriali.


Lekarstwa

Nie wiem czy już dotarły do Ciebie komunikaty władz szpitali ale właśnie zaczynają pojawiać się braki w zaopatrzeniu, a część szpitali przyjmuje już wyłącznie osoby w stanie zagrażającym życiu. Przypomnę, że dopiero od dziś obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego.

Czy tego chcesz czy nie powinieneś zrobić przegląd domowej apteczki, popisać na wszystkich lekarstwach daty przydatności i też je spisać w chronologicznej kolejności. To co nie nadaje się już do spożycia powinieneś wyrzucić do odpowiednich pojemników w aptekach i uzupełnić braki. Bo jeżeli się rozchorujesz lub Twoi bliscy to raczej będziesz mógł liczyć tylko na siebie, bo gdzie się nie pojawisz będzie „persona non grata”.

Nie mam zamiaru nikogo straszyć tym tekstem ale lepiej dmuchać na zimne. Wiem jak to wszystko brzmi. Sam czuję, że może trochę przesadzam ale gdy spojrzę na sytuację w Azji i w bliskich nam Włoszech to chyba ten tekst jest stosunkowo racjonalny.


Paliwo

Masz zatankowany samochód? Jeżeli nie, to lepiej to zrób. Jeżeli doszłoby na naszych ulicach do scen z Wenecji, Mediolanu to nie wszystkie stacje pozostaną otwarte. Nie wiesz czy w kryzysowej sytuacji po drodze do szpitala nie zabraknie Ci nagle paliwa.


3. Wykorzystaj ten czas

Jeżeli musisz chodzić do pracy to ten tekst Cię nie dotyczy, ale jeżeli masz możliwość pozostać w domu to warto by ten czas sensownie zainwestować.


Jest źle i będą zmiany

Z tego co mi wiadomo jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z epidemią, która mogłaby mieć aż taki wpływ na globalną i lokalną gospodarkę.Nie dlatego, że ten koronawirus jest jakiś super wyjątkowy ale dlatego, że dziś naprawdę żyjemy w globalnej wiosce. Zamknięte fabryki w Chinach to braki komponentów w niemieckich fabrykach samochodów. Zamknięte połączenia międzynarodowe to zamknięcia kilku branż przemysłu i tysięcy firm. Sugestia niewychodzenia z domu to cios dla większości małych biznesów, ośrodków szkoleniowych, siłowni, warsztatów …..(które i tak już muszą być zamknięte) A czynsze, kredyty, leasingi i wynagrodzenia trzeba płacić. Brak zleceń, klientów, przestoje na liniach produkcyjnych to brak płynności finansowych.

Przeciętna osoba ma przed oczami „dziwny” okres w pracy czy raczej „dziwny” urlop ale większość małych i średnich pracodawców widmo upadku! Piszę o tym tylko dlatego aby każdy był świadomy, że jeżeli koronawirus zagości u nas na dłużej (tak jak w Azji i Włoszech) to naprawdę wiele się zmieni wokół nas. Co gorsza epidemia nie wystąpiła gdy gospodarka światowa się rozpędzała ale już od kilku miesięcy znacząco spowalniała.

Słuchając ekspertów z telewizji dochodzę do pewnego wniosku, że tak jak musimy zacząć się przyzwyczajać do zmian klimatycznych, wojny za naszą wschodnia granicą, fali uchodźców tak i do koronowirusa. W mediach powtarza się zdanie, ze ten wirus wraz z grypą może (choć tego nie wiemy na pewno) nawiedzać nas sezonowo. Jedyna stała to zmiana.


Zainwestuj swój czas

Na pewno jest wiele rzeczy, które zawsze chciałeś zrobić ale nigdy nie starczało Ci na nie czasu. Mam dobrą wiadomość, teraz będziesz go miał aż w nadmiarze. Najbliższe dwa tygodnie albo i dwa miesiące możesz poświęcić na:
– drobne naprawy domowe lub majsterkowanie (jeśli masz wszystko co potrzebujesz),
– naukę języka – ile nowych słówek możesz się teraz nauczyć i książek w obcych językach przeczytać,
– poznać lepiej żonę, męża, dzieci podczas rozmów, gier i zabaw,
– zrobić masę darmowych (lub płatnych) szkoleń online,
– zacząć ćwiczyć w domu, zrób codziennie o 10 brzuszków więcej, 1 pompkę i 2 przysiady, a po dwóch tygodniach zauważysz super postęp,
– postaw na okres regeneracji potreningowej, sezon sportów na świeżym powietrz przed nami więc dobrze być w formie. Zacznij się rozciągać, rolować popraw technikę ćwiczeń,
– bądź eko, w codziennej gonitwie nie mamy czasu aby zastanowić się jak żyć ekologicznie. Może warto wprowadzić te zmiany teraz. Jakie zmiany? Lista ponad stu prostych eco-nawyków do wprowadzenia w życiu,
– zacznij uczyć swoje dzieci angielskiego,
– zacznij się w końcu wysypiać, a może pojawią się w Twojej głowie nowe pomysły, rozwiązania problemów,


Dom niczym statek

Spędzenie tygodnia z bliskim wydaje się nie najgorszą perspektywą? A spędzenie wspólnie w zamknięciu dwóch miesięcy? Taka sytuacja od razu nasuwa mi zamknięcie marynarzy na statku podczas długiej wyprawy. W jaki sposób wielu dorosłych ludzi zamkniętych na małej przestrzeni potrafi przetrwać bez morderstw dłuższy czas? Chodzi o dwie kwestie: rutyna i zajęcia.

Czym szybciej zaczniecie traktować ten czas jako stan „normalny” (tymczasowy ale aktualnie normalny) to tym szybciej popadać w monotonnie dnia codziennego, która jest zdrowa dla naszej psychiki. Śniadanie o 9, przygotowanie obiadu 13, obiad 14


Apokalipsa biznesów

Jeżeli masz możliwość lub przymus pozostać w domu to postaw na nadrobienie czasu z bliskimi i rozwój. Masz firmę i martwisz się o przyszłość to postaraj się wykorzystać ten czas na rozwój bloga firmowego, zaległości branżowych, zaplanuj strategie, poznaj nowinki marketingowe, zrób sobie liczne szkolenia online (bardzo wiele jest darmowych jak choćby większość od Google). Jeżeli potraktujesz tą przymusową sytuację na którą nie masz najmniejszego wpływu i której nikt na świecie nie przewidział (koronawirus nas solidne zaskoczył) jako czas na przemyślenia to może nie będzie aż tak źle. Jeżeli też jesteś przedsiębiorcą to czeka Cię ciężki okres ale to jak wykorzystasz najbliższy czas zależy tylko od Ciebie (bo niestety nic nam innego nie pozostało).

Ciekawe filmy i artykuły na ten temat

Czy znasz jakieś inne warte wymieniania tutaj materiały lub metody? Daj znać w komentarzach.

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Świadome podróżowanie cz. 2 Rajzyfiber

Świadome podróżowanie cz. 2

klimat, przyszłość i technologie

Jeżeli trafiłeś na tą stronę przypadkiem, ponieważ chcesz dowiedzieć się czym jest świadome podróżowanie to SUPER. Ale zacznij od początku – Świadome podróżowanie cz.1 Dostrzegaj skutki zmian klimatycznych i mów o tym [głośno!!!] Pisząc o ekologii (w tym miejscu), nie mógłbym pominąć bezpośredniego nawiązania do skutków zmian klimatycznych, które staram się postrzegać okiem inżyniera (jako […]


					Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 3 Podróże

Pozytywna historia pewnego autostopu cz. 3

Zamek Gruyères i kosmici

zobacz też: Pozytywna historia pewnego autostopu cz.2 Zamek Gruyères z XIIIw. Jak podaje Wikipedia: „Zamek Gruyères – zamek znajdujący się w miejscowości Gruyères, w alpejskim kantonie Fryburg w Szwajcarii. Nazwa Gruyères pochodzi prawdopodobnie od heraldycznego żurawia panów Gruyères (franc.grue = żuraw). Hrabiowski ród Gruyères jest jednym z najważniejszych we francuskiej części Szwajcarii, jednak jego pochodzenie […]


					O Rajzyfiber

O

Okulary, ołówek, orzechy ...

W tym poście znajdziesz opis: Okładka dowodu rejestracyjnego Okulary przeciwsłoneczne Ołówek Opaska do spania Orzechy Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Okładka dowodu rejestracyjnego Podczas podróży rewelacyjnie sprawdza się mały portfel, czym lżejszy, tym lepiej, czyli bez zbędnych wizytówek, karty z Biedronki i […]


					Z dziećmi w góry - co zabrać? Rajzyfiber

Z dziećmi w góry - co zabrać?

Sprawdzona lista rzeczy do spakowania

Na poniższych listach znajdują się rzeczy kierowane dla kilkumiesięcznych pociech, ale także tych kilkuletnich. Samemu zdecyduj co Tobie się przyda. Poniżej znajdziesz także listę, rzeczy dedykowaną dla dorosłych podróżników – przecież musisz też się przygotować. Dla niemowlaka w góry spakować: zobacz także: Gdzie się wybrać z dziećmi w góry i jak skutecznie motywować je do […]


					Apteczka turystyczna Rajzyfiber

Apteczka turystyczna

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy

Jestem zdania, że są tylko dwie rzeczy, na które warto w życiu, bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze. Tak się składa, że te dwie rzeczy, którymi są kolejno ZDROWIE i PODRÓŻE łączą się w tym rozdziale. Łączą się nie bez przypadku, ponieważ bez zdrowia ciężko w pełni cieszyć się z podróży. Zawartość apteczki turystycznej Poniższa lista […]


					Czuję się zagubiony Prowokacje

Czuję się zagubiony

w świecie informacji

Potrzebuje się przed Wami otworzyć i czymś podzielić. Będę szczery. Czuję się zagubiony w świecie informacji. Czy właściwie w świecie dezinformacji? Zawsze chciałem wiedzieć więcej. Miałem wewnętrzną potrzebę zrozumienia działania wszystkiego co mnie otacza. Ale to się skończyło. Stawiam przed sobą o wiele więcej pytań niż znajduję odpowiedzi. Sam nie wiem czy jeszcze poszukuję odpowiedzi….  […]


					Podróże z dziećmi Rajzyfiber

Podróże z dziećmi

Lepszy wymiar podróżowania

Nim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, jakim jest wędrowanie z dziećmi po górach, chciałbym się z tobą podzielić swoimi przemyśleniami, dlaczego warto podróżować z podopiecznymi. Kilka rodzicielskich przemyśleń na temat podróżowania z dziećmi (nie tylko po górach i nie tylko dla rodziców) Należę do tego grona osób, które od zawsze marzyły o zostaniu rodzicem. […]


					Święta w irańskich górach Podróże

Święta w irańskich górach

Czyli o trekingu podczas Kurban Bajram

W tym poście opisuję drugi dzień wyprawy po górach, dlatego jeśli jesteś zainteresowany tym co było wcześniej (schodowa wioska, prezent zamiast bomby…) zapraszam do wcześniejszego posta, link znajdziesz poniżej. zobacz też: Masluleh – niezwykła górska wioska. Pełna trasa wyprawy jest zaprezentowana na multimedialnej poniższej mapie. Dzień 8 Tajemnicza wioska Po przespanej bardzo wietrzniej nocy, sporo […]


					Mądrze dobieraj przyjaciół Jak żyć?

Mądrze dobieraj przyjaciół

bo to właśnie oni tworzą Twój świat #2

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”. „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Znamy to sformułowanie wszyscy. Jeśli ktoś jest negatywnie nastawionym do świata pesymistą, to ciężko będzie Ci się cieszyć życiem w jego otoczeniu. To typowy wampir energetyczny! Zdecydowanie omijaj takie przypadki! Szukaj ciekawych ludzi. To właśnie Oni  mogą Cię zmotywować. Poszukuj tych, od których […]


					P cz. 2 Rajzyfiber

P cz. 2

Plecak mały i duży, polar ...

W tym poście znajdziesz opis: Plecak duży Plecak mały Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak Polarowa rozpinana bluza Poszewka na jasiek Powerbank Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Plecak duży Osobiście jestem wielkim fanem plecaków. Torba czy walizka zdadzą swój egzamin tylko w sytuacji, gdy […]


					Rzut oka w niedaleką przyszłość Artykuły Prowokacje

Rzut oka w niedaleką przyszłość

Technologie jutra codziennego użytku

Jutro jest już dziś? Czy DZIŚ możemy powiedzieć, że tak naprawdę to JUTRO rozpoczęło się już WCZORAJ? Kiedy zastanawiamy się nad przyszłością (powiedzmy taką za 20 lat, abyśmy byli w stanie ją sobie wyobrazić), nasza wyobraźnia nieuchronnie ucieka w stronę kreskówki o Jetsonach (czytaj Dżetsonach), na której pewnie spora część czytelników się wychowała. Dla młodszych […]


					Co zabrać w góry na jeden dzień Rajzyfiber

Co zabrać w góry na jeden dzień

Lista rzeczy do spakowania

Co ubrać na szlak: Minimalistyczne spodenki do biegania zamiast majtek – to moje ostatnie odkrycie. Genialne rozwiązanie na upalne dni! Ściągasz długie spodnie i już masz krótkie przewiewne gotowe do biegu. Jeżeli mamy lżejszy plecak i kochamy biegać to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod długie spodnie – zawsze ubieram długie aby chronić się […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij