Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?
Photo by Ramon Kagie on Unsplash

Kilka słów wstępu

Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać na dłużej (bagaż rejestrowany), a podczas przesiadek na lotniskach mogą przydarzyć się wielogodzinne przestoje i nieplanowe opóźnienia.

Mało tego, powinieneś wziąć także pod uwagę ewentualność zagubienia bagażu przez linie lotnicze, dlatego rzeczy unikatowe, czy lekarstwa lepiej mieć na pokładzie! Przezorny zawsze ubezpieczony.

Obowiązkowo przeanalizuj zawartość swojego bagażu i kieszeni także pod względem rzeczy zakazanych do wniesienia na pokład samolotu. Gaz pieprzowy, farba w sprayu, nożyczki, scyzoryk, wiertarka, raki, kijki trekkingowe, śledzie odpadają.

Pamiętaj, że czym więcej warstw ubrania będziesz mieć na sobie, tym więcej miejsca na inne rzeczy w plecaku. Ubrane większe buty (np. trekkingowe), polar, kurtka i wypełnione w nich wszystkie kieszenie to standard, gdy wchodzisz na pokład samolotu.


Co zabrać w podróż samolotem

Poniżej starałem się stworzyć jak najbardziej uniwersalną listę rzeczy, które przydadzą się podczas weekendowego wyjazdu tanimi liniami, ale także na dwutygodniowe wakacje w ciepłych krajach – do zimnych mało kto lata.

U –  ubrane na sobie (i schowane w kieszeniach)

P – bagaż podręczny brany na pokład samolotu (przydatne na lotnisku podczas przesiadek lub w samolocie)

R – może być tylko w rejestrowanym

… – brak litery – jak komu wygodnie i w zależności od wolnego miejsca

  • Paszport (U)
  • Paszportówka / portfel (U)
  • Bilet lotniczy (U)
  • Międzynarodowa książeczka szczepień (U)
  • Polarowa bluza rozpinana (U)
  • Długie spodnie najlepiej z odpinanymi nogawkami (U)
  • Ołówek/długopis (U)
  • Buty (trekkingi lub adidasy) (U)
  • Chusteczki higieniczne (U)
  • Szczoteczka do zębów i pasta (P)
  • Ładowarka do telefonu (P)
  • Zapasowe baterie, akumulatorki czy powerbank (P)
  • Czołówka (P)
  • Zażywane lekarstwa (P)
  • Krople do nosa/oka (P)
  • Okulary przeciwsłoneczne (P)
  • Cienki ręcznik szybkoschnący (P)
  • Mapa papierowa (P)
  • Dobra książka / gazety / czytnik (P)
  • Kosmetyczka zawieszana (R)
  • Scyzoryk wielofunkcyjny (R)
  • Kurtka przeciwdeszczowa (R)
  • Kapelusz, czapka z daszkiem
  • Plastikowy zapinany worek na płyny w bagażu podręcznym
  • Koszulki / T-shirty
  • Adaptery do gniazdek
  • Japonki / klapki
  • Bielizna
  • Spodenki plażowe / strój kąpielowy
  • Asortyment bezpieczeństwa (osobna lista)


Kilka sprawdzonych trików

Niektóre linie lotnicze zastrzegają, że w pewnych okolicznościach (np. w przypadku braku miejsca na pokładzie) Twój bagaż podręczny trafi pod pokład samolotu!

Jeśli podczas wrzucania tych wszystkich niepotrzebnych, ale jakże uroczych pamiątek dla całej rodziny zastanawiasz się czy waga Twojego bagażu mieści się jeszcze w dopuszczalnej normie to powinieneś odwiedzić sklep wędkarski po podręczną wagę. Domyślnie dla ryb, ale i do zważenia bagażu nada się idealnie, a do tego bez problemu zmieści się w plecaku.

Czy warto zabezpieczyć w jakiś sposób plecak turystyczny przed położeniem na podajnik taśmowy dla bagaży rejestrowanych? To zależy Ci na nim zależy – taka gra słów. Plecak turystyczny w przeciwieństwie do walizki czy nawet torby sportowej, ma zwykle bardzo dużo luźnych odstających pasków, które aż się proszą, aby się w coś wplątać. Przed pożegnaniem się z bagażem odwijam pas biodrowy na lewa stronę i ciasno zapinam go z przodu plecaka. Wszystkie paski zaciskam jak najmocniej, aby plecak przypominał sztywną bryłę i wiąże je z sobą w taki sposób, by nic luźno nie wisiało. Na koniec zakładam na niego pokrowiec przeciwdeszczowy, aby mieć pewność, że nic się nigdzie nie zapląta.

Folia stretchowa / duży worek na śmieci i solidna taśma klejąca może się przydać, aby zabezpieczyć naderwany plecak lub delikatną walizkę przed uszkodzeniem podczas transportu. Jeżeli o tym nie pomyślisz to na niektórych lotniskach będziesz mógł skorzystać – oczywiście odpłatnie – z specjalnej owijarki.

Plecak czy walizkę dobrze oznaczyć w jakiś oczoje… – rzucający się w oczy, niepowtarzalny – sposób, dzięki czemu nikt przez pomyłkę nie zabierze naszego bagażu, a my dostrzeżemy go na podajniku taśmowym już z daleka.

Jeżeli przewozisz jakieś delikatne rzeczy w plecaku (butelki, tablet, okulary, chińską ceramikę) to obowiązkowo wkładają ją do głównej komory otoczoną grubą warstwą ręczników, ubrań, a najlepiej także śpiworem. Wielokrotnie na własne oczy widziałem jak „delikatnie wrzucane są” nasze bagaże pod pokład samolotu.

Uwaga na powerbanki i zapasowe baterie, bo kiedyś cofnęli mnie na odprawie i kazali te rzeczy włożyć do kieszeni, ponieważ pod pokładem mogą stwarzać niebezpieczeństwo – tak mi powiedzieli.

Jeżeli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym to pomyśl o plastikowych czy bambusowych sztućcach, ponieważ dodatkowy widelec, łyżka czy nożyk zawsze na wakacjach może się przydać.

Jeżeli wiesz, że czeka Cię kilkugodzinny postój na jakimś lotnisku w oczekiwaniu na kolejny lot to też wiesz, że będziesz mógł się w końcu wynudzić, wyciszyć z książką lub udać na window shopping, chyba że podróżujesz z dziećmi. Wtedy czeka Cię …. Dlatego jeszcze przed wylotem obowiązkowo sprawdź jakie darmowe atrakcje czekają na lotnisku na rodziny z dziećmi. Bawialnie, kina, miniaturowe parki rozrywki, interaktywne atrakcje, wycieczki po okolicy, ogrody tematyczne, to darmowe punkty, które przy odrobinie szczęścia spotkasz na swojej trasie – do płatnych należą m.in. baseny, lodowiska czy nawet mini Oktoberfest. Warto rzucić okiem na atrakcje nie tylko tych najwyżej ocenianych lotnisk świata w Monachium, Singapurze czy Hongkongu, bo czasem można się zaskoczyć. 

Sporo praktycznych informacji na tematy takie jak reklamacje biletów, polowania na tanie loty czy radzenia sobie na lotniskach podczas kilkugodzinnych przesiadek znajdziesz w rozdziale dotyczącym planowania podróży.


Tanie latanie

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób „ustrzelić” tanie bilety lotnicze? To zapraszam do pobrania aktualnego wydania Rajzyfiber lub do posta poświęconego tej tematyce: „Tanie latanie”.


Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce

Spis wszystkich interaktywnych Rajzylist

Apteczka turytstyczna

Wakacyjna lista rzeczy dla zmotoryzowanych

Uniwersalna lista rzeczy

Podziel się z nami Twoimi doświadczeniami

Jeżeli wiesz co jeszcze warto dopisać do tych list to proszę, daj nam znać w komentarzu.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Słowenia baśniowa kraina Podróże

Słowenia baśniowa kraina

Europejska stolica aktywnych wakacji

Słowem wstępu. Uprzedzam, że ten post – w przeciwieństwie do wszystkich innych na stronie – zawiera sporo zdjęcia z naszego „prywatnego rodzinnego albumu”. Jest to spowodowane tym, że ten post jest kierowany właśnie do rodzin z dziećmi (#aktywnaRodzinka) i z perspektywy rodzica był pisany. Wiele osób przed, w trakcie i po podróży pytało się nas […]


					Foteliki samochodowe cz. 2 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 2

Dopasowanie

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci […]


					Co jeść w górach? Rajzyfiber

Co jeść w górach?

Podstawy dietetyki na szlaku

Tak samo jak samochód nie zajedzie daleko bez paliwa – chyba że z górki – tak i my potrzebujemy wartościowego źródła energii. Silnik samochodu do poprawnej pracy wymaga smarowania, nasze ciało witamin i makroelementów. Pojazd spala od 4 litrów na 100 przejechanych kilometrów – przynajmniej w katalogach – a my, w zależności od wysiłku i […]


					W Rajzyfiber

W

Wódka, wkładka do ....

W tym poście znajdziesz opis: Wkładka do śpiwora Woreczki jednorazowe / reklamówki (epki) Wódka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Wkładka do śpiwora Ma przynajmniej dwa zastosowania. Pierwsze typowo higieniczne i związane z dbaniemo śpiwór. Gdy wędrujemy wiele dni z plecakiem, śpiąc w […]


					#CzysteSzlaki Rajzyfiber

#CzysteSzlaki

Szczegóły i geneza akcji

Raz do roku z okazji Dnia Ziemi dzieci z pobliskich szkół wyruszają w góry, do lasów, parków i zbierają śmieci. Super!!! Ale dlaczego nie możemy sprzątać codziennie ? Choć trochę, tak przy okazji. Swój pokój też sprzątasz tylko raz do roku? Nauczyliśmy się, że tak jak w walentynki wystarczy raz do roku pokazać komuś swoje […]


					Przed wyruszeniem na tatrzański szlak Rajzyfiber

Przed wyruszeniem na tatrzański szlak

Przygotowanie

Podziękowania dla Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. Adam Marasek – ratownik i starszy instruktor ratownictwa TOPR, wieloletni zastępca naczelnika TOPR, Przewodnik Tatrzański I klasy, Przewodnik wysokogórski IVBV, Instruktor Narciarski PZN, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Bardzo zapracowany twórca treści z tematyki bezpieczeństwa w […]


					Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking Rajzyfiber

Co zabrać w góry na kilkudniowy trekking

Lista rzeczy do spakowania

Mam taką swoją tradycję, którą celebruję już od szkoły średniej, że przynajmniej raz na 2 lata wybieram się na kilkudniowy – przynajmniej 5 dniowy – samotny treking w góry. Nie robię tego tylko dlatego, że kocham góry ale chyba przede wszystkim aby spojrzeć na swoje życie / problemy z dystansu i odciąć się na te […]


					Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7 Rajzyfiber

Gdy dojdzie do wypadku na szlaku cz. 7

W jaki sposób wzywać i udzielać pomocy w górach

Ten artykuł jak również cała seria poświęcona bezpieczeństwu w górach powstała przy wsparciu dwóch wybitnych ratowników, którym serdecznie dziękuję za pomoc, są to: Ryszard „Rysiek” Kurowski – członek Beskidzkiej Grupy GOPR od 1990 r., instruktor Ratownictwa Górskiego od 2000 r., były członek zarządu. Prywatnie miłośnik wszelkich form turystyki górskiej, wspinaczki i narciarstwa, które realizuje w dużej części […]


					Zagraniczne podróże samochodem Rajzyfiber

Zagraniczne podróże samochodem

Co może Cię zaskoczyć

Strefy ograniczonego ruchu Green Zones, Zone a Traffico Limitato, zone à faibles émissions mobilité W Polsce nie jest to jeszcze bardzo rozpowszechnione, ale w wielu krajach wprowadzono bardzo liczne strefy z ograniczonym ruchem pojazdów. Przypadkowe przeoczenie jednej tablicy zawieszonej w słabo widocznym miejscu może nas kosztować ponad sto euro – wiem to z doświadczenia, bo […]


					Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje Rajzyfiber

Co zabrać na aktywne rodzinne wakacje

Zagranica, plaża, góry, namiot....

Poniższe listy zawierają wszystko (a nawet trochę więcej) to co warto spakować na rodzinne (niemowlak + kilkulatka + rodzice) aktywne objazdowe zagraniczne wakacje. Co spakować dla każdego uczestnika z osobna? *Czepek naprawdę warto spakować, ponieważ często jest wymagany od korzystającychz darmowych basenów zlokalizowanych na terenie pól namiotowych. Co zabrać dla całej rodziny? Dla najmłodszych członków […]


					e-Bezpieczeństwo w podróży Rajzyfiber

e-Bezpieczeństwo w podróży

Hasło to nie wszystko

Ten post jest kontynuacją (albo uzupełnieniem) wcześniejszego artykułu na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas podróży. Z wcześniejszego dowiesz się w jaki sposób nie dać się okraść w realu, a w tym poście skupimy się na bezpieczeństwie związanym z wykorzystaniem internetu. czytaj też wcześniejszy post: Bezpieczeństwo w podróży Silne hasła Dzisiaj silne hasło nie może być […]


					Bezpieczeństwo w górach cz.1 Rajzyfiber

Bezpieczeństwo w górach cz.1

Zasady ogólne

Podziękowania dla Ryśka z Grupy Beskidzkiej GOPR i Adama Maraska z TOPR za pomoc przy rozbudowie tego rozdziału oraz za udostępnienie historii ze swoich akcji ratunkowych. GŁÓWNYM POWODEM, DLA KTÓREGO POWINIENEŚ PRZECZYTAĆ W CAŁOŚCI TEN ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (podzielony na Rajzyblogu na kilka artykułów), JEST UŚWIADOMIENIE SOBIE ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI MOŻESZ SPOTKAĆ SIĘ W GÓRACH. Poniższy […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij