Lotnisko w Kutaisi, Gruzja

czyli wszystko co powinieneś wiedzieć
transfersgeorgia.com

Odwiedzając Gruzję po raz drugi (w 2018 roku) spotkałem się z pewnym malutki ale jednak powszechnym problemem. Jak tanio dojechać z lotniska w Kutaisi do celu podróżny i jak później na nie wrócić. Po przeszukaniu internetu znalazłem kilka starych wskazówek, które jednak zwykle nie prezentują dwóch najtańszych opcji…


Warto podkreślić

Na lotnisku w Kataisi bez problemu spędzimy noc. Możemy przespać się na szerokich kanapach lub sztucznej trawie pod „szklanym dachem” do tego celu zaprojektowanej i podładujemy telefon pod ręką za pomocą jednego z licznych gniazdek. Dostępne jest też darmowe sprawnie działające WiFi i darmowe ubikacje.


Wylądowałem i co dalej?

Po przylocie i szybkiej odprawie paszportowej polecam wybrać się do bankomatu (jednego z dwóch na lotnisku) lub jedynego kantoru. Lokalna waluta czyli lari będzie nam niezbędna aby udać się w dalszą podróż.


Jak wyjechać z lotniska w Kutaisi?

Tutaj pojawia się dość szeroka gama możliwości.

najdrożej i najwygodniej – taksówka

Do centrum Kutaisi mamy ok 25km ta przyjemność będzie nas kosztować ok 10-20 lari w zależności od umiejętności negocjacji z kierowcami,

Do Mestii – jeżeli wybierasz się w góry to najprawdopodobniej tak jak ja wybierzesz region Swanetii, który polecam z całego serca (o tym w kolejnych postach). Na lotnisku spotkałem parę z Polski dlatego zgodnie z słowami klasycznej piosenki „było nas trzech”, a właściwie to nas troje. Pierwsza cena rzucona przez kierowcę to 80 euro za przejazd (ponad 200km i jakieś 4h jazdy).Później udało się zejść do 60 euro i pojechaliśmy.

UWAGA. Trzeba tylko uważać aby nie zapłacić za taksówkę, a później pojechać busikiem (marszrutką) bo kierowcy czasem lubią zabrać kasę, przejechać pół drogi i wsadzić nas w inny znacznie tańszy transport. Trzeba wtedy się wykłócić, że zapłaciliśmy za samochód, a nie busika  (dwu lub nawet 3 krotnie tańszego).

Tbilisi, Batumi – Podobnie jak powyżej. Bierzemy taksówkę. Negocjujemy 20-25 % i jedziemy (niestety aktualnych cen nie znam bo miałem okazji jechać w innych kierunkach).

tańsze – busiki zorganizowane

Mamy tutaj do wyboru zakupić transport już na stronie Wizzair podczas zakupu biletu lotniczego albo na stronie internetowej ogólnokrajowego przewoźnika GeorgiaBUS lub u lokalnych kierowców. Ceny biletów to 5 lari do centrum, 15 do Batumi i 20 do stolicy. Na lotnisku są też podobno kasy tego przewoźnika, choć ja osobiście korzystałem z zakupu u kierowcy (gdy wracałem z Batumi).

najtańsze – marszrutki lokalne max 2 lari

Nie wiem dlaczego nie trafiłem na informacje o tym transporcie w internecie skoro to najtańsza opcja, dlatego podzielę się z nią z wami. Na głównej drodze przebiegające przy samym lotnisku znajduje się trasa przejazdu lokalnych busików, które jeżdżą z miejscowości Samtredia do Głównego Dworca Autobusowego w Kutaisi (centrum miasta z autobusami, busikami w wszystkich kierunkach).

Wystarczy stanąć przy drodze w dowolnym miejscu, bo o oficjalnym przystanku można zapomnieć. Następnie mając za plecami lotnisko wyczekać aż z lewej strony nadjedzie busik z karteczką za przednią szybą z dziwnymi szlaczkami i do niego pomachać. Po krótkim wyczekiwaniu powinniśmy jakiegoś złapać. Warto upewnić się u kierowcy czy aby jedzie do centrum Kutaisi, choć tak naprawdę nie bardzo ma gdzie indziej jechać. Płatne przy wysiadaniu 1 – 2 lari. Z dworca do części turystycznej dostaniemy się np. busikiem linii 1 za 0.4 larii.

zobacz także: Co obowiązkowo spakować na wyjazd – interaktywne listy


DARMOWA – autostop

Bez większego problemu na tej samej drodze złapiemy autostop w dowolnym kierunku.

Nie powinniśmy też zapominać, że w Gruzji funkcjonują koleje państwowa. Siatka połączeń jest bardzo skromna ale umożliwia przetransportowanie się pomiędzy głównymi miastami (np Tbilisi – Batumi) w nocy dzięki czemu zaoszczędzimy jeden dzień na podróż i trochę gotówki za nocleg.


Jak dojechać na lotnisko w Kutaisi?

Podróż w tą stronę zwykle jest odrobinę bardziej napięta dlatego jeśli nie mamy nadmiaru czasu autostop lepiej sobie odpuścić.


Dojazd z Kutaisi

– każdemu polecam aby dzień, a najlepiej dwa przed wylotem udać się do tego bardzo niedocenianego miasta. Po pierwsze lotnisko mamy na wyciągniecie ręki, a po drugie oferuje ono bardzo wiele atrakcji (o czym w kolejnych postach).

Najsensowniej z dzielnicy turystycznej dojechać linią autobusową nr 1 (0.4 lari) lub przespacerować się (ok 1 godzinki) na dworzec autobusowy na Ilia Chavchadze Avenue (obok Dworca kolejowego Kutaisi 2, McDonalda, Grand Mall). Marszrutki przejeżdżające obok lotniska zatrzymują się po drugiej stronie drogi. Najlepiej pytać kierowcę każdej z nich czy jedzie na lotnisko lub w kierunku Samtredia (docelowej miejscowości) bo niestety z karteczki za przedniej szyby nie wiele uda nam się odczytać. Koszt to 1 – 2 lari (ja płaciłem dwa przy wysiadaniu ale podobno lokalni płacą mniej).

Bez większego problemu z każdej części miasta znajdziemy taksówkę, która podrzuci nas na lotnisko. Przewidywany wydatek to 10-20 lari w zależności od tego jak bardzo potrafimy się dogadać.

Z pozostałych kierunków najwygodniej dostać się GeorgiaBUSem Na intuicyjnej stronie internetowej dowiemy się skąd busiki odjeżdżają, a bilet zakupimy u kierowcy. W przypadku podróżowania większą grupą polecam zakupić bilet przez internet albo uprzedzić przewoźnika bo w sytuacji nieplanowanego tłumu chętnych może dość do stresujących wydarzeń.

Czytaj też:
Jak spakować się korzystając z tanich linii lotniczych – interaktywna lista


Dobrze wiedzieć

  • Po dokonaniu odprawy online, nawet podróżując tylko z bagażem podręcznym trzeba udać się do odprawy po prawej stronie od kontroli bezpieczeństwa (tam gdzie odprawa bagażu rejestrowanego). Bardzo wiele osób o tym nie wie i często dochodzi do zmieszania turystów, którzy podchodzą z wydrukowaną „kartą pokładową” do kontroli bezpieczeństwa, a tam odsyłani są z kwitkiem.
  • Gruzini żyją bardzo powoli dlatego jeżeli przed wylotem z samego rana (przed 9.00) będziemy chcieli zakupić coś do jedzenia możemy mieć z tym mały problem na mieście, a lokal na lotnisku ma średnią ofertę gastronomiczną.
  • Przed wejściem do samolotu w strefie bezcłowej za 2 lari można zakupić sobie buteleczkę wody mineralnej, która może się przydać podczas 3 godzinnego lotu.
Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (8)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Couchsurfing dla początkujących Rajzyfiber

Couchsurfing dla początkujących

czyli jak znaleźć bezpieczny nocleg u nieznajomego

Podziel się kanapą Dla osób niewtajemniczonych trzeba wyjaśnić, że Couchsurfing.com to portal internetowy powstały dla największej na świecie społeczność osób, które chcą odkrywać inne kultury. Opiera się on głównie (ale nie tylko o czym więcej w tym tekście) na dzielenie się z podróżnymi swoją kanapą (couch z j. ang to kanapa, a surfer rozumiany tu […]


					#CzysteSzlaki Rajzyfiber

#CzysteSzlaki

Szczegóły i geneza akcji

Raz do roku z okazji Dnia Ziemi dzieci z pobliskich szkół wyruszają w góry, do lasów, parków i zbierają śmieci. Super!!! Ale dlaczego nie możemy sprzątać codziennie ? Choć trochę, tak przy okazji. Swój pokój też sprzątasz tylko raz do roku? Nauczyliśmy się, że tak jak w walentynki wystarczy raz do roku pokazać komuś swoje […]


					O Rajzyfiber

O

Okulary, ołówek, orzechy ...

W tym poście znajdziesz opis: Okładka dowodu rejestracyjnego Okulary przeciwsłoneczne Ołówek Opaska do spania Orzechy Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Okładka dowodu rejestracyjnego Podczas podróży rewelacyjnie sprawdza się mały portfel, czym lżejszy, tym lepiej, czyli bez zbędnych wizytówek, karty z Biedronki i […]


					Co zabrać w tropiki Rajzyfiber

Co zabrać w tropiki

i inne ciepłe kraj

To jest pierwsza lista rzeczy do spakowania jaką kiedykolwiek stworzyłem. Znajdziesz na niej rzeczy, które sprawdziły się podczas mojej samotnej  3 tygodniowej podróży po Wietnamie z przystankami w Bangkoku, Singapuru i Kuala Lumpur. Dwie ważne uwagi na początek: nie zabieraj wielu ubrań na zmianę bo w tym klimacie tego nie potrzebujesz, a przeprane koszulki czy […]


					Gdzie z dziećmi w góry? Rajzyfiber

Gdzie z dziećmi w góry?

O motywowaniu i polecane trasy

Z dziećmi w góry? Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy to bezpieczne i czy im się to spodoba? Oczywiście, że tak. Może nie powinno się zaczynać od razu od Morskiego Oka (monotonne asfaltowe wejście) czy Rys (trochę niebezpiecznie). Ale jest przecież w naszym kraju wiele innych wręcz idealnych tras dla dzieci. Zobacz także: Co […]


					Podróże samolotem Rajzyfiber

Podróże samolotem

Co zabrać w chmury?

Kilka słów wstępu Zawsze podczas pakowania się przed wyjazdem powinieneś przeanalizować cały asortyment 2 razy, ale przez wyjazdem na lotnisko musisz to zrobić przynajmniej 3 razy! Zastanowić jak najlepiej spakować bagaże, aby nie przekraczały limitów, co trzymać przy sobie, a co na sobie. Powinieneś uwzględnić, także to, że z największą częścią bagażu musisz się rozstać […]


					Jak oszczędzać w podróży Rajzyfiber

Jak oszczędzać w podróży

Pakiet wskazówek dla praktycznych i oszczędnych

Inne wpisy na Rajzyblogu o podobnej tematyce SPIS TREŚCI RAJZYFIBER Bezpieczeństwo finansowe w podróży Wszystkie Rajzylisty, czyli listy rzeczy do spakowania Jak znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze – wkrótce link Tanie bilety lotnicze – instrukcja praktyczna Drobne oszczędności Grosz do grosza…. Darmowe toaletyJeśli spędzamy w danym mieście kilka dni, to obowiązkowo pierwszego powinniśmy w samym […]


					Jak żyć ekologicznie? cz. 1 Jak żyć?

Jak żyć ekologicznie? cz. 1

Sprawdź jak bardzo jesteś eko

Jak żyć? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Osób zagubionych w współczesnym świecie, przed podjęciem ważnej decyzji życiowej, z problemami finansowymi, rodzinnymi, gdy rozmawia z politykami itp. W tym poście skoncentruję się na próbie odnalezienia odpowiedzi na to pytanie w kontekście „eko” czyli jak żyć ekologicznie i zminimalizować swój negatywny wkład w zmianę klimatu. […]


					Masluleh - niezwykła górska wioska Podróże

Masluleh - niezwykła górska wioska

Pierwszy dzień trekingu w Iranie

W jaki sposób dotarłem do tej miejscowości i dlaczego wybrałem ją jeżdżąc palcem po mapie dowiesz się wcześniejszego posta (który, gdy tylko napiszę podepnę w tym miejscu). Poniżej mapa całej trasy trekingu w irańskich górach. Wioska niczym ryżowe tarasy Miejscowość Masluleh została wybudowana na stromym zboczu prawdopodobnie już przed 1000 lat na wysokości 1000 m […]


					Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2 Rajzyfiber

Bezpieczna pogoda w górach? cz. 2

Bezpieczeństwo - Burze, słońce,...

Bezpieczna pogoda w górach nie istnieje! To znaczy taka, pogoda podczas której nie może nam się nic złego przydarzyć. W mgle łatwo zabłądzić, przy mżawce, czy na porannej rosie poślizgnąć, w deszczu przeziębić, w mrozie zamarznąć, w upale odwodnić, w słoneczne dni dostać udaru, przy silnym wietrze stracić równowagę, a o burzach nawet nie wspomnę. […]


					Jak czerpać radość z podróży? Rajzyfiber

Jak czerpać radość z podróży?

przemyślenia

Przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż warto się zastanowić, po co to robimy (dlaczego robią to inni, przeczytasz dalej w tym rozdziale). Samo planowanie wyjazdu już podnosi poziom szczęścia ( o tym więcej pisze tutaj), ale czasem podróż może rozczarować. Dlaczego? Bo coś pójdzie nie tak, hotel nie będzie taki, jak na zdjęciach, znajomi będą marudni, […]


					Mądrze dobieraj przyjaciół Jak żyć?

Mądrze dobieraj przyjaciół

bo to właśnie oni tworzą Twój świat #2

„Z kim przystajesz, takim się stajesz”. „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Znamy to sformułowanie wszyscy. Jeśli ktoś jest negatywnie nastawionym do świata pesymistą, to ciężko będzie Ci się cieszyć życiem w jego otoczeniu. To typowy wampir energetyczny! Zdecydowanie omijaj takie przypadki! Szukaj ciekawych ludzi. To właśnie Oni  mogą Cię zmotywować. Poszukuj tych, od których […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij