Wstęp. Idea poradnika

jako lekarstwo na Rajzyfiber
Joanna Kozdra

„Herodot z zapałem i zachwytem dziecka poznaje swoje światy. Jego najważniejsze odkrycie – że jest ich wiele. I że każdy jest inny. Każdy ważny. I że trzeba je poznać, bo te inne światy, inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie. I dlatego Herodot, dokonawszy tego odkrycia, odkrycia kultury innych, jak zwierciadła, w którym możemy się przejrzeć, aby samych siebie lepiej zrozumieć, każdego poranka, niezmordowanie, znowu i znowu wyrusza w swoją

Ryszard Kapuściński

Po co to robimy?

Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób świadomie i bezpiecznie podróżowało. Jednak nie tylko na wakacje „all inclusive” do hotelowych zamkniętych kurortów, ale przede wszystkim do ludzi, obcych kultur i niezwykłych miejsc. Chcielibyśmy, aby ludzie przywozili z wakacji nie tylko „kurzo-zbieracze” (czytaj pamiątki) i komentarze w stylu „piramida na zdjęciach wyższa się wydawała”, a „Meksyk, jak to Meksyk – ciepło było”, ale jeszcze większą ciekawość świata, szacunek i chęć zrozumienia tego wszystkiego, czego jesteśmy częścią.


Aby więcej osób wyruszyło w podróż

Jesteśmy przekonani, że osoby, które podróżują świadomie, są otwarte, pozytywne, szczęśliwe i bardziej doceniają to, co mają.

Niezależnie od tego, czy to jednodniowy wypad w góry, do Krakowa, czy miesięczny w Himalaje lub do Wietnamu. Ważne, że podróżują. Dzięki temu nie kierują się w życiu stereotypami, opiniami innych, obrazami kreowanymi w mediach, ale same odkrywają, poznają i szukają odpowiedzi na ważne pytanie.

Chcielibyśmy, aby takich osób było jak najwięcej. Chcielibyśmy ułatwić każdemu zrobienie tego pierwszego, najtrudniejszego kroku, jakim jest wyjście poza strefę komfortu. Aby w końcu ruszyć w podróż, odkrywać, co naprawdę znaczy „żyć”.

Dlatego moim prywatnym celem jest umieszczanie w tym poradniku wszystkich praktycznych wskazówek oraz informacji, które udało mi się zdobyć przez całe podróżnicze życie. Następnie rozszerzyć je o doświadczenia naszego zespołu, ekspertów i wszystkich chętnych zaangażowanych w projekt.

Zależy nam na szerzeniu idei świadomego bezpiecznego podróżowania.

Skąd nazwa?

Każdy z nas na pewno kiedyś czuł to dziwne uczucie w żołądku, tuż przed podróżą. Swego rodzaju motylki w brzuchu. Nie mówię o miłości, ale o stresie przed wyjazdem. Czym dłużej wyczekiwany wyjazd, tym silniejszy stres / ekscytacja / zniecierpliwienie (niepotrzebne skreślić) tuż przed opuszczeniem domu. To właśnie jest rajzyfiber.

Poradnik, który aktualnie czytasz, ma stanowić lekarstwo na niego, aby zminimalizować stres i pozwolić czerpać jak najwięcej z podróży. Rajzyfiber w gwarze śląskiej oznacza stres przed podróżą.

Słówko to pochodzi od niemieckiego „Reisefieber” i jest tłumaczone: „reise” – podróż, „fieber– gorączka. W języku polskim nie ma odpowiednika, dlatego (jako że pochodzę z Katowic) poradnik ten posiada śląską, najbardziej wymowną, nazwę.

Razem możemy więcej,
razem wiemy więcej!

Dlatego stwórzmy ten poradnik razem, aby dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami. Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży możemy podpowiedzieć, w jaki sposób świadomie go doświadczać.

Celem projektu Rajzyfiber jest napisanie wspólnie z wszystkimi chętnymi pierwszego w pełni darmowego podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania. Zależy nam, aby suma naszych doświadczeń otworzyła świat jeszcze szerzej przed kolejnym pokoleniem podróżników.

Dlaczego przekazujemy Ci tę książkę za darmo?

Jeśli pojawiło się w Twojej głowie pytanie, dlaczego otrzymujesz od nas taką rewelacyjną, profesjonalnie przygotowaną książkę zawierającą mnóstwo praktycznej wiedzy i ilustracji, której przygotowanie zajęło nam wiele miesięcy pracy całkowicie za darmo? Już spieszę z odpowiedzią.

Napisanie trzech wersji Rajzyfiber zajęło mi w gruncie rzeczy 6 lat, (pisałem tylko wieczorami i w weekendy jeśli dzieci spały), natomiast przygotowanie ilustracji i składu zajęło Asi kolejne kilka miesięcy (a potem jeszcze sprawdzenie przez Tomka), ale zdecydowaliśmy się nie monetyzować (sprzedawać) tego projektu. Jesteśmy przekonani, że jeśli rozdajemy czytelnikom coś wartościowego i użytecznego całkowicie za darmo, to trafimy do większego grona odbiorców.

Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej […] nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte.

Władysław Bartoszewski

Czym więcej osób zachęcimy do świadomego podróżowania, odkrywania świata i przestrzeżemy ich przed niebezpieczeństwami, z którymi mogą się spotkać w trasie, to tym więcej uda nam się zmienić. Może przynajmniej w minimalnym stopniu poprawimy świat, który nas otacza. Jeżeli przynajmniej jeden procent czytelników zamieni butelki na bidony, samoloty na autostop czy rowery i nie kupi na pamiątkę koszulki ale np. pocztówkę, to przy odpowiedniej skali może się okazać, że naprawdę udało nam się coś zmienić.

Podobną satysfakcję będziemy czuć, jeżeli zmniejszy się przynajmniej o procent liczba nieodpowiedzialnych turystów w szpilkach lub klapkach z reklamówką w ręce odwiedzających Tatry zimą. Wtedy powiemy, że było warto, bo odciążymy tym samym ratowników TOPR. Czy ten projekt nazwiemy naszym sukcesem, bo trafi do dużej liczby odbiorów czy nie, okaże się za kilka lat. Ale jeżeli przynajmniej garstka osób bardziej otworzy się na inne kultury, religie, realia lub zwyczajnie bardziej doceni to, co ma, to powiemy, że osiągnęliśmy sukces.

Chcielibyśmy też, aby czas, który zaoszczędzisz dzięki Rajzyfiber (szybsze pakowanie, mniej czasu tracisz na szukanie informacji w Internecie, mniej kłopotów w trasie), poświęcisz na coś wartościowego, jak np. na pomaganie innym czy rozwijanie projektów, które pozwolą zaoszczędzić nasz czas na innej płaszczyźnie.

Wierzymy, że dobro wraca, a pomaganie innym to tak naprawdę inwestycja w swoją przyszłość.

Jeżeli również i Ty mógłbyś się podpisać pod powyższymi ideami i chciałbyś nam pomóc przy ich realizacji poprzez promowanie tej książki, to wystarczy, że podzielisz się Rajzyfiber z swoimi znajomymi, towarzyszami podróży, współlokatorami w schroniskach czy hostelach. Każdy kolejny otwarty i świadomy umysł podróżniczy to krok w dobrą stronę.

Rajzyfiber

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji książki Rajzyfiber (v4.0), tworzonej wspólnie przez specjalistów i pasjonatów oraz czytelników, który wkrótce zostanie udostępniony na tej stronie. Wcześniejszą wersję roboczą Rajzyfiber (v3.0) możesz pobrać za darmo z tej strony
„Rajzyfiber” – podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką? Planujesz rodzinne wakacje albo wybierasz się na samotny wypad autostopem po świecie, czy trekking po najdalszych zakątkach naszej planety? W tej książce znajdziesz masę praktycznych wskazówek i rozbudowane INTERAKTYWNE listy „ekwipunku”, aby o niczym nie zapomnieć.

Pełny spis treści najnowszej wersji Rajzyfiber
oraz aktualny stan prac znajdziesz pod tym linkiem.

Idea która nam przyświeca:

„Nikt nie wie wszystkiego, jednak razem wiemy bardzo dużo. Nikt nie był wszędzie, ale wszyscy byliśmy gdzieś. Nieważne gdzie. Niezależnie od sposobu podróżowania. Istotne, że nasze doświadczenia się uzupełniają. Dlatego wspólnie możemy napisać ten podręcznik i ułatwić wszystkim czytelnikom wyruszyć bezpiecznie w świat. Niezależnie od celu podróży, możemy podpowiedzieć w jaki sposób świadomie go doświadczać.”

Podoba Ci się projekt Rajzyfiber i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii Polecane miejsca

Spersonalizowany przewodnik po Tajlandii

Prezent ślubny dla Asi i Łukasza

Życzenia Ktoś kiedyś dał mi książkę w której było napisane: „Niekiedy są sobie [dwoje ludzi] nieodzownijak maszt i żagiel.Jedno bez drugiego traci sens,a razem mogą odbywaćnajdalszą podróż” „Dwoje ludzi” Iwona Chmielewska Tego Wam życzymy,abyście się uzupełniali i razem wyruszali w tą nową podróż*. – Czekaliki *Dosłownie i w przenośni – jaką jest wspólne życie i […]


					Wakacje 2021 - nasza lista rzeczy Rajzyfiber

Wakacje 2021 - nasza lista rzeczy

Szczegółowa lista rzeczy do spakowania

Poniższa lista zawiera wszystko to co zabraliśmy – i czego nam brakowało – na 3 tygodniowych rodzinnych aktywnych objazdowych wakacjach w 2021 roku. Najwięcej czasu spędziliśmy na górskich wędrówkach (Słowenia, Dolomity i Austria) część czasu poświeciliśmy na półwysep Istria w Chorwacji, pozwiedzaliśmy też kilka miast. Spaliśmy w różnych miejscach – pola namiotowe, pola kempingowe, hotel, […]


					Stara strona Inne

Stara strona

Link do poprzedniej zawartości bloga

Bardzo się cieszę, że zawitałeś na mojej stronie internetowej – w jej nowym wydaniu. Niestety, jako że wszystko wymaga czasu, bo przecież nie od razu i Rzym zbudowano, jestem dopiero w trakcie jej uzupełniania. Jeżeli poszukujesz postów, które znasz z jej wcześniejszej odsłowny i nie potrafisz ich znaleźć w tym miejscu to możesz cofnąć się […]


					Doceniaj Jak żyć?

Doceniaj

bo wiele osób mogłoby Ci pozazdrościć #1

Wiem jak bardzo oklepanie to brzmi ale taka jest prawda. Nic dodać nić ująć, dlatego jestem prawie przekonany, że komentarz w tym miejscu nie jest potrzebny. Każdy wie  – choć często zapomina – że nie można być szczęśliwym nie ciesząc się z życia i z tego co się posiada. Jeśli do kogoś to nie trafia […]


					Apteczka turystyczna Rajzyfiber

Apteczka turystyczna

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy

Jestem zdania, że są tylko dwie rzeczy, na które warto w życiu, bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze. Tak się składa, że te dwie rzeczy, którymi są kolejno ZDROWIE i PODRÓŻE łączą się w tym rozdziale. Łączą się nie bez przypadku, ponieważ bez zdrowia ciężko w pełni cieszyć się z podróży. Zawartość apteczki turystycznej Poniższa lista […]


					Przesiadka w Singapurze Podróże

Przesiadka w Singapurze

czyli jak zobaczyć wszystko w 6h

Z czego słynie Singapur? Przede wszystkim z niezwykłych „Super drzew”, hotelu Marina Sand Bay, niezliczonych wieżowców, znienawidzonego przez mieszkańców posągu pół lwa pół ryby i codziennych ogromnych spektakli artystycznych woda – światło – dźwięk. Jeśli ktoś zastanawia się ile musi poświęcić czasu aby to wszystko na spokojnie zobaczyć, to już podpowiadam. Trzeba na to poświęcić […]


					Ferraty -  żelazna adrenalina Podróże

Ferraty - żelazna adrenalina

Wprowadzenie dla niewtajemniczonych

Lubisz spędzać czas w górach? Przeszedłeś już Beskidy, Tatry, Bieszczady i chcesz czegoś więcej? Masz już za sobą wielodniowe trekingi, zimowe wędrówki na szczyty, biegi nocne i wspinaczkę skałkową? A mimo to w dalszym ciągu poszukujesz urozmaicenia? Jeżeli poszukujesz zdrowej adrenaliny w górach i pociąga Cię Orla Perć ale uważasz, że typowy alpinizm, wspinaczka po […]


					Czy ludzkość jest prymitywna cz2 Prowokacje

Czy ludzkość jest prymitywna cz2

o niewykorzystanym potencjale gatunku

…. Kupujemy nowy smartfon, telewizor, płaszcz czy samochód, bo z starego nie da się już korzystać? Niestety nie. Wspieramy wyłącznie tylko te aspekty ekologii, które są dla nas wygodne. To jest druga część tekstu, którego początek znajdziesz TUTAJ. Być jak wirus? Nie chcemy się poświęcać używając tego samego telefonu przez 3 lata i jeżdżąc autobusem […]


					Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy .... Jak żyć?

Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy ....

to znajdziesz sposób.

Witam Cię w pierwszym poście z serii poświęconym samomotywacji, automotywacji czy jak kto woli poprostu motywowaniu samego siebie. Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy… Nim dotrzemy do tapet czas na króciutkie wprowadzenie. Marzysz od wielu lat o tropikalnej podróży? Nie potrafisz wytrzymać ani jednego dnia więcej w swojej znienawidzonej pracy, a pomimo to codziennie do […]


					Macedonia Podróże

Macedonia

Praktyczny przewodnik po kraju

Autorski przewodnik po Macedonii Czytałeś kiedyś przewodnik z fabułą ? Czytałeś kiedyś książkę pisaną 4 lata o jednym wyjeździe ? Jeśli nie to w takim razie, teraz masz okazję. Udostępniam Ci poniżej w formacie pdf książkę łączącą w sobie cechy pamiętnika (z mojej praktyki zawodowej na Politechnice w Skopie) przewodnika po kraju (poszerzonego o słowniczek, […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Foteliki samochodowe cz. 2 Rajzyfiber

Foteliki samochodowe cz. 2

Dopasowanie

Chciałbym także podkreślić na początku tego fragmentu, że nie stanowi on w żaden sposób sponsorowanej treści promocyjnej firmy fotelik.info, która to wsparła mnie merytorycznie podczas jego tworzenia. Wspólnymi siłami stworzyliśmy obowiązkowy tekst dla – dosłownie – każdego rodzica. Przedstawicielami fotelik.info którzy wsparli mnie swoją wiedza i doświadczeniem są: Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci […]

Zamknij