Po co mi timery?
Chcesz / musisz zmierzyć czas w PLC to musisz użyć timerów (przynajmniej na naszym poziomie).
Mierzenie czasu może okazać się istotne nie tylko w sytuacji, gdy będziesz chciał uruchomić coś z zadanym opóźnieniem (szczególnie początkujący programiści rozwiązują w ten sposób wiele swoich problemów) ale także w sytuacji, gdy będziesz potrzebować zmierzyć czas trwania operacji, tym samym sprawdzając czy dany element się nie zablokował. A taka diagnostyka może znaleźć zastosowanie w każdym nowoczesnym układzie.
Z poniższej prezentacji dowiesz się jak wykorzystać timery:
- TP,
- TON,
- TOF,
- TONR.
Timery 1200 – co musisz wiedzieć
Jeżeli chcesz wykorzystać układ czasowy w programie to dokładnie tak samo jak w przypadku liczników, musisz wygenerować dla niego nowy blok danych (DB), o nazwie domyślnej lub zmienione.
Każdy timerów posiada przynajmniej:
- wejście IN – odpowiedzialne za uruchomienie czasówki,
- wejście PT – uzupełnione wartością czasu,
- wyjście Q – aktywujące się dla każdego Timera w innej sytuacji (o czym więcej na wykresach poniżej)
- wyjście ET – umożliwiające przesłanie odmierzonej już wartości czasu.
- *wejście R – domyślnie wbudowany RESET jest tylko w timerze TONR, ale możemy go „podpiąć” pod każdy z timerów wykorzystując cewkę RT.
Zakres zliczania timerów w sterownikach S7-1200 jest uwarunkowany od zmiennej Time i wynosi
od T#-24d_20h_31m_23s_648ms
do T#+24d_20h_31m_23s_647ms
4xP – Tabela wszystkich timerów TIA Portal do druku
Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów
Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)
Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.
Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!