Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację
Photo by Redd on Unsplash

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc!

Skończmy w końcu kojarzyć szeroko-rozumianą szkołę jako budynek, a nauczycieli jako etatowych pracowników tychże budynków. W XXI w. szkoła może być dosłownie wszędzie, a „nauczycielem” każdy, kto tylko chce pomóc nauczyć kolejne pokolenie tego czego samemu się nauczył, ale szybciej, ciekawiej czyli lepiej.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, którą możesz użyć, by zmienić świat

Nelson Mandela

Dobra edukacja buduje lepszą nowoczesną przyszłość, słaby i zacofany system edukacji odbiera nam nadzieje na lepsze jutro. Możesz to zmienić.

Jeżeli chcesz

Jeżeli chcesz (przynajmniej jedną rzecz z poniższej list) to przeczytaj ten artykuł do końca, bo dzięki niemu dowiesz się w jaki sposób możesz pomóc zmienić edukację.

Chcesz nam pomóc zmienić edukację?

Chcesz dołączyć do dyskusji jak powinna ona wyglądać, aby sprostać wyzwaniom, które stawia nam XXI w.

Chcesz, aby Twoje dzieci mogły się uczyć także poza murami szkoły (na wyjazdach, bez zaległości podczas choroby czy dokładnie wtedy i tam gdzie chcą).

Każdy może

zmienić świat, wystarczy, że systematycznie, wytrwale i z uporem będzie zmieniać coś na lepsze, a w ten sposób zmotywuje swoim przykładem innych do podobnych działań. Pamiętaj, że kropla drąży skałę.

Najprostsze sposoby, aby przyczynić się do zmiany w edukacji, nie wymagają od Ciebie właściwie niczego, oprócz chęci.

Wystarczy, że:

  • w gronie swoich znajomych wspomnisz o naszej fundacji, o tym co robimy i zachęcisz ich do odwiedzenia tej strony internetowej,
  • podczas zebrania w szkole, luźnym rozmów z innymi rodzicami, studentami, ciekawymi nauczycielami czy wykładowcami wspomnisz o naszych pomysłach i tej stronie internetowej,
  • gdy znajdziesz w internecie lub książkach treści nawiązujące do naszych projektów to wystarczy, że nam je podeślesz,
  • przeczytasz przynajmniej jeden artykuł (choć najlepiej to książkę) na temat neurodydaktyki, bo już czas, abyśmy zaczęli głośno mówić co nauka dziś już wie na temat skutecznych metod nauczania – może by to artykuł z naszej strony,
  • zabierz głos lub poproś osoby, które Twoim zdaniem powinniśmy wysłuchać o wypowiedzenie się (w formie ankiety) w projekcie CALM talks na temat kierunków zmian w edukacji i kierunków rozwoju naszej fundacji.
Jak mogę pomóc?
W zależności kim jesteś:

Kliknij poniżej w konkretny link, aby dowiedzieć się jak najlepiej możesz wykorzystać swój potencjał i doświadczenie dla pozytywnej zmiany w edukacji:

Jestem ambitnym uczniem

Jestem studentem

Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Jestem rodzicem

(wkrótce pozostałe pozycje)

Jestem blogerem / youtuberem

Jestem grafikiem

Jestem programistą

Reprezentuję firmę / Jestem przedsiębiorcą

Jestem zabiegany, nie mam czasu ale chcę pomóc


Jestem ambitnym uczniem

i chcę coś zmienić, bo wiem, że to już najwyższa pora.

Jeżeli jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej to możesz:

  • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
  • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów.


Jestem studentem

i wiem, że studia to tylko podstawa. Masz chęci, już całkiem sporo wiedzy i doświadczenia, czujesz nowe technologie, zaczynasz rozumieć otaczający świat i chcesz w nim coś zmienić? Masz też jeszcze całkiem sporo najcenniejszej waluty jaką jest „czas na działanie” (wbrew temu co Ci się może wydaje, to masz go naprawdę sporo), dlatego pora zacząć działać. Zacznij od małych rzeczy, zacznij lokalnie, a zobaczysz globalne efekty tych zmian szybciej niż myślisz.

Jako student możesz:

  • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach lub tych z wcześniejszych lat. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
  • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów, lub nawet pokierować jednym wybranym z nich.
  • spędzasz całe dnie na social mediach? Możesz pokierować nasze profile (jeszcze nieistniejące, bo czekają na Ciebie)

Jako osoba, która już przeżyła kilka dekad mogę Ci s tym miejscu sprzedać jedną cenną radę jaką się kieruję w życiu „Zawsze staraj się upiec przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu i niech co najmniej jedna z nich zmieniać kogoś świat na lepsze”. Nie angażuj się w projekty naszej fundacji, jeśli nie będą Cię one rozwijać! Jesteś młody, najpierw się rozwijaj, a dopiero później zacznij zmieniać świat, bo wtedy będziesz miał znacznie większy impakt.

Czy już wiesz co chcesz w życiu robić? Pewnie, nie dlatego warto spróbować wszystkiego dopóki możesz. Wybierz poniżej w czym chcesz się sprawdzić, a dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować ścieżki kariery zawodowej. Odkrycie czego nie lubisz robić i co przychodzi Ci z trudem jest tak samo cenne jak określenie swoich mocnych stron – drogą redukcji. Ale nie dowiesz się tego nie próbując!

Jeżeli chcesz nauczyć się, zdobyć doświadczenie, sprawdzić się w

  • grafice komputerowej – masz przed sobą niekończące się morze możliwości, bo materiały edukacyjne dwudziestego pierwszego wieku muszą być przynajmniej tak samo atrakcyjne jak wszystkie produkty, które nas otaczają – zerknij pod ten link
  • zarządzaniu – chcesz otworzyć własną firmę lub kierować projektami w ramach większej organizacji? Zacznij od współpracy z nami. Każda ambitna osoba w końcu osiągnie poziom na którym będzie musiała pokierować krupką osób, ale niestety ani w szkole ani na studiach nikt tego nie uczy. Gdzie zdobyć taką wiedzę o doświadczenie? W naszej fundacji kierując wybranym projektem lub grupami roboczymi lub innych dużych organizacjach studenckich.
  • projektowanie 3D – możesz pomóc nam w przygotowywaniu darmowych materiałów edukacyjnych, które w szkołach będą następnie drukowane na drukarkach 3D, aby uczeń mógł dosłownie dotknąć tego o czym właśnie przeczytał. Możesz również przyłączyć się do projektu „CALM med” i pomóc w przygotowywaniu uniwersalnych ortez oraz protez dla potrzebujących, które będzie można sobie wydrukować za darmo w szkołach.
  • programowanie – możesz pomóc nam w rozwoju tej strony, lub przygotowywać swoje autorskie aplikacje, ułatwiające przyswajanie nowej wiedzy, tworzyć animacje itp. Świat potrzebuje więcej programistów, którzy będą tworzyć dla dobra nas wszystkich.
  • tłumacz lub autor tekstów – twórz lub tłumacz z nami wartościowe teksty, aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców


Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Pomyśl jakby wyglądała Twoja praca, gdybyś miał dostęp do wszystkich materiałów na których pracują Twoi koledzy i „koledzy”. Było by łatwiej? Ta fundacja powstała przede wszystkim dla Was! Aby ułatwić Wam pracę jako platforma do dzielenia się darmowymi pomocami edukacyjnymi przygotowanymi przez Was lub innych pasjonatów ale także do skatalogowania wartościowych treści w internecie, abyście mogli skupić się przede wszystkim na tych uczniach, którzy naprawdę potrzebują Waszego wsparcie. Zdolni uczniowie dzięki projektowi „Szkoła 4.0” mogą przygotowywać się do kartkówek i sprawdzianów samodzielnie w swoim tempie.

Jako osoba zawodowo związana z edukacją Twoje pomoc jest dla nasz szczególnie ważna, możesz:

  • pomóc w przygotowaniu list wszystkich tematów na które powinniśmy skatalogować znalezione materiały,
  • możesz zostać konsultantem lub prowadzącym jeden przedmiot w projekcie „Szkoła 4.0” (głównie zatwierdzać publikowane materiały i dzielić się przemyśleniami na temat przyszłości danego przedmiotu)
  • możesz rozprowadzać wśród swoich uczniów, anonimowe ankiety na temat sposób w jaki się uczą, bo to w końcu także dla nich przygotowujemy ten portal – CALM talks mata
  • możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat systemu edukacji – bo kto go zna lepiej niż Ty? – CALM talks
  • możesz zachęcić uczniów to odnajdywania wartościowych treści na aktualnie przerabiane tematy w szkole i podsyłanie ich do nas.
  • możesz udostępniać swoje autorskie materiały innym nauczycielom (poprzez nas serwer lub Twój dysk w chmurze), a w zamian oni udostępnią swoje. Jaki ma sens, aby każdy tracił czas na przygotowanie wszystkiego samemu.

Jestem rodzicem

Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz na szybko zmienić system edukacji nim Twoja pociecha zacznie z niego korzystać to odpuść sobie. Masz aktualnie ważniejsze rzeczy na głowie. Samemu jestem rodzicem i wiem, że w tej chwili powinieneś koncentrować się tylko na tym jednym (lub kilkorgu) maluchów, bo one najbardziej potrzebują Twojej uwagi.

Poświęcając swoje życie na poprawianie świata nie mamy gwarancji, że się nam to uda. Poświęcając jednak całą uwagę na wychowaniu z głową swoich dzieci, mamy gwarancję, że przynajmniej ich życie poprawimy na lepsze.

Dziękujemy za chęci ale do czas posłania malucha do przedszkola (a jeszcze lepiej szkoły) nie udzielaj się w żadnej fundacji, bo masz ważniejszą „misję”. Nie masz pewności czy nasza fundacja odmieni przyszłość Twojego dziecka – prawdopodobnie tak ale tego nie jesteśmy pewni. To co naprawdę odmieni jego przyszłość to twój czas.

Najważniejsze co możecie zrobić dla edukacji swoich dzieci to spędzanie z nimi wolnego czasu, odwiedzanie miejsc edukacyjnych (#freeTime) i rozmowy. Świeć przykładem i pobudzaj ciekawość świata. Odkrywajcie ich talenty i pielęgnuj je.

Reprezentuję firmę / Jestem przedsiębiorcą

Jeżeli jesteś przedstawicielem firmy to możesz nas wesprzeć:

  • wiedzą i doświadczeniem (podczas tworzenia materiałów edukacyjnych).
  • wolontariuszami – nigdy za wiele rąk do pracy nad poprawą świata na lepsze. Jeżeli Twoi pracownicy są w pewnych sezonach mniej obciążeni praca to mogą pomóc w naszej działalności. Prawdę mówiąc tak naszym zdaniem wygląda naprawdę działalność firmy odpowiedzialnej społecznie.
  • finansowo.
  • Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły.
Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					ChatGPT dla edukacji Szkoła 4.0

ChatGPT dla edukacji

Praktyczne, konkretne przykłady

Czy technologie typu ChatGPT, modele językowe i wszystkie pozostałe systemy „sztucznej inteligencji” wpłyną w przyszłości w jakiś sposób na system edukacji, na to jak funkcjonują szkoły i to w jaki sposób się uczymy? Odpowiedź brzmi: stanowcze NIE. Nie wpłyną w przyszłości, one już „wczoraj” (mamy początku roku 2023) zmieniły to wszystko w stopniu w jakim […]


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					Szkoła 4.0 Nasze projekty

Szkoła 4.0

Nowy wymiar edukacji na miarę XXI wieku

Motto projektu: Uczyć się tego co się chce, gdzie się chce, kiedy nam pasuje, w takiej formie jak lubimy, za darmo O co chodzi? Szkoła 4.0 to ogólnodostępny niekomercyjny projekt Fundacji CALM edu mający za zadanie ułatwić naukę uczniom i pracę nauczycielom, korepetytorom, wykładowca, promotor nauki… Naszym celem jest raz na zawsze uporządkowanie i rozpropagowanie […]


					#Tech Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Wierzymy, że głównym celem edukacji nie jest wiedza, lecz działanie i że technologia może rozwiązać większość problemów z którymi się dziś mierzymy. Dlatego ten przedmiot dedykujemy „zabawie” z technologią, aby ją odczarować i uświadomić młode umysły, że przyszłość leży w ich rękach. Na początek sterowniki PLC -> Wszystko na ich temat znajdziesz tutaj:Darmowy Podręcznik Programowania […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: czym jest suma logiczna i jak zbudować ją w j. LAD w TIA Portal kiedy wykorzystujemy połączenie szeregowe zestyków wszystkiego o cewkach i zestykach wykorzystywanych w j. LAD kiedy używać zestyki normalnie otwarte i normalnie zamknięte, jak poprawnie podpisywać elementy w programach dla sterowników PLC. Rodzaje połączeń Zestyki (a także […]


					Języki programowania PLC PLC

Języki programowania PLC

jak się dogadać z maszyną

Języki programowania są kluczowym narzędziem w świecie technologii, służącym jako medium komunikacji między człowiekiem a maszyną. Te zestawy formalnych instrukcji umożliwiają nam tworzenie programów, które komputery mogą wykonywać. Są one nieodłącznym elementem tworzenia oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku języków naturalnych, różne języki programowania mają […]


					Podstawy pneumatyki Inne

Podstawy pneumatyki

Wprowadzenie dla uczniów technikum

W tej prezentacji postaram się przedstawić Ci w jak najprostszy sposób podstawowe zagadnienia z pneumatyki. Chcę je omówić w sposób logiczny, a nie teoretyczny. Istnieje niepisany zbiór 3 najczęściej zadawanych pytań na egzaminach lub rozmowach o pracę z tego zakresu. Są to pytania na logiczne myślenie lub sprawdzenia praktycznej wiedzy i doświadczenia pracownika. W tej […]


					Jak działa sterownik PLC PLC

Jak działa sterownik PLC

i co z tego wynika

Podkreślę na wstępie, że informacje w tym poście zawarte stanowią bardzo duże uproszczenie tematu, jednak są wystarczające, aby nauczyć się programować sterowniki PLC. W sterownikach (podobnie jak w wszystkich urządzeniach cyfrowych począwszy od smartwatchy, smartfonów, a skończywszy na komputerach) instalowane są przynajmniej dwa fizyczne obszary pamięci., abyś lepiej zrozumiał co się dzieje w CPU nawiążemy […]


					EDUmiejsca Inne

EDUmiejsca

centra edukacyjne, parki, muzea

Albert Einstein kiedyś powiedział, że początkowe lata nauki fizyki powinny opierać się tylko i wyłącznie na ciekawych eksperymentach. Na szczęście w XXI w. nie tylko nauka fizyki może przyjmować formę eksperymentalną i doświadczalną, a tak naprawdę już każdy przedmiot co udowadnia poniższa mapa. Jeżeli znasz inne miejsca, które powinny się znaleźć na powyższej mapie daj […]


					Michał Sobek Inne

Michał Sobek

nauczyciel akademicki, inżynier, założyciel fundacji Greenpower Polska

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Elektrotechnika – nauczyciel posiadał dar przekazywania wiedzy. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? Na etapie nauczania w klasach 1-8 uważam że każdy z nich jest istotny. Młody człowiek na tym etapie powinien być wszechstronnie rozwijany. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. traktuje […]


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					Historia robotów cz. 3 CoBots Artykuły

Historia robotów cz. 3 CoBots

przyszłość - roboty współpracujące

zobacz też: historia robotów cz.2 – pierwsze manipulatory W trzeciej części (czyli w tym poście, ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem, link do wcześniejszej części zamieściłem powyżej) skupię się na ostatnich, nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej, mam tu na myśli roboty współpracujące (CoBots, Collaborative Robots) czyli manipulatorów najnowszej generacji będących integralna częścią […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij