Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację
Photo by Redd on Unsplash

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc!

Skończmy w końcu kojarzyć szeroko-rozumianą szkołę jako budynek, a nauczycieli jako etatowych pracowników tychże budynków. W XXI w. szkoła może być dosłownie wszędzie, a „nauczycielem” każdy, kto tylko chce pomóc nauczyć kolejne pokolenie tego czego samemu się nauczył, ale szybciej, ciekawiej czyli lepiej.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, którą możesz użyć, by zmienić świat

Nelson Mandela

Dobra edukacja buduje lepszą nowoczesną przyszłość, słaby i zacofany system edukacji odbiera nam nadzieje na lepsze jutro. Możesz to zmienić.

Jeżeli chcesz

Jeżeli chcesz (przynajmniej jedną rzecz z poniższej list) to przeczytaj ten artykuł do końca, bo dzięki niemu dowiesz się w jaki sposób możesz pomóc zmienić edukację.

Chcesz nam pomóc zmienić edukację?

Chcesz dołączyć do dyskusji jak powinna ona wyglądać, aby sprostać wyzwaniom, które stawia nam XXI w.

Chcesz, aby Twoje dzieci mogły się uczyć także poza murami szkoły (na wyjazdach, bez zaległości podczas choroby czy dokładnie wtedy i tam gdzie chcą).

Każdy może

zmienić świat, wystarczy, że systematycznie, wytrwale i z uporem będzie zmieniać coś na lepsze, a w ten sposób zmotywuje swoim przykładem innych do podobnych działań. Pamiętaj, że kropla drąży skałę.

Najprostsze sposoby, aby przyczynić się do zmiany w edukacji, nie wymagają od Ciebie właściwie niczego, oprócz chęci.

Wystarczy, że:

 • w gronie swoich znajomych wspomnisz o naszej fundacji, o tym co robimy i zachęcisz ich do odwiedzenia tej strony internetowej,
 • podczas zebrania w szkole, luźnym rozmów z innymi rodzicami, studentami, ciekawymi nauczycielami czy wykładowcami wspomnisz o naszych pomysłach i tej stronie internetowej,
 • gdy znajdziesz w internecie lub książkach treści nawiązujące do naszych projektów to wystarczy, że nam je podeślesz,
 • przeczytasz przynajmniej jeden artykuł (choć najlepiej to książkę) na temat neurodydaktyki, bo już czas, abyśmy zaczęli głośno mówić co nauka dziś już wie na temat skutecznych metod nauczania – może by to artykuł z naszej strony,
 • zabierz głos lub poproś osoby, które Twoim zdaniem powinniśmy wysłuchać o wypowiedzenie się (w formie ankiety) w projekcie CALM talks na temat kierunków zmian w edukacji i kierunków rozwoju naszej fundacji.
Jak mogę pomóc?
W zależności kim jesteś:

Kliknij poniżej w konkretny link, aby dowiedzieć się jak najlepiej możesz wykorzystać swój potencjał i doświadczenie dla pozytywnej zmiany w edukacji:

Jestem ambitnym uczniem

Jestem studentem

Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Jestem rodzicem

(wkrótce pozostałe pozycje)

Jestem blogerem / youtuberem

Jestem grafikiem

Jestem programistą

Jestem przedsiębiorcą

Jestem zabiegany, nie mam czasu ale chcę pomóc


Jestem ambitnym uczniem

i chcę coś zmienić, bo wiem, że to już najwyższa pora.

Jeżeli jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej to możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów.


Jestem studentem

i wiem, że studia to tylko podstawa. Masz chęci, już całkiem sporo wiedzy i doświadczenia, czujesz nowe technologie, zaczynasz rozumieć otaczający świat i chcesz w nim coś zmienić? Masz też jeszcze całkiem sporo najcenniejszej waluty jaką jest „czas na działanie” (wbrew temu co Ci się może wydaje, to masz go naprawdę sporo), dlatego pora zacząć działać. Zacznij od małych rzeczy, zacznij lokalnie, a zobaczysz globalne efekty tych zmian szybciej niż myślisz.

Jako student możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach lub tych z wcześniejszych lat. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów, lub nawet pokierować jednym wybranym z nich.
 • spędzasz całe dnie na social mediach? Możesz pokierować nasze profile (jeszcze nieistniejące, bo czekają na Ciebie)

Jako osoba, która już przeżyła kilka dekad mogę Ci s tym miejscu sprzedać jedną cenną radę jaką się kieruję w życiu „Zawsze staraj się upiec przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu i niech co najmniej jedna z nich zmieniać kogoś świat na lepsze”. Nie angażuj się w projekty naszej fundacji, jeśli nie będą Cię one rozwijać! Jesteś młody, najpierw się rozwijaj, a dopiero później zacznij zmieniać świat, bo wtedy będziesz miał znacznie większy impakt.

Czy już wiesz co chcesz w życiu robić? Pewnie, nie dlatego warto spróbować wszystkiego dopóki możesz. Wybierz poniżej w czym chcesz się sprawdzić, a dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować ścieżki kariery zawodowej. Odkrycie czego nie lubisz robić i co przychodzi Ci z trudem jest tak samo cenne jak określenie swoich mocnych stron – drogą redukcji. Ale nie dowiesz się tego nie próbując!

Jeżeli chcesz nauczyć się, zdobyć doświadczenie, sprawdzić się w

 • grafice komputerowej – masz przed sobą niekończące się morze możliwości, bo materiały edukacyjne dwudziestego pierwszego wieku muszą być przynajmniej tak samo atrakcyjne jak wszystkie produkty, które nas otaczają – zerknij pod ten link
 • zarządzaniu – chcesz otworzyć własną firmę lub kierować projektami w ramach większej organizacji? Zacznij od współpracy z nami. Każda ambitna osoba w końcu osiągnie poziom na którym będzie musiała pokierować krupką osób, ale niestety ani w szkole ani na studiach nikt tego nie uczy. Gdzie zdobyć taką wiedzę o doświadczenie? W naszej fundacji kierując wybranym projektem lub grupami roboczymi lub innych dużych organizacjach studenckich.
 • projektowanie 3D – możesz pomóc nam w przygotowywaniu darmowych materiałów edukacyjnych, które w szkołach będą następnie drukowane na drukarkach 3D, aby uczeń mógł dosłownie dotknąć tego o czym właśnie przeczytał. Możesz również przyłączyć się do projektu „CALM med” i pomóc w przygotowywaniu uniwersalnych ortez oraz protez dla potrzebujących, które będzie można sobie wydrukować za darmo w szkołach.
 • programowanie – możesz pomóc nam w rozwoju tej strony, lub przygotowywać swoje autorskie aplikacje, ułatwiające przyswajanie nowej wiedzy, tworzyć animacje itp. Świat potrzebuje więcej programistów, którzy będą tworzyć dla dobra nas wszystkich.
 • tłumacz lub autor tekstów – twórz lub tłumacz z nami wartościowe teksty, aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców


Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Pomyśl jakby wyglądała Twoja praca, gdybyś miał dostęp do wszystkich materiałów na których pracują Twoi koledzy i „koledzy”. Było by łatwiej? Ta fundacja powstała przede wszystkim dla Was! Aby ułatwić Wam pracę jako platforma do dzielenia się darmowymi pomocami edukacyjnymi przygotowanymi przez Was lub innych pasjonatów ale także do skatalogowania wartościowych treści w internecie, abyście mogli skupić się przede wszystkim na tych uczniach, którzy naprawdę potrzebują Waszego wsparcie. Zdolni uczniowie dzięki projektowi „Szkoła 4.0” mogą przygotowywać się do kartkówek i sprawdzianów samodzielnie w swoim tempie.

Jako osoba zawodowo związana z edukacją Twoje pomoc jest dla nasz szczególnie ważna, możesz:

 • pomóc w przygotowaniu list wszystkich tematów na które powinniśmy skatalogować znalezione materiały,
 • możesz zostać konsultantem lub prowadzącym jeden przedmiot w projekcie „Szkoła 4.0” (głównie zatwierdzać publikowane materiały i dzielić się przemyśleniami na temat przyszłości danego przedmiotu)
 • możesz rozprowadzać wśród swoich uczniów, anonimowe ankiety na temat sposób w jaki się uczą, bo to w końcu także dla nich przygotowujemy ten portal – CALM talks mata
 • możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat systemu edukacji – bo kto go zna lepiej niż Ty? – CALM talks
 • możesz zachęcić uczniów to odnajdywania wartościowych treści na aktualnie przerabiane tematy w szkole i podsyłanie ich do nas.
 • możesz udostępniać swoje autorskie materiały innym nauczycielom (poprzez nas serwer lub Twój dysk w chmurze), a w zamian oni udostępnią swoje. Jaki ma sens, aby każdy tracił czas na przygotowanie wszystkiego samemu.

Jestem rodzicem

Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz na szybko zmienić system edukacji nim Twoja pociecha zacznie z niego korzystać to odpuść sobie. Masz aktualnie ważniejsze rzeczy na głowie. Samemu jestem rodzicem i wiem, że w tej chwili powinieneś koncentrować się tylko na tym jednym (lub kilkorgu) maluchów, bo one najbardziej potrzebują Twojej uwagi.

Poświęcając swoje życie na poprawianie świata nie mamy gwarancji, że się nam to uda. Poświęcając jednak całą uwagę na wychowaniu z głową swoich dzieci, mamy gwarancję, że przynajmniej ich życie poprawimy na lepsze.

Dziękujemy za chęci ale do czas posłania malucha do przedszkola (a jeszcze lepiej szkoły) nie udzielaj się w żadnej fundacji, bo masz ważniejszą „misję”. Nie masz pewności czy nasza fundacja odmieni przyszłość Twojego dziecka – prawdopodobnie tak ale tego nie jesteśmy pewni. To co naprawdę odmieni jego przyszłość to twój czas.

Najważniejsze co możecie zrobić dla edukacji swoich dzieci to spędzanie z nimi wolnego czasu, odwiedzanie miejsc edukacyjnych (#freeTime) i rozmowy. Świeć przykładem i pobudzaj ciekawość świata. Odkrywajcie ich talenty i pielęgnuj je.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]


					#Fiza Szkoła 4.0

#Fiza

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Detekcja zbocza PLC

Detekcja zbocza

Wszystko na temat

Krok w górę (zmiana z 0 na 1) lub krok w dół (zmiana z 1 na 0) to właśnie są kolejno zbocza narastające i opadające. Cewki i bloczki detekcji zbocza należą do podstawowych obiektów dostępnych w folderze „Bit logic” w Edytorze programu STEP 7. Są one powszechnie wykorzystywane właściwie w wszystkich programach sterowania. Z jakiegoś […]


					Problemy z programowaniem PLC

Problemy z programowaniem

Najczęstsze błędy podczas programowania w STEP7 - j. LAD

Prezentacja kierowana jest dla osób, które uczestniczyły w moich szkoleniach i chcą sobie zdobytą wiedzę odświeżyć. Nie jest to prezentacja dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu programowania sterowników. Plan prezentacji 1.Założenia dla omawianego układu.2.Odwzorowanie fizycznych zestyków w języku LAD.3.Układ podtrzymania.4.Nieprawidłowe użycie cewki w networku.5.Dublowanie cewek w bloku.6.Negacja sygnału.7.Różnica pomiędzy napięciem, a stanem […]


					Podstawy pneumatyki Inne

Podstawy pneumatyki

Wprowadzenie dla uczniów technikum

W tej prezentacji postaram się przedstawić Ci w jak najprostszy sposób podstawowe zagadnienia z pneumatyki. Chcę je omówić w sposób logiczny, a nie teoretyczny. Istnieje niepisany zbiór 3 najczęściej zadawanych pytań na egzaminach lub rozmowach o pracę z tego zakresu. Są to pytania na logiczne myślenie lub sprawdzenia praktycznej wiedzy i doświadczenia pracownika. W tej […]


					LAOS - pomagamy Inne

LAOS - pomagamy

Po pierwsze EDUKACJA

W tym poście dowiesz się o co chodzi z akcją „Laos – po pierwsze edukacja”. Czego brakuje nam do pełni szczęścia i co oznacza odniesienie sukcesu w życiu. Dlaczego Laos i gdzie to właściwie leży? Kto to jest Keo i jakim cudem poznała Karolinę (jaką Karolinę?). Powiem Ci też dlaczego zwyczajne ołówki, zeszyty i kredki […]


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					IDEA market Nasze projekty

IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc. Cel edukacji to DZIAŁANIE! Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt […]


					Jak pomagać? Streszczenie Nasze projekty

Jak pomagać? Streszczenie

dla zabieganych

Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Ukraińcom Ten artykuł to wyłącznie streszczenie obszernego tekstu, który znajdziesz pod tym linkiem Jak pomagać Ukraińcom z głową. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat koniecznie go przeczytaj w całości. Jeśli jednak nie lubisz zbyt długich Oryginalny tekst powstał po rozmowach z osobami zarządzającymi akacjami pomocowymi na terenie Gliwic: Leszek Losza (Centrum […]


					Rafał Zawiślak - CALM talks Inne

Rafał Zawiślak - CALM talks

Dyrektor szkoły podstawowej

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Historia z racji zainteresowań w młodym wieku. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? j. obcy – ułatwia podróżowanie, komunikację, korzystanie z dóbr obcojęzycznej kultury, sztuki, literatury. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. …potrafi zarazić pasją. Pasja jest najważniejsza, na pewno nie realizacja […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: czym jest suma logiczna i jak zbudować ją w j. LAD w TIA Portal kiedy wykorzystujemy połączenie szeregowe zestyków wszystkiego o cewkach i zestykach wykorzystywanych w j. LAD kiedy używać zestyki normalnie otwarte i normalnie zamknięte, jak poprawnie podpisywać elementy w programach dla sterowników PLC. Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, […]

Zamknij