Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację
Photo by Redd on Unsplash

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc!

Skończmy w końcu kojarzyć szeroko-rozumianą szkołę jako budynek, a nauczycieli jako etatowych pracowników tychże budynków. W XXI w. szkoła może być dosłownie wszędzie, a „nauczycielem” każdy, kto tylko chce pomóc nauczyć kolejne pokolenie tego czego samemu się nauczył, ale szybciej, ciekawiej czyli lepiej.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, którą możesz użyć, by zmienić świat

Nelson Mandela

Dobra edukacja buduje lepszą nowoczesną przyszłość, słaby i zacofany system edukacji odbiera nam nadzieje na lepsze jutro. Możesz to zmienić.

Jeżeli chcesz

Jeżeli chcesz (przynajmniej jedną rzecz z poniższej list) to przeczytaj ten artykuł do końca, bo dzięki niemu dowiesz się w jaki sposób możesz pomóc zmienić edukację.

Chcesz nam pomóc zmienić edukację?

Chcesz dołączyć do dyskusji jak powinna ona wyglądać, aby sprostać wyzwaniom, które stawia nam XXI w.

Chcesz, aby Twoje dzieci mogły się uczyć także poza murami szkoły (na wyjazdach, bez zaległości podczas choroby czy dokładnie wtedy i tam gdzie chcą).

Każdy może

zmienić świat, wystarczy, że systematycznie, wytrwale i z uporem będzie zmieniać coś na lepsze, a w ten sposób zmotywuje swoim przykładem innych do podobnych działań. Pamiętaj, że kropla drąży skałę.

Najprostsze sposoby, aby przyczynić się do zmiany w edukacji, nie wymagają od Ciebie właściwie niczego, oprócz chęci.

Wystarczy, że:

 • w gronie swoich znajomych wspomnisz o naszej fundacji, o tym co robimy i zachęcisz ich do odwiedzenia tej strony internetowej,
 • podczas zebrania w szkole, luźnym rozmów z innymi rodzicami, studentami, ciekawymi nauczycielami czy wykładowcami wspomnisz o naszych pomysłach i tej stronie internetowej,
 • gdy znajdziesz w internecie lub książkach treści nawiązujące do naszych projektów to wystarczy, że nam je podeślesz,
 • przeczytasz przynajmniej jeden artykuł (choć najlepiej to książkę) na temat neurodydaktyki, bo już czas, abyśmy zaczęli głośno mówić co nauka dziś już wie na temat skutecznych metod nauczania – może by to artykuł z naszej strony,
 • zabierz głos lub poproś osoby, które Twoim zdaniem powinniśmy wysłuchać o wypowiedzenie się (w formie ankiety) w projekcie CALM talks na temat kierunków zmian w edukacji i kierunków rozwoju naszej fundacji.
Jak mogę pomóc?
W zależności kim jesteś:

Kliknij poniżej w konkretny link, aby dowiedzieć się jak najlepiej możesz wykorzystać swój potencjał i doświadczenie dla pozytywnej zmiany w edukacji:

Jestem ambitnym uczniem

Jestem studentem

Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Jestem rodzicem

(wkrótce pozostałe pozycje)

Jestem blogerem / youtuberem

Jestem grafikiem

Jestem programistą

Jestem przedsiębiorcą

Jestem zabiegany, nie mam czasu ale chcę pomóc


Jestem ambitnym uczniem

i chcę coś zmienić, bo wiem, że to już najwyższa pora.

Jeżeli jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej to możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów.


Jestem studentem

i wiem, że studia to tylko podstawa. Masz chęci, już całkiem sporo wiedzy i doświadczenia, czujesz nowe technologie, zaczynasz rozumieć otaczający świat i chcesz w nim coś zmienić? Masz też jeszcze całkiem sporo najcenniejszej waluty jaką jest „czas na działanie” (wbrew temu co Ci się może wydaje, to masz go naprawdę sporo), dlatego pora zacząć działać. Zacznij od małych rzeczy, zacznij lokalnie, a zobaczysz globalne efekty tych zmian szybciej niż myślisz.

Jako student możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach lub tych z wcześniejszych lat. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów, lub nawet pokierować jednym wybranym z nich.
 • spędzasz całe dnie na social mediach? Możesz pokierować nasze profile (jeszcze nieistniejące, bo czekają na Ciebie)

Jako osoba, która już przeżyła kilka dekad mogę Ci s tym miejscu sprzedać jedną cenną radę jaką się kieruję w życiu „Zawsze staraj się upiec przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu i niech co najmniej jedna z nich zmieniać kogoś świat na lepsze”. Nie angażuj się w projekty naszej fundacji, jeśli nie będą Cię one rozwijać! Jesteś młody, najpierw się rozwijaj, a dopiero później zacznij zmieniać świat, bo wtedy będziesz miał znacznie większy impakt.

Czy już wiesz co chcesz w życiu robić? Pewnie, nie dlatego warto spróbować wszystkiego dopóki możesz. Wybierz poniżej w czym chcesz się sprawdzić, a dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować ścieżki kariery zawodowej. Odkrycie czego nie lubisz robić i co przychodzi Ci z trudem jest tak samo cenne jak określenie swoich mocnych stron – drogą redukcji. Ale nie dowiesz się tego nie próbując!

Jeżeli chcesz nauczyć się, zdobyć doświadczenie, sprawdzić się w

 • grafice komputerowej – masz przed sobą niekończące się morze możliwości, bo materiały edukacyjne dwudziestego pierwszego wieku muszą być przynajmniej tak samo atrakcyjne jak wszystkie produkty, które nas otaczają – zerknij pod ten link
 • zarządzaniu – chcesz otworzyć własną firmę lub kierować projektami w ramach większej organizacji? Zacznij od współpracy z nami. Każda ambitna osoba w końcu osiągnie poziom na którym będzie musiała pokierować krupką osób, ale niestety ani w szkole ani na studiach nikt tego nie uczy. Gdzie zdobyć taką wiedzę o doświadczenie? W naszej fundacji kierując wybranym projektem lub grupami roboczymi lub innych dużych organizacjach studenckich.
 • projektowanie 3D – możesz pomóc nam w przygotowywaniu darmowych materiałów edukacyjnych, które w szkołach będą następnie drukowane na drukarkach 3D, aby uczeń mógł dosłownie dotknąć tego o czym właśnie przeczytał. Możesz również przyłączyć się do projektu „CALM med” i pomóc w przygotowywaniu uniwersalnych ortez oraz protez dla potrzebujących, które będzie można sobie wydrukować za darmo w szkołach.
 • programowanie – możesz pomóc nam w rozwoju tej strony, lub przygotowywać swoje autorskie aplikacje, ułatwiające przyswajanie nowej wiedzy, tworzyć animacje itp. Świat potrzebuje więcej programistów, którzy będą tworzyć dla dobra nas wszystkich.
 • tłumacz lub autor tekstów – twórz lub tłumacz z nami wartościowe teksty, aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców


Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Pomyśl jakby wyglądała Twoja praca, gdybyś miał dostęp do wszystkich materiałów na których pracują Twoi koledzy i „koledzy”. Było by łatwiej? Ta fundacja powstała przede wszystkim dla Was! Aby ułatwić Wam pracę jako platforma do dzielenia się darmowymi pomocami edukacyjnymi przygotowanymi przez Was lub innych pasjonatów ale także do skatalogowania wartościowych treści w internecie, abyście mogli skupić się przede wszystkim na tych uczniach, którzy naprawdę potrzebują Waszego wsparcie. Zdolni uczniowie dzięki projektowi „Szkoła 4.0” mogą przygotowywać się do kartkówek i sprawdzianów samodzielnie w swoim tempie.

Jako osoba zawodowo związana z edukacją Twoje pomoc jest dla nasz szczególnie ważna, możesz:

 • pomóc w przygotowaniu list wszystkich tematów na które powinniśmy skatalogować znalezione materiały,
 • możesz zostać konsultantem lub prowadzącym jeden przedmiot w projekcie „Szkoła 4.0” (głównie zatwierdzać publikowane materiały i dzielić się przemyśleniami na temat przyszłości danego przedmiotu)
 • możesz rozprowadzać wśród swoich uczniów, anonimowe ankiety na temat sposób w jaki się uczą, bo to w końcu także dla nich przygotowujemy ten portal – CALM talks mata
 • możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat systemu edukacji – bo kto go zna lepiej niż Ty? – CALM talks
 • możesz zachęcić uczniów to odnajdywania wartościowych treści na aktualnie przerabiane tematy w szkole i podsyłanie ich do nas.
 • możesz udostępniać swoje autorskie materiały innym nauczycielom (poprzez nas serwer lub Twój dysk w chmurze), a w zamian oni udostępnią swoje. Jaki ma sens, aby każdy tracił czas na przygotowanie wszystkiego samemu.

Jestem rodzicem

Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz na szybko zmienić system edukacji nim Twoja pociecha zacznie z niego korzystać to odpuść sobie. Masz aktualnie ważniejsze rzeczy na głowie. Samemu jestem rodzicem i wiem, że w tej chwili powinieneś koncentrować się tylko na tym jednym (lub kilkorgu) maluchów, bo one najbardziej potrzebują Twojej uwagi.

Poświęcając swoje życie na poprawianie świata nie mamy gwarancji, że się nam to uda. Poświęcając jednak całą uwagę na wychowaniu z głową swoich dzieci, mamy gwarancję, że przynajmniej ich życie poprawimy na lepsze.

Dziękujemy za chęci ale do czas posłania malucha do przedszkola (a jeszcze lepiej szkoły) nie udzielaj się w żadnej fundacji, bo masz ważniejszą „misję”. Nie masz pewności czy nasza fundacja odmieni przyszłość Twojego dziecka – prawdopodobnie tak ale tego nie jesteśmy pewni. To co naprawdę odmieni jego przyszłość to twój czas.

Najważniejsze co możecie zrobić dla edukacji swoich dzieci to spędzanie z nimi wolnego czasu, odwiedzanie miejsc edukacyjnych (#freeTime) i rozmowy. Świeć przykładem i pobudzaj ciekawość świata. Odkrywajcie ich talenty i pielęgnuj je.

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					LAOS - pomagamy Inne

LAOS - pomagamy

Po pierwsze EDUKACJA

W tym poście dowiesz się o co chodzi z akcją „Laos – po pierwsze edukacja”. Czego brakuje nam do pełni szczęścia i co oznacza odniesienie sukcesu w życiu. Dlaczego Laos i gdzie to właściwie leży? Kto to jest Keo i jakim cudem poznała Karolinę (jaką Karolinę?). Powiem Ci też dlaczego zwyczajne ołówki, zeszyty i kredki […]


					Edukacja 4.0 Artykuły

Edukacja 4.0

Przyszłość edukacji

Post w rozbudowie W jakim świecie żyjemy? Żyjemy w świcie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4.0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od swoich uczniów oczekują odpowiedzi wpasowujących się w klucz, rozwiązywania zadań jedyną słuszną metodą, zapamiętywania przestarzałych i […]


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe

					Michał Sobek Inne

Michał Sobek

nauczyciel akademicki, inżynier, założyciel fundacji Greenpower Polska

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Elektrotechnika – nauczyciel posiadał dar przekazywania wiedzy. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? Na etapie nauczania w klasach 1-8 uważam że każdy z nich jest istotny. Młody człowiek na tym etapie powinien być wszechstronnie rozwijany. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. traktuje […]


					Podłączenie PLC do wirtualnego HMI PLC

Podłączenie PLC do wirtualnego HMI

Symulator HMI w praktyce

Z tej prezentacji dowiesz się jak: w ciągu 7 minut stworzyć projekt w TIA Portal zawierający program dla sterownika S7-1200 i wizualizację HMI, wszystko to razem skomunikujemy i przetestujemy na fizycznym CPU oraz wirtualnym panelu HMI Basic, dowiesz się także, jak zmienić ustawienia w Windows 10 aplikacji „Set PG/PC interface”. Panele HMI symulator Dla kogo? […]


					#Chemia Szkoła 4.0

#Chemia

Wprowadzenie - Przedmiot chemia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Styki, cewki i przyciski PLC

Styki, cewki i przyciski

Podstawy j. LAD

Dla kogo ta prezentacja? Prezentacja kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół technicznych, rozpoczynających swoją przygodę z sterownikami PLC wszystkich producentów. Aby wykorzystać w pełni potencjał tej prezentacji nie potrzebujesz nawet sterownika, na początku wystarczy kartka papieru. Z tej prezentacji dowiesz się: do czego służą wejścia i wyjścia sterowników PLC, czym jest przycisk, a czym […]


					Łukasz Grabowski - CALM talks Inne

Łukasz Grabowski - CALM talks

przedsiębiorca i wykładowca

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					#Gegra Szkoła 4.0

#Gegra

Wprowadzenie - Przedmiot geografia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Filmy i programy nie tylko dla inżyniera Inne

Filmy i programy nie tylko dla inżyniera

Bawią i uczą

Dla kogo ta lista ? Dla odpoczywających na kanapie Siedzisz w domu i chcesz odpocząć, ale nie chcesz całkowicie zmarnować swojego czasu? Może warto obejrzeć coś wartościowego i przyjemnego jednocześnie, aby zmotywować się do pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów (i seriali bo dziś to ten sam poziom), które zainteresują nie tylko inżyniera, a każdego […]


					Zespół CALM edu Inne

Zespół CALM edu

Kim jesteśmy

Grzegorz Czekała – założyciel fundacji, autor większości tekstów na tej stronie. Zawodowo związany z edukacją techniczną, a w wolnych czasie z edukacją wszelaką, podróżami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Karolina Jaenchen – główny grafik, pomysłodawca wszystkich „logosów”, identyfikacji wizualnej …. osoba odpowiedzialna za to, aby było ładnie. Prywatnie osoba, dla której jedno miejsce to za […]


					Jak pomagać Ukraińcom z głową Nasze projekty

Jak pomagać Ukraińcom z głową

aby nie szkodzić i się nie wypalić

Zbyt długi artykuł dla Ciebie? Szukasz streszczenia? Jeżeli jesteś bardzo zabiegany to kliknij w ten link: Jak pomagać – streszczenie dla zabieganych. Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Poniższy artykuł opisuje działania oraz plany dotyczące Gliwic, jednak jeżeli potrzebujesz to bez problemu powinieneś być w stanie powtórzenia je także w innych miastach. Jeżeli czytelniku prowadzisz inne […]

Zamknij