Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację
Photo by Redd on Unsplash

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc!

Skończmy w końcu kojarzyć szeroko-rozumianą szkołę jako budynek, a nauczycieli jako etatowych pracowników tychże budynków. W XXI w. szkoła może być dosłownie wszędzie, a „nauczycielem” każdy, kto tylko chce pomóc nauczyć kolejne pokolenie tego czego samemu się nauczył, ale szybciej, ciekawiej czyli lepiej.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, którą możesz użyć, by zmienić świat

Nelson Mandela

Dobra edukacja buduje lepszą nowoczesną przyszłość, słaby i zacofany system edukacji odbiera nam nadzieje na lepsze jutro. Możesz to zmienić.

Jeżeli chcesz

Jeżeli chcesz (przynajmniej jedną rzecz z poniższej list) to przeczytaj ten artykuł do końca, bo dzięki niemu dowiesz się w jaki sposób możesz pomóc zmienić edukację.

Chcesz nam pomóc zmienić edukację?

Chcesz dołączyć do dyskusji jak powinna ona wyglądać, aby sprostać wyzwaniom, które stawia nam XXI w.

Chcesz, aby Twoje dzieci mogły się uczyć także poza murami szkoły (na wyjazdach, bez zaległości podczas choroby czy dokładnie wtedy i tam gdzie chcą).

Każdy może

zmienić świat, wystarczy, że systematycznie, wytrwale i z uporem będzie zmieniać coś na lepsze, a w ten sposób zmotywuje swoim przykładem innych do podobnych działań. Pamiętaj, że kropla drąży skałę.

Najprostsze sposoby, aby przyczynić się do zmiany w edukacji, nie wymagają od Ciebie właściwie niczego, oprócz chęci.

Wystarczy, że:

 • w gronie swoich znajomych wspomnisz o naszej fundacji, o tym co robimy i zachęcisz ich do odwiedzenia tej strony internetowej,
 • podczas zebrania w szkole, luźnym rozmów z innymi rodzicami, studentami, ciekawymi nauczycielami czy wykładowcami wspomnisz o naszych pomysłach i tej stronie internetowej,
 • gdy znajdziesz w internecie lub książkach treści nawiązujące do naszych projektów to wystarczy, że nam je podeślesz,
 • przeczytasz przynajmniej jeden artykuł (choć najlepiej to książkę) na temat neurodydaktyki, bo już czas, abyśmy zaczęli głośno mówić co nauka dziś już wie na temat skutecznych metod nauczania – może by to artykuł z naszej strony,
 • zabierz głos lub poproś osoby, które Twoim zdaniem powinniśmy wysłuchać o wypowiedzenie się (w formie ankiety) w projekcie CALM talks na temat kierunków zmian w edukacji i kierunków rozwoju naszej fundacji.
Jak mogę pomóc?
W zależności kim jesteś:

Kliknij poniżej w konkretny link, aby dowiedzieć się jak najlepiej możesz wykorzystać swój potencjał i doświadczenie dla pozytywnej zmiany w edukacji:

Jestem ambitnym uczniem

Jestem studentem

Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Jestem rodzicem

(wkrótce pozostałe pozycje)

Jestem blogerem / youtuberem

Jestem grafikiem

Jestem programistą

Reprezentuję firmę / Jestem przedsiębiorcą

Jestem zabiegany, nie mam czasu ale chcę pomóc


Jestem ambitnym uczniem

i chcę coś zmienić, bo wiem, że to już najwyższa pora.

Jeżeli jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej to możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów.


Jestem studentem

i wiem, że studia to tylko podstawa. Masz chęci, już całkiem sporo wiedzy i doświadczenia, czujesz nowe technologie, zaczynasz rozumieć otaczający świat i chcesz w nim coś zmienić? Masz też jeszcze całkiem sporo najcenniejszej waluty jaką jest „czas na działanie” (wbrew temu co Ci się może wydaje, to masz go naprawdę sporo), dlatego pora zacząć działać. Zacznij od małych rzeczy, zacznij lokalnie, a zobaczysz globalne efekty tych zmian szybciej niż myślisz.

Jako student możesz:

 • nam pomóc przy uporządkowywaniu wartościowych darmowych materiałów dydaktycznych do zamieszczenia na poszczególnych stronach projektu „Szkoła 4.0”, poświęcisz kwadrans codziennie, wyszukując na podanych przez nas stronach ( i tych które zasugerujesz) treści pomocnych do zrozumienia tematów, które aktualnie o mawiasz na zajęciach lub tych z wcześniejszych lat. Tylko tyle, a zmienisz naprawdę wiele.
 • nam pomóc przy promocji i zwiększaniu zasięgów naszych projektów, lub nawet pokierować jednym wybranym z nich.
 • spędzasz całe dnie na social mediach? Możesz pokierować nasze profile (jeszcze nieistniejące, bo czekają na Ciebie)

Jako osoba, która już przeżyła kilka dekad mogę Ci s tym miejscu sprzedać jedną cenną radę jaką się kieruję w życiu „Zawsze staraj się upiec przynajmniej dwie pieczenie na jednym ogniu i niech co najmniej jedna z nich zmieniać kogoś świat na lepsze”. Nie angażuj się w projekty naszej fundacji, jeśli nie będą Cię one rozwijać! Jesteś młody, najpierw się rozwijaj, a dopiero później zacznij zmieniać świat, bo wtedy będziesz miał znacznie większy impakt.

Czy już wiesz co chcesz w życiu robić? Pewnie, nie dlatego warto spróbować wszystkiego dopóki możesz. Wybierz poniżej w czym chcesz się sprawdzić, a dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować ścieżki kariery zawodowej. Odkrycie czego nie lubisz robić i co przychodzi Ci z trudem jest tak samo cenne jak określenie swoich mocnych stron – drogą redukcji. Ale nie dowiesz się tego nie próbując!

Jeżeli chcesz nauczyć się, zdobyć doświadczenie, sprawdzić się w

 • grafice komputerowej – masz przed sobą niekończące się morze możliwości, bo materiały edukacyjne dwudziestego pierwszego wieku muszą być przynajmniej tak samo atrakcyjne jak wszystkie produkty, które nas otaczają – zerknij pod ten link
 • zarządzaniu – chcesz otworzyć własną firmę lub kierować projektami w ramach większej organizacji? Zacznij od współpracy z nami. Każda ambitna osoba w końcu osiągnie poziom na którym będzie musiała pokierować krupką osób, ale niestety ani w szkole ani na studiach nikt tego nie uczy. Gdzie zdobyć taką wiedzę o doświadczenie? W naszej fundacji kierując wybranym projektem lub grupami roboczymi lub innych dużych organizacjach studenckich.
 • projektowanie 3D – możesz pomóc nam w przygotowywaniu darmowych materiałów edukacyjnych, które w szkołach będą następnie drukowane na drukarkach 3D, aby uczeń mógł dosłownie dotknąć tego o czym właśnie przeczytał. Możesz również przyłączyć się do projektu „CALM med” i pomóc w przygotowywaniu uniwersalnych ortez oraz protez dla potrzebujących, które będzie można sobie wydrukować za darmo w szkołach.
 • programowanie – możesz pomóc nam w rozwoju tej strony, lub przygotowywać swoje autorskie aplikacje, ułatwiające przyswajanie nowej wiedzy, tworzyć animacje itp. Świat potrzebuje więcej programistów, którzy będą tworzyć dla dobra nas wszystkich.
 • tłumacz lub autor tekstów – twórz lub tłumacz z nami wartościowe teksty, aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców


Jestem nowoczesnym nauczycielem / wykładowcą

Pomyśl jakby wyglądała Twoja praca, gdybyś miał dostęp do wszystkich materiałów na których pracują Twoi koledzy i „koledzy”. Było by łatwiej? Ta fundacja powstała przede wszystkim dla Was! Aby ułatwić Wam pracę jako platforma do dzielenia się darmowymi pomocami edukacyjnymi przygotowanymi przez Was lub innych pasjonatów ale także do skatalogowania wartościowych treści w internecie, abyście mogli skupić się przede wszystkim na tych uczniach, którzy naprawdę potrzebują Waszego wsparcie. Zdolni uczniowie dzięki projektowi „Szkoła 4.0” mogą przygotowywać się do kartkówek i sprawdzianów samodzielnie w swoim tempie.

Jako osoba zawodowo związana z edukacją Twoje pomoc jest dla nasz szczególnie ważna, możesz:

 • pomóc w przygotowaniu list wszystkich tematów na które powinniśmy skatalogować znalezione materiały,
 • możesz zostać konsultantem lub prowadzącym jeden przedmiot w projekcie „Szkoła 4.0” (głównie zatwierdzać publikowane materiały i dzielić się przemyśleniami na temat przyszłości danego przedmiotu)
 • możesz rozprowadzać wśród swoich uczniów, anonimowe ankiety na temat sposób w jaki się uczą, bo to w końcu także dla nich przygotowujemy ten portal – CALM talks mata
 • możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat systemu edukacji – bo kto go zna lepiej niż Ty? – CALM talks
 • możesz zachęcić uczniów to odnajdywania wartościowych treści na aktualnie przerabiane tematy w szkole i podsyłanie ich do nas.
 • możesz udostępniać swoje autorskie materiały innym nauczycielom (poprzez nas serwer lub Twój dysk w chmurze), a w zamian oni udostępnią swoje. Jaki ma sens, aby każdy tracił czas na przygotowanie wszystkiego samemu.

Jestem rodzicem

Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz na szybko zmienić system edukacji nim Twoja pociecha zacznie z niego korzystać to odpuść sobie. Masz aktualnie ważniejsze rzeczy na głowie. Samemu jestem rodzicem i wiem, że w tej chwili powinieneś koncentrować się tylko na tym jednym (lub kilkorgu) maluchów, bo one najbardziej potrzebują Twojej uwagi.

Poświęcając swoje życie na poprawianie świata nie mamy gwarancji, że się nam to uda. Poświęcając jednak całą uwagę na wychowaniu z głową swoich dzieci, mamy gwarancję, że przynajmniej ich życie poprawimy na lepsze.

Dziękujemy za chęci ale do czas posłania malucha do przedszkola (a jeszcze lepiej szkoły) nie udzielaj się w żadnej fundacji, bo masz ważniejszą „misję”. Nie masz pewności czy nasza fundacja odmieni przyszłość Twojego dziecka – prawdopodobnie tak ale tego nie jesteśmy pewni. To co naprawdę odmieni jego przyszłość to twój czas.

Najważniejsze co możecie zrobić dla edukacji swoich dzieci to spędzanie z nimi wolnego czasu, odwiedzanie miejsc edukacyjnych (#freeTime) i rozmowy. Świeć przykładem i pobudzaj ciekawość świata. Odkrywajcie ich talenty i pielęgnuj je.

Reprezentuję firmę / Jestem przedsiębiorcą

Jeżeli jesteś przedstawicielem firmy to możesz nas wesprzeć:

 • wiedzą i doświadczeniem (podczas tworzenia materiałów edukacyjnych).
 • wolontariuszami – nigdy za wiele rąk do pracy nad poprawą świata na lepsze. Jeżeli Twoi pracownicy są w pewnych sezonach mniej obciążeni praca to mogą pomóc w naszej działalności. Prawdę mówiąc tak naszym zdaniem wygląda naprawdę działalność firmy odpowiedzialnej społecznie.
 • finansowo.
 • Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły.
Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Zadania PLC - cewki i styki PLC

Zadania PLC - cewki i styki

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

Te zadania PLC kierowane są dla początkujących programistów. W tej prezentacji zamieściliśmy dla Ciebie kilka prostych „wyzwań” na łatwym poziomie ale wymagających kreatywnego podejścia, dzięki którym: Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się programować sterowniki PLC to postaraj się wszystkie zadania rozwiązywać samodzielnie. Jeżeli już je rozwiązałeś albo nie wiesz jak ruszyć to dopiero wtedy kliknij aby […]


					ChatGPT dla edukacji Szkoła 4.0

ChatGPT dla edukacji

Praktyczne, konkretne przykłady

Czy technologie typu ChatGPT, modele językowe i wszystkie pozostałe systemy „sztucznej inteligencji” wpłyną w przyszłości w jakiś sposób na system edukacji, na to jak funkcjonują szkoły i to w jaki sposób się uczymy? Odpowiedź brzmi: stanowcze NIE. Nie wpłyną w przyszłości, one już „wczoraj” (mamy początku roku 2023) zmieniły to wszystko w stopniu w jakim […]


					Systemy liczbowe i typy zmiennych PLC PLC

Systemy liczbowe i typy zmiennych PLC

i zakresy zmiennych

Na pewno słyszałeś kiedyś, że komputery wykorzystują w swoich obliczeniach tylko znaki „0” i „1”. System bazujący na tych znakach nazywamy systemem dwójkowym inaczej binarnym. Wiesz też z doświadczenia, że na dzień wykorzystujesz system dziesiętny, ale czy wiedziałeś że to nie jedyne systemy liczbowe jakie używamy (ani nawet pierwsze które używaliśmy my oraz komputery). Artykuł […]


					Historia robotyki cz. 2 Artykuły

Historia robotyki cz. 2

pierwszy manipulator

zobacz także: Historia robotyki cz. 1 W drugiej części przedstawię udokumentowane fakty historyczne początków rozwoju robotyzacji i przejdę do dokonań z ostatniej dekady. Następnie w kolejnych rozdziałach skupię się na ostatnich, nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej w dziedzinie robotów współpracujących (CoBots, Collaborative Robots). Pierwszy robot przemysłowy Początek historii robotów zaprojektowanych w celu wykorzystania w przemyśle datuje […]


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]


					Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie Szkoła 4.0

Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie

oś liczbowa i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: […]


					5xP Podręcznik Programowania PLC PLC Podręczniki

5xP Podręcznik Programowania PLC

Naucz się programować

Ten darmowy podręcznik PLC wraz z kompatybilnym darmowym szkoleniem PLC jest kierowany dla uczniów techników, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego (specjalizacja mechatronika) oraz do wszystkich tych studentów po liceum chcących wreszcie poznać praktyczne podstawy automatyki. Dlaczego ten podręcznik 5xP i cały kurs jest darmowy? Jeśli pojawiło się w Twojej głowie pytanie, dlaczego otrzymujesz ode […]


					CALM tests Inne

CALM tests

Autorski generator testów

Automatyka i Ekologia Oprogramowanie CALM tests w wersji testowej (pierwszy mój samodzielny projekt w języku js). Oprawa graficzna Daniel Polak. Znajdziesz tutaj testy: Dla uczestników moich szkoleń aby podsumować i powtórzyć wiedze zdobytą każdego dnia kursu, Na temat prawidłowej segregacji śmieci – ogromna baza pytań – SPRAWDŹ ILE NAPRAWDĘ WIESZ Z TEGO TEMATY Na temat […]


					Finał akcji #CzysteSzlaki Nasze projekty

Finał akcji #CzysteSzlaki

Eko edukacja i zabawa na świeżym powietrzu

Akcja #CzysteSzlaki to całoroczne wydarzenie promowane przez Fundację CALM edu Grzegorz Czekała, park linowy LinaAdrena w Gliwicach i zespół wydawniczy „Rajzyfiber” – darmowego podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.” Główny cel akcji to „wysprzątanie” przyrody, głównie w okolicy szlaków pieszych z śmieci pozostawionych przez turystów. Każda osoba wędrująca szlakami PTTK lub spacerująca po swojej zielonej okolicy […]


					Chemia dla przedszkolaka Dla najmłodszych

Chemia dla przedszkolaka

Eksperymenty dla najmłodszych

A co gdyby tak zaprosić doktorów organizujących pokazy dla dzieci podczas „Nocy naukowców Politechniki Śląskiej” do przedszkola? Jak pomyśleliśmy tak, też zrobiliśmy tym bardziej, że organizatorką jednego z nich jest kuzynka mojej żony dr Ania Byczek-Wyrostek. O tym jak dobrze udał się taki „prosty” pokaz rodem z Krainy Lodu z wykorzystaniem suchego lodu (dwutlenku węgla […]


					Historia robotów cz. 3 CoBots Artykuły

Historia robotów cz. 3 CoBots

przyszłość - roboty współpracujące

zobacz też: historia robotów cz.2 – pierwsze manipulatory W trzeciej części (czyli w tym poście, ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem, link do wcześniejszej części zamieściłem powyżej) skupię się na ostatnich, nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej, mam tu na myśli roboty współpracujące (CoBots, Collaborative Robots) czyli manipulatorów najnowszej generacji będących integralna częścią […]


					Przewidzieć przyszłość Inne

Przewidzieć przyszłość

Futurystyka i nowe technologie

Jedno z moich ulubionych haseł które napędza mnie do działania, zmotywowało do otwarcia firmy, założenia fundacji brzmi: „Najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej tworzenie. Każdego dnia, systematycznie, małymi kroczkami” W tym poście nie skupimy się na nauce, aby faktycznie budować naszą przyszłość, ale zaprezentujemy kilka książek, dzięki którym łatwiej będzie można sobie tą przyszłość […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij