Rozwojowe filmy i programy

dla młodzieży i rodziców
Gabriel Benois on Unsplash
Na skróty

Programy edukacyjne dla nastolatków i dorosłych

Fabularne historyczne i biograficzne

Filmy motywujące dla inżynierów


Dla kogo ta lista ?


Dla odpoczywających na kanapie

Siedzisz w domu i chcesz odpocząć, ale nie chcesz całkowicie zmarnować swojego czasu? Może warto obejrzeć coś wartościowego i przyjemnego jednocześnie, aby zmotywować się do pracy?

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów (i seriali bo dziś to ten sam poziom), które zainteresują nie tylko inżyniera, a każdego kogo interesują tematy inżynierskie, popularnonaukowe, technologiczne, futurystyczne……


Dla rodzica

Jesteś rodzicem nastolatka, który nie wie jeszcze co chce w życiu robić? Przygotowaliśmy tą listę z myślą o Tobie. Masz zaledwie kilkuletnia pociechę? Dla niej też coś tu znajdziesz ale w poście „Filmy i programy edukacyjne dla dzieci”.

Filmy i programy edukacyjne dla dzieci

Przed wyborem kolejnego wspólnego „wieczoroumilacza”, zamiast wybrać produkcję o superbohaterach, warto zainspirować pociechę historią w której to umysł zwyczajnych osób ma super moce do zmieniania świata (poprzez technologię i inżynierię).

Myślę, że każdy z nas kto wybrał się na politechnikę, może wskazać jakiś film, który go do tego zainspirował lub przynajmniej zapalił odpowiednie lampki w głowie. Poniższa lista ma właśnie taki cel. Zasugerować młodzieży, że zagadnienia inżynierskie (rzeczywiste lub te całkowicie science fiction) mogą być ciekawe i naprawdę zmieniać świat, ale także wskazać zagrożenia, jakie one za sobą pociągają.


Filmy motywujące

Projektuj, buduj, programuj lub ucz, ale najważniejsze to pomagaj innym. Inżynierowie od zawsze tworzą aby odmieniać życie milionów ludzi. Niezależnie czy budując akwedukty w starożytnym Rzymie, projektując telefony komórkowe, tworząc aplikacje na smartfona czy stawiając mosty w biednych regionach naszej planety, wszystko to robią dla ludzi.


Wielkie projekty wielkich inżynierów

„Dream Big: Engineering Our World” (2017) na Netflixie – pozycja obowiązkowa dla każdego ucznia, który zastanawia się jaką szkołę średnia lub studia wybrać. To właśnie ten film zainspirował mnie do stworzenia tej listy.

Jest kierowany bezpośrednio do młodych, bardzo obszernie prezentując zagadnienie szeroko rozumianej inżynierii począwszy od ogromnych budowli XXI w. poprzez projekty dla mieszkańców wsi, a skończywszy na olimpiadach dla uczniów. 42 minuty mile spędzonego czasu dla całej rodziny.
Strona twórców filmu.

Części zamienne

„Spare Parts” (2015) dostępny za darmo na CDA. Historia oparta na faktach. Czwórka licealistów z problemami startuje w konkursie inżynierskim, w którym to muszą skonstruować zdalną łódź podwodną. Ubodzy uczniowie z gorszej dzielnicy startują do rywalizacji z najbardziej zamożnymi uczelniami technicznymi w kraju (jak choćby MIT).

Przyjemny film, czasami może trochę cukierkowy. Ale na pewno jest to obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego inżyniera. Bardzo dobrze się go ogląda i aż nie chce się wierzyć, że te wydarzenia naprawdę miały miejsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się co można zbudować mają w kieszeni 8 tys dolarów, lub mając tylko 800 zielonych to powinieneś zobaczyć ten film.


Wspaniały błękitny świat: Jak rozwiązać kryzys wodny

„Brave Blue World: Racing to Solve Our Water Crisis” (2020) na Netflixie. Zaskakująco dobry i motywujący do działania (nie tylko inżynierów) 50 minutowy film prezentujący genialne wynalazki które mogą uratować nasz świat. Z tego dokumentu dowiesz się w jaki sposób pewna maszyna „wyczarowuje” wodę z powietrza w Afryce, czy fabryki potrzebują czerpać wodę z zewnątrz, w jaki sposób zamienić zawartość naszych toalet w źródło ciepła (i pieniędzy) oraz jak glony zasilają nasze samochody.

Film w amerykańskim stylu, z gwiazdorską obsadą, z narracją Liama Neesona oraz wywiadami z Mattem Damonem i Jadenem Smithem


O chłopcu, który ujarzmił wiatr

„The Boy Who Harnessed the Wind” (2019) – na Netflixie. Film powstał na faktach i opowiada historię chłopca, który dzięki zdobyciu podstawowej wiedzy z książek, próbował uratować całą wioskę w obliczu katastrofalnej suszy (myślę, że temat bardzo aktualny nie tylko w Afryce).

Nie znajdziesz w tej produkcji efektów specjalnych, pościgów czy projektów inżynierskich na ogromną skalę. Jest to film opowiadający historię której bohaterem (czy wręcz superbohaterem) mógłby się stać każdy z nas gdyby urodził się w innej części świata. Wystąpienie na TED Williama Kamkwamba, bo to właśnie o nim jest ta historia, znajdziesz tutaj.

Ten tytuł najlepiej obrazuje wizję jaka przyświeca Fundacji CALM edu. Udowadnia w jaki sposób podstawowa edukacji i najprostsze elektrośmieci mogą odmienić los milionów istnień na całym świecie. Edukacja to najpotężniejsze narzędzie aby zmienić świat. Cały świat! Dlatego tym smutniejsze jest fakt, że z powodu zmian klimatycznych, politycznych i epidemii staje się powoli znowu coraz trudniej dostępna.

Film dla całej rodziny, jednak uprzedzam, że nie jest to kolorowa produkcja Disneya.


Dokumentalne i popularnonaukowe

Szczerze się przyznam, że czuję się trochę podirytowany (albo nawet bardzo) gdy włączam dziś popularnonaukowe kanały telewizyjne. Od lat przywykliśmy, że MTV oraz VIVA nie miały zbyt wiele wspólnego z muzyką, a o wiele więcej z programami „rozrywkowymi”. Jednak dalej własnym oczom nie wierzę, że to samo stało się z kanałami Discovery, Discovery Science i kilkoma innymi. Z funkcji popularyzatorów nauki stali się kolejnymi stacjami rozrywkowymi z para-dokumentami. Dlatego dziś musimy trochę bardziej się wysilić aby znaleźć wartościowe treści o tematyce inżynierskiej – mam nadzieję, że ta lista będzie w tym bardzo pomocna.


Everyday miracle

Na Netflixie. Najlepszy program dokumentalny na temat produkcji i powstania rzeczy, które nas otaczają jaki kiedykolwiek widziałem. Prowadzący nie tylko w bardzo przyjemny sposób tłumaczy powstanie roweru, pończoch, teleskopów, żelbetonu …, ale jeszcze przeprowadza bardzo proste eksperymenty podkreślające wyjątkowość tych wynalazków.

Wydawałoby się, że program dokumentalny jakich wiele. Jednak jest w nim coś więcej poprzez co zwyczajne rzeczy takie jak fotele czy krzesła, zyskują dla nas głębszy wymiar.


Abstrakt: Sztuka designu

„Abstract: The Art of Design” (2017) na Netflixie – Program, który jak żaden innych otwiera nam oczy na to jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu design. W każdym odcinku poznajemy kolejnych twórców, zwykle na skraju inżynierii i sztuki, którzy postrzegają rzeczywistość całkiem inaczej od przeciętnego zjadacza chleba.

Każda osoba, która czuje się w choć drobnym stopniu artystą (grafikiem, architektem, rysownikiem), lub jest rozdarta pomiędzy sztuką i „normalnym życiem” powinno obowiązkowo zobaczyć ten serial.

Moim zdaniem najlepsze odcinki to:

s01e04 – Bjarke Ingels – architekt – jestem ogromnym fanem tego architekta. Uważam go za najbardziej kreatywnego twórcę, którego działa miałem okazję podziwiać na żywo (niestety tylko kilka z nich bo są one porozrzucane dosłownie po całym świecie). Miałem nawet możliwość mieszkania przez kilka dni w jednym z nich (w The 8 House w Kopenhadze). Ten odcinek serialu należy koniecznie zobaczyć!

Na YouTube dostępny jest pełny odcinek (niestety po angielsku)

s01e05 – Ralph Gilles – projektant samochodów – bardzo fajny odcinek nie tylko dla fanów motoryzacji.

s02e02 – Neri Oxman — projektantka ekorozwiązań – design o którym nawet filozofom się nie śniło….

s02e04 – Cas Holman — projektantka zabawek – odcinek o bardzo kreatywnej kobiecie, która poprzez zabawki pokazuje jak bardzo myślimy szablonowo. Jej pomysły są tak bardzo „outside the box”, że aż inspirujące. Masz dzieci ? Powinieneś zobaczyć tą część, a pewnie zaoszczędzisz sporo na „zabawkach”.

Jak powstało dzisiaj?

Seria od Discovery dostępna do obejrzenia w podstawowym płatnym abonamencie Player (TVN). 12 odcinkowa seria ciekawych filmów dokumentalnych wyjaśniających jak przypadkowe czy na pozór mało istotne zdarzenia w historii wpływały na przestrzeni dziejów na to co nas dzisiaj otacza. Program prezentuje w jaki sposób powstały najpopularniejsze dzisiaj spodnie, samochody, piwo, pistolety …. Bardzo przyjemnie się ogląda.

Cosmos possible world

Serial dokumentalny National Geographic dostępny na platformie Disney+, którego nazwa (moim zdaniem) jest bardzo nietrafiona, co przed długi czas mnie do niego zniechęcało. Program przygotowany z ogromnym rozmachem poruszający w poszczególnych odcinkach takie tematy jak: historia ludzkości, przyszłość technologi, jak powstała bomba atomowa, osiągnięcia w dziedzinie zrozumienia innych form życia (bardzo ciekawy), no i oczywiście wiele na temat kosmosu (choć mniej niż bym się spodziewał po tytule).

zobacz także: Filmy i programy rozwojowe dla młodszego widza (i rodzica)


Fabularne historyczne i biograficzne

Historie sukcesów i porażek z inżynierią w tle. Podobno dla ambitnych nie istnieje większa motywacja niż sukcesu innej osoby. I coś musi w tym być. Z kolei dla osób, które w życiu nie mogą się jeszcze pochwalić wielkimi przedsięwzięciami sukces innych wydaje się prostą i krótką drogą od pomysłu do realizacji. Niestety właściwie nigdy tak to nie wygląda. Jak jest, a właściwie jak było w przypadku wielkich twórców


The social network (2010) – film należący już do klasyki gatunku, prezentujący powstanie Facebooka. Warto zobaczyć aby dowiedzieć się jak (najprawdopodobniej) Mark Zuckerberg dostał się do grona najbardziej wpływowych ludzi na świecie.


Jobs (2013) – fragment biografii nieprostego (w kontaktach i poszczeganiu rzeczywistości) wizjonera od prostych (w obsłudze) technologi. Steve Jobs pokazany jako skomplikowana postać z jego wzlotami i upadkami. Dobry wstęp do książkowej biografii, która opisuje jego życie z większą liczbą szczegółów.


Projekt koliber (2018) – mniej znany film, ale bardzo dobrze nakręcony. Dowiemy się z niego jak szybko (bo w milisekundach) można zarabiać w czasach internetu. Historia o wojnie technologicznej.

Które filmy biograficzne warto tutaj jeszcze wymienić? Daj nam znać w komentarzach.


Czysta rozrywa i fantazje inżyniera – i tematy do przemyślenia 🙂

Kategoria filmów Sci fiction, w których technologia jest bardziej rozwinięta niż dziś (trochę lub sporo) ale poza samą rozrywką poruszają ciekawe tematy, które warto przemyśleć. Takie jak np. wpływ technologi na nasze życie (pozytywny i negatywny), zagrożenia z tym związane, zmiany społeczne zainicjowane technologią (cyfrowa świadomość, nieśmiertelność), przyszłość rozrywki, …. Uprzedzam, że nie chcę tutaj wrzucać wszystkich filmów z wątkami technologicznymi i przyszłościowymi bo takich filmów jest masa (Gwizdne Wojny, Jurasik Park, Transformers…..), a jedynie zasugerować te, które moim zdaniem poruszają najciekawsze problemy i prowokują do przemyślenia tematu inżynierskim okiem.


Black Mirror (2011 – …) – Netflix. Klasyka seriali futurystycznych! Każdy inżynier, futurolog czy fan sci-fi powinien zobaczyć ten serial, aby na nowo przemyśleć swoje wyobrażenie na temat przyszłości (nie zawsze odległej). W każdym odcinku inny reżyser opowiada inną historię więc nie trzeba się obawiać, że nie znając wcześniejszych cześć ktoś zaprasza nas do oglądania nowego sezonu. Naprawdę warto!

Serial zasłynął na całym świecie tym, że pokazuje negatywne skutki technologi przyszłości, które już dziś powinny sprowokować nas do myślenia o otaczającej rzeczywistości (a może ukazuje niczym w zwierciadło nasze aktualne problemy – naszą ciemną stronę?). Większość odcinków pokazuje w jaki sposób jedna technologia zmienia naszą codzienność. Część przenosi nas do dalszej przyszłości i pokazuje wręcz nieprawdopodobne światy, w których nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć (np. mieszkania z ekranami zamiast ścian i ciągła manipulacja). Innym razem natrafimy na odcinek o nieco lżejszej tematyce ale jeszcze bardziej zaskakujących zakończeniach.

Każdy znajdzie coś dla siebie.


Kraina jutra (2015) – Tomorrowland – jak to na produkcje Disneya przystało film z rozmachem i kierowany do młodszych odbiorców (moim zdaniem nastolatków) ale nie tylko. Jeden z moich ulubionych filmów przygodowych. Sporo technologicznych smaczków, motywacji do inżynierów ale i trochę przemyśleń. Kto z nas nie myślał kiedyś, choć przez chwile, jak mógłby wyglądać świat zamieszkany tylko przez naukowców, ludzi kultury i wielkie technologiczne umysły? Disney w tym filmie prezentuje swoją utopijną wizję z dość mrocznymi wnioskami. Przyjemne kino familijne, i motywacyjne dla młodych ambitnych majsterkowiczów.


Ona (2013) – Her – nie tak odległa przyszłość (a może i czasy współczesne) gdy to ludzie samotni zaczynają przywiązywać się do sztucznej inteligencji zamkniętej w smartfonach. Film posty, czasem trochę nudny ale prowokujący do myślenia.


Eagle Eye (2008) – Bardzo przyjemny film sensacyjny ukazujący możliwości jak i zagrożenia AI. Film z kategorii rozrywkowych jednak tematyka bezpieczeństwa i swobód obywatelskich zapala pewna lampkę w naszej głowie.


Surogaci (2008) – Jeśli masz obawy przed wyjściem z domu to ten film jest dla Ciebie. Za progiem czeka na nas masa niebezpieczeństwa, a teraz dodatkowo jeszcze wirusów, to może by tak z niego nie wychodzić? Dopracowana wizja nie tak dalekiej przyszłości, gdy to ludzie dla swojej wygody i bezpieczeństwa opuszczają mieszkania tylko w formie manipulatorów (humanoidalnych robotów sterowanych joystickami) wyglądając dokładnie jak ich właściciel. Daje do myślenia.


WestWorld (2016) HBO – Widziałem tylko pierwszy sezon, który mnie zachwycił. Serial wyśmienicie ukazuje w jaki sposób będziemy w przyszłości wykorzystywać super zaawansowane technologie. Oczywiście, tak jak i dziś dla rozrywki. Kreatywny, super wykonany, z dobrą obsadą i rozmachem. Serial pomimo (moim zdaniem) typowo rozrywkowego może prowokować do zadawania pytań na temat niezależności naszych tworów….


Ex Machina (2015) – z jednej strony najmniej futurystyczny film z listy, a z drugiej mam nadzieję, że to jednak odległa przyszłość. Co dziś w swoich domach (pałacach) robią super zdolni i zamożni geniusze, nikt nie wie. Może technologie przyszłości są już dziś wykorzystywane w supertajnych domach najzamożniejszych tego świata ? A co jeśli sztuczna inteligencja przyćmi tą ludzką i zacznie nami manipulować? Obawy przed robotami zekranizowane z smakiem.


Poleć nam swoje ulubione filmy!

Jeżeli znasz inne produkcje, które Twoim zdaniem powinny zagościć na naszej liście to daj nam znać w komentarzach, a na pewno je obejrzymy i zamieścimy na tej stronie.

zobacz też: Książki, które warto przeczytać – miłej lektury

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Podstawy pneumatyki Inne

Podstawy pneumatyki

Wprowadzenie dla uczniów technikum

W tej prezentacji postaram się przedstawić Ci w jak najprostszy sposób podstawowe zagadnienia z pneumatyki. Chcę je omówić w sposób logiczny, a nie teoretyczny. Istnieje niepisany zbiór 3 najczęściej zadawanych pytań na egzaminach lub rozmowach o pracę z tego zakresu. Są to pytania na logiczne myślenie lub sprawdzenia praktycznej wiedzy i doświadczenia pracownika. W tej […]

Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Zadanie PLC

Zadanie "Przełącznik"

Zadanie do samodzielnej realizacji

Dla kogo przygotowałem to zadanie? Jeżeli jesteś nauczycielem i nie masz do końca pomysłu jakie zadania z programowania PLC powinieneś zadać uczniom – to jest ona dla Ciebie. Jeśli jesteś samoukiem (takim jak ja) i samodzielnie dążysz do poszerzania swoich horyzontów i umiejętności, to ta prezentacja (i wszystkie inne na tej stronie) może się okazać […]


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]


					Detekcja zbocza PLC

Detekcja zbocza

Wszystko na temat

Krok w górę (zmiana z 0 na 1) lub krok w dół (zmiana z 1 na 0) to właśnie są kolejno zbocza narastające i opadające. Cewki i bloczki detekcji zbocza należą do podstawowych obiektów dostępnych w folderze „Bit logic” w Edytorze programu STEP 7. Są one powszechnie wykorzystywane właściwie w wszystkich programach sterowania. Z jakiegoś […]


					EDUmiejsca Inne

EDUmiejsca

centra edukacyjne, parki, muzea

Albert Einstein kiedyś powiedział, że początkowe lata nauki fizyki powinny opierać się tylko i wyłącznie na ciekawych eksperymentach. Na szczęście w XXI w. nie tylko nauka fizyki może przyjmować formę eksperymentalną i doświadczalną, a tak naprawdę już każdy przedmiot co udowadnia poniższa mapa. Jeżeli znasz inne miejsca, które powinny się znaleźć na powyższej mapie daj […]


					IDEA market Nasze projekty

IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc. Cel edukacji to DZIAŁANIE! Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt […]


					Jak pomagać? Streszczenie Nasze projekty

Jak pomagać? Streszczenie

dla zabieganych

Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Ukraińcom Ten artykuł to wyłącznie streszczenie obszernego tekstu, który znajdziesz pod tym linkiem Jak pomagać Ukraińcom z głową. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat koniecznie go przeczytaj w całości. Jeśli jednak nie lubisz zbyt długich Oryginalny tekst powstał po rozmowach z osobami zarządzającymi akacjami pomocowymi na terenie Gliwic: Leszek Losza (Centrum […]


					Wszystko na temat liczb Szkoła 4.0

Wszystko na temat liczb

Naturalne, całkowite, wymierne i niewymierne ...

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]


					Neurodydaktyka - jak się uczyć Artykuły

Neurodydaktyka - jak się uczyć

aby się nauczyć - prostymi słowami

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest neurodydaktyka, ta dziwnie brzmiąca dziedzina nauki. Zrozumiesz dlaczego nasi przodkowie żyjący setki tysięcy lat temu jeszcze dziś w świecie smartfonów tak skutecznie utrudniają nam uczenie się. Dowiesz się dlaczego nie zapominasz – i prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz – jak się jeździ na rowerze lub pływa, ale niewykorzystywane języki […]


					ChatGPT dla edukacji Szkoła 4.0

ChatGPT dla edukacji

Praktyczne, konkretne przykłady

Czy technologie typu ChatGPT, modele językowe i wszystkie pozostałe systemy „sztucznej inteligencji” wpłyną w przyszłości w jakiś sposób na system edukacji, na to jak funkcjonują szkoły i to w jaki sposób się uczymy? Odpowiedź brzmi: stanowcze NIE. Nie wpłyną w przyszłości, one już „wczoraj” (mamy początku roku 2023) zmieniły to wszystko w stopniu w jakim […]


					Czym jest ChatGPT? Artykuły

Czym jest ChatGPT?

Prostymi słowami o sztucznej inteligencji

Jeśli z jakichś powodów odciąłeś się od mediów i internetu w 2023 roku, albo nie kupujesz gazet, to być może jeszcze nie wiesz, czym jest aplikacja ChatGPT (pisana częściej niepoprawnie osobno „Chat GPT”). W każdym innym przypadku musiałeś przynajmniej przez przypadek natknąć się na wzmianki o tej najszybciej rozwijającej się aplikacji w historii (1 milion […]

Zamknij