Rozwojowe filmy i programy

dla młodzieży i rodziców
Gabriel Benois on Unsplash
Na skróty

Programy edukacyjne dla nastolatków i dorosłych

Fabularne historyczne i biograficzne

Filmy motywujące dla inżynierów


Dla kogo ta lista ?


Dla odpoczywających na kanapie

Siedzisz w domu i chcesz odpocząć, ale nie chcesz całkowicie zmarnować swojego czasu? Może warto obejrzeć coś wartościowego i przyjemnego jednocześnie, aby zmotywować się do pracy?

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów (i seriali bo dziś to ten sam poziom), które zainteresują nie tylko inżyniera, a każdego kogo interesują tematy inżynierskie, popularnonaukowe, technologiczne, futurystyczne……


Dla rodzica

Jesteś rodzicem nastolatka, który nie wie jeszcze co chce w życiu robić? Przygotowaliśmy tą listę z myślą o Tobie. Masz zaledwie kilkuletnia pociechę? Dla niej też coś tu znajdziesz ale w poście „Filmy i programy edukacyjne dla dzieci”.

Filmy i programy edukacyjne dla dzieci

Przed wyborem kolejnego wspólnego „wieczoroumilacza”, zamiast wybrać produkcję o superbohaterach, warto zainspirować pociechę historią w której to umysł zwyczajnych osób ma super moce do zmieniania świata (poprzez technologię i inżynierię).

Myślę, że każdy z nas kto wybrał się na politechnikę, może wskazać jakiś film, który go do tego zainspirował lub przynajmniej zapalił odpowiednie lampki w głowie. Poniższa lista ma właśnie taki cel. Zasugerować młodzieży, że zagadnienia inżynierskie (rzeczywiste lub te całkowicie science fiction) mogą być ciekawe i naprawdę zmieniać świat, ale także wskazać zagrożenia, jakie one za sobą pociągają.


Filmy motywujące

Projektuj, buduj, programuj lub ucz, ale najważniejsze to pomagaj innym. Inżynierowie od zawsze tworzą aby odmieniać życie milionów ludzi. Niezależnie czy budując akwedukty w starożytnym Rzymie, projektując telefony komórkowe, tworząc aplikacje na smartfona czy stawiając mosty w biednych regionach naszej planety, wszystko to robią dla ludzi.


Wielkie projekty wielkich inżynierów

„Dream Big: Engineering Our World” (2017) na Netflixie – pozycja obowiązkowa dla każdego ucznia, który zastanawia się jaką szkołę średnia lub studia wybrać. To właśnie ten film zainspirował mnie do stworzenia tej listy.

Jest kierowany bezpośrednio do młodych, bardzo obszernie prezentując zagadnienie szeroko rozumianej inżynierii począwszy od ogromnych budowli XXI w. poprzez projekty dla mieszkańców wsi, a skończywszy na olimpiadach dla uczniów. 42 minuty mile spędzonego czasu dla całej rodziny.
Strona twórców filmu.

Części zamienne

„Spare Parts” (2015) dostępny za darmo na CDA. Historia oparta na faktach. Czwórka licealistów z problemami startuje w konkursie inżynierskim, w którym to muszą skonstruować zdalną łódź podwodną. Ubodzy uczniowie z gorszej dzielnicy startują do rywalizacji z najbardziej zamożnymi uczelniami technicznymi w kraju (jak choćby MIT).

Przyjemny film, czasami może trochę cukierkowy. Ale na pewno jest to obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego inżyniera. Bardzo dobrze się go ogląda i aż nie chce się wierzyć, że te wydarzenia naprawdę miały miejsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się co można zbudować mają w kieszeni 8 tys dolarów, lub mając tylko 800 zielonych to powinieneś zobaczyć ten film.


Wspaniały błękitny świat: Jak rozwiązać kryzys wodny

„Brave Blue World: Racing to Solve Our Water Crisis” (2020) na Netflixie. Zaskakująco dobry i motywujący do działania (nie tylko inżynierów) 50 minutowy film prezentujący genialne wynalazki które mogą uratować nasz świat. Z tego dokumentu dowiesz się w jaki sposób pewna maszyna „wyczarowuje” wodę z powietrza w Afryce, czy fabryki potrzebują czerpać wodę z zewnątrz, w jaki sposób zamienić zawartość naszych toalet w źródło ciepła (i pieniędzy) oraz jak glony zasilają nasze samochody.

Film w amerykańskim stylu, z gwiazdorską obsadą, z narracją Liama Neesona oraz wywiadami z Mattem Damonem i Jadenem Smithem


O chłopcu, który ujarzmił wiatr

„The Boy Who Harnessed the Wind” (2019) – na Netflixie. Film powstał na faktach i opowiada historię chłopca, który dzięki zdobyciu podstawowej wiedzy z książek, próbował uratować całą wioskę w obliczu katastrofalnej suszy (myślę, że temat bardzo aktualny nie tylko w Afryce).

Nie znajdziesz w tej produkcji efektów specjalnych, pościgów czy projektów inżynierskich na ogromną skalę. Jest to film opowiadający historię której bohaterem (czy wręcz superbohaterem) mógłby się stać każdy z nas gdyby urodził się w innej części świata. Wystąpienie na TED Williama Kamkwamba, bo to właśnie o nim jest ta historia, znajdziesz tutaj.

Ten tytuł najlepiej obrazuje wizję jaka przyświeca Fundacji CALM edu. Udowadnia w jaki sposób podstawowa edukacji i najprostsze elektrośmieci mogą odmienić los milionów istnień na całym świecie. Edukacja to najpotężniejsze narzędzie aby zmienić świat. Cały świat! Dlatego tym smutniejsze jest fakt, że z powodu zmian klimatycznych, politycznych i epidemii staje się powoli znowu coraz trudniej dostępna.

Film dla całej rodziny, jednak uprzedzam, że nie jest to kolorowa produkcja Disneya.


Dokumentalne i popularnonaukowe

Szczerze się przyznam, że czuję się trochę podirytowany (albo nawet bardzo) gdy włączam dziś popularnonaukowe kanały telewizyjne. Od lat przywykliśmy, że MTV oraz VIVA nie miały zbyt wiele wspólnego z muzyką, a o wiele więcej z programami „rozrywkowymi”. Jednak dalej własnym oczom nie wierzę, że to samo stało się z kanałami Discovery, Discovery Science i kilkoma innymi. Z funkcji popularyzatorów nauki stali się kolejnymi stacjami rozrywkowymi z para-dokumentami. Dlatego dziś musimy trochę bardziej się wysilić aby znaleźć wartościowe treści o tematyce inżynierskiej – mam nadzieję, że ta lista będzie w tym bardzo pomocna.


Everyday miracle

Na Netflixie. Najlepszy program dokumentalny na temat produkcji i powstania rzeczy, które nas otaczają jaki kiedykolwiek widziałem. Prowadzący nie tylko w bardzo przyjemny sposób tłumaczy powstanie roweru, pończoch, teleskopów, żelbetonu …, ale jeszcze przeprowadza bardzo proste eksperymenty podkreślające wyjątkowość tych wynalazków.

Wydawałoby się, że program dokumentalny jakich wiele. Jednak jest w nim coś więcej poprzez co zwyczajne rzeczy takie jak fotele czy krzesła, zyskują dla nas głębszy wymiar.


Abstrakt: Sztuka designu

„Abstract: The Art of Design” (2017) na Netflixie – Program, który jak żaden innych otwiera nam oczy na to jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu design. W każdym odcinku poznajemy kolejnych twórców, zwykle na skraju inżynierii i sztuki, którzy postrzegają rzeczywistość całkiem inaczej od przeciętnego zjadacza chleba.

Każda osoba, która czuje się w choć drobnym stopniu artystą (grafikiem, architektem, rysownikiem), lub jest rozdarta pomiędzy sztuką i „normalnym życiem” powinno obowiązkowo zobaczyć ten serial.

Moim zdaniem najlepsze odcinki to:

s01e04 – Bjarke Ingels – architekt – jestem ogromnym fanem tego architekta. Uważam go za najbardziej kreatywnego twórcę, którego działa miałem okazję podziwiać na żywo (niestety tylko kilka z nich bo są one porozrzucane dosłownie po całym świecie). Miałem nawet możliwość mieszkania przez kilka dni w jednym z nich (w The 8 House w Kopenhadze). Ten odcinek serialu należy koniecznie zobaczyć!

Na YouTube dostępny jest pełny odcinek (niestety po angielsku)

s01e05 – Ralph Gilles – projektant samochodów – bardzo fajny odcinek nie tylko dla fanów motoryzacji.

s02e02 – Neri Oxman — projektantka ekorozwiązań – design o którym nawet filozofom się nie śniło….

s02e04 – Cas Holman — projektantka zabawek – odcinek o bardzo kreatywnej kobiecie, która poprzez zabawki pokazuje jak bardzo myślimy szablonowo. Jej pomysły są tak bardzo „outside the box”, że aż inspirujące. Masz dzieci ? Powinieneś zobaczyć tą część, a pewnie zaoszczędzisz sporo na „zabawkach”.

Jak powstało dzisiaj?

Seria od Discovery dostępna do obejrzenia w podstawowym płatnym abonamencie Player (TVN). 12 odcinkowa seria ciekawych filmów dokumentalnych wyjaśniających jak przypadkowe czy na pozór mało istotne zdarzenia w historii wpływały na przestrzeni dziejów na to co nas dzisiaj otacza. Program prezentuje w jaki sposób powstały najpopularniejsze dzisiaj spodnie, samochody, piwo, pistolety …. Bardzo przyjemnie się ogląda.

Cosmos possible world

Serial dokumentalny National Geographic dostępny na platformie Disney+, którego nazwa (moim zdaniem) jest bardzo nietrafiona, co przed długi czas mnie do niego zniechęcało. Program przygotowany z ogromnym rozmachem poruszający w poszczególnych odcinkach takie tematy jak: historia ludzkości, przyszłość technologi, jak powstała bomba atomowa, osiągnięcia w dziedzinie zrozumienia innych form życia (bardzo ciekawy), no i oczywiście wiele na temat kosmosu (choć mniej niż bym się spodziewał po tytule).

zobacz także: Filmy i programy rozwojowe dla młodszego widza (i rodzica)


Fabularne historyczne i biograficzne

Historie sukcesów i porażek z inżynierią w tle. Podobno dla ambitnych nie istnieje większa motywacja niż sukcesu innej osoby. I coś musi w tym być. Z kolei dla osób, które w życiu nie mogą się jeszcze pochwalić wielkimi przedsięwzięciami sukces innych wydaje się prostą i krótką drogą od pomysłu do realizacji. Niestety właściwie nigdy tak to nie wygląda. Jak jest, a właściwie jak było w przypadku wielkich twórców


The social network (2010) – film należący już do klasyki gatunku, prezentujący powstanie Facebooka. Warto zobaczyć aby dowiedzieć się jak (najprawdopodobniej) Mark Zuckerberg dostał się do grona najbardziej wpływowych ludzi na świecie.


Jobs (2013) – fragment biografii nieprostego (w kontaktach i poszczeganiu rzeczywistości) wizjonera od prostych (w obsłudze) technologi. Steve Jobs pokazany jako skomplikowana postać z jego wzlotami i upadkami. Dobry wstęp do książkowej biografii, która opisuje jego życie z większą liczbą szczegółów.


Projekt koliber (2018) – mniej znany film, ale bardzo dobrze nakręcony. Dowiemy się z niego jak szybko (bo w milisekundach) można zarabiać w czasach internetu. Historia o wojnie technologicznej.

Które filmy biograficzne warto tutaj jeszcze wymienić? Daj nam znać w komentarzach.


Czysta rozrywa i fantazje inżyniera – i tematy do przemyślenia 🙂

Kategoria filmów Sci fiction, w których technologia jest bardziej rozwinięta niż dziś (trochę lub sporo) ale poza samą rozrywką poruszają ciekawe tematy, które warto przemyśleć. Takie jak np. wpływ technologi na nasze życie (pozytywny i negatywny), zagrożenia z tym związane, zmiany społeczne zainicjowane technologią (cyfrowa świadomość, nieśmiertelność), przyszłość rozrywki, …. Uprzedzam, że nie chcę tutaj wrzucać wszystkich filmów z wątkami technologicznymi i przyszłościowymi bo takich filmów jest masa (Gwizdne Wojny, Jurasik Park, Transformers…..), a jedynie zasugerować te, które moim zdaniem poruszają najciekawsze problemy i prowokują do przemyślenia tematu inżynierskim okiem.


Black Mirror (2011 – …) – Netflix. Klasyka seriali futurystycznych! Każdy inżynier, futurolog czy fan sci-fi powinien zobaczyć ten serial, aby na nowo przemyśleć swoje wyobrażenie na temat przyszłości (nie zawsze odległej). W każdym odcinku inny reżyser opowiada inną historię więc nie trzeba się obawiać, że nie znając wcześniejszych cześć ktoś zaprasza nas do oglądania nowego sezonu. Naprawdę warto!

Serial zasłynął na całym świecie tym, że pokazuje negatywne skutki technologi przyszłości, które już dziś powinny sprowokować nas do myślenia o otaczającej rzeczywistości (a może ukazuje niczym w zwierciadło nasze aktualne problemy – naszą ciemną stronę?). Większość odcinków pokazuje w jaki sposób jedna technologia zmienia naszą codzienność. Część przenosi nas do dalszej przyszłości i pokazuje wręcz nieprawdopodobne światy, w których nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć (np. mieszkania z ekranami zamiast ścian i ciągła manipulacja). Innym razem natrafimy na odcinek o nieco lżejszej tematyce ale jeszcze bardziej zaskakujących zakończeniach.

Każdy znajdzie coś dla siebie.


Kraina jutra (2015) – Tomorrowland – jak to na produkcje Disneya przystało film z rozmachem i kierowany do młodszych odbiorców (moim zdaniem nastolatków) ale nie tylko. Jeden z moich ulubionych filmów przygodowych. Sporo technologicznych smaczków, motywacji do inżynierów ale i trochę przemyśleń. Kto z nas nie myślał kiedyś, choć przez chwile, jak mógłby wyglądać świat zamieszkany tylko przez naukowców, ludzi kultury i wielkie technologiczne umysły? Disney w tym filmie prezentuje swoją utopijną wizję z dość mrocznymi wnioskami. Przyjemne kino familijne, i motywacyjne dla młodych ambitnych majsterkowiczów.


Ona (2013) – Her – nie tak odległa przyszłość (a może i czasy współczesne) gdy to ludzie samotni zaczynają przywiązywać się do sztucznej inteligencji zamkniętej w smartfonach. Film posty, czasem trochę nudny ale prowokujący do myślenia.


Eagle Eye (2008) – Bardzo przyjemny film sensacyjny ukazujący możliwości jak i zagrożenia AI. Film z kategorii rozrywkowych jednak tematyka bezpieczeństwa i swobód obywatelskich zapala pewna lampkę w naszej głowie.


Surogaci (2008) – Jeśli masz obawy przed wyjściem z domu to ten film jest dla Ciebie. Za progiem czeka na nas masa niebezpieczeństwa, a teraz dodatkowo jeszcze wirusów, to może by tak z niego nie wychodzić? Dopracowana wizja nie tak dalekiej przyszłości, gdy to ludzie dla swojej wygody i bezpieczeństwa opuszczają mieszkania tylko w formie manipulatorów (humanoidalnych robotów sterowanych joystickami) wyglądając dokładnie jak ich właściciel. Daje do myślenia.


WestWorld (2016) HBO – Widziałem tylko pierwszy sezon, który mnie zachwycił. Serial wyśmienicie ukazuje w jaki sposób będziemy w przyszłości wykorzystywać super zaawansowane technologie. Oczywiście, tak jak i dziś dla rozrywki. Kreatywny, super wykonany, z dobrą obsadą i rozmachem. Serial pomimo (moim zdaniem) typowo rozrywkowego może prowokować do zadawania pytań na temat niezależności naszych tworów….


Ex Machina (2015) – z jednej strony najmniej futurystyczny film z listy, a z drugiej mam nadzieję, że to jednak odległa przyszłość. Co dziś w swoich domach (pałacach) robią super zdolni i zamożni geniusze, nikt nie wie. Może technologie przyszłości są już dziś wykorzystywane w supertajnych domach najzamożniejszych tego świata ? A co jeśli sztuczna inteligencja przyćmi tą ludzką i zacznie nami manipulować? Obawy przed robotami zekranizowane z smakiem.


Poleć nam swoje ulubione filmy!

Jeżeli znasz inne produkcje, które Twoim zdaniem powinny zagościć na naszej liście to daj nam znać w komentarzach, a na pewno je obejrzymy i zamieścimy na tej stronie.

zobacz też: Książki, które warto przeczytać – miłej lektury

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Symulator stanowiska S7-1500 PLC

Symulator stanowiska S7-1500

Dla szkolenia podstawowego 1500

Poniższy symulator powstał aby umożliwić przeprowadzenie szkolenia Podstawowego z programowania sterowników 1500 w ośrodku EMT-Systems Jeżeli jesteś naszym kursantem śmiało go pobierz, a na szkoleniu dowiesz się jak z niego korzystać.


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					Jak mogę pomóc Inne

Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc! […]


					#Tech Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Wierzymy, że głównym celem edukacji nie jest wiedza, lecz działanie i że technologia może rozwiązać większość problemów z którymi się dziś mierzymy. Dlatego ten przedmiot dedykujemy „zabawie” z technologią, aby ją odczarować i uświadomić młode umysły, że przyszłość leży w ich rękach. Na początek sterowniki PLC -> Wszystko na ich temat znajdziesz tutaj:Darmowy Podręcznik Programowania […]


					Neurodydaktyka - jak się uczyć Artykuły

Neurodydaktyka - jak się uczyć

aby się nauczyć - prostymi słowami

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest neurodydaktyka, ta dziwnie brzmiąca dziedzina nauki. Zrozumiesz dlaczego nasi przodkowie żyjący setki tysięcy lat temu jeszcze dziś w świecie smartfonów tak skutecznie utrudniają nam uczenie się. Dowiesz się dlaczego nie zapominasz – i prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz – jak się jeździ na rowerze lub pływa, ale niewykorzystywane języki […]


					Łukasz Grabowski - CALM talks Inne

Łukasz Grabowski - CALM talks

przedsiębiorca i wykładowca

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					Zadania PLC - cewki i styki PLC

Zadania PLC - cewki i styki

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

Te zadania PLC kierowane są dla początkujących programistów. W tej prezentacji zamieściliśmy dla Ciebie kilka prostych „wyzwań” na łatwym poziomie ale wymagających kreatywnego podejścia, dzięki którym: Nauczysz się pisać proste programy w języku LAD Dowiesz się jak korzystać na różne sposoby z cewki, zestyku normalnie otwartego i normalnie zamkniętego Nauczysz się rozwiązywać proste problemy stawiane […]


					Problemy z programowaniem PLC

Problemy z programowaniem

Najczęstsze błędy podczas programowania w STEP7 - j. LAD

Prezentacja kierowana jest dla osób, które uczestniczyły w moich szkoleniach i chcą sobie zdobytą wiedzę odświeżyć. Nie jest to prezentacja dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu programowania sterowników. Plan prezentacji 1.Założenia dla omawianego układu.2.Odwzorowanie fizycznych zestyków w języku LAD.3.Układ podtrzymania.4.Nieprawidłowe użycie cewki w networku.5.Dublowanie cewek w bloku.6.Negacja sygnału.7.Różnica pomiędzy napięciem, a stanem […]


					Szkoła 4.0 Nasze projekty

Szkoła 4.0

Nowy wymiar edukacji na miarę XXI wieku

Motto projektu: Uczyć się tego co się chce, gdzie się chce, kiedy nam pasuje, w takiej formie jak lubimy, za darmo O co chodzi? Szkoła 4.0 to ogólnodostępny niekomercyjny projekt Fundacji CALM edu mający za zadanie ułatwić naukę uczniom i pracę nauczycielom, korepetytorom, wykładowca, promotor nauki… Naszym celem jest raz na zawsze uporządkowanie i rozpropagowanie […]


					#Fiza Szkoła 4.0

#Fiza

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					CALM talks Nasze projekty

CALM talks

Porozmawiajmy o edukacji

Jeżeli trafiłeś na tą stronę to pewnie już wiesz o co chodzi w tym projekcie i możesz od razu wypełnić ankietę klikając w link zamieszczony w poniższym box-ie. Jeśli jednak nie do końca wiesz o co chodzi w projekcie CALM talks to zapraszam do lektury tego artykułu i na końcu wypełniania ankiety. Jeśli od razu […]

23 thoughts on “Rozwojowe filmy i programy

  1. I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

  2. I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

  3. You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

  4. You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

  5. I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij