Wstawianie liczników
W celu wstawienia licznika do networku wystarczy wybrać dowolny z folderu „Counter operations” i kliknąć OK. Jeżeli chcesz tworzyć bardziej przejrzysty program przed kliknięciem „OK” możesz zmienić sugerowaną nazwę, która wyświetla się w wyskakującym oknie „Call options” np. „Licznik1”, „Zliczanie kliknięć” itp
Do czego tak naprawdę służy okno „Call options”?
To okno służy do wygenerowania na potrzeby tego konkretnego licznika bloku danych (DB) w którym będzie przechowywany aktualny stan tego licznika (i kilka innych rzeczy, które wyjdą w dalszej części tego tekstu). Blok ten możesz znaleźć w „Program blocks” / „Systems blocks”. Dla Ciebie najważniejsza jest tylko ta informacja, że w tym oknie możesz przypisać intuicyjna nazwę dla licznika. W starszej generacji sterowników i w dalszym ciągu w S7-1500 zamiast wskazywać DB można było odwołać się do dedykowanego obszaru w pamięci CPU – C1, C3, C120 itp.
Dostępne liczniki w PLC S7-1200
Licznik CTU – umożliwia dodawanie jeden, zliczanie tylko w górę – jego wyjście Q to tak naprawdę QU,
Licznik CTD – umożliwia odejmowanie jeden, zlicza tylko w dół – jego wyjście Q to tak naprawdę QD,
Licznik CTUD to połączenie dwóch powyższych (wszystkich ich wejść i wyjść) w jednym bloczku.
Licznik CTUD opis wejść i wyjść
Opis wszystkich wejść:
- CU – count UP – zwiększa wartość licznika o jeden,
- CD – count DOWN – zmniejsza wartość licznika o jeden,
- R – RESET – resetuje czyli zeruje stan licznika,
- LD – LOAD – przesyła do pamięci licznika wartość z wejścia PV,
- PV – próg wysterowania QU – gdy stan licznika dorówna lub przekroczy wartość wpisaną na PV aktywuje wyjście QU (jeżeli posiada),
Zwróć uwagę, że nie wszystkie wejścia i wyjścia musisz wykorzystać. Obowiązkowe są tylko te, które maja przypisane trzy czerwone znaki zapytania.
Licznik na wejściach CU i CD w przeciwieństwie do bloczków arytmetycznych (o czym pisałem TUTAJ) ma już wbudowaną detekcje zbocza, a tym samym zlicza ile razy pojawił się sygnał na wejściu, a nie przez ile cykli trwał.
Opis wyjść:
- QU – output UP – jest aktywowane, gdy stan licznika wyrówna lib przekroczy wartość z PV,
- QD – output DOWN – jest aktywowane, gdy stan licznika osiągnie ZERO lub mniej.
- CV – count value – na to wyjście jest KOPIOWANY stan licznika. Stan licznika jest przechowywany w dedykowanym bloku DB, a na to wyjście jedynie przepisany, dlatego zerując wartość w komórce podpiętej do CV nie wyzerujesz licznika!
Zakres zliczania licznika
W starszej generacji sterowników PLC (S7-300/400) każdy standardowy licznik adresowany jako Counter (C…) miał stały zakres od 0 do 999. Było to jedno z największych i najbardziej denerwujących ograniczeń tamtych sterowników (choć dało się je obejść stosując funkcje systemowe). Całe szczęście że w 1200 i 1500 nie mamy już takich problemów ponieważ tutaj, to my sami wybieramy zakres na jakim licznik ma pracować!
Przykładowe użycie licznika
DB4 – tam licznik przechowuje wszystkie stany (detekcje zbocza z wejść) i wartości (CV)
ON – zwiększa wartość licznika o 1,
OFF – zmniejsza wartość o 1,
STOP – zeruje licznik,
P2 – przesyła wartość z PV (tutaj 123) jako stan licznika,
QU – wyjście aktywuje zieloną lampkę, gdy stan licznika osiągnie 123 lub więcej,
QD – wyjście aktywuje czerwoną lampkę, gdy stan licznika wyniesie zero lub mniej (co ciekawe nie wyświetla się tutaj cewka, a jedynie adres podpiętego wyjścia)
CV – aktualny stan licznika jest kopiowany do MB2 (MB ponieważ zakres licznika to SInt)
Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów
Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)
Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.
Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!