Rzut oka w niedaleką przyszłość

Technologie jutra codziennego użytku
Leonardo.ai ?? Albo ja ??

Jutro jest już dziś?

Czy DZIŚ możemy powiedzieć, że tak naprawdę to JUTRO rozpoczęło się już WCZORAJ?

Kiedy zastanawiamy się nad przyszłością (powiedzmy taką za 20 lat, abyśmy byli w stanie ją sobie wyobrazić), nasza wyobraźnia nieuchronnie ucieka w stronę kreskówki o Jetsonach (czytaj Dżetsonach), na której pewnie spora część czytelników się wychowała. Dla młodszych osób wrzucam poniżej obrazek, który Wasi rodzice właśnie mają przed oczami 😉

Pozwolę sobie także zamieścić notkę z Wikipedii na ich temat, ponieważ stanowi ona dobry wstęp do reszty posta.

„Jetsonowie (ang. The Jetsons) – amerykański serial animowany, jedna z najbardziej znanych w Polsce produkcji wytwórni Hanna-Barbera. Został wymyślony jako dokładne przeciwieństwo Flintstonów – o ile bohaterowie tamtego serialu byli jaskiniowcami, Jetsonowie żyją w odległej przyszłości, gdzieś w latach 60. XXI wieku. Według pierwotnego zamysłu producentów, akcja miała się rozgrywać dokładnie 100 lat od premiery serialu, czyli w roku 2062.”

Wizja dotycząca 2062 roku na pewno bardzo odbiega od tego, czego będziemy świadkami….. ale czy na pewno aż tak bardzo? A może jest nawet zbyt ostrożna w swoich przewidywaniach? Nie chodzi mi oczywiście o latające samochody i unoszące się w powietrzu budynki, ale o wszystkie pozostałe aspekty codziennego życia.

Nie wiesz, co mam na myśli? W takim razie spójrz na jeden dzień z mojego życia, który przydarzył mi się kilka dni wcześniej. Byłem zaszokowany, ile nowoczesnych technologii mi tego dnia towarzyszyło, w momencie, gdy to sobie uświadomiłem.

Geneza – Rodzinny wyjazd na Paradę Smoków do Krakowa

Wyjazd jak to wyjazd. Nigdy jeszcze nie uczestniczyliśmy w takiej paradzie, a że podobno warto, to zdecydowaliśmy się wyruszyć. Sporym utrudnieniem był fakt, że dopiero dzień przed paradą dowiedzieliśmy się, kiedy ona ma się odbyć w tym roku. Trzeba było wszystko szybko zaplanować.

Planowanie w XX wieku polegało na wypytaniu znajomych i poczytaniu przewodników. Na początku XXI w. zaczęliśmy od wyszukania informacji w Google. Tylko dlaczego piszę w czasie przeszłym? Ponieważ opłacam abonament na korzystanie z Chat GPT-4 (około 100 zł miesięcznie) i to z jego pomocą postanowiłem wyszukać wszystkie informacje na temat „jutrzejszego” wyjazdu.”

Planowanie – ChatGPT 4

Jeżeli jeszcze nie wiesz, na jakim poziomie jest dzisiaj sztuczna inteligencja i do czego można ją wykorzystać (nawet za darmo), to wprowadzenie do tej technologii znajdziesz pod tym linkiem – „Czym jest ChatGPT”.

Zapytałem go (czy właściwie poprawnie powinno się napisać „to”):

 „Czy mógłbyś zaproponować plan wyjazdu na paradę smoków z Gliwic, samochodem dla całej rodziny?”

Otrzymana odpowiedź:
„Oczywiście, mogę zaproponować plan wyjazdu. Zanim to zrobię, potrzebuję kilku dodatkowych informacji:

  1. Ile osób planuje podróż i jaki jest wiek dzieci, jeśli są w grupie?
  2. Czy planujecie wracać do Gliwic tego samego dnia, czy zatrzymacie się w Krakowie na noc?
  3. Czy są jakieś konkretne atrakcje lub miejsca w Krakowie, które chcielibyście odwiedzić poza Paradą Smoków?
  4. Czy jest jakiś konkretny budżet na ten wyjazd?
  5. Czy preferujecie jakieś konkretne typy posiłków lub restauracji?

Podróż samochodem z Gliwic do Krakowa trwa zazwyczaj około 2 godziny, ale warto doliczyć dodatkowy czas na znalezienie parkingu i dotarcie do miejsca wydarzenia.”

W takim razie doprecyzowałem:
1. Cztery osoby w tym dzieci 3 i 6 letnie. 2. Tak tego samego dnia. 3. Synek marzył, aby zobaczyć Wawel i oboje z córką lubią smoki. 4. Taki raczej niskobudżetowy, ale konkretnej kwoty nie mamy zaplanowanej. 5. Tak, typowe domowe jedzenie, omijamy fast foody.”

A oto odpowiedź: (pogrubienia w treści poniższej wypowiedzi to także dzieło GPT, nic nie formatowałem)

„Dziękuję za te informacje! Teraz mogę zaproponować plan wyjazdu na Parada Smoków. Proszę pamiętać, że czasy mogą się nieznacznie różnić w zależności od warunków na drodze i innych niespodziewanych okoliczności.

Plan wyjazdu

6:00 – Wyjazd z Gliwic. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą przekąsek, napojów, a dla dzieci zabawek lub książeczek, które mogą je zająć podczas podróży.

8:00 – 8:30 – Przyjazd do Krakowa. Możecie spróbować znaleźć parking w okolicy Wawelu lub w jednym z parkingów miejskich w centrum miasta.

9:00 – 10:00 – Śniadanie. Polecam kawiarnię „Pod Wawelem”, która serwuje tradycyjne polskie śniadanie i jest blisko zamku.

10:00 – 12:00 – Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. W zamku jest wiele atrakcji dla dzieci, w tym komnaty królewskie, katedra, dziedziniec i oczywiście legendarne Smocze Kości. Pamiętaj, że wiele atrakcji jest płatnych, ale samo zwiedzanie dziedzińca i zobaczenie Smoczych Kości jest darmowe.

12:00 – Rozpoczyna się Parada Smoków. W tym czasie powinniście już być na trasie parady (ul. Grodzka-Rynek Główny).

14:00 – 15:00 – Obiad. Po paradzie możecie pójść na obiad do jednej z wielu restauracji serwujących tradycyjne polskie jedzenie w centrum Krakowa. Na przykład, restauracja „Pod Baranem” jest dobrze oceniana i jest blisko trasy parady.

15:00 – 17:00 – Czas na relaks i swobodne zwiedzanie. Możecie odwiedzić Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki lub po prostu spacerować po pięknej starówce.

17:00 – Wyjazd do Gliwic. Po pełnym emocji dniu, czas wrócić do domu.

Mam nadzieję, że ten plan będzie dla Was pomocny i że spędzicie wspaniały dzień w Krakowie! Pamiętajcie jednak, że to tylko propozycja – czujcie się swobodnie, aby dostosować go do własnych potrzeb i upodobań.”

Nie mam więcej pytań!
Dla ciekawskich na końcu wpisu zamieszczam zrzut ekranu pełnej naszej rozmowy.

Niewidzialne technologie

Bardzo podoba mi się twierdzenie, że technologia dopiero wtedy jest wystarczająco zaawansowana i ergonomiczna, a tym samy wygodna w obsłudze dopiero wtedy kiedy jej nie zauważamy.

Rewelacyjnym przykładem takiej technologii jest to co może w niedalekiej przyszłości (zdaniem jej twórców) zastąpić smartfony – The Disappearing Computer: An Exclusive Preview of Humane’s Screenless Tech | Imran Chaudhri | TED

Jednak podczas tego pamiętnego opisywanego dnia uświadomiłem sobie, jak wiele takich technologii otacza nas już dzisiaj.

Dojazd do Krakowa

Gdy zgodnie z zaleceniami sztucznej inteligencji wyruszyliśmy z domu z samego rana, podjechaliśmy jeszcze do piekarni, by kupić (zgodnie z zaleceniami GPT) kanapki na drogę. Żona zapłaciła ZBLIŻENIOWO, a w sąsiedniej Biedronce, do której wskoczyłem dosłownie na 3 min. dzięki KASOM SAMOOBSŁUGOWYM PŁACĄ W NICH BLIKIEM – bo zapomniałem zabrać z domu portfel – mieliśmy już wszystko, co potrzeba.

Czy wróciłem się po portfel do domu? NIE bo i po co? Nie ma już obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego (podczas kilku standardowych kontroli, policja o niego nie pytała, bo wszystko mają w BAZIE DANYCH więc przestałem go nosić), a zamiast dowodu osobistego mam jego CYFROWY ODPOWIEDNIK w aplikacji mObywatel na telefonie.

Po odpaleniu samochodu, poprosiłem ANDROID AUTO O WYZNACZENIE TRASY DO GALERII KRAKOWSKIEJ (GŁOSOWO, bo prowadząc samochód ręcznie się nie powinno). Nim dotarliśmy na autostradę A4, skorzystaliśmy z SYSTEMU INTELIGENTNEGO STEROWANIA RUCHEM który jest zamontowany w Gliwicach i optymalizuje (skraca czas) postojów kierowców na wielu skrzyżowaniach w mieście. Działa znakomicie! Każdy, kto musiał przejechać przez dowolne miasto późnym wieczorem, doceni działanie systemu gliwickiego, który już niejednokrotnie zaprogramował dla mnie zieloną falę! Dzięki niej mogłem przejechać przez całe Gliwice, mijając po drodze 8 sygnalizacji na skrzyżowaniach ani razu się nie zatrzymując. Jak to działa? Gdy zbliżałem się jako jedyny pojazd do skrzyżowania (co zarejestrowały kamery zamontowane nad sygnalizatorami), nim do niego dotarłem, mogłem przez nie bezpiecznie, bez zatrzymywania się, przejechać.

Wyjeżdżając z Aglomeracji Śląskiej, natrafiliśmy na bramki na autostradzie, na których oczywiście nie musieliśmy się zatrzymywać, ponieważ skorzystaliśmy z prawego pasa dedykowanego PŁATNOŚCIOM Z APLIKACJI BANKOWEJ SKONFIGUROWANEJ W TELEFONIE. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebujemy instalować niczego dodatkowego na telefonie, stać w korku do standardowych płatności, a kwota z odliczonym rabatem jest pobierana z naszego rodzinnego konta w czasie rzeczywistym. Jak to działa? SYSTEM WIZYJNY odczytuje numer rejestracyjny pojazdu i natychmiast przeszukuje bazę danych, aby określić, czy jest w niej zarejestrowany wraz z numerem konta bankowego.

Natężenie ruchu drogowego w centrum Krakowa NADZOROWALIŚMY W CZASIE RZECZYWISTYM w Mapach Google, dzięki czemu udało nam się dojechać płynnie do celu, kilkukrotnie optymalizując trasę. Mnóstwo ludzi przyjechało do miasta nie tylko na Paradę Smoków, ale także krakowską odsłonę warszawskiego Marszu Wolności, zorganizowanego przez Donalda Tuska, a rozpropagowaną w SOCIAL MEDIACH na ogromną skalę.

ŚLEDZENIE WSZYSTKICH TELEFONÓW Z ANDROIDEM oraz WYZNACZANIE OPTYMALNEJ TRASY PRZEJAZDU dzięki CHMURZE OBLICZENIOWEJ, a następnie PRECYZYJNA GEOLOKALIZACJA z wykorzystaniem (dosłownie) kosmicznych technologii, czyli SATELITÓW podczas prowadzenia samochodu z wykorzystaniem algorytmów uwzględniających DYLATACJI CZASU i ZAKRZYWIENIA CZASOPRZESTRZENIE polem grawitacyjnym Ziemi to TYLKO KILKA Z ZAAWANSOWANYCH FUNKCJONALNOŚCI GOOGLE MAPS z których wszyscy nieświadomie korzystają (bez znajomości fizyki kwantowej, dokładność systemów GPS byłaby o wiele gorsza).

Jeśli mowa o aplikacjach, to teraz o prostszej – na tyle prostej, że aż dziwne, że potrzebowaliśmy tyle wieków korzystać z poczty i kurierów. Właśnie otrzymałem informację, że moja paczka czeka na mnie w PACZKOMACIE. Skoro czeka, to jeszcze dwa dni poczeka, więc nie trzeba się śpieszyć z jej odbiorem (i umawiać na konkretną godzinę, aby ją od kogoś osobiście odebrać, kiedy to mu by pasowało), wiec odbierzemy ją po powrocie. Warto w tym miejscu dodać, że z dużym prawdopodobieństwem paczka została dostarczona na miejsce samochodem elektrycznym (których historia ma już co prawda ponad 140 lat), postrzeganym jako kolejny cud nowoczesnych technologii.

Skoro wspomniałem o SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH to nie mogę nie wspomnieć o BATERIACH FOTOWOLTAICZNYCH (coraz częściej je zasilającymi), które już dziś stały się standardem na dachach wielu budynków w większości polskich miejscowości. Nie inaczej jest z ogromnymi TURBINAMI (WIATRAKAMI) wchodzącymi w skład elektrowni wiatrowych. Czy pozyskiwanie energii elektrycznej z słońca i wiatru to nie jest także podstawowa technologia opisywana od zawsze przez większość pisarzy fantastyki naukowej?

W KRAKOWIE

Po dotarciu na parking Galerii Krakowskiej, ponownie skorzystaliśmy z SYSTEMU WIZYJNEGO, który podczas drukowania bileciku parkingowego zarejestrował również nasz numer rejestracyjny. Dzięki temu przy wyjeździe z parkingu nie będziemy musieli ponownie go skanować.

Po opuszczeniu centrum handlowego, udaliśmy się w stronę Rynku. Jednak po drodze nasze maluchy zaczęły narzekać na brak napojów. Postanowiliśmy więc w pierwszym napotkanym sklepie kupić coś do picia. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że tym sklepem była ŻABKA NANO – czyli samoobsługowa wersja sklepu bez kasy. Nigdy z niej jeszcze nie korzystaliśmy, dlatego zasugerowałem, abyśmy poszli dalej, jednak żona stwierdziła, że może jest to prostsze niż się wydaje. I TAKIE BYŁO !!! Wystarczyło, że zeskanowaliśmy kartę płatniczą w terminalu przed wejściem do sklepu i podaliśmy numer telefonu, na który zostanie wysłany rachunek po opuszczeniu sklepu.

W sklepie były już dwie inne osoby, a my byliśmy we czwórkę, więc braliśmy pod uwagę, że coś może pójść nie tak. Tym bardziej, że nasz prawie trzyletni synek, gdy zorientował się, że w sklepie nie ma obsługi, a my bierzemy co chcemy, rzucił się na półkę ze słodyczami, a potem na napoje. Po trudnych negocjacjach odłożył kilka z zabranych rzeczy na swoje miejsca. Szokujące było to, że pomimo tego zamieszania, że było nas czworo (a poza nami inne osoby), że braliśmy produkty do rąk jednocześnie, a potem część odłożyliśmy, na finalnym rachunku wszystko się zgadzało !!!!! WOW to jest naprawdę XXII wiek, a Jetsonowie mogą tylko o tym pomarzyć.

Przed odwiedzeniem, ŻABKI NANO myślałem, że sieć sklepów sportowych Decathlon narzuca standardy samoobsługowej „obsługi”, ponieważ ich kasy samoobsługowe nie wymagają nawet kasowania kodów kreskowych przez klientów. Jakim cudem bez korzystania z kamer kasa wie, co ma skasować? Wszystko opiera się na technologii NFC (znanej z płatności zbliżeniowych) w połączeniu z chipami RFID (znane z przemysłu). Skrzynia przy kasie ma wbudowaną antenę, która wysyła słabe impulsy elektromagnetyczne, o ładunku wystarczającym do zasilenia przyklejonego do metki każdego produktu chipu. Dzięki tej energii jest w stanie wysłać do anteny odpowiedź z informacją, czym jest, a kasa w bazie znajduje odpowiednią przypisaną do produktu cenę, finalnie widoczną na paragonie.

Po bardzo ładnej Paradzie Smoków, którą kilka osób nagrywało z BEZZAŁOGOWYCH POJAZDÓW LATAJĄCYCH czyli KIESZONKOWYCH DRONÓW udaliśmy się na Wawel, gdzie naszym oczom ukazała się AUTONOMICZNA KOSIARKA DO TRAWY. Pojazd sam kosił trawniki na średniowiecznym zamku, bawiąc się nieświadomie z dziećmi, które za wszelką cenę (pomimo uwag służb porządkowych) chciały sprawdzić, czy robot zdąży przed nimi wyhamować.

Resztę czasu w Krakowie spędziliśmy w standardowy, staroświecki sposób, odwiedzając Smoczą Jamę, korzystając z licznych „analogowych” darmowych tego dnia atrakcji dla najmłodszych.

Powrót

Pomimo pełnego aktywności i bardzo słonecznego dnia, nasze pociechy nie wykazywały chęci szybkiego zasypiania, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten czas na naukę poprzez zabawę (lub zabawę poprzez naukę). W naszym repertuarze samochodowych zabaw mamy kilka sprawdzonych pozycji m.in takich jak: zabawę w matematykę (wymienianie się prostymi działaniami do policzenia w głowie), kreatywne historie (po zakończeniu wypowiedzi jednej osoby, kolejna musi kontynuować opowieść w dowolnym kierunku) czy naukę języka angielskiego z „wujkiem Google”. Ta ostatnia polega na tym, że Maja wymyśla słowa do przetłumaczenia i jeśli nie znamy ich znaczenia, albo Maja chce się upewnić, to prosi Android Auto poprzez polecenie „OK Google – jak jest po angielsku…”, o przetłumaczenie, które następnie powtarza. Jest to skromna forma (lub raczej uatrakcyjnienie) standardowej nauki słówek.

Każdy, kto korzysta z Android Auto, na pewno przywykł do KOMUNIKACJA GŁOSOWA z swoim telefonem, stosując polecenia takie jak „Zadzwoń do żony”, „wyznacz trasę do…”, czy „wyślij SMS”. Ale niewielu osób wie, że Asystent Google jest w stanie zrobić o wiele więcej. Jeśli tylko wejdziesz w ustawienia i tam wpiszesz „ustawienia asystenta”, otworzy się przed tobą cały świat możliwości. Tam warto wybrać opcję, aby asystent działał przy zablokowanym ekranie. Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz stworzyć swoje własne akcje – wystarczy, że wybierzesz pozycję „skróty”. Warto też zapoznać się z „Rutynami”.

Po pewnym czasie, gdy nasze dzieciaki zaczęły odczuwać zmęczenie, włączyłem w samochodzie naszą rodzinna playlistę na Spotify (na zmianę z utworami dla dzieci i „dla dorosłych”). Problem polegał na tym, że znajdowało się na niej tylko kilka utworów, bo zacząłem ją tworzyć dopiero poprzedniego dnia i nie miałem czasu na jej rozbudowę. Co można zrobić z takim problemem w 2023 roku? Można skorzystać z algorytmu rekomendacji, który sam zaproponuje i doda do playlisty utwory, które będą do niej pasować, bazując na tym, co już tam jest i co do tej pory polubiłem. Na Spotify tę opcję nazywamy „INTELIGENTNE REKOMENDACJE„.

Kiedy dotarliśmy do Gliwic, musieliśmy zatankować. Czy na stacji benzynowej także spotkamy technologię XXI w? Czy tankowanie da się unowocześnić? Owszem, choć niestety nie na wszystkich stacjach, bo tutaj potentatem jest Orlen, nie w kwestii nalewania paliwa, ale płacenia za nie i wystawiania faktury. To moja chyba moja ulubiona „nowinka” technologiczna. Mam na myśli płatności za zatankowane paliwo poprzez zeskanowanie KODU QR na dystrybutorze. Po odłożeniu pistoletu paliwowego wystarczy, że swoim telefonem zeskanuję ten kod, a nim zdążę usiąść za kierownicą, już dana kwota zostanie potrącona z konta bankowego, a na mój email trafi faktura. Zajmuje to dosłownie mniej niż minutę, bez konieczności stania w kolejce (nawet dojścia do kasy), bez pokusy hot dogami czy kawą 😉 .Jeżeli w wakacje trafisz na tłum na stacji benzynowej, dzięki tej opcji można skrócić czas postoju o ponad połowę. W tym miejscu dodam tylko, że niestety, prezes Obajtek nie płaci mi za pisanie tych słów (niestety).

Po wizycie na stacji benzynowej przyszła pora na Paczkomat. I tutaj sytuacja jest niezwykle podobna. Dzięki połączeniu zalet GEOLOKALIZACJI i APLIKACJI, nim zdążę wysiąść z samochodu, skrytka otworzy się zdalnie (bardzo przydatne podczas burzy), więc biorę paczkę i ruszamy dalej.

Co było później? Praca w XXI w.

Jak zapewne się domyślasz, powyższy tekst mógł powstać i powstał przy wsparciu sztucznej inteligencji. Niestety, nie najlepiej posługuję się „piórem” (dziś to już klawiaturą) dlatego poprosiłem Chat GPT o delikatne przeredagowanie powyższego tekstu – eliminację błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych, a przy okazji o nadanie zdaniom lepszego brzmienia. Efekty tej współpracy możesz oceniać sam.

Im więcej pomysłów mi przychodzi do głowy, im więcej książek i artykułów przeczytam, im więcej podcastów i audiobooków wysłucham, tym bardziej pragnę dzielić się swoimi przemyśleniami, wiedzą i doświadczeniami z czytelnikami. Dzięki ChatGPT mogę teraz tworzyć teksty, skupiając się bardziej na ich zawartości, przekazie i treści, niż na formie czy języku – nie wspominając już o interpunkcji. Czy nie powinno być właśnie tak? Czy osoby, które mają wiedzę i chcą się nią podzielić nie powinny wykorzystywać nowoczesnych narzędzi, aby pisały je w współpracy z nimi, a osoby posiadające talent pisarski mogły kontynuować swoją pracę, dając czytelnikom prawdziwą ucztę estetyczną bez pomocy technologii?

Tekstu promocyjnego na Facebooka dosłownie nienawidzę wymyślać, więc wszystko co zobaczysz na tej platformie, to również dzieło GPT.

Ważne jest jednak, by technologia nas nie zastępowała, a jedynie ułatwiała życie, odciążała w nudnych zadaniach i przyspieszała te bardziej interesujące. Tak było przy tworzeniu obrazka coverowego z tego posta. Nie traciłem czasu na przeszukiwanie baz darmowych lub płatnych grafik – wystarczyło, że opisałem, czego potrzebuję na platformie Leonardo.ai, a po 30 sekundach otrzymałem prawa autorskie do grafiki przedstawiającej smoka na tle Krakowa, z elementami nowoczesnej technologii.

Dygresja dla osób znających się na komputerach
– jeśli nie jesteś nerdem lub automatykiem nie czytaj tego (!)
Zawodowo zajmuję się szkoleniami technicznymi i od czasu pandemii dostaliśmy impuls (czy raczej silnego kopniaka), aby przejść na zdalne nauczanie. Po ponad roku udało nam się dopracować wewnętrzny system do takiego poziomu, że przeciętna osoba na ulicy może trochę potraktować to za technologie kosmiczną, a tak naprawdę dostępną na każdym (też Twoim) komputerze za darmo jeśli tylko wiesz co włączyć. Mam tu na myśli moje ostatnie szkolenie ( w wielkim skrócie i uproszczeniu) z obsługi zaawansowanego systemu sterowania pracą fabryki (system SCADY). „Magia” polegała na tym, że siedziałem w sali z której byli kursanci i kilkoro kursantów uczestniczyło w szkoleniu zdalnie. Takie osoby maja dostęp (niezależnie gdzie na świecie się znajdują) do komputerów, które fizycznie są obok mnie. Na tym szkoleniu korzystamy z WIRTUALNYCH MASZYN, czyli wirtualnych komputerów, które są uruchomione na tych fizycznych komputerach i widziane jako inne cyfrowy „fizyczny komputer”. Gdy kursant miał jakiś problem u siebie w programie to ja poprzez mój komputer przejmowałem kontrolę nad jego fizycznym komputerem (który mógł znajdować się w Brazylia, Chinach lub Sosnowcu), aby poprzez niego połączyć się z tym fizycznym komputerem obok mnie, na którym z kolei był uruchomiony inny wirtualny komputer z odpalonym programem z którym był problem. Jakby tego było mało samo to oprogramowanie SCADA uruchamia na tamtym wirtualnym komputerze serwer umożliwiający załączenie całego tego systemu w celu przetestowania. Wszystko to co napisałem powyżej mogli na żywo podziwiaj znajdujący się w mojej sali kursanci, którym wyświetlałem wszystko na rzutniki, aby także i oni mogli wyciągać z tego wnioski. To co wykorzystuję w pracy pewnie nawet twórcom filmu Incepcja mogłoby nie zmieścić się w głowie 😉

Kończąc temat pracy wspomnę jeszcze tylko o tym jak w zeszłym tygodniu kolega Łukasz siedząc na delegacji w Elblągu po godzince rozmowy na kamerce, podczas której widziałem jego ekran jak modelował mi w 3D pewien projekt (a ja mogłem mu rysować, po ekranie aby lepiej rozumiał o czym mówię) wysłał go do swojej drukarki 3D znajdującej się jedno piętro poniżej mnie. Dzięki czemu następnego dnia, miałem już w rękach fizyczny obiekt, który dzień wcześniej zaprojektowaliśmy.

Podsumowanie …. i przemyślenia

Podsumowując, dzięki technologii zaoszczędzamy tak dużo czasu, że aż zaczynamy z tego powodu chorować. Jedna z teorii psychologii głosi, że w XXI w. dzięki dobrobytowi i technologii dopada nas nadmiar wolnego czasu, podczas którego możemy sobie zadawać pytania, czy to, co robimy, ma sens i czy jesteśmy szczęśliwi.

Jakkolwiek to brzmi, to faktycznie, moim zdaniem, tak jest – pomyśl, że moja babcia, która dziś korzysta z aplikacji bankowej w smartfonie, jeszcze wspomina, jak prała w dzieciństwie z swoją mamą ubrania na tarce. A inna moja prababcia, która otworzyła lodziarnię przed erą chłodziarek, jeździła z dziadkiem po lodowe bloki na staw i przysypywała je trocinami, aby wytrzymały cały rok i umożliwiły zamrażanie lodów.

Dziś nie musimy prać ubrań, zmywać naczyń, sprzątać podłóg czy kosić trawników osobiście, bo od tego wszystkiego mamy w naszych domach asystentów. Nawet od gotowania mamy w końcu roboty, nie tylko z nazwy jak „robot kuchenny”, ale takie pełnoprawne jak Thermomix-y. Przemieszczanie się zapchanym pociągiem w żółwim tempie zamieniliśmy dzisiaj na darmowe (przynajmniej w większości) autostrady, po których możemy w Polsce przemieszczać się z najwyższym ograniczeniem prędkości na świecie (140 km/h – nigdzie indziej limit prędkości nie jest tak wysoki), w przeciwieństwie do podróży na wozie napędzanym jednym koniem (biologicznym, a nie mechanicznym).

Co robimy z tym czasem? W przeważającej większości go marnotrawimy na seriale na życzenie, gry wideo i inne nowoczesne technologie, które nigdy nie mogłyby nam zabrać aż tyle zaoszczędzonego przez inne technologie czasu, aby odciągać nasze myśli od depresyjnego uświadomienia sobie, jak bardzo ten czas tracimy. Nigdy jeszcze tak wiele osób nie cierpiało z powodu depresji (RAPORT – „Młode głowy”), i nigdy tak wielu nie narzekało na samotność… Tak naprawdę wygląda XXI w.

Zostawiam Was z tym tematem do przemyślenia …. albo lepiej nie….

Dodatek

Pełna moja rozmowa z ChatGPT na temat wyjazdu do Krakowa.

Nasza pełna rozmowa
Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie Szkoła 4.0

Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie

oś liczbowa i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: […]


					Platformy do nauki matematyki Szkoła 4.0

Platformy do nauki matematyki

Lista matematycznych stron

Najbardziej wartościowe darmowe strony internetowe o matematyce kierowane do uczniów i studentów. Kolejność stron na poniższej liście jest losowa, dlatego nie sugeruj się nią tylko odwiedź każdą z stron i zobacz, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli jeszcze nie wiesz dlaczego „Matematyka 4.0” i o co chodzi z „Szkołą 4.0” odwiedź TĄ stronę na której wszystko […]


					Wielomiany Bez kategorii Szkoła 4.0

Wielomiany

dodawanie, odejmowanie i mnożenie wielomianów

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					Historia robotyki cz. 1 Artykuły

Historia robotyki cz. 1

dawne czasy

Historia robotyki – Materiał ten stanowi uzupełnienie (i przetłumaczenie na prosty język) artykułu, który miałem okazję napisać dla czasopisma branżowego: Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2017 . W pierwszej części czyli w tym poście, (ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem) przedstawię udokumentowane fakty historyczne początków rozwoju automatyki i robotyzacji, nieznane szerszej opinii […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Rozwojowe filmy i programy Inne

Rozwojowe filmy i programy

dla młodzieży i rodziców

Dla kogo ta lista ? Dla odpoczywających na kanapie Siedzisz w domu i chcesz odpocząć, ale nie chcesz całkowicie zmarnować swojego czasu? Może warto obejrzeć coś wartościowego i przyjemnego jednocześnie, aby zmotywować się do pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów (i seriali bo dziś to ten sam poziom), które zainteresują nie tylko inżyniera, a każdego […]


					Matematyka wszystkie tematy lekcji Szkoła 4.0

Matematyka wszystkie tematy lekcji

Lista tematów - podstawa programowa

Poniżej znajdziesz listę wszystkich tematów na które dzieli się nowa podstawa programowa z matematyki dla wszystkich rodzajów szkół (oraz kilka dodatkowych, które warto poznać aby lepiej przyswoić pozostałe). () [] ** ^ W nawiasach okrągłych zamieściliśmy klasę szkoły średniej, w której dane zagadnienie najprawdopodobniej będziesz przerabiać. Czasami dodatkowo w nawiasie kwadratowym znajdziesz klasę dla uczniów […]


					Historia automatyzacji Artykuły

Historia automatyzacji

Starożytność

Ktesibios – Pierwszy układ regulacji Pierwszy układ regulacji, który udało mi się potwierdzić w kilku źródłach był ten skonstruowany przez Ktesibiosa (gr. Κτησίβιος ὁ Ἀλεξανδρεύς, ur. 285 p.n.e., zm. 228 p.n.e.) wielkiego greckiego uczonego i konstruktora. Przez wielu nazywany ojcem pneumatyki, a przez innych nawet ojcem inżynierii, który początkowo prawdopodobnie zarabiał jako fryzjer, bo taki […]


					CALM NED Szkoła 4.0

CALM NED

Metoda tworzenia slajdów

Jest to metoda przygotowywania materiałów edukacyjnych (głównie slajdów, choć w ten sposób tworzę także podręczniki i „ściągi”) bazująca na nieustającym wprowadzaniu usprawnień i eksperymentowaniu z przekazem, w celu uzyskiwania coraz lepszych efektów nauczania. CALM NED to akronim od:C – creative, A – and, L – logical, M – materialsN – never , E – ending, […]


					Działania arytmetyczne PLC

Działania arytmetyczne

ADD, MUL, SUB, DIV, CALCULATE

Po co mi to? Bez tych bloczków nie obliczysz ilości wyprodukowanych sztuk, średniego koszt zużycia materiału, czy liczby wciśnięć przycisku start. Z kolei bloczek CALCULATE pozwoli Ci to zrobić znacznie szybciej. Użycie bloczków arytmetycznych W celu wykorzystania bloczków operacji arytmetycznych ( ADD – dodawanie, SUB – odejmowanie, MUL – mnożenie, DIV – dzielenie, MOD – […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij