Jeżeli na wejście zestyku NOT dociera stan wysoki to na wyjściu będzie niski.
Jeżeli na wejściu zestyku NOT jest stan niski (brak wysterowania) to na jego wyjściu pojawi się wysoki stan logiczny, który można użyć choćby do załączenia lampki.
Jeżeli wiesz jak działa zestyk typu NC (normalnie zamknięty) to stosunkowo łatwo wyobrazić sobie, że tak naprawdę to on ma w środku dwa elementy: zestyk typu NO oraz właśnie NOT. Połączenie tych dwóch elementów, (gdy nie mamy wcześniej w tym networku żadnego elementu) zadziała dokładnie tak samo jak zestyk NC.
Jeżeli wiesz to co już wiesz to postaraj się odpowiedzieć na poniższe pytanie:
Przyjmując, że to co mamy zaznaczone na zielono działa dokładnie tak samo, i to co mamy zaznaczone na niebiesko działa dokładnie tak samo, to czy CAŁOŚĆ TEŻ DZIAŁA ZAWSZE DOKŁADNIE TAK SAMO?
Odpowiedź znajdziesz na dole strony.
Cewka zanegowana
To nowość, która pojawiła się dopiero w TIA Portal.
Jeżeli chcesz wysterować jakiś element odwróconym stanem z danego fragmentu networku, a za nim wykorzystywać ten stan oryginalny (bez negacji) to taka cewka może Ci się przydać, zamiast wykorzystywać dwa NOTy.
Rozwiązanie wcześniejszego pytania dotyczącego działania NOT
Wiedząc, że to co mieliśmy zaznaczone na zielono działa dokładnie tak samo, i to co mieliśmy zaznaczone na niebiesko działa dokładnie tak samo, to po przeprowadzeniu testów okazuje się, że te dwa networki nie działają dokładnie tak samo.
PAMIĘTAJ, ŻE NOT ODWRACA STAN WSZYSTKIEGO CO ZNAJDUJE SIĘ NA DANYM NETWORKU PRZED. Drugi NOT nie odwraca działania tylko zestyku P1, który znajduje się bezpośrednio przed nim, a wszystko co przed, dlatego neguje cały iloczyn ((ON NOT) and P1).
Miej to zawsze na uwadze, ponieważ NOT może namieszać o wiele więcej w programie niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów
Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)
Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.
Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!