Po co mi to?
Jak sama nazwa wskazuje, watch table służy do modyfikowania zmiennych (oraz ich podglądania). 😉
Tym samym przyda Ci się do sprawdzania stanów zmiennych, szukania błędów w programie, wysyłania wartości temperatur, prędkości obrotowych czy liczby sztuk do wyprodukowania do maszyn. Wszędzie Ci się przyda!
Post powstał przy współpracy z firmą Stevia Automation Sp. z o. o.
Wstawianie nowej Watch table
W projekcie domyślnie nie ma ani jednej tablicy podgląd, dlatego trzeba takową dodać na pozycji „Watch and force tables” i następnie „Add new watch table”.
Dodawanie zmiennych i komentarzy
Z pustej tablicy nic nie wyczytamy, dlatego w kolumnie „Name” lub „Address” należy wypisać to co nas interesuje.
Tablica podglądu działa podobnie jak Excel!
Nie musisz wymieniać wszystkich adresów pojedynczo. Możesz kliknąć w uzupełnioną komórkę i gdy w jej dolnym prawym rogu pojawi się czarny kwadracik, złapać go i pociągnąć w dół!!!
Ważne!!!
Jeżeli przeciągasz w dół komórkę z kolumny address to wstawisz kolejne adresy w ciągu matematycznym.
Jeżeli jednak przeciągniesz komórkę z kolumny name, to wstawisz kolejne zmienne zgodnie z kolejnością z tablicy tagów, czyli w kolejności ich utworzenia.
W celu uporządkowania danych możesz posłużyć się komentarzami, które przynajmniej wizualnie podziela tabele na części. Wystarczy w pierwszej kolumnie wiersza wstawić „//”
Dodawanie nowych wierszy pomiędzy istniejące.
Podglądanie zmiennych
W celu podglądanie zmiennych możemy:
Wybrać tryb „podglądania na żywo” – pierwsze okularki w zielonym obramowaniu,
albo wybrać „zamrożenie podglądu” – okularki z cyfra jeden symbolizują podglądanie zamrożonych stanów z jednego cyklu w chwili kliknięcia. Przydatne przy podglądaniu szybko zmieniających się zmiennych (a masło jest maślane 🙂 )
Modyfikowanie stanów zmiennych
Na górnym pasku przycisków mamy dwa podświetlone pioruny symbolizujące modyfikacje zmiennych.
Pierwszy z lewej decyduje, czy ma się wyświetlać w tabeli kolumna „Modify value” umożliwiając przesyłanie wartości do pamięci CPU. Drugi „mówi” prześlij teraz wartości z kolumny „Modify value”pod wskazane adresy.
W celu zmodyfikowania stanów zmiennych należy do kolumny „Modify value” wprowadzić żądaną wartość. Ważne, aby z prawej jej strony pojawił się symbol ptaszka, który oznacza, że ten wiersz chcesz zmodyfikować. Zawsze przesyłasz wartości do wszystkich wierszy z aktywnym ptaszkiem. Na koniec klikasz w piorun z jedynką i temat załatwiony.
Niebieski znak równości w prawej kolumnie oznacza „OK”, czerwony że chcesz w kilku miejscach zmodyfikować stan tego samego adresu (nadpisywanie)
Modyfikowanie pojedynczych zmiennych w Watch table
Jeżeli potrzebujesz zmienić na szybko stan tylko jednej zmiennej wystarczy, że klikniesz w nią prawym przyciskiem myszki, a następnie z menu kontekstowego wybierzesz „Modify” i stan który chcesz przesłać („0” lub „1”).
Kolumny w Watch table
„i” – informacyjna – nie możemy do niej nic wprowadzić, ale jeśli pomylimy się podczas korzystania z tabeli, choćby poprzez nadpisanie tych samych adresów, to pojawi się w niej komunikat w formie znaku równości,
Name – Nazwa tagu – w niej wyświetla się nazwa wpisanego tagu
Address – Adres fizyczny tagu – nazwa sama wskazuje co w niej znajdziesz
Display format – format wyświetlania danych – dla bitów decydujemy czy chcemy wyświetlać liczby (np. 0 i 1) czy wartości logiczne (TRUE i FALSE) albo to samo w systemie szesnastkowym. W kolejnych rozdziałach tego podręcznika dowiemy się więcej na temat systemów liczbowych i zakresów zmiennych, które później umożliwią nam operowanie w tej tabeli na liczbach.
Monitor value – Aktualna wartość / stan zmiennej – to w tej kolumnie zobaczysz jaki jest aktualny stan wymienionych zmiennych
Comment i Tag comment – Komentarz wpisany w tabeli i komentarz pobrany z tablicy tagów.
Temat przesyłania wartości liczbowych zostanie poruszony na kolejnych lekcjach.
Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów
Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)
Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.
Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!