Watch Table w TIA Portal

Tablica podglądania zmiennych

Po co mi to?

Jak sama nazwa wskazuje, watch table służy do modyfikowania zmiennych (oraz ich podglądania). 😉
Tym samym przyda Ci się do sprawdzania stanów zmiennych, szukania błędów w programie, wysyłania wartości temperatur, prędkości obrotowych czy liczby sztuk do wyprodukowania do maszyn. Wszędzie Ci się przyda!

Post powstał przy współpracy z firmą Stevia Automation Sp. z o. o.


Wstawianie nowej Watch table

W projekcie domyślnie nie ma ani jednej tablicy podgląd, dlatego trzeba takową dodać na pozycji „Watch and force tables” i następnie „Add new watch table”.


Dodawanie zmiennych i komentarzy

Z pustej tablicy nic nie wyczytamy, dlatego w kolumnie „Name” lub „Address” należy wypisać to co nas interesuje.

Ułatwiaj sobie pracę

Tablica podglądu działa podobnie jak Excel!

Nie musisz wymieniać wszystkich adresów pojedynczo. Możesz kliknąć w uzupełnioną komórkę i gdy w jej dolnym prawym rogu pojawi się czarny kwadracik, złapać go i pociągnąć w dół!!!

Ważne!!!

Jeżeli przeciągasz w dół komórkę z kolumny address to wstawisz kolejne adresy w ciągu matematycznym.

Jeżeli jednak przeciągniesz komórkę z kolumny name, to wstawisz kolejne zmienne zgodnie z kolejnością z tablicy tagów, czyli w kolejności ich utworzenia.

W celu uporządkowania danych możesz posłużyć się komentarzami, które przynajmniej wizualnie podziela tabele na części. Wystarczy w pierwszej kolumnie wiersza wstawić „//”

Dodawanie nowych wierszy pomiędzy istniejące.


Podglądanie zmiennych

W celu podglądanie zmiennych możemy:

Wybrać tryb „podglądania na żywo” – pierwsze okularki w zielonym obramowaniu,
albo wybrać „zamrożenie podglądu” – okularki z cyfra jeden symbolizują podglądanie zamrożonych stanów z jednego cyklu w chwili kliknięcia. Przydatne przy podglądaniu szybko zmieniających się zmiennych (a masło jest maślane 🙂 )


Modyfikowanie stanów zmiennych

Na górnym pasku przycisków mamy dwa podświetlone pioruny symbolizujące modyfikacje zmiennych.

Pierwszy z lewej decyduje, czy ma się wyświetlać w tabeli kolumna „Modify value” umożliwiając przesyłanie wartości do pamięci CPU. Drugi „mówi” prześlij teraz wartości z kolumny „Modify value”pod wskazane adresy.

W celu zmodyfikowania stanów zmiennych należy do kolumny „Modify value” wprowadzić żądaną wartość. Ważne, aby z prawej jej strony pojawił się symbol ptaszka, który oznacza, że ten wiersz chcesz zmodyfikować. Zawsze przesyłasz wartości do wszystkich wierszy z aktywnym ptaszkiem. Na koniec klikasz w piorun z jedynką i temat załatwiony.

Niebieski znak równości w prawej kolumnie oznacza „OK”, czerwony że chcesz w kilku miejscach zmodyfikować stan tego samego adresu (nadpisywanie)


Modyfikowanie pojedynczych zmiennych w Watch table

Jeżeli potrzebujesz zmienić na szybko stan tylko jednej zmiennej wystarczy, że klikniesz w nią prawym przyciskiem myszki, a następnie z menu kontekstowego wybierzesz „Modify” i stan który chcesz przesłać („0” lub „1”).


Kolumny w Watch table

„i” – informacyjna – nie możemy do niej nic wprowadzić, ale jeśli pomylimy się podczas korzystania z tabeli, choćby poprzez nadpisanie tych samych adresów, to pojawi się w niej komunikat w formie znaku równości,
Name – Nazwa tagu – w niej wyświetla się nazwa wpisanego tagu
Address – Adres fizyczny tagu – nazwa sama wskazuje co w niej znajdziesz
Display format – format wyświetlania danych – dla bitów decydujemy czy chcemy wyświetlać liczby (np. 0 i 1) czy wartości logiczne (TRUE i FALSE) albo to samo w systemie szesnastkowym. W kolejnych rozdziałach tego podręcznika dowiemy się więcej na temat systemów liczbowych i zakresów zmiennych, które później umożliwią nam operowanie w tej tabeli na liczbach.
Monitor value – Aktualna wartość / stan zmiennej – to w tej kolumnie zobaczysz jaki jest aktualny stan wymienionych zmiennych
Comment i Tag comment – Komentarz wpisany w tabeli i komentarz pobrany z tablicy tagów.

Temat przesyłania wartości liczbowych zostanie poruszony na kolejnych lekcjach.

KONIEC LEKCJI

Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów

Podręcznik dla tego szkolenia dostępny TU -> 5xP PLC 1200

Zobacz więcej
Fundacja CALM edu

Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)

Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.

Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.

Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Edukacja 4.0 Artykuły

Edukacja 4.0

Przyszłość edukacji

O czym mowa w tym poście? O „Edukacja przyszłości”, „Nowoczesna edukacja”, „Edukacji na miarę XXI w.” czyli „Edukacji 4.0” W jakim świecie żyjemy? Żyjemy w świcie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4.0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od […]


					TinkerCAD Szkoła 4.0

TinkerCAD

Podstawowy darmowy program inżynierski

Wyobraź sobie narzędzie, które łączy świat projektowania 3D, elektroniki i programowania w jednym intuicyjnym interfejsie – i to wszystko za darmo. Do niedawna myślałem, że takie narzędzie nie istnieje, jednak odkryłem Tinkercad i byłem w szoku, że nie słyszałem o nim nigdy wcześniej mimo, że działa od 2011. Jest to platforma firmy AutoDesk, która w […]


					Liczniki PLC PLC

Liczniki PLC

Counter CTU, CTD, CTUD

Wstawianie liczników W celu wstawienia licznika do networku wystarczy wybrać dowolny z folderu „Counter operations” i kliknąć OK. Jeżeli chcesz tworzyć bardziej przejrzysty program przed kliknięciem „OK” możesz zmienić sugerowaną nazwę, która wyświetla się w wyskakującym oknie „Call options” np. „Licznik1”, „Zliczanie kliknięć” itp Do czego tak naprawdę służy okno „Call options”? To okno służy […]


					#FIZA Szkoła 4.0

#FIZA

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe

Byłeś na moim szkoleniu? W takim razie to co znajdziesz poniżej może Ci się przydać 😉


					Systemy liczbowe i typy zmiennych PLC PLC

Systemy liczbowe i typy zmiennych PLC

i zakresy zmiennych

Na pewno słyszałeś kiedyś, że komputery wykorzystują w swoich obliczeniach tylko znaki „0” i „1”. System bazujący na tych znakach nazywamy systemem dwójkowym inaczej binarnym. Wiesz też z doświadczenia, że na dzień wykorzystujesz system dziesiętny, ale czy wiedziałeś że to nie jedyne systemy liczbowe jakie używamy (ani nawet pierwsze które używaliśmy my oraz komputery). Artykuł […]


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: zobacz też: CALM_PLCsim – darmowy symulator stanowiska edukacyjnego dla S7-1200 CPU Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.


					CALM NED Szkoła 4.0

CALM NED

Metoda tworzenia slajdów

Jest to metoda przygotowywania materiałów edukacyjnych (głównie slajdów, choć w ten sposób tworzę także podręczniki i „ściągi”) bazująca na nieustającym wprowadzaniu usprawnień i eksperymentowaniu z przekazem, w celu uzyskiwania coraz lepszych efektów nauczania. CALM NED to akronim od:C – creative, A – and, L – logical, M – materialsN – never , E – ending, […]


					Markery i Clock memory PLC

Markery i Clock memory

Notatnik wewnątrz PLC

Jak jaki sposób zapisać stan bitu na CPU, aby móc go sprawdzić w przyszłości? Z tej prezentacji:


					Języki programowania PLC PLC

Języki programowania PLC

jak się dogadać z maszyną

Języki programowania są kluczowym narzędziem w świecie technologii, służącym jako medium komunikacji między człowiekiem a maszyną. Te zestawy formalnych instrukcji umożliwiają nam tworzenie programów, które komputery mogą wykonywać. Są one nieodłącznym elementem tworzenia oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku języków naturalnych, różne języki programowania mają […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij