Bloczek MOVE

Ruszyć, przesłać, przekopiować wartość

Post powstał przy współpracy z firmą Stevia Automation Sp. z o. o.

Jeden z najczęściej używanych bloczków, ponieważ jest to chyba najbardziej wszechstronny z bloczków.

Z folderu MOVE na poziomie podstawowym (a takiego dotyczy ten podręcznik) powinieneś zainteresować się tylko jednym bloczkiem – „MOVE”.


Bloczek MOVE jak sama nazwa wskazuje….

Co słownik bab.la ma na ten temat
move {czas.} PL przenieść ruszyć poruszyć ruszać przesunąć skłonić przesiąść się zmienić miejsce przestawić się przetransportować przesiadać się przestawiać się przemieszczać się przestawić wodzić

(transfer of residence, company) przeprowadzka (feminine)the move took a day przeprowadzka trwała jeden dzieńthe firm’s move out of town wyprowadzka firmy z miastaour friends helped with the move przyjaciele pomogli nam w przeprowadzce ….

… służy do przesuwania (przesyłania i kopiowania) wartości wpisanej z ręki lub skopiowanej z wskazanego zakresu do podpiętego pod wyjście OUT1 adresu. Tylko tyle i aż tyle.

Co można za jego pomocą przesłać? Całkiem sporo. Poniżej pełna lista. (kliknij aby powiększyć)


Przetestujmy bloczek MOVE w praktyce

Wpisz w tablicy podglądu adres MW50 i odpal nasz symulator, aby przetestować poniższy program.

Network 1
Kopiowanie bezwarunkowe (przy każdym cyklu) cyfry „123” do MW50.

Network 2
Kopiowanie warunkowe (tylko gdy „ON” = 1 )
zawartości z IW2* do MW50.

*Co to za adres IW2 i co w nim jest zapisane?
„I” oznacza, że chodzi o wejścia, „W” że o 16 bitów, „2” że zaczynajcie się na bajcie o numerze 2. Co tam jest? To już zależy od tego co jest fizycznie wpięte pod tymi adresami i czy na poszczególnych wejściach jest napięcie (domyślnie 0). Bo każde wejście to inna potęga liczby „2” o czym pisałem w wcześniejszej lekcji.


MOVE i co dalej?

Bloczek MOVE w TIA Portal został rozbudowany o dodatkowe wyjścia. Po kliknięciu na słoneczko, możesz dodawać kolejne adresy, na które jednocześnie zostanie przesłana ta sama wartość. Dawniej (w Step7) trzeba było dla każdego adresu w LAD dodawać kolejny bloczek MOVE.

Zmiana formatu wyświetlania zmiennych

2# system binarny
16# szesnastkowy
liczba wpisana z ręki – DEC

Można to jednak zmienić (dla tagu, całego networku, lub nawet całego bloku) klikając prawym przyciskiem myszki.


Rozbieżność rozmiarów zmiennych

Podczas próby przesłania większej zmiennej do mniejsze, przesyłana będzie młodsza część, a resztę odcina.
To dlatego, ponieważ w przypadku wysyłania małych dodatnich liczb wartość zostanie przesłana prawidło, bo starsze bajty mogą być nieużywane (są na nich zera)

Podczas przesłania mniejszej
zmiennej do większej, ciąg bitów zostanie przesłany, a pozostałe bajty (starsze) zapełnione zerami, dzięki czemu wartość dodatnich zmiennych zostanie przesłana prawidłowo.

Jeżeli jednak będziesz wysyłać liczby ujemne, to wszystko się może posypać. bo bit odpowiedzialny za znak będzie nie na swoim miejscu (najbardziej na lewo).

Trzeba uważać przesyłając liczby do komórek o innym rozmiarze, bo to się zwyczajnie może nie udać. O zakresach zmiennych pisałem TUTAJ.

Używając MOVE UWAŻAJ NA…

To ważne więc warto powtórzyć:

Jeżeli wysyłasz zmienne tego samego rozmiaru i typu, nie musisz się niczym przejmować, ale…

Jeżeli wysyłasz MB1 do MD104, wypełnisz tylko jeden z 4 bajtów (MB107), a reszta zostanie dopełniona zerami. Wartość z MB1 zostanie prawidłowo wklejona do MD104, chyba że… W MB1 znajduje się liczba ujemna (tak jak na wcześniejszym obrazku ).

Przesyłając liczbę ujemną pomiędzy zmiennymi o różnych rozmiarach (np. z MB1 do MD104), musisz zastosować blok konwersji (ale o tym na kolejnej lekcji). Dlaczego? Upraszczać rzeczy – bit znaku będzie wklejony w złym miejscu i nie będzie interpretowany jako minus, ale jako pewna potęga liczby 2.(widać to w tabeli)

Kopiując wartość z MD100 do MB110, musisz być świadomy, że pierwszy adres jest 4 razy większy od drugiego, a więc nie zmieszczą się w nich te same wartości. System wycina (a tak naprawdę kopiuje) najmniej istotny bajt z MD100, czyli MB103, i wkleja go do MB110 – co widać na powyższej ilustracji. Jeżeli masz szczęście i przesyłasz liczbę z zakresu od 0 do 255 dla USInt albo od 0 do 127 (Sint), wszystko przebiegnie sprawnie. Chyba że w MD100 masz liczbę ujemną, ale to już wiesz…

KONIEC LEKCJI

Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów

Podręcznik dla tego szkolenia dostępny TU -> 5xP PLC 1200

Zobacz więcej
Fundacja CALM edu

Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)

Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.

Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.

Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					#MATA Szkoła 4.0

#MATA

Wprowadzenie - Przedmiot matematyka

Jeszcze uzupełniamy treści – po więcej informacji wróć tutaj jutro. W co wierzymy: Po pierwsze, nie ma ludzi niezdolnych do nauczenia się matematyki, są wyłącznie uczniowie, którzy nie mieli jeszcze szczęścia spotkać odpowiednich nauczycieli lub tacy, którym na tym nie zależy, bo nie wiedzą po co im ona. Głównym celem nauki matematyki jest umiejętność logicznego […]


					Zadania PLC - Cewki i styki PLC

Zadania PLC - Cewki i styki

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

W tej prezentacji zaproponujemy Ci przykładowe zadania PLC z rozwiązaniami na łatwym poziomie, które wymagają kreatywnego podejścia. Dzięki tym zadaniom: A to wszystko na podstawie przykładowych programów dla sterowników PLC. Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się programować sterowniki PLC, postaraj się wszystkie zadania rozwiązywać samodzielnie. Jeżeli już je rozwiązałeś albo nie wiesz, jak ruszyć, dopiero wtedy […]


					Języki programowania PLC PLC

Języki programowania PLC

jak się dogadać z maszyną

Języki programowania są kluczowym narzędziem w świecie technologii, służącym jako medium komunikacji między człowiekiem a maszyną. Te zestawy formalnych instrukcji umożliwiają nam tworzenie programów, które komputery mogą wykonywać. Są one nieodłącznym elementem tworzenia oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku języków naturalnych, różne języki programowania mają […]


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					Element NOT - negacja PLC

Element NOT - negacja

Prostymi słowami

Jeżeli na wejście zestyku NOT dociera stan wysoki to na wyjściu będzie niski. Jeżeli na wejściu zestyku NOT jest stan niski (brak wysterowania) to na jego wyjściu pojawi się wysoki stan logiczny, który można użyć choćby do załączenia lampki. Jeżeli wiesz jak działa zestyk typu NC (normalnie zamknięty) to stosunkowo łatwo wyobrazić sobie, że tak […]


					Detekcja zbocza PLC

Detekcja zbocza

Wszystko na temat

Krok w górę (zmiana z 0 na 1) lub krok w dół (zmiana z 1 na 0) to właśnie są kolejno zbocza narastające i opadające. Cewki i bloczki detekcji zbocza należą do podstawowych obiektów dostępnych w folderze „Bit logic” w Edytorze programu STEP 7. Są one powszechnie wykorzystywane właściwie w wszystkich programach sterowania. Z jakiegoś […]


					Jak działa sterownik PLC PLC

Jak działa sterownik PLC

i co z tego wynika

Podkreślę na wstępie, że informacje w tym poście zawarte stanowią bardzo duże uproszczenie tematu, jednak są wystarczające, aby nauczyć się programować sterowniki PLC. W sterownikach (podobnie jak w wszystkich urządzeniach cyfrowych począwszy od smartwatchy, smartfonów, a skończywszy na komputerach) instalowane są przynajmniej dwa fizyczne obszary pamięci., abyś lepiej zrozumiał co się dzieje w CPU nawiążemy […]


					Historia edukacji Artykuły

Historia edukacji

Krótka historia współczesnej edukacji

Żyjemy w świecie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4.0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od swoich uczniów oczekują odpowiedzi wpisujących się w klucz, rozwiązywania zadań jedyną słuszną metodą, zapamiętywania przestarzałych i całkowicie niezrozumiałych definicji…. Otaczająca nas rzeczywistość stawia […]


					Filmy i programy edukacyjne Inne

Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci

Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego Bing (Polski – Kanał Oficjalny) Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia […]


					Systemy liczbowe Szkoła 4.0

Systemy liczbowe

liczby rzeczywiste

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie Szkoła 4.0

Zbiory, podzbiory liczbowe i przedziały - podzielić na trzy - w rozbudowie

oś liczbowa i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: Rodzaje połączeń Zestyki (a także cewki, które są mniej intuicyjne) można połączyć na dwa sposoby: szeregowo (jeden za drugim) lub równolegle (jeden pod drugim). Rodzaj połączenia wpływa na logiczny warunek wysterowania cewki. AND – iloczyn logiczny – „i’ Połączenie szeregowe wymaga od nas przytrzymania dwóch przycisków (P0 i P1)w tym […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij