Bloczek MOVE

Ruszyć, przesłać, przekopiować wartość

Jeden z najczęściej używanych bloczków, ponieważ jest to chyba najbardziej wszechstronny z bloczków.

Z folderu MOVE na poziomie podstawowym (a takiego dotyczy ten podręcznik) powinieneś zainteresować się tylko jednym bloczkiem – „MOVE”.


Bloczek MOVE jak sama nazwa wskazuje….

Co słownik bab.la ma na ten temat
move {czas.} PL przenieść ruszyć poruszyć ruszać przesunąć skłonić przesiąść się zmienić miejsce przestawić się przetransportować przesiadać się przestawiać się przemieszczać się przestawić wodzić

(transfer of residence, company) przeprowadzka (feminine)the move took a day przeprowadzka trwała jeden dzieńthe firm’s move out of town wyprowadzka firmy z miastaour friends helped with the move przyjaciele pomogli nam w przeprowadzce ….

… służy do przesuwania (przesyłania i kopiowania) wartości wpisanej z ręki lub skopiowanej z wskazanego zakresu do podpiętego pod wyjście OUT1 adresu. Tylko tyle i aż tyle.

Co można za jego pomocą przesłać? Całkiem sporo. Poniżej pełna lista. (kliknij aby powiększyć)


Przetestujmy bloczek MOVE w praktyce

Wpisz w tablicy podglądu adres MW50 i odpal nasz symulator, aby przetestować poniższy program.

Network 1
Kopiowanie bezwarunkowe (przy każdym cyklu) cyfry „123” do MW50.

Network 2
Kopiowanie warunkowe (tylko gdy „ON” = 1 )
zawartości z IW2* do MW50.

*Co to za adres IW2 i co w nim jest zapisane?
„I” oznacza, że chodzi o wejścia, „W” że o 16 bitów, „2” że zaczynajcie się na bajcie o numerze 2. Co tam jest? To już zależy od tego co jest fizycznie wpięte pod tymi adresami i czy na poszczególnych wejściach jest napięcie (domyślnie 0). Bo każde wejście to inna potęga liczby „2” o czym pisałem w wcześniejszej lekcji.


MOVE i co dalej?

Bloczek MOVE w TIA Portal został rozbudowany o dodatkowe wyjścia. Po kliknięciu na słoneczko, możesz dodawać kolejne adresy, na które jednocześnie zostanie przesłana ta sama wartość. Dawniej (w Step7) trzeba było dla każdego adresu w LAD dodawać kolejny bloczek MOVE.

Zmiana formatu wyświetlania zmiennych

2# system binarny
16# szesnastkowy
liczba wpisana z ręki – DEC

Można to jednak zmienić (dla tagu, całego networku, lub nawet całego bloku) klikając prawym przyciskiem myszki.


Rozbieżność rozmiarów zmiennych

Podczas próby przesłania większej zmiennej do mniejsze, przesyłana będzie młodsza część, a resztę odcina.
To dlatego, ponieważ w przypadku wysyłania małych dodatnich liczb wartość zostanie przesłana prawidło, bo starsze bajty mogą być nieużywane (są na nich zera)

Podczas przesłania mniejszej
zmiennej do większej, ciąg bitów zostanie przesłany, a pozostałe bajty (starsze) zapełnione zerami, dzięki czemu wartość dodatnich zmiennych zostanie przesłana prawidłowo.

Jeżeli jednak będziesz wysyłać liczby ujemne, to wszystko się może posypać. bo bit odpowiedzialny za znak będzie nie na swoim miejscu (najbardziej na lewo).

Trzeba uważać przesyłając liczby do komórek o innym rozmiarze, bo to się zwyczajnie może nie udać. O zakresach zmiennych pisałem TUTAJ.

Używając MOVE UWAŻAJ NA…

To ważne więc warto powtórzyć:

Jeżeli wysyłasz zmienne tego samego rozmiaru i typu, nie musisz się niczym przejmować, ale…

Jeżeli wysyłasz MB1 do MD104, wypełnisz tylko jeden z 4 bajtów (MB107), a reszta zostanie dopełniona zerami. Wartość z MB1 zostanie prawidłowo wklejona do MD104, chyba że… W MB1 znajduje się liczba ujemna (tak jak na wcześniejszym obrazku ).

Przesyłając liczbę ujemną pomiędzy zmiennymi o różnych rozmiarach (np. z MB1 do MD104), musisz zastosować blok konwersji (ale o tym na kolejnej lekcji). Dlaczego? Upraszczać rzeczy – bit znaku będzie wklejony w złym miejscu i nie będzie interpretowany jako minus, ale jako pewna potęga liczby 2.(widać to w tabeli)

Kopiując wartość z MD100 do MB110, musisz być świadomy, że pierwszy adres jest 4 razy większy od drugiego, a więc nie zmieszczą się w nich te same wartości. System wycina (a tak naprawdę kopiuje) najmniej istotny bajt z MD100, czyli MB103, i wkleja go do MB110 – co widać na powyższej ilustracji. Jeżeli masz szczęście i przesyłasz liczbę z zakresu od 0 do 255 dla USInt albo od 0 do 127 (Sint), wszystko przebiegnie sprawnie. Chyba że w MD100 masz liczbę ujemną, ale to już wiesz…

KONIEC LEKCJI

Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów

Podręcznik dla tego szkolenia dostępny TU -> 5xP PLC 1200

Fundacja CALM edu

Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)

Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu. Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.

Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.

Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: zobacz też: CALM_PLCsim – darmowy symulator stanowiska edukacyjnego dla S7-1200 CPU Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.


					Książki Inne

Książki

Na wakacje, do kawiarni i ...

Na świecie do tej pory spisano zbyt wiele wartościowych, ciekawych czy wręcz pasjonujących książkę, dzięki którym możemy zrozumieć otaczający nas świat, aby młodzi ludzie kojarzyli je wyłącznie z nudnymi lekturami. Zniechęcenie młodych umysłów do sięgania po książki w wolnym czasie to chyba największy z zarzutów o najgorszych konsekwencjach stawiany dzisiejszemu systemowi edukacji. Dlatego w tym […]


					Zadanie PLC - Zliczanie uczniów PLC

Zadanie PLC - Zliczanie uczniów

Proste zadania aby utrwalić swoją wiedzę

Co musisz znać, aby wykonać to zadanie? Wiesz na czym polega detekcja zbocza Jak wyznaczać wolne zakresy w pamięci markerów Wiedzieć jak korzystać z bloczków matematycznych Potrafić konfigurować komparatory ZADANIE PLC dla początkujących programistów Sygnalizacja liczby uczniów Wykorzystując dotychczas poznane bloczki stwórz układ, który posłuży nam do zliczenia, ile uczniów weszło już do sali. Każdy […]


					Podstawy pneumatyki Inne

Podstawy pneumatyki

Wprowadzenie dla uczniów technikum

W tej prezentacji postaram się przedstawić Ci w jak najprostszy sposób podstawowe zagadnienia z pneumatyki. Chcę je omówić w sposób logiczny, a nie teoretyczny. Istnieje niepisany zbiór 3 najczęściej zadawanych pytań na egzaminach lub rozmowach o pracę z tego zakresu. Są to pytania na logiczne myślenie lub sprawdzenia praktycznej wiedzy i doświadczenia pracownika. W tej […]


					5xP Podręcznik Programowania PLC PLC Podręczniki

5xP Podręcznik Programowania PLC

Naucz się programować

Ten darmowy podręcznik PLC wraz z kompatybilnym darmowym szkoleniem PLC jest kierowany dla uczniów techników, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego (specjalizacja mechatronika) oraz do wszystkich tych studentów po liceum chcących wreszcie poznać praktyczne podstawy automatyki. Dlaczego ten podręcznik 5xP i cały kurs jest darmowy? Jeśli pojawiło się w Twojej głowie pytanie, dlaczego otrzymujesz ode […]


					Zadanie PLC

Zadanie "Przełącznik"

Zadanie do samodzielnej realizacji

Dla kogo przygotowałem to zadanie? Jeżeli jesteś nauczycielem i nie masz do końca pomysłu jakie zadania z programowania PLC powinieneś zadać uczniom – to jest ona dla Ciebie. Jeśli jesteś samoukiem (takim jak ja) i samodzielnie dążysz do poszerzania swoich horyzontów i umiejętności, to ta prezentacja (i wszystkie inne na tej stronie) może się okazać […]


					CV studenta politechniki Inne

CV studenta politechniki

bez doświadczenia zawodowego

Poniższy artykuł powstał w oparciu o moje własne doświadczenia jako kandydata do pracy, pracodawcy i rekrutera. W celu podniesienia jego wartości merytorycznej skonsultowałem temat także z przedstawicielami firmy Stevia Automation, Biurem Karier Studenckich Politechniki Śląskiej oraz niezliczonymi znajomymi pracującymi w działach HR różnych firm (w tym międzynarodowych korporacji). Z tego wpisu dowiesz się, jak przygotować […]


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					Poznajemy FBD PLC

Poznajemy FBD

Function Block Diagram

Z tej prezentacji o FBD: Jeżeli zastanawiasz się czy naprawdę potrzebujesz poznawać ten specyficzny język: Dla wielu (ok 30%) uczniów i studentów język FBD jest najbardziej intuicyjny, dzięki czemu to właśnie w nim najszybciej tworzą programy. Sprawdź czy Tobie odpowiada! Jest ulubiony przez wszystkich, którzy przed programowaniem PLC spotkali się z bramkami logicznymi. Znajomość każdego […]


					Wielomiany Bez kategorii Szkoła 4.0

Wielomiany

Wyłączenie jednomianu przed nawias

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Liczniki PLC PLC

Liczniki PLC

Counter CTU, CTD, CTUD

Wstawianie liczników W celu wstawienia licznika do networku wystarczy wybrać dowolny z folderu „Counter operations” i kliknąć OK. Jeżeli chcesz tworzyć bardziej przejrzysty program przed kliknięciem „OK” możesz zmienić sugerowaną nazwę, która wyświetla się w wyskakującym oknie „Call options” np. „Licznik1”, „Zliczanie kliknięć” itp Do czego tak naprawdę służy okno „Call options”? To okno służy […]


					Finał akcji #CzysteSzlaki Nasze projekty

Finał akcji #CzysteSzlaki

Eko edukacja i zabawa na świeżym powietrzu

Akcja #CzysteSzlaki to całoroczne wydarzenie promowane przez Fundację CALM edu Grzegorz Czekała, park linowy LinaAdrena w Gliwicach i zespół wydawniczy „Rajzyfiber” – darmowego podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania.” Główny cel akcji to „wysprzątanie” przyrody, głównie w okolicy szlaków pieszych z śmieci pozostawionych przez turystów. Każda osoba wędrująca szlakami PTTK lub spacerująca po swojej zielonej okolicy […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij