Z tej prezentacji dowiesz się:
- czym jest suma logiczna i jak zbudować ją w j. LAD w TIA Portal
- kiedy wykorzystujemy połączenie szeregowe zestyków
- wszystkiego o cewkach i zestykach wykorzystywanych w j. LAD
- kiedy używać zestyki normalnie otwarte i normalnie zamknięte,
- jak poprawnie podpisywać elementy w programach dla sterowników PLC.
Rodzaje połączeń
Zestyki (a także cewki, które są mniej intuicyjne) można połączyć na dwa sposoby: szeregowo (jeden za drugim) lub równolegle (jeden pod drugim). Rodzaj połączenia wpływa na logiczny warunek wysterowania cewki.
AND – iloczyn logiczny – „i’

Połączenie szeregowe wymaga od nas przytrzymania dwóch przycisków (P0 i P1)
w tym samym czasie. Jeżeli wciśniemy tylko przycisk P0 to jedynka logiczna przepłynie przez jego styk, ale zatrzyma się na kolejnym podpisanym P1. Dlatego jeżeli chcemy sprawdzić czy wszystkie z wymienionych wejść są w tym samym czasie aktywne (nieistotne czy najpierw wciśniesz P1 a potem P0, czy na odwrót) stosujemy połączenie typu AND.
Przycisk P0 „i” P1 muszą być aktywne, aby sygnał dopłynął załączył lampkę.
OR – suma logiczna – „lub”

Połączenie równoległe stanowi w programie swojego typu wybór: P0 „lub” P1 doprowadzi wysoki stan logiczny do cewki lampki. Lampka zostanie załączona także wtedy, gdy obydwa przyciski będą wciśnięte.
Wystarczy aktywacja P0 „lub” P1 do zapalenia lampki.
Dodawanie sumy
W przeciwieństwie do połączenia szeregowego, które możemy naturalnie zbudować poprzez umieszczenie zestyków na networku, połączenie równoległe wymaga dodatkowego rozgałęzienia. Możemy je dodać, klikając na przycisk z strzałką skierowaną w dół i w prawo (zaznaczony na niebiesko z dołu akapitu ). Dopiero po dodaniu zestyku na nowej gałęzi możemy kliknąć strzałkę skierowaną w górę lub przeciągnąć koniec gałęzi, aby utworzyć połączenie.

Tworzenie bardziej złożonych układów
W celu osiągnięcia bardzie złożonych warunków wysterowania wyjść musimy łączyć wiele elementów w sposób szeregowy i równoległy w pojedynczym networku.

Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.
zobacz też: Podstawowe zadania z zakresu cewek i styków
Powyższy post to fragment z najnowszej wersji darmowego Podręcznika Programowania Sterowników PLC – „5xP PLC 1200”, który możesz pobrać z strony
5xP PLC 1200

WESPRZYJ FUNDACJE CALM EDU
SZKOLENIA DLA SZKÓŁ
Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu.
Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.
Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)
Idea która nam przyświeca:
Głównym celem edukacji nie jest zdobycie wiedzy, a dopiero praktyczne jest wykorzystanie do zmieniania świata na lepsze, dlatego w ramach działań fundacji CALM edu chcemy nauczyć wszystkich ludzi o młodych umysłach (niezależnie od wieku) matematyki, fizyki, programowania, nowoczesnych technologii …. Wszystkiego tego co posłuży nam do budowania lepszego jutra.
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.
Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!
One thought on “Połączenie OR i AND”