Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci
Jan Bottinger on Unsplash


Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza

Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego

Bing (Polski – Kanał Oficjalny)

Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia z plasterkami podczas skaleczenia, czy niesprawiedliwości w grupie rówieśników). Idea tej bajki jest taka, że zabawki starszej generacji (mało atrakcyjne pluszowe – Flop) uczą nowsze (atrakcyjne i kolorowe) takie właśnie jak nasz główny bohater Bing, Sula czy Pando jak się odnaleźć w codziennym „skomplikowanym” świecie. Bo to „wielka rzecz” …. – cytując Flopa

Na koniec każdego odcinka nasz bohater podsumowuje czego się dzisiaj nauczył, aby zwrócić uwagę dzieci na to w jaki sposób w danej sytuacji mogą sobie samodzielnie poradzić.

PS: Warto oglądać tego typu bajki poprzez aplikację YouTube Kids, ponieważ jest na niej o wiele mniej reklam (a te które są, są kierowane dla dzieci) i nie wymagają klikania, aby je pomijać (wystarczy chwilę odczekać).

Chico: Małpka złota rączka

Chico Bon Bon: Monkey with a Tool Belt – (NOWOŚĆ 2020) Netflix – obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego majsterkowicza czy inżyniera. Bardzo wesoła załoga (małpka, kot i słoń) eksperymentują ( np. co przyklei się do ściany lub jak bardzo podgrzewa kakao soczewka), naprawiają i ulepszają rożne urządzenia, a przede wszystkim wykorzystują swój inżynierski zmysł do pomagania innym. Pozycja doskonała już dla 3 latków (a może i młodszych widzów)

Zwierzęce zagadki

The Creature Cases – Netflix – genialna bajka twórców powyżej wspomnianej małpki z paskiem. Tym razem tematyka mniej techniczna, a bardziej przyrodnicza. Specjalistyczna zwierzęca agencja pomaga zwierzętom na całym świecie w ich niecodziennych problemach. Bardzo ładnie wykonana animacja nienachalnie przekazująca w każdym odcinku kilka ciekawostek na temat tych stworzeń, których dotyczy akcja. Nawet jako rodzic wiele się z niej praktycznych rzeczy dowiedziałem, np. w jaki sposób odróżnić krokodyla od aligatora, albo czego poszukują słonie w jaskiniach.

https://youtu.be/gH_pYLYjXng

Blippi – Educational Videos for Kids
(od niedawna także w j. polskim)

Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uczyło się w praktyce angielskiego, to najlepiej połączyć taką naukę z zabawą, poszerzaniem horyzontów i wspólnym oglądaniem treści dedykowanych najmłodszym, w obcym języku. Tak jak i my gdy mieliśmy kilka lat oglądaliśmy animację po czesku czy niemiecku (dubbing nie był powszechny) albo graliśmy w gierki po angielsku mogliśmy się osłuchać z językami tak i nasze pociechy mogą przyzwyczajać się do angielskiego (poprzez nieograniczone treści na YT czy Netflixie) . Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzi się kanał na YouTube „Blippi”. Masa edukacyjnych ciekawych kolorowych treści dedykowana dla najmłodszych i trochę starszych dzieciaków.

Ada Bambini, naukowczyni

„Ada Twist, Scientist” (2021) – Netflix. Bardzo fajny serial animowany ukazujący jak dużo można zdziałać pracując zespołowo. Nasza czarnoskóra naukowczyni Ada ma pod pomocy kolegę, który potrafi wszystko zaprojektować (teoretyka : ) oraz praktyczną koleżankę, która z kolei potrafi wszystko zbudować. Wydaje mi się, że ten serial jak żaden inny może podbudować nasze dzieci, że nie muszą być dobre w wszystkim, wystarczy, że znajdą sobie przyjaciół do pomocy.

SPRYTNY SZLAM SAM

Kanał na YouTube kierowany dla młodocianych odkrywców i majsterkowiczów (UWAGA – wymaga zaangażowania rodziców). Część treści dotyczy robienia domków i torów przeszkód dla chomika (lub innych zwierzaków), inne kulinarnych zabaw, a jeszcze inne typowo rozrywkowe jak przemycić zabawki do szkoły.

Nie ma co jednak ukrywać, że kanał pomimo, że kierowany dla dzieci to, aby odtworzyć rzeczy na nim prezentowane wymagają pomocy rodziców lub sporo starszego rodzeństwa (czołg wymaga nawet lutowania). Mimo wszystko myślę, że nawet samo oglądanie zachęci nasze dzieci, aby tworzyły sobie samodzielnie zabawki, a nie tylko liczyć na gotowe prezenty z każdej okazji.

Dziwne ale prawdziwe (National Geographic)

„Weird, but true” dostępny na platformie Disney+. Serial popularnonaukowy kierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym powstały na bazie magazynu wydawanego (także w Polsce) przez National Geographic. W każdym odcinku uwaga dwójki przyjaciół skupiana jest na innym zagadnieniu. W jednym odcinku są to skamieliny dinozaurów, w drugim przyrządzanie posiłków, a jeszcze innym biwakowanie. Jak widać tematyka bardzo szeroka, ale każdy odcinek niezależnie od zainteresowań powinien przypaść do gustu młodym poszukiwaczom wiedzy.


Dzieciaki móżdżki

„Brainchild” 2018 – Netflix. Kolejny majsterszty edukacyjny, który niejednokrotnie mnie wciągnął na tyle, że musiałem zobaczyć odcinek do końca. Produkcja kierowana bardziej do nastolatków choć i młodszy widz znajdzie coś dla siebie. Trochę szalona prowadząca nadaje całemu programowi istnie „amerykański showmański” charakter (czego nie jestem fanem), choć naprawdę bardzo fajnie się to ogląda.


Jak to działa?

vod.tvp.pl – Najlepszy program popularno-naukowy, stworzony przez TVP (kierowany do młodszych widzów niż Sonda). Zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia. W prosty, przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fizyki, rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Szuka odpowiedzi na pytania, jak funkcjonują różne urządzenia. W każdym odcinku zadawana jest jedna eksperymentalna zagadka, aby sprawdzić swoją wiedzę lub intuicję. Jeżeli ktoś jest rozczarowany poziomem Szkoły z TVP to ten program go trochę podbuduje na duchu.


Spytaj Mądroboty

„Ask the StoryBots” (2016) – Netflix. Bajki edukacyjne w języku polskim kierowane do młodszych odbiorców (dzieci) i ich rodziców, (którzy mają problem z udzielaniem swoim pociechą prostych odpowiedzi na trudne pytania).

W bardzo atrakcyjny oraz zabawny sposób z hollywoodzką obsadą i bardzo fajnymi efektami Mądroboty precyzyjnie wyjaśniają czym jest prąd, dlaczego słyszymy, w jaki sposób się przeziębiamy, jak wybuchają wulkany …..

Nie znam lepszej edukacyjnej serii kierowanej do dzieci. Za czasów mojej młodości „Było sobie życie”, a teraz są Mądroboty. Jeśli Twoje dziecko – niestety – lubi spędzać całe godziny przed telewizorem, to dzięki tej serii nie będzie to dla niego stracony czas.

Jesteś rodzicem?
Co jeszcze polecasz dla młodocianego odkrywcy i majsterkowicza? Daj nam znać w komentarzach


Magiczny autobus

„The Magic School Bus Rides Again” (2017) – Netflix / MiniMax / TVP – Serial animowany kierowany do znacznie starszego widza niż Mądroboty. Wydaje mi się, że może nawet do nastolatków i dorosłych bo np. w odcinku o tym jak działa internet dość szczegółowo omawiane są zagadnienia związane z pakietami danych.

Serial jest kontynuacją „The Magic School Bus” 1994-97, który ma już swoje lata, więc wizualnie może nie być atrakcyjny dla młodzieży, ale za to pod względem merytorycznym to w dalszym ciągu pierwsza klasa.

zobacz też: Filmy oraz programy o tematyce inżynierskiej dla nastolatka i rodzica

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 3.7/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Symulator stanowiska S7-1500 PLC

Symulator stanowiska S7-1500

Dla szkolenia podstawowego 1500

Poniższy symulator powstał aby umożliwić przeprowadzenie szkolenia Podstawowego z programowania sterowników 1500 w ośrodku EMT-Systems Jeżeli jesteś naszym kursantem śmiało go pobierz, a na szkoleniu dowiesz się jak z niego korzystać.


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe

Byłeś na moim szkoleniu? W takim razie to co znajdziesz poniżej może Ci się przydać 😉


					Jak pomagać? Streszczenie Nasze projekty

Jak pomagać? Streszczenie

dla zabieganych

Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Ukraińcom Ten artykuł to wyłącznie streszczenie obszernego tekstu, który znajdziesz pod tym linkiem Jak pomagać Ukraińcom z głową. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat koniecznie go przeczytaj w całości. Jeśli jednak nie lubisz zbyt długich Oryginalny tekst powstał po rozmowach z osobami zarządzającymi akacjami pomocowymi na terenie Gliwic: Leszek Losza (Centrum […]


					Matematyka 4.0 Szkoła 4.0

Matematyka 4.0

Lista matematycznych stron

Najbardziej wartościowe darmowe strony internetowe o matematyce kierowane do uczniów i studentów. Kolejność stron na poniższej liście jest losowa, dlatego nie sugeruj się nią tylko odwiedź każdą z stron i zobacz, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli jeszcze nie wiesz dlaczego „Matematyka 4.0” i o co chodzi z „Szkołą 4.0” odwiedź TĄ stronę na której wszystko […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Rafał Zawiślak - CALM talks Inne

Rafał Zawiślak - CALM talks

Dyrektor szkoły podstawowej

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Historia z racji zainteresowań w młodym wieku. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? j. obcy – ułatwia podróżowanie, komunikację, korzystanie z dóbr obcojęzycznej kultury, sztuki, literatury. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. …potrafi zarazić pasją. Pasja jest najważniejsza, na pewno nie realizacja […]


					Automatyzacja w Polsce Artykuły

Automatyzacja w Polsce

na tle światowych osiągnięć

Postanowiłem zamieścić artykuł z magazynu „Utrzymanie Ruchu” – wyd. 01/2016 str. 38,39,  którego jestem współautorem,  ponieważ poruszamy w nim bardzo ciekawe zagadnienie „dlaczego w Polsce nie ma robotów?”. Jak się okazuje w treści, nie chodzi o …. Sami się przekonacie. Staraliśmy się używać języka zrozumiałego dla każdego czytelnika (jak zresztą w wszystkich innym artykułach na […]


					Adres IP, maska i MAC PLC

Adres IP, maska i MAC

Prostymi słowami

Uprzedzam, że ten post kierowany jest do uczniów szkoły podstawowej, a co najwyżej uczniów szkoły średniej i zawiera pewne uproszczenia w celu przedstawienia idei. Nie traktuj go jako notatkę z podręcznika, a bardziej podstawę do dalszego pogłębiania wiedzy – jeśli potrzebujesz. Jeżeli jesteś starszy to język może Ci nie przypaść do gustu (choć z drugiej […]


					Zespół CALM edu Inne

Zespół CALM edu

Kim jesteśmy

Grzegorz Czekała – założyciel fundacji, autor większości tekstów na tej stronie. Zawodowo związany z edukacją techniczną, a w wolnych czasie z edukacją wszelaką, podróżami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Karolina Jaenchen – główny grafik, pomysłodawca wszystkich „logosów”, identyfikacji wizualnej …. osoba odpowiedzialna za to, aby było ładnie. Prywatnie osoba, dla której jedno miejsce to za […]


					#Tech Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Wierzymy, że głównym celem edukacji nie jest wiedza, lecz działanie i że technologia może rozwiązać większość problemów z którymi się dziś mierzymy. Dlatego ten przedmiot dedykujemy „zabawie” z technologią, aby ją odczarować i uświadomić młode umysły, że przyszłość leży w ich rękach. Na początek sterowniki PLC -> Wszystko na ich temat znajdziesz tutaj:Darmowy Podręcznik Programowania […]


					Funkcje w programie PLC PLC

Funkcje w programie PLC

cegiełki programowe

Dotychczas cały program tworzyliśmy w jednym miejscu, czyli wewnątrz bloku programu głównego – OB1. Jednak pisanie tak dużego programu z wieloma networkami, na przykład 1236 networków, staje się trudne do analizy. Odrobina historii Już w 1843 roku Ada Lovelace zauważyła tę trudność podczas tłumaczenia opisu działania mechanicznej maszyny analitycznej Charlesa Babbage’a, która ostatecznie nigdy nie […]


					Historia robotów cz. 3 CoBots Artykuły

Historia robotów cz. 3 CoBots

przyszłość - roboty współpracujące

zobacz też: historia robotów cz.2 – pierwsze manipulatory W trzeciej części (czyli w tym poście, ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem, link do wcześniejszej części zamieściłem powyżej) skupię się na ostatnich, nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej, mam tu na myśli roboty współpracujące (CoBots, Collaborative Robots) czyli manipulatorów najnowszej generacji będących integralna częścią […]

2 thoughts on “Filmy i programy edukacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij