Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza
Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego
Bing (Polski – Kanał Oficjalny)
Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia z plasterkami podczas skaleczenia, czy niesprawiedliwości w grupie rówieśników). Idea tej bajki jest taka, że zabawki starszej generacji (mało atrakcyjne pluszowe – Flop) uczą nowsze (atrakcyjne i kolorowe) takie właśnie jak nasz główny bohater Bing, Sula czy Pando jak się odnaleźć w codziennym „skomplikowanym” świecie. Bo to „wielka rzecz” …. – cytując Flopa
Na koniec każdego odcinka nasz bohater podsumowuje czego się dzisiaj nauczył, aby zwrócić uwagę dzieci na to w jaki sposób w danej sytuacji mogą sobie samodzielnie poradzić.
PS: Warto oglądać tego typu bajki poprzez aplikację YouTube Kids, ponieważ jest na niej o wiele mniej reklam (a te które są, są kierowane dla dzieci) i nie wymagają klikania, aby je pomijać (wystarczy chwilę odczekać).
Chico: Małpka złota rączka
Chico Bon Bon: Monkey with a Tool Belt – (NOWOŚĆ 2020) Netflix – obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego majsterkowicza czy inżyniera. Bardzo wesoła załoga (małpka, kot i słoń) eksperymentują ( np. co przyklei się do ściany lub jak bardzo podgrzewa kakao soczewka), naprawiają i ulepszają rożne urządzenia, a przede wszystkim wykorzystują swój inżynierski zmysł do pomagania innym. Pozycja doskonała już dla 3 latków (a może i młodszych widzów)
Rubble i jego Ekipa
Rubble i jego Ekipa – Nick Jr. – Youtube – Jeżeli Twoje dziecko jest fanem „Psiego Patrolu”, to nowy serial „Rubble i jego Ekipa” (ang. Rubble & Crew, 2023) zabierze je na fascynującą wyprawę w świat majsterkowania, budownictwa i konstruowania, być może otwierając nawet przyszłe drzwi politechniki! W tym pełnym humoru i edukacyjnych przygód serialu głównym bohaterem jest Rubble – uwielbiany buldog znany już z ekipy Psiego Patrolu. Tym razem Rubble, wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi, angażuje się w kreatywne projekty konstrukcyjne, realizując różne zlecenia w Zatoce Przygód.
Każdy odcinek to nowa misja i wyzwanie, które wymaga sprytu, pracy zespołowej i pomysłowości. Na przykład w odcinku „Wielki Most Rubble’a” dzieci dowiadują się, jak ważne jest właściwe planowanie i wybór materiałów budowlanych, ucząc się jednocześnie o podstawach konstrukcji mostów. Z kolei odcinek „Dom na drzewie dla burmistrza” pokazuje, jak krok po kroku stworzyć bezpieczną i stabilną konstrukcję, zachęcając młodych widzów do samodzielnego eksperymentowania i rozwijania umiejętności manualnych.
Serial skutecznie łączy rozrywkę z praktyczną wiedzą, ucząc dzieci cierpliwości, odpowiedzialności oraz tego, że każdy problem można rozwiązać dzięki współpracy i wytrwałości. Idealnie nadaje się dla przedszkolaków oraz młodszych uczniów, którzy zaczynają odkrywać w sobie pasję do techniki, inżynierii i twórczego działania.
Dora
Dora – Nick Jr. – YouTube – Jeżeli Twoje dziecko lubi odkrywać świat, uczyć się nowych słów oraz poznawać ciekawe miejsca i kultury, serial „Dora poznaje świat” (ang. Dora the Explorer) będzie idealnym towarzyszem tych fascynujących podróży. Dora to pełna energii, ciekawa świata dziewczynka, która wraz ze swoim wiernym przyjacielem, małpką Butkiem, wyrusza na liczne wyprawy, podczas których młodzi widzowie uczą się języka angielskiego, rozwijają umiejętności logicznego myślenia oraz poznają podstawy geografii i różnorodność kulturową.
Serial angażuje dzieci interaktywnie, zachęcając je do aktywnego udziału w przygodach Dory poprzez zadawanie pytań oraz rozwiązywanie zagadek. W odcinku „Dora ratuje księcia” dzieci uczą się, jak ważne jest rozpoznawanie wskazówek i współpraca, by osiągnąć wspólny cel. Natomiast odcinek „Dora i zagubiony miś” uczy empatii i troski o innych, pokazując wartość pomagania potrzebującym.
Dla całej rodziny serdecznie polecam również pełnometrażowy film „Dora i Miasto Złota”, który w przystępny i zabawny sposób przenosi przygody Dory na duży ekran, gwarantując świetną zabawę w kinie familijnym.
Jeżeli zależy Ci, aby Twoje dziecko miało kontakt z językiem angielskim, naturalnie i spontanicznie przyswajając nowe słówka oraz zwroty, ten serial sprawdzi się do tego celu doskonale.
Zwierzęce zagadki
The Creature Cases – Netflix – genialna bajka twórców powyżej wspomnianej małpki z paskiem. Tym razem tematyka mniej techniczna, a bardziej przyrodnicza. Specjalistyczna zwierzęca agencja pomaga zwierzętom na całym świecie w ich niecodziennych problemach. Bardzo ładnie wykonana animacja nienachalnie przekazująca w każdym odcinku kilka ciekawostek na temat tych stworzeń, których dotyczy akcja. Nawet jako rodzic wiele się z niej praktycznych rzeczy dowiedziałem, np. w jaki sposób odróżnić krokodyla od aligatora, albo czego poszukują słonie w jaskiniach.
Blaze i mega maszyny
Blaze i mega maszyny – Nick Jr. – Youtube – Jeżeli Twoje dziecko fascynują samochody, wyścigi oraz niezwykłe maszyny, ten serial (ang. Blaze and the Monster Machines) wciągnie je w ekscytującą podróż po świecie nauki, techniki i matematyki. Głównym bohaterem jest Blaze – sympatyczny i odważny monster truck, który wraz ze swoim kierowcą AJ-em podejmuje się różnych wyzwań, ucząc młodych widzów podstaw inżynierii, fizyki i matematyki w przystępny i zabawny sposób.
Dla mnie sporą zaletą tego serialu jest w jaki sposób potrafił zaangażować moje dzieciaki, które chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytanie. Kawał dobrej roboty w nieprzesadzonej formie.
Każdy odcinek wypełniony jest dynamiczną akcją i edukacyjnymi przygodami. Przykładowo, w odcinku „Wyścig na Smoczej Wyspie” dzieci poznają podstawowe zasady aerodynamiki oraz dowiadują się, jak kształt pojazdu wpływa na prędkość jazdy. Natomiast w odcinku „Mega maszyny w dżungli” mali widzowie uczą się o sile trakcji i tarcia, obserwując, jak Blaze pokonuje trudne przeszkody terenowe.
„Blaze i mega maszyny” to nie tylko rozrywka, ale także wartościowa edukacja. Serial pokazuje dzieciom, że dzięki wiedzy, pomysłowości i współpracy można rozwiązać każdy problem. Jest to idealna propozycja dla przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które z ciekawością odkrywają świat techniki i motoryzacji.
Blippi – Educational Videos for Kids
(od niedawna także w j. polskim)
Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uczyło się w praktyce angielskiego, to najlepiej połączyć taką naukę z zabawą, poszerzaniem horyzontów i wspólnym oglądaniem treści dedykowanych najmłodszym, w obcym języku. Tak jak i my gdy mieliśmy kilka lat oglądaliśmy animację po czesku czy niemiecku (dubbing nie był powszechny) albo graliśmy w gierki po angielsku mogliśmy się osłuchać z językami tak i nasze pociechy mogą przyzwyczajać się do angielskiego (poprzez nieograniczone treści na YT czy Netflixie) . Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzi się kanał na YouTube „Blippi”. Masa edukacyjnych ciekawych kolorowych treści dedykowana dla najmłodszych i trochę starszych dzieciaków.
Ada Bambini, naukowczyni
„Ada Twist, Scientist” (2021) – Netflix. Bardzo fajny serial animowany ukazujący jak dużo można zdziałać pracując zespołowo. Nasza czarnoskóra naukowczyni Ada ma pod pomocy kolegę, który potrafi wszystko zaprojektować (teoretyka : ) oraz praktyczną koleżankę, która z kolei potrafi wszystko zbudować. Wydaje mi się, że ten serial jak żaden inny może podbudować nasze dzieci, że nie muszą być dobre w wszystkim, wystarczy, że znajdą sobie przyjaciół do pomocy.
SPRYTNY SZLAM SAM
Kanał na YouTube kierowany dla młodocianych odkrywców i majsterkowiczów (UWAGA – wymaga zaangażowania rodziców). Część treści dotyczy robienia domków i torów przeszkód dla chomika (lub innych zwierzaków), inne kulinarnych zabaw, a jeszcze inne typowo rozrywkowe jak przemycić zabawki do szkoły.
Nie ma co jednak ukrywać, że kanał pomimo, że kierowany dla dzieci to, aby odtworzyć rzeczy na nim prezentowane wymagają pomocy rodziców lub sporo starszego rodzeństwa (czołg wymaga nawet lutowania). Mimo wszystko myślę, że nawet samo oglądanie zachęci nasze dzieci, aby tworzyły sobie samodzielnie zabawki, a nie tylko liczyć na gotowe prezenty z każdej okazji.
Dziwne ale prawdziwe (National Geographic)
„Weird, but true” dostępny na platformie Disney+. Serial popularnonaukowy kierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym powstały na bazie magazynu wydawanego (także w Polsce) przez National Geographic. W każdym odcinku uwaga dwójki przyjaciół skupiana jest na innym zagadnieniu. W jednym odcinku są to skamieliny dinozaurów, w drugim przyrządzanie posiłków, a jeszcze innym biwakowanie. Jak widać tematyka bardzo szeroka, ale każdy odcinek niezależnie od zainteresowań powinien przypaść do gustu młodym poszukiwaczom wiedzy.

Dzieciaki móżdżki
„Brainchild” 2018 – Netflix. Kolejny majsterszty edukacyjny, który niejednokrotnie mnie wciągnął na tyle, że musiałem zobaczyć odcinek do końca. Produkcja kierowana bardziej do nastolatków choć i młodszy widz znajdzie coś dla siebie. Trochę szalona prowadząca nadaje całemu programowi istnie „amerykański showmański” charakter (czego nie jestem fanem), choć naprawdę bardzo fajnie się to ogląda.
Jak to działa?
vod.tvp.pl – Najlepszy program popularno-naukowy, stworzony przez TVP (kierowany do młodszych widzów niż Sonda). Zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia. W prosty, przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fizyki, rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Szuka odpowiedzi na pytania, jak funkcjonują różne urządzenia. W każdym odcinku zadawana jest jedna eksperymentalna zagadka, aby sprawdzić swoją wiedzę lub intuicję. Jeżeli ktoś jest rozczarowany poziomem Szkoły z TVP to ten program go trochę podbuduje na duchu.
Spytaj Mądroboty
„Ask the StoryBots” (2016) – Netflix. Bajki edukacyjne w języku polskim kierowane do młodszych odbiorców (dzieci) i ich rodziców, (którzy mają problem z udzielaniem swoim pociechą prostych odpowiedzi na trudne pytania).
W bardzo atrakcyjny oraz zabawny sposób z hollywoodzką obsadą i bardzo fajnymi efektami Mądroboty precyzyjnie wyjaśniają czym jest prąd, dlaczego słyszymy, w jaki sposób się przeziębiamy, jak wybuchają wulkany …..
Nie znam lepszej edukacyjnej serii kierowanej do dzieci. Za czasów mojej młodości „Było sobie życie”, a teraz są Mądroboty. Jeśli Twoje dziecko – niestety – lubi spędzać całe godziny przed telewizorem, to dzięki tej serii nie będzie to dla niego stracony czas.
Jesteś rodzicem?
Co jeszcze polecasz dla młodocianego odkrywcy i majsterkowicza? Daj nam znać w komentarzach
Magiczny autobus
„The Magic School Bus Rides Again” (2017) – Netflix / MiniMax / TVP – Serial animowany kierowany do znacznie starszego widza niż Mądroboty. Wydaje mi się, że może nawet do nastolatków i dorosłych bo np. w odcinku o tym jak działa internet dość szczegółowo omawiane są zagadnienia związane z pakietami danych.
Serial jest kontynuacją „The Magic School Bus” 1994-97, który ma już swoje lata, więc wizualnie może nie być atrakcyjny dla młodzieży, ale za to pod względem merytorycznym to w dalszym ciągu pierwsza klasa.
zobacz też: Filmy oraz programy o tematyce inżynierskiej dla nastolatka i rodzica