Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci
Jan Bottinger on Unsplash


Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza

Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego

Bing (Polski – Kanał Oficjalny)

Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia z plasterkami podczas skaleczenia, czy niesprawiedliwości w grupie rówieśników). Idea tej bajki jest taka, że zabawki starszej generacji (mało atrakcyjne pluszowe – Flop) uczą nowsze (atrakcyjne i kolorowe) takie właśnie jak nasz główny bohater Bing, Sula czy Pando jak się odnaleźć w codziennym „skomplikowanym” świecie. Bo to „wielka rzecz” …. – cytując Flopa

Na koniec każdego odcinka nasz bohater podsumowuje czego się dzisiaj nauczył, aby zwrócić uwagę dzieci na to w jaki sposób w danej sytuacji mogą sobie samodzielnie poradzić.

PS: Warto oglądać tego typu bajki poprzez aplikację YouTube Kids, ponieważ jest na niej o wiele mniej reklam (a te które są, są kierowane dla dzieci) i nie wymagają klikania, aby je pomijać (wystarczy chwilę odczekać).

Chico: Małpka złota rączka

Chico Bon Bon: Monkey with a Tool Belt – (NOWOŚĆ 2020) Netflix – obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego majsterkowicza czy inżyniera. Bardzo wesoła załoga (małpka, kot i słoń) eksperymentują ( np. co przyklei się do ściany lub jak bardzo podgrzewa kakao soczewka), naprawiają i ulepszają rożne urządzenia, a przede wszystkim wykorzystują swój inżynierski zmysł do pomagania innym. Pozycja doskonała już dla 3 latków (a może i młodszych widzów)

Zwierzęce zagadki

The Creature Cases – Netflix – genialna bajka twórców powyżej wspomnianej małpki z paskiem. Tym razem tematyka mniej techniczna, a bardziej przyrodnicza. Specjalistyczna zwierzęca agencja pomaga zwierzętom na całym świecie w ich niecodziennych problemach. Bardzo ładnie wykonana animacja nienachalnie przekazująca w każdym odcinku kilka ciekawostek na temat tych stworzeń, których dotyczy akcja. Nawet jako rodzic wiele się z niej praktycznych rzeczy dowiedziałem, np. w jaki sposób odróżnić krokodyla od aligatora, albo czego poszukują słonie w jaskiniach.

Blippi – Educational Videos for Kids
(od niedawna także w j. polskim)

Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uczyło się w praktyce angielskiego, to najlepiej połączyć taką naukę z zabawą, poszerzaniem horyzontów i wspólnym oglądaniem treści dedykowanych najmłodszym, w obcym języku. Tak jak i my gdy mieliśmy kilka lat oglądaliśmy animację po czesku czy niemiecku (dubbing nie był powszechny) albo graliśmy w gierki po angielsku mogliśmy się osłuchać z językami tak i nasze pociechy mogą przyzwyczajać się do angielskiego (poprzez nieograniczone treści na YT czy Netflixie) . Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzi się kanał na YouTube „Blippi”. Masa edukacyjnych ciekawych kolorowych treści dedykowana dla najmłodszych i trochę starszych dzieciaków.

Ada Bambini, naukowczyni

„Ada Twist, Scientist” (2021) – Netflix. Bardzo fajny serial animowany ukazujący jak dużo można zdziałać pracując zespołowo. Nasza czarnoskóra naukowczyni Ada ma pod pomocy kolegę, który potrafi wszystko zaprojektować (teoretyka : ) oraz praktyczną koleżankę, która z kolei potrafi wszystko zbudować. Wydaje mi się, że ten serial jak żaden inny może podbudować nasze dzieci, że nie muszą być dobre w wszystkim, wystarczy, że znajdą sobie przyjaciół do pomocy.

SPRYTNY SZLAM SAM

Kanał na YouTube kierowany dla młodocianych odkrywców i majsterkowiczów (UWAGA – wymaga zaangażowania rodziców). Część treści dotyczy robienia domków i torów przeszkód dla chomika (lub innych zwierzaków), inne kulinarnych zabaw, a jeszcze inne typowo rozrywkowe jak przemycić zabawki do szkoły.

Nie ma co jednak ukrywać, że kanał pomimo, że kierowany dla dzieci to, aby odtworzyć rzeczy na nim prezentowane wymagają pomocy rodziców lub sporo starszego rodzeństwa (czołg wymaga nawet lutowania). Mimo wszystko myślę, że nawet samo oglądanie zachęci nasze dzieci, aby tworzyły sobie samodzielnie zabawki, a nie tylko liczyć na gotowe prezenty z każdej okazji.

Dziwne ale prawdziwe (National Geographic)

„Weird, but true” dostępny na platformie Disney+. Serial popularnonaukowy kierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym powstały na bazie magazynu wydawanego (także w Polsce) przez National Geographic. W każdym odcinku uwaga dwójki przyjaciół skupiana jest na innym zagadnieniu. W jednym odcinku są to skamieliny dinozaurów, w drugim przyrządzanie posiłków, a jeszcze innym biwakowanie. Jak widać tematyka bardzo szeroka, ale każdy odcinek niezależnie od zainteresowań powinien przypaść do gustu młodym poszukiwaczom wiedzy.


Dzieciaki móżdżki

„Brainchild” 2018 – Netflix. Kolejny majsterszty edukacyjny, który niejednokrotnie mnie wciągnął na tyle, że musiałem zobaczyć odcinek do końca. Produkcja kierowana bardziej do nastolatków choć i młodszy widz znajdzie coś dla siebie. Trochę szalona prowadząca nadaje całemu programowi istnie „amerykański showmański” charakter (czego nie jestem fanem), choć naprawdę bardzo fajnie się to ogląda.


Jak to działa?

vod.tvp.pl – Najlepszy program popularno-naukowy, stworzony przez TVP (kierowany do młodszych widzów niż Sonda). Zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia. W prosty, przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fizyki, rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Szuka odpowiedzi na pytania, jak funkcjonują różne urządzenia. W każdym odcinku zadawana jest jedna eksperymentalna zagadka, aby sprawdzić swoją wiedzę lub intuicję. Jeżeli ktoś jest rozczarowany poziomem Szkoły z TVP to ten program go trochę podbuduje na duchu.


Spytaj Mądroboty

„Ask the StoryBots” (2016) – Netflix. Bajki edukacyjne w języku polskim kierowane do młodszych odbiorców (dzieci) i ich rodziców, (którzy mają problem z udzielaniem swoim pociechą prostych odpowiedzi na trudne pytania).

W bardzo atrakcyjny oraz zabawny sposób z hollywoodzką obsadą i bardzo fajnymi efektami Mądroboty precyzyjnie wyjaśniają czym jest prąd, dlaczego słyszymy, w jaki sposób się przeziębiamy, jak wybuchają wulkany …..

Nie znam lepszej edukacyjnej serii kierowanej do dzieci. Za czasów mojej młodości „Było sobie życie”, a teraz są Mądroboty. Jeśli Twoje dziecko – niestety – lubi spędzać całe godziny przed telewizorem, to dzięki tej serii nie będzie to dla niego stracony czas.

Jesteś rodzicem?
Co jeszcze polecasz dla młodocianego odkrywcy i majsterkowicza? Daj nam znać w komentarzach


Magiczny autobus

„The Magic School Bus Rides Again” (2017) – Netflix / MiniMax / TVP – Serial animowany kierowany do znacznie starszego widza niż Mądroboty. Wydaje mi się, że może nawet do nastolatków i dorosłych bo np. w odcinku o tym jak działa internet dość szczegółowo omawiane są zagadnienia związane z pakietami danych.

Serial jest kontynuacją „The Magic School Bus” 1994-97, który ma już swoje lata, więc wizualnie może nie być atrakcyjny dla młodzieży, ale za to pod względem merytorycznym to w dalszym ciągu pierwsza klasa.

zobacz też: Filmy oraz programy o tematyce inżynierskiej dla nastolatka i rodzica

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 3.7/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Rzut oka w niedaleką przyszłość Artykuły Prowokacje

Rzut oka w niedaleką przyszłość

Technologie jutra codziennego użytku

Jutro jest już dziś? Czy DZIŚ możemy powiedzieć, że tak naprawdę to JUTRO rozpoczęło się już WCZORAJ? Kiedy zastanawiamy się nad przyszłością (powiedzmy taką za 20 lat, abyśmy byli w stanie ją sobie wyobrazić), nasza wyobraźnia nieuchronnie ucieka w stronę kreskówki o Jetsonach (czytaj Dżetsonach), na której pewnie spora część czytelników się wychowała. Dla młodszych […]


					Matematyka wszystkie tematy lekcji Szkoła 4.0

Matematyka wszystkie tematy lekcji

Lista tematów - podstawa programowa

Poniżej znajdziesz listę wszystkich tematów na które dzieli się nowa podstawa programowa z matematyki dla wszystkich rodzajów szkół (oraz kilka dodatkowych, które warto poznać aby lepiej przyswoić pozostałe). () [] ** ^ W nawiasach okrągłych zamieściliśmy klasę szkoły średniej, w której dane zagadnienie najprawdopodobniej będziesz przerabiać. Czasami dodatkowo w nawiasie kwadratowym znajdziesz klasę dla uczniów […]


					Darmowy kurs PLC PLC

Darmowy kurs PLC

przygotowanie do egzaminu zawodowego

Ten darmowy kurs PLC jest kierowany dla uczniów techników, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego (specjalizacja mechatronika) oraz do wszystkich tych studentów po liceum chcących wreszcie poznać praktyczne podstawy automatyki. #HMI Czego szukasz??? #Slajdy Darmowy kursPLC S7-1200(poniżej) Wszystkie postyTIA Portal#TIA Wszystkie posty Step7 #Step7 0. Nim zaczniesz się uczyć Jak się uczyć, aby się nauczyć? […]


					Filmy i programy edukacyjne Inne

Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci

Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego Bing (Polski – Kanał Oficjalny) Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia […]


					#FreeTime i Psychoedukacja Szkoła 4.0

#FreeTime i Psychoedukacja

Wprowadzenie do spędzania czasu wolnego

Na pierwszy rzut oka jest to zapewne najdziwniejszy z wszystkich przedmiotów, które uważamy, że powinny pojawić się w szkołach. Jak można uczyć spędzania czasu wolnego w szkole? Przecież to oksymoron. Nie do końca. Bo to jak spędzamy czas wolny w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Można by ten przedmiot nazwać także „zdrowie […]


					Podstawy pneumatyki Inne

Podstawy pneumatyki

Wprowadzenie dla uczniów technikum

W tej prezentacji postaram się przedstawić Ci w jak najprostszy sposób podstawowe zagadnienia z pneumatyki. Chcę je omówić w sposób logiczny, a nie teoretyczny. Istnieje niepisany zbiór 3 najczęściej zadawanych pytań na egzaminach lub rozmowach o pracę z tego zakresu. Są to pytania na logiczne myślenie lub sprawdzenia praktycznej wiedzy i doświadczenia pracownika. W tej […]


					Edukacja 4.0 Artykuły

Edukacja 4.0

Przyszłość edukacji

O czym mowa w tym poście? O „Edukacja przyszłości”, „Nowoczesna edukacja”, „Edukacji na miarę XXI w.” czyli „Edukacji 4.0” W jakim świecie żyjemy? Żyjemy w świcie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4.0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od […]


					Detekcja zbocza PLC

Detekcja zbocza

Wszystko na temat

Krok w górę (zmiana z 0 na 1) lub krok w dół (zmiana z 1 na 0) to właśnie są kolejno zbocza narastające i opadające. Cewki i bloczki detekcji zbocza należą do podstawowych obiektów dostępnych w folderze „Bit logic” w Edytorze programu STEP 7. Są one powszechnie wykorzystywane właściwie w wszystkich programach sterowania. Z jakiegoś […]


					TIA Portal pierwsze kroki PLC

TIA Portal pierwsze kroki

Pobranie, instalacja - testy PLCSIM oraz HMI

Wpis aktualizowano – luty 2021 Z tej prezentacji dowiesz się: zobacz też: CALM_PLCsim – darmowy symulator stanowiska edukacyjnego dla S7-1200 CPU Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.


					Ułamki Szkoła 4.0

Ułamki

Wszystko na ten temat i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: Rodzaje połączeń Zestyki (a także cewki, które są mniej intuicyjne) można połączyć na dwa sposoby: szeregowo (jeden za drugim) lub równolegle (jeden pod drugim). Rodzaj połączenia wpływa na logiczny warunek wysterowania cewki. AND – iloczyn logiczny – „i’ Połączenie szeregowe wymaga od nas przytrzymania dwóch przycisków (P0 i P1)w tym […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij