Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci
Jan Bottinger on Unsplash


Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza

Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego

Bing (Polski – Kanał Oficjalny)

Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia z plasterkami podczas skaleczenia, czy niesprawiedliwości w grupie rówieśników). Idea tej bajki jest taka, że zabawki starszej generacji (mało atrakcyjne pluszowe – Flop) uczą nowsze (atrakcyjne i kolorowe) takie właśnie jak nasz główny bohater Bing, Sula czy Pando jak się odnaleźć w codziennym „skomplikowanym” świecie. Bo to „wielka rzecz” …. – cytując Flopa

Na koniec każdego odcinka nasz bohater podsumowuje czego się dzisiaj nauczył, aby zwrócić uwagę dzieci na to w jaki sposób w danej sytuacji mogą sobie samodzielnie poradzić.

PS: Warto oglądać tego typu bajki poprzez aplikację YouTube Kids, ponieważ jest na niej o wiele mniej reklam (a te które są, są kierowane dla dzieci) i nie wymagają klikania, aby je pomijać (wystarczy chwilę odczekać).

Chico: Małpka złota rączka

Chico Bon Bon: Monkey with a Tool Belt – (NOWOŚĆ 2020) Netflix – obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego majsterkowicza czy inżyniera. Bardzo wesoła załoga (małpka, kot i słoń) eksperymentują ( np. co przyklei się do ściany lub jak bardzo podgrzewa kakao soczewka), naprawiają i ulepszają rożne urządzenia, a przede wszystkim wykorzystują swój inżynierski zmysł do pomagania innym. Pozycja doskonała już dla 3 latków (a może i młodszych widzów)

Zwierzęce zagadki

The Creature Cases – Netflix – genialna bajka twórców powyżej wspomnianej małpki z paskiem. Tym razem tematyka mniej techniczna, a bardziej przyrodnicza. Specjalistyczna zwierzęca agencja pomaga zwierzętom na całym świecie w ich niecodziennych problemach. Bardzo ładnie wykonana animacja nienachalnie przekazująca w każdym odcinku kilka ciekawostek na temat tych stworzeń, których dotyczy akcja. Nawet jako rodzic wiele się z niej praktycznych rzeczy dowiedziałem, np. w jaki sposób odróżnić krokodyla od aligatora, albo czego poszukują słonie w jaskiniach.

https://youtu.be/gH_pYLYjXng

Blippi – Educational Videos for Kids
(od niedawna także w j. polskim)

Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uczyło się w praktyce angielskiego, to najlepiej połączyć taką naukę z zabawą, poszerzaniem horyzontów i wspólnym oglądaniem treści dedykowanych najmłodszym, w obcym języku. Tak jak i my gdy mieliśmy kilka lat oglądaliśmy animację po czesku czy niemiecku (dubbing nie był powszechny) albo graliśmy w gierki po angielsku mogliśmy się osłuchać z językami tak i nasze pociechy mogą przyzwyczajać się do angielskiego (poprzez nieograniczone treści na YT czy Netflixie) . Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzi się kanał na YouTube „Blippi”. Masa edukacyjnych ciekawych kolorowych treści dedykowana dla najmłodszych i trochę starszych dzieciaków.

Ada Bambini, naukowczyni

„Ada Twist, Scientist” (2021) – Netflix. Bardzo fajny serial animowany ukazujący jak dużo można zdziałać pracując zespołowo. Nasza czarnoskóra naukowczyni Ada ma pod pomocy kolegę, który potrafi wszystko zaprojektować (teoretyka : ) oraz praktyczną koleżankę, która z kolei potrafi wszystko zbudować. Wydaje mi się, że ten serial jak żaden inny może podbudować nasze dzieci, że nie muszą być dobre w wszystkim, wystarczy, że znajdą sobie przyjaciół do pomocy.

SPRYTNY SZLAM SAM

Kanał na YouTube kierowany dla młodocianych odkrywców i majsterkowiczów (UWAGA – wymaga zaangażowania rodziców). Część treści dotyczy robienia domków i torów przeszkód dla chomika (lub innych zwierzaków), inne kulinarnych zabaw, a jeszcze inne typowo rozrywkowe jak przemycić zabawki do szkoły.

Nie ma co jednak ukrywać, że kanał pomimo, że kierowany dla dzieci to, aby odtworzyć rzeczy na nim prezentowane wymagają pomocy rodziców lub sporo starszego rodzeństwa (czołg wymaga nawet lutowania). Mimo wszystko myślę, że nawet samo oglądanie zachęci nasze dzieci, aby tworzyły sobie samodzielnie zabawki, a nie tylko liczyć na gotowe prezenty z każdej okazji.

Dziwne ale prawdziwe (National Geographic)

„Weird, but true” dostępny na platformie Disney+. Serial popularnonaukowy kierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym powstały na bazie magazynu wydawanego (także w Polsce) przez National Geographic. W każdym odcinku uwaga dwójki przyjaciół skupiana jest na innym zagadnieniu. W jednym odcinku są to skamieliny dinozaurów, w drugim przyrządzanie posiłków, a jeszcze innym biwakowanie. Jak widać tematyka bardzo szeroka, ale każdy odcinek niezależnie od zainteresowań powinien przypaść do gustu młodym poszukiwaczom wiedzy.


Dzieciaki móżdżki

„Brainchild” 2018 – Netflix. Kolejny majsterszty edukacyjny, który niejednokrotnie mnie wciągnął na tyle, że musiałem zobaczyć odcinek do końca. Produkcja kierowana bardziej do nastolatków choć i młodszy widz znajdzie coś dla siebie. Trochę szalona prowadząca nadaje całemu programowi istnie „amerykański showmański” charakter (czego nie jestem fanem), choć naprawdę bardzo fajnie się to ogląda.


Jak to działa?

vod.tvp.pl – Najlepszy program popularno-naukowy, stworzony przez TVP (kierowany do młodszych widzów niż Sonda). Zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia. W prosty, przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fizyki, rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Szuka odpowiedzi na pytania, jak funkcjonują różne urządzenia. W każdym odcinku zadawana jest jedna eksperymentalna zagadka, aby sprawdzić swoją wiedzę lub intuicję. Jeżeli ktoś jest rozczarowany poziomem Szkoły z TVP to ten program go trochę podbuduje na duchu.


Spytaj Mądroboty

„Ask the StoryBots” (2016) – Netflix. Bajki edukacyjne w języku polskim kierowane do młodszych odbiorców (dzieci) i ich rodziców, (którzy mają problem z udzielaniem swoim pociechą prostych odpowiedzi na trudne pytania).

W bardzo atrakcyjny oraz zabawny sposób z hollywoodzką obsadą i bardzo fajnymi efektami Mądroboty precyzyjnie wyjaśniają czym jest prąd, dlaczego słyszymy, w jaki sposób się przeziębiamy, jak wybuchają wulkany …..

Nie znam lepszej edukacyjnej serii kierowanej do dzieci. Za czasów mojej młodości „Było sobie życie”, a teraz są Mądroboty. Jeśli Twoje dziecko – niestety – lubi spędzać całe godziny przed telewizorem, to dzięki tej serii nie będzie to dla niego stracony czas.

Jesteś rodzicem?
Co jeszcze polecasz dla młodocianego odkrywcy i majsterkowicza? Daj nam znać w komentarzach


Magiczny autobus

„The Magic School Bus Rides Again” (2017) – Netflix / MiniMax / TVP – Serial animowany kierowany do znacznie starszego widza niż Mądroboty. Wydaje mi się, że może nawet do nastolatków i dorosłych bo np. w odcinku o tym jak działa internet dość szczegółowo omawiane są zagadnienia związane z pakietami danych.

Serial jest kontynuacją „The Magic School Bus” 1994-97, który ma już swoje lata, więc wizualnie może nie być atrakcyjny dla młodzieży, ale za to pod względem merytorycznym to w dalszym ciągu pierwsza klasa.

zobacz też: Filmy oraz programy o tematyce inżynierskiej dla nastolatka i rodzica

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Łukasz Grabowski - CALM talks Inne

Łukasz Grabowski - CALM talks

przedsiębiorca i wykładowca

Jeżeli nie wiesz czym jest projekt CALM talks to zapraszam na tą stronę – „CALM talks – porozmawiajmy o edukacji”. Tam także znajdziesz pełne pytania, na które tu znajdziesz odpowiedzi. Poniżej zamieszczamy podsumowanie wszystkich – naszym zdaniem – najciekawszych wypowiedzi udzielonych w tym projekcie. Pełna lista wszystkich wypowiedzi jest dostępna pod tym linkiem – „CALM […]


					Ułamki Szkoła 4.0

Ułamki

Wszystko na ten temat i sporo zadań

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]


					Filmy i programy edukacyjne Inne

Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci

Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego Bing (Polski – Kanał Oficjalny) Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia […]


					IDEA market Nasze projekty

IDEA market

Platforma wymiany pomysłów

Witamy w miejscu w którym oddajmy głos młodym ludziom. A oni udowadniają, że poprzez swoją pomysłowość i pracowitość naprawdę mogą zmieniać świat w którym żyjemy. IDEA market ma za zadaniem im w tym pomóc. Cel edukacji to DZIAŁANIE! Fundacja CALM edu została założona aby przekuć edukację w użyteczne działanie. Chcemy pokazać jak duży pozytywny impakt […]


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]

Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Historia automatyzacji Artykuły

Historia automatyzacji

Starożytność

Ktesibios – Pierwszy układ regulacji Pierwszy układ regulacji, który udało mi się potwierdzić w kilku źródłach był ten skonstruowany przez Ktesibiosa (gr. Κτησίβιος ὁ Ἀλεξανδρεύς, ur. 285 p.n.e., zm. 228 p.n.e.) wielkiego greckiego uczonego i konstruktora. Przez wielu nazywany ojcem pneumatyki, a przez innych nawet ojcem inżynierii, który początkowo prawdopodobnie zarabiał jako fryzjer, bo taki […]


					Industry 4.0 Inne

Industry 4.0

Jak zostać inżynierem 4.0

Przemysł 4.0 (z j. angielskiego industry 4.0) to bardzo chodliwy aktualny temat, jednak znacząca większość osób nie ma pojęcia o co w tym wszystkich chodzi.Dlatego postanowiłem przygotować prezentację dla wszystkich osób zainteresowanych tym zagadnieniem, począwszy od uczniów techników, a na emerytach skończywszy. Dla uczniów dodatkowo zamieszczam informację w jaki sposób pokierować swoją edukacją, aby sprostać […]


					Matematyka szkoła średnia Szkoła 4.0

Matematyka szkoła średnia

Lista tematów - podstawa programowa

Poniżej znajdziesz listę wszystkich tematów na które dzieli się nowa podstawa programowa z matematyki dla szkół ponadpodstawowych (oraz kilka dodatkowych, które warto poznać aby lepiej przyswoić pozostałe). () [] ** ^ W nawiasach okrągłych zamieściliśmy klasę szkoły średniej, w której dane zagadnienie najprawdopodobniej będziesz przerabiać. Czasami dodatkowo w nawiasie kwadratowym znajdziesz klasę dla uczniów technikum […]


					Książki dla nauczycieli Inne

Książki dla nauczycieli

i wszystkich zainteresowanych edukacją

„Kreatywna szkoła” i „Oblicza umysłu”Ken Robinson Dwie książki z kategorii „Co z szkołą jest nie tak i dlaczego niektórym udało się to zrobić lepiej”. Autor dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, a także przytacza wiele konkretnych szkół i organizacji, którym się udaje skutecznie wprowadzać innowacje. „Oblicza umysłu” to interesująca książka która opisuje różne aspekty ludzkiego […]


					Czym jest ChatGPT? Artykuły

Czym jest ChatGPT?

Prostymi słowami o sztucznej inteligencji

Jeśli z jakichś powodów odciąłeś się od mediów i internetu w 2023 roku, albo nie kupujesz gazet, to być może jeszcze nie wiesz, czym jest aplikacja ChatGPT (pisana częściej niepoprawnie osobno „Chat GPT”). W każdym innym przypadku musiałeś przynajmniej przez przypadek natknąć się na wzmianki o tej najszybciej rozwijającej się aplikacji w historii (1 milion […]


					#Gegra Szkoła 4.0

#Gegra

Wprowadzenie - Przedmiot geografia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.

Zamknij