Filmy i programy edukacyjne

dla dzieci
Jan Bottinger on Unsplash


Najlepsze programy edukacyjne dla młodszego widza

Lista w kolejności od najmłodszego widza do trochę starszego

Bing (Polski – Kanał Oficjalny)

Tej bajki nie trzeba przedstawiać żadnemu rodzicowi. Już nawet dwulatek jest w stanie wkręcić się w tą bajkę i wynieść z niej naukę dla siebie dotyczące codziennych problemów i zmagań (np. dzielenia się zabawkami, radzenia z plasterkami podczas skaleczenia, czy niesprawiedliwości w grupie rówieśników). Idea tej bajki jest taka, że zabawki starszej generacji (mało atrakcyjne pluszowe – Flop) uczą nowsze (atrakcyjne i kolorowe) takie właśnie jak nasz główny bohater Bing, Sula czy Pando jak się odnaleźć w codziennym „skomplikowanym” świecie. Bo to „wielka rzecz” …. – cytując Flopa

Na koniec każdego odcinka nasz bohater podsumowuje czego się dzisiaj nauczył, aby zwrócić uwagę dzieci na to w jaki sposób w danej sytuacji mogą sobie samodzielnie poradzić.

PS: Warto oglądać tego typu bajki poprzez aplikację YouTube Kids, ponieważ jest na niej o wiele mniej reklam (a te które są, są kierowane dla dzieci) i nie wymagają klikania, aby je pomijać (wystarczy chwilę odczekać).

Chico: Małpka złota rączka

Chico Bon Bon: Monkey with a Tool Belt – (NOWOŚĆ 2020) Netflix – obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego majsterkowicza czy inżyniera. Bardzo wesoła załoga (małpka, kot i słoń) eksperymentują ( np. co przyklei się do ściany lub jak bardzo podgrzewa kakao soczewka), naprawiają i ulepszają rożne urządzenia, a przede wszystkim wykorzystują swój inżynierski zmysł do pomagania innym. Pozycja doskonała już dla 3 latków (a może i młodszych widzów)

Zwierzęce zagadki

The Creature Cases – Netflix – genialna bajka twórców powyżej wspomnianej małpki z paskiem. Tym razem tematyka mniej techniczna, a bardziej przyrodnicza. Specjalistyczna zwierzęca agencja pomaga zwierzętom na całym świecie w ich niecodziennych problemach. Bardzo ładnie wykonana animacja nienachalnie przekazująca w każdym odcinku kilka ciekawostek na temat tych stworzeń, których dotyczy akcja. Nawet jako rodzic wiele się z niej praktycznych rzeczy dowiedziałem, np. w jaki sposób odróżnić krokodyla od aligatora, albo czego poszukują słonie w jaskiniach.

https://youtu.be/gH_pYLYjXng

Blippi – Educational Videos for Kids
(od niedawna także w j. polskim)

Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uczyło się w praktyce angielskiego, to najlepiej połączyć taką naukę z zabawą, poszerzaniem horyzontów i wspólnym oglądaniem treści dedykowanych najmłodszym, w obcym języku. Tak jak i my gdy mieliśmy kilka lat oglądaliśmy animację po czesku czy niemiecku (dubbing nie był powszechny) albo graliśmy w gierki po angielsku mogliśmy się osłuchać z językami tak i nasze pociechy mogą przyzwyczajać się do angielskiego (poprzez nieograniczone treści na YT czy Netflixie) . Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzi się kanał na YouTube „Blippi”. Masa edukacyjnych ciekawych kolorowych treści dedykowana dla najmłodszych i trochę starszych dzieciaków.

Ada Bambini, naukowczyni

„Ada Twist, Scientist” (2021) – Netflix. Bardzo fajny serial animowany ukazujący jak dużo można zdziałać pracując zespołowo. Nasza czarnoskóra naukowczyni Ada ma pod pomocy kolegę, który potrafi wszystko zaprojektować (teoretyka : ) oraz praktyczną koleżankę, która z kolei potrafi wszystko zbudować. Wydaje mi się, że ten serial jak żaden inny może podbudować nasze dzieci, że nie muszą być dobre w wszystkim, wystarczy, że znajdą sobie przyjaciół do pomocy.

SPRYTNY SZLAM SAM

Kanał na YouTube kierowany dla młodocianych odkrywców i majsterkowiczów (UWAGA – wymaga zaangażowania rodziców). Część treści dotyczy robienia domków i torów przeszkód dla chomika (lub innych zwierzaków), inne kulinarnych zabaw, a jeszcze inne typowo rozrywkowe jak przemycić zabawki do szkoły.

Nie ma co jednak ukrywać, że kanał pomimo, że kierowany dla dzieci to, aby odtworzyć rzeczy na nim prezentowane wymagają pomocy rodziców lub sporo starszego rodzeństwa (czołg wymaga nawet lutowania). Mimo wszystko myślę, że nawet samo oglądanie zachęci nasze dzieci, aby tworzyły sobie samodzielnie zabawki, a nie tylko liczyć na gotowe prezenty z każdej okazji.

Dziwne ale prawdziwe (National Geographic)

„Weird, but true” dostępny na platformie Disney+. Serial popularnonaukowy kierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym powstały na bazie magazynu wydawanego (także w Polsce) przez National Geographic. W każdym odcinku uwaga dwójki przyjaciół skupiana jest na innym zagadnieniu. W jednym odcinku są to skamieliny dinozaurów, w drugim przyrządzanie posiłków, a jeszcze innym biwakowanie. Jak widać tematyka bardzo szeroka, ale każdy odcinek niezależnie od zainteresowań powinien przypaść do gustu młodym poszukiwaczom wiedzy.


Dzieciaki móżdżki

„Brainchild” 2018 – Netflix. Kolejny majsterszty edukacyjny, który niejednokrotnie mnie wciągnął na tyle, że musiałem zobaczyć odcinek do końca. Produkcja kierowana bardziej do nastolatków choć i młodszy widz znajdzie coś dla siebie. Trochę szalona prowadząca nadaje całemu programowi istnie „amerykański showmański” charakter (czego nie jestem fanem), choć naprawdę bardzo fajnie się to ogląda.


Jak to działa?

vod.tvp.pl – Najlepszy program popularno-naukowy, stworzony przez TVP (kierowany do młodszych widzów niż Sonda). Zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia. W prosty, przystępny sposób wyjaśnia podstawowe prawa fizyki, rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. Szuka odpowiedzi na pytania, jak funkcjonują różne urządzenia. W każdym odcinku zadawana jest jedna eksperymentalna zagadka, aby sprawdzić swoją wiedzę lub intuicję. Jeżeli ktoś jest rozczarowany poziomem Szkoły z TVP to ten program go trochę podbuduje na duchu.


Spytaj Mądroboty

„Ask the StoryBots” (2016) – Netflix. Bajki edukacyjne w języku polskim kierowane do młodszych odbiorców (dzieci) i ich rodziców, (którzy mają problem z udzielaniem swoim pociechą prostych odpowiedzi na trudne pytania).

W bardzo atrakcyjny oraz zabawny sposób z hollywoodzką obsadą i bardzo fajnymi efektami Mądroboty precyzyjnie wyjaśniają czym jest prąd, dlaczego słyszymy, w jaki sposób się przeziębiamy, jak wybuchają wulkany …..

Nie znam lepszej edukacyjnej serii kierowanej do dzieci. Za czasów mojej młodości „Było sobie życie”, a teraz są Mądroboty. Jeśli Twoje dziecko – niestety – lubi spędzać całe godziny przed telewizorem, to dzięki tej serii nie będzie to dla niego stracony czas.

Jesteś rodzicem?
Co jeszcze polecasz dla młodocianego odkrywcy i majsterkowicza? Daj nam znać w komentarzach


Magiczny autobus

„The Magic School Bus Rides Again” (2017) – Netflix / MiniMax / TVP – Serial animowany kierowany do znacznie starszego widza niż Mądroboty. Wydaje mi się, że może nawet do nastolatków i dorosłych bo np. w odcinku o tym jak działa internet dość szczegółowo omawiane są zagadnienia związane z pakietami danych.

Serial jest kontynuacją „The Magic School Bus” 1994-97, który ma już swoje lata, więc wizualnie może nie być atrakcyjny dla młodzieży, ale za to pod względem merytorycznym to w dalszym ciągu pierwsza klasa.

zobacz też: Filmy oraz programy o tematyce inżynierskiej dla nastolatka i rodzica

Zostaw swoją ocenę
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					CALM_PLCsim - Symulator PLC PLC

CALM_PLCsim - Symulator PLC

Wirtualne stanowisko wykonawcze

Dla kogo „CALM PLCsim” – symulator stanowiska PLC S7-1200 ? Napisaliśmy program odzwierciedlający w 100% fizyczne stanowiska edukacyjne. Kierujemy go do wszystkich uczniów i studentów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności programowania sterowników PLC. Dla posiadaczy fizycznych sterowników Jeżeli masz zajęcia z programowania na fizycznych sterownikach PLC ale szkoła nie posiada elementów wykonawczych (innych niż lampki). […]


					Jak mogę pomóc Inne

Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc! […]


					CALM tests Inne

CALM tests

Autorski generator testów

Automatyka i Ekologia Oprogramowanie CALM tests w wersji testowej (pierwszy mój samodzielny projekt w języku js). Oprawa graficzna Daniel Polak. Znajdziesz tutaj testy: Dla uczestników moich szkoleń aby podsumować i powtórzyć wiedze zdobytą każdego dnia kursu, Na temat prawidłowej segregacji śmieci – ogromna baza pytań – SPRAWDŹ ILE NAPRAWDĘ WIESZ Z TEGO TEMATY Na temat […]


					Michał Sobek Inne

Michał Sobek

nauczyciel akademicki, inżynier, założyciel fundacji Greenpower Polska

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Elektrotechnika – nauczyciel posiadał dar przekazywania wiedzy. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? Na etapie nauczania w klasach 1-8 uważam że każdy z nich jest istotny. Młody człowiek na tym etapie powinien być wszechstronnie rozwijany. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. traktuje […]


					Automatyzacja w Polsce Artykuły

Automatyzacja w Polsce

na tle światowych osiągnięć

Postanowiłem zamieścić artykuł z magazynu „Utrzymanie Ruchu” – wyd. 01/2016 str. 38,39,  którego jestem współautorem,  ponieważ poruszamy w nim bardzo ciekawe zagadnienie „dlaczego w Polsce nie ma robotów?”. Jak się okazuje w treści, nie chodzi o …. Sami się przekonacie. Staraliśmy się używać języka zrozumiałego dla każdego czytelnika (jak zresztą w wszystkich innym artykułach na […]


					Historia robotyki cz. 1 Artykuły

Historia robotyki cz. 1

dawne czasy

Historia robotyki – Materiał ten stanowi uzupełnienie (i przetłumaczenie na prosty język) artykułu, który miałem okazję napisać dla czasopisma branżowego: Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2017 . W pierwszej części czyli w tym poście, (ponieważ artykuł podzieliłem na kilka postów aby nie przerażać rozmiarem) przedstawię udokumentowane fakty historyczne początków rozwoju automatyki i robotyzacji, nieznane szerszej opinii […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Wszystko na temat liczb Szkoła 4.0

Wszystko na temat liczb

Naturalne, całkowite, wymierne i niewymierne ...

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas? Ponieważ nigdy nie jest za późno aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej aby zrobić coś z poza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). Słowem wstępu dla niewtajemniczonych Jesteś pierwszy raz na […]

Szkoła 4.0

#Tech

Wprowadzenie do świata technologii

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Rafał Zawiślak - CALM talks Inne

Rafał Zawiślak - CALM talks

Dyrektor szkoły podstawowej

Jaki był Twój ulubiony przedmiot za czasów szkolnych i dlaczego? Historia z racji zainteresowań w młodym wieku. Jaki Twoim zdaniem jest najważniejszy przedmiot w szkole i dlaczego? j. obcy – ułatwia podróżowanie, komunikację, korzystanie z dóbr obcojęzycznej kultury, sztuki, literatury. Dokończ zdanie. Dobry nauczyciel ….. …potrafi zarazić pasją. Pasja jest najważniejsza, na pewno nie realizacja […]


					Chemia dla przedszkolaka Dla najmłodszych

Chemia dla przedszkolaka

Eksperymenty dla najmłodszych

A co gdyby tak zaprosić doktorów organizujących pokazy dla dzieci podczas „Nocy naukowców Politechniki Śląskiej” do przedszkola? Jak pomyśleliśmy tak, też zrobiliśmy tym bardziej, że organizatorką jednego z nich jest kuzynka mojej żony dr Ania Byczek-Wyrostek. O tym jak dobrze udał się taki „prosty” pokaz rodem z Krainy Lodu z wykorzystaniem suchego lodu (dwutlenku węgla […]

Zamknij