Gdzie szukać ofert pracy?

Jak zadbać o wizerunek

Ten poradnik powstał, abyś mógł jeszcze na etapie studiów dowiedzieć się, jak już teraz poszukiwać pracy i dlaczego warto zrobić to właśnie w tym momencie.

Poniższy artykuł pochodzi z przewodnika po świecie rekrutacji „Kompetentny student na rynku pracy” napisany przez Agnieszkę Bojdę przy współpracy z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Spis treści

Spis treści

Profesonalne serwisy społecznościowe

Znajdź osobę odpowiedzialną za prowadzoną rekrutację

Gdzie szukać pracy?y

Współpraca z agencjami doradztwa personalnego

Wszystkie posty dotyczące planowania ścieżki kariery znajdziesz tutaj -> #kariera

Profesjonalne serwisy społecznościowe

Twoja wizytówka to również Twój wizerunek w sieci. Zanim zaczniesz rozsyłać CV, warto spojrzeć na swoje profile: LinkedIn, GoldenLine, Facebook, Instagram. Pewnie zastanawiasz się, po co wymieniam Instagram i Facebook, skoro dla Ciebie to prywatne konto. Każdą informację, jaką
wrzucasz do sieci, każdy może zobaczyć – pracodawca również. Więc jeżeli miałbyś jakieś kompromitujące Ciebie zdjęcie, to polecam zrobić porządek. Z drugiej strony to doskonałe miejsce, aby pokazać siebie z innej, mniej formalnej strony. Być może jakaś Twoja pasja wyda się interesująca dla przyszłego pracodawcy i chętnie będzie chciał o tym posłuchać. Ja na przykład interesuję się lotnictwem i wiele razy w trakcie spotkań z klientem o tym rozmawialiśmy. Kiedy już wiesz, że to, o czym myślałeś w aspekcie szukania pracy, to mity i masz gotowość do pracy, przystępujemy do projektowania planu działania. Od czego zacząć?

LinkedIn

Uważam ten portal za jedno z lepszych miejsc do budowania swojego zawodowego wizerunku. Tak naprawdę jest to przerzucenie swojego CV do tego portalu. Dlaczego warto promować się na LinkedIn? Przede wszystkim masz dostęp do profesjonalistów, którzy odpowiadają za rekrutację w swoich firmach. Są to osoby na takich stanowiskach jak: Dyrektor Personalny, Specjaliści ds. Personalnych, HR Manager, HRBP. Nie rzadko jest tam nawet dostęp do kontaktu telefonicznego. Kolejny aspekt: dzięki aplikacji na telefonie masz natychmiastowy dostęp do swojej sieci. Ponadto LinkedIn ma wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Co ważne: konto możesz założyć bezpłatnie! Masz możliwość bezpłatnej promocji (publikacje, video, komentarze, aktualizacja).

Najważniejsza kwestia to rekomendacje i polecenia. W bardzo łatwy sposób masz możliwość poproszenia swoich kontaktów, aby udzielili Tobie rekomendacji. Nic tak nie uwiarygadnia nas zawodowo, jak zadowolony klient czy koleżanka lub kolega, który ceni Cię w pracy. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę zawodową, nie musisz od razu prosić o rekomendację zawodowe.
Być może odbyłeś jakiś wolontariat i ktoś może udzielić Tobie takich rekomendacji. I najfajniejsze zostawiłam na koniec – oferty o pracę same do Ciebie trafiają. Gwarantuję Ci, że jeżeli zbudujesz profesjonalny profil na LinkedIn, takie oferty zaczną do Ciebie docierać.

Pewnie zastanawiasz się, ile powinieneś poświęcić dziennie na to czasu. Otóż samo założenie konta nie powinno zająć Ci więcej niż 40 min. Oczywiście, profesjonalne zdjęcie jest koniecznością. Kiedy ściągniesz na telefon aplikację,to Twoje dzienne działanie to 5 min. Być może w pierwszych dniach będzie to 10 min. dziennie – zwłaszcza, kiedy jesteśmy na etapie zapraszania kontaktów, jednak później wystarczy 5 min.

Wówczas Twoje 5 minutowe działania to:

  • przyjmuj zaproszenia,
  • zapraszaj innych,
  • komentuj posty,
  • gratuluj zmiany pracy, awansu,
  • poproś o rekomendacje,
  • polecaj posty.

Wtedy doprowadzisz do tego, że w pewnym momencie sieć zacznie sama na Ciebie pracować:

  • zaczniesz otrzymywać wiadomości z ofertami pracy,
  • zaczniesz otrzymywać każdego dnia po kilkadziesiąt zaproszeń,
  • klienci będą zapraszać Cię sami do współpracy,
  • zauważysz, że zapraszają Cię osoby z Twojej branży.

Polecam Ci wejść na mój profil: Agnieszka Bojda. Jeżeli jeszcze nie jesteśmy w kontakcie, to koniecznie mnie zaproś lub napisz wiadomość. Obecnie mam 18 500 kontaktów. Wśród tej grupy są moi klienci, kandydaci czy po prostu znajomi. Ale to tutajmasz szansę znaleźć osobę, która może być odpowiedzialna za projekt rekrutacyjny, na którym zależy Tobie. LinkedIn charakteryzuje się międzynarodowym charakterem w odróżnieniu od GoldenLine, ale tutaj również polecam Ci założyć konto. Zarówno na LinkedIn, jak i GoldenLine nie tylko zbudujesz swoją sieć kontaktów biznesowych, ale także skorzystasz z wyszukiwarki ofert pracy. Możesz dodatkowo sprawdzić opinie o pracodawcach czy też znaleźć aktualne raporty dotyczące płac. Z całą pewność jest to miejsce, w który masz dostęp do bezpłatnych kontaktów, informacji o klientach czy ofertach pracy. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania do mnie w tej kwestii, to śmiało napisz. Powołaj się na hasło: „Poradnik po świecie rekrutacji”.

Oczywiście Twoje konto na LinkedIn czy GoldenLine będzie sobie samo pracowało. Ale to nie znaczy, że teraz masz usiąść i poczekać na wymarzoną ofertę. Ty zaczynasz sam działać. Działania w poszukiwaniu pracy są dla mnie dokładnie takie same, jak działania sprzedażowe. Bowiem musisz wiedzieć, kto odpowiada za rekrutację w firmie, którą się interesujesz (imię, nazwisko i funkcja) i zwyczajnie do tej osoby dotrzeć.

Tutaj znowu muszę na chwilę powrócić do naszego nastawienia i mitów związanych z takim docieraniem. Może pojawić się w Twojej głowie obawa, że przecież trudno jest napisać do kogoś, kogo tak naprawdę wcale nie znasz. Bądź, co gorsze, że wręcz nie wypada. Otóż mówię Ci: wypada! Przecież nie przekraczasz żadnych granic przyzwoitości. Co więcej, jeżeli zrobisz to
dobrze, możesz tylko zyskać. Taki kandydat uważny jest za osobę zdeterminowaną, zaangażowaną i chętną do natychmiastowego działania. Zastanów się, co tak naprawdę masz do stracenia, czym ryzykujesz. Myślę, że w najgorszym wypadku usłyszysz, że ktoś nie będzie zainteresowany Twoją aplikacją. Ale ponieważ lubię wiedzieć, na czym stoję, to polecam Ci działać. Nie zapytasz – nie będziesz wiedzieć. Ale krok po kroku.

Znajdź osobę odpowiedzialną za prowadzoną rekrutację

Załóżmy, że chcesz pracować w firmie „XYZ”. Wszedłeś na ich stronę, poczytałeś, czym się zajmują, zrobiłeś rozeznanie rynkowe, sprawdziłeś zakładkę KARIERA, OFERTY PRACY i zauważyłeś, że poszukują handlowca. Dokładnie tego szukałeś. Możesz już z tej strony wejść na ofertę (przeczytać, czy spełniasz wszystkie wymagania) i aplikować. Wówczas Twoje CV zostanie
przesłane do bazy kandydatów i pozostaje czekać na upragniony telefon. Albo… 🙂

Albo spróbować dotrzeć do osoby, która czeka na Twoje CV. Istnieje również takie ryzyko, że swoje CV nadesłało 100 osób. Rekruter przejrzał pierwsze 20 dokumentów i tam znalazł idealnego kandydata. Ciebie nikt nie poinformował o zamkniętym procesie, a Ty nadal czekasz i liczysz, że ktoś zadzwoni. Jak znaleźć taką osobę?

Wpisz w wyszukiwarkę Google nazwę firmy, w tym naszym przykładowym przypadku XYZ oraz słowo HR. Czyli „XYZ HR”. Prawdopodobnie pojawią się konkretne nazwiska i różne funkcje. Być może będzie tylko jedna osoba, może kilka lub nikt się nie pojawi (zaraz przeczytasz, co w sytuacji zrobić, kiedy tak się stanie). Załóżmy, że w wyszukiwarce pojawia się: „Anna Kowalska – HR Manager” oraz „Monika Nowak – Specjalista ds. Rekrutacji”.

Dodajesz obie panie do kontaktów na LinkedIn (jeżeli posiadają konto) – wysyłasz zaproszenie. Polecam je spersonalizować. Wystarczy: „Witam, Pani Aniu, serdecznie zapraszam do kontaktów”. Nie wysyłaj jednej wiadomości do obu pań.

Szukasz kontaktu telefonicznego lub mailowego. Jeżeli masz jeden i drugi, wybierz telefon 🙂 Nie obawiaj się, że to ryzykowne, bo przecież chodzi o Twoją pracę. Jeżeli Ty tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny. Zatem telefon w dłoń! Co powiedzieć? Przedstaw się i powiedź, że jesteś zainteresowany ofertą pracy na stanowisko handlowca. Powiedź krótko, że zapoznałeś się z wymaganiami i jesteś przekonany, że właśnie takiej osoby jak Ty szukają.

Może powiedzieć tak: „Witam, Pani Aniu, mówi (tu się przedstawiasz), kontaktuję się w sprawie oferty na stanowisko handlowca. Czy oferta jest jeszcze aktualna?” Tutaj zaczekaj na odpowiedź. Jeżeli usłyszysz, że już nie, możesz powiedzieć: „Rozumiem, czy planuje pani w najbliższym czasie jeszcze zatrudnić jakiego handlowca?”. Znowu czekasz na odpowiedź. Prawdopodobnie niezależnie od tego, czy usłyszysz tak lub nie, pani Ania opowie o planach bądź wytłumaczy Ci, dlaczego będzie to planowane lub nie. Wysłuchaj cierpliwie. Pamiętaj, że teraz nawiązujesz już relację, która ma na celu sprawić, abyś został zapamiętany. Jeżeli natomiast usłyszysz, że oferta jest nadal aktualna, możesz powiedzieć: „Bardzo się cieszę, nie ukrywam, że na to liczyłem.

Zapoznałem się dokładnie w wymaganiami i jestem przekonany, że jestem kandydatem, który sprosta państwa wymaganiom. Znam doskonale państwa rynek, chętnie nawiązuje kontakty, jestem gotowy zacząć choćby od zaraz”. Nie mów ciągiem bez wytchnienia. Nie bój się robić pauz. Mów powoli i wyraźnie. Pozwól, aby pani Ania też mogła coś powiedzieć. Twoim celem jest umówić się na rozmowę kwalifikacyjną lub przesłanie CV, ale już bezpośrednio do pani Ani. Dlatego dodajesz: „Długo by opowiadać o moich umiejętnościach, dlatego chciałbym zaproponować spotkanie. Chętnie się z panią spotkam, abym mógł więcej opowiedzieć na ten temat. Jestem dyspozycyjny w tym tygodniu. Co pani na to?”. To bardzo ważne, aby zakończyć pytaniem. Pamiętaj, że jeżeli tym telefonem przekonasz panią Anię do spotkania, to już masz pierwszego plusa.

Może też zdarzyć się tak, że nie znajdziesz żadnego nazwiska. Spokojnie, bez obaw. Wówczas dzwonisz na telefon stacjonarny, który jest podany na większości stron internetowych pracodawców i prosisz do telefonu osobę odpowiedzialną za prowadzenie rekrutacji. Tutaj najprawdopodobniej natrafisz na sekretarkę, która będzie szczegółowo dopytywała, dlaczego chcesz się skontaktować z HR Managerem. Postaw na szczerość. Powiedź, że jesteś zainteresowany taką ofertą i bardzo zależy Ci na kilkuminutowej rozmowie telefonicznej. Będą przypadki, kiedy to się uda, ale i takie, kiedy to nie przejdzie. Nie zniechęcaj się. Poproś o mail, na którego mógłbyś przesłać CV i podziękuj za rozmowę.

PAMIĘTAJ!
Proces szukania pracy zaczyna się od sekretarki. Warto zacząć i miło zakończyć taką rozmowę. Polecam również zwrócić uwagę, jak ma na imię pani sekretarka. Zwykle odbierając telefon pada imię i nazwisko. Zdecydowanie lepiej brzmi: ”Witam, pani Haniu…”.

Gdzie szukać pracy?

Zarówno wspomniany już LinkedIn oraz GoldenLine to doskonałe miejsce,aby na bieżąco móc przeglądać aktualne oferty. Ponadto:

  • strona internetowa pracodawcy – w większości przypadków firmy posiadają własne strony internetowe, gdzie w zakładce KARIERA możesz zapoznać się z ofertami. Nie zawsze takie informację są tam zawarte, ale nic nie zaszkodzi zerknąć,
  • Pracuj.pl to największa w Polsce wyszukiwarka ofert pracy. Poza aktualnymi ofertami pracy znajdziesz tam również profile pracodawców, porady czy kreator CV,
  • OLX to bardzo znany serwis ogłoszeń. Zwłaszcza jeżeli szukasz pracy w gastronomii, budow-
  • nictwie, to właśnie portal dla Ciebie,
  • Praca.pl – posiada wyszukiwarkę ofert pracy. Tutaj również znajdziesz wiele porad zawodowych, profile pracodawców, kalkulator wynagrodzeń,
  • InfoPraca.pl – portal posiada 18 576 aktualnych ofert pracy, listę rekomendowanych pracodawców czy poradnik kariery,
  • GazetaPraca.pl – tutaj poza ofertami pracy znajdziesz liczne porady nt. rynku pracy, profile pracodawców, a także informacje o pracy dla studentów czy za granicą,
  • Monster Polska – na stronie portalu znajdziesz bardzo rozbudowaną część poradnikową. Jeżeli poszukujesz pracy za granicą koniecznie polecam zakładki: Praca we Francji, Praca w Holandii, Praca w Wielkiej Brytanii, Praca w Niemczech, Praca w USA czy Praca we Włoszech,
  • Absolvent.pl – ten portal jest zdecydowanie dla Ciebie, bowiem w całości poświęcony jest absolwentom. Jeśli właśnie skończyłeś studia, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz tj. oferty staży i praktyk, forum, a także, co ciekawe, opisy i recenzje odbytych przez innych użytkowników rozmów kwalifikacyjnych.

Współpraca z agencjami doradztwa personalnego

Zdecydowanie tak. Polecam Ci skontaktować się z wybranymi agencjami z prośbą o dodanie swojego CV do swojej bazy. W każdej z tych agencji pracuje minimum kilkanaście osób, zatem jeszcze większa szansa, że jakiś konsultant będzie miał dla Ciebie ciekawą ofertę pracy. W tym celu możesz wysłać CV nawet na ogólny adres @ agencji. Bądź jeszcze lepiej – możesz skontaktować się z jednym z pracowników, którego znajdziesz na LinkedIn i poprosić o dodanie Twojego CV do bazy kandydatów.

Co umożliwia i gwarantuje Ci Baza Kandydatów? Przede wszystkim Twoje dane i informacje o kwalifikacjach będą dostępne dla wszystkich rekruterów, którzy stale poszukują osób do pracy. W Bazie Kandydatów dba się o stałą aktualizację danych. Agencje starają się poznać nie tylko Twoje dokumenty, ale także Ciebie. Wszystko po to, by lepiej dopasować oferty pracy do Twoich wymagań. Wszelkie informacje na temat Twojej osoby są zabezpieczone przed ujawnieniem osobom trzecim i będą wykorzystywane jedynie na potrzeby przeprowadzanych przez agencje procesów rekrutacji.

Autorka tekstu: Agnieszka Bojda

GOTOWY NA DALSZY KROK?
Wszystkie posty dotyczące planowania ścieżki kariery znajdziesz tutaj -> #kariera

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (3)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Języki programowania PLC PLC

Języki programowania PLC

jak się dogadać z maszyną

Języki programowania są kluczowym narzędziem w świecie technologii, służącym jako medium komunikacji między człowiekiem a maszyną. Te zestawy formalnych instrukcji umożliwiają nam tworzenie programów, które komputery mogą wykonywać. Są one nieodłącznym elementem tworzenia oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji mobilnych, stron internetowych, gier komputerowych i wiele więcej. Podobnie jak w przypadku języków naturalnych, różne języki programowania mają […]


					Zakresy zmiennych PLC PLC

Zakresy zmiennych PLC

Bity, bajty, słowa i podwójne słowa

Z tej prezentacji dowiesz się: Po co mi to? Zrozumienie zakresów zmiennych jest kluczowe dla każdego studenta informatyki z wielu powodów: 1. Zarządzanie pamięcią: Zrozumienie zakresu zmiennych pozwala programistom na lepsze zarządzanie pamięcią. Na przykład, jeśli programista wie, że pewne dane nigdy nie przekroczą określonej wartości, może zdecydować się na użycie typu zmiennej, który zajmuje […]


					SCADA stacyjka dynamiczna PLC

SCADA stacyjka dynamiczna

WinCC TIA Portal Professional i WinCC 7.4

Materiał z serii #EduForPro czyli materiał edukacyjny dedykowany dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w tym wpisie z zakresu WinCC Professional V 15 i WinCC 7.4 Jeżeli nie jesteś profesjonalistom i chciałbyś się dowiedzieć czym tak właściwie SCADA jest to polecam ten prosty film. Z tej prezentacji dowiesz się jak w systemie SCADA Simensa: […]


					Detekcja zbocza PLC

Detekcja zbocza

PLC na trekkingu

Bez wątpienia jedno z najważniejszych zagadnień, które musisz opanować (chyba, że chcesz stać przy maszynie i cały czas trzymać wciśnięty przycisk). Z tej prezentacji: Pamiątki z wakacji Skoro już jest po zajęciach to w gratisie nasz PLC pochwali się zdjęciami z ostatniej swojej górskiej wędrówki: Jeżeli i Ty lubisz górskie tematy to koniecznie odwiedź nas […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: Rodzaje połączeń Zestyki (a także cewki, które są mniej intuicyjne) można połączyć na dwa sposoby: szeregowo (jeden za drugim) lub równolegle (jeden pod drugim). Rodzaj połączenia wpływa na logiczny warunek wysterowania cewki. AND – iloczyn logiczny – „i’ Połączenie szeregowe wymaga od nas przytrzymania dwóch przycisków (P0 i P1)w tym […]


					Liczniki PLC PLC

Liczniki PLC

Counter CTU, CTD, CTUD

Wstawianie liczników W celu wstawienia licznika do networku wystarczy wybrać dowolny z folderu „Counter operations” i kliknąć OK. Jeżeli chcesz tworzyć bardziej przejrzysty program przed kliknięciem „OK” możesz zmienić sugerowaną nazwę, która wyświetla się w wyskakującym oknie „Call options” np. „Licznik1”, „Zliczanie kliknięć” itp Do czego tak naprawdę służy okno „Call options”? To okno służy […]


					#FIZA Szkoła 4.0

#FIZA

Wprowadzenie - Przedmiot fizyka

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					4xP Ściąga i Podręcznik PLC Podręczniki

4xP Ściąga i Podręcznik

Podręczny Podręcznik Programowania PLC

Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i […]


					Historia Keo Inne

Historia Keo

Laos - po pierwsze edukacja!

Jeżeli poznałeś już szczegóły akcji „Laos – po pierwsze edukacja!” to pora poznać teraz historię osoby od, której to wszystko się zaczęło. Przedstawiam Ci poniżej, skróconą wersję autobiografii naszej koleżanki z Laosu. Życie Keo wielokrotnie rzucało kłody pod nogi (i powodzie z Mekongu) na jej drodze do edukacji. Warto przeczytać, tą krótką historię aby uświadomić […]


					Odnawiamy plac zabaw Inne

Odnawiamy plac zabaw

Akcja z cyklu MGDL dla Przedszkola Miejskiego nr 28 w Gliwicach

Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie !!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]


					Funkcje Szkoła 4.0

Funkcje

Funkcje wielomianowe

Na tej stronie znajdziesz: Dlaczego na jednej stronie zamieszczamy zakres tematów dla różnych klas i szkół, a nawet dla studentów? Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby powrócić do podstaw (bez nich nie pójdziesz dalej) i nigdy nie jest za wcześniej, aby zrobić coś spoza swojego zakresu (nie chcemy hamować Twojego potencjału). czytaj więcej: O […]


					Jak działa sterownik PLC PLC

Jak działa sterownik PLC

i co z tego wynika

Podkreślę na wstępie, że informacje w tym poście zawarte stanowią bardzo duże uproszczenie tematu, jednak są wystarczające, aby nauczyć się programować sterowniki PLC. W sterownikach (podobnie jak w wszystkich urządzeniach cyfrowych począwszy od smartwatchy, smartfonów, a skończywszy na komputerach) instalowane są przynajmniej dwa fizyczne obszary pamięci., abyś lepiej zrozumiał co się dzieje w CPU nawiążemy […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij