Dla kogo „CALM PLCsim” – symulator stanowiska PLC S7-1200 ?
Post powstał przy współpracy z firmą Stevia Automation Sp. z o. o.
Napisaliśmy program odzwierciedlający w 100% fizyczne stanowiska edukacyjne. Kierujemy go do wszystkich uczniów i studentów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności programowania sterowników PLC.
Dla posiadaczy fizycznych sterowników
Jeżeli masz zajęcia z programowania na fizycznych sterownikach PLC ale szkoła nie posiada elementów wykonawczych (innych niż lampki). To ten symulator umożliwi wam wprawienie w ruch wirtualnych pojedynczych siłowników jak i całych układów elektroterapeutycznych.
Program został napisany w taki sposób, że bez problemu można połączyć go z już istniejącym fizycznym stanowiskiem i skoordynować jego pracę z wirtualnymi elementami wykonawczymi (kolejnymi siłownikami i chwytakami). Dzięki takiemu rozwiązaniu twoje fizyczne przyciski, lampki będą mogły wpływać na pracę wirtualnego układu i odwrotnie.
Licencja: Jeżeli posiadasz swój sterownik PLC S7-1200 to najprawdopodobniej posiadasz już też licencje na TIA Portal Basic. Jeśli tak to już wszystko masz. Nie potrzebujesz instalować nic więcej.
Dla posiadaczy wyłącznie komputerów
Nie posiadacz fizycznego stanowiska wykonawczego ani nawet sterownika PLC? Nic nie szkodzi! Dzięki CALM PLCsim masz możliwość skomunikowania udostępnionych przez Siemensa symulatora PLC (PLCsim) oraz wirtualnego panela HMI w jedno rozbudowane stanowisko zawierające wirtualny układ edukacyjny.
Licencja: aby móc wykorzystać wirtualne stanowisko wykonawcze wystarczy Ci oprogramowanie TIA Portal (od V13 lub nowsze) na licencji Basic. Jeżeli chcesz uruchomić też wirtualny sterownik to potrzebujesz licencję Professional. Dobra wiadomośc jest taka, że Simens udostępnia taką licencję w wersji Trial na okres 21 dni! Wiec masz całe 3 tygodnie aby nauczyć się programować sterowniki PLC.
Link do pobrania TIA Portal V15.1 wersji TRIAL wraz z symulatorem PLCSIM – SIEMENS często zmienia linki więc, jeśli ten dziś nie działa, to jutro znowu może albo poszukaj programu gdzieś indziej.
Co zawiera ten symulator stanowiska wykonawczego dla PLC ?
Aktualna wersja zawiera:
- możliwość sterowania 2 siłownikami dwustronnego działania, 2 siłownikami jednostronnego działania i 2 chwytakami (obydwóch typów),
- 10 wirtualnych przycisków (w tym dwa typu NC) i przełączników oraz 3 lampki,
- autodetekcję najpopularniejszych błędów. Jeżeli napiszesz program, który nie działa zgodnie z założeniami zadania lub popełniłeś jakieś błędy logiczne to na wirtualnym panelu w wyświetli ci się odpowiedni komunikat alarmowy,
- kilka plansz umożliwiających podstawowe sterowanie pojedynczymi elementami jak i również rozwiązywanie bardziej złożonych zdań wykorzystujących układy elektropneumatyczne,
- funkcjonalność skoordynowania fizycznych elementów sterujących i wykonawczych z wirtualnymi. Dzięki temu można kontrolować pracę swojego pojedynczego siłownika z układem 4 wirtualnych lub symulować działanie krańcówek (których fizycznie nie posiadamy ) itp.
Powrót do spisu treści szkolenia dla uczniów techników i studentów
Jeszcze bardziej zaawansowany symulator dla sterowników S7-1500 znajdziesz tutaj.
UWAGA: Przeglądarka Chrome uniemożliwia pobranie plików .zip dlatego przy pobieraniu rekomendujemy skorzystać z Mozilla Firefox lub pobrać pliku z rozszerzeniem .7z.
Przez rozpakowaniem w TIA Portal należy go rozpakować z kompresji.
Jeżeli pomimo zrobienia wszystkiego zgodnie z prezentacja, nie potrafisz nawiązać komunikacji PLC z HMI to:
+ Kliknij w drzewku projektowym prawym przyciskiem w „Sterownik CALM …” i przekomiluj (rebuild all) najpierw hardware i potem software,
+ Kliknij w „Wirtualny panel …” i podmień go poprzez opcje „Change device…” na ten sam model ale najnowszą wersje oprogramowania. Później tak samo jak sterownik przekompiluj gruntownie.
(jeśli to nie wystarczy, w adresie IP HMI wyłącz router)
Jeżeli to nie pomoże to napisz do mnie, a postaram się pomóc.
Chcesz samodzielne nauczyć się programować sterowniki PLC? W takim razie zapraszam do serii prezentacji przygotowanych dla nauczycieli, uczniów i studentów (początek serii).
zobacz też: TIA Portal pierwsze kroki i test symulatora CALM_PLCsim
Ten symulator to dla Ciebie już za mało. Szukasz czegoś bardziej ambitnego? Spójrz na możliwości CALM PLCsim1500 poniżej