Te zadania PLC kierowane są dla początkujących programistów. W tej prezentacji zamieściliśmy dla Ciebie kilka prostych „wyzwań” na łatwym poziomie ale wymagających kreatywnego podejścia, dzięki którym:
- Nauczysz się pisać proste programy w języku LAD
- Dowiesz się jak korzystać na różne sposoby z cewki, zestyku normalnie otwartego i normalnie zamkniętego
- Nauczysz się rozwiązywać proste problemy stawiane przed programistami PLC
Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się programować sterowniki PLC to postaraj się wszystkie zadania rozwiązywać samodzielnie. Jeżeli już je rozwiązałeś albo nie wiesz jak ruszyć to dopiero wtedy kliknij aby przejść do kolejnego slajdu.
Prezentacje „Zadania PLC” bazują na …
wiedzy zdobytej z wcześniejszych prezentacji dlatego powinieneś już znać:
- Czym jest sterownik PLC i do czego służy („Wprowadzenie do sterowników PLC”)
- Rozróżniać zestyki normalnie otwarte i normalnie zamknięte („Podstawy j. LAD zestyki i cewki”) i łączyć je z sobą („Połącznie OR i AND”)
- Mieć zainstalowane środowisko TIA Portal oraz rozpakowany projekt „CALM_PLCsim” (wersja przynajmniej 2.0 ) zawierający wirtualne stanowisko wykonawcze.
- Wiedzieć w jaki sposób sterujemy siłownikami pneumatycznymi
- Potrafić czytać z zrozumieniem (zadania będą tekstowe ale może dasz radę – nie odpuszczaj ;P )
Jeżeli nie czujesz się jeszcze w 100% pewny swoich umiejętności programowania w LAD rozpocznij od tej prezentacji kierowanej do osób początkujących.
Jeżeli wcześniejsze prezentacje nie stanowiły dla Ciebie najmniejszego wyzwania i czujesz, że chcesz napisać coś trochę trudniejszego przejdź od razu do poniższej prezentacji.

Dla swojej wygody możesz też wydrukować sobie tą prezentacje (bez rozwiązań) i traktować jako zbiór ćwiczeń do samodzielnej realizacji. Gdy rozwiążesz wszystkie zadania będziesz mógł porównać swoje odpowiedzi z sugerowanymi rozwiązaniami.
Ogromne podziękowania dla Mirosława Marnego, Tomasz Pąchalskiego i Michała Sobczyka za poświęcony czas na przeklikanie, posprawdzanie i poprawienie treści tej prezentacji do bardziej przyjaznej formy.
zobacz też: wkrótce kolejne prezentacje
Kończąc ten artykuł proszę Cię o opinię
Wszystkie materiały, które znajdziesz na stronie fundacji CALM edu udostępniane są za darmo. Nie oczekujemy za nie żadnej zapłaty, Twoich danych osobowych (jak większość portali), nie zamieszczamy nawet reklam na stronie.
Prosimy wyłącznie o
podzielenie się opinią, co sądzisz o tych materiałach, o naszej pracy, czy coś można zrobić lepiej, czy warto coś dodać, a może coś nie działa? Daj znać wysyłając wiadomość za pomocą formularza kontaktowego (zakładka kontakt).
Jeśli masz odrobinę więcej czasu i dostrzegasz sens w darmowym dzieleniu się wiedzą dla dobra nas wszystkich to możesz nam pomóc! Podeślij tą stroną do swoimi znajomymi albo daj nam znać jeśli chcesz pomóc w tworzeniu kolejnych darmowych i atrakcyjnych materiałów.
Robimy to aby ułatwić codzienną pracę nauczycielom.
Jeżeli jesteś jednym z nich to koniecznie daj nam znać, co sądzisz o tym projekcie.