Wprowadzenie do sterowników PLC

Automatyka przemysłowa dla kompletnie zielonych
Lenny Kuhne on Unsplash


Dla kogo ten post?

Kończysz właśnie szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły średniej? I nie masz pojęcia co to za kierunki mechatronika, automatyka, mechanika itp? Z tej prezentacji dowiesz się co nieco na ten temat, abyś mógł dokonać świadomego wyboru liceum czy technikum (polecam drugą opcję – dlaczego? Dowiesz się z ostatniego akapitu na dole strony)

Pracujesz w firmie produkcyjnej, szkoleniowej, nowoczesnych technologiach lub HR i nie wiesz nic na temat produkcji i nowoczesnej automatyki przemysłowej ale chcesz wiedzieć co mówią do ciebie współpracownicy lub klienci? Z tej prezentacji dowiesz się o co chodzi m.in z takimi skrótami jak PLC, CPU, LAD, FBD.

Skończyłeś liceum i zdecydowałeś się zostać inżynierem? Gratulacje odważnego i słusznego wyboru! Teraz jednak musisz szybko nadrobić braki, w stosunku do Twoich nowych kolegów po techniku. Dzięki tej prezentacji zrozumiesz czym oni zajmowali się przez ostatnie kilka lat gdy Ty siedziałeś w licealnej ławce.

Czym jest sterownik PLC?

Sterowniki PLC (Programmable Logic Controllers) są niczym mózgi złożonych systemów automatyki, czyli takich w których na podstawie odczytanych sygnałów z fizycznego obiektu są przetwarzane na „działanie” (ruch, zmianę temperatury, jakąś akcję).

To właśnie dzięki nim możemy wytwarzać fizyczne produkty na masową skalę, które później kupujemy w sklepach na całym świecie.

Zastosowanie sterowników PLC

Sterowniki PLC (Programmable Logic Controllers) są szeroko wykorzystywane w przemyśle do automatyzacji procesów i kontroli urządzeń. Oto kilka przykładów miejsc, w których można znaleźć sterowniki PLC i ich zastosowanie:

  1. Linie produkcyjne: Sterowniki PLC są powszechnie stosowane na linii produkcyjnej w fabrykach, gdzie są używane do sterowania różnymi maszynami i urządzeniami w celu zapewnienia płynności produkcji. Mogą one kontrolować ruch taśm transportowych, manipulatory, roboty przemysłowe, urządzenia do spawania, sortery i wiele innych elementów linii produkcyjnej.
  2. Systemy przemysłowe: Sterowniki PLC są nieodzowne w systemach przemysłowych, takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne, elektrownie, stacje uzdatniania wody, systemy klimatyzacyjne i wiele innych. Sterowniki PLC kontrolują różne procesy w tych systemach, takie jak pompowanie, monitorowanie poziomu, temperatury, ciśnienia i inne parametry.
  3. Automatyzacja budynków: Sterowniki PLC są również używane do automatyzacji budynków, takich jak hotele, biurowce i centra handlowe. Mogą kontrolować oświetlenie, klimatyzację, wentylację, drzwi automatyczne, windy i inne systemy, aby zapewnić komfort i efektywność energetyczną.
  4. Systemy transportowe: W systemach transportowych, takich jak metra, linie kolejowe, lotniska czy magazyny, sterowniki PLC są wykorzystywane do sterowania ruchem pojazdów, monitorowania sygnalizacji, zarządzania sygnalizacją świetlną i innych aspektów związanych z bezpiecznym i efektywnym przemieszczaniem się.
  5. Przemysł spożywczy: W branży spożywczej, sterowniki PLC są stosowane w procesach produkcyjnych, takich jak mieszanie składników, pasteryzacja, pakowanie, etykietowanie, a także w systemach sterowania jakością i monitorowaniem parametrów środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność.

Sterowniki PLC zapewniają nie tylko kontrolę i sterowanie, ale także zbierają dane, umożliwiają diagnostykę, a nawet integrację z systemami wyższego poziomu, takimi jak systemy zarządzania produkcją (MES) czy systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition).

W skrócie, sterowniki PLC znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie są niezbędne do automatyzacji, monitorowania i optymalizacji procesów, poprawy efektywności oraz zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produkowanych dóbr i usług.

4xP DARMOWE kompendium wiedzy z zakresy programowania Sterowników PLC

zobacz też: Programowanie PLC pierwsze kroki – styki i cewki

5xP PLC 1200

Powyższy post to fragment z najnowszej wersji darmowego Podręcznika Programowania Sterowników PLC – „5xP PLC 1200”, który możesz pobrać z strony
5xP PLC 1200

WESPRZYJ FUNDACJE CALM EDU
SZKOLENIA DLA SZKÓŁ

Jeżeli jesteś przedstawicielem szkoły zainteresowanym przygotowaniem swoich nauczycieli do wyzwań edukacji 4.0 lub uczniów do egzaminów zawodowych, pójściem na studia czy przyszłą pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologi to zapraszamy do kontaktu.

Lista komercyjnych szkoleń dostępna pod tym linkiem.

Fundacja CALM edu dzieli się swoją wiedzą w całkowicie darmowy sposób i jest finansowana z środków prywatnych jej założyciela. Jeżeli jednak chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszej fundacji i pomóc nam w przygotowaniu kolejnych darmowych ogólnodostępnych materiałów skorzystaj z komercyjnych szkoleń firmy CALM group, z których pośrednio przychód pozwala pokryć fundacyjne wydatki lub przekaż nam darowiznę na platformie Patronite (wkrótce)

Idea która nam przyświeca:

Głównym celem edukacji nie jest zdobycie wiedzy, a dopiero praktyczne jest wykorzystanie do zmieniania świata na lepsze, dlatego w ramach działań fundacji CALM edu chcemy nauczyć wszystkich ludzi o młodych umysłach (niezależnie od wieku) matematyki, fizyki, programowania, nowoczesnych technologii …. Wszystkiego tego co posłuży nam do budowania lepszego jutra.

Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat naszych działań.

Podoba Ci się to co robimy i chciałbyś dołączyć do zespołu aby dzielić się swoja widzą i doświadczeniami ? Skontaktuj się z nami !!!

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Jak mogę pomóc Inne

Jak mogę pomóc

Razem możemy zminić edukację

Edukacja to zbyt istotny temat dla naszej przyszłości (nas samych, naszych dzieci ale i cywilizacji), aby pozwalać wyznaczać kierunki jej rozwoju (nie zawsze w kierunku rozwoju) grupce ekspertów ministerstwa. Nauczanie to z kolei zbyt duże wyzwanie, aby mogła sobie z nim poradzić osamotniona instytucja szkoły (w formie przedszkoli, szkół i uczelni) dlatego musimy im pomóc! […]


					Neurodydaktyka - jak się uczyć Artykuły

Neurodydaktyka - jak się uczyć

aby się nauczyć - prostymi słowami

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest neurodydaktyka, ta dziwnie brzmiąca dziedzina nauki. Zrozumiesz dlaczego nasi przodkowie żyjący setki tysięcy lat temu jeszcze dziś w świecie smartfonów tak skutecznie utrudniają nam uczenie się. Dowiesz się dlaczego nie zapominasz – i prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz – jak się jeździ na rowerze lub pływa, ale niewykorzystywane języki […]


					Zespół CALM edu Inne

Zespół CALM edu

Kim jesteśmy

Grzegorz Czekała – założyciel fundacji, autor większości tekstów na tej stronie. Zawodowo związany z edukacją techniczną, a w wolnych czasie z edukacją wszelaką, podróżami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Karolina Jaenchen – główny grafik, pomysłodawca wszystkich „logosów”, identyfikacji wizualnej …. osoba odpowiedzialna za to, aby było ładnie. Prywatnie osoba, dla której jedno miejsce to za […]


					Styki, cewki i przyciski PLC

Styki, cewki i przyciski

Podstawy j. LAD

Dla kogo ta prezentacja? Prezentacja kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół technicznych, rozpoczynających swoją przygodę z sterownikami PLC wszystkich producentów. Aby wykorzystać w pełni potencjał tej prezentacji nie potrzebujesz nawet sterownika, na początku wystarczy kartka papieru. Z tej prezentacji dowiesz się: do czego służą wejścia i wyjścia sterowników PLC, czym jest przycisk, a czym […]


					Matematyka 4.0 Szkoła 4.0

Matematyka 4.0

Lista matematycznych stron

Najbardziej wartościowe darmowe strony internetowe o matematyce kierowane do uczniów i studentów. Kolejność stron na poniższej liście jest losowa, dlatego nie sugeruj się nią tylko odwiedź każdą z stron i zobacz, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli jeszcze nie wiesz dlaczego „Matematyka 4.0” i o co chodzi z „Szkołą 4.0” odwiedź TĄ stronę na której wszystko […]


					Industry 4.0 Inne

Industry 4.0

Jak zostać inżynierem 4.0

Przemysł 4.0 (z j. angielskiego industry 4.0) to bardzo chodliwy aktualny temat, jednak znacząca większość osób nie ma pojęcia o co w tym wszystkich chodzi.Dlatego postanowiłem przygotować prezentację dla wszystkich osób zainteresowanych tym zagadnieniem, począwszy od uczniów techników, a na emerytach skończywszy. Dla uczniów dodatkowo zamieszczam informację w jaki sposób pokierować swoją edukacją, aby sprostać […]


					Jak pomagać? Streszczenie Nasze projekty

Jak pomagać? Streszczenie

dla zabieganych

Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Ukraińcom Ten artykuł to wyłącznie streszczenie obszernego tekstu, który znajdziesz pod tym linkiem Jak pomagać Ukraińcom z głową. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat koniecznie go przeczytaj w całości. Jeśli jednak nie lubisz zbyt długich Oryginalny tekst powstał po rozmowach z osobami zarządzającymi akacjami pomocowymi na terenie Gliwic: Leszek Losza (Centrum […]


					#Infa Szkoła 4.0

#Infa

Wprowadzenie do technologii informacyjnych

Strona w rozbudowie – Jesteśmy w trakcie uzupełniania treści – rzuć okiem na to co już jest i wróć tutaj jutro. Czego powinniśmy uczyć się na lekcjach informatyki? Naszym zdaniem informatyka w nowoczesnym społeczeństwie jak sama nazwa wskazuje powinna koncentrować się po pierwsze na pozyskiwaniu wartościowych rzetelnych informacji w internecie, a po drugie dopiero uczyć […]


					#Biola Szkoła 4.0

#Biola

Wprowadzenie - Przedmiot biologia

Jeszcze uzupełniamy treści – wróć tutaj jutro.


					Funkcje w programie PLC PLC

Funkcje w programie PLC

cegiełki programowe

Dotychczas cały program tworzyliśmy w jednym miejscu, czyli wewnątrz bloku programu głównego – OB1. Jednak pisanie tak dużego programu z wieloma networkami, na przykład 1236 networków, staje się trudne do analizy. Odrobina historii Już w 1843 roku Ada Lovelace zauważyła tę trudność podczas tłumaczenia opisu działania mechanicznej maszyny analitycznej Charlesa Babbage’a, która ostatecznie nigdy nie […]


					Połączenie OR i AND PLC

Połączenie OR i AND

Podstawy j. LAD

Z tej prezentacji dowiesz się: czym jest suma logiczna i jak zbudować ją w j. LAD w TIA Portal kiedy wykorzystujemy połączenie szeregowe zestyków wszystkiego o cewkach i zestykach wykorzystywanych w j. LAD kiedy używać zestyki normalnie otwarte i normalnie zamknięte, jak poprawnie podpisywać elementy w programach dla sterowników PLC. Rodzaje połączeń Zestyki (a także […]


					Przykładowe rozwiązania zadań PLC

Przykładowe rozwiązania zadań

Poglądowe

Byłeś na moim szkoleniu? W takim razie to co znajdziesz poniżej może Ci się przydać 😉

3 thoughts on “Wprowadzenie do sterowników PLC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij