Wierzę, że warsztaty to jedyna forma zajęć umożliwiająca osiągnięcie czegoś niemożliwego. Rozpalenie entuzjazmu młodych i zachęcenie ich do samodzielnego rozwijania w wolnym czasie swoich umiejętności.
Reformatorzy systemów oświaty zdali się zapomnieć, że głównym celem edukacji (nie tylko technicznej) nie jest wiedza tak łatwo dostępna „w naszych kieszeniach” lecz praktyczne jej wykorzystanie. Zdecydowaliśmy się na prowadzenie warsztatów w szkołach w trakcie lekcji lub po nich, mających na celu:
- wywołać „efekt WOW” – czyli stan pozytywnego zaskoczenia, podekscytowania połączony z chęcią pogłębiania wiedzy,
- pokazanie młodzieży jakie możliwości tworzenia technologii są dziś w ich zasięgu i w jaki sposób mogą one ułatwić im życie,
- zademonstrować praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej na lekcjach, aby zrozumieli sens uczenia się,
- nauczyć posługiwania się podstawowymi narzędziami również z poza swojej specjalizacji,
W jeden dzień warsztatów można zrozumieć więcej niż w jeden semestr typowych lekcji,
Doczekaliśmy się czasów w, których to najnowocześniejsze rozwiązania są nam udostępniane za grosze lub dosłownie za darmo, a mimo to liczba osób, które z nich korzysta wcale nie rośnie.
Warsztaty programowania Arduino mogą być rewelacyjnym uzupełnieniem zajęć z fizyki (o elektryczności) i wszelakich przedmiotów technicznych oraz informatycznych. Stworzenie nawet najprostszego układu, który zachowuje się zgodnie z założeniami programisty generuje uśmiech na każdej twarzy niezależnie od wieku. Kluczem do sukcesu jest tutaj fizyczne zadziałanie układu, którego nie można doświadczyć przy pracy z książką lub na samym komputerze. Uczeń, który stworzy coś własnoręcznie na warsztatach i przekona się, że to nie jest nic trudnego może dalej rozwijać się w tą stronę w domu lub na zajęciach pozalekcyjnych.
Warsztaty stanowią prostszą (bo jednodniową) i luźniejszą alternatywę do pełnowymiarowych szkoleń nie rezygnując jednak z największych zalet kursów – kontaktu z fizycznym sprzętem.
Przykładowe warsztaty:
Programowanie BBC micro:bit – mikrokontrolem zaprojektowany specjalnie dla wykorzystania w edukacji. Posiada akcelerometr, kompas, Bluetooth, wyświetlacz LED 5 x 5, przyciski tact switch i inne tym samym możne być doskonałym wstępem do programowania Arduino z pominięciem wiedzy z zakresu elektroniki. Kluczem do sukcesu jest tutaj fizyczne zadziałanie układu, którego nie można doświadczyć przy pracy z książką lub na samym komputerze. Od uczestników warsztatów wymaga się wyłącznie komputera z zainstalowanym darmowym oprogramowaniem.
Programowania Arduino – te warsztaty mogą być rewelacyjnym uzupełnieniem zajęć z fizyki (o elektryczności) i wszelakich przedmiotów technicznych oraz informatycznych. Stworzenie nawet najprostszego układu, który zachowuje się zgodnie z założeniami programisty generuje uśmiech na każdej twarzy niezależnie od wieku (efekt WOW). Uczeń, który stworzy coś własnoręcznie na warsztatach i przekona się, że to nie jest nic trudnego może dalej rozwijać się w tą stronę w domu lub na zajęciach pozalekcyjnych. Od uczestników warsztatów wymagany jest komputer z zainstalowanym darmowym oprogramowaniem.
Warsztaty informatyczne z technologii Google i podstaw programowania Java Scripts – na tych warsztatach uczniowie korzystają wyłącznie z swoich komputerów z dostępem do internetu. Poznajemy na nich praktyczne zastosowanie programowania w celu tworzenia prostych aplikacji integrujących działanie Gmail, Google Maps, Google Spreadcheet. Uczestnicy warsztatów nabywają podstawową wiedzę z zakresu Java Scripts i poznają sposoby samodzielnego dalszego jej rozwijania. Największą edukacyjną korzyścią tych zajęć jest natomiast świadomość, że są w stanie tworzyć aplikacje posiadające praktyczne zastosowanie w codziennym życiu całkowicie za darmo.
Więcej autorskich warsztatów technicznych wkrótce. Jesteśmy też otwarci na Wasze pomysły i sugestie dotyczące zapotrzebowania na praktyczne warsztaty uzupełniające zajęć szkolne.
Oprócz powyższych warsztatów nastawionych na umiejętności techniczne prowadzimy również warsztaty z rozwoju kreatywności, eco-majsterkowania, przygotowania CV i wiele więcej.
Skontaktuj się ze mną