Zaskakujący Singapur

Trochę na wesoło o różnicach kulturowych

Zaskakujący Singapur

To jest mój ulubiony rozdział.

Dla każdego z odwiedzonych krajów czy miejsc postaram się przygotować zbiór moich spostrzeżeń. Czasem śmieszne, czasem kreatywne ale zawsze zaskakujące.

Na początek coś na temat fasoli, a konkretnie zupy fasolowej. W tym kraju zupę z zielonej fasoli zjada się jako deser, a nie danie główne. Podobnie z kilkoma innymi potrawami na ciepło.

Singapurskie lotnisko należy do najnowocześniejszych na świecie. Kontakt człowiek - obsługa został do tego stopnia ograniczony, że pierwszy kontakt następuje dopiero bezpośrednio przed wejściem na pokład samolotu. Wcześniej nie ma żadnych bramek i zbędnych kontroli.

 

Biletomat

Ten mężczyzna który aktualnie próbuje kupić bilet na metro na lotnisku w Singapurze nie jest koszykarzem. Po ktoś zamontował ten automat za nisko, w taki sposób, że sięga do kolan normalnemu Europejczykowi.

 

Zdjęcia ślubne

Nie wiem z czego to wynika ale w Polsce nie widziałem jeszcze pani młodej w czerwonej ślubnej sukni.

 

Marina Bay Sands od środka

Pierwszy raz się spotkałem z tym aby główna trasa turystyczna od jednej atrakcji miasta do drugiej przebiegała przez samo serce hotelu. Nie byle jakiego hotelu bo to przecież Marina Bay Sands, który stanowi jedną z atrakcji miasta. Idą od tych niezwykłych drzew nad zatokę przechodzi się przez kładkę zamontowaną nad głównym holem i restauracją hotelu.

 

Co wolno, a co nie w metrze.

Słyszałem, że w tym kraju istnieje bardzo wiele zakazów i wysokich kar. O wielu z nich tylko słyszałem. Część udało mi się potwierdzić takimi tabliczkami. Jeśli jesteś na stacji metra - jeszcze przed wejściem do pociągu - to za spożywanie napojów grozi Ci grzywna 500 $ singapurskich. Czasem ciężko było się opanować, na dworze +30 stopni, a tu gdy masz chwilę aby odsapnąć nie wiele Ci wolno. Palić to właściwie wszędzie niewolno. O przewożeniu materiałów łatwopalnych też możesz zapomnieć i co najciekawsze owoców też nie. Nie można przewozić środkami komunikacji miejskiej bardzo popularnego owocu w tej części świata jakim jest durian. Dlaczego? Sam nie wiem. Choć może to mieć związek z tym, że owoc ten otrzymał tytuł najbardziej śmierdzącego owocu na świecie.

 

Przepisy ruchu drogowego też są trochę dziwne

 

Kilka ciekawostek na temat ruchu drogowego w Singapurze. Po pierwsze obowiązuje ruch lewostronny. Po drugie jeśli jesteś obywatelem tego kraju przed zarejestrowaniem samochodu musisz pokazać władzy, że masz wykupione miejsce parkingowe. O parkowaniu gdzie popadnie w tak poukładanym kraju możesz zapomnieć. Po trzecie podatki jakimi obarczony jest nowy pojazd należą do jednych z najwyższych na świecie i wynosi 110% wartości pojazdu - a to nie jedyny podatek za samochód.

Warto też wspomnieć, że podwójna ciągła oznacza miejsca na drodze gdzie wolno się zatrzymywać, natomiast pojedyncza łamana to miejsca gdzie występuje zakaz zatrzymywania się i postoju - sytuacja z zdjęcia.

Czerwone światło dla pieszych jest tutaj najmniej przestrzeganym zakazem. Sam zaskoczyłem się kilka razy, jak widziałem ludzi przebiegających przed pojazdami na przejściu dla pieszych gdy to powinni grzecznie czekać na swoją kolej.

 

Kawa na wynos

 

Świeże mięsko, które można znaleźć pomiędzy małżami, owocami i krabami.

 

 

Co kraj to obyczaj. Coca Cola w świątyni.

W 30 stopniowym upale wszyscy chcą zarobić. Część obszaru świątyń nie jest zadaszona dlatego można w nich znaleźć automaty z zimnymi napojami.

Ogólnie w każdym azjatyckim kraju, który odwiedziłem w miejscach przeznaczonych dla turystów - serca dżungli, jakieś starożytne budynki - łatwiej było dostać te zachodnie napoje niż jakieś regionalne czy choćby świeże soki.

 

I bóg lubi sobie czasem zapalić.

 

Pierwszy raz spotkałem się z tym aby świętej figurce wkładać w usta zapalone papierosy. Później ktoś przychodzi i wypalony papieros odkłada do popielniczki, a kolejny wkłada na jego miejsce.

 

 

Apple rządzi światem

iPhony można spotkać wszędzie i u każdego. Powyższe zdjęcie zostało zrobione w jakieś małej przestrzeni gastronomicznej w Chinskiej dzielnicy. Dwóch starszych Panów sobie je posiłek za 3zł, a w ręku trzyma telefon za 3 tys zł.

 

Porządek musi być

W metrze wymalowane są na podłodze linie gdzie należy się ustawiać w kolejce ...

Obsługa kolejek na stacji metra

... i chodzą osoby pilnujące porządku. Pani na powyższym zdjęciu ma tylko jedno zadanie w swojej pracy. Tak operować ludźmi stojącymi na stacji metra, aby wymiana pasażerów następowała w jak najkrótszym czasie.

Metro funkcjonuje w tym kraju jak jedna wielka szwajcarska maszyna. Wszystko jest zautomatyzowane, większość pociągów nie posiada kierowcy i przyjeżdża co 120 sek. - w weekendy!

 

Toaleta publiczna

Taka toaleta nie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem ale warto o niej wspomnieć. Tak zwana ubikacja na "Małysza" jest powszechnie wykorzystywana w krajach islamskich choć jak widać przyjęła się i tutaj. Można ja spotkać też na bałkańskich uczelniach choćby w Macedonii. Co ciekawe lekarze uważają, że taka konstrukcja pod wieloma względami jest zdrowsza niż ta, którą wykorzystujemy w naszych domach. Ale to temat na inną notatkę ...

 

Ilustracje w toalecie

Nie kończąc jeszcze tematyki toalet warto pokazać jakie komiksy można w nich znaleźć. Pierwszy z nich mówi aby spłukiwać wodę po skorzystaniu z toalety. Niby sprawa oczywista ale zaskakujące jest to, że jeśli tego nie zrobimy możemy dostać mandat. Słyszałem, że policja potrafi wejść do ubikacji i sprawdzić czy spuściłeś w niej wodę, a jeśli nie to ... mandat.

W jaki sposób nauczyć swoich obywateli dobrych nawyków jeśli mówią oni w kilku całkowicie różnych językach? Najłatwiej poprzez obrazki, ewentualnie komiksy. I tak właśnie władze Singapuru rozwiązały ten problem. W całym kraju można znaleźć wiele komiksów uczących ludzi dobrych manier. Bardzo pozytywne jest to, że zwykle zawierają one sporą dawkę humoru.

 

Czego jeszcze nie wolno w metrze

Na koniec jeszcze kilka informacji z metra. Nie wolno używać rolek, hulajnogi, deskorolki, przewozić nie tylko owocu duriana ale też zwierzątek czy rowerów. Można spotkać się też z zakazem żucia gumy w miejscach publicznych.

O posiadaniu narkotyków i wandalizmie jeszcze nie mówiłem. Za posiadanie marihuany można dostać karę śmierci, nie wspominając o mocniejszych środkach. Za namalowanie graffiti na ścianie wymierzana jest kara chłosty. Kilka lat temu grupka zagranicznych graficiaży została zbiczowana właśnie za takie przestępstwo.

 

Komentarze

Podobało się?