XIX. Atrakcje, których nie odwiedziłem

Czyli o miejscach, dla których odwiedzę ten kraj raz jeszcze.

XIX. Atrakcje, których nie odwiedziłem

Treskawec Klasztor

 

Znalezione obrazy dla zapytania Treskavec Klasztor

foto dwakapi.wordpress.com

 

Jedyną rzeczą, którą wspominając Macedonię naprawdę żałuję jest to, że nie dowiedziałem się o tym klasztorze wcześniej. Niestety nie udało mi się jak do tej pory go osobiście odwiedzić, ale wiem jedno, że w niedalekiej przyszłości nadrobię te braki.

Klasztor, który stał się tłem do nagrodzonego filmu w Wenecji Złotym Lwem pt. „Zanim spadnie deszcz” Milcho Manchevskiego jest jednocześnie jedną z największych i najmniej rozpoznawalnych atrakcji w Macedonii.

Aby się do niego dostać należy udać się na 4 godzinną pieszą wyprawę – drogi nie wybudowano – z miasta Prilep w góry. Pod szczytem Zlatovrv (1422m n.p.m.) znajduje się klasztor z XII w. Budowlę tę rozbudowano w XIV w., a ostatnia renowacja po dużym pożarze miała miejsce kilka lat temu. Wcześniej zamieszkiwany nawet przez setkę mnichów, przez pewien czas opuszczony, aby znowu rozkwitąć dla 9 mnichów. Z tego co udało mi się dowiedzieć dziś klasztor jest zamieszkany przez ostatnich z mnichów, którzy ugoszczą każdego wędrowca w cichych i skromnych progach.

Najcenniejszymi skarbami, które ostały się w progach tej wiekowej konstrukcji są bizantyjskie freski z XV w. zachowane w dobrym stanie.
Natomiast legenda głosi, że w murach klasztornych mnisi zamurowywali swoje bogactwa przed najeżdżającymi ich kraj Turkami, za co zostali zamordowani i pochowani w jednej ze skrzyń ulokowanych w starych komnatach. Aby tego było mało jest dość prawdopodobne, że sama armia Imperium Osmańskiego zamurowała swoje zgrabione skarby również  w tych samych ścianach.

 

 

Bitola

 

Znalezione obrazy dla zapytania bitola

 

O tym mieście słyszałem różne sprzeczne informacje, którymi się podzielę w wami ale najpierw zacznę od faktów.

Drugie co do wielkości miasto w Macedonii, ulokowane na obu brzegach rzeki z populacją liczącą sobie ponad 120 tys. mieszkańców. Od VI w p.n.e. kiedy to miasto zostało założone przez Filipa II Macedońskiego po dziś dzień stanowi duży ośrodek administracyjny, kulturalny, przemysłowy, polityczny i edukacyjny największy w tym regionie.

Największą atrakcją miasta jest Muzeum Miejskie, w którym poświecono jedno pomieszczenie dla Kemala Ataturka - wielkiego bohatera tureckiego. Uznawany jest On za założycie lub jak kto woli reformatora współczesnej Turcji. Dlaczego w tym miejscu? Okazuje się, że Ataturk uczył się w tym mieście.

2 kilometry od miasta znajdują się bardzo duże wykopaliska archeologiczne Heraclea Lyncestis .

W centrum miasta  zachowało się ponad 500 budynków z XIX w. po Imperium Osmańskim . Na koniec warto wspomnieć, że przez wiele lat Bitola była jednym z dwóch największych miast tego imperium na kontynencie Europejskim, przez co liczne meczety  nie są rzadkością.

 

Od paru znajomych Macedończyków słyszałem, że skoro widziałem Skopje i Ochryd to kolejne na mojej liście powinno znaleźć się miasto Bitola. Ponoć miasto słynie z licznych atrakcji turystycznych i spokojnego tempa życia mieszkańców.

Natomiast od osób, które odwiedziły ten kraj w celu odbycia praktyki i wylądowali w tym mieście na dłuższą chwilę usłyszałem, że nic tam nie ma, po za ciszą i dobijającym spokojem.

 

Jak jest naprawdę? Odpowiedź na to pytanie postaram się znaleźć podczas kolejnej wyprawy w tę część Bałkan.

 

Pierwszy post z tej serii, który warto przeczytać nim przejdziesz do poszczególnych przygód znajduje się poniżej. Tłumaczę w nim dlaczego taki nietypowy format tych wpisów, podkreślenia itp.

Wprowadzenie znajdziesz TUTAJ.

Komentarze

Podobało się?