Macedonia wprowadzenie do serii postów

Przedmowa do serii postów Przewodnik - Pamiętnik z Macedonii.

Macedonia wprowadzenie do serii postów

Bardzo się cieszę, że jesteś chętny poświęcić chwilę swojego wolnego czasu aby zapoznać się z przygodami i ciekawostkami, którymi dzielę się z Tobą w tej książce  (serii postów). Mam nadzieję, że ta oryginalna forma książki (ponieważ posty stanowią jej poszczególne rozdziały), której napisania zajęło mi ponad 4 lata - na praktyce byłem w 2012 r. - będzie dla Ciebie czymś interesującym i rozbudzi Twoją ciekawość.

 

Przy pisaniu tego przewodnika, który udostępnię Ci do pobrania za kilka tygodni na tej stronie, przywiązałem dużą uwagę do wygody korzystania z niego podczas podróżowania po tym niezwykłego kraju jakim jest Macedonia. Dlatego poza opowiadaniami i ciekawostkami znajdziesz w niej bardzo dużo praktycznych podpowiedzi zwanymi ściągami m.in. językowych.

 

Na początku chciałbym Cię poinformować, że informacje zawarte w tej książce pochodzą po części z materiałów promocyjnych danych miejscowości, częściowo ze stron rządowych. Jednak większość informacji to zapiski rozmów z lokalnymi mieszkańcami. Nie zależało mi bowiem na napisaniu rzetelnego przewodnika z encyklopedycznymi informacjami, dlatego postanowiłem napisać luźny i praktyczny przewodnik, zawierający informacje od osób zainteresowanych swoim krajem czy miastem. Chciałem pokazać miejsca takimi jakie je dostrzegłem i takimi jakimi widzą je osoby mieszkające w nich przez całe życie. Mam nadzieję, że luźne informacje pochodzące od zwykłych mieszkańców będą łatwiejsze w przyswajaniu niż szczegółowe notki od uczonych, które można znaleźć we wszystkich encyklopediach.

 

Posty (jak i również książka) podzielone są na kilka części:
Pamiętnik - to moje opowiadanie - historia 23 letniego faceta, który wyjechał samotnie na 7 tygodniową praktykę w obcym nikomu nie znanym kraju. Opowiadane o próbie odnalezienia się w nowym otoczeniu, międzynarodowym towarzystwie i początkach wielkiej miłości do przygód, podróży i autostopu.
Ciekawostki - wyrównane do prawej strony - informacje na konkretny temat, Są one kierowane przede wszystkim do osób, które są ciekawe świata, ciekawe Macedonii ale nie bardzo interesują ich moje losy.
Komentarze - oddzielone od reszty tekstu pionową linią, zapisane kolorem szarym, numerowane - Są to moje dopiski do książki, umieszczone po 4 latach. Można w nich znaleźć dodatkowe informacje na ten sam temat dotyczące innych krajów (które później odwiedziłem) albo komentarze, które chciałem zamieścić dodatkowo.

 

Wielokrotnie w postach przewiną się dwie nazwy:

 

IAESTE

Rozwinięcie tego akronimu brzmi następująco: The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience.
W wolnym tłumaczeniu jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca studentów uczelni technicznych w celu umożliwienia im odbycia praktycznych, technicznych płatnych praktyk zawodowych na terenie całego świata.

IAESTE wraz z ASICS (organizacja studencka zrzeszająca studentów uniwersytetów) zostało założone w 1948 roku w londyńskim Imperial College, w celu integracji i promowania międzynarodowego zrozumienia po II wojnie światowej.

Bardzo zależy mi na tym, aby czytelnicy dowiedzieli się o tej wyjątkowej organizacji, ponieważ uważam, że zawdzięczam jej o wiele więcej niż samym studiom. To właśnie dzięki umiejętnościom zdobytym przy pracy nad projektami,  zdecydowałem się na otwarcie własnej firmy. To dzięki przedstawicielom firm, z którymi współpracowałem zdecydowałem się pójść na studia magisterskie i dostałem każdą dotychczasową pracę. To też dzięki członkom tej organizacji z całego świata miałem i nadal mam możliwość odwiedzenia niemalże każdego kraju na świecie, spotkania się z obcą osobą i spędzenia z nią czasu jak z kimś kogo znam od lat. Gdzie się nie ruszę, mam kogoś kto mnie przenocuje i oprowadzi po danym mieście. To właśnie dzięki tej organizacji założyłem pierwszą redakcje gazetki uczelnianej (https://www.facebook.com/Kserowka/), zorganizowałem międzynarodowy zjazd studentów na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej (http://iaeste.polsl.pl/AdventureWeekend2011/index.php) i oczywiście wyjechałem na praktykę do Macedonii.

Warto odwiedzić stronę https://www.iaeste.pl/aby dowiedzieć się więcej.

Dodatkowo zamieszczam link do blogów moich kolegów z IAESTE w których opowiadają o swoich praktykach:

Również o Macedoni http://polakwskopje.blogspot.com/?view=flipcard

About UK http://martawuk.blogspot.co.uk/   :)

Daleki wschód czyli Japonia http://slavgoestojapan.blogspot.jp/

Na koniec Hong Kongu http://hongkong-iaeste.blogspot.com/

 

 

 

CouchSurfing

Moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych idei internetowych w historii. Założony w 2002 roku, portal umożliwiający znalezienie lub zaoferowanie darmowego łóżka („couch” – to z ang. kanapa) i towarzystwa w każdym kraju na świecie. Uważam ten portal jako alternatywę w stosunku do IAESTE już dla „nie-studentów”, którzy chcą poznawać ludzi na świecie i odkrywać niezwykłe miejsca obcując z lokalną ludnością. Poza wyjazdami i nocowaniem, członkowie CS spotykają się w większych miastach w celu podszlifowania języka angielskiego, aby poznać obce kultury nie opuszczając miasta i pokazać podróżnikom swój „kawałek” świata.

 

Lokalizacja Macedonii na mapce krajów bałkańskich oraz oficjalna, aktualna flaga kraju.

 

Wstępne informacje o kraju

Nazwa:      Republika Macedonii,
Stolica:   Skopje, (dawniej pisownia Skopie)
Powierzchnia:    25 713 km², 145 miejsce na świecie (Polska 312,679 km2 i  miejsce 69[1]),
Długość linii granicznej 748km (Polska 3511 km)
Populacja 2,069,162 (Polska 38,483,957, Województwo Śląskie 4.517 mln )
Waluta: Denar Macedoński MKD (100 PLN = 1461 MKD Stan na październik 2016)
Ustrój: Demokracja parlamentarna
Patron kraju: Klement z Ohrid - twórca Cyrylicy
Strefa czasowa: UTC +1, latem UTC +2 (tak samo jak Polska)
Powstanie: Pierwsze wzmianki o narodzę Macedońskim pochodzą z 5 w. p.n.e. ( o Polskim, a dokładnie Polanach dopiero z X w.n.e.),
Grupy etniczne zamieszkujące kraj (w nawiasie dane dotyczące Polski):
64.2% Macedończycy (·  93.52% Polacy)
25.2% Albańczycy (·  1.09% Ślązacy)
3.9% Turcy (·  0.28% Niemcy)
2.7% Romowie (nieliczne pozostałe)
1.8% Serbowie
2.2% pozostałe

 


[1] Umieszczam informacje o Polce aby móc sobie zobrazować w/w dane. Suche liczby niewiele mówią, ale gdy możemy je porównać z czymś co znamy zyskują zupełnie inny wymiar. Czy 1 milion mieszkańców to dużo? Jak na polskie standardy to duże miasto, w porównaniu w Azji to małe miasteczko.

 

 

Kalendarz świąt

Przed odwiedzeniem każdego kraju warto przejrzeć kalendarz świąt lokalnych, aby uniknąć problemów lub aby móc zobaczyć jeszcze więcej ciekawych atrakcji podczas pobytu. Część wymienionych świąt to dni wolne od pracy dla wszystkich pracowników, lecz czasem tylko dla przedstawicieli jednej z religii. Warto przed wyjazdem upewnić się czy owe święto nie przysporzy w danym terminie jakichkolwiek utrudnień. Część nazw musiałem spolszczyć podczas tłumaczenia. Najważniejsze święta Macedonii to:

1 stycznia            - Nowy Rok
7 stycznia            - Boże Narodzenie – tylko Ortodoksi
1 maja                  - Święto Pracy
24 maja                - Dzień św. Cyryla i Metodego
2 sierpnia           - Dzień Powstania Narodowego (przeciwko Turkom) i  Dzień Republiki (1944 utworzono Republikę Macedońską)
8 września          - Macedoński Dzień Niepodległości
11 października- Dzień Rewolucji
23 października- Dzień utworzenia Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej
1 listopada         - Wszystkich Świętych – Katolicy i Protestanci
8 grudnia            - Dzień Św. Klementa patrona miasta Ohrid i całego kraju
25 grudnia          - Boże Narodzenie – Katolicy i Protestanci

 

Święta ruchome:
Ramadan Bajram – muzułmański dzień zakończenia postu
Kwiecień / Maj – Dobry Piątek, Wielkanocną Niedzielą i Wielkanocnym Poniedziałkiem
Wrzesień - Jom Kipur – święto żydowskie

Ponadto dni mniejszości narodowych:

8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Roma
23 maja – Narodowy Dzień Armenii
28 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Bośniaka
22 listopada – Dzień Alfabetu Albańskiego
21 grudnia ­– Dzień Edukacji języka tureckiego

Komentarze

Podobało się?