1# Koszulka z symbolami

Praktyczne wyposażenie czy przereklamowany gadżet???

1# Koszulka z symbolami

Koszulka z symbolami, czyli  jak ją zaprojektować aby naprawdę się sprawdziła w podróży.

T-shirty i bluzy z nadrukowanymi symbolami stały się od jakiś dwóch lat bardzo popularne wśród osób podróżujących na krańce świata. Sam przygotowałem taką dla siebie przed wyjazdem do Azji. Czy korzystałem z niej, do czego się naprawdę nadała i dlaczego symbole to nie strzał w 10 opowiem Ci poniżej.

 

Dobrze wiedzieć

Na początek kilka ciekawostek:

 • Pierwsze odnalezione symbole zapisane przez człowieka pochodzą z terenów Mezopotamii i liczą sobie ponad 5 tys. lat. Początkowo piktogramy - symbole graficzne odzwierciedlające rzeczywiste obiekty - służyły do rejestrowania transakcji handlowych. Wynalazek ten przeszedł do historii pismo klinowe wynalezione przez Sumerów.
 • Przed zaprojektowaniem własnej koszulki warto pograć z znajomymi w grę planszową "Koncept". Polega ona na przedstawieniu wyłącznie za pomocą symboli wylosowanych haseł. Fajnie rozwija kreatywność i może stanowić przedsmak tego co będzie nas czekać w trasie.

 

Symbole, które zaprojektowałem przed podróżą.

 

A tak ta koszulka prezentowała się na żywym obiekcie 15 min przez wyjazdem do Azji.

Jak to się dzisiaj robi? 

Pierwszy raz jak usłyszałem o czymś takim pomyślałem sobie, że to genialne i że muszę czym prędzej taką sobie kupić.

Dopiero przed wyjazdem do Azji uświadomiłem sobie, że te projekty które są dostępne w sprzedaży nie spełniają moich oczekiwań w 100% dlatego stworzyłem swój. Zrobiłem sobie listę słówek, które potrzebuję, poszperałem po darmowych bazach symboli i połączyłem je w jeden projekt za pomocą darmowego edytora graficznego jakim jest Gimp. Następnie wybrałem koszulkę i zamówiłem nadruk. Chwila roboty i gotowe.

Dziś nie ma problemu z nadrukami. W centrach handlowych można sobie nadrukować co sobie wymyślimy w 15 min za 20zł. Czemu by z tego nie skorzystać?

 

 

 

 

 

Dlaczego jest to zbędny gadżet?

Koszulki z symbolami tak samo jak każda rzecz na świecie posiadają pewne wady i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych.

Wady:

 • Będąc dłuższy czas za granicą, chodząc cały czas w takiej koszulce będziemy rozpoznawalni - czytaj wyczuwalni - na kilometr. Niestety koszulki dość szybko się brudzą i warto było by je codziennie przepłukać. Przez co już po tygodniu nie wyglądają najlepiej. Biały kolor nie bardzo się tutaj sprawdzi. Można oczywiście przygotować sobie 3 takie koszulki i każdą w innym kolorze. Można ale czy chcecie chodzić cały czas w czymś takim samym? W tropikach lepiej sprawdzi się rozpinana koszulka niż t-shirt.
 • Bawełna jest do bani w ciepłym klimacie. Jeśli podróżujecie do ciepłych krajów nie bierzcie z sobą niczego bawełnianego. Niestety właściwie wszystkie standardowe koszulki pod nadruki są bawełniane.
 • Koszulka taka służy tylko do uzyskiwania bardzo precyzyjnych i krótkich odpowiedzi. Raczej nie podyskutujemy z "tubylcami" o atrakcjach regionu czy lokalnych specjałach.
 • Podczas 3 tygodni spędzonych w Azji ani razu nie korzystałem z tych symboli - to nie znaczy, że koszulka się nie sprawdziła, ale o tym za chwilę. Jeśli byłem gdzieś po za dużymi miastami to los chciał, że albo angielski wystarczył, a jeśli nie to akurat koszulka leżała gdzieś na dnie plecaka - mój błąd. Jeśli miałem ją na sobie to zawsze wszyscy w około znali angielski.
 • Jadąc z kimś na stopa, nie za bardzo masz możliwość komunikowania się z kierowcą poprzez te symbole.

 

Zalety:

 • Jeśli przeniesiemy symbole z koszulki na kartkę papieru, którą będziemy trzymać w kieszeni rozwiążemy większość problemów wyżej wymienionych. Dobrze taką kartkę za laminować albo trzymać w koszulce i zakleić.
 • Symbole w pewnych sytuacjach mogą się okazać bardziej niezawodne, - nie potrzebują zasilania - szybsze i tym samym skuteczniejsze w komunikacji niż Google Translator.
 • Ja z nich nie miałem okazji skorzystać, ale przyznaję, że idea jest genialna i warta promowania. Na pewno lepiej mieć przy sobie symbole niż nie.

 

Symbole, które mogą się przydać w trasie

Symbole, które umieściłem na moje koszulce widzicie na ilustracji na górze strony. Moim zdaniem najistotniejsze z nich to:

 • WC
 • restauracja / fast food
 • szpital
 • bankomat
 • internet
 • nocleg
 • kantor
 • łagodne/ średnie / pikantne
 • woda pitna
 • pociąg
 • lotnisko
 • autobus
 • rozbicie namiotu

Co naprawdę sprawdza się na koszulce

Teraz przejdźmy do sedna tematu. Koszulka, którą widzicie na zdjęciach z symbolami naprawdę sprawdziła się w trasie. Była ona bardzo pomocna ale nie przez same symbole ale kilka innych rzeczy, które na niej umieściłem. Są to:

 • Imię !!! Zawsze umieszczaj na takiej koszulce swoje imię. Najlepiej w wersji międzynarodowej, które będą potrafili wymówić ludzie z wszystkich stron świata. Zawsze jest miło gdy ktoś zwraca się do Ciebie po imieniu. Czyż nie? Jasne, że tak. A gdy robi to nowo poznany w hostelu współlokator Azjata jest jeszcze milej. Nigdy nie zapamiętasz imion wszystkich osób poznanych na wycieczce czy imprezie, ale dzięki takiej koszulce wszyscy zapamiętają Twoje. A to już połowa sukcesu :)
 • W międzynarodowym towarzystwie fajnie wrzucić na koszulkę kraj z którego pochodzisz. Zwykle kojarzysz swoich znajomych właśnie z narodowości, a dopiero później z imienia. Możesz ułatwić też to innym.
 • Kolejne grafiki, które mogą się przydać to jakieś symbole kojarzone z krajem z którego pochodzisz. Wrzuciłem na koszulkę tylko godło i kontury Polski. Ale następnym razem wrzuciłbym też lokalizacje Polski na mapie Europy ponieważ nasz kraj nie należy do najlepiej rozpoznawalnych marek na świecie. Tak naprawdę wszystko co wrzucisz na koszulkę i zaowocuje rozmowy z osobami poznanymi w trasie będzie strzałem w 10-tkę.
 • Na koniec jeszcze jeden symbol, o którym wcześniej nie pomyślałem, a może się przydać. Znak zapytania. Dobrze jest gdy Twój rozmówca ma pewność, że się go o coś pytasz, a nie informujesz :)

 

Podsumowanie

Jeśli wybierasz się w podróż do dalekich krajów gdzie znajomość języków obcych nie należy do powszechnych talentów korzystanie z symboli może okazać się jedynym rozwiązaniem. Warto by się zastanowić czy jednak lepiej wydrukować je na kartce papieru i trzymać ja w kieszeni niż na sobie. Koszulkę na pewno też warto dla siebie zaprojektować ale bardziej skoncentrować się na imieniu, kraju pochodzenia i kilku symbolach, które mogą stanowić fajny pretekst do rozpoczęcia rozmowy. Może wrzucić symbole swoich zainteresowań, pasji czy mapę ?

 

Gdy już przygotujesz koszulkę pomyśl o upominkach dla osób, które spotkasz na trasie. Więcej porad na ten temat znajdziesz w kolejnych postach.

Informacja o piśmie klinowym pochodzi z książki "1001 wynalazków, które zmieniły świat".

 

Wprowadzeni do tej kategorii postów znajdziesz TUTAJ.

Komentarze

Podobało się?