7. Ciesz się życiem

Spędzaj czas tak jak lubisz

7. Ciesz się życiem

Nie wyobrażam sobie bardziej oczywistej porady jak żyć szczęśliwie. Co trzeba robić ? Trzeba ....

 

Cieszyć się życiem

 

 

Jednak zbyt często o tym zapominamy.

 

Ciągła gonitwa za pieniądzem, nadużywanie słowa "muszę" zamiast "chcę" to zrobić.

 

Jeśli zaczynamy robi rzeczy, które lubimy nie dlatego, że mamy na nie ochotę, a dlatego że je sobie zaplanowaliśmy. Ponieważ tak wynika z naszego grafiki, to czy dalej sprawiają nam one przyjemność?

 

Czy droga do szczęścia to między innymi, robienie tego na co ma się aktualnie ochotę?

 

Czy zastanawiałeś się choć przez chwilę czy musisz pracować?

 

Pewnie bez zawahania odpowiedziałeś, że tak. Ale czy na pełnym etacie? Może na dwóch? I dodatkowe projekty? Musisz pracować tyle godzin ile pracujesz? Nie byłbym tego aż tak pewny.

 

Pomijając słynne zdanie Konfucjusza "Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu." warto zastanowić się czy nie da się inaczej żyć. Poznałem ludzi, którzy pracują 9 miesięcy w roku jako kierowcy tirów, a przez pozostałe 3 robią to co kochają. Podróżują, pływają po morzach, odpoczywają. 

Oczywiście nie jest to dla każdego ale może zamiast kupować nowy samochód czy telewizor zrezygnować z nadgodzin i spędzić więcej czasu z rodziną. Jeśli pracujesz na kontrakcie czy umowie o dzieło, może gdy będziesz pracował tylko 4 dni w tygodniu i zrezygnujesz z markowych ubrań znajdziesz więcej czasu na swoje hobby.

 

Pracują 32 godziny w tygodniu, albo tylko 20, czy czułbyś się bardziej szczęśliwy, mniej zestresowany. .... Pójdźmy na całość! Co byś robił w życiu gdybyś nie musiał w ogóle pracować? Jak byś spędzał każdy dzień swojego życia? Jakby wyglądało Twoje życie gdyby rząd wypłacał Ci płacę minimalną tylko za to, że żyjesz? Otrzymywałbyś tylko tyle, że starczyło by Ci na czynsz, wyżywienie i powiedzmy +500 zł w gratisie. Na co byś je wydał?

Poruszam tą myśl z dwóch powodów. Jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie swoje życie bez pracy (ale też bez nadmiaru gotówki) to łatwo przyjedzie Ci określenie co lubisz robić. Czy po początkowych zachwycie lenistwem z powodu nudy zaczniesz uprawiać jakiś sport, handlować, tworzyć coś, pisać, uczyć się, uczyć innych, pomagać innym.... Co zrobisz z swoim zaoszczędzonym czasem.

Z drugiej strony dzięki pralką, lodówką, zmywarką, windą, samochodom, krajalnicą do chleba czy mikrofalówką już mamy wiele godzin w tygodniu zaoszczędzonych w stosunku co do naszych rodziców i dziadków. Co z tym czasem robimy. - Właściwie nie ważne bo trochę odbiegłem od tematu.

Zastanów się teraz jak daleko Ci do tego wymyślonego w Twojej wyobraźni świecie. Może dużo bliżej niż myślisz ale tego nie doceniasz. Może ta pracą, którą masz to właściwie nie jest taka zła w porównaniu do codziennego, męczącego lenistwa? A może wygospodarować sobie trochę czasu aby bardziej z życia korzystać za rok czy dwa? Wystarczy zainwestować w siebie. Podnieść swoje kompetencje.

Jeśli za dwa lata zarobisz więcej to będziesz mógł mniej pracować i mieć więcej czasu dla rodziny czy samego siebie. Wymyślony świat może być bliżej niż myślisz.

 

PS: Drugi powód dla, którego warto wyobrazić sobie życie za rządowe wynagrodzenie dla każdego obywatela to ... To już się dziej. W kilku miastach na świcie (m.in w Kanadzie i Finlandii) testuje się nowy ład w społeczeństwie w którym ludzie cieszą się życiem, a roboty za nich pracują w fabrykach i generują krajowe PKB.

Więcej na temat dochodu gwarantowanego w przyszłości:
https://kulturaliberalna.pl/2017/01/24/dochod-gwarantowany-gospodarka-rynek-pracy/
http://forsal.pl/artykuly/1048472,dochod-gwarantowany-to-pulapka-dlaczego-nie-sprawdzi-sie-opinia.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/gwarantowany-dochod-podstawow-rozwiazaniem-problemow/kknqfbk

 


Jeśli chcesz pracować nad poziomem swojego szczęścia wydrukuj sobie TEN pierwszy arkusz i ustaw karteczki w widocznym miejscu. Jak to działa opisuję w wprowadzeniu.

Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

Tekst pochodzi z strony: http://dobrewiadomosci.net.pl/1070-21-nawykow-szczesliwych-ludzi/

Oprawa graficzna to moje arcydzieło ;)

Komentarze

Podobało się?