4. Nie przestawaj się uczyć

bez względu na to, czy masz 20 czy 80 lat!

4. Nie przestawaj się uczyć

Jedna z podstawowych zasad szczęśliwego życia głosi:

Nie przestawaj się uczyć

bo to jedyny sposób na pozostanie młodym na dłużej

 

 

Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym.

"Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young. The greatest thing in life is to keep your mind young." (ang.)

- Henry Ford

Jedną z naukowych teorii, którą miałem okazje w pracy sprawdzić, jest ta głosząca, że człowiek jest w stanie uczyć nowych rzeczy w każdym wieku. Że w starszym wieku mózg wcale nie pracuje wolniej, a jedynie ma większe zbiory doświadczeń do przeszukania.

To wszystko prawda.

Przeszkoliłem setki osób w każdym wieku. Od uczniów techników do osób będących na emeryturze. To co najbardziej zaskakujące dało się zauważyć, to fakt,że niektóre osoby 60+ uczyły się szybciej niż 17+.

Zawsze osoby, które uczyły się szybciej były pozytywniej nastawione do świata. Często dbały o zdrowie. Zwykle było o czym z nimi pogadać, niezależnie od wieku.

 

Mózg jak każdy nieużywany organ zanika, starzeje się, umiera. Jeśli z powodu kontuzji przestajesz uprawiać sport np. podnosić ciężary to po odzyskaniu sprawności nie odzyskujesz pełni sił od razu. Twoje mięśnie się skurczyły, zanikły, bo nie były wykorzystywane pod gipsem.

Z mózgiem jest identycznie. Nie uczysz się nowych rzeczy, nie czytasz, nie uprawiasz nowych sportów, nie odwiedzasz nowych miejsc, nie rozwijasz go poprzez nowe bodźce to go cofasz w rozwoju. Bez wyzwań nasz intelekt zanika!

Tym samym za problemy umysłowe w podeszłym wieku w mniejszym stopniu odpowiada sam wiek człowieka, a w większym jego "stagnacja intelektualna". Należy to powtórzyć.

 

Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat.

- Henry Ford

 


Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

Tekst pochodzi z strony: http://dobrewiadomosci.net.pl/1070-21-nawykow-szczesliwych-ludzi/

Oprawa graficzna to moje arcydzieło ;)

Komentarze

Podobało się?