3# Przydatne aplikacje cz.2

Czyli jak w pełni wykorzystać telefon w trasie

3# Przydatne aplikacje cz.2

TripAdvisor – informator turystyczny – darmowy

Aplikacja rozpoznawalna na całym świecie ale moim zdaniem mająca już swoje najlepsze czasy za sobą. TripAdvisor jest projektem zbierającym informacje turystyczne i rekomendacje wstawiane przez użytkowników. Jeśli podróżujesz do miejsc o których nic nie wiesz to znajdziesz w niej informacje co warto zobaczyć w okolicy, gdzie jeść i gdzie nocować. Dodatkowo przeczytasz czasem setki komentarzy czy dane miejsca warto odwiedzić czy to strata czasu. Do niedawna aplikacja służyła jako największy internetowy zbiór atrakcji i rekomendacji, dziś niestety w niektórych bardziej turystycznych miejscach służy do promowania prywatnych biznesów. Pomimo wszystko, warto ją zainstalować jeśli mamy dostęp do Internetu w odwiedzanym miejscu.

 

Facebook Lite – social media – darmowa

Jeśli w podróży chcesz czasem dowiedzieć się co słuchać u znajomych lub wręcz przeciwnie pokazać światu co słychać u ciebie to Facebook sprawdzi się dobrze. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się jego młodszy, mniejszy brat. Wersja aplikacji Lite jest uboższa o kilka opcji, umożliwia wrzucanie tylko kilku zdjęć, nie umożliwia wrzucania filmów. Ale zajmuje znacznie mniej miejsca, zużywa mniej mocy obliczeniowej procesora i posiada wbudowany komunikator. Bardzo wiele osób narzeka że pełna aplikacja Facebook i Maseengeer zużywają bardzo dużo energii, miejsca i ciągle się odzywają. Wersja Lite jest lekarstwem na te wszystkie bolączki.

 

iPolak – informacyjna z Ministerstwa Spraw Zewnętrznych – darmowa

Aplikacja udostępniająca wszystkie informacje o których trzeba pamiętać wybierając się za granice (informacje wizowe, dla kierowców, przepisy prawne, adresy telefony placówek Polskich za granicą i wiele więcej) oraz wyświetlająca aktualne komunikaty MSZ.

 

Trivago, Hostelworld, Booking.com – zakwaterowanie – darmowe

Co dwie głowy to nie jedna, co trzy aplikacje to jeszcze więcej ofert noclegów. Każda z tych aplikacji posiada pewne wady i zalety. Dla mniej popularnych miejsowośći każda z nich może posiadać inną bazę noclegową. W podróży dobrze sprawdzać za każdym razem przynajmniej dwie z nich aby uzyskać jak najlepszą cenę, rzetelną ocenę i wygodną lokalizację.

 

KAYAK – planowanie podróży – darmowa

Aplikacja dla tych co lubią mieć porządek w „papierach” podczas planowania podróży. Umożliwia wygodne planowanie wycieczek, sprawdzanie aktualnych statusów lotów, wyświetla plany lotnisk i umożliwia rezerwowanie noclegów, samochodów i lotów.

 

Google Translator – tłumacz – darmowa

Czym jest Google translator nie muszę tłumaczyć. Sama aplikacja jest jego rozbudowaną przenośną wersją. To o czym warto wspomnieć to jego praktyczne podróżnicze funkcje. Google Translator można używać w trybie offline, pod warunkiem, że wcześniej pobraliśmy sobie obydwa języki (z którego tłumaczymy i na który).

Dodatkową funkcją z której miałem okazję korzystać jeżdżąc autostopem po Wietnamie to zapisywanie mowy na tekst, tłumaczenie go (i ewentualnie czytanie). Nie działa to jeszcze dobrze ale dla kierowców wystarczało (zwykle). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę , że aplikacja ta najpierw tłumaczy język obcy (np. hiszpański) na angielski a później angielski na polski. Dlatego jeśli chcemy porozmawiać z kimś, kto nie zna angielskiego (a my znamy) najlepiej tłumaczyć drugi język na angielski i angielski na tamten język nie korzystając z polskiego.
Warto wspomnieć też o możliwości tłumaczenia tekstów z zdjęć (np. opakowań produktów w sklepach) , choć osobiście z tej funkcji nigdy nie korzystałem.

 

Keep Google – notatnik – darmowa

Prostota i praktyczne zastosowanie. Najczęściej wykorzystywana aplikacja z mojego telefonu. Idealnie nadaje się do tworzenie list (zakupów, co zrobić, co zobaczyć), przechowywania notatek, rysunków odręcznych i wielu innych rzeczy w bardzo wygodnej, prostej i atrakcyjnej formie.

 

Aplikacje bankowe – w zależności od potrzeba – ale zawsze przynajmniej dwie

Dziś każdy bank udostępnia już darmowe (lepiej lub gorzej dopracowane) aplikacje bankowości mobilnej. Dla większości z nas nie da się oddzielić wyjazdu od kwestii finansowych bo podczas podróży cały czas wydajemy pewne kwoty lub musimy wykonywać jakieś transakcje. Dlatego bardzo ważne aby w podróży nie mieć niemiłych niespodzianek. Koniecznie przed je rozpoczęciem - jeszcze w kraju - należy wypróbować aplikacje mobilne. Sprawdzić czy transakcje wymagają potwierdzenia sms - za granicą może być z tym problem, szczególnie gdy zmienimy kartę sim na lokalną- , czy nie mają ograniczeń lokalizacyjnych itp. Dlaczego aż dwie? Uważam, że dostęp do swoich pieniędzy zawsze powinniśmy mieć zagwarantowany niezależnie gdzie się znajdujemy i co niemiłego się wydarzyło. Dlatego warto też otworzyć dwa konta w bankach, wyrobić dwie karty - jedną mieć schowaną-  i podzielić finanse przeznaczone na podróż na przynajmniej dwa rachunki. Często się zdarza, że na bankomatach w miejscowościach wakacyjnych przestępcy montują czytniki kart i sprawnie czyszczą konta swoich ofiar beztrosko cieszących się z swojego urlopu.

Krótka notka od autora:

Ja osobiście nie wyobrażam sobie korzystania z klasycznej bankowości wiążącej się z wizytami w oddziale i prowizjami. W Polsce korzystam z płatności bezgotówkowych - zwykle zbliżeniowych) -i często za granica również. Nie wiążą się one z dodatkowymi opłatami - ewentualnie tylko za przewalutowanie, choć zdarzają się promocje wakacyjne tak jak w ING w wakacje 2017. Niestety w krajach z bardziej „zacofanym” systemem bankowości - Polska jest w światowej czołówce najbardziej zaawansowanych systemów bankowości - trzeba wyciągać gotówkę z bankomatów. Ma to oczywiście swoje zalety - łatwiej pilnować ile się wydaje - ale i wady  - w Azji czasem wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami wewnętrznych systemów bankowych, np w Bangkoku nawet 20 zł za każdorazową wypłatę.

Dobrze mieć dwie karty płatnicze w dwóch różnych systemach jak np. Visa i Maestro ponieważ zdarzają się wybredne bankomaty nieakceptujące poszczególnych z nich.

 

YouTube offline – rozrywka – darmowa

Dla wielu osób może wydawać się to zaskakująca pozycja. Jednak jeśli ktoś spędza w podróży dłuższy okres czasu, to tęskni za ojczystym językiem lub ulubionymi programami z Internetu. Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest nowość w aplikacji YouTube czyli właśnie pobieranie treści z portalu i zapisywanie ich w pamięci telefonu. Podczas wielogodzinnego lotu samolotem, jak również komunikacją miejską można się trochę zrelaksować i powrócić myślami do rozrywek dnia codziennego na własnym fotelu.

 

BlaBla Car – transport / towarzyska  – darmowa

Autostop w wersji soft. Aplikacja umożliwiająca znalezienie taniego transportu lub towarzysza podróży, który dorzuci nam się do kosztów paliwa. Tak naprawdę jest to aplikacja umożliwiająca poznanie bardzo interesujących otwartych osób i czasem nawiązanie nowych przyjaźni. Gdy zamykasz się na małej przestrzeni z totalnie obcą osobą często na kilka godzin zaczynasz rozmawiać o wszystkim. Rozmowa jest lepsza od kawy bo nie tylko pomaga nie zasnąć ale przede wszystkim  dostarcza wielu informacji, a czasem i rozrywki.

 

Bilkom (rozkład PKP)– transport  - darmowa

Nie ma wygodniejszego sposobu na sprawdzenie rozkładu jazdy  pociągów. Szybka i wygodna aplikacja.

 

Jakdojade.pl – transport miejski – darmowa

Najwygodniejsza, najobszerniejsza i najlepiej dopracowana aplikacja (i strona internetowa) umożliwiająca w trybie online na terenie wybranych polskich miast na wyznaczenie trasy  podróży komunikacją miejska.

 

Mapa turystyczna

Mało popularna jednak najlepiej dopracowana aplikacja umożliwiająca szczegółowe zaplanowanie i przeanalizowanie trasy wędrówki po Polskich górach. Umożliwia pobieranie tras do trybu offline, nagrywanie aktualnych tras za pomocą GPS i analizowanie tras pod względem przewyższeń, czasów przejść itp. Bardzo wygodna możliwość projektowania trasy poprzez klikanie na intersujące nas fragmenty szlaków turystycznych.

 

 

Na koniec coś z czego jeszcze nie korzystałem ale słyszałem wiele dobrego - revolut.com - Aplikacja bankowa z kartą płatniczą nie połączona z żadnym bankiem.

Znacie? Możecie coś o niej napisać?

 

Najpopularniejsza aplikacja turystyczna na świecie. Jak żadna inna wyciągnęła miliony osób z domów. (foto. Unspash.com)

 

Jeśli nie wiesz o co chodzi z tymi poradami to najprawdopodobniej nie przeczytałeś wprowadzenia do tej serii postów, które znajdziesz TUTAJ.

 

 

Komentarze

Podobało się?