3# Przydatne aplikacje cz.1

Czyli jak w pełni wykorzystać telefon w trasie

3# Przydatne aplikacje cz.1

Odkąd ktoś mądry wymyślił przenośny komputer, a później smartphone podróżowanie zmieniło się nie do poznania. Nigdy wcześniej zdobywanie informacji w podróży nie było aż tak łatwe. Niestety również nigdy wcześniej podróżowanie nie służyło w aż  takim dużym stopniu promowaniu swojej osoby w social mediach. Nigdy wcześniej nie można było przechowywać tylu wspomnień w jednym małym urządzeniu, które mamy zawsze przy sobie. Ale również nigdy wcześniej tyle ludzi nie odwracało się plecami do najpiękniejszych miejsc i budowli na naszej planecie. Dziś to turyści są na pierwszym planie, a cały świat staje się jedynie ciekawym tłem dla selfi.

Wady i zalety można wymieniać cały dzień. Ale po co ? Smartfon dzisiaj jest narzędziem jak każde inne. Prawidłowo wykorzystany może życie ułatwić i na tym chcę się skoncentrować w tym tekście. Poniżej wrzucam listę aplikacji, które osobiście mogę polecić, ponieważ przetestowałem je podczas swoich podróży.

 

WSKAZÓWKA: Podczas aktywnej wizyty w obcym kraju na dłużej niż 2 dni warto zastanowić się nad zakupieniem lokalnej karty SIM. Przy wizycie na tydzień gdy planujemy sporo się przemieszczać nie ma nawet po co się zastanawiać, trzeba iść i ją kupić. Z WiFi nie ma zwykle większych problemów gdy stacjonujemy w jednym miejscu. Co innego podczas podróży busikiem lub pociągiem gdy chcemy zarezerwować kolejny nocleg po nagle zmieniły nam się plany. Pewnego razu w środkowym Wietnamie gdy łapałem stopa pewien nauczyciel angielskiego zatrzymał dla mnie busika jadącego w moją stronę. Do miejscowości Phan Thiet dojechałem po ciemku. Kiedyś była to mała wioska rybacka i w dalszym ciągu nie wyglądała bezpiecznie po zmroku. Na szczęście zaoszczędziłem sobie wiele stresu tym, że podczas jazdy busikiem zarezerwowałem hotel przez aplikację i kierowca wysadził mnie prosto pod drzwiami.

 

MAPS.ME  - mapy offline – darmowe

Jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza, najbardziej rozpowszechniona i dopracowana aplikacja nawigacyjna dla pieszych w trybie offline na świecie. Kogo bym w podróży nie pytał, nie ważne skąd jest jeśli podróżuje dużo lub bardzo dużo to ją wykorzystuje.

Najważniejsze funkcjonalności:

- możliwość pobierania fragmentów map krajów, które planujemy odwiedzać dzięki czemu oszczędzamy pamięć telefonu,

- pinezki – najlepsze narzędzie aby zaznaczać na mapie - podczas planowania - miejsca ciekawe, które chcemy odwiedzić oraz miejsca na które trafiliśmy przypadkiem podczas podróży, a które warto zapamiętać. Jeśli ktoś sypia u hostów poprzez Couchsurfing pinezki będą niezastąpione podczas samotnych nocnych powrotów na „kanapę”. Pinezki mogą posiadać różne kolory (nocleg, atrakcja, ważne miejsce, ciekawe miejsce itp.) oraz zawierać rozbudowane opisy. Można je też eksportować i tym samym dzielić się nimi z przyjaciółmi.

- sprawne, bardzo dokładne wyznaczanie tras pieszych i samochodowych w trybie offline oraz dopracowana nawigacja.

WSKAZÓWKA!!!
- koniecznie do MapsMe lub (i) Google Map offlie na spokojnie w domu odnaleźć lokalizacje hostów i dodać pinezkę lub znacznik z ich położeniem. Można w ten sposób zaoszczędzić sobie wiele stresu i usprawnić wyprawę.

 

 

Google Maps – nawigacja – darmowe

Nie wszyscy wiedzą, że mapy Googla można pobrać na telefon. I wykorzystywać bez dostępu do Internetu. Niestety ważą one sporo i nie posiadają pełnych funkcjonalności jak te w trybie online.

Warto wiedzieć:

- Google Maps jest moim zdaniem najlepszą aplikacją nawigacyjną w trybie online. Jak mało która wygodnie prowadzi kierowców, posiada aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskich, wskazuje optymalne trasy rowerowe i piesze. Niestety w trybie offline działają naprawdę dobrze tylko trasy drogowe dla kierowców.

- Stanowi dobre uzupełnieni dla MAPS.me jeśli chodzi o zaznaczone atrakcje, budynki i ukształtowanie terenu w trybie offline.

- Ma nieporównywalnie większą bazę firm, adresów dzięki czemu może służyć jako pomoc w wyznaczaniu punktu docelowego w wcześniej wspomnianej aplikacji. 

 

 

WhatsApp – komunikator – prawie darmowe

Najpowszechniejszy komunikator internetowy na świecie. Jego główną zaleta jest przypisanie numeru telefonu do konta dzięki czemu nie trzeba pamiętać dwóch numerów. Ta zaleta może wydawać się błaha do czasu pojawienia się sytuacji nieplanowanych. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu za granicą np. w Wietnamie, a musimy skontaktować się z naszym hostem lub przyjacielem nie posiadając do niego numeru to możemy poprosić lokalną osobę aby zadzwonił pod numer z konta WhatsApp. W ponad 90% sytuacji dodzwonimy się do tej osoby do której chcemy. Aplikacja jest prawie darmowa ponieważ pierwszy rok użytkowania nie wiąże się z żadnymi opłatami natomiast kolejne w wysokości ok 2 zł.

 

 

Hangouts – komunikator – darmowe

Mój ulubiony komunikator. Rewelacyjnie sprawdza się do przekazywania informacji tekstowych ale przede wszystkim nawet przy słabym Internecie do transmisji głosowych i wideo. Każdy kto posiada konto na gmailu może w pełni cieszyć się korzyści jakie ten komunikator oferuje na smartphonie, tablecie lub PC.

 

 

CouchSurfing – poznawanie nowych osób – darmowe

Aplikacja ułatwiające w podróży korzystanie w dużego serwisu internetowego CouchSurfing.com. Strona ta została stworzona aby ułatwić odnajdywanie ciekawych osób w miejscach do których zmierzamy. Głównym założeniem jest udostępnianie kanapy (Couch) osobą które podróżują (surfer) i chcą lepiej poznać miejsca, kulturę ludzi oraz kuchnię regionów odwiedzanych.

Jeśli masz wolne łóżko i możesz kogoś za darmo przenocować to możesz wrzucić taką informację na stronę. Jeśli podróżujesz i szukasz nowych kontaktów i łóżka to możesz o to poprosić na stronie. Jeśli nie masz łózka ale masz czas i chęci aby komuś pokazać swoją okolicę, wyskoczyć z kimś na miasto lub po za nie to możesz też wrzucić taką informację na stronę.

Jeśli podróżujesz to masz dwie możliwości szukania noclegu. Pierwsza polega na szukaniu hostów i wysyłaniu do nich zapytań w prywatnych wiadomościach. Druga, na wrzucaniu do sieci informacji gdzie kiedy będziesz i czekaniu, aż to ktoś do Ciebie napisze i zaproponuje przenocowanie.

WAŻNE – CouchSurfing to nie serwer darmowego nocowania, to narzędzie dla osób, które chcą poznawać nowe osoby, odkrywać nowe miejsca i kultury. Osoby dające nocleg tak samo jak te podróżujące zwykle oczekują, że pewien czas spędzi się z ta drugą stroną podczas rozmów, spacerów lub wspólnych posiłków.

 

 

Kolejne aplikacje już za miesiąc.

Jeśli nie wiesz o co chodzi z tymi poradami to najprawdopodobniej nie przeczytałeś wprowadzenia do tej serii postów, które znajdziesz TUTAJ.

 

Dzięki lub przez telefonu już nic nie będzie takie jak kiedyś. (foto. unsplash.com)

 

Komentarze

Podobało się?