22. Bądź sobą

bo jesteś jedyny w swoim rodzaju - oryginalny.

22. Bądź sobą

Jedna z podstawowych zasad szczęśliwego życia głosi:

 

Bądź sobą

 

 

Bądź sobą, bo jesteś niepowtarzalny. Nie graj kogoś innego, nie naśladuj, pielęgnuj to kim jesteś i żyj po swojemu bo w innym wypadku zatracisz to co masz najcenniejsze. Oryginalność i staniesz się bezwartościową podróbka. Wolisz belgijską czekoladę czy wyrób czekoladopodobny? Wolisz szwajcarski scyzoryk czy ten plastikowy z Kaczora Donalda (wiele lat zbierałem te gadżety).

Każdy z nas jest sumą swoich doświadczeń. Jesteśmy tym kim jesteśmy dzięki wszystkim osobą które w jakiś sposób na nas wpłynęły. Część z nich nas uczyła, oszukała, rozkochała, ucieszyła, zasmuciła, wykorzystała lub zmotywowała ale co najważniejsze odbiła swój ślad w nas samych. Tak samo rzeczy materialne nas kształtują , miejsca które odwiedziliśmy, przeczytane książki, obejrzane filmy to wszystko co nas zaskoczyło, zainteresowało i rozweseliło. Ponadto natura już na samym początku dała nam pewne talenty, predyspozycje, rozróżniła nas wszystkich. Dzięki tej różnorodności i współpracy udało nam się przetrwać tyle tysiącleci.

 

Możesz to czego nie mogą inni

Tylko będąc sobą możesz wymyślić coś naprawdę niepowtarzalnego, bo tak jak Ty to już nikt inny nie postrzega rzeczywistości. Nie ma drugiej osoby, która zdobyła w życiu takie samo doświadczenie! Rozmawiaj z całkowicie obcymi osobami spotkanymi na ulicy, a przekonasz się, że pomimo iż żyjemy w jednym mieście postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość całkowicie inaczej.  Najbardziej kreatywne pomysły są generowane podczas burzy mózgów kompletnie różnych osób. Bo każda z nich postrzega pomysły innych w swój oryginalny sposób. Bądź sobą i twórz, działaj, żyj po swojemu.

 

Szczęście i miłość w warzywniaku

Jeżeli poszukujesz swojej drugiej połówki to już na pewno nie powinieneś grać kogoś innego. Trzymając się tej metafory... Jeżeli jesteś np. połówką jabłka to czy udając ananas odnajdziesz swoją dobrze dopasowaną drugą połówkę ? Jeżeli jesteś połówką marchewki, buraka czy selera to z założenia szukasz kogoś  kto będzie do Ciebie pasował, a nie kogoś kto też odgrywa teraz rolę pomidora, a jest bananem. Mam nadzieję, że te metafory z warzywniaka podziałały na Twoją wyobraźnie. Musisz być świadomym, że gdy już odnajdziesz osobę z którą chcesz być i zaczniesz dzielić z nią życie to w końcu zmęczy Cię granie kogoś innego. Lepiej uniknąć te wszystkie rozczarowania i kłótnie, które na pewno pojawią się z czasem i od początku pokazać kim się jest naprawdę. Jeżeli od początku nie chcesz pokazać kim jesteś to może sam siebie nie akceptujesz i od tego trzeba by zacząć? Chcesz udawać kogoś innego bo nie chcesz być sobą? Smutne. Może warto by nad tym popracować?

Pamiętaj, że nie ważne kogo Ty chcesz poznać. Ważne kto chce poznać Ciebie! Czy będąc kimś innym chciałbyś poznać osobę, którą jesteś teraz? Potrafiłbyś zainteresować samego siebie? 

 

Odnaleźć siebie, to klucz do szczęścia

Czy wiesz kim jesteś? Czy naprawdę wiesz co lubisz ? Do jakiego stopnia poznałeś siebie? Jak często grasz kogoś innego? Jak często dokonujesz wyborów pod presją społeczeństwa? Ile rzeczy robisz bo naprawdę chcesz je zrobić, a ile dla kogoś? Czy większą uwagę przykładasz do tego aby czuć się z sobą dobrze czy do swojego profilu na Instagramie, Tinderze czy FB? Poszedłeś na studia bo chciałeś czy dlatego, że znajomi poszli lub rodzice posłali? Co chcesz w życiu osiągnąć? Gdzie zmierzasz? Jaki masz cel w życiu? Naprawdę lubisz to latte na mleko sojowym z dodatkiem syropu z bambusa czy jednak rozpuszczalną Tchibo? Zrobiłeś sobie tatuaż dla siebie czy aby dopasować się do swoich znajomych? Wolisz festiwal Openera niż Woodstock, a może samotny wypad w góry?

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad którymiś z tych pytań? Ile czasu zajęło Ci znalezienie odpowiedzi na nie? Czy uważasz, że możesz znaleźć szczęście w życiu nie szukając odpowiedzi (przynajmniej na niektóre z powyższych pytań i) na najważniejsze "kim tak naprawdę jesteś?". Jak często okłamujesz sam siebie?

 

Tylko gdy jesteśmy sami możemy być naprawdę sobą.

 

Jak często spędzasz czas samotnie? Jak często wtedy nie włączasz muzyki, nie czytasz głupot, a pozwalasz swojemu umysłowi zatracić się w swobodnym myśleniu? Ile czasu dajesz sobie na zadawanie ważnych pytań, na przemyślenia i jak często zaśmiecasz swój umysł bezwartościowymi treściami z social media.

Może by tak samotny czas w tramwaju, w korku, w górach, na rowerze podczas biegania spożytkować trochę lepiej i zwyczajnie pozwolić sobie na myślenie.

 

Samotność to brutalny nauczyciel

Będąc na studiach w ciągu kilku miesięcy dokonałem największych i najważniejszych zmian w swoim życiu. Odwróciłem wszystko o 180 stopni. Zmieniłem studia z dziennych na zaoczne, kierunek, poszedłem do pierwszej poważnej pracy i zakończyłem najdłuższy związek w życiu.  Dlaczego to zrobiłem ? Bo ciągle zadawałem sobie 3 pytania: "Kim jestem?", "Co naprawdę lubię robić?" oraz "Czego chcę od życia?" i nie potrafiłem na nie odpowiedzieć. Dlatego wyruszyłem na pierwszy zagraniczny autostop, aby poszukać na nie odpowiedzi. Spędziłem samotny tydzień na przemyśleniach. Gdy wróciłem miałem wrażenie, że jestem bardziej szczęśliwy niż kiedykolwiek wcześniej, bo odważyłem się odpowiedzieć sobie na pytania, które cały czas miałem  w głowie.

Od tamtego pamiętnego wypadu zacząłem też kultywować tradycję samotnego tygodniowego wypadu w góry przynajmniej raz na dwa lata. Bez muzyki, włączonego telefonu, internetu, tylko ja sam, czas, przygoda, namiot i góry. Samotność pozwala nam zadawać pytania, na które zwykle nie mamy czasu lub odwagi poszukać odpowiedzi. Są to również te same pytania na które w życiu najbardziej potrzebujemy znaleźć odpowiedzi.

 

Aby wybrać swoją drogę ...

... zawsze potrzebujemy sprawdzić przynajmniej kilka możliwości. Nie istnieje GPS dla twojego życia. Skąd wiesz, że to co aktualnie lubisz jest tym co sprawa Ci najwięcej frajdy jeśli nie próbujesz innych rzeczy? Skąd masz pewność, że z tą kobietą czy mężczyzną tworzysz idealny związek skoro do tej pory z nikim innym nie byłeś tak blisko. Chcesz do końca życia pracować w tym zawodzie choć to Twoja pierwsza praca? Nikt i nic Cię nie trzyma w danym miejscu ale pomimo to wolisz zostać tu tylko dlatego, że już tu jesteś?

 

BĄDŹ SOBĄ i nie oceniaj innych!  (Photo by Joel Muniz on Unsplash)

Na koniec krótkie podsumowanie

Moim zdaniem człowiek nie może zaznać pełni szczęścia jeśli:

  • większość rzeczy robi pod "czyjeś dyktando" lub pod wpływem innych, a nie dla siebie,
  • nigdy nie próbował odpowiedzieć sobie na pytania: kim jestem, co naprawdę lubię, jakie są moje priorytety w życiu,
  • nie pozwala sobie na "swobodne myślenie", inaczej mówiąc na nic nierobienie podczas bycia offline,
  • ciągle gra kogoś innego czy to przed ludźmi czy przed samym sobą,
  • nie nauczy się spędzać okazjonalnie czasu w samotności bo tylko wtedy może odkryć kim jest naprawdę.

 

Dlatego teraz wyłącz komputer i smartfona (najlepiej dopiero gdy skończysz czytać ten akapit). Wyjdź na samotny spacer do lasu czy w inne odludne miejsce i pozwól sobie odkryć kim naprawdę jesteś. Bądź przez ten, krótki czas naprawdę sobą. Odważ się być offline i poszukać odpowiedzi na pytania na które do tej pory nie miałeś odwagi. Pamiętaj, że na najważniejsze pytania nie znajdziesz odpowiedzi w Google ale w Tobie samym.

 


Jeśli chcesz pracować nad poziomem swojego szczęścia wydrukuj sobie TEN, TEN2, oraz TEN3 arkusz i ustaw karteczki w widocznym miejscu. Jak to działa opisuję w wprowadzeniu.

Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

 

Komentarze

Podobało się?