21. Weź odpowiedzialność

za swoje życie i poczuj się wolny

21. Weź odpowiedzialność

Jedna z podstawowych zasad szczęśliwego życia głosi:

 

Weź odpowiedzialność
za swoje życie i poczuj się wolny

 

 

W tym tygodniu post będzie krótszy, ponieważ dopiero co zamieściłem tekst na temat zbiórki artykułów szkolnych dla szkoły w Laosie i idealnie się on komponuje z tą karteczką.

Moim zdaniem branie odpowiedzialności za swoje czyny "uwalnia" oraz bardzo uszczęśliwia i o tym piszę poniżej. Wracając jednak do Laosu .... Branie odpowiedzialności za los innych, słabszych osób może uszczęśliwić nas jeszcze bardziej, ponieważ dosłownie zmieniamy (czyiś) świat na lepsze. Jako, że żyjemy wszyscy w jedynym znanym nam świcie to nie tylko czyiś ale i nasz świat zmieniamy na lepsze. Więcej na ten temat znajdziesz TU.


 

Na początek kilka pytań:

 

Czy jak byłeś mały chciałeś/łaś być dorosła/y?

Czym dla Ciebie jest dorosłość?

Czy w dalszym ciągu masz pretensje, że rodzice wybrali Ci taką, a nie inną szkołę, wiarę?

Może też studia?

Kto za to wszystko odpowiada?

Kto odpowiada za Twoje wybory ?

Kto poniesie ich konsekwencje?

 

Jeżeli jesteś dzieckiem to Twój opiekuj podejmuje decyzje i ponosi za nie prawne konsekwencje.

Gdy wierzysz w Boga, los, siłę stwórczą czy przeznaczenie to pewnie decyzje, które podejmiesz w gruncie rzeczy zostały Ci narzucone z góry. Zgodnie z "czymś" planem.  Będzie dobrze jak "los da". A jak nie da to i tak nie mamy na to wpływu. Choć z drugiej strony ponoć posiadamy wolną wolę... Czy tylko realizujemy to co nam zapisane?  Takie filozoficzne rozmyślania pominę w tym poście.

Pozostańmy przy ziemskich aspektach odpowiedzialności.

 

Dla mnie dorosłość zawsze kojarzyła się z niezależnością. Czy tą finansową, czy choćby mieszkaniem samemu. Podejmowaniem samodzielnych decyzji... i braniu za nie odpowiedzialności. Wszędzie w mediach przewijają się hasła typu "poczuj wolność", uwolnij się, zacznij żyć. Zwykle są to reklamy banków próbujące sprzedać nam kolejny kredyt. Media społecznościowe zasypują nas młodych treściami, w których przewijają się wizje wolności jako niekończących się imprez, życia bez trwałych związków czy samotnych podróży po niezbadanych i niebezpiecznych krainach. Czy to jest wolność, która daje szczęście? Raczej nie. Wolność dzisiaj to produkt, który od razu za seksem bardzo dobrze w mediach przyciąga uwagę.

 

Sukces ma wielu ojców, tylko klęska jest sierotą

 

Jeżeli nie potrafimy brać odpowiedzialności za swoje porażki to nigdy nie potraktujemy ich jako lekcje. Kto się nie uczy ten stoi w miejscu.

 

UDAŁO SIĘ

Jestem w stanie zrozumieć, że nie chcemy przyznawać się do błędów. Ale dlaczego nie przyznajemy się do swoich sukcesów? Gdy sportowcy wracaj, z olimpiady z medalami często słyszymy hasła "Udało się nam zdobyć złoto", "Udał się stanąć na podium". To nie prawda! Nic się nie udało!!!

Oni to wywalczyli poprzez lata treningów i poświęceń. Można zdać test jednokrotnego wyboru na studiach nie znając odpowiedzi, jeśli przypisze nam szczęście  - wtedy faktycznie się udało. Ale jeżeli włożyło się w coś sporo wysiłku. Przygotowywało się do tego dłuższy czas,  to moim zdaniem użycie słowa "udało" odbiera nam ten sukces. Udało się, kojarzymy z czymś przypadkowym. Jeśli na coś nie mamy wpływu to liczymy na szczęście, ale wtedy nie możemy mówić, że bierzemy za to pełną odpowiedzialność.

Uświadomiłem to sobie po obejrzeniu tego filmu "Pełna moc możliwości"

 

Więc teraz się uśmiechnij, wydrukuj sobie tą karteczkę i patrz w przyszłość trochę bardziej pozytywnym okiem.


Jeśli chcesz pracować nad poziomem swojego szczęścia wydrukuj sobie TEN, TEN2, oraz TEN3 arkusz i ustaw karteczki w widocznym miejscu. Jak to działa opisuję w wprowadzeniu.

Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

Tekst karteczki pochodzi z strony: http://dobrewiadomosci.net.pl/1070-21-nawykow-szczesliwych-ludzi/

Oprawa graficzna to moje arcydzieło ;)

Komentarze

Podobało się?