20. Bądź pewny siebie

i nie porównuj się do innych

20. Bądź pewny siebie

Jedna z podstawowych zasad szczęśliwego życia głosi:

 

Bądź pewny siebie
i nie porównuj się do innych

 

 

Lubisz social media?

Używaj ich rozsądnie. Nie nadużywaj ich, bo możesz wejść do świata fikcyjnego, kreowanego na potrzeby autoreklamy twoich "idoli". O tym, że np Instagram jest najbardziej depresyjnym z mediów dowiesz się z tego filmiku FILM.

Zauważyłeś mój drogi czytelniku jak często przeglądając social media porównujesz się (świadomie bądź nie) do tego co widzisz? Jak często Twoi znajomi spędzają fajnie czas? Podróżują, imprezują? Jakie "ładne" jedzą posiłki (paranoja)? Jakie super rzeczy kupują ? A tak właściwie, po co w ogóle to oglądasz? Czy ta wiedza zmieni coś w Twoim życiu? Czy będziesz dzięki temu mądrzejszy, zarobisz więcej, wygrasz w totka albo uratujesz czyjeś życie? Dlaczego musisz się z nimi porównywać? Tym bardziej, że porównujesz się z urywkami życia wielu osób tworząc w swojej głowie jedno idealne w pełni fikcyjne i wirtualne życie.

 

Jeżeli znasz swoją wartość. Jeżeli jesteś pewny siebie nie potrzebujesz się porównywać. Bo i po co?

 

Historia  "szczęśliwej wyspy"

Czytałem już jakiś czas temu pewien artykuł, który wyjątkowo utkwił mi w pamięci. Dowiedziałem się z niego o pewnym zacofanym odizolowanym wyspiarskim społeczeństwie, bardzo szczęśliwych ludzi. Gdy poproszono ich o ocenę swojego zadowolenia z życia i poziomu szczęścia wyniki zaskoczyły badanych. Okazali się najbardziej szczęśliwym społeczeństwem na świecie. Nie posiadali elektryczności, telewizji, radia, opieki zdrowotnej itp, a pomimo tego byli bardzo zadowoleni z życia.

Teraz ta smutna część ... Gdy badacze wrócili na wyspę po kilku latach i ponownie przepytali mieszkańców zadając dokładnie te same pytania, wyniki wyszły zgoła inne. Poziom odczuwalnego szczęścia na wyspie spadł katastrofalnie o kilkadziesiąt procent. Dlaczego?

Ponieważ społeczność na wyspie znacząco się rozwinęła, prawdopodobnie pod wpływem samych naukowców, którzy to chcieli zmienić ich świat "na lepsze". W między czasie zainstalowano na wyspie kilka telewizorów. Telewizor niby sam w sobie nie miał negatywnego wpływu na mieszkańców ale to co w nim zobaczyli już tak. Wcześniej mieszkańcy nie mogli porównywać się z innymi społeczeństwami, światem prezentowanym w telenowelach, o którym nie mieli wcześniej pojęcia. Do czasu gdy reklamy nie wzbudziły w nich chęci do posiadania zbędnych rzeczy byli szczęśliwymi ludźmi. Gdy pojawiła się świadomość, że inni żyją lepiej (choć tak naprawdę społeczeństwa zachodnie miały niższy wskaźnik zadowolenia z życia od nich) wszystko się zmieniło.

 

Trawa jest zawsze bardziej zielona tam gdzie nas niema! Nie zazdrość życia innym ponieważ nie wiesz jak ono naprawdę wygląda! Możesz być jedynie pewny swojego życia! Tylko osoba pewna siebie, znająca swoją wartość nie musi porównywać się do innych. A to jedna z zasad szczęśliwego życia!

 

photo: https://twitter.com/avogado6/media

Sport

Za czasów, kiedy chodziłem do gimnazjum, trenowałem też Ju-Jitsu ( o pozostałych sportach wspominałem w wcześniejszych postach). Nie skromnie mówiąc, nawet dobrze mi szło. Przed jedną z ważniejszych walk mój trener powiedział coś, co w jakiś sposób odmieniło moje zycie. Po tych słowach nigdy więcej się już, aż tak bardzo nie stresowałem. Powtarzam sobie te słowa przed każdym sportowym starciem, egzaminem itp. Mówię to też osobom, po których widzę, że potrzebują mentalnego wsparcia. A to wcześniej wspomniane słowa mojego trenera:

"Nie stresuj się, aż tak! Zaraz dasz z siebie wszystko.
Wszystko co rozwinąłeś dzięki treningom, wszystko czego się nauczyłeś i
NIC PONAD TO.
Nie zależnie od wyniku będziesz wiedział, że zrobiłeś wszystko na co się stać!"

 

Zapamiętaj to zdanie: "Dasz z siebie wszystko i NIC PONAD TO"

Jeżeli ufasz sobie i wiesz, że za chwilę dasz z siebie wszystko, nie potrzebnie się stresujesz. Oczywiście stres w sporcie ma też dobre strony. Jednak mam teraz na myśli ten stres długotrwały, wyniszczający człowieka, a nie wzmacniający. Jeżeli ciężko i solidnie trenowałeś przez ostatnie miesiące, jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia to staniesz tam i zobaczysz efekty tej pracy. Jeśli nie będą satysfakcjonujące, będziesz wiedział nad czym w przyszłości pracować. W nagrodę otrzymasz doświadczenie! Każdy start czy to w biegu, na ringu czy basenie, nawet przegrany ma wielką wagę. Osobiście uważam, że porażki mogą mieć (dla pewnego typu osób) dużo większe znaczenie niż zwycięstwa. Mówi o tym Michael Jordan w tym FILMIE. Sukces zwykle pozwala odpocząć, przegrana natomiast pobudza do jeszcze cięższej pracy.

Jeśli stajesz do rywalizacji sportowej, lub jakiejkolwiek innej musisz być PEWNY SIEBIE. Czy to w biurze, na randce, macie, ringu, hali sportowej czy podczas maratonu o sukcesie decyduje Twoje nastawienie. Jeżeli by tak nie było to zawodowi sportowcy nie inwestowali by aż tyle w pomoc psychologów.

 

Bądź pewny siebie. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje. Zaufaj sobie. Chcesz tatuaż? To go sobie zrób i walcz o swoje! (Photo by Matheus Ferrero on Unsplash)

 

Jak budować pewność siebie

Zauważyłem, że z roku na rok coraz więcej osób dąży do zwiększania zaufania do siebie, ponieważ dostrzegają jakie korzyści z tego wynikają. Wyższe zarobki, większa popularność w oczach płci przeciwnej, większe możliwości na każdej płaszczyźnie.

Kiedy byłem małym chłopcem, wziął mnie .... (coś sporo w tym poście wspominam z dzieciństwa), a właściwie to mama mi ciągle powtarzała, żebym, nie był zbyt pewnym siebie, bo podobno takich osób nikt nie lubi. Takie osoby się wyróżniają się w tłumie, więc tym bardziej ich nikt nie lubi. W życiu powinienem być cichy, skromny, nie wychodzący przed szereg, nie zwracający na siebie uwagi, a już na pewno nie mieć wysokiego mniemania o sobie. W pewnym wieku jak najbardziej ma to sens, jednak po skończeniu podstawówki warto pójść w inną stronę. Jeżeli chcesz być cichą myszką to proszę bardzo ale zwykle takie małe istoty nie wchodzą na najwyższe szczyty.

 

W jaki sposób ludzie pracują nad sobą?

- część chodzi do psychologa ewentualnie coacha,
- inni stoją przed lustrem i wmawiają sobie, że są pewni siebie, że są zwycięzcami...
- kolejna grupa wprowadza w życie zalecenie Tomasza Kamela (FILM)
- ...... (można by długo wymieniać)

 

Moja sprawdzona metoda jest prosta. Wystarczy stawiać przed sobą kolejne wyzwania i je realizować!

 

Nic innego nie buduje tak pewności siebie jak kolejne osiągnięte cele, "przeskoczone poprzeczki", pobite rekordy życiowe.

Oczywiście, że takie stawianie sprawy jasno, jest dość ryzykowne i męczące. Po pierwsze możesz ponieść porażkę, a po drugie musisz systematycznie trenować, uczyć się i rozwijać. Ale moim zdaniem o to właśnie chodzi w pracy nad swoją pewnością siebie. To jest ta świadomość, że na wiele Cię stać i co roku jesteś lepszą wersją samego siebie.

Eksperymentalnie udowadniasz sobie, że możesz wszystko co sobie zaplanujesz. Masz na to dowody więc dlaczego miałoby Cię później brakować pewności siebie? Jeżeli osoba nie potrafiąca pływać postawi sobie za cel, że w ciągu roku samodzielnie przepłynie basen olimpijski to sporo ryzykuje, ale jeszcze więcej może zyskać. Jeśli to zrobi to udowodni, że niemożliwe nie istnieje. Jeżeli mały otyły chłopczyk wypluwa płuca po 200m truchtu,  a  postanowi sobie, że przebiegnie maraton to brzmi to niemalże jak abstrakcyjna fantazja. A mi się to udało, po dziesięciu latach pracy nad sobą!  Można by tak wymieniać godzinami ale obrazy mówią więcej niż 1000 słów, dlatego zapraszam na przerwę reklamową (reklamy motywacyjne)

 

Szybko zapominamy

Niestety (albo stety) nad pewnością siebie trzeba stale pracować tak samo jak nad sportową formą, nauką języka lub własną firmą. Nie wystarczy zdobyć ją raz na zawsze. Najlepiej podejść do tego zagadnienia jak do każdego na którym nam naprawdę zależy czyli systematycznie. Ja na przykład przynajmniej raz do roku startuję w maratonie. Po przebiegnięciu 42 km czuję, że naprawdę mogę wszystko. Jeśli wcześniejsze miesiące treningów, odpowiedniej diety i pracy nad sobą poskutkowały to w nagrodę otrzymuję też pobity rekord życiowy.

Warto stawiać sobie cały czas nowe cele. Czy to treningowe, edukacyjne, podróżnicze, artystyczne czy majsterkowicze. Trzeba tylko uważać aby nie przesadzić i nie popaść w skrajności. Kolejne wyzwania nie mogą stanowić sensu naszego życia, nie powinny być ważniejsze niż bliscy, a jedynie czymś w rodzaju hobby. Pozwolę sobie odbiec na chwilę od tematu ale warto wspomnieć w tym miejscu o himalaistach. To są "poszukiwacze przygód" dzisiejszych czasów, pod względem sprawności - elita elit, pewnego rodzaju bohaterowie. Ryzykują swoje życie aby przejść do historii lub wyłącznie dla własnej satysfakcji i potrzeby sprawdzenia się. Naprawdę ich rozumiem. Jednak gdy ryzykują nie tylko swoje życie, ale "normalność" swoich rodzin, to już drobna przesada i chyba ślepy egoizm. Gdy ktoś dla zaspokojenia swojej wewnętrznej potrzeby ryzykuje, że jego dzieci będą wychowywać się bez rodzica, prawdopodobnie z problemami finansowymi .... (każdy niech oceni sam).

 

Z celami trzeba też uważać aby nie przesadzić. Małymi kroczkami do celu. Ważne aby każde kolejne wyzwanie było w naszym zasięgu. Musimy się do niego odpowiednio przygotować i przyłożyć. Nie ma co zbytnio szaleć.

Na koniec zdanie z mojej najnowszej tapety motywacyjnej, które wyświetla mi się codziennie na pulpicie.Pamiętaj, że pracujesz nad sobą dla siebie, a nie aby imponować innym. Antoine de Saint-Exupéry - autor "Małego Księcia" powiedział podobno kiedyś:

 

"Cel jest wielki kiedy mu się poświęcasz. Lecz staje się niski, kiedy robisz sobie z niego tytuł do chwały"

 - Antoine de Saint-Exupéry

 

To dzięki wyzwaniom nasze życie może być o wiele bardziej ekscytujące (Photo by Mike Wilson on Unsplash)

 

Więc teraz się uśmiechnij, wydrukuj sobie tę karteczkę i patrz w przyszłość trochę bardziej wierząc w siebie.


Jeśli chcesz pracować nad poziomem swojego szczęścia wydrukuj sobie TEN, TEN2, oraz TEN3 arkusz i ustaw karteczki w widocznym miejscu. Jak to działa opisuję w wprowadzeniu.

Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

Tekst karteczki pochodzi z strony: http://dobrewiadomosci.net.pl/1070-21-nawykow-szczesliwych-ludzi/

Oprawa graficzna to moje arcydzieło ;)

Cytat pochodzi z książki "Wielka Księga Myśli Świata" - Danuta i Włodzimierz Masłowscy

Korekta tekstów - Wiktoria Podgórska

Komentarze

Podobało się?