19. Dbaj o siebie

bo w zdrowym ciele, szczęśliwy umysł

19. Dbaj o siebie

Jedna z podstawowych zasad szczęśliwego życia głosi:

 

Dbaj o siebie

Dbaj o siebie

W zdrowym ciele zdrowy (czyt. szczęśliwy) duch (czyt. człowiek, samopoczucie). W ten sposób rozumiem to zdanie powtarzane nam przez nasze babcie od dziecka.

Czy zastanawiałeś/aś się jakie jest dla Ciebie najprzyjemniejsze uczucie? Myślę tu o odczuciach, które trwają dłużej niż kilka sekund po ...  zjedzeniu kostki czekolady. Co sprawia, że przez chwilę jesteś naprawdę szczęśliwy, a co że przez dłuższy czas.

 

Ile może trwać przyjemność?

Przyjemnie jest się obudzić i nie czuć bólu, najlepiej obok bliskiej osoby. Fajnie jest się spotkać z znajomymi czy bliskimi. Przytulić się do drugiej połówki. Fantastycznie czasem jest poleniuchować, nie wstawać z łóżka. Można w tym miejscu wspomnieć też o słodyczach, niezdrowych przekąskach i niestety używkach.

Ja na pytanie dotyczące największych przyjemności odpowiedziałbym:

  • jazda na snowboard po świeżym puchu (może trwać cały dzień),
  • akrobacje na wakeboardzie w upalny dzień,
  • długi bieg po lesie w przyjemną wiosenną pogodę,
  • jazda na rowerze po niebezpiecznych górskich ścieżkach,
  • uczucie posiadania nieskończonej energii podczas intensywnego treningu ...

 

Uświadomiłem sobie nie tak dawno, że większość rzeczy, które sprawiają, że jestem w pełni szczęśliwy (niemal w stanie euforii) są powiązane z aktywnościami. Początkowo myślałem, że to jest spowodowane przez adrenalinę.  Później powiązałem też te aktywności z dopaminą, którą wytwarzamy w mózgu podczas aktywności fizycznej.

 

Czy chodzi tylko o te hormony ?

Raczej nie. Uważam się za osobę szczęśliwą na co dzień, a te aktywności wykonuję przecież tylko okazjonalnie. Może źródło mojego szczęścia zależy od jeszcze czegoś innego. A może coś te aktywności łączy po za adrenaliną i dopaminą? Po czasie uświadomiłem sobie, że jedno z najpiękniejszych uczuć, które doświadczam na co dzień to uczucie ....

... sprawności.

 

Bardzo wiele w dzisiejszym świecie mówi się o szczęściu, a dokładniej o kupowaniu go. Wszystkie media wpajają nam,że tylko kupując produkty będziemy szczęśliwy. Nowy samochód, telefon, buty to gwarancja szczęścia. Czym droższe rzeczy tym większa radość. Droższa kawa w Starbucksie, okulary przeciwsłoneczne w klubie czy bardziej markowe ciuchy na siłowni są zarazem drogą do, jaki i symbolem szczęścia.

 

Wielka tajemnica pełni szczęścia

Sprawność to słowo klucz. Dlaczego rozwiązujemy łamigłówki ? Bo lubimy uczucie, że nas umysł jest sprawny. Dlaczego lubimy uczyć się nowych rzeczy i rozwijać nasze umiejętności ? Bo czujemy się wtedy sprawni, że w naszej głowie wszystko działa tak jak powinno. Wiele osób rozmawiając w obcym języku czuje dziwne przyjemne uczucie niezależnie od tematu. Dlaczego? Bo wytrenowaliśmy nasz umysł i działa on wtedy sprawnie.

Dokładnie tak samo jest z aktywnościami fizycznymi. Jeśli trenujesz jakiś sport to właśnie po to aby podczas gry czuć się sprawnie i osiągać jak najlepsze wyniki. Jeśli biegasz po pracy po bezdrożach twój umysł koncentruje się na otaczającej Cię przyrodzie i ładuje do mózgu wiele pozytywnych hormonów. Wydaje mi się, że ewolucja wynagradza nas w ten sposób za trzymanie formy. Nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie ratować swoje czy cudze życie. A sprawne ciało bezapelacyjne zwiększa nasze szanse na przetrwanie.

Podczas ulubionej aktywności czy to na górskim szlaku, na wodach jeziora czy w boxie corssfitowej zapominamy o Bożym świecie i ruszamy się.  Rozwijamy się, szlifujemy formę dzięki czemu nasze ciało nagradza nasz mózg dopaminą, endorfiną, a gdy ćwiczymy z kimś dodatkowo również oksytocyną.

 

Na koniec poruszę temat przypraw.

Wszystko się nam kiedyś nudzi. Taką już mamy naturę, że nawet rzeczy przyjemne musimy sobie dawkować w coraz większych porcjach aby dalej działały. Jemy coraz więcej cukru w wszelakiej postaci. Pijemy coraz więcej kofeiny w każdej postaci (czy wiesz, że kofeina to ponoć jedyna legalna substancja bezpośrednio oddziaływająca na wytwarzanie dopaminy w mózgu - naukowy artykuł w j. polskim na temat kofeiny znajdziesz TUTAJ). Musimy kupować coraz droższe produkty, wspinać się coraz wyżej, pobijać nasze rekordy itp.  W ten leniwy prosty sposób popadamy w uzależnienia. Albo ....

Możemy sobie nasze przyjemności "doprawiać". Myślę, że to jest główny powód dlaczego wymieniłem te wszystkie aktywności fizyczne, które mnie uszczęśliwiają. Większość z nich jest "doprawiona" adrenaliną, zmieniającym się otoczeniem, wsparciem innych osób itp. Jazda na rowerze jest fajna, ale po górach fajniejsza bo otoczenie jak i intensywność szybko się zmieniają. Snowboard na przygotowanym stoku jest rewelacyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, jednak na świeżym puchu po za trasą nie mieści się już nawet na skali przyjemnośći. Samotny spacer może być przyjemny ale doprawiony inteligentną rozmową smakuje jeszcze lepiej.

 

W takim razie, urozmaicajmy sobie życie!
Odkrywajmy nowe rzeczy!
Odkrywanie jest fajne pod warunkiem, że jesteśmy w dobrej formie!

 

Snowboard

Najprzyjemniejsza z aktywności, które udało mi się dotychczas odkryć. (Photo by Johannes Waibel on Unsplash)

 

Więc teraz się uśmiechnij, wydrukuj sobie tą karteczkę i patrz w przyszłość trochę bardziej pozytywnym okiem.


Jeśli chcesz pracować nad poziomem swojego szczęścia wydrukuj sobie TEN, TEN2, oraz TEN3 arkusz i ustaw karteczki w widocznym miejscu. Jak to działa opisuję w wprowadzeniu.

Wprowadzenie do tej serii postów znajdziesz TUTAJ.

Tekst karteczki pochodzi z strony: http://dobrewiadomosci.net.pl/1070-21-nawykow-szczesliwych-ludzi/

Oprawa graficzna to moje arcydzieło ;)

Komentarze

Podobało się?