Książki, które warto

przeczytać w wolnej chwili
Photo by Nick Fewings

Zacznę z grubej rury. Moim zdaniem książki to najważniejszy wynalazek ludzkości! Dlatego książki zawsze warto czytać.


Książki to KODY do „gry” zwanej życiem

Wyobraź sobie, że ktoś napisał książkę na podstawie swoich życiowych przemyśleń i doświadczeń. Na podstawie błędów, które popełniał przez 60 lat swojego życia i wniosków, które wyciągnął. Po przeczytaniu jego działa możesz być mądrzejszy o całe 60 lat pomimo, że zabrało Ci to kilka godzin, które przeznaczyłeś na lekturę! Mówiąc prościej, książki można postrzegać jako „KODY” do gry zwanej życiem. Czy istnieje coś innego co w tak dużym stopniu może odmienić nasze życie?

Ktoś może mi teraz powiedzieć, że przecież rozmowa działa tak samo. I się z nim zgodzę. Ale z jedną uwagą. Książki mogą zmieniać całe pokolenia, narody czy cywilizacje (Biblia, Pan Tadeusz, Maine Kampf). Ich niezwykła moc działa od momentu ich publikacji, aż do chwili zniszczenia ostatniego egzemplarza. Zresztą książki często nie tylko przypominają rozmowę z kimś o wiele mądrzejszym, lub z kimś kto ma nam coś ciekawego do przekazania ale stanowią jej zapis (np. wywiady).

Książki to rozmowa z nauczycielem, który jest zawsze na wyciągnięcie ręki. Jeśli tylko potrzebujemy jego pomocy, wiedzy, przemyśleń czy mamy ochotę dowiedzieć się czegoś nowego to zawsze możemy po niego sięgnąć.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów książek. Część z nich czyta się dla zabicia czasu, dla przyjemności inne aby przygotować smaczny posiłek, a jeszcze inne aby rozbudzić wyobraźnię dziecka przed spaniem. Niezależnie jednak po jaki rodzaj lektury sięgniesz, może ona prawidłowo zrozumiana ułatwić Ci życie.

infograficy.pl – Po kliknięciu w grafikę przejdziesz do pełnej infografiki – WARTO


Dlaczego książki są zawsze trafionym prezentem

Ponieważ niewiele jest rzeczy, które pełnią aż tyle funkcji:

  • Książki przenoszą nas w świat w którym możemy się w pełni zanurzyć, dlatego, że sami go tworzymy w naszej wyobraźni. Nie wykorzystujemy przy tym nowoczesnych technologii takich jak VR czy AR, a wchodzimy do centrum akcji, która nas otacza. Są one wiele lepsze od filmów, w których to reżyser narzuca nam swoją wizję i „degraduje” do pozycji biernego odbiorcy przekazu.
  • Mogą być one jednym z niewielu prezentów świadczących o tym, że doceniamy intelekt, osoby której je wręczamy. W innym wypadku można by kupić coś błahego ale na pewno nie książkę.
  • Dzięki książkom pokazujemy, że zależy nam na tej osobie. Wszelkie działa literackie wpływają na nasz umysł, rozwijają go i poszerzają naszą wiedzę (oczywiście mowa o tych przeczytanych, a nie tylko posiadanych). Dzięki takiemu podarunkowi inwestujemy w przyszłość osoby obdarowanej.
  • Na książki można też patrzeć w całkowicie inny sposób! Niczym na zwierciadło duszy. „Pokaż mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś”. Jeśli, odwiedzasz znajomych u których dostrzegasz rozbudowaną biblioteczkę to od razu zaczynasz inaczej postrzegać jej właścicieli. Ciekawe kolekcje w znacznie lepszy sposób budują nasz wizerunek w oczach naszego gościa niż drogie markowe ubrania, które nosimy czy wypasione samochody na, które nas nie stać. Doszło nawet do tego, że w antykwariatach zdanie typu „Poproszę 3 metry ładnych książek na ścianę” nie należy do rzadkości. Czy też uważasz, że ważniejsze jest co twój rozmówca ma w głowie niż na sobie?
  • Ostatnim argumentem przemawiającym za posiadaniem książek jest ten mówiący, że „nie ocenia się książki po okładce”. Dzieła literackie są czasem tak estetycznie wydawane, że po prostu mogą stanowić ładny element wystroju wnętrza. Na pewno okładka to nie wszystko, ale jeśli chcesz mieć ciepły lub nowoczesny wystrój mieszkania to nie może w nim zabraknąć książek.


„Dom bez książek jest jak plaża bez słońca”

– Jose Marti, 1853 – 1895; poeta kubański


Koniec książek ?

Coraz głośniej słychać w mediach, że książki są ( nomen omen) spisane na straty. Że dzisiaj ludzie są zbyt leniwi czy też „głupi” aby je czytać, wyobrażać sobie opisane w nich sceny, analizować. Obrazkowe media głoszą, że wszystko można znaleźć w atrakcyjniejszej łatwo przyswajalnej formie obrazkowej. W prasie jest więcej kolorowych zdjęć niż treść. W telewizji na szczytach popularności znajdują się seriale, w których narrator opisuje co się dzieje na ekranie, a następnie „aktor” powtarza to jeszcze raz aby każdy widz wiedział na pewno co się właśnie wydarzyło. Nie musimy już nawet sami „analizować” sceny w której bohater wchodzi do pokoju bo narrator i aktor ma za zadanie nam to przejrzyście wytłumaczyć.

Czytelnictwo w Polsce
Statystyki pochodzące z Raportu Biblioteki Narodowej (pełny raport pod tym linkiem)

Na szczęście w mojej rodzinie książki wędrują z rąk do rąk pomiędzy kolejnymi pokoleniami czytelników. Tak samo jest w gronie moich przyjaciół, znajomych z pracy. Co zaskakujące temat książek często przewija się na rozmowach przy kawie, piwie czy pieszych wędrówkach po górach. Bez obawy mogę powiedzieć, że 90% najbliższych mi osób, którymi się otaczam czyta książki w wolnych chwilach. Bardzo mnie to cieszy.

infograficy.pl – Po kliknięciu w grafikę przejdziesz do pełnej infografiki – WARTO

„Książki to solidni doradcy i apostołowie. Zawsze pod ręką i zawsze bezinteresowne; mają tę przewagę nad wszelkimi mówiącymi wykładowcami, że są gotowe powtarzać swoje lekcje tak często, jak tego zechcemy.”

Louis Nizer


Które książki warto przeczytać ?

Czy zdarza Ci się przeszukiwać internet w celu znalezienia książki, na którą warto poświęcić kilka (kilkadziesiąt) godzin Twojego cennego czasu? Może przeszukujesz grupy na FB czy innych forach? Problem w tym, że nigdy nie wiemy czy dane opinie o książkach zamieszczone w internecie są naprawdę warte przeczytania czy to wyłącznie komercyjna rekomendacja.

Dzisiaj szczere rekomendacje, można usłyszeć wyłącznie od naszych rodzi, przyjaciół i znajomych (pod warunkiem, że to nie oni napisali te książki). Jeśli mnie znasz to ten post, a szczególnie poniższe listy możesz potraktować jako takie spotkanie przy automacie z kawą i szybką wymianę opinii na temat godnych uwagi pozycji w mojej biblioteczce. Będę tutaj zamieszczał książki (post będę stale rozbudowywał w przyszłości), które przeczytałem i wpłynęły na mój światopogląd lub zwyczajnie spędziłem nad nimi miło czas.

Poniżej będę umieszczał książki w kilku kategoriach, aby każdy znalazł coś dla siebie w zależności od nastroju. Obiecuję, że jeśli w przyszłości natrafię na nowe książki (lub stare klasyki) godne polecenia pojawią się one na szczytach tych list. W takim razie pamiętaj, że nie są one poukładane w jakiejś istotnej przemyślanej kolejności, a raczej w odwróconej chronologii (ostatnio przeczytane umieszczam najwyżej).

Bardzo grzecznie również proszę Was o pomoc przy tworzeniu tej listy.
Jeśli znacie tytuły godne polecenia to zamieszczajcie je w komentarzach.
Chętnie je przeczytam. Gdy przypadną mi do gustu, to jest spora szansa, że trafią na te listy w przyszłości.


Trzy kategorie to:


książki przyjemne – pozycje, które lekko się czyta. Na wakacje, po pracy czy w wannie. Zdarza mi się do tych książek wracać po paru latach. Zwykle to je czytam najszybciej. Standardowo 7, max 14 dni, ponieważ lubię zanurzyć się totalnie w światach które opisują. Wejść w buty bohaterów i zapomnieć gdzie aktualnie się znajduję.

książki rozwijające – te pozycje czytam aby się rozwinąć, zrozumieć coś więcej z otaczającej nas rzeczywistości i zastanowić się nad ich treścią. Nad tymi książkami spędzam zwykle dużo więcej czasu. Czytam je tylko gdy jestem wypoczęty i mam ochotę dowiedzieć się czegoś, zastanowić się, rozwinąć poglądy. Kilka pozycji z tej listy czytałem po pół roku albo i więcej. Czytałem je tylko wtedy gdy byłem na nie gotowy, aby jak najwięcej z nich zapamiętać. Obowiązkowo zakreślam w nich najważniejsze zdania i robię notatki, aby w przyszłości szybko odnaleźć to co w nich najcenniejsze.

– książki wszelakie – pozycje nie pasujące do wcześniejszych kategorii. Części z nich nawet nie skończyłem. Czytam je wieczorami przy szklaneczce whisky, herbaty czy muzyce relaksacyjnej. Są to książki, po które sięgam gdy mam kilka minut dla siebie i czasem chcę coś przemyśleć innym razem zająć czymś umysł.


Książki – okręty myśli żeglujące po oceanie czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie.

Sir Francis Bacon, 1561 – 1626; angielski filozof

„Alchemik” – Paulo Coelho

Alchemik - książka, którą warto przeczytać

Jedna z niewielu książek, które przeczytałem w jeden dzień ! Bardzo przyjemna pozycja literacka, wciągająca, delikatnie dająca do myślenia, ładnie opisująca ciekawą historię. Idealny przedstawiciel książek na wakacje czy długi weekend.

Jeśli potrzebujesz się na chwilę przenieść myślami w inne miejsce to „Alchemik” jest dla Ciebie. Masz ochotę na przemyślenia filozoficzne, posiedzieć nad słynnymi (w internecie) „złotymi myślami” Paula Coelho, to dobrze trafiłeś.

W wielkim skrócie książka opowiada historię młodzieńca, który wyrusza w długą podróż w poszukiwaniu „skarbu” i swojego przeznaczenia.

Na swojej drodze spotyka wielu mądrych ludzi, którzy wypowiedzi dadzą mu jak i czytelnikowi sporo do myślenia. Jest to historia o wyborach. O stabilizacji i pogoni za marzeniami… Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

„Rok 1984” – Georg Orwell 

Majstersztyk. Jest to książka całkowicie ponadczasowa, do której każdy powinien zajrzeć przynajmniej raz w życiu aby lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Autor tłumaczy w niej dlaczego edukacja patriotyczna jest taka istotna dla kontrolowania narodu, „wojna to pokój”, „ignorancja to siła”, dlaczego lepiej niszczyć dobra materialne niż rozprowadzać wśród własnego narodu.

Poruszane są w niej też takie wątki jak wpływ seksu na rządy w kraju, używanego języka na postrzeganie świata, wzajemnej inwigilacji na stosunki rodzinne.

Książka, którą czyta się do przyjemności, a pozostaje w pamięci na długo. To jedna z tych, po przeczytaniu których nic nie jest już takie samo jak wcześniej.


„Nowy wspaniały świat”
– Aldous Huxley

Książka obowiązkowa dla czytelników „Rok 1984”, bo mówi dokładnie o tym samym ale w świecie o wiele bardziej zaawansowanym technologicznie – i moim zdaniem nawet lepiej się ją czyta.

Jest to podręcznik dla każdego polityka w jaki sposób osiągnąć ogólne zadowolenie całego społeczeństwa …. poprzez darmowe narkotyki, swobody seksualne, klonowanie pracowników i wpajanie konsumpcjonizmu od najmłodszych lat życia.

Początek zachwycający, w środkowej części może trochę zbyt mało jak dla mnie wciągająca historia, ale rozdział 16 nadrabia wszelakie wcześniejsze braki. Daje do myślenia ….

PS: To całkowity przypadek, że ta książka, aż tak bardzo mocno nawiązuje do dwóch wcześniejszych pozycji z tej listy.


„Początek” – Dan Brown

Dan Brown, szczerze lubię książki tego autora, a jego najnowsza z 2017 r zasługuje na wyróżnienie w tym poście. Jest napisana w tematyce nawiązujące do jego najgłośniejszych dzieł („Kod Leonarda da Vinci”, „Anioły i Demony”) oraz wcześniej wspomnianej (niżej na liście) „Cyfrowej Twierdzy”.

Skandale religijne, liczne morderstwa, rodzina królewska, sztuczna inteligencja, geniusz miliarder technologiczny, walka nauki z religią, Barcelona … po prostu jest w niej wszystko co ciekawe.

Początek - książka, którą warto przeczytać

Wyróżniam „Początek” na tej liście dlatego, że sam chętnie wspominam o znaczeniu nauki w naszym życiu. Wielokrotnie piszę o wpływie technologi na społeczeństwa. O obawach czy nadziejach związanych z AI. Książka ta, pomimo że jest typową powieścią rozrywkową porusza bardzo wiele aktualnych tematów. Wielokrotnie zdarzyło mi się przeczytać pewne zdanie. Zamknąć książkę i chwile się nad nim zastanowić.

Jeśli miałbym wybrać tylko jedną książkę, która moim zdaniem najlepiej odpowiada tematyce tej stronie internetowej to bez zawahania, wybrałbym tą pozycję.


„Dziedzictwo Stonehenge” – Sam Christer

Sam Christer jego książki, które warto przeczytać

To było moje pierwsze spotkanie z dziełami tego autora. Wcześniej uważałem, że tylko Dan Brown potrafi napisać coś co do mnie trafi, przenosząc czytelnika w świat książki, której akcja odbywa się na przestrzeni wielu wieków.

Po przeczytaniu wielu książek Sama Christera musiałem zrewidować swoje poglądy. Wątki kryminalne, mistyczne zagadki, tajemnicze bractwa, ludzkie okrucieństwo, odrobina magii, szybka akcja i … wszystko co potrzeba aby książkę przeczytać w kilka dni.

Ciekawszy język, odrobinę bardziej brutalny obraz rzeczywistości niż u wcześniej wspomnianego pisarza jeszcze bardziej przypadł mi do gustu. Prawdę mówiąc sam nie wiem czy tą książkę tak bardzo polubiłem dlatego, że dzięki niej odkryłem innego pisarza, którego polubiłem. Czy dlatego, że czytałem ją siedzą w domku w Alpach. Tak czy inaczej bardzo miło ją wspominam.


„Cyfrowa twierdza” – Dan Brown

Cyfrowa twierdza- książka, którą warto przeczytać

Jedyna z dwóch książek, którą w życiu przeczytałem przynajmniej trzy razy. Dan Brown do niedawna był moim ulubionym autorem słynącym z prostej literatury kryminalnej z wątkami historycznymi, którą miło się czyta. Ta książka jest inna. Mówi o nowoczesnych technologiach i „wyścigu zbrojeń”.

Pewnie to właśnie dlatego, tak chętnie do niej wracam. Szybkie wydarzenia, zaskakujące zwroty akcji, hołd dla matematyki, nauki i umysłu. Spokojnie przygodę z tym autorem można zacząć od tej lektury lub na niej skończyć, gdyż historia i bohaterowie nie mają kontynuacji w pozostałych dziełach


„Pokolenie Ikea” – Piotr C. 

Ubaw po pachy. Pierwsza książka, którą czytając śmiałem się na głos. Zwroty językowe użyte w tej książce podczas opisywania szarej rzeczywistości osób pracujących w korporacji z kredytem hipotecznym na karku mistrzowskie.

Język bardzo współczesny. Dla niektórych czytelników może być czasem ostro wulgarny. Ale co najważniejsze książka bardzo inteligentna, czasem z przymrużeniem oka napisana. Uprzedzam, że jest to pozycja tylko dla dorosłych.

Pokolenie ikea

Temat seksu, obrażanie kobiet czy osób w związkach, pracowników korporacji, konsumpcjonizmu no i seksu to główne wątki tej książko. Historia opowiedziana z perspektywy podrywacza. Żyjącego w Warszawie, odmierzającego swoje życie jednostkami czasu od weekendu do weekendu, zarabiającego nieźle i …. zagubionego w życiu.

Przed zakupem książki warto odwiedzić blog autora o tej samej nazwie pokolenieikea.com aby przekonać się czy język i brutalny opis rzeczywistości nam odpowiada.

Po przeczytaniu tej pozycji spokojnie można pominąć drugą książkę Piotra C „Pokolenie Ikea. Kobiety” (chyba, że lubimy czytać o cudzych fantazjach seksualnych) i przejść do trzeciego tomu. „Pokolenie Ikea. Brud” to esencja blogu. Jeśli lubisz stronę internetową tego pisarza to ta książka jest dla Ciebie. Autor przestał pisać o sobie, a zaczął tworzyć z wielkim sukcesem (chyba) fikcyjne postacie i wydarzenia.

Pozostaw swój ślad-ocenę na tej stronie

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł i znalazłeś w nim jakieś ciekawe książki dla siebie to kliknij obok w 5 gwiazdek 🙂

( 4 / 5 )

Zobacz także: Książki z kategorii „rozwijające” i „wszelakie”

Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (1)
Poprzedni Następny

Jest tego więcej...


					Dlaczego autostopem? I jak to się robi? Prowokacje

Dlaczego autostopem? I jak to się robi?

O odkrywaniu siebie, zrozumieniu życia i osiągnięciu szczęścia

Jeśli nie podróżujesz autostopem i nie rozumiesz dlaczego dorośli ludzie dalej to robią, ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli Twoje dziecko wybiera się w taką, a Ty chcesz mu to wybić z głowy to powinieneś to przeczytać. Jeśli dotychczas nie podróżowałeś stopem ale chcesz zacząć to po przeczytaniu tego artykułu powinieneś spojrzeć na tą formę […]


					Podróże z dziećmi Rajzyfiber

Podróże z dziećmi

Lepszy wymiar podróżowania

Nim przejdziemy do głównego tematu tego rozdziału, jakim jest wędrowanie z dziećmi po górach, chciałbym się z tobą podzielić swoimi przemyśleniami, dlaczego warto podróżować z podopiecznymi. Kilka rodzicielskich przemyśleń na temat podróżowania z dziećmi (nie tylko po górach i nie tylko dla rodziców) Należę do tego grona osób, które od zawsze marzyły o zostaniu rodzicem. […]


					Prawdziwe oblicze Teheranu Podróże

Prawdziwe oblicze Teheranu

O śniadaniu, górskich spacerach i atrakcjach

Jeżeli wszystko co wiesz na temat Iranu zaczerpnąłeś z amerykańskich filmów i wyobrażasz sobie ten kraj jako scenerię w której rozgrywała się Pustynna Burza to obowiązkowo powinieneś rzucić okiem na poniższe akapity, bo prawdopodobnie mylisz go z Irakiem. Śniadanie Pierwszy posiłek tego dnia miałem przyjemność zjeść z koleżanką poznana na CouchSurfingu, z która to zgodziła […]


					Przydatne aplikacje w podróży Rajzyfiber

Przydatne aplikacje w podróży

Sprawdzone i polecane

Odkąd ktoś mądry wymyślił przenośny komputer (kto był pierwszy to temat dość kontrowersyjny, ale na pewno musiał być mądry), a później smartfona, podróżowanie zmieniło się nie do poznania. Nigdy wcześniej zdobywanie informacji w podróży nie było aż tak łatwe, ale również nigdy wcześniej podróżowanie nie służyło w takim dużym stopniu promowaniu swojej osoby – w […]


					Książki, które warto... cz.2 Inne

Książki, które warto... cz.2

przeczytać w wolnej chwili

zobacz też: Książki, które warto przeczytać cz. 1 Książki rozwijające „Rajzyfiber” – Grzegorz Czekała #Podróże #Poradnik #Oryginalny #Praktyczny #Darmowy Od początku powstania tej strony miałem w głowie ideę stworzenia (wraz z znajomymi i internautami ) praktycznej ściągi dla osób, które wyruszają w podróż. Mowa o listach rzeczy, które warto spakować do plecaka w zależności od […]


					A Rajzyfiber

A

Litera A, jak ...

W tym poście znajdziesz opis: Adapter do gniazdka Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Adapter do gniazdka W podróżowaniu jedną z najpiękniejszych rzeczy jest fakt, że nawet najprostsze rzeczy mogą nas zaskoczyć. Wydawało by się, że w każdym hostelu, jeśli tylko posiadamy swoją […]


					Macedonia Podróże

Macedonia

Praktyczny przewodnik po kraju

Autorski przewodnik po Macedonii Czytałeś kiedyś przewodnik z fabułą ? Czytałeś kiedyś książkę pisaną 4 lata o jednym wyjeździe ? Jeśli nie to w takim razie, teraz masz okazję. Udostępniam Ci poniżej w formacie pdf książkę łączącą w sobie cechy pamiętnika (z mojej praktyki zawodowej na Politechnice w Skopie) przewodnika po kraju (poszerzonego o słowniczek, […]


					Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza Rajzyfiber

Listy rzeczy - wprowadzeni i geneza

Co warto wiedzieć

Geneza powstania Rajzyfiber Rozdział ostatni, ale i pierwszy. Ostatni w książce, aby łatwo do niego zaglądać, ale pierwszy, który powstał. Ten rozdział to esencja całej książki i to, od czego wszystko się rozpoczęło. Listy rzeczy do spakowania to pierwsze treści Rajzyfiber, które powstały, aby ułatwić sobie życie i nawet nie myślałem, że ktoś poza mną […]


					Co spakować na autostopowe przygody Rajzyfiber

Co spakować na autostopowe przygody

Nie tylko dla odważnych

W tym przypadku Twój bagaż powinien być jak najmniejszy, aby zmieścił Ci się na kolanach w samochodzie i nie ciążył podczas całodniowych przejazdów, ale także zawierał wszystko co pozwoli Ci przetrwać noc gdy będziesz zmuszony spędzić ją dosłownie w szczerym polu. Do czasu pisania tych słów przejechałem autostopem już ponad 23 tysiące km w przeważającej […]


					Zostań dawcą krwi Rajzyfiber

Zostań dawcą krwi

zostań superbohaterem

Na samym początku chciałbym obalić mit w który wierzy ponad połowa Polaków, że istnieje syntetyczny zamiennik krwi – To NIEPRAWDA.KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ i nie istnieje jej sztuczny zamiennik. Gdy tylko ukończyłem 18 lat i przez społeczeństwo zacząłem być traktowany jako pełnoprawny obywatel (z wszystkim tego konsekwencjami, uprawnieniami i obowiązkami), pobiegłem do stacji krwiodawstwa, aby […]


					Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy .... Jak żyć?

Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy ....

to znajdziesz sposób.

Witam Cię w pierwszym poście z serii poświęconym samomotywacji, automotywacji czy jak kto woli poprostu motywowaniu samego siebie. Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy… Nim dotrzemy do tapet czas na króciutkie wprowadzenie. Marzysz od wielu lat o tropikalnej podróży? Nie potrafisz wytrzymać ani jednego dnia więcej w swojej znienawidzonej pracy, a pomimo to codziennie do […]


					K Rajzyfiber

K

Kominy sportowe, Karmiata ...

W tym poście znajdziesz opis: Karimata Kijki Trekkingowe Klawiatura bluetooth Kominy sportowe (chusta wielofunkcyjna, BUFF) Kosmetyczka Koszulka turystyczna z symbolami Kurtka przeciwdeszczowa Jeszcze pracujemy nad kolejnymi tekstami. Masz pomysł co tu dopisać? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Daj nam znać Karimata Zawsze wygodniej rozłożyć śpiwór na jakimś w miarę czystym skrawku materiału niż bezpośrednio na […]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij